قفل توسعه نیافتگی بر فرودگاه های مازندران

08:41 ۱۹۶ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 194 0
قفل توسعه نیافتگی بر فرودگاه های مازندران

ساری – ایرنا – حکایت فرودگاه های مازندران مصداق ضرب المثل «آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی» است به این معنی که گردشگرپذیرترین استان کشور سه فرودگاه دارد ولی هیچ یک از فرودگاه های آن قادر به ارائه خدمات مطلوب و استاندارد نیست.

ایرنا

قصه لغو و تاخیر پروازها در فرودگاه های مازندران دیگر برای مسافران دایمی پروازهای این خطه تلخ نیست و این که پروازی مثلا پس از بلند شدن از اهواز به جای فرودگاه مازندران، سر از فرودگاه مهرآباد تهران یا فرودگاه مبدا در بیاورد هم چندان شگفت انگیز نخواهد بود.
در همین 2 ماهه سال جاری دستکم هشت پرواز فرودگاه های مازندران به سبب بدی شرایط آب و هوایی یا لغو شد یا سر از فرودگاه های دیگر کشور در آوردند.
مازندران اکنون سه فرودگاه در ساری، رامسر و نوشهر دارد که تنها در بعضی از روزهای هفته و در برخی از مسیرهای داخلی پرواز دارند و تنها پروازهای بین المللی هم در سه مسیر مربوط به فرودگاه مرکز استان است .
طنز ماجرا اما اینجاست که با این حال نزار فرودگاههای سه گانه استان ، برخی از نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی تمنای ساخت فرودگاههای تازه ای را در حوزه های انتخابیه خود دارند که کلنجار رفتن چند ساله در تعیین زمین و اختلاف میان شهرستان های آمل و بابل از آن جمله است .
فرودگاه دشت ناز ساری تنها فرودگاه بین المللی مازندران است که نبود امکانات در آن تنها در سال جاری سبب لغو و برگشت خوردن سه پرواز شد.
این فرودگاه بر اساس گزارش رسمی فرودگاههای مازندران به جده و عتبات عالیات پرواز بین المللی دارد و پروازهای داخلی آن هم در مسیرهای رفت و برگشت ساری به تهران ، ساری به شیراز ، ساری به عسلویه و ساری و کیش است .
فرودگاه نوشهر هم در همه روزهای هفته بجز پنجشنبه ها پرواز در مسیرهای رفت و برگشت نوشهر - مشهد و نوشهر - تهران دارد .
فرودگاه رامسر به عنوان سومین فرودگاه مازندران در داشتن امکانات و پرواز ولی قدیمی ترین فرودگاه استان به لحاظ قدمت هم اکنون در تمامی روزهای هفته پرواز به صورت رفت و برگشت تهران به رامسر و در روزهای یکشنبه و چهارشنبه اصفهان به رامسر دارد .
** نبود زیرساخت های ضروری
مدیرکل فرودگاههای مازندران با تاکید بر اینکه توسعه فیزیکی زیر ساخت ضروری برای گسترش فعالیت های فرودگاهها به شمار می رود ، گفت : بنا به دلایلی امکان توسعه این زیر ساخت حمل و نقل هوایی در مازندران وجود ندارد که منجر به محدودیت فعالیت شده است .
سعدالله وطن خواه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : گران بودن زمین به همراه ساخت و سازهای شهری در حاشیه و حریم فرودگاهها باعث شده تا سه فرودگاه مازندران در حالت قفل و محصور باقی بمانند .
وی عدم تمکین برخی مسئولان گذشته و مردم در اجرای قوانین و مقررات رعایت حریم و حاشیه فرودگاهها را زمینه ساز بروز چنین مسائلی دانست و ادامه داد : با وجود تذکرات مکرر در این خصوص اما نادیده گرفتن آن باعث شده که امروز شاهد چنین وضعیتی برای فرودگاههای مازندران هستیم .
مدیرکل فرودگاههای مازندران به چالش های عدم رعایت این نکات در یکی از فرودگاههای استان اشاره کرد و گفت : هم اکنون فرودگاهی در مازندران فعالیت می کند که از 2 هزار متر باند پروازی آن به دلایل وجود ساخت و سازهای شهری تنها یکهزار متر قابل استفاده است .
وی افزود : در چنین شرایطی به دلیل زیاد بودن هزینه خرید برای تملک اراضی و بناهای حاشیه فرودگاهها ، این کار عملا از توان شرکت فرودگاههای کشور خارج است .
وطن خواه فرودگاه نوشهر را فرودگاهی در مازندران نام برد که به دلیل رعایت نشدن استانداردها در ساخت و سازها ، هم اکنون در بافت شهری قرار گرفته است .
وی خرید و تملک اراضی و منازل حاشیه فرودگاه رامسر را مهم ترین دغدغه کنونی این اداره کل دانست و اظهار داشت : گرانی چند برابری زمین در این شهر نسبت به سایر مناطق استان هم مشکل را برای ما تشدید کرده است .
** استانداردهای مورد نیاز
مدیرکل فرودگاههای مازندران در تشریح زیر ساخت های مورد نیاز برای فعالیت هر فرودگاه را شامل آشیانه هواپیما ، استریپ ( 2 طرف باند پروازی ) ، آستانه باند (ابتدای باند )، ترمینال ، برج مراقبت پرواز و پارکینگ نام برد .
وی در توضیح میزان زمین مورد نیاز برای برخی زیر ساخت های فرودگاه گفت : به طور مثال استریپ در هر طرف به 150 متر زمین دپو شده بدون موانع و مسطح نیاز دارد .
وطن خواه همچنین در توضیح دیگر زیر ساخت مورد نیاز برای فعالیت فرودگاه افزود : همچنین 360 متر برای آستانه باند پرواز هواپیما زمین نیاز است .
وی با تاکید بر اینکه این 2 مورد تنها حداقل های موردنیاز در فرودگاه محسوب می شود ، ادامه داد : نبود این زیر ساخت ها علاوه بر اینکه فعالیت فرودگاهها را محدود می کند می تواند خطراتی را برای پروازها ایجاد کند .
مدیرکل فرودگاههای مازندران گفت : به دلیل شرایط حاکم بر فرودگاههای مازندران ، هم اکنون که خطوط پروازی کشور به سمت پروازهای متوسط به بالاست ، اینگونه پروازها در فرودگاههای استان امکان راه اندازی ندارد .
وی همچنین دیگر تاثیر این مشکلات در فعالیت فرودگاههای مازندران را سخت شدن ایجاد و راه اندازی خطوط پروازی جدید ذکر کرد .
وطن خواه میزان زمین مورد نیاز برای توسعه هر فرودگاه مازندران را حدود 200 هکتار اعلام و تاکید کرد : با شرایط موجود عملا امکان تامین این میزان زمین و انجام کار توسعه ای فراهم نیست .
بر اساس گزارش های رسمی هم اکنون وسعت فرودگاه ساری 130 هکتار ، رامسر یکصد هکتار و نوشهر 85 هکتار است .
مجموع خطوط پروازی هفتگی فرودگاههای این استان هم 10 خط پروازی است و ماهانه 680 پرواز در مسیرهای تهران ، مشهد ، شیراز ، بندرعباس ، عسلویه ، کیش ،اهواز ، عتبات عالیات و عربستان در این فرودگاهها نشست و برخاست دارند .
2096/1654


