فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

08:05 ۲۹۴ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 218 0
فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

شیراز- ایرنا- معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، با اشاره به استفاده از فناوری های نوین در قوه قضائیه، استفاده از این فناوری ها را در دنیای امروز اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تکنولوژی ها و فناوری های نوین به ایجاد شفافیت در روند رسیدگی به پرونده های قضایی کمک خواهد کرد.

ایرنا

عبدالنبی نجیبی، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اینک در دستگاه قضایی از فناوری های نوین در جهت تحقق اهدافی همچون پایش و نظارت الکترونیک بر عملکرد ادارات و کارکنان بخش های مختلف، کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه قضایی برای دریافت خدمات و همچنین روان سازی ثبت پرونده و مکاتبات استفاده می شود.
وی ادامه داد: استفاده از فناوری های نوین در مقابل شیوه های سنتی علاوه بر سرعت بخشیدن به روند کار به کاهش هزینه ها نیز کمک می کند.
او اظهار کرد: مجموع این اقدامات به شفافیت امور منتهی می شود چرا که مردم می توانند اطلاعات مربوط به پرونده خود و همچنین روند رسیدگی و پیشرفت کار را به شکل آنلاین مشاهده کنند.
نجیبی گفت: به کارگیری نرم افزار سیستم مدیریت پرونده (سمپ) از جمله اقدامات دستگاه های قضایی در قالب خدمات رسانی الکترونیکی است که با استفاده از این سیستم اطلاعات مربوط به پرونده هر یک از افراد به شکل شفاف در معرض دید هر فرد قرار می گیرد و افراد می توانند از طریق اینترنت وضعیت پرونده خود را رصد کنند.
وی افزود: همچنین از طریق این سیستم امکان پایش الکترونیک و گرفتن گزارش نیز فراهم شده است و می توانیم مواردی همچون وضعیت اطاله دادرسی را مورد تحلیل قرار دهیم و آسیب هایی مانند طولانی شدن زمان رسیدگی را با استفاده از سیستم شناسایی و رفع کنیم.
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس بیان کرد: همچنین سیستم سمپ ظرفیتی را فراهم کرده که ما بتوانیم زمینه را برای قرار دادن آرا در اختیار مردم و به ویژه جامعه دانشگاهی فراهم کنیم.
نجیبی افزود: اینکه مجامع دانشگاهی بتوانند آرای دستگاه قضایی را نقد و تجزیه و تحلیل کنند و نکات مثبت آن را به عنوان رویه قضایی مورد بررسی قرار دهند و اشکالات موضوع را از حیث علمی بررسی کنند سبب رشد و بالندگی دانش حقوق در کشور خواهد شد و به بسط و گسترش اندیشه های قضایی خواهد انجامید.

**70 درصد ابلاغ های دستگاه قضایی الکترونیکی است
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، ابلاغ الکترونیکی را یکی از تاثیرگذارترین اقدامات در قوه قضائیه دانست و گفت: اجرای ابلاغ الکترونیکی از حدود 10 سال قبل از فارس آغاز شد و در حقیقت این استان مبدع ابلاغ الکترویکی است.
نجیبی افزود: اما به دلیل عدم استقبال مقام های مرکز از ابلاغ الکترونیکی، این طرح مدتی بعد متوقف شد اما سرانجام دستگاه قضایی به این نتیجه رسید که این طرح یک طرح کارآمد است و آن را به شکلی گسترده تر در کشور پیاده سازی کرد.
وی ادامه داد: به دنبال تصمیم دستگاه قضایی برای عملیاتی کردن طرح ابلاغ الکترونیکی، استان فارس به عنوان پایه اجرای این طرح انتخاب شد و با اجرای موفق این طرح در فارس به کل کشور نیز تعمیم داده شد.
او افزود: اجرای این طرح هم باعث شفافیت امر شده، هم سرعت ابلاغ ها را افزایش داده و هم امکان سوء استفاده را به حداقل رسانده است.

**دفاتر خدمات قضایی افزایش می یابد
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، یکی از فعالیت های اساسی قوه قضائیه را واگذاری برخی از امور دفتری به دفاتر خدمات قضایی و بخش خصوصی دانست و گفت: در همین زمینه تعداد دفاترخدمات قضایی در شیراز و دیگر شهرهای استان افزایش خواهد یافت.
نجیبی افزود: فعالیت این دفاتر همانند دفاتر پلیس بعلاوه 10 و دفاتر پیشخوان خدمات دولت است که مردم به جای مراجعه به دادگستری ابتدا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکایت و دعوای خود را در آنجا مطرح می کنند.
وی ادامه داد: هم اینک پنج دفتر خدمات قضایی در شیراز فعالیت دارد که تا هفته قوه قضائیه (یکم تا هفتم تیرماه) تعداد آنها افزایش خواهد یافت و علاوه بر این در حدود 15 شهرستان استان هم این دفاتر همزمان راه اندازی خواهد شد.
6122 / 1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

