فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

08:05 ۸۳ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 65 0
فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

شیراز- ایرنا- معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، با اشاره به استفاده از فناوری های نوین در قوه قضائیه، استفاده از این فناوری ها را در دنیای امروز اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تکنولوژی ها و فناوری های نوین به ایجاد شفافیت در روند رسیدگی به پرونده های قضایی کمک خواهد کرد.

ایرنا

عبدالنبی نجیبی، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اینک در دستگاه قضایی از فناوری های نوین در جهت تحقق اهدافی همچون پایش و نظارت الکترونیک بر عملکرد ادارات و کارکنان بخش های مختلف، کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه قضایی برای دریافت خدمات و همچنین روان سازی ثبت پرونده و مکاتبات استفاده می شود.
وی ادامه داد: استفاده از فناوری های نوین در مقابل شیوه های سنتی علاوه بر سرعت بخشیدن به روند کار به کاهش هزینه ها نیز کمک می کند.
او اظهار کرد: مجموع این اقدامات به شفافیت امور منتهی می شود چرا که مردم می توانند اطلاعات مربوط به پرونده خود و همچنین روند رسیدگی و پیشرفت کار را به شکل آنلاین مشاهده کنند.
نجیبی گفت: به کارگیری نرم افزار سیستم مدیریت پرونده (سمپ) از جمله اقدامات دستگاه های قضایی در قالب خدمات رسانی الکترونیکی است که با استفاده از این سیستم اطلاعات مربوط به پرونده هر یک از افراد به شکل شفاف در معرض دید هر فرد قرار می گیرد و افراد می توانند از طریق اینترنت وضعیت پرونده خود را رصد کنند.
وی افزود: همچنین از طریق این سیستم امکان پایش الکترونیک و گرفتن گزارش نیز فراهم شده است و می توانیم مواردی همچون وضعیت اطاله دادرسی را مورد تحلیل قرار دهیم و آسیب هایی مانند طولانی شدن زمان رسیدگی را با استفاده از سیستم شناسایی و رفع کنیم.
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس بیان کرد: همچنین سیستم سمپ ظرفیتی را فراهم کرده که ما بتوانیم زمینه را برای قرار دادن آرا در اختیار مردم و به ویژه جامعه دانشگاهی فراهم کنیم.
نجیبی افزود: اینکه مجامع دانشگاهی بتوانند آرای دستگاه قضایی را نقد و تجزیه و تحلیل کنند و نکات مثبت آن را به عنوان رویه قضایی مورد بررسی قرار دهند و اشکالات موضوع را از حیث علمی بررسی کنند سبب رشد و بالندگی دانش حقوق در کشور خواهد شد و به بسط و گسترش اندیشه های قضایی خواهد انجامید.

**70 درصد ابلاغ های دستگاه قضایی الکترونیکی است
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، ابلاغ الکترونیکی را یکی از تاثیرگذارترین اقدامات در قوه قضائیه دانست و گفت: اجرای ابلاغ الکترونیکی از حدود 10 سال قبل از فارس آغاز شد و در حقیقت این استان مبدع ابلاغ الکترویکی است.
نجیبی افزود: اما به دلیل عدم استقبال مقام های مرکز از ابلاغ الکترونیکی، این طرح مدتی بعد متوقف شد اما سرانجام دستگاه قضایی به این نتیجه رسید که این طرح یک طرح کارآمد است و آن را به شکلی گسترده تر در کشور پیاده سازی کرد.
وی ادامه داد: به دنبال تصمیم دستگاه قضایی برای عملیاتی کردن طرح ابلاغ الکترونیکی، استان فارس به عنوان پایه اجرای این طرح انتخاب شد و با اجرای موفق این طرح در فارس به کل کشور نیز تعمیم داده شد.
او افزود: اجرای این طرح هم باعث شفافیت امر شده، هم سرعت ابلاغ ها را افزایش داده و هم امکان سوء استفاده را به حداقل رسانده است.

