بسیج سازندگی، شاخصه محرومیت زدایی

09:06 ۸۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 280 0
بسیج سازندگی، شاخصه محرومیت زدایی

قزوین-ایرنا-استقرار بسیج سازندگی تحت عنوان گروه های جهادی در راستای اقتصاد مقاومتی بدون شک نقش آفرین عرصه های سعی و تلاش در امر بهینه سازی مناطق محروم و کم توسعه یافته بوده است.

ایرنا

سازمان بسیج سازندگی در راستای اجرای طرح های عمرانی، تولیدی، فرهنگ و درمانی در سال 79 و به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت ارائه خدمات به ساکنان مناطق محروم کشور تاسیس شد.
این سازمان در استان قزوین با ورود به عرصه خدمت رسانی در روستاها، به ویژه مناطق دور افتاده و محروم طرح های مختلفی را در حوزه های آموزشی، بهداشتی، عمرانی و خدماتی به مورد اجرا گذاشته است.

**طرح های محرومیت زدایی موجب ماندگاری روستاییان می شود
دهیار روستای گردشگری آتان از توابع رودبار الموت شرقی در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت : اجرای پروژه های محرومیت زدایی علاوه بر سازندگی و رونق روستاها، در ایجاد شور و نشاط و ماندگاری روستاییان در موطن خود نقش موثری دارد.
ابوالفضل ابراهیمی ادامه داد:بسیجیان جهادگر با ارائه خدمات در زمینه های علمی، فرهنگی، بهداشتی، عمرانی و شناسایی مشکلات و معضلات مناطق محروم امکانات زیادی را به سوی روستاها سرازیر می کنند.
وی، خدمات رسانی به مناطق محروم در دوران قبل و بعد از انقلاب را یادآور شد و ادامه داد: توسعه مناطق محروم در دورهای یاد شده به هیچ وجه قابل مقایسه نیست زیرا ایجاد زیرساخت های توسعه ای روستاها در این نوع مناطق و خدمات انجام شده از صفر تا 100 تنها به برکت انقلاب اسلامی صورت گرفته است.
به گفته ابراهیمی، بسیج سازندگی در روستاها علاوه بر بهسازی در عرصه های کشاورزی، آبخیزداری، علمی، آموزشی و بهداشت و درمان، خدمات دیگری مانند نصب دکل دیجیتال تلویزونی روستای آتان با سه میلیارد و 500 میلیون ریال به عمل آورده است.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی با پرداخت تسهیلات بانکی جهت پرورش زنبور عسل، انتقال آب از چشمه جهت تامین آب شرب و کشاورزی روستاها به منظور جلوگیری از هدر رفت آن و ارائه خدمات پزشکی و تخصصی به روستاییان در 2 مرحله از جمله اقدامات در دست اجرا از سوی بسیج سازندگی است.

** محرومیت زدایی و اشتغالزایی از شاخصه های فعالیت بسیج سازندگی
بخشدار کوهین نیز در این رابطه گفت: یکی از شاخص ترین فعالیت های بسیج سازندگی محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال برای جوانان روستاها بوده است.
صادق قندی، یکی دیگر از ابتکارات نظام جمهوری اسلامی را توانمندسازی روستاها دانست و گفت: امروز بسیج سازندگی همان کار جهاد سازندگی گذشته را در مناطق محروم و روستایی انجام می دهد که جای قدردانی دارد.
وی یادآور شد: بسیج و سپاه از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون در زمینه های گوناگون با همیاری روستاییان گام های موثری در جهت عمران، آبادانی و رفاه مردم برداشته اند.
قندی با اشاره به خدمت رسانی بسیج در روستاهای این بخش، افزود: محرومیت زدایی، حفظ ارزش های انقلاب، اقتصاد مقاومتی، فعالیت های علمی فرهنگی، آگاه سازی اجتماعی و بصیرت افزایی از جمله اقدامات اجرایی این نهاد مقدس است.
وی، محرومیت زدایی را شاخص ترین برنامه بسیج سازندگی دانست به گونه ای که در بیشتر روستاهای این بخش در قالب اردوهای جهادی، ویزیت رایگان، ساخت اماکن فرهنگی و منازل روستایی برای محرومان، انتقال آب شرب و کشاورزی برای روستاییان، ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی و اجرای طرح های اقتصادی مقاومتی از جمله برنامه های ارائه شده جهت رفع محرومیت ها، پیشرفت، آسایش و رفاه مردم بوده است.
به گفته بخشدار کوهین، ایجاد اشتغال، انتقال آب شرب و کشاورزی برخی از روستاها مانند یله گنبد، آقابابا، کیخونان و مرتفع شدن مشکل آب این روستاها، توسعه پرورش مزارع گل محمدی به عنوان طرج الگویی و برتر جهت اشتغالزایی در روستا و ساخت مسکن برای خانواده محرومان از جمله طرح های شاخص اجرایی از سوی بسیج سازندگی بخش صورت گرفته است.
وی ادامه داد: امیدواریم با توسعه فعالیت های بسیج سازندگی و با همیاری مردم در روستاهای بخش شاهد توسعه و پیشرفت و رفع مشکلات روستاها در آینده باشیم.

