بسیج سازندگی، شاخصه محرومیت زدایی

09:06 ۲۳۵ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 364 0
بسیج سازندگی، شاخصه محرومیت زدایی

قزوین-ایرنا-استقرار بسیج سازندگی تحت عنوان گروه های جهادی در راستای اقتصاد مقاومتی بدون شک نقش آفرین عرصه های سعی و تلاش در امر بهینه سازی مناطق محروم و کم توسعه یافته بوده است.

ایرنا

سازمان بسیج سازندگی در راستای اجرای طرح های عمرانی، تولیدی، فرهنگ و درمانی در سال 79 و به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت ارائه خدمات به ساکنان مناطق محروم کشور تاسیس شد.
این سازمان در استان قزوین با ورود به عرصه خدمت رسانی در روستاها، به ویژه مناطق دور افتاده و محروم طرح های مختلفی را در حوزه های آموزشی، بهداشتی، عمرانی و خدماتی به مورد اجرا گذاشته است.

**طرح های محرومیت زدایی موجب ماندگاری روستاییان می شود
دهیار روستای گردشگری آتان از توابع رودبار الموت شرقی در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت : اجرای پروژه های محرومیت زدایی علاوه بر سازندگی و رونق روستاها، در ایجاد شور و نشاط و ماندگاری روستاییان در موطن خود نقش موثری دارد.
ابوالفضل ابراهیمی ادامه داد:بسیجیان جهادگر با ارائه خدمات در زمینه های علمی، فرهنگی، بهداشتی، عمرانی و شناسایی مشکلات و معضلات مناطق محروم امکانات زیادی را به سوی روستاها سرازیر می کنند.
وی، خدمات رسانی به مناطق محروم در دوران قبل و بعد از انقلاب را یادآور شد و ادامه داد: توسعه مناطق محروم در دورهای یاد شده به هیچ وجه قابل مقایسه نیست زیرا ایجاد زیرساخت های توسعه ای روستاها در این نوع مناطق و خدمات انجام شده از صفر تا 100 تنها به برکت انقلاب اسلامی صورت گرفته است.
به گفته ابراهیمی، بسیج سازندگی در روستاها علاوه بر بهسازی در عرصه های کشاورزی، آبخیزداری، علمی، آموزشی و بهداشت و درمان، خدمات دیگری مانند نصب دکل دیجیتال تلویزونی روستای آتان با سه میلیارد و 500 میلیون ریال به عمل آورده است.
وی ادامه داد: ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی با پرداخت تسهیلات بانکی جهت پرورش زنبور عسل، انتقال آب از چشمه جهت تامین آب شرب و کشاورزی روستاها به منظور جلوگیری از هدر رفت آن و ارائه خدمات پزشکی و تخصصی به روستاییان در 2 مرحله از جمله اقدامات در دست اجرا از سوی بسیج سازندگی است.

** محرومیت زدایی و اشتغالزایی از شاخصه های فعالیت بسیج سازندگی
بخشدار کوهین نیز در این رابطه گفت: یکی از شاخص ترین فعالیت های بسیج سازندگی محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال برای جوانان روستاها بوده است.
صادق قندی، یکی دیگر از ابتکارات نظام جمهوری اسلامی را توانمندسازی روستاها دانست و گفت: امروز بسیج سازندگی همان کار جهاد سازندگی گذشته را در مناطق محروم و روستایی انجام می دهد که جای قدردانی دارد.
وی یادآور شد: بسیج و سپاه از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون در زمینه های گوناگون با همیاری روستاییان گام های موثری در جهت عمران، آبادانی و رفاه مردم برداشته اند.
قندی با اشاره به خدمت رسانی بسیج در روستاهای این بخش، افزود: محرومیت زدایی، حفظ ارزش های انقلاب، اقتصاد مقاومتی، فعالیت های علمی فرهنگی، آگاه سازی اجتماعی و بصیرت افزایی از جمله اقدامات اجرایی این نهاد مقدس است.
وی، محرومیت زدایی را شاخص ترین برنامه بسیج سازندگی دانست به گونه ای که در بیشتر روستاهای این بخش در قالب اردوهای جهادی، ویزیت رایگان، ساخت اماکن فرهنگی و منازل روستایی برای محرومان، انتقال آب شرب و کشاورزی برای روستاییان، ایجاد اشتغال برای جوانان روستایی و اجرای طرح های اقتصادی مقاومتی از جمله برنامه های ارائه شده جهت رفع محرومیت ها، پیشرفت، آسایش و رفاه مردم بوده است.
به گفته بخشدار کوهین، ایجاد اشتغال، انتقال آب شرب و کشاورزی برخی از روستاها مانند یله گنبد، آقابابا، کیخونان و مرتفع شدن مشکل آب این روستاها، توسعه پرورش مزارع گل محمدی به عنوان طرج الگویی و برتر جهت اشتغالزایی در روستا و ساخت مسکن برای خانواده محرومان از جمله طرح های شاخص اجرایی از سوی بسیج سازندگی بخش صورت گرفته است.
وی ادامه داد: امیدواریم با توسعه فعالیت های بسیج سازندگی و با همیاری مردم در روستاهای بخش شاهد توسعه و پیشرفت و رفع مشکلات روستاها در آینده باشیم.

