کیمیای امید نجات بخش آرمان های انقلاب

09:23 ۱۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 28 0
کیمیای امید نجات بخش آرمان های انقلاب

تهران-ایرنا- پمپاژامید آمیخته با واقع بینی در کالبد جامعه جوان ایران، کیمیایی است که می تواند مس انشقاق را به طلای اتحاد تبدیل کرده و از رهگذر این اتحاد تحقق آرمان های انقلاب و دستیابی به مدینه فاضله ترسیم شده، را تسهیل کند. حرکت در مسیر عکس این شیوه شاید دشمنی نباشد اما نادانی کامل در مسیر دوستی است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، مکاتب سیاسی و نظریه پردازان علم سیاست، «امید» و «آرمان» را از مهم ترین پیش نیازهای آغاز فرایند انقلاب در هر جامعه و سرزمینی معرفی می کنند.
مفهوم آرمان لفظی کلی برای نامیدن مجموعه ای از اهداف و انگیزه ها است که عموم افراد جامعه برای دستیابی به آن جز تغییر انقلابی چارچوب های معیوب راه دیگری ندارند و امید آخرین و بهترین سلاح نوع بشر در مواجه با انواع پلیدی ها در سطح زمین است. متاخرترین این رویدادها در جامعه ایران، انقلاب مردم است که ایرانیان برای دستیابی به فهرستی از آرمان ها و آرمان شهر ترسیم شده از سوی انقلابیون به مدت دو دهه با حکومت وقت به مخالفت و نزاع پرداختند تا در بهمن ماه سال 57 انقلاب به پیروز و نظام حکومت در ایران دچار تغییرات بنیادین شد.
مفاهیمی چون عدالت، آزادی، استقلال، حاکمیت اخلاق در صدر فهرست آرمان های مردمی بود که تلاش کردند از یوغ استعمار خارجی و استبداد داخلی بیرون آیند. آرمان هایی که چهار دهه پس از این پیروزی می توان منصفانه و واقع بینانه به بررسی میزان توفیق نظام و مردم در دستیابی به آن ها نشست.
در این بررسی مولفه های متعددی باید در نظر گرفته شوند، توجه به تاریخ و جغرافیای ایران، در نظر گرفتن منابع، ظرفیت ها و ابزار مورد نیاز در مسیر رسیدن به این آرمان شهر، چالش های داخلی و خارجی موجود و ایجاد شده و در نهایت میزان اعتقاد به اهداف و این آرمان شهر از سوی جامعه و انقلابیون از مهمترین معیارهایی هستند که در واکاوی میزان موفقیت یک انقلاب باید مورد توجه قرار گرفته و دلایل پیشرفت و عقب ماندگی در هر حوزه ای را مورد توجه قرار داد.
گرچه رسیدن به چنین آرمان شهری با هزاران چالش روبرو شد اما شواهد بسیاری وجود دارد که ایران امروز، از استعمار خارجی آزاد است، در بسیاری از اهداف صنعتی و عمرانی پیشرفت های بسیاری داشته است، روستاها و شهرهای بسیاری آباد شدند، امنیت در مناطق بی شماری برقرار است، سطح آموزش و سواد در ایران امروز از شاخصه های مثبت انقلاب است، که این محورها را می توان از مصادیق عدالت در جامعه ایران نام برد.
نگاه منصفانه به تکاپوی چهل ساله دولت و ملت ایران پیشرفت های مشهودی را نشان می دهد که بسیاری برای ناچیز جلوه دادن آن ها هزینه های فراوانی می کنند. این نگاه منصفانه اما نباید نگاه واقع بینانه را به حاشیه براند. واقعیت آن است که در مسیر دستیابی به آرمان های تعریف شده راه طولانی و پر سنگلاخی در پیش داریم و ایران کنونی با مدینه فاضله ترسیم شده در سال 57 فاصله ها دارد. با پذیرفتن صورت مسئله و واقعیت موجود، پرسش آن است که راهکار چیست؟ آیا یاس آفرینی های احساسی و نادیده گرفتن دستاوردها، خوارشماری موفقیت ها و کوچک نمایی داشته های کنونی ایران می تواند، جامعه ایران را سریع تر به اتوپیای وعده داده شده رساند؟ پاسخ این پرسش را می توان در کلام رهبر انقلاب با صراحت و وضوح آشکاری دید.
