بسیج سازندگی، شاخصه محرومیت زدایی

09:06 ۱۴۶ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 306 0
بسیج سازندگی، شاخصه محرومیت زدایی

قزوین-ایرنا-استقرار بسیج سازندگی تحت عنوان گروه های جهادی در راستای اقتصاد مقاومتی بدون شک نقش آفرین عرصه های سعی و تلاش در امر بهینه سازی مناطق محروم و کم توسعه یافته بوده است.

ایرنا

سازمان بسیج سازندگی در راستای اجرای طرح های عمرانی، تولیدی، فرهنگ و درمانی در سال 79 و به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت ارائه خدمات به ساکنان مناطق محروم کشور تاسیس شد.
این سازمان در استان قزوین با ورود به عرصه خدمت رسانی در روستاها، به ویژه مناطق دور افتاده و محروم طرح های مختلفی را در حوزه های آموزشی، بهداشتی، عمرانی و خدماتی به مورد اجرا گذاشته است.

**طرح های محرومیت زدایی موجب ماندگاری روستاییان می شود
دهیار روستای گردشگری آتان از توابع رودبار الموت شرقی در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت : اجرای پروژه های محرومیت زدایی علاوه بر سازندگی و رونق روستاها، در ایجاد شور و نشاط و ماندگاری روستاییان در موطن خود نقش موثری دارد.
ابوالفضل ابراهیمی ادامه داد:بسیجیان جهادگر با ارائه خدمات در زمینه های علمی، فرهنگی، بهداشتی، عمرانی و شناسایی مشکلات و معضلات مناطق محروم امکانات زیادی را به سوی روستاها سرازیر می کنند.
وی، خدمات رسانی به مناطق محروم در دوران قبل و بعد از انقلاب را یادآور شد و ادامه داد: توسعه مناطق محروم در دورهای یاد شده به هیچ وجه قابل مقایسه نیست زیرا ایجاد زیرساخت های توسعه ای روستاها در این نوع مناطق و خدمات انجام شده از صفر تا 100 تنها به برکت انقلاب اسلامی صورت گرفته است.
به گفته ابراهیمی، بسیج سازندگی در روستاها علاوه بر بهسازی در عرصه های کشاورزی، آبخیزداری، علمی، آموزشی و بهداشت و درمان، خدمات دیگری مانند نصب دکل دیجیتال تلویزونی روستای آتان با سه میلیارد و 500 میلیون ریال به عمل آورده است.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی با پرداخت تسهیلات بانکی جهت پرورش زنبور عسل، انتقال آب از چشمه جهت تامین آب شرب و کشاورزی روستاها به منظور جلوگیری از هدر رفت آن و ارائه خدمات پزشکی و تخصصی به روستاییان در 2 مرحله از جمله اقدامات در دست اجرا از سوی بسیج سازندگی است.

** محرومیت زدایی و اشتغالزایی از شاخصه های فعالیت بسیج سازندگی
بخشدار کوهین نیز در این رابطه گفت: یکی از شاخص ترین فعالیت های بسیج سازندگی محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال برای جوانان روستاها بوده است.
صادق قندی، یکی دیگر از ابتکارات نظام جمهوری اسلامی را توانمندسازی روستاها دانست و گفت: امروز بسیج سازندگی همان کار جهاد سازندگی گذشته را در مناطق محروم و روستایی انجام می دهد که جای قدردانی دارد.
وی یادآور شد: بسیج و سپاه از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون در زمینه های گوناگون با همیاری روستاییان گام های موثری در جهت عمران، آبادانی و رفاه مردم برداشته اند.
قندی با اشاره به خدمت رسانی بسیج در روستاهای این بخش، افزود: محرومیت زدایی، حفظ ارزش های انقلاب، اقتصاد مقاومتی، فعالیت های علمی فرهنگی، آگاه سازی اجتماعی و بصیرت افزایی از جمله اقدامات اجرایی این نهاد مقدس است.
وی، محرومیت زدایی را شاخص ترین برنامه بسیج سازندگی دانست به گونه ای که در بیشتر روستاهای این بخش در قالب اردوهای جهادی، ویزیت رایگان، ساخت اماکن فرهنگی و منازل روستایی برای محرومان، انتقال آب شرب و کشاورزی برای روستاییان، ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی و اجرای طرح های اقتصادی مقاومتی از جمله برنامه های ارائه شده جهت رفع محرومیت ها، پیشرفت، آسایش و رفاه مردم بوده است.
به گفته بخشدار کوهین، ایجاد اشتغال، انتقال آب شرب و کشاورزی برخی از روستاها مانند یله گنبد، آقابابا، کیخونان و مرتفع شدن مشکل آب این روستاها، توسعه پرورش مزارع گل محمدی به عنوان طرج الگویی و برتر جهت اشتغالزایی در روستا و ساخت مسکن برای خانواده محرومان از جمله طرح های شاخص اجرایی از سوی بسیج سازندگی بخش صورت گرفته است.
وی ادامه داد: امیدواریم با توسعه فعالیت های بسیج سازندگی و با همیاری مردم در روستاهای بخش شاهد توسعه و پیشرفت و رفع مشکلات روستاها در آینده باشیم.