**گام بلند بسیج سازندگی در راستای محرومیت زدایی از مناطق محروم
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان قزوین نیز اظهار داشت: در کنار کمک به طرح های محرومیت زدایی، جهاد اقتصادی در جهت عمران و آبادانی، استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و توسعه اقتصاد روستایی، به ویژه در مناطق دور دست از شاخصه های فعالیت این نهاد است.
حمیدرضا الله بداشتی، محرومیت زدایی را یکی از واژه های کاربردی از آغاز، شکل گیری و استمرار حیات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران دانست و افزود: بسیج سازندگی پس از 17 سال از دوران فعالیتش، در قالب اردوهای هجرت (با هدف غنی ‌سازی اوقات فراغت جوانان) و تلاش در همه عرصه‌ها اعم از آموزشی، بهداشتی، فنی و حرفه‌ای، خدمات‌رسانی، عمرانی، مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس موفق به اجرای این طرح ها شده است.
الله بداشتی اضافه کرد: برگزاری اردوهای هفت روزه، ویژه بسیج محلات و حقوقدانان با اعزام یک هزار و 302 بسیجی، اردوهای یک روزه بسیج سازندگی با هفت هزار و 605 بسیجی از حلقه های صالحین، کارمندان، بسیجیان جامعه زنان، فرهنگیان، دانشجویان و ورزشکاران از جمله برنامه های این نهاد بوده است.
به گفته وی، سال گذشته یک هزار و 71 دانش آموز در اردوهای هجرت دانش آموزی نیز حضور داشتند.
الله بداشتی با اشاره به اولویت طرح های بسیج سازندگی، اظهار داشت: محرومیت زدایی در روستاها و مناطق محروم، کمک به مردمی کردن اقتصاد و تلاش در جهت بهبود تولید و ایجاد امنیت غذایی به منظور جلوگیری از واردات، تقویت و توسعه اردوهای جهادی و هجرت، شناسایی و ایجاد زمینه های اشتغال موقت و به دنبال آن پایدار جوانان و کارجویان از جمله اولویت های این سازمان است.
وی، ترویج فرهنگ کار و تلاش، کمک به محرومیت زدایی و عمران و آبادانی روستاها، کمک به دولت در سازندگی، بهره برداری از توان متخصصان بسیجی در امور فنی،‌ سازندگی،‌ محرومیت زدایی و اقتصاد مقاومتی، افزایش توان فنی و تجربی جوانان و بسیجیان، ایجاد فضای مناسب برای یادگیری و انجام فعالیت های گروهی و تقویت روحیه مسئولیت پذیری را از جمله اهداف و اصول بسیج سازندگی عنوان کرد.
به گفته وی، سال گذشته 87 تیم آموزش، بهداشت و درمان به مناطق محروم و کم برخوردار با هدف ارائه خدمات بهداشتی، عمرانی، فرهنگی و پزشکی به مردم اعزام شدند.
رئیس سازمان بسیج سازندگی استان قزوین ادامه داد: در حوزه عمرانی مهمترین پروژه های این سازمان طی سال گذشته ساخت مخزن آبی 400 هزار متر مکعبی روستاهای آقابابا و کیخنان بود که با اجرای آن به یک نزاع چند ده ساله بر سر آب این 2 روستا در بخش کوهین خاتمه داده خواهد شد.
وی همچنین به فعالیت بسیج سازندگی در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: بیش از 80 میلیارد ریال تسیهلات بانکی به 500 متقاضی این بخش طی سال گذشته پرداخت شده است.
وی بیشتر تسیهلات ارائه شده را در حوزه های صنایع تبدیلی، اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و گفت: پرورش قارچ، داربستی کردن انگور، پرورش زنبور عسل، کشت زعفران، صنایع دستی، پرورش ماهی و ماکیان از مهمترین عرصه های حوزه اقتصاد مقاومتی است.
این مسئول اظهار داشت: در حوزه صنایع تبدیلی نیز تسهیلاتی به متقاضیان در بخش خرد کردن، بسته بندی، پودر کردن، اسانس گیری، رب و عصاره، شیرینی، ترشی و شوریجات پرداخت شده است.
الله بداشتی در پایان یادآور شد: با توجه به آمار اولیه، به نظر می رسد میزان اشتغالزایی با ارائه تسهیلات یاد شده، یک هزار و 600 نفر بوده است.
7390/8054


