تحقق آرمان های انقلاب تدریجی است

13:15 ۸۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 58 0
تحقق آرمان های انقلاب تدریجی است

تهران - ایرنا - رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان ضرورت انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن را تبیین و بر این نکته تاکید کردند که آرمان ها در کوتاه‌مدّت تحقّق پیدا نمی کند و اگر بخواهیم این آرمان ها در جامعه تحقّق پیدا کند، یک حرکت بلندمدّت لازم دارد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، یکی از مولفه های اصلی انقلاب، شاخصه انقلابی گری است. انقلابی‌‌ گری و انقلابی ماندن معنایی است که پس از گذشت سال ها از وقوع انقلاب اسلامی و در دهه چهارم انقلاب، همچنان زنده و محل گفت وگو است؛ نکته ای که رهبر انقلاب در سخنرانی های گوناگون خود همواره بر آن تاکید داشته است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران عصر دوشنبه هفتم خرداد ماه در دیدار با دانشجویان، بر ضرورت «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن» البته با توجه به ظرائف و لوازم آن تاکید و خاطرنشان کردند: باید با توجه به ظرفیتها و امکانات کشور، حرکت پرافتخار به سمت آرمانها را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهیم.

در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- همانگونه که پیشتر گفته شد رهبری بارها به انقلاب گری و انقلابی ماندن پرداخته اند. رهبر معظم انقلاب روز چهاردهم خردادماه 1395 و در بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، شاخص های انقلابی گری را تبیین کردند. رهبری در این مراسم پنج شاخص « پایبندی به مبانی و ارزش‌های اساسی اسلام و انقلاب» ، «هدف ‌گیری آرمان‌های انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آن‌ها» ، «پایبندی به استقلال کشور»، «حساسیت در برابر دشمن و نقشه دشمن» و «عدم تبعیت از دشمن و تقوای دینی و سیاسی» را برای انقلابی بودن برشمرد.

2- نقد سازنده و تخریب دو موضوع متفاوت هستند که گاهی به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند. این دوگانه مساله ای جدی است که دایره بزرگی از افراد، جامعه و دولت ها را در بر می گیرد.
وجود نقد امری ضروری برای توسعه به حساب می آید منتهی توجه به آیین و ملزومات نقد امری غیر قابل کتمان است. در واقع نقد سازنده در راستای بهبود امور و در مقابل تخریب حرکت در مسیر سیاه نمایی و کُند کردن روندتوسعه کشور است.
بر این اساس یکی از ویژگی های انقلابی گری نقد اصولی و درست است اما برخی با دنبال کردن مشی تخریب گمان می برند که در حال نقد هستند، در حالی که زیر سوال بردن نظام و ارزشها را نمی توان به هیچ عنوان از جنس نقد دانست.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه تاکید کردند: انقلابی گری به معنای «مشی صحیح، عاقلانه، شجاعانه و پرانگیزه» فقط در بستر نظام اسلامی معنادار و امکان پذیر است، بنابراین کسانی که نظام و بنیان‌ها و ارزش های آن را زیر سؤال می برند و تخریب و ساختار شکنی می کنند، در واقع در حال ویرانگری هستند، نه انقلابی گری.

3-دشمنان همواره در پی ایجاد فضای یاس و ناامیدی در جامعه و فاصله انداختن میان مردم و حاکمیت هستند. از این رو برای رسیدن به اهداف خود از همه ابزارها و ترفندها استفاده می کنند. بنابر این چالش های مختلفی را در راستای تضعیف انقلاب دنبال می کنند و در پی به استحاله آن هستند. یکی از بهترین ترفندهای آنان ایجاد خستگی در مردم و بریدن آن ها از آرمان ها و ارزش های انقلاب است.
رهبری در بخشی از سخنانشان تاکید کردند: انقلاب بدون آرمان ها و بدون استمرار در واقع فقط تغییر مدیریت کشور از افرادی به افراد دیگر خواهد بود، بنابراین باید حرکت به سمت آرمانها ادامه یابد.
التفات به آرمان ها و ارزش ها امری است که انقلاب را در برابر آسیب های احتمالی واکسینه می کند. در واقع انقلاب بدون آرمان ها تنها نمودی ظاهری خواهد داشت. بنابر این جاری و ساری بودن آرمان ها و استمرار آن امری گریزناپذیر است.

4-رهبری در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شدند: آرمان ها در کوتاه‌مدّت تحقّق پیدا نمی کند؛ اگر بخواهیم این آرمان ها در جامعه تحقّق پیدا کند، یک حرکت بلندمدّت لازم دارد.
این بخش از سخنان رهبری گویای آن است که آرمان ها و ارزش های اصیل انقلاب به صورت تدریجی محقق و پیشرفت به صورت فرایندی امکان پذیر می شود. زیرا انقلاب امر دفعی نیست بلکه یک امر تدریجی است، بنابر این تحقق آرمان ها و ارزش های انقلاب نیز زمانبر و فرایندی است.
انقلابی بودن مهم است اما انقلابی ماندن و عمل کردن گامی برجسته تری برای جامعه عمل پوشیدن آرمان ها و ارزش های نظام اسلامی است.