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ترامپ از شروع خرید سویای آمریکا از سوی چین خبر داد
تهران- ایرنا- 'دونالد ترامپ' گفت، چین میزان قابل توجهی سویا از آمریکا خریداری کرد.
پاکستان: نگرش منفی هند باعث تضعیف روابط دوجانبه است
تهران - ایرنا - معاون سیاسی وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به این که هند به ترویج رقابت با کشورهای منطقه ادامه می دهد گفت: نگرش منفی در روابط دو جانبه با کشورهای دیگر نه تنها باعث بهبود روابط نشده بلکه روند دستیابی به صلح افغانستان را نیز مختل کرده است.
پزشکان بدون مرز وضعیت سلامت در افغانستان را وخیم اعلام کرد
تهران - ایرنا - سازمان بین المللی «پزشکان بدون مرز»اعلام کرد که وضعیت سلامت و بهداشت عمومی در افغانستان رو به وخامت است.
برای اولین بار سربازان دو کره از مرزهای خود عبور کردند
تهران - ایرنا - سربازان دو کره امروز (چهارشنبه) برای اولین بار با عبور از مرزهای یکدیگر روند برچیده شدن پاسگاه‌های مرزی در منطقه غیرنظامی را بررسی کردند.
میرضیایف و بهار ازبکستان
تهران - ایرنا - «شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری ازبکستان در کمتر از دو سال اصلاحات کلانی در روابط خارجی و بهبود اقتصاد این کشور که 25 سال از آن به عنوان یک کشور مستبد یاد می شد ، ایجاد کرده است و از همین رو برخی کارشناسان در آسیای میانه از وی به‌ عنوان بهار ازبکستان یاد می کنند.
حضور آمریکا باعث تولید 45 برابری تریاک در افغانستان شد
اسلام آباد - ایرنا - رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: سال 2001 میلادی که آمریکایی ها وارد افغانستان شدند، میزان تولید تریاک در این کشور حدود 200 تن بود که این مقدار تا پایان سال 2017 میلادی با افزایش 45 برابری به 9 هزار تن افزایش یافت.
پرونده بازیگر شاکی از ترامپ همچنان خبرساز است
تهران - ایرنا - پرونده شکایت بازیگر فیلم های غیراخلاقی از رئیس جمهوری آمریکا همچنان خبر ساز است و در آخرین مورد یک قاضی فدرال به «استورمی دنیلز» دستور داد با پرداخت تقرییا 300 هزار دلار به وکلای «دونالد ترامپ» هزینه هایی را که صرف دفاع از رئیس جمهوری در پرونده شکایت اخلاقی کرده اند، جبران کند.
دیوار بلند قطعنامه 2231 مقابل زورگویی های آمریکا
تهران - ایرنا - ارایه گزارش های شش ماهه دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت درباره روند اجرایی برجام و پایبندی ایران در چارچوب قطعنامه 2231 افزون بر اینکه نشانه هایی از استحکام برجام و قطعنامه فوق در سازمان ملل دارد، همچنین شکست سیاسی دولت ترامپ را در صحنه بین المللی رقم می زند.
شخصیت سال تایم؛ «نگهبانان» و جنگ علیه حقیقت
تهران- ایرنا - نشریه معتبر تایم که هر سال یک فرد برجسته را به عنوان «شخصیت سال» خود معرفی می کند، امسال برای چندمین بار برخلاف رویه همیشگی اش، گروهی را به عنوان شخصیت سال معرفی کرد که این گروه شامل روزنامه نگارانی همچون جمال خاشقچی است که کشته شده اند یا هدف خشونت قرار گرفته اند.
ترامپ برخلاف نظر سنا کنار بن سلمان می ایستد
تهران - ایرنا - دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که برخلاف ارزیابی سازمان سیا مبنی بر دستور قتل خاشقچی توسط بن سلمان و درخواست سنا برای محکوم ساختن ولیعهد عربستان او در کنار بن سلمان می ایستد .

