اعتراض روی چمن

10:50 ۲۵ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 382 0
اعتراض روی چمن

تهران- روزنامه جام جم در شماره امروز- چهارشنبه- خود با درج مطلبی با عنوان 'اعتراض روی چمن'، به موضوع تعیین مکان ویژه برای تجمعات مردمی و استدلالات موافقان و مخالفان در این زمینه می پردازد.

ایرنا

در این مطلب آمده است: این یک گام به جلوست،‌ گامی در راستای اجرای اصل 27 قانون اساسی،‌ حرکتی که مدیرکل سیاسی وزارت کشور با سری بلند و لحنی مطمئن از آن خبر داده و گفته است هدف از آن شنیده شدن صدای اعتراض مردم، تامین امنیت در عین حال و جلوگیری از ایجاد اختلال در کسب و کارهاست.
بهرام سرمست تنها جزئیاتی که اعلام کرده دو چیز است، اول این که این مصوبه هنوز ابلاغ نهایی نشده و دوم این که در تهران و بقیه شهرها، پارک‌ها، مکان‌های ورزشی و میادینی خاص برای برگزاری تجمعات تعیین شده است. کسی بجز اعضای هیات دولت و مقامات وزارت کشور فعلا از هویت این مکان‌ها اطلاعی ندارد، ولی دیگران امیدوارند فضاهای در نظر گرفته شده نه پرت باشد و نه زیرسایه کنترل‌های ویژه.
با این حال احیای اصل 27 قانون اساسی، اصلی که تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح و منطبق با مبانی اسلام را آزاد می‌داند، نکته طلایی این مصوبه است.
درواقع مصوبه هیات دولت برای تعیین مکان‌های ویژه تجمعات، اقدامی شجاعانه و تا حدی قالب‌شکن است، شاید هم پاسخی باشد به مطالبات مردمی که لازمه‌اش دوری از نگاه‌های سنتی است.

یک گام مثبت
اصغرسلیمی، سخنگوی کمیسیون امورداخلی و شوراهای مجلس به ما می‌گوید اگر بخواهیم اعتراضات و انتقادات در جامعه را هماهنگ و قانونمند کنیم باید مکان‌های ویژه‌ای وجود داشته باشد تا راه معترضان واقعی از سوء‌استفاده‌گران و دوستداران اغتشاش جدا شود. او در واقع مدافع تعیین مکان‌هایی در نقاط مختلف کشور است تا مردم معترض در امنیت و آرامش حرفشان را به گوش مسئولان برسانند و نیروی انتظامی هم کمک کار باشد.
سلیمی می‌داند که عده‌ای حضور پلیس درحاشیه تجمعات را نمی‌پسندند و از آن برداشتی امنیتی دارند ولی می‌گوید این رسم همه دنیاست که تجمعات، هم مجوز می‌گیرند و هم صفوف مردمی با نیروهای انتظامی همراهی می‌شود.
این حرف‌ها دی ماه پارسال نیز یک بار دیگر شنیده شده بود، زمانی که شورای شهر تهران درطرحی دو‌فوریتی، شهرداری تهران را مکلف کرد تا ظرف یک ماه مکان‌هایی خاص را برای برگزاری تجمعات اعتراضی تعیین کند.
با این که دیروز سخنگوی شورای شهر تهران حضور ذهن لازم را برای اعلام سرنوشت این طرح نداشت، اما همان زمان گفته می‌شد که این طرح خام است و نیازمند چکش‌کاری.
با این حال اما حتی منتقدان نیز به این اقدام روی خوش نشان دادند و می‌گفتند چون حرکت‌های اعتراضی درکشورمان به سرعت رنگ خشونت می‌گیرد و از چارچوب‌های مدنی خارج می‌شود، همین که پارلمان شهری به سمت ساماندهی حرکت‌ها و تجمعات اعتراضی رفته است هم جلوی حرکت‌های توده‌ای بی‌حساب و کتاب را می‌گیرد و هم مانع بهره‌برداری‌های پوپولیستی و دماگوژیستی (عوام‌فریبانه) می‌شود.
حالا نیز نظراتی مشابه نسبت به مصوبه اخیر دولت وجود دارد، هرچند منتقدان مخصوصا از تبار جامعه‌شناسان، حرف‌هایی دارند که گویای کمبودهایی است که باید رفع شود.

