احیا بافت تاریخی سمنان به مشارکت بخش خصوصی نیاز دارد

09:01 ۱۳۸ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 159 0
احیا بافت تاریخی سمنان به مشارکت بخش خصوصی نیاز دارد

سمنان- ایرنا- جلوگیری از تخریب روزافزون بافت تاریخی شهرها، احیا و بازآفرینی این مناطق و توسعه صنعت گردشگری در استان نیازمند مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تاکنون برای نوسازی و بازآفرینی این مناطق که در واقع ظرفیتی ارزشمند برای توسعه صنعت گردشگری است به جز در مواردی، اقدام اساسی صورت نگرفته است.
بر اساس آمار بیش از 140 هزار هکتار بافت تاریخی در شهرهای کشور وجود دارد و هزار و 700 محله شامل یکهزار بافت ناکارآمد و فرسوده شهری، 600 بافت تاریخی، یکهزار و 100 سکونتگاه غیررسمی در شهرهای کشور شناسایی شده است.
20 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیونی ایران در بافت های تاریخی و فرسوده شهرها زندگی می کنند و طبق برنامه ششم توسعه سالانه 270 محله شامل بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونتگاه غیر رسمی بازآفرینی و ساماندهی می شود.
به اعتقاد کارشناسان، امر فعال شدن ستاد بازآفرینی شهری کشور از سال 94 در کشور مبین توجه و رویکر دولت تدبیر و امید به محله های دارای بافت فرسوده است.
572 هکتار بافت فرسوده در شهرستان سمنان وجود دارد که حدود 357 هکتار آن بافت تاریخی است که قابلیت جذب گردشگر و سرمایه‌گذاری را دارد.
2 هزار و 200 هکتار بافت فرسوده در این استان وجود دارد که باید با ارایه تسهیلات برای جلوگیری از روند افزایشی این بافت ها اقدام اساسی کرد.
سهم شهرستان سمنان از بافت فرسوده شهری استان بیش از 25 درصد است که 70 درصد آن در بافت تاریخی و هسته مرکزی شهر واقع شده که می‌توان با اتخاذ تصمیمات راهبردی این مناطق را به قطب گردشگری تبدیل کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سمنان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: احیا بافت های تاریخی استان نیازمند همکاری و سرمایه گذاری بخش خصوصی است.
محمد جهانشاهی با بیان این که 22 برنامه مشارکتی با همکاری بخش خصوصی برای احیا بافت های تاریخی استان برنامه ریزی شده است، افزود: مشارکت مردمی در احیا بناهای تاریخی سمنان برای جذب گردشگر باید بیش از پیش ملموس باشد.
وی اظهارداشت: برای افزایش مشارکت مردمی برای احیا بافت های تاریخی استان پیشنهادهایی به نهادهای دولتی و غیردولتی سازمان مرکزی و نهادهای داخل استان ارایه شد که تسهیلات مناسب برای مرمت در اختیار متقاضیان بناهای تاریخی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: اکنون تسهیلات نوسازی برای خارج از بافت‌های تاریخی وجود دارد و از آنجا که قرار بر تخریب این بناها نیست این تسهیلات شامل آثار تاریخی نمی‌شود اما یکی از پیشنهادهای کاربردی اداره میراث فرهنگی استان تخصیص منابع به‌عنوان تسهیلات ارزان‌قیمت به مالکان بناها یا خانه‌های تاریخی محسوب می شود.
جهانشاهی اضافه کرد: بهسازی بافت‌های تاریخی می‌تواند در بهبود شرایط اجتماعی و فرهنگی و توانمند سازی آن ها در ایجاد ارزش‌افزوده کمک کند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان تصریح کرد: ایجاد فضای خدمات جدید برای جذب گردشگر در دستور کار این نهاد قرار دارد و در تلاش هستیم با ایجاد فعالیت خلاقانه متناسب با شرایط بافت، بتوانیم شاهد اثرات مثبت این تصمیم در بناهای تاریخی به لحاظ اجتماعی و فرهنگی باشیم.
جهانشاهی بیان داشت: باید در بافت تاریخی، کسب‌وکارهای جدید را برای نیاز گردشگران و خود مردم ساکن در این شهرها فراهم کنیم و اگر محورهای خوبی شامل معماری و مبلمان مناسب، رستوران، اقامتگاه، فروشگاه، صنایع ‌دستی و کافه‌های خوب در بافت تاریخی داشته باشیم همین امر خود به ‌خود با ایجاد فضای جدید شهری به جذب گردشگر کمک می‌کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با بیان این که باید به بافت‌های تاریخی به عنوان یک ارزش نگاه شود اما از سوی دیگر اعتبارات دولتی مرمت بافت‌های تاریخی پاسخگوی نیازها نیست، تصریح کرد: با شهرداریها و سایر دستگاه ‌هایی مانند اوقاف نشست‌هایی برگزار شد تا بتوانیم در بخش های مختلف باهدف بهره‌برداری از ظرفیت بافت تاریخی، مشارکت و سرمایه‌گذاری بیشتری را شاهد باشیم.
جهانشاهی خاطرنشان کرد: ضوابط بافت‌های تاریخی به‌عنوان یک مرجع برای کمیسیون‌های مختلف ازجمله کمیسیون ماده پنج در بحث شهرسازی استفاده می‌شود و این اتفاق در دامغان به‌عنوان اولین شهر نمونه، انجام شد.
حدود 30 درصد از بافت تاریخی استان سمنان در مرکز این استان واقع شده و بر اساس آمار، شهرسمنان بزرگترین بافت تاریخی استان را داراست.
در سال گذشته بیش از هشت میلیارد ریال معادل چهاردرصد از اعتبارات مرکز استان سمنان، صرف احیا و بازسازی بافت فرسوده شد.
572 هکتار بافت فرسوده در شهرستان سمنان وجود دارد که حدود 357 هکتار آن بافت تاریخی است.
6026/7339