**دفاتر خدمات قضایی افزایش می یابد
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، یکی از فعالیت های اساسی قوه قضائیه را واگذاری برخی از امور دفتری به دفاتر خدمات قضایی و بخش خصوصی دانست و گفت: در همین زمینه تعداد دفاترخدمات قضایی در شیراز و دیگر شهرهای استان افزایش خواهد یافت.
نجیبی افزود: فعالیت این دفاتر همانند دفاتر پلیس بعلاوه 10 و دفاتر پیشخوان خدمات دولت است که مردم به جای مراجعه به دادگستری ابتدا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکایت و دعوای خود را در آنجا مطرح می کنند.
وی ادامه داد: هم اینک پنج دفتر خدمات قضایی در شیراز فعالیت دارد که تا هفته قوه قضائیه (یکم تا هفتم تیرماه) تعداد آنها افزایش خواهد یافت و علاوه بر این در حدود 15 شهرستان استان هم این دفاتر همزمان راه اندازی خواهد شد.
6122 / 1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رتبه پنجمی کاروان ایران در پایان روز سوم
کاروان ایران در پایان روز سوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با یک پله صعود نسبت به روز گذشته، در رده پنجم جدول توزیع مدال‌ها ایستاد.
تیم بسکتبال دختران برابر تایلند شکست خورد
نمایش خوب تیم بسکتبال ۳ نفره دختران در اولین تجربه بازی های آسیایی منجر به پیروزی نشد.
مهرداد مردانی به مدال برنز رسید
نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم تیم کشتی فرنگی ایران در بازیهای آسیایی با پیروزی در دیدار رده بندی به مدال برنز دست یافت.
شهربانو منصوریان: نمی‌خواستم دستم رو شود
ووشوکار بانوی ایران پس از صعود به نیمه نهایی گفت: نمی‌خواستم دستم جلوی حریف چینی رو شود چون او مهمترین حریفم است و داشت از مسابقه‌ام برابر نماینده ویتنام فیلم می‌گرفت.
عرفان آهنگریان مدال برنزش را قطعی کرد
عضو تیم ملی ووشو ایران با پیروزی برابر کره ای خود به دیدار مرحله نیمه نهایی مسابقات راه یافت.
گرایی به مدال برنز کشتی فرنگی رسید
فرنگی کار وزن ۶۷ کیلوگرم تیم کشتی ایران با کسب پیروزی در دیدار رده بندی بازی‌های آسیایی به مدال برنز رسید.
«فرود ظفری» به نیمه نهایی ووشو راه یافت
سانداکار وزن منهای ۶۵ کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با برتری برابر حریف قدرتمندی از ویتنام با شایستگی به نیمه نهایی بازی های آسیایی راه یافت و مدال برنزش قطعی شد.
گرایی: یک لحظه غافلگیر شدم، طلایم برنز شد
ملی پوش کشتی ایران پس از کسب مدال برنز بازی های آسیایی گفت: یک لحظه غافلگیر شدم و نشد که دل مردم را با طلا شاد کنیم اما قول می دهم در مسابقات جهانی جبران کنم.
الهه منصوریان: هیچ ترسی از حریف بعدی‌ام ندارم
بانوی ووشوکار ایران گفت: در مرحله نیمه نهایی باید مقابل نماینده فیلیپین به میدان بروم که قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان است، اما هیچ ترسی از او ندارم.
تابستان داغ پرسپولیس در «برزیل» و «دوحه»!
پرسپولیس هفته بسیار سختی را در آبادان و دوحه پشت‌سر خواهد گذاشت تا شاگردان برانکو ایوانکوویچ داغ‌ترین محک خود را در تابستان ببینند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
نخستین جنگنده ایرانی رونمایی شد
با تلاش متخصصان صنعت دفاعی و با حضور رئیس جمهوری نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی به نام کوثر به پرواز در آمد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
نحوه رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی ابلاغ شد
احترام به قربانیان تروریسم- مرتضی قهرمانی*
اعمال محدودیت انتخاب وکیل برای متهمان اقتصادی
محکومین پرونده 32 میلیاردی قاچاق دستگیر شدند
توضیحات دادستان کرج درباره موضوعات و مشکلات این کلانشهر
پرونده دختران شین آباد به مرجع قضایی ارجاع شد
کوتاهی مدیران در صیانت از بیت المال پذیرفتنی نیست
مقدمات آزادی 12 زندانی در البرز فراهم شد
2 طایفه در ایرانشهر صلح کردند
160 میلیارد ریال آلومینیوم احتکارشده در قم کشف شد