صید ماهی سیاسی از آب گل آلود فرهنگ

10:00 ۲۳۵ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 175 0
صید ماهی سیاسی از آب گل آلود فرهنگ

تهران - ایرنا - به نظر می رسد این روزها برخی با تلاش برای ایجاد موجی کاذب و فاصله بین اهالی فرهنگ و هنر با دولت دوازدهم به دنبال گرفتن ماهی سیاسی از آب گل آلود ایجاد شده در محیط فرهنگ هستند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این هفته ماجرای دعوت به ضیافت افطاری رییس جمهوری با برخی بیانیه ها و صحبت ها به حاشیه کشیده شد و در فضای مجازی ، فضایی را شکل داد که برخی نیز از آن به عنوان رفتاری خارج از شان هنر و هنرمند یاد کردند.
پس از ارسال دعوتنامه از سوی دفتر ریاست جمهوری برای اهالی فرهنگ و هنر به منظور حضور در مراسم افطاری و گفت وگو و بیان معضلات موجود براساس سنوات ماضی ، عده ای از هنرپیشگان و هنرمندان با انتشار نامه ها ، هشتک ها و پیام های تلگرامی اعلام کردند که در این مراسم حضور نمی یابند.
شاید قصد این بود که این اعتراض شبه مدنی از سوی جمعی از اهالی سینما که ظاهرا از سر دلسوزی و نگاه نقادانه و به صورت نمادین بیان شده، تلنگری باشد به دولتمردان و جامعه که همواره باید بیشتر و بیشتر در اندیشه مردم و محرومان جامعه باشند، اما این رفتار به ظاهر انتقادآمیز موجب بهره برداری های سیاسی برخی رسانه های داخلی و خارجی و طیف خاص شد.
این طیف که از مدت ها پیش منتظر چنین فرصتی بود، از این کلاه برای خود نمدی ساخت و در قامت حامی جامعه هنری ظاهر شد و خود را همسو با اهالی فرهنگ و هنر جا زد، در حالی که کسی نگفت این طیف دقیقا همان ها هستند که با بسته شدن خانه سینما در دولت نهم و دهم شادمانی ها و از این اقدام و اقداماتی نظیر ممنوع التصویری اهالی فرهنگ و هنر از جمله ناصر ملک مطیعی حمایت کردند و پس از مرگ این بازیگر توانای سینما، با ارائه آدرس های نابجا، مقصر عدم فعالیت 40 ساله فرمان سینمای ایران را در برخی مدیران دهه 60 جست وجو کردند و از سیاست های انقباضی خود در همه این سال ها هیچ حرفی به میان نیاوردند.
در کنار این طیف، برخی افراد که به دنبال دست و پا کردن نامی برای خود بودند با دامن زدن به این نقدهای دلسوزانه و نمادین و گره زدن زلف خود به برخی نام ها، اقدام به راه اندازی کمپینی کردند تا با قرار دادن جامعه هنری در مقابل دولت دوازدهم، این گونه القا کنند که تمامی گروه های حامی دولت دوازدهم از دکتر روحانی روی بر تافته و اگر به گذشته بر می گشتند طیف دیگری را در انتخابات بر می گزیدند.
این طیف با استفاده از ظرفیت برخی رسانه ها، تلاش کرد با ایجاد جو ناعادلانه و فضای احساسی این نکته را القا کند که همه مشکلات اقتصادی کشور تنها و تنها به دوش دولت و دولتمردان است، حال آنکه کسی هم از این طیف نپرسید چرا از کارشکنی هایی که مانع حرکت چرخ اقتصادی کشور می شود حرفی نمی زنند.
حضور و همراهی برخی فعالان تلویزیونی با این طیف از نکات جالب توجه است. این گروه در دولت نهم و دهم ، زمانی که پایه های اقتصادی کشور سست شده بود چیزی نگفته و امروز به منتقدان دولتی تبدیل شده اند که کشور را در سال 92 در شرایطی بحرانی در دست گرفت.
همچنین علاوه بر طیف دلسوز فرهنگ و هنر که نقدهایی را در بیانیه های خود مطرح کرده اند، نام برخی هنرپیشگان نیز دیده می شود که هنوز حرف و حدیث ها و شائبه ها نسبت همسرشان در پرونده های فساد اقتصادی از ذهن افکار عمومی پاک نشده است.
کمی صریحتر؛ برخی افراد که امروز همه مشکلات را به دولت نسبت می دهند، پیشینه فعالیت آنان بیشتر در رسانه ملی بوده است تا سینما و در برابر سیاست های یکسویه تلویزیون در تایید اوضاع نابسامان اقتصادی دولت نهم و دهم و حتی در برخورد با هنرمندانی همچون رخشان بنی اعتماد، فاطمه معتمد آریا ، محسن امیر یوسفی ، مرحوم عباس کیا رستمی ، اصغر فرهادی ، استاد محمدرضا شجریان و نیز مرحوم ناصر ملک مطیعی همواره سکوت کرده و هیچ نگفته اند و حتی پس از مرگ این بازیگر قدیمی سینما، همین طیف برای از دست ندادن منافع خود لب از لب باز نکردند و سخنی نگفتند.
در این میان برخی بزرگان سینما همچون جمشید مشایخی با انتشار دست نوشته ای، در جمله ای کوتاه، پشت پرده اقدامات اخیر را افشا کرده است.
مشایخی در یادداشت خود آورده است : «زمانه، زمانه وحدت و همدلی است. فرزندان من ما همه اهل فرهنگ و هنر هستیم. اهل دل هستیم، در این وانفسای توطئه‌ها بر سفره افطار ریاست جمهور دم از وحدت و همدلی می ‌زنیم.»
توطئه ای که جمشید مشایخی از آن سخن می گوید اتفاقی نیست و عده ای به صورت نظام مند به دنبال ایجاد فاصله میان جامعه هنری و دولتمردان و در نهایت نظام اسلامی هستند، چرا که اثرگذاری اهالی فرهنگ و هنر در جامعه غیرقابل انکار است و با ایجاد جو ناامیدی از سوی اهالی فرهنگ و هنر به مردم، ماهی سیاسی - اقتصادی بدخواهان و کج اندیشان و بخصوص دشمنان بیرونی از این گذر صید می شود.
آنچه مسلم است فضای مجازی ایجاد شده در دولت دکتر روحانی امروز این امکان را به همه طیف های هنری می دهد که نسبت به اتفاقات پیرامونی خود بی تفاوت نباشند و قطعا فضای ایجاد شده در بیان انتقادات صریح از دولت یکی از دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم است.
از این نکته نگذریم ، نقد هنرمندان بزرگ که دلسوز مردم هستند، باید تلنگری بر مدیران و مسوولان برای افزایش تلاش در بهبود وضعیت معیشتی مردم باشد و در این میانه نباید با توهم توطئه، هر انتقادی را به نشانه فعالیت سیاسی گرفت و تفکیک سره از ناسره در این ملغمه ی سیاسی - فرهنگی کار دشواری است و در عین حال باید به نگاه نقادانه بزرگان سینما و فرهنگ و هنر ارج نهاد و به انتقادات آنان گوش فرا داد؛ اگر چه انتظار از هنرمندان متعهدی چون پرویز پرستویی بیش از اینهاست.
شبک**1983** 1064