رهبری دو شب پیش در دیدار با جوانانی که نگرانی از آینده وجه مشترک بسیاری از آن ها بود، از مضرات پمپاژ یاس در جامعه نیازمند به امید سخن گفتند. ایشان روحیه امید، عزم و برنامه ریزی را از مهمترین ضرورت های حرکت در مسیر آرمان ها عنوان و خاطرنشان کردند: «کسانی که یاس و نومیدی به جامعه پمپاژ می کنند، ممکن است دشمن نباشند، اما حتماً کار آنها، همان کار دشمن است.»
طی هفته های گذشته و همزمان با اوج گیری برخی انتقادات و هجمه های یاس آفرین علیه دولت، آن هم به دلیل خروج آمریکا از توافق بین المللی برجام، عده ای تلاش کردند تا آینده هراس آوری برای ایران ترسیم کنند که نتیجه طبیعی آن به گفته رهبری پمپاژ یاس در جامعه است. رهبری این نوع پردازش گران داخلی به کاستی های کشور را دشمن نمی دانند اما شیوه آن ها را همان شیوه دشمن ارزیابی می کنند. این گروه مصداق بارز این گفته هستند که «دشمن دانا بلندت می کند بر زمینت می زند نادان دوست» این زمین زدن به طور حتم، آغاز جنگ و خونریزی و برخوردهای فیزیکی با سلاح گرم نیست.
این دشمنی می تواند ناامیدسازی نسل جوانی باشد که کشور و رهبری برای پیشبرد آرمان های گفته شده به آن ها نیاز دارند.
رهبری در دیدار با جوانان دانشجو آن ها را در کنار حوزویان، هنرمندان و دانشمندان از قشرهای اثرگذار و عوامل تسریع در حرکت به سمت آرمان ها برشمردند و گفتند: «نیروهای جوان به عنوان پیشران و لکوموتیوِ حرکت عمومی کشور می توانند در تحقق آرمان ها نقش مهمی داشته باشند.» ناامید سازی پیشران های این لوکوموتیو جز نادانی در سیاست ورزی چه مفهوم دیگری می تواند داشته باشد؟ روزهایی که قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای علیه ایران متحد شده اند کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند پمپاژ امید است. تنها رمز عبور از چالش ها به ویژه برای نسل جوان، امید به آینده است. نسلی که منتقدانه نگران آرمان های وعده داده شده در روزهای انقلاب 57 هستند. این میان نباید از یاد برد که نه پرداختن به امید و آرمان جامعه را از واقعیت و وعده ها دور کند و نه تمرکز بر واقعیات به پمپاژ یاس در جامعه منجر شود، برقراری چنین توازنی رمز عبور از چالش ها و تسهیل گر رسیدن به آرمان هاست.

**پژوهش**9402** 1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سپ برترین شرکت پرداخت کشور معرفی شد
براساس نتایج گزارش اقتصادی سال ۹۶ شرکت شاپرک، شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، در اکثر شاخص‌های عملکردی رتبه‌های برتر را از آن خود کرد.
مهاجرت به مشهد برای فتح بهارستان
هر جا باشند اما در مشهد گرد هم می‌آیند. میعادگاه‌شان مشهد و مقصدشان بهارستان است. فکر همه‌ جا را کرده و در ذهن خود انتخابات هیات رییسه را نیز برگزار کرده‌اند. این طور که از اخبار غیر رسمی برمی‌آید سرلیست فهرست آنها برای تکیه زدن به صندلی علی لاریجانی کسی نیست غیر از تولیت آستان قدس.
۱۰دلیل موافقان و مخالفان کمک‌داور ویدیویی
استفاده از فناوری VAR برای کمک به داوری موافقان و مخالفان خود را دارد. دلایل هر دو گروه را برشمرده‌ایم.