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سس بشامل با طعم سیر؛ طعم پاستاهایتان را لذیذ کنید!
سس بشامل (سس سفید) یکی از سس‌های لذیذ و البته پرکالریه که طعم خیلی از غذا‌ها مثل انواع پاستا، غذا‌های گوشتی و مرغی رو از این رو به اون رو میکنه در این مطلب هم طرز تهیه یه سس سفید رو گذاشتم که داخلش سیر داره و اگه طعم سیر رو میپسندین عاشقش میشین
معرفی برند‌های تأمین‌کننده لباس در جام ملت‌ها
یازده کمپانی تولید البسه ورزشی در جام ملت‌های آسیا حضور دارند و پیش بینی می‌شود قهرمان جام از بین مشهورترین آن‌ها باشد.
بیرانوند: ما به جای بهداد سلیمی تصمیم نمی‌گیریم
دبیر فدراسیون وزنه‌برداری گفت: تا زمانی که یک ورزشکار خودش به ما اعلام نکند مرا بازنشسته معرفی کنید، این کار را انجام نخواهیم داد چون خداحافظی کردن از دنیای قهرمانی یک تصمیم کاملا شخصی است.
بیرانوند، «سوپرمن» دنیای واقعی
حضور در جام‌ ملت‌ های آسیا باعث شده تا ستاره‌های فوتبال ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف دنیا قرار گیرند و هر کدام بسته به دیدگاه خود به آنها بپردازند.
امری: آرسنال در مسیربالانس جدی گام برداشت
سرمربی تیم فوتبال آرسنال گفت:اولین گام را برای کسب بالانس جدی برداشتیم.
ترکیب استقلال مقابل راکا اسپرت اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال استقلال برای دیدار دوستانه مقابل راکا اسپرت در ترکیه اعلام شد.
کی‌روش: جانشینم تیم بهتری را تحویل می‌گیرد
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ضمن تمجید از علیرضا بیرانوند و جاه طلبی‌هایش که او را در مسیر درستی قرار داده است، گفت: هر مربی‌ای بعد از من بیاید تیم بهتری را تحویل می‌گیرد.
زمان بازگشت استقلال مشخص شد
کاروان استقلال روز دوشنبه به اردوی ۱۰ روزه خود پایان خواهد داد.
نصرتی: فکر می‌کردیم بازی با عمان ساده است
محمد نصرتی می گوید که تیم ملی عمان برای او خاطرات تلخ و شیرین زیادی را به یاد او می آورد.
چلسی بابت کوتینیو ۱۱۳ میلیون می‌پردازد
چلسی حاضر است برای در اختیارگرفتن اعجوبه برزیلی بارسلونا بیش از صد میلیون یورو هزینه کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
منتظر اعلام نظر عراق، برای رسمی شدن مرز سومار هستیم
یادواره های شهدا باید سبک زندگی شهدا را در جامعه نهادینه کند
نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی 57
نگاهی به خروش انقلابیون مشهد در آذر و دی ماه 57
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه
ایستادگی در برابر استکبار پیام چهل ساله ملت ایران است
مسیر دیپلماسی بهترین راه گسترش تعاملات ایران و ترکمنستان است
انقلاب اسلامی در40 سالگی به کمال رسیده است
توسعه روابط با جمهوری آذربایجان اولویت سیاست خارجی ایران است
جشن های چهل سالگی انقلاب باید باشکوه خاص برگزار شود