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سس بشامل با طعم سیر؛ طعم پاستاهایتان را لذیذ کنید!
سس بشامل (سس سفید) یکی از سس‌های لذیذ و البته پرکالریه که طعم خیلی از غذا‌ها مثل انواع پاستا، غذا‌های گوشتی و مرغی رو از این رو به اون رو میکنه در این مطلب هم طرز تهیه یه سس سفید رو گذاشتم که داخلش سیر داره و اگه طعم سیر رو میپسندین عاشقش میشین
معرفی برند‌های تأمین‌کننده لباس در جام ملت‌ها
یازده کمپانی تولید البسه ورزشی در جام ملت‌های آسیا حضور دارند و پیش بینی می‌شود قهرمان جام از بین مشهورترین آن‌ها باشد.
بیرانوند: ما به جای بهداد سلیمی تصمیم نمی‌گیریم
دبیر فدراسیون وزنه‌برداری گفت: تا زمانی که یک ورزشکار خودش به ما اعلام نکند مرا بازنشسته معرفی کنید، این کار را انجام نخواهیم داد چون خداحافظی کردن از دنیای قهرمانی یک تصمیم کاملا شخصی است.
بیرانوند، «سوپرمن» دنیای واقعی
حضور در جام‌ ملت‌ های آسیا باعث شده تا ستاره‌های فوتبال ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف دنیا قرار گیرند و هر کدام بسته به دیدگاه خود به آنها بپردازند.
امری: آرسنال در مسیربالانس جدی گام برداشت
سرمربی تیم فوتبال آرسنال گفت:اولین گام را برای کسب بالانس جدی برداشتیم.
ترکیب استقلال مقابل راکا اسپرت اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال استقلال برای دیدار دوستانه مقابل راکا اسپرت در ترکیه اعلام شد.
کی‌روش: جانشینم تیم بهتری را تحویل می‌گیرد
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ضمن تمجید از علیرضا بیرانوند و جاه طلبی‌هایش که او را در مسیر درستی قرار داده است، گفت: هر مربی‌ای بعد از من بیاید تیم بهتری را تحویل می‌گیرد.
زمان بازگشت استقلال مشخص شد
کاروان استقلال روز دوشنبه به اردوی ۱۰ روزه خود پایان خواهد داد.
نصرتی: فکر می‌کردیم بازی با عمان ساده است
محمد نصرتی می گوید که تیم ملی عمان برای او خاطرات تلخ و شیرین زیادی را به یاد او می آورد.
چلسی بابت کوتینیو ۱۱۳ میلیون می‌پردازد
چلسی حاضر است برای در اختیارگرفتن اعجوبه برزیلی بارسلونا بیش از صد میلیون یورو هزینه کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
خجسته: از دولت انتظار داشتیم که در بودجه 98 معیشت مردم را شفاف ببیند
سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها از رایزنی برای تغییر بودجه اجتناب کنند
دستگاه ها از رایزنی های دوباره برای تغییر بودجه اجتناب کنند
خطاب و عتاب استاندار به مدیرکل غایب در جلسه
لایحه پالرمو به کمیسیون های مجمع تشخیص ارجاع شد
فرماندار: تعطیلی ادارات سیروان صحت ندارد
واعظی در مراسم ترحیم اعتمادیان مجاهد انقلابی حضور یافت
روحانی درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت
وزارت کشور دخالتی در تعیین محل اقامت اجباری محکومان ندارد
ایران خواهان روابط دوستانه با همه کشورهای همسایه و منطقه است