کیمیای امید نجات بخش آرمان های انقلاب

09:23 ۱۴۴ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 122 0
کیمیای امید نجات بخش آرمان های انقلاب

تهران-ایرنا- پمپاژامید آمیخته با واقع بینی در کالبد جامعه جوان ایران، کیمیایی است که می تواند مس انشقاق را به طلای اتحاد تبدیل کرده و از رهگذر این اتحاد تحقق آرمان های انقلاب و دستیابی به مدینه فاضله ترسیم شده، را تسهیل کند. حرکت در مسیر عکس این شیوه شاید دشمنی نباشد اما نادانی کامل در مسیر دوستی است.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، مکاتب سیاسی و نظریه پردازان علم سیاست، «امید» و «آرمان» را از مهم ترین پیش نیازهای آغاز فرایند انقلاب در هر جامعه و سرزمینی معرفی می کنند.
مفهوم آرمان لفظی کلی برای نامیدن مجموعه ای از اهداف و انگیزه ها است که عموم افراد جامعه برای دستیابی به آن جز تغییر انقلابی چارچوب های معیوب راه دیگری ندارند و امید آخرین و بهترین سلاح نوع بشر در مواجه با انواع پلیدی ها در سطح زمین است. متاخرترین این رویدادها در جامعه ایران، انقلاب مردم است که ایرانیان برای دستیابی به فهرستی از آرمان ها و آرمان شهر ترسیم شده از سوی انقلابیون به مدت دو دهه با حکومت وقت به مخالفت و نزاع پرداختند تا در بهمن ماه سال 57 انقلاب به پیروز و نظام حکومت در ایران دچار تغییرات بنیادین شد.
مفاهیمی چون عدالت، آزادی، استقلال، حاکمیت اخلاق در صدر فهرست آرمان های مردمی بود که تلاش کردند از یوغ استعمار خارجی و استبداد داخلی بیرون آیند. آرمان هایی که چهار دهه پس از این پیروزی می توان منصفانه و واقع بینانه به بررسی میزان توفیق نظام و مردم در دستیابی به آن ها نشست.
در این بررسی مولفه های متعددی باید در نظر گرفته شوند، توجه به تاریخ و جغرافیای ایران، در نظر گرفتن منابع، ظرفیت ها و ابزار مورد نیاز در مسیر رسیدن به این آرمان شهر، چالش های داخلی و خارجی موجود و ایجاد شده و در نهایت میزان اعتقاد به اهداف و این آرمان شهر از سوی جامعه و انقلابیون از مهمترین معیارهایی هستند که در واکاوی میزان موفقیت یک انقلاب باید مورد توجه قرار گرفته و دلایل پیشرفت و عقب ماندگی در هر حوزه ای را مورد توجه قرار داد.
گرچه رسیدن به چنین آرمان شهری با هزاران چالش روبرو شد اما شواهد بسیاری وجود دارد که ایران امروز، از استعمار خارجی آزاد است، در بسیاری از اهداف صنعتی و عمرانی پیشرفت های بسیاری داشته است، روستاها و شهرهای بسیاری آباد شدند، امنیت در مناطق بی شماری برقرار است، سطح آموزش و سواد در ایران امروز از شاخصه های مثبت انقلاب است، که این محورها را می توان از مصادیق عدالت در جامعه ایران نام برد.
نگاه منصفانه به تکاپوی چهل ساله دولت و ملت ایران پیشرفت های مشهودی را نشان می دهد که بسیاری برای ناچیز جلوه دادن آن ها هزینه های فراوانی می کنند. این نگاه منصفانه اما نباید نگاه واقع بینانه را به حاشیه براند. واقعیت آن است که در مسیر دستیابی به آرمان های تعریف شده راه طولانی و پر سنگلاخی در پیش داریم و ایران کنونی با مدینه فاضله ترسیم شده در سال 57 فاصله ها دارد. با پذیرفتن صورت مسئله و واقعیت موجود، پرسش آن است که راهکار چیست؟ آیا یاس آفرینی های احساسی و نادیده گرفتن دستاوردها، خوارشماری موفقیت ها و کوچک نمایی داشته های کنونی ایران می تواند، جامعه ایران را سریع تر به اتوپیای وعده داده شده رساند؟ پاسخ این پرسش را می توان در کلام رهبر انقلاب با صراحت و وضوح آشکاری دید.
