فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

08:05 ۲۰ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 27 0
فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

شیراز- ایرنا- معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، با اشاره به استفاده از فناوری های نوین در قوه قضائیه، استفاده از این فناوری ها را در دنیای امروز اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تکنولوژی ها و فناوری های نوین به ایجاد شفافیت در روند رسیدگی به پرونده های قضایی کمک خواهد کرد.

ایرنا

عبدالنبی نجیبی، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اینک در دستگاه قضایی از فناوری های نوین در جهت تحقق اهدافی همچون پایش و نظارت الکترونیک بر عملکرد ادارات و کارکنان بخش های مختلف، کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه قضایی برای دریافت خدمات و همچنین روان سازی ثبت پرونده و مکاتبات استفاده می شود.
وی ادامه داد: استفاده از فناوری های نوین در مقابل شیوه های سنتی علاوه بر سرعت بخشیدن به روند کار به کاهش هزینه ها نیز کمک می کند.
او اظهار کرد: مجموع این اقدامات به شفافیت امور منتهی می شود چرا که مردم می توانند اطلاعات مربوط به پرونده خود و همچنین روند رسیدگی و پیشرفت کار را به شکل آنلاین مشاهده کنند.
نجیبی گفت: به کارگیری نرم افزار سیستم مدیریت پرونده (سمپ) از جمله اقدامات دستگاه های قضایی در قالب خدمات رسانی الکترونیکی است که با استفاده از این سیستم اطلاعات مربوط به پرونده هر یک از افراد به شکل شفاف در معرض دید هر فرد قرار می گیرد و افراد می توانند از طریق اینترنت وضعیت پرونده خود را رصد کنند.
وی افزود: همچنین از طریق این سیستم امکان پایش الکترونیک و گرفتن گزارش نیز فراهم شده است و می توانیم مواردی همچون وضعیت اطاله دادرسی را مورد تحلیل قرار دهیم و آسیب هایی مانند طولانی شدن زمان رسیدگی را با استفاده از سیستم شناسایی و رفع کنیم.
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس بیان کرد: همچنین سیستم سمپ ظرفیتی را فراهم کرده که ما بتوانیم زمینه را برای قرار دادن آرا در اختیار مردم و به ویژه جامعه دانشگاهی فراهم کنیم.
نجیبی افزود: اینکه مجامع دانشگاهی بتوانند آرای دستگاه قضایی را نقد و تجزیه و تحلیل کنند و نکات مثبت آن را به عنوان رویه قضایی مورد بررسی قرار دهند و اشکالات موضوع را از حیث علمی بررسی کنند سبب رشد و بالندگی دانش حقوق در کشور خواهد شد و به بسط و گسترش اندیشه های قضایی خواهد انجامید.

**70 درصد ابلاغ های دستگاه قضایی الکترونیکی است
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، ابلاغ الکترونیکی را یکی از تاثیرگذارترین اقدامات در قوه قضائیه دانست و گفت: اجرای ابلاغ الکترونیکی از حدود 10 سال قبل از فارس آغاز شد و در حقیقت این استان مبدع ابلاغ الکترویکی است.
نجیبی افزود: اما به دلیل عدم استقبال مقام های مرکز از ابلاغ الکترونیکی، این طرح مدتی بعد متوقف شد اما سرانجام دستگاه قضایی به این نتیجه رسید که این طرح یک طرح کارآمد است و آن را به شکلی گسترده تر در کشور پیاده سازی کرد.
وی ادامه داد: به دنبال تصمیم دستگاه قضایی برای عملیاتی کردن طرح ابلاغ الکترونیکی، استان فارس به عنوان پایه اجرای این طرح انتخاب شد و با اجرای موفق این طرح در فارس به کل کشور نیز تعمیم داده شد.
او افزود: اجرای این طرح هم باعث شفافیت امر شده، هم سرعت ابلاغ ها را افزایش داده و هم امکان سوء استفاده را به حداقل رسانده است.

**دفاتر خدمات قضایی افزایش می یابد
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، یکی از فعالیت های اساسی قوه قضائیه را واگذاری برخی از امور دفتری به دفاتر خدمات قضایی و بخش خصوصی دانست و گفت: در همین زمینه تعداد دفاترخدمات قضایی در شیراز و دیگر شهرهای استان افزایش خواهد یافت.
نجیبی افزود: فعالیت این دفاتر همانند دفاتر پلیس بعلاوه 10 و دفاتر پیشخوان خدمات دولت است که مردم به جای مراجعه به دادگستری ابتدا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکایت و دعوای خود را در آنجا مطرح می کنند.
وی ادامه داد: هم اینک پنج دفتر خدمات قضایی در شیراز فعالیت دارد که تا هفته قوه قضائیه (یکم تا هفتم تیرماه) تعداد آنها افزایش خواهد یافت و علاوه بر این در حدود 15 شهرستان استان هم این دفاتر همزمان راه اندازی خواهد شد.
6122 / 1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