**گام بلند بسیج سازندگی در راستای محرومیت زدایی از مناطق محروم
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان قزوین نیز اظهار داشت: در کنار کمک به طرح های محرومیت زدایی، جهاد اقتصادی در جهت عمران و آبادانی، استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و توسعه اقتصاد روستایی، به ویژه در مناطق دور دست از شاخصه های فعالیت این نهاد است.
حمیدرضا الله بداشتی، محرومیت زدایی را یکی از واژه های کاربردی از آغاز، شکل گیری و استمرار حیات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دانست و افزود: بسیج سازندگی پس از 17 سال از دوران فعالیتش، در قالب اردوهای هجرت (با هدف غنی ‌سازی اوقات فراغت جوانان) و تلاش در همه عرصه‌ها اعم از آموزشی، بهداشتی، فنی و حرفه‌ای، خدمات‌رسانی، عمرانی، مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس موفق به اجرای این طرح ها شده است.
الله بداشتی اضافه کرد: برگزاری اردوهای هفت روزه، ویژه بسیج محلات و حقوقدانان با اعزام یک هزار و 302 بسیجی، اردوهای یک روزه بسیج سازندگی با هفت هزار و 605 بسیجی از حلقه های صالحین، کارمندان، بسیجیان جامعه زنان، فرهنگیان، دانشجویان و ورزشکاران از جمله برنامه های این نهاد بوده است.
به گفته وی، سال گذشته یک هزار و 71 دانش آموز در اردوهای هجرت دانش آموزی نیز حضور داشتند.
الله بداشتی با اشاره به اولویت طرح های بسیج سازندگی، اظهار داشت: محرومیت زدایی در روستاها و مناطق محروم، کمک به مردمی کردن اقتصاد و تلاش در جهت بهبود تولید و ایجاد امنیت غذایی به منظور جلوگیری از واردات، تقویت و توسعه اردوهای جهادی و هجرت، شناسایی و ایجاد زمینه های اشتغال موقت و به دنبال آن پایدار جوانان و کارجویان از جمله اولویت های این سازمان است.
وی، ترویج فرهنگ کار و تلاش، کمک به محرومیت زدایی و عمران و آبادانی روستاها، کمک به دولت در سازندگی، بهره برداری از توان متخصصان بسیجی در امور فنی،‌ سازندگی،‌ محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی، افزایش توان فنی و تجربی جوانان و بسیجیان، ایجاد فضای مناسب برای یادگیری و انجام فعالیت های گروهی و تقویت روحیه مسئولیت پذیری را از جمله اهداف و اصول بسیج سازندگی عنوان کرد.
به گفته وی، سال گذشته 87 تیم آموزش، بهداشت و درمان به مناطق محروم و کم برخوردار با هدف ارائه خدمات بهداشتی، عمرانی، فرهنگی و پزشکی به مردم اعزام شدند.
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان قزوین ادامه داد: در حوزه عمرانی مهمترین پروژه های این سازمان طی سال گذشته ساخت مخزن آبی 400 هزار متر مکعبی روستاهای آقابابا و کیخنان بود که با اجرای آن به یک نزاع چند ده ساله بر سر آب این 2 روستا در بخش کوهین خاتمه داده خواهد شد.
وی همچنین به فعالیت بسیج سازندگی در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: بیش از 80 میلیارد ریال تسیهلات بانکی به 500 متقاضی این بخش طی سال گذشته پرداخت شده است.
وی بیشتر تسیهلات ارائه شده را در حوزه های صنایع تبدیلی، اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و گفت: پرورش قارچ، داربستی کردن انگور، پرورش زنبور عسل، کشت زعفران، صنایع دستی، پرورش ماهی و ماکیان از مهمترین عرصه های حوزه اقتصاد مقاومتی است.
این مسئول اظهار داشت: در حوزه صنایع تبدیلی نیز تسهیلاتی به متقاضیان در بخش خرد کردن، بسته بندی، پودر کردن، اسانس گیری، رب و عصاره، شیرینی، ترشی و شوریجات پرداخت شده است.
الله بداشتی در پایان یادآور شد: با توجه به آمار اولیه، به نظر می رسد میزان اشتغالزایی با ارائه تسهیلات یاد شده، یک هزار و 600 نفر بوده است.
7390/8054


