فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

08:05 ۱۳۹ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 109 0
فناوری نوین، روند رسیدگی به پرونده های قضایی را شفاف می کند

شیراز- ایرنا- معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، با اشاره به استفاده از فناوری های نوین در قوه قضائیه، استفاده از این فناوری ها را در دنیای امروز اجتناب ناپذیر دانست و گفت: تکنولوژی ها و فناوری های نوین به ایجاد شفافیت در روند رسیدگی به پرونده های قضایی کمک خواهد کرد.

ایرنا

عبدالنبی نجیبی، چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اینک در دستگاه قضایی از فناوری های نوین در جهت تحقق اهدافی همچون پایش و نظارت الکترونیک بر عملکرد ادارات و کارکنان بخش های مختلف، کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه قضایی برای دریافت خدمات و همچنین روان سازی ثبت پرونده و مکاتبات استفاده می شود.
وی ادامه داد: استفاده از فناوری های نوین در مقابل شیوه های سنتی علاوه بر سرعت بخشیدن به روند کار به کاهش هزینه ها نیز کمک می کند.
او اظهار کرد: مجموع این اقدامات به شفافیت امور منتهی می شود چرا که مردم می توانند اطلاعات مربوط به پرونده خود و همچنین روند رسیدگی و پیشرفت کار را به شکل آنلاین مشاهده کنند.
نجیبی گفت: به کارگیری نرم افزار سیستم مدیریت پرونده (سمپ) از جمله اقدامات دستگاه های قضایی در قالب خدمات رسانی الکترونیکی است که با استفاده از این سیستم اطلاعات مربوط به پرونده هر یک از افراد به شکل شفاف در معرض دید هر فرد قرار می گیرد و افراد می توانند از طریق اینترنت وضعیت پرونده خود را رصد کنند.
وی افزود: همچنین از طریق این سیستم امکان پایش الکترونیک و گرفتن گزارش نیز فراهم شده است و می توانیم مواردی همچون وضعیت اطاله دادرسی را مورد تحلیل قرار دهیم و آسیب هایی مانند طولانی شدن زمان رسیدگی را با استفاده از سیستم شناسایی و رفع کنیم.
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس بیان کرد: همچنین سیستم سمپ ظرفیتی را فراهم کرده که ما بتوانیم زمینه را برای قرار دادن آرا در اختیار مردم و به ویژه جامعه دانشگاهی فراهم کنیم.
نجیبی افزود: اینکه مجامع دانشگاهی بتوانند آرای دستگاه قضایی را نقد و تجزیه و تحلیل کنند و نکات مثبت آن را به عنوان رویه قضایی مورد بررسی قرار دهند و اشکالات موضوع را از حیث علمی بررسی کنند سبب رشد و بالندگی دانش حقوق در کشور خواهد شد و به بسط و گسترش اندیشه های قضایی خواهد انجامید.

**70 درصد ابلاغ های دستگاه قضایی الکترونیکی است
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، ابلاغ الکترونیکی را یکی از تاثیرگذارترین اقدامات در قوه قضائیه دانست و گفت: اجرای ابلاغ الکترونیکی از حدود 10 سال قبل از فارس آغاز شد و در حقیقت این استان مبدع ابلاغ الکترویکی است.
نجیبی افزود: اما به دلیل عدم استقبال مقام های مرکز از ابلاغ الکترونیکی، این طرح مدتی بعد متوقف شد اما سرانجام دستگاه قضایی به این نتیجه رسید که این طرح یک طرح کارآمد است و آن را به شکلی گسترده تر در کشور پیاده سازی کرد.
وی ادامه داد: به دنبال تصمیم دستگاه قضایی برای عملیاتی کردن طرح ابلاغ الکترونیکی، استان فارس به عنوان پایه اجرای این طرح انتخاب شد و با اجرای موفق این طرح در فارس به کل کشور نیز تعمیم داده شد.
او افزود: اجرای این طرح هم باعث شفافیت امر شده، هم سرعت ابلاغ ها را افزایش داده و هم امکان سوء استفاده را به حداقل رسانده است.

