تحقق آرمان های انقلاب تدریجی است

13:15 ۱۴۱ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 144 0
تحقق آرمان های انقلاب تدریجی است

تهران - ایرنا - رهبر انقلاب در دیدار با دانشجویان ضرورت انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن را تبیین و بر این نکته تاکید کردند که آرمان ها در کوتاه‌مدّت تحقّق پیدا نمی کند و اگر بخواهیم این آرمان ها در جامعه تحقّق پیدا کند، یک حرکت بلندمدّت لازم دارد.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، یکی از مولفه های اصلی انقلاب، شاخصه انقلابی گری است. انقلابی‌‌ گری و انقلابی ماندن معنایی است که پس از گذشت سال ها از وقوع انقلاب اسلامی و در دهه چهارم انقلاب، همچنان زنده و محل گفت وگو است؛ نکته ای که رهبر انقلاب در سخنرانی های گوناگون خود همواره بر آن تاکید داشته است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران عصر دوشنبه هفتم خرداد ماه در دیدار با دانشجویان، بر ضرورت «انقلابی بودن، انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن» البته با توجه به ظرائف و لوازم آن تاکید و خاطرنشان کردند: باید با توجه به ظرفیتها و امکانات کشور، حرکت پرافتخار به سمت آرمانها را با قدرت و شتاب بیشتر ادامه دهیم.

در این زمینه به ذکر چند نکته می پردازیم؛
1- همانگونه که پیشتر گفته شد رهبری بارها به انقلاب گری و انقلابی ماندن پرداخته اند. رهبر معظم انقلاب روز چهاردهم خردادماه 1395 و در بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)، شاخص های انقلابی گری را تبیین کردند. رهبری در این مراسم پنج شاخص « پایبندی به مبانی و ارزش‌های اساسی اسلام و انقلاب» ، «هدف ‌گیری آرمان‌های انقلاب و همت بلند برای رسیدن به آن‌ها» ، «پایبندی به استقلال کشور»، «حساسیت در برابر دشمن و نقشه دشمن» و «عدم تبعیت از دشمن و تقوای دینی و سیاسی» را برای انقلابی بودن برشمرد.

2- نقد سازنده و تخریب دو موضوع متفاوت هستند که گاهی به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند. این دوگانه مساله ای جدی است که دایره بزرگی از افراد، جامعه و دولت ها را در بر می گیرد.
وجود نقد امری ضروری برای توسعه به حساب می آید منتهی توجه به آیین و ملزومات نقد امری غیر قابل کتمان است. در واقع نقد سازنده در راستای بهبود امور و در مقابل تخریب حرکت در مسیر سیاه نمایی و کُند کردن روندتوسعه کشور است.
بر این اساس یکی از ویژگی های انقلابی گری نقد اصولی و درست است اما برخی با دنبال کردن مشی تخریب گمان می برند که در حال نقد هستند، در حالی که زیر سوال بردن نظام و ارزشها را نمی توان به هیچ عنوان از جنس نقد دانست.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه تاکید کردند: انقلابی گری به معنای «مشی صحیح، عاقلانه، شجاعانه و پرانگیزه» فقط در بستر نظام اسلامی معنادار و امکان پذیر است، بنابراین کسانی که نظام و بنیان‌ها و ارزش های آن را زیر سؤال می برند و تخریب و ساختار شکنی می کنند، در واقع در حال ویرانگری هستند، نه انقلابی گری.

3-دشمنان همواره در پی ایجاد فضای یاس و ناامیدی در جامعه و فاصله انداختن میان مردم و حاکمیت هستند. از این رو برای رسیدن به اهداف خود از همه ابزارها و ترفندها استفاده می کنند. بنابر این چالش های مختلفی را در راستای تضعیف انقلاب دنبال می کنند و در پی به استحاله آن هستند. یکی از بهترین ترفندهای آنان ایجاد خستگی در مردم و بریدن آن ها از آرمان ها و ارزش های انقلاب است.
رهبری در بخشی از سخنانشان تاکید کردند: انقلاب بدون آرمان ها و بدون استمرار در واقع فقط تغییر مدیریت کشور از افرادی به افراد دیگر خواهد بود، بنابراین باید حرکت به سمت آرمانها ادامه یابد.
التفات به آرمان ها و ارزش ها امری است که انقلاب را در برابر آسیب های احتمالی واکسینه می کند. در واقع انقلاب بدون آرمان ها تنها نمودی ظاهری خواهد داشت. بنابر این جاری و ساری بودن آرمان ها و استمرار آن امری گریزناپذیر است.