**گام بلند بسیج سازندگی در راستای محرومیت زدایی از مناطق محروم
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان قزوین نیز اظهار داشت: در کنار کمک به طرح های محرومیت زدایی، جهاد اقتصادی در جهت عمران و آبادانی، استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و توسعه اقتصاد روستایی، به ویژه در مناطق دور دست از شاخصه های فعالیت این نهاد است.
حمیدرضا الله بداشتی، محرومیت زدایی را یکی از واژه های کاربردی از آغاز، شکل گیری و استمرار حیات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دانست و افزود: بسیج سازندگی پس از 17 سال از دوران فعالیتش، در قالب اردوهای هجرت (با هدف غنی ‌سازی اوقات فراغت جوانان) و تلاش در همه عرصه‌ها اعم از آموزشی، بهداشتی، فنی و حرفه‌ای، خدمات‌رسانی، عمرانی، مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس موفق به اجرای این طرح ها شده است.
الله بداشتی اضافه کرد: برگزاری اردوهای هفت روزه، ویژه بسیج محلات و حقوقدانان با اعزام یک هزار و 302 بسیجی، اردوهای یک روزه بسیج سازندگی با هفت هزار و 605 بسیجی از حلقه های صالحین، کارمندان، بسیجیان جامعه زنان، فرهنگیان، دانشجویان و ورزشکاران از جمله برنامه های این نهاد بوده است.
به گفته وی، سال گذشته یک هزار و 71 دانش آموز در اردوهای هجرت دانش آموزی نیز حضور داشتند.
الله بداشتی با اشاره به اولویت طرح های بسیج سازندگی، اظهار داشت: محرومیت زدایی در روستاها و مناطق محروم، کمک به مردمی کردن اقتصاد و تلاش در جهت بهبود تولید و ایجاد امنیت غذایی به منظور جلوگیری از واردات، تقویت و توسعه اردوهای جهادی و هجرت، شناسایی و ایجاد زمینه های اشتغال موقت و به دنبال آن پایدار جوانان و کارجویان از جمله اولویت های این سازمان است.
وی، ترویج فرهنگ کار و تلاش، کمک به محرومیت زدایی و عمران و آبادانی روستاها، کمک به دولت در سازندگی، بهره برداری از توان متخصصان بسیجی در امور فنی،‌ سازندگی،‌ محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی، افزایش توان فنی و تجربی جوانان و بسیجیان، ایجاد فضای مناسب برای یادگیری و انجام فعالیت های گروهی و تقویت روحیه مسئولیت پذیری را از جمله اهداف و اصول بسیج سازندگی عنوان کرد.
به گفته وی، سال گذشته 87 تیم آموزش، بهداشت و درمان به مناطق محروم و کم برخوردار با هدف ارائه خدمات بهداشتی، عمرانی، فرهنگی و پزشکی به مردم اعزام شدند.
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان قزوین ادامه داد: در حوزه عمرانی مهمترین پروژه های این سازمان طی سال گذشته ساخت مخزن آبی 400 هزار متر مکعبی روستاهای آقابابا و کیخنان بود که با اجرای آن به یک نزاع چند ده ساله بر سر آب این 2 روستا در بخش کوهین خاتمه داده خواهد شد.
وی همچنین به فعالیت بسیج سازندگی در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: بیش از 80 میلیارد ریال تسیهلات بانکی به 500 متقاضی این بخش طی سال گذشته پرداخت شده است.
وی بیشتر تسیهلات ارائه شده را در حوزه های صنایع تبدیلی، اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و گفت: پرورش قارچ، داربستی کردن انگور، پرورش زنبور عسل، کشت زعفران، صنایع دستی، پرورش ماهی و ماکیان از مهمترین عرصه های حوزه اقتصاد مقاومتی است.
این مسئول اظهار داشت: در حوزه صنایع تبدیلی نیز تسهیلاتی به متقاضیان در بخش خرد کردن، بسته بندی، پودر کردن، اسانس گیری، رب و عصاره، شیرینی، ترشی و شوریجات پرداخت شده است.
الله بداشتی در پایان یادآور شد: با توجه به آمار اولیه، به نظر می رسد میزان اشتغالزایی با ارائه تسهیلات یاد شده، یک هزار و 600 نفر بوده است.
7390/8054