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

طرح های نیمه تمام ورزشی چابهار بلاتکلیف هستند
چابهار- ایرنا - سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان چابهار گفت: طرح های ورزشی نیمه تمام در این شهرستان نظیر سالن ورزشی 2 هزار نفری بیش از یک دهه بلاتکلیف هستند و اعتباری برای تکمیل آنها وجود ندارد.
بازنشستگان و سالمندان، «چشم و چراغ» رادیو گفت و گو
برنامه «چشم و چراغ» رادیو گفت و گو امروز یکشنبه یکم آبان به مسایل و دغدغه های بازنشستگان می پردازد.
6 طرح ورزشی هفته تربیت بدنی در سیستان و بلوچستان افتتاح شد
زاهدان - ایرنا - مدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان گفت: 6 طرح ورزشی شامل زمین چمن مصنوعی همزمان با هفته تربیت بدنی در سراسر این استان به بهره برداری رسید.
روایت سفر پر از عشق دانشجوی لهستانی به کربلا روی آنتن تلویزیون
مستند «او کیست» به کارگردانی فرج صالحی از شبکه افق پخش می شود.
ضرورت اکران فیلم‌های کودک در مناطق کمتر برخوردار
معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جریان سفر به استان هرمزگان، بر اهمیت اکران فیلم‌های سینمای روز کودک و نوجوان در شهرستان‌ها و روستا‌های کمتر برخوردار تاکید کرد.
نصیری‌نژاد در مسابقات تیراندازی با کمان لوکزامبورگ قضاوت می‌کند
تهران- ایرنا- کمیته داوران فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان از حسین نصیری نژاد به عنوان معاون سرداور برای قضاوت داخل سالن مسابقات جام جهانی لوکزامبورگ دعوت کرد.
بازیگر جدید «نشانه ها» معرفی شد
توماج دانش بهزادی به جمع بازیگران نمایش «نشانه ها» به کارگردانی مانلی شجاعی فرد پیوست.
منتخبان المپیاد نخبگان دوومیدانی خراسان رضوی مشخص شدند
مشهد- ایرنا- دبیر هیات دو و میدانی خراسان رضوی گفت: منتخبان المپیاد نخبگان دو و میدانی این استان شامل نوجوانان رده سنی 14 تا 17 سال جهت اعزام به مسابقات المپیاد کشوری نخبگان دو ومیدانی معرفی شدند.
پرافتخارترین قایقران همدانی طلای آسیایی را صید کرد
همدان- ایرنا- دبیر هیات قایقرانی همدان گفت: آرزو حکیمی پرافتخارترین قایقران این استان موفق به کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا شد.
حضور 2 ناشر ایرانی در بزرگ‌ترین بازار موسیقی دنیا
دو ناشر ایرانی در حالی برای شرکت در نمایشگاه جهانی موسیقی «وُمِکس» به اسپانیا سفر می‌کنند که به گفته یکی از این دو ناشر، دولت برخلاف دوره‌های قبل از آن‌ها حمایت نکرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

به یاد مرتضی کیوان و پوری سلطانی
«زن عزیزم یادت باشد که عمو تیغ‌تیغی تو راه را تا به آخر طی کرد». این آخرین جملات وصیت‌نامه مرتضی کیوان در ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه ۱۳۳۳ بود که خطاب به همسرش، پوری سلطانی، نوشت. اگرچه فقط مرتضی کیوان نبود که در سحرگاه ۲۷ مهرماه اعدام شد؛ به همراه او ۲۶ نفر دیگر از افسران هم اعدام شدند.
زندگی جنسی سالمندان را جدی بگیرید!
همچنان که سنتان افزایش پیدا می‌کند، تغییراتی در وضعیت جنسی‌تان ایجاد می‌شود، اما این تغییرات نباید مانع زندگی جنسی رضایت‌بخش شما شود. سالمندی طبیعی هم در مردان و هم در زنان تغییراتی طبیعی ایجاد می‌کند. این تغییرات گاهی بر زندگی جنسی افراد تاثیر می‌گذارد
خودکشی بازیگر زن مشهور ایرانی با اسلحه! -عکس
شراره رخام عکسی آرشیوی از پشت صحنه یک فیلم را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، رخام در این پست، نظر دنبال‌کنندگان صفحه‌اش را درباره خودکشی پرسیده است.
طرح های نیمه تمام ورزشی چابهار بلاتکلیف هستند
چابهار- ایرنا - سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه شهرستان چابهار گفت: طرح های ورزشی نیمه تمام در این شهرستان نظیر سالن ورزشی 2 هزار نفری بیش از یک دهه بلاتکلیف هستند و اعتباری برای تکمیل آنها وجود ندارد.
بازنشستگان و سالمندان، «چشم و چراغ» رادیو گفت و گو
برنامه «چشم و چراغ» رادیو گفت و گو امروز یکشنبه یکم آبان به مسایل و دغدغه های بازنشستگان می پردازد.
گفت‌وگوی ملی حول محور الگوی پیشرفت- سید ضیاء هاشمی*
سخنگوی سپاه تعداد و اسامی مرزبانان ربوده شده را تأیید کرد
دستگیری یک زن مرتبط با حادثه تروریستی اهواز
دانشجویان بسیجی هم برای نمایندگان مجلس پیامک ارسال کرده اند
تصویرسازی منفی و القای فضای ناامیدی؛ رمز عملیات روانی دشمن
دستگیری یک زن مرتبط با حادثه تروریستی اهواز
اعلام اسامی 12 مرزبان ربوده شده ازسوی تروریست‌ها
دشمنان به دنبال تشدید فشار به مردم هستند
هدف آمریکا از تحریم ها ایجاد تفرقه در کشور است
هدف دولت الکترونیک اجرای حقوق شهروندی در نظام اداری است