غافلگیری مازندرانی ها از بارش آخرین روزهای سال 97
ساری - ایرنا - بارش شدید و درعین حال طغیان رودخانه ها در واپسین روزهای سال 97 ، شهرها و روستاهای مازندران را غرقابی و برخی مناطق استان را بحرانی کرد.
اعتکاف، ره توشه سال نو
سمنان- ایرنا- اعتکاف عید تطهیر عاشقان و دل کنده گان از خاک و دل سپرده گان به افلاک در میانه ماه رجب امسال با سال نو خورشیدی همزمان شده است، تشنگان هدایت در این آیین دست هایشان را برای ره توشه گرفتن به شاخه های نور گره می زنند.
جرائم چهارشنبه آخر سال در البرز 30 درصد کاهش یافت
کرج - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی استان البرز اعلام کرد که با مشارکت مردم و پلیس میزان جرائم چهارشنبه آخر سال این استان 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت.
10 مصدوم حوادث چهارشنبه سوری در سمنان سرپایی درمان شدند
سمنان- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: 10 نفر در حوادث چهارشنبه آخرسال به خاطر تماس با مواد آتش زا در حوزه این دانشگاه مصدوم و به صورت سرپایی درمان شدند.
سه محور برف گیر استان سمنان مسدود است
سمنان- ایرنا- رئیس پلیس راه استان سمنان گفت: محورهای فولادمحله به کیاسر و 2 محور شاهرود به استان گلستان شامل توسکستان و آزاد شهر به دلیل بارش برف و کولاک مسدود است.
سنت های کهن نوروزی در آئینه استان مرکزی
اراک - ایرنا - نوروزگان جشن ملی و دیرین است که از جذابیت ها و غنای فرهنگی برخوردار بوده و هرسال با آمدن بهار سنت های آن در جای جای کشور و خرده فرهنگ های متنوع ایران زمین با شمایل و جلوه های خاص برگزار می شود.
فرهنگ و رفتار علوی، نیاز اساسی جامعه امروز
قزوین - ایرنا - جمعی از کارشناسان مسایل دینی و فرهنگی در میزگرد ایرنا تاکید کردند فرهنگ و رفتار علوی و شناخت هرچه بیشتر ابعاد و زوایای آن از نیازهای اساسی جامعه امروز به شمار می رود.
یک انبار کالا در مولوی تهران طعمه حریق شد
تهران_ ایرنا_ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش سوزی شب گذشته انبار لوازم پلاستیک و آشپزخانه در خیابان مولوی خبر داد و گفت: 3 کارگر شاغل در این انبار دچار دود گرفتگی شدند.
سیره علوی، ضامن سعادت در حیات فردی و اجتماعی
زنجان - ایرنا - التزام عملی به سیره علوی می تواند در ابعاد فردی و اجتماعی، سعادت را برای جامعه فرآهم آورد، التزامی که امروز بیش از هر زمان دیگری محتاج آنیم.
تجهیز خودروها به زنجیرچرخ در جاده کرج - چالوس الزامی شد
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: با توجه به بارش برف در جاده کرج - چالوس تجهیز خودروها به زنجیر چرخ ضروری است .

پر بازدید ترین اخبار امروز

«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
راهکار امام صادق(ع) برای از بین بردن فقر و افزایش روزی
خداوند زیبایی و خودآرایی را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بیزار است. هرگاه خداوند به بنده ای نعمتی بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند.
اذعان ترامپ به شکست در جنگ نرم علیه ایران
رئیس‌جمهور آمریکا پس از اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های معاند فارسی‌زبان در پیشبرد جنگ نرم علیه ایران بودجه پیشنهادی خود برای این رسانه‌ها را در لایحه بودجه مربوط به سال مالی ۲۰۲۰ کاهش داده است.
غافلگیری مازندرانی ها از بارش آخرین روزهای سال 97
ساری - ایرنا - بارش شدید و درعین حال طغیان رودخانه ها در واپسین روزهای سال 97 ، شهرها و روستاهای مازندران را غرقابی و برخی مناطق استان را بحرانی کرد.
بقایی به مرخصی آمد
ملاقات تعدادی از متهمان پرونده محیط زیست با خانواده هایشان
با هنجارشکنان چهارشنبه سوری برخورد می شود
وارد کننده گرانفروش موبایل به 12 سال زندان محکوم شد
دو وقف جدید در اوقاف گیلان ثبت شد
نیروهای امدادی و پلیس در حالت آماده باش قرار گرفتند
تعداد مشمولان بخشنامه عفو زندانیان از 94 هزار نفر گذشت
363 واحد صنفی وغیرصنفی متخلف در گیلان شناسایی شد
15 واحد صنفی غیربهداشتی در میاندوآب پلمب شد
هزینه یادبودی که زندانی آزاد کرد