رهبری دو شب پیش در دیدار با جوانانی که نگرانی از آینده وجه مشترک بسیاری از آن ها بود، از مضرات پمپاژ یاس در جامعه نیازمند به امید سخن گفتند. ایشان روحیه امید، عزم و برنامه ریزی را از مهمترین ضرورت های حرکت در مسیر آرمان ها عنوان و خاطرنشان کردند: «کسانی که یاس و نومیدی به جامعه پمپاژ می کنند، ممکن است دشمن نباشند، اما حتماً کار آنها، همان کار دشمن است.»
طی هفته های گذشته و همزمان با اوج گیری برخی انتقادات و هجمه های یاس آفرین علیه دولت، آن هم به دلیل خروج آمریکا از توافق بین المللی برجام، عده ای تلاش کردند تا آینده هراس آوری برای ایران ترسیم کنند که نتیجه طبیعی آن به گفته رهبری پمپاژ یاس در جامعه است. رهبری این نوع پردازش گران داخلی به کاستی های کشور را دشمن نمی دانند اما شیوه آن ها را همان شیوه دشمن ارزیابی می کنند. این گروه مصداق بارز این گفته هستند که «دشمن دانا بلندت می کند بر زمینت می زند نادان دوست» این زمین زدن به طور حتم، آغاز جنگ و خونریزی و برخوردهای فیزیکی با سلاح گرم نیست.
این دشمنی می تواند ناامیدسازی نسل جوانی باشد که کشور و رهبری برای پیشبرد آرمان های گفته شده به آن ها نیاز دارند.
رهبری در دیدار با جوانان دانشجو آن ها را در کنار حوزویان، هنرمندان و دانشمندان از قشرهای اثرگذار و عوامل تسریع در حرکت به سمت آرمان ها برشمردند و گفتند: «نیروهای جوان به عنوان پیشران و لکوموتیوِ حرکت عمومی کشور می توانند در تحقق آرمان ها نقش مهمی داشته باشند.» ناامید سازی پیشران های این لوکوموتیو جز نادانی در سیاست ورزی چه مفهوم دیگری می تواند داشته باشد؟ روزهایی که قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای علیه ایران متحد شده اند کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند پمپاژ امید است. تنها رمز عبور از چالش ها به ویژه برای نسل جوان، امید به آینده است. نسلی که منتقدانه نگران آرمان های وعده داده شده در روزهای انقلاب 57 هستند. این میان نباید از یاد برد که نه پرداختن به امید و آرمان جامعه را از واقعیت و وعده ها دور کند و نه تمرکز بر واقعیات به پمپاژ یاس در جامعه منجر شود، برقراری چنین توازنی رمز عبور از چالش ها و تسهیل گر رسیدن به آرمان هاست.

**پژوهش**9402** 1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

قرعه سخت برای امامی و گلیج
دو ملی‌پوش کشتی آزاد ایران با قرعه سختی در مسابقات جهانی مواجه شدند.
توضیح برانکو ایوانکوویچ درباره عالیشاه
سرمربی کروات پرسپولیس در آستانه جدال با السد قطر درباره غیبت امید عالیشاه در لیست 20 نفره تیمش توضیح داد.
۹۰ دوشنبه شب پخش می‌شود
برنامه پربیننده نود پس از یک هفته پخش نشدن، مجددا دوشنبه شب مهمان خانه های علاقمندان به فوتبال خواهد شد.
معمای الحاجی گرو در استقلال
مهاجمان جوان استقلال این روز‌ها خوب کار می‌کنند و این یعنی زنگ خطر جدی برای الحاجی گرو که توسط خود شفر به استقلال آمد.
