احیا بافت تاریخی سمنان به مشارکت بخش خصوصی نیاز دارد

09:01 ۲۹۷ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 229 0
احیا بافت تاریخی سمنان به مشارکت بخش خصوصی نیاز دارد

سمنان- ایرنا- جلوگیری از تخریب روزافزون بافت تاریخی شهرها، احیا و بازآفرینی این مناطق و توسعه صنعت گردشگری در استان نیازمند مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تاکنون برای نوسازی و بازآفرینی این مناطق که در واقع ظرفیتی ارزشمند برای توسعه صنعت گردشگری است به جز در مواردی، اقدام اساسی صورت نگرفته است.
بر اساس آمار بیش از 140 هزار هکتار بافت تاریخی در شهرهای کشور وجود دارد و هزار و 700 محله شامل یکهزار بافت ناکارآمد و فرسوده شهری، 600 بافت تاریخی، یکهزار و 100 سکونتگاه غیررسمی در شهرهای کشور شناسایی شده است.
20 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیونی ایران در بافت های تاریخی و فرسوده شهرها زندگی می کنند و طبق برنامه ششم توسعه سالانه 270 محله شامل بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونتگاه غیر رسمی بازآفرینی و ساماندهی می شود.
به اعتقاد کارشناسان، امر فعال شدن ستاد بازآفرینی شهری کشور از سال 94 در کشور مبین توجه و رویکر دولت تدبیر و امید به محله های دارای بافت فرسوده است.
572 هکتار بافت فرسوده در شهرستان سمنان وجود دارد که حدود 357 هکتار آن بافت تاریخی است که قابلیت جذب گردشگر و سرمایه‌گذاری را دارد.
2 هزار و 200 هکتار بافت فرسوده در این استان وجود دارد که باید با ارایه تسهیلات برای جلوگیری از روند افزایشی این بافت ها اقدام اساسی کرد.
سهم شهرستان سمنان از بافت فرسوده شهری استان بیش از 25 درصد است که 70 درصد آن در بافت تاریخی و هسته مرکزی شهر واقع شده که می‌توان با اتخاذ تصمیمات راهبردی این مناطق را به قطب گردشگری تبدیل کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: احیا بافت های تاریخی استان نیازمند همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
محمد جهانشاهی با بیان این که 22 برنامه مشارکتی با همکاری بخش خصوصی برای احیا بافت های تاریخی استان برنامه ریزی شده است، افزود: مشارکت مردمی در احیا بناهای تاریخی سمنان برای جذب گردشگر باید بیش از پیش ملموس باشد.
وی اظهارداشت: برای افزایش مشارکت مردمی برای احیا بافت های تاریخی استان پیشنهادهایی به نهادهای دولتی و غیردولتی سازمان مرکزی و نهادهای داخل استان ارایه شد که تسهیلات مناسب برای مرمت در اختیار متقاضیان بناهای تاریخی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: اکنون تسهیلات نوسازی برای خارج از بافت‌های تاریخی وجود دارد و از آنجا که قرار بر تخریب این بناها نیست این تسهیلات شامل آثار تاریخی نمی‌شود اما یکی از پیشنهادهای کاربردی اداره میراث فرهنگی استان تخصیص منابع به‌عنوان تسهیلات ارزان‌قیمت به مالکان بناها یا خانه‌های تاریخی محسوب می شود.
جهانشاهی اضافه کرد: بهسازی بافت‌های تاریخی می‌تواند در بهبود شرایط اجتماعی و فرهنگی و توانمند سازی آن ها در ایجاد ارزش‌افزوده کمک کند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان تصریح کرد: ایجاد فضای خدمات جدید برای جذب گردشگر در دستور کار این نهاد قرار دارد و در تلاش هستیم با ایجاد فعالیت خلاقانه متناسب با شرایط بافت، بتوانیم شاهد اثرات مثبت این تصمیم در بناهای تاریخی به لحاظ اجتماعی و فرهنگی باشیم.
جهانشاهی بیان داشت: باید در بافت تاریخی، کسب‌وکارهای جدید را برای نیاز گردشگران و خود مردم ساکن در این شهرها فراهم کنیم و اگر محورهای خوبی شامل معماری و مبلمان مناسب، رستوران، اقامتگاه، فروشگاه، صنایع ‌دستی و کافه‌های خوب در بافت تاریخی داشته باشیم همین امر خود به ‌خود با ایجاد فضای جدید شهری به جذب گردشگر کمک می‌کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با بیان این که باید به بافت‌های تاریخی به عنوان یک ارزش نگاه شود اما از سوی دیگر اعتبارات دولتی مرمت بافت‌های تاریخی پاسخگوی نیازها نیست، تصریح کرد: با شهرداریها و سایر دستگاه ‌هایی مانند اوقاف نشست‌هایی برگزار شد تا بتوانیم در بخش های مختلف باهدف بهره‌برداری از ظرفیت بافت تاریخی، مشارکت و سرمایه‌گذاری بیشتری را شاهد باشیم.
جهانشاهی خاطرنشان کرد: ضوابط بافت‌های تاریخی به‌عنوان یک مرجع برای کمیسیون‌های مختلف ازجمله کمیسیون ماده پنج در بحث شهرسازی استفاده می‌شود و این اتفاق در دامغان به‌عنوان اولین شهر نمونه، انجام شد.
حدود 30 درصد از بافت تاریخی استان سمنان در مرکز این استان واقع شده و بر اساس آمار، شهرسمنان بزرگترین بافت تاریخی استان را داراست.
در سال گذشته بیش از هشت میلیارد ریال معادل چهاردرصد از اعتبارات مرکز استان سمنان، صرف احیا و بازسازی بافت فرسوده شد.
572 هکتار بافت فرسوده در شهرستان سمنان وجود دارد که حدود 357 هکتار آن بافت تاریخی است.
6026/7339


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
نگاهی به اماکن زیارتی و مذهبی آبادان و خرمشهر
ورود 241 گردشگر خارجی به مازندران
تپه تاریخی ازبکی نظرآباد میزبان جشن نوروزگاه شد
بیش از 7 میلیون مسافر از جاذبه های گردشگری کشور بازدید کردند
نماینده ولی فقیه در استان از مسجد جامع عتیق دیدن کرد
12 هزار نفر در مدارس آبادان اسکان یافتند
اهواز ؛ شهر خورشید روی آب
بیش از 85 هزار نفر در استان کردستان اقامت داشتند
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
بازارچه صنایع دستی شهر کرمان مملو از مسافران نوروزی است