در جست‌وجوی زیرساخت‌ها
زمانی اعتراضات جنبه عمومی دارد و معترضان می‌خواهند بقیه مردم صدایشان را بشنوند مثل معترضان به نابودی فضای سبز یا مدافعان حفظ فضاهای پیاده در شهر. اگر این عده در پارک‌ها و میادین جمع شوند قطعا حرفشان به گوش مردم می‌رسد اما وقتی مطالبات معترضان صنفی است و مخاطبشان دولت است، دیگر جمع شدن در یک میدان و ورزشگاه نمی‌تواند کارگشا باشد.
اما مهم‌تر، زیرساخت‌ها و پیش‌شرط‌های برگزاری تجمعات در فضاهای تعیین‌شده است که به‌زعم محسن ایمانی، جامعه‌شناس فعلا در کشورمان مهیا نیست ازجمله به رسمیت شناختن حق اعتراض، حفظ حقوق معترضان و چارچوب‌های حقوقی درباره این که اگر دراین فضاها درگیری پیش آمد و خسارتی حادث شد مسئول کیست.
شاید به همین علت بود که در زمان اوج‌گیری این بحث در شورای شهر تهران، ناصر ایمانی فعال سیاسی، تعیین فضا برای برگزاری تجمعات را کافی نمی‌دانست و از فرهنگ اعتراض و انتقاد صحبت می‌کرد. او می‌گفت ما فاقد این فرهنگیم به این دلیل که هم مردم نمی‌دانند باید چطوراعتراض کنند وهم مسئولان نمی‌دانند که به اعتراضات باید چگونه پاسخ دهند.
پس تعیین مکان ویژه برای تجمعات می‌تواند یک گام طلایی باشد، یک سنت‌شکنی مثبت و دوست‌داشتنی به این شرط که فرهنگ‌سازی شود و رفتارهای مدنی میان مردم و مسئولان نهادینه شود.
روزنامه جام جم
تهرام/1735


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دلار امروز چند؟- نرخ ارز بانکی امروز 3 تیر 97
نرخ انواع ارز در بازار بین بانکی به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی بدون تغییر نسبت به روز گذشته اعلام شد.
با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو چیست؟
شواهد نشان می دهد که صنعت خودرو تحت حاکمیت یک جریان سیاسی در بدنه تصمیم گیر و مدیریتی، در حال تحول به نفع چند شرکت خاص است. شرکت هایی که منافع شان در حمایت سیاسی دولت، حذف رقبای بازار و پایین نگه داشتن تعرفه واردات قطعه است
سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب
با همان لباس نظامی آمد و بین غلامرضا مصباحی‌مقدم و سیدابراهیم رئیسی نشست. در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر فیروزآبادی سوژه قابل‌توجه عکاسان خبری حاضر در جلسه مجمع بود. دلیل آن‌هم خبری بود که در روزهای گذشته فضای مجازی و رسانه‌ها را درنوردیده بود با عنوان «ویلای لواسان» که جنبش عدالتخواه دانشجویی ابتدا منتشرکننده این خبر بود.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
صف معترضان به احکام قضایی دانشجویان، از استادان تا بسیجیان
160 محکوم امنیتی در کردستان مورد عفو قرار گرفتند
دشمنان قسم خورده نظام قابل اعتماد نیستند
پیشنهاد دهندگان مذاکره با آمریکا نفوذی دشمن هستند
ایستادگی دستگاه قضا در برابر فساد موجب هجمه به آن شده است
حفظ سلامت قوه قضاییه اصلی ترین عامل جلب رضایت مردم است
منافقین 17 هزار ترور و جنایت در دهه شصت مرتکب شدند
کرباسچی: مقابله با هجمه دشمن علیه کشور خیانت نیست
اعضای هیات رئیسه حزب مستقل و اعتدال ایران انتخاب شدند
استاندار فارس: جریان های سیاسی وفاق و همدلی در پیش گیرند