گوتی؛ گزینه مدنظر پرز برای جانشینی لوپتگی
جولن لوپتگی پس از شکست شب گذشته رئال برابر لوانته در خطر اخراج قرار دارد و به نظر می رسد که دیر یا زود این اتفاق رخ خواهد داد.
مرور کارنامه پرسپولیس بدون مدافعان کلیدی
پرسپولیس در دو فصل اخیر به ۱۲ ترکیب دفاعی مختلف بازی داده که همه آن‌ها به جز یک ترکیب، سابقه کلین‌شیت دارند. اتفاقی که برانکو را امیدوار می‌کند از السد هم گل نخورند و به فینال آسیا برسند.
تساوی پُرگل صدرنشین و ادامه روند ضعیف اکسین
هفته نهم لیگ دسته اول فوتبال با سه تساوی آغاز شد.
مسی و آرنجی که هنوز دردناک است
لیونل مسی شب گذشته در جریان بازی با سویا دچار مصدومیت از ناحیه آرنج دست راست شد.
پرداخت طلب برانکو ماند برای بعد
باشگاه پرسپولیس فقط طلب دستیاران کروات برانکو را پرداخت کرد.
لاتزیو به یک‌قدمی ناپولی رسید
آبی‌پوشان رم در دیداری خارج از خانه مقابل پارما به برتری دست یافتند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آناتولی: هزار زائر ایرانی از ورود به عراق منع شدند
تهران - ایرنا - خبرگزاری آناتولی گزارش داد که مقام های عراقی از ورود هزار زائر ایرانی اربعین به این کشور به دلیل داشتن ویزای تقلبی ممانعت کردند.
خاشقچی به دلیل بسته شدن دهانش خفه شده است
دوحه – ایرنا – سعودی ها با روایت جدیدی از نحوه ربوده شدن روزنامه نگار مخالف ولیعهد این کشور ، ادعا کردند که 'جمال خاشقچی' بعد از درگیری در داخل کنسولگری تقاضای کمک می کند و یکی از حاضرین برای ساکت کردن او جلوی دهانش را می گیرد و همین مسئله موجب خفه شدن و مرگ او می شود.
گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل با مقامات برزیلی دیدار کرد
تهران – ایرنا - هیات گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل درچارچوب توسعه مراودات پارلمانی دو کشور و گسترش روابط در سفر خود به برازیلیا با مقامات این کشور دیدار و گفت وگو کردند.
خاشقچی در خاک ما کشته شد
وزیر دادگستری عربستان سعودی با اذعان به کشته شدن جمال خاشقجی در مکان تحت حاکمیت سعودی‌ها، گفت که پرونده جمال هنوز کامل نیست و نمی‌توان روند دادرسی را آغاز کرد.
تلاش آمریکا‌یی‌ها برای ساخت بمب‌ اتمی مناسب درگیری‌های کوچک
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس مسائل روسیه گفت: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با اتحاد جماهیر شوروی (INF) جدی است. آمریکایی‌ها در تلاشند بمب‌های هسته‌ای در مقیاس قابل حمل بسازند تا بتوانند در درگیری‌های کوچک‌تر از آن استفاده کنند.
صدور کیفرخواست برای ۸ مدیر دولتی-تکذیب اظهارات کریمی قدوسی-خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران
گزارشی برای بازرسان آژانس!
نامه تعدادی استاد مخالف CFT به شورای نگهبان
پیگیری وضیعت سربازان ربوده شده-نامه جبهه پیروان به روحانی-بررسی CFT در مجمع تشخیص و...
الهام بخشی ویژگی منحصر به فرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
تحقق پیشرفت با مدل سازی بومی
تعقیب عناصر گمرک در پرونده قاچاق خودرو-توصیه به مخالفان و موافقانFATF-بررسی فعال سازی کارت سوخت
رهبری با ارائه سند الگوی پایه اسلامی، موجب نشاط در جامعه شد
اربعین قدرت های  سلطه گر را به چالش کشیده است
درست نیست خودمان را با طناب دار FATF خفه کنیم