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

بمب نقل و انتقالات در مشهد؛ موسوی تیمدار شد
سرعتی زن تیم ملی والیبال بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره با تیم پیام خراسان توافق کرد و وارد لیگ برتر شد.
موقعیت‌ساز ترین بازیکن اروپا؛ عجیب ولی واقعی!
مطابق آمار اوپتا هیچ بازیکنی به اندازه اوزیل در لیگ های معتبر اروپایی موقعیت نساخته است.
کوشیلنی: دوست نداشتم فرانسه قهرمان جهان شود!
مدافع فرانسوی آرسنال روز گذشته رسما از بازی های ملی خداحافظی کرد.
توضیحات مربی السد درباره باخت هشت گله
در غیاب نفرات ملی پوش، السد با بازیکنان جوان خود در جام حذفی این کشور مقابل الریان قرار گرفت و با هشت گل شکست خورد.
جلسه شبانه شفر و فتحی در باشگاه استقلال
سرمربی استقلال در محل این باشگاه با مدیرعامل جلسه‌ای را برگزار کرد.
بایرن مونیخ به دنبال جذب ستاره رم
بایرن مونیخ به شکلی ویژه عملکرد چنگیز اوندر را رصد می‌کند.
تعامل تراکتور و ذوب‌آهن برای انتقال بازیکن
علیرضا اسدی عصر امروز با سعید آذری مدیرعامل ذوب آهن دیدار و گفتگو کرد.
جای خالی بشار رسن در ورزشگاه ملک فهد
بشار رسن ستاره تیم عراق امروز در بازی با عربستان غایب خواهد بود اما همبازیانش پیراهن او را روی نیمکت قرار داده اند.
نقطه ضعف بزرگ بولت برای فوتبالیست شدن
اوسین بولت، سریع ترین دونده جهان مدتی است که شانس خود را در رشته فوتبال امتحان می کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستور دادستان برای بررسی ادعای تعرض به ˮدنیا ویسیˮ
دادستان سنندج به پزشکی قانونی دستور داد ادعای تعرض به دنیا ویسی را بررسی کند.
سوگنامه فریبا داودی مهاجر برای مرگ پروین بختیارنژاد
داودی مهاجر در بخشی از یادداشت خود نوشته است: «با پروین در فرانسه چت می کردم و مرتب می گفت نمی دانی چه رنجی می برم . پروین منهدم شده بود .»
۷۲۷ هزار نفر با یک شغل راضی نمی‌شوند!
اگر در گذشته درآمد یک نفر در خانواده می‌توانست آنها را تامین کند، امروز دیگر نمی‌شود به نان بازوی یک نفر تکیه کرد، چون هزینه‌ها گوی سبقت را از درآمدها ربوده و خانواده‌ها تحمل بیکاری دیگر اعضا را ندارند تا جایی که افراد ناچارند برای درآوردن نان تلاش بیشتری کنند و برای چرخیدن چرخ زندگی به داشتن دو شغل یا بیشتر روی بیاورند.
حضور هیات ایرانی به ریاست نماینده زن در اجلاس IPU
تهران - ایرنا - هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سیده فاطمه حسینی نماینده تهران در مجلس برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) وارد ژنو سوئیس شد.
درخواست جدی آیت الله نوری همدانی از بانک مرکزی
مرجع تقلید شیعیان در پیامی به مناسبت افتتاح رادیو اربعین اعلام کرد: به مسافران کشورهای خارجی ارز مناسب اختصاص می‌دهند ولی برای سفرهای زیارتی نباید ارزی اختصاص داده شود! مسئولان بانک مرکزی باید در برابر این سیاست‌های یک بام و دو هوای خود پاسخگو باشند.
زمینه آموزش رایگان 1035 متقاضی صنایع دستی فراهم شد
فعالیت معدنی در سنگ نگاره های راونج دلیجان متوقف شد
گردشگران پنج کشور خارجی به خراسان جنوبی سفر می کنند
تقدس در موزه از نگاه موزه‌شناسان
یادمان های هویتی مرجعیت محکم داشته باشند
10 میراث ناملموس اردبیل ثبت ملی می شود
6 حفار غیرمجاز در سرعین دستگیر شدند
طلایه داران ایرانی زیارت اربعین وارد خاک عراق شدند
22 طرح بوم گردی در تالش به بانک معرفی شد
پنج اثر تاریخی و فرهنگی آزادشهر در فهرست آثار ملی ثبت شد