22 درصد مراجعه کنندگان به مرکز کاهش طلاق قم سازش کردند

08:19 ۲۹۸ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 176 0
22 درصد مراجعه کنندگان به مرکز کاهش طلاق قم سازش کردند

قم- ایرنا-معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی قم گفت: سال گذشته با ارائه خدمات مددکاری و مشاوره ای، 22 درصد مراجعه کنندگان به مرکز کاهش طلاق سازش کردند.

ایرنا

مریم علیشیری روز چهارشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که مرکز کاهش طلاق بهزیستی قم از سال 78 فعال است، اظهار داشت:پارسال یک هزار و 500 تن به این مرکز که در دادگاه خانواده قم واقع می باشد مراجعه که از این تعداد 168 زوج به زندگی مشترک برگشتند.
وی افزود: 98 درصد مراجعه کنندگان این مرکز از سوی دادگستری به این مرکز ارجاع داده شدند و بقیه به صورت خود معرف در این مرکز حضور پیدا کردند.
وی بااشاره به این که 23 درصد مراجعه کنندگان برای طلاق در دوران نامزدی هستند گفت: مهمترین علت شناسایی شده علت طلاق در این افراد، نداشتن مهارت زندگی و ارتباطی است.
معاون امور اجتماعی بهزیستی قم ادامه داد: دوره های آموزشی پیش از ازدواج و مهارت های زندگی و تحکیم بنیان های خانواده در حال حاضر از سوی اداره کل بهزیستی و سایر دستگاه های متولی در حال برگزاری می باشد که نیازمند فراگیر شدن است.
وی 36.5 درصد مراجعه کنندگان برای طلاق را فاقد فرزند بیان کرد و گفت: تعداد بسیاری از افراد که به مرکز مراجعه می کنند دارای فرزند هستند که باید برنامه ریزی مناسبی برای وضعیت آنان بعد از طلاق صورت گیرد تا آسیب های اجتماعی و فردی کمتری را به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به آمادگی بهزیستی برای راه اندازی رسمی سامانه طلاق (تصمیم) گفت: این سامانه در سال گذشته طراحی شده است و در صورتی که مجوزهای قانونی آن دریافت شود کلیه فراینده های ارائه خدمات مددکاری و مشاوره ای در آن ثبت شده و مراجع قضایی می توانند با دسترسی به این سیستم ضمن اطلاع از نتیجه اقدامات صورت گرفته تصمیم گیری های لازم را انجام دهند.
وی گفت: این سامانه در 10 استان اجرایی و باعث هماهنگی بیشتر و یکپارچه سازی خدمات ارائه شده و اطلاعات در حوزه طلاق شده است.
علیشیری با بیان این که اداره کل بهزیستی استان آمادگی افزایش 30 درصدی خدمات در مرکز کاهش طلاق دارد گفت: با افزایش تعداد مشاوران این مرکز نقش بهتری در کاهش آمار طلاق و افزایش سازش بین زوج ها را خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر 12 مرکز مشاوره زیرنظر بهزیستی درسطح شهر آمادگی همکاری با سامانه طلاق تصمیم را دارند ضمن این که سایر مراکز مشاوره ای و کلینیک های تخصصی از جمله کلینیک مشاوره ای و حقوقی دانشگاه مفید قم نیز در زمینه همکاری با این حوزه اعلام آمادگی کرده اند.