ژنرال روس ستاره‌اش را به احترام سرباز ایرانی کند
نوویکف وقتی فهمید ۴۸ ساعت است که تنها با ۳ سرباز جنگیده، به نشانه احترام یکی از درجه‌هایش را از روی دوشش باز کرد و روی سینه سرجوخه محمدی گذاشت و از چوپانی خواست ۳ سرباز شجاع را به شیوه مسلمانان کنار پل آهنی دفن کند. تدفین این ۳ سرباز به‌ خاطر وطن‌پرستی‌شان با تشریفات نظامی از سوی لشگر ۴۷ ارتش دشمن صورت گرفت.
پایان مرحله اول تور دوچرخه سواری ترکیه با نهمی ملی پوش ایران
مرحله اول توردوچرخه سواری ترکیه با نهمی رکابزن ملی پوش ایران به پایان رسید.
ضیایی: تعدد مسابقه‌های مختلف توان‌مان برای تصمیم‌گیری را به چالش کشید
رییس فدراسیون والیبال با اشاره به سال پرترافیک والیبال گفت: کادر فنی تیم ملی ب تنها یک ماه فرصت دارد و همه آن چیزهایی هم که در این مدت می‌خواهد در اختیارش نیست.
صالحی‌ امیری: کارشکنی آمریکایی‌ها برای تحریک روانی والیبالیست‌ها بود
رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به سال پرترافیکی که والیبال پیش رو دارد گفت: در حال حاضر تیم ملی والیبال ب شرایط روحی خوبی دارد و دغدغه خاصی نیز وجود ندارد.
ترکیب بلژیک - پرو اعلام شد
ترکیب دو تیم بلژیک و پرو برای برگزاری اولین دیدار خودشان در جام جهانی اعلام شد.
عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت هستند
شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت اعتدال بوده و حاضرند دست به هرکاری بزنند.
بازیکن دانمارک ادامه جام جهانی را از دست داد
ویلیام کوئیست به دلیل شکستگی دنده در جریان بازی با پرو ادامه جام جهانی را از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان کار وزیر کشور آلمان
هورست زیهوفر، وزیر کشور و عضو حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن از پایان همکاری خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خبر داد.
فیروزآبادی گفته بود ویلای لواسان را تخلیه می‌کند ولی نکرده است
بعد از نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی به ستاد اجرایی نامه جنبش را همراه با نامه‌ای از ستادبه مقام معظم رهبری ارسال کردند و دوباره رهبر انقلاب بر روی نامه ستاد پارافی مبنی بر تخلیه ویلای مزبور می‌نویسند.
جشنواره جدید ماناپی با صدها گجت هوشمند ویژه جام جهانی ۲۰۱۸
جشنواره جدید ماناپی با عنوان "جام جوایز" به مناسبت جام جهانی روسیه از۲۵ خرداد تا ۲۴ تیرماه با بیش از ۱۰۰ میلیون تومان جایزه برگزار می‌شود.
جلسه مجلس درباره گرانی خودرو لغو شد
عضو هیئت رئیسه مجلس از لغو جلسه علنی پارلمان درباره گرانی خودرو و کالا‌ها خبر داد.
زیباترین دکل برق دنیا- عکس
ساخت یک دکل برق متفاوت در کالیفرنیای آمریکا
قصاص ثلاث و قاتل بنیتا-اخبار خودرویی-ویلای لواسان-درخواست رافت و ...
جهادگران کشاورزی با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق کردند
رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد
حجت الاسلام ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا شد
عزم ملی، توصیه رهبری
دیدار خانواده‌های شهدای هسته‌ای با رهبر انقلاب
بازتاب تاکید رهبر انقلاب بر شکست استکبار در منطقه در عراق
رژیم صهیونیستی با همت ملت‌های مسلمان قطعاً نابود خواهد شد
دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر انقلاب
رژیم صهیونیستی با همت ملت‌های مسلمان قطعاً نابود خواهد شد