پژوهش**458**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گزارش ویژه از بدهی‌های خطرآفرین استقلال
مدیران استقلال برای جلوگیری از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا با نمایندگان ارشد AFC دیدار کردند.
گریزمان در صدر لیست خرید بایرن مونیخ
نشریه آلمانی بیلد ادعا کرد که آنتوان گریزمان، ستاره فرانسوی اتلتیکو مادرید، در صدر فهرست خرید بایرن مونیخ قرار دارد و ممکن است این باشگاه حاضر به پرداخت بند فسخ قرارداد او شود.
نتایج بازی‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا
در شب تساوی خانگی بنفیکا، تیم آیندهوون در زمین رقیبش به برتری دست یافت.
جهانبخش: بازی مقابل آرسنال برایم اهمیت داشت
مهاجم ایرانی به عملکرد خود و تیمش در بازی هفته آینده لیگ برتر انگلیس امیدوار است.
داستان رابطه پُر فراز و نشیب مورینیو و پوگبا
منچستریونایتد باید مشکل میان مورینیو و پوگبا را حل کند.
پرندگان اقبال؛ گلزنی کن تا تیمت نبازد!
در این مطلب به ۱۰ بازیکنی می‌پردازیم که هرگاه گل زده اند، تیمشان شکست نخورده است.
زلزله‌ی ۷ ریشتری، ونزوئلا را لرزاند
بامداد چهارشنبه زلزله‌ای به قدرت بیش از ۷ ریشتر مناطق ساحلی ونزوئلا را به لرزه درآورد.
تصاویر جدید از سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا
در حال حاضر پیکر باقی مانده از نفتکش ایرانی سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا آرام گرفته است. در فیلمی که منتشر شده، تصاویر جدیدی از این نفتکش ایرانی در اعماق دریا نشان داده می شود و برخی از اعضای تیم مشاور عملیات غواصی روی تصاویر توضیحاتی ارائه می کنند.
مراسم دعای عرفه (۲)
همزمان با دهم ذی‌الحجه و وقوف حجاج خانه خدا در صحرای عرفات، شیعیان ایران دعای عرفه را بعدازظهر سه‌شنبه - ۳۰ مرداد - در تکایا، حسینیه‌ها و مساجد سراسر کشور زمزمه می‌کنند. دعای عرفه از جمله مناسک شیعیان است که در روز عرفه و بعد از نماز ظهر و عصر خوانده می‌شود.
آلمان: برای حفظ برجام، باید یک نظام پرداخت مالی مستقل از آمریکا ایجاد شود
وزیر خارجه آلمان می‌گوید برای حفظ برجام لازم است یک نظام پرداخت مالی مستقل از آمریکا ایجاد شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حاجیان یمنی با مشکلات بسیار زیادی در مکه مواجه شده‌اند
در پی سردی روابط عربستان و یمن و جنگ خونینی که آل‌سعود در این کشور به راه انداخته است حاجیان یمنی با مشکلات بسیار زیادی در مکه مواجه شده‌اند.
گزارش ویژه از بدهی‌های خطرآفرین استقلال
مدیران استقلال برای جلوگیری از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا با نمایندگان ارشد AFC دیدار کردند.
گریزمان در صدر لیست خرید بایرن مونیخ
نشریه آلمانی بیلد ادعا کرد که آنتوان گریزمان، ستاره فرانسوی اتلتیکو مادرید، در صدر فهرست خرید بایرن مونیخ قرار دارد و ممکن است این باشگاه حاضر به پرداخت بند فسخ قرارداد او شود.
نتایج بازی‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا
در شب تساوی خانگی بنفیکا، تیم آیندهوون در زمین رقیبش به برتری دست یافت.
جهانبخش: بازی مقابل آرسنال برایم اهمیت داشت
مهاجم ایرانی به عملکرد خود و تیمش در بازی هفته آینده لیگ برتر انگلیس امیدوار است.
نماینده آشوریان عید قربان را به رهبر انقلاب تبریک گفت
رونمایی از جنگنده ایرانی-پاسخی به طلبه‌ی پلاکارد به دست-تاکید بر برگزاری علنی دادگاه مشایی و...
الگوی متوازنی برای توسعه نداریم
پیام رهبر انقلاب به حجاج-ادامه واکنشها به تجمع اخیر قم-امنیت در شمال غرب کشور و...
رهبر انقلاب: سیاست آمریکا کشتار مسلمانان به‌دست یکدیگر است
حقوق بشرغربی ضد کرامت انسان است
امیرسرتیپ نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش شد
رهبر انقلاب درگذشت برادرِ علی شمخانی را تسلیت گفتند
حجت الاسلام قمی به ریاست سازمان تبلیغات اسلامی منصوب شد
رهبر معظم انقلاب به شمخانی تسلیت گفتند