4-رهبری در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شدند: آرمان ها در کوتاه‌مدّت تحقّق پیدا نمی کند؛ اگر بخواهیم این آرمان ها در جامعه تحقّق پیدا کند، یک حرکت بلندمدّت لازم دارد.
این بخش از سخنان رهبری گویای آن است که آرمان ها و ارزش های اصیل انقلاب به صورت تدریجی محقق و پیشرفت به صورت فرایندی امکان پذیر می شود. زیرا انقلاب امر دفعی نیست بلکه یک امر تدریجی است، بنابر این تحقق آرمان ها و ارزش های انقلاب نیز زمانبر و فرایندی است.
انقلابی بودن مهم است اما انقلابی ماندن و عمل کردن گامی برجسته تری برای جامعه عمل پوشیدن آرمان ها و ارزش های نظام اسلامی است.

پژوهش**458**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

آلتونی با شکست مقابل نماینده نروژ برنز گرفت
کاراته کای تیم بانوان ایران در مرحله نیمه نهایی با شکست برابر رقیب خود از نروژ به نشان برنز دست یافت تا سومین نشان برای کاراته بدست آمده بود.
کاراته کای تیم پسران ایران به فینال رسید
دومین نماینده تیم پسران ایران در المپیک جوانان با برتری مقابل رقیب ترکیه ای خود راهی مبارزه پایانی شد.
اولین مدال طلای المپیکی کاراته بدست آمد
کاراته کای جوان کشورمان با برتری مقابل رقیب مراکشی خود در مبارزه پایانی اولین مدال طلای تاریخ کاراته ایران در المپیک را به نام خود ثبت کرد.
از رئال تا بایرن؛ مقصد بعدی آرسن ونگر کجاست؟
آرسن ونگر اشتیاق خود را به بازگشت به دنیای فوتبال در سال آتی میلادی اعلام کرده است.
۴ بازیکن پرسپولیس و نود، تست دوپینگ دادند
4 بازیکن از پرسپولیس و نود ارومیه پس از پایان مسابقه تست دوپینگ دادند.
دکتر حقیقت: باید در مورد کمال ریسک کنیم
پزشک باشگاه پرسپولیس می گوید که تمام تلاشمان را می کنیم تا کمال به دیدار برابر السد برسد.
اقدام تحسین برانگیز مسی به نفع کودکان سرطانی
برنامه های لیونل مسی برای تاسیس مرکز تخصصی سرطان کودکان امروز به ثمر نشست.
سیدجلال: هواداران پرسپولیس فریب خوردند
کاپیتان تیم پرسپولیس می‌گوید هواداران تیمش با نیامدن خود در استادیوم فریب خوردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور جایی در سند تحول بنیادین ندارد و اگر زمینه اجرای کامل سند در مدارس فراهم شود در آینده نزدیک شاهد حذف کنکور خواهیم بود گفت: کنکور آموزش و پرورش را از رسیدن به اهداف متعالی‌اش باز می‌دارد.
ماجرای استوری‌های عجیب بازیکنان تیم ملی چیست؟
حواشی تیم امید گویی تمام شدنی نیست و هر روز خبرهای عجیب جدیدی از اردوی این تیم به گوش می‌رسد.
تهران نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است
پکن- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه اظهار کرد: ایران، به اذعان مجامع بین‌المللی، در مبارزه با تروریسم در عراق، سوریه و افغانستان، نقش بزرگی ایفا کرده است.
بازداشت راننده پژوی شیطانی در نمایشگاه ماشین
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری جوانی که با گشت زنی در فضای مجازی و مسافربری اقدام به فریب و ربایش دختران جوان به قصد آزار و اذیت آنها کرده بود، خبر داد.
پاپ: ممکن است بعد از دعوت رسمی به کره شمالی بروم
پکن- ایرنا- 'پاپ فرانسیس' رهبر کاتولیک های جهان ابراز تمایل خود را برای سفر به کره شمالی در صورت دعوت رسمی اعلام کرد و گفت: قطعا به چنین دعوتی از سوی کره شمالی پاسخ خواهد داد.
رتبه برتر ایران در میان 25 کشور برتر تولید کننده علم دنیا در 2017
خط حزب‌الله ۱۵۵؛ تشکیل اتاق جنگ اقتصادی
ویدئو - سخنان رهبری در دیدار جمعی از نخبگان
واکنش دادستان کل به حضور زنان درورزشگاه-نحوه ربایش مرزبانان میرجاوه-توصیه‌هایی به زائران اربعین
دستورکاردشمن تصویرسازی منفی و ناامیدکننده از ایران است
عارف: شرط استقلال و آزادی در گروی استقلال در طراحی یک الگوی حکمرانی بومی است
نخبگان واستعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب دیدار کردند
اطلاعیه ای درباره ربایش مرزبانان میرجاوه-بخشنامه‌ای برای محکومین مهریه-دیدارهای امروز روحانی...
مشکلات الگوهای وارداتی باعث طرح الگوی مستقل پیشرفت شد
سند الگوی اسلامی ایرانی ریل گذاری پیشرفت کشور در50سال آینده است