**1500 تن از خدمات مشاوره ای و حقوقی بهره مند شدند
مدیرکلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با بیان این که سال گذشته یک هزار و 500 تن از خدمات این کلینیک بهره مند شدند گفت: به صورت متوسط در هر ماه 140 تن اعم از بانوان و آقایان برای مشاوره و خدمات حقوقی به این مرکز مراجعه می کنند.
محسن برهان افرود: مشاوره های رایگان فردی، خانواده ای و حقوقی در موضوع های مختلف با حضور کارشناسان مجرب روانشناسی، مشاوره ای و وکلا در این کلینیک ارائه می شود.
وی با اشاره به این که این کلینیک از سال 86 با حمایت های دانشگاه مفید به عنوان یک نهاد آموزشی و مردمی فعال شده است گفت: این نهاد برای اقشار کم درآمد که از حداقل های حقوقی برخوردار نیستند خدمات ارائه می کند.
وی با اشاره به این که 50 وکیل دادگستری و استاد دانشگاه در این مجموعه مشغول به فعالیت هستند گفت: این افراد بدون توجه به جنبه مالی بلکه با نیت خیرخواهانه دغدغه مندانه در حوزه عدالت اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی فعالیت دارد.
برهان گفت: درحال حاضر در این کلینیک زمینه مشارکت دانشجویان را با روحیه خدمات رسانی به اقشار مختلف مردم فراهم ساخته ایم، آنان در دوره کارآموزی شرکت می کنند و از نزدیک با موارد مشاوره ای و حقوقی آشنا می شوند.
وی همچنین افزود:هفت دوره مدرسه تابستانی با عنوان حقوق بشردوستانه، حقوق کودک و حقوق شهروندی توسط این مرکز در دانشگاه مفید ترتیب یافته وامسال نیز برنامه ریزی شده است تا در شهریورماه درخصوص کودکان بدسرپرست دوره برگزار شود.
وی، برگزاری پنج دوره دادگاه های تمرینی و مجازی برای دانش افزایی، گسترش فرهنگ معاضدت حقوقی خاصه برای محرومان، برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان تاثیر افسردگی زوج ها در بروز و تشدید اختلافات حقوقی، سلسله نشست های تخصصی حقوق کودک، برگزاری کارگاه موانع اشتغال اتباع خارجی در نظام حقوقی ایران، حضور و معرفی خدمات در همایش های مشاوره ای و حقوقی در عرصه بین المللی اسپانیا، امارت، نروژ و قطر و سایر کشورها را از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته در این مجموعه برشمرد.
/8138/ 6133/


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

خانواده
خانواده

آخرین اخبار

تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
چند نکته درباره ˮازدواج کودکانˮ
درحالی که قانون برای کودکان حقی برای رای دادن، دریافت گواهینامه و رانندگی قائل نیست، اما اجازه تشکیل خانواده و ازدواج برای آنها منعی ندارد و هنوز قانونی برای جلوگیری از ازدواج آنها تصویب نشده است، این درحالیست که ازدواج‌های زودهنگام کودکان از نظر برخی کارشناسان تبعات و پیامدهای اجتماعی دارد و می‌تواند زندگی کودک را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی های جولان سوریه
تهران-ایرنا- برای اردن و مصر تایید دولت آمریکا در حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغال شده جولان سوریه، هشداری جدی با این مضمون است که بعد از این سرزمین ها نوبت الحاق قدس، کرانه باختری و صحرای سینا مصر خواهد بود.
تکرار یاوه گویی های پمپئو علیه ایران
تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در ادامه سیاست ایران هراسی در منطقه و یاوه سرایی های بی اساس علیه کشورمان ادعا کرد: ایران در تلاش برای تصرف و سیطره بر لبنان و رسیدن به دریای مدیترانه است.
رییس فدراسیون:توسعه ورزش کارگری در گرو تعامل با وزارت کار است
تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کارگری افزایش زیرساخت ها در این ورزش را نیازمند همکاری بیشتر وزارت کار با این فدراسیون می داند تا رشد مدال آوری ورزشکاران در عرصه های بین المللی را به همراه آورد.
طرف تقاضا درحمایتهای مالی اکوسیستم فناوری مغفول مانده است
تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد معتقد است در حمایت های مالی در نظر گرفته شده برای توسعه اکوسیستم فناوری کشور باید دو طرف آن یعنی عرضه و تقاضا را در نظر گرفته شود.
بردسکن دیار تاریخ و فرهنگ کهن
مشهد- ایرنا- شهرستان بردسکن دیار میراث کهن و خطه آثار تاریخی فراوان امسال نیز میزبان مسافران نوروزی و گردشگران تاریخ دوست و جویای فرهنگ است.
صله رحم در کلام رسول اکرم(ص)
حدیث رسول اکرم(ص) درباره صله رحم را در اینجا بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
سازمان بازرسی کل کشور به موضوع سیل در گلستان ورود می کند
مردم نسبت به کشف خودروهای سرقتی امیدوار باشند
بیشترین شکایت در قصور پزشکی در حوزه جراحی زنان و زایمان است
هفت مکان پذیرایی متخلف  درجاده کرج -چالوس پلمب شد
بیش از 30 لایحه تا پایان سال 97 تدوین شد
16محکوم ایرانی از تایلند و آذربایجان و به کشور منتقل شدند
قانون، گریبان زمین خواران فارس را می گیرد
پلیس خراسان شمالی 332 کیلوگرم مواد مخدر کشف کرد
8920 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین تشکیل شد
فعالیت درمانگاه صحت شیروان با بیمه ها به حالت عادی برگشت