**دفاتر خدمات قضایی افزایش می یابد
معاون قضایی و فناوری اطلاعات دادگستری فارس، یکی از فعالیت های اساسی قوه قضائیه را واگذاری برخی از امور دفتری به دفاتر خدمات قضایی و بخش خصوصی دانست و گفت: در همین زمینه تعداد دفاترخدمات قضایی در شیراز و دیگر شهرهای استان افزایش خواهد یافت.
نجیبی افزود: فعالیت این دفاتر همانند دفاتر پلیس بعلاوه 10 و دفاتر پیشخوان خدمات دولت است که مردم به جای مراجعه به دادگستری ابتدا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و شکایت و دعوای خود را در آنجا مطرح می کنند.
وی ادامه داد: هم اینک پنج دفتر خدمات قضایی در شیراز فعالیت دارد که تا هفته قوه قضائیه (یکم تا هفتم تیرماه) تعداد آنها افزایش خواهد یافت و علاوه بر این در حدود 15 شهرستان استان هم این دفاتر همزمان راه اندازی خواهد شد.
6122 / 1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

چگونه به یک شخصیت کاریزماتیک تبدیل شویم؟
مدیران کاریزماتیک می توانند دنبال کنندگانشان را مجاب کنند که افرادی وفادار باشند و حتی سخت تر کار کنند.
غفور: انگیزه و انرژی زیادی دارم
ملی پوش ایرانی تیم والیبال مونزای ایتالیا گفت: بی صبرانه منتظر تمرین و بازی با هم تیمی‌های خود و کسب نتایج خوب با تیم مونزا هستم.
پرسپولیس در شهریار یا تهرانسر؟
سرمربی پرسپولیس به زودی زمین تمرین دوم تیمش را از بین دو گزینه انتخاب خواهد کرد.
بوعلام: هراسی از تماشاگران ایرانی نداریم
مدافع السد قطر از عزم این تیم برای شکست پرسپولیس همانند استقلال در ورزشگاه آزادی تهران خبر داد.
شیخ‌ویسی: به تیم ملی پیشکسوتان فکر می‌کنم
در جدول کلین‌شیت‌ها، همیشه نامش به چشم خورده. نه این فصل که فصول قبل هم وحید شیخ‌ویسی را میان برترین دروازه‌بان‌ها دیده‌ایم.
توقف مربی سازی در استقلال
انتخاب کمک مربی در استقلال از زمان حضور علیرضا منصوریان که سکان هدایت آبی‌ها را بر عهده داشت چندان جدی گرفته نشده است.
حسن: السد بهتر از استقلال و پرسپولیس است
بازیکن السد قطر معتقد است تیمش بهتر از تیم‌های استقلال و پرسپولیس است.
اسماعیل: السد دارای بازیکنان باتجربه است
حامد اسماعیل، بازیکن تیم السد رویارویی آسیایی با پرسپولیس را بازی مرگ و زندگی خواند.
فریبا: هنوز جلسه‌ای با شفر نداشته‌ایم
عضو کمیته فنی استقلال گفت: قرار نبود جلسه ای با وینفرد شفر داشته باشیم.
پروژه بازگشت جباری باز هم به بن بست خورد
در نشست روز گذشته شفر و فتحی مشخص شد جباری به استقلال باز نخواهد گشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
واکنش محسن هاشمی به خبر قطعی شدن رفتن افشانی از شهرداری
رئیس شورای شهر تهران گفت: وزارت کشور پاسخ رسمی در خصوص قانون منع بکارگیری نداده است و ما منتظر پاسخ مکتوب آنها هستیم. در فضای مجازی آمده است که این نامه به دست ما رسیده است اما هیچ نامه‌ای به دست ما نرسیده است.
کاهش گلبول های سفید خون خطرناک است؟
گلبول های سفید خون یا لکوسیت ها، با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارند و وظیفه اصلی آنها دفاع از بدن در برابر انواع میکروب ها و سایر عوامل خارجی و مزاحم می باشد.
ارزش های انقلاب معامله پذیر نیست
3 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در بازرگان کشف شد
اولیای 2 تن از دانش آموزان مدرسه معین تفهیم اتهام شدند
دادرسی بدون کاغذ امسال محقق می شود
اعمال راهکارهای جایگزین حبس برای زندانیان یک ضرورت است
پرونده همسر مدیرعامل سکه ثامن به تهران ارسال شد
تشکل های مردمی عامل و ناظر توسعه حقوق شهروندی
17 هزار کودک کار در تهران فعالیت می کنند
حکم دادگاه بدوی راننده هتاک به مامور پلیس راه فارس اعلام شد
حکم دادگاه بدوی راننده هتاک به مامور پلیس راه فارس اعلام شد