صوت - بسته خبری ۲۹ خرداد ۹۷
در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.
اندونزی آماده هر گونه همکاری با استان مرکزی است
اراک - ایرنا - سفیر اندونزی در ایران گفت: استان مرکزی بستر ارزشمند از انواع فعالیت های صنعتی، کشاورزی و خدماتی را در خود دارد و اندونزی آماده هر گونه همکاری تجاری و اقتصادی با این استان است.
ارقام جدید برنج برای کشت در شمال کشور معرفی شد
ساری- ایرنا- رییس موسسه تحقیقات برنج کشور، از معرفی 2 رقم جدید برنج با نام های 'رشت 'و 'تی سا ' برای کشت در استانهای گیلان ومازندران خبر داد.
قیمت خودرو افزایش نمی یابد
اردبیل-ایرنا- معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت خودرو ی داخلی افزایش نیافته و با توجه به اینکه تصمیمی در این باره وجود ندارد نمایندگی ها هم حق افزایش قیمت ها را ندارند.
انگلیس از یک توافق مهم امنیتی در پسا برگزیت خارج می‌شود
لندن – ایرنا – میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه تهدید کرد که در پی خروج انگلیس از این اتحادیه، توافق امنیتی موسوم به قرار بازداشت اتحادیه اروپا با لندن لغو خواهد شد.
سرمربی اسپانیا:ایران تیم منسجم و خطرناکی است
مادرید- ایرنا- «فرناندو هیه رو» سرمربی‌ تیم ملی‌ فوتبال اسپانیا در آستانه دیدار با ایران ، تیم کشورمان را تیمی منسجم و خطرناک دانست.
فرانسه و آلمان خواستار بودجه مشترک برای منطقه یورو شدند
تهران - ایرنا - رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان در نشست خبری مشترک بر لزوم اختصاص 'بودجه مشترک' برای منطقه یورو تاکید کردند.
پهپاد صهیونیست ها در جولان سوریه سقوط کرد
تهران - ایرنا - رسانه های صهیونیستی روز سه شنبه از سقوط یک فروند پهپاد این رژیم در شمال جولان سوریه خبر داد.
شرکت نفتی آرامکو عربستان هدف موشک یمنی قرار گرفت
تهران - ایرنا - یگان موشکی ارتش یمن عصر روز سه شنبه شرکت نفتی آرامکو واقع در استان عسیر عربستان را هدف قرار داد.
دی ‌میستورا: به برخی تفاهم‌ های متقابل در ژنو دست یافته ایم
تهران- ایرنا- 'استیفان دی میستورا' فرستاده سازمان ملل در امور سوریه پس از دیدار با نمایندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه در نشست ژنو، اعلام کرد که به برخی تفاهم ها در خصوص تشکیل کمیته اصلاح و تدوین قانون اساسی سوریه، دست یافته اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

متن اشعار میثم مطیعی در نماز عید فطر ۹۷ +فیلم
مطیعی امسال نیز همانند سال‌های گذشته، اشعاری با مضامین سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بین‌المللی را در مراسم عید فطر، خواند.
داستانک‌های زکریا تامر به فارسی ترجمه شد
تهران - ایرنا - مجموعه داستان «رعد» اثر زکریا تامر نویسنده شهیر جهان عرب با ترجمه غلام رضا امامی به زیور طبع آراسته شد.
دعای خاصه امام حسین(ع) جهت برآورده شدن حوائج
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، حکایتی خواندنی درباره دعای خاصه امام حسین جهت استجابت حوائج را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
'آشیل' پیروزی ایران مقابل مغرب را پیشگویی کرد
مسکو - ایرنا - 'آشیل' گربه پیشگو در روسیه پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در بازی مقابل مغرب را که قرار است ساعت 19 و 30 دقیقه امروز به وقت تهران در سن پترزبورگ روسیه برگزار شود، پیشگویی کرد.
ویدئو - خلاصه دیدار اسپانیا و پرتغال در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال اسپانیا و پرتغال در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، با نتیجه سه بر سه به پایان رسید. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.
جای شخصیت هایی مانند مرحوم ابوترابی در جامعه خالی است
آزادگان در سیاهچال های صدام، جمهوری اسلامی تشکیل دادند
فداکاری های مرحوم ابوترابی فرد فراموش نمی شود
مرحوم ابوترابی به تمام معنا به حفظ بیت المال پای بند بود
بوته خشخاش در ویلاهای دماوند کشف شد
وزیر دادگستری: رعایت حقوق شهروندی تکلیف شرعی ما است
علی کریمی به خاطر تشکیل کمپین احضار نشد
238 نفر محکوم به اعدام در کرمان نجات یافتند
مدعیان حقوق بشر خواهان عوض کردن جای جلاد و شهید هستند
پرونده های مختومه در کرمان 16 درصد افزایش یافت