پر بازدید ترین اخبار امروز

ورزشکار پرورش اندام شهرستان فسا به قتل رسید
شیراز - ایرنا - آرمان نیک پی، قهرمان رشته پرورش اندام استان فارس سه شنبه شب در شهرستان فسا به قتل رسید.
چهره‌های مشهور و موفق و عادت‌های صبحگاهی شان
اغلب چهره‌های موفق دنیا ویژگی‌های مشترکی دارند. برای مثال، همه‌ی آن‌ها اتفاق نظر دارند که اولین کاری که هر روز صبح باید انجام دهید این است که قورباغه تان را قورت دهید!
شخصیت شناسی؛ قاه قاه می‌خندیـد یا ریز ریز؟!
چیزی که بیشتر افراد نمی‌دانند، این است که مدل خندیدن هر فرد می‌تواند به آدم‌های اطرافش چیز‌هایی را درباره او و شخصیتش بگوید. فرقی نمی‌کند که مدل خندیدن شما با صدای بلند مانند بمباران باشد یا مدل آرام مثل یک موش! همه این مدل‌های خنده، پیام‌هایی دارند که شما درباره شخصیت تان به دیگران می‌فرستید.
افزایش بودجه‌ توانبخشی پس از اعتراض معلولان
تهران - روزنامه مردم سالاری طی گزارشی در شماره روز چهارشنبه خود به بررسی اعتراض‌های جامعه‌ معلولان سراسر کشور، برای حمایت از معلولان و افزایش یک هزار و 100 میلیارد تومان به بودجه‌ بهزیستی پرداخته است.
«مردی به نام اوهه» مهمان جادوی صحنه
بهرام سروری‌نژاد کارگردان نمایش «مردی به نام اوهه» این هفته به رادیو فرهنگ می‌آید.
500 میلیارد ریال طلب پیمانکاران راه وشهرسازی زنجان تهاتر شد
طرح قطار سریع والسیر اصفهان - تهران هرچه زودتر اجرایی شود
ظرفیت شبکه آی.پی اینترنت کشور سه برابر شد
صادرات کالا به خارج از کشور  13.3 درصد افزایش یافت
خواسته 6وزیر و 2نماینده برای رفع فیلتر توئیتر به نتیجه نرسید
اولویت اصلی استان فارس بهبود فضای کسب و کاراست
سامانه دادور پنجره واحد خدمات به سرمایه گذاران است
فرودگاهی که پرواز ندارد
40هکتار اراضی ملی استان فارس رفع تصرف شد
عزم دولت بر حل دغدغه ریلی همدانی ها