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

چیز‌های عجیبی که فقط در آسیا می‌توانید ببینید
آسیا بخشی از جهان با جوی منحصر به فرد است که از نظر آداب و رسوم، تمایلات و نگرش به زندگی با بقیه دنیا کاملا فرق دارد.
جایزه‌های میلیونی محمدرضا گلزار به چه کسانی می‌رسد؟
رسانه ملی که درحال قدرت‌نمایی در برابر سایر رسانه‌های اجتماعی است، این روز‌ها بخت‌آزمایی خود را در برگزاری انواع مسابقه‌های تلویزیونی و البته میلیونی دیده است؛ آن هم در روز‌های سخت اقتصادی.
جلوه‌های ویژه پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما
حتی امروزه در عصر تکنولوژی دیجیتال، بعضی کارگردان‌ها هنوز ترجیح می‌دهند در فیلم‌های خود از دکور‌های مینیاتوری و ماکت استفاده کنند. اگرچه این شیوه هزینه‌ی بیشتری دارد، اما اغلب بر پرده‌ی سینما واقعی‌تر به نظر می‌رسد. در ادامه مروری داریم بر جلوه‌های ویژه تعدادی از مشهورترین و پر هزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما.
درمان افتادگی پلک با پلکسر پلاسماجت
افتادگی پلک‌ها چهره شما را غم انگیز و خسته نشان می‌دهد و زاویه داشتن چشم‌ها چند سال به سن شما اضافه خواهد کرد. روش‌های درمانی از جمله پلکسر پلاسماجت وجود دارد که برای زیبایی ابداع شده اند که بدون سوزن و زخم و ناراحتی شما را به خواسته مورد نظرتان می‌رساند.
کیست واژن؛ از پیشگیری تا درمان
کیست واژن کیسه بسته‌ای از هوا، مایع یا چرک است که روی سلول پوششی واژن یا روی آن قرار گرفته است. چند نوع کیست واژن وجود دارد. این ضایعه می‌تواند بوسیله زخم ایجاد شده به هنگام زایمان، تجمع مایع در غدد لنفاوی یا تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی)، ایجاد شود.
صبحانه‌های چاق کننده برای شما که لاغر هستید
در این مطلب، قصد داریم شما را با طرز تهیه صبحانه‌های چاق کننده آشنا کنیم. برای شما ۹ دستور صبحانه برای افزایش وزن آماده کرده ایم. با ما همراه باشید.
دستور تهیه پاستا فاجیتا در فر
این نوع پاستا، پاستا پنه پنیری است که با چند نوع از سبزیجات و ادویه ها مخلوط شده و در فر پخته می‌شود. اگر تا به حال این مدل پاستا را تهیه نکرده اید. پیشنهاد می‌کنیم حتما امتحان کنید.
تجسمی از فوتبال ناب هلندی، نابغه‌ای به نام دنیس برکمپ
«هلندی‌ها متوجه نمی‌شوند که چرا گاهی ونگر او را از ترکیب بیرون می‌گذارد. وقتی بیست دقیقه به پایان برکمپ به زمین فرستاده می‌شود، چیزی شبیه یک هتک حرمت است. چیزی شبیه وقتی که یک نقاشی یوهانس فرمیر نقاش هلندی را در زیرزمین نگه دارید.»
محبوب‌ترین خواننده‌های قدیمی ترکیه‌ای بین ایرانیان
امروز قصد داریم نگاهی داشته باشیم به خواننده‌های ترک زبان که در بین ما ایرانی‌ها از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و همه ما با آهنگ‌های نوستالژی ترکی خاطره‌های تلخ و شیرین زیادی داریم.
به این توصیه‌های مادربزرگانه در بچه داری گوش نکنید!
دانشمندان می‌گویند بیشتر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها امروزه اطلاعات و دانش خود را در مورد اصول بچه‌داری به روز نمی‌کنند و تنها به تجربیات شخصی خود تکیه کرده و توصیه‌هایی می‌کنند که در دنیای امروز ممکن است نادرست باشد. حتی بعضی از این بکن و نکن‌ها می‌توانند خطرناک هم باشند!

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
ذوالقدر: نیروهای خودسر همیشه باعث وهن نظام هستند
یک عضو فراکسیون امید مجلس گفت: نیروهای خودسر در بسیاری از تجمعات رسمی کشور به نحوی عمل می‌کنند که موجب تفرقه بین مسئولان و سوءاستفاده دشمنان نظام در عرصه‌های بین‌المللی می‌شوند.
اسلام همیشه از خواص بی بصیرت ضربه خورده است
اسلام همیشه از خواص بی بصیرت ضربه خورده است
صیانت از کیان حوزه های علمیه ضروری است
سازمان ملل :همواره در برابر اعدام فعالان مدنی ایستاده ایم
آیت‌الله جنتی بر اجرایی شدن اصل 44 تاکید کرد
طلاب باید بیانات رهبر انقلاب را سرلوحه کار خود قرار دهند
همایش عبور از بحران با رویکرد آیت الله هاشمی برگزار می شود
باید مراقب بود نوشته های انحرافی شان حوزه را خدشه دار نکند
تجمعات بدون پشتوانه مراجع عظام نمی تواند به نام حوزه تلقی شود
تاریخچه شکل گیری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری