نگرانیم آقای خامنه ای

20:25 ۲۴ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 144 0
نگرانیم آقای خامنه ای

اگر چند ماه قبل، دیدار شماری از طلاب تهران با رهبر انقلاب و نقدهای یک طلبه به چینش سخنرانان مقابل رهبری، جریانی با سوء استفاده از آن رویداد، کلیدواژه #آقا_خوشش_بیاید را در شبکه‌های اجتماعی کلید زد، دیشب در افطاری سالانه رهبر انقلاب برای دانشجویان، دیدار متفاوتی رقم خورد.

ایرنا

صحبت‌هایی انتقادی و کاملا صریح از طیف‌های مختلف بیان شد و مسوولان مختلف را مورد نوازش قرار داد و رهبر معظم انقلاب نیز آن را حامل یک بشارت و امیدواری بزرگ یعنی وجود جریانی از دانشجویان با ایمان، با غیرت و با انگیزه و مصمم در دانشگاه‌ها خواندند.
** دانشجویان، انتقاد، صمیمیت
هر سال وقتی رسانه ملی خبر مراسم افطار رهبر انقلاب برای دانشجویان را پخش می‌کند، آنچه بیش از همه منعکس می‌شود، ابراز احساسات و عواطف دانشجویان به رهبری است و برداشت افکارعمومی چنین است که این دیدار، مجالی است برای گفت‌وشنود میان یک طیف فکری از دانشجویان با ولی امر؛ مجالی که در آن دانشجویان ساعاتی را منتظر نشسته‌اند تا رهبر انقلاب وارد مراسم شوند، بعد با شعر و شعار و اشک رهبری را همراهی می‌کنند و بعد از سخنان دانشجویان، رهبری توصیه‌هایی پدرانه برای جوانان پرشور و آرمانخواه دارند و نوعا این کمتر منعکس می شود که رویکرد انتقادی دانشجویان نیز در این جماعت نمایندگانی دارد.
در این میان برخی از این نقدها، جداکردن حساب دیگر مسئولان نظام از رهبر انقلاب و نقد درون‌گفتمانی یک طیف فکری محسوب شده است؛ نقدهایی که تأکید دارند مسئولان حرف رهبری را گوش نمی‌دهند و مسائل کشور ناشی از این حرف گوش ندادن‌هاست. اما نقدهای دیگری هم هست که به دلیل مطرح شدن در حضور عالی ترین مقام کشور و نیز صراحت و صداقت آنها بازتاب فراوان می یابند؛ مثل سخنان دو سال پیش محمدعلی کامفیروزی، فرزند شهید و دانشجوی دکترای حقوق جزای دانشگاه تهران که در همین دیدار افطار گفت: «رهبر انقلاب! فرمایشات مکرر جنابعالی در زمینه ی باز بودن باب نقد شما و نهادهای زیرمجموعه شما، ضرورت آزاداندیشی در دانشگاه ها، تحمل مخالفان، برافروخته نشدن و جدال احسن با آنها و پرهیز از برخورد امنیتی با دانشجویان، توسط بخشی از مسئولان که خود را متصف به صفت انقلابی می‌دانند، شنیده اما رعایت نمی‌شود»؛ مقام معظم رهبری هم پاسخ دادند: بارها گفته‌ایم حرف مخالف رهبری، نه جرم است و نه معارضه‌ای با آن می‌شود.
** امسال چه تفاوتی با گذشته داشت؟
طیف اکثریت دانشجویان شرکت‌کننده در این مراسم نوعا طیف حامی نظام و رهبری هستند، هرچند طیف منتقد نیز در مراسم حضور دارند و گاه تریبونی برای سخنرانی نداشتند. سال گذشته نیز محمد رهبری که دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران بود، تا دقایق پایانی پیش از شروع مراسم نامش در زمره سخنرانان بود و به یکباره از فهرست حذف شد.
امسال هم که تریبون در اختیار برخی دانشجویان منتقد قرار گرفت، فضای متفاوتی رقم خورد که رهبر انقلاب نه تنها با آن برخورد نکردند، بلکه آن را حامل یک بشارت و امیدواری بزرگ یعنی وجود جریانی از دانشجویان با ایمان، با غیرت و با انگیزه و مصمم در دانشگاه‌ها خواندند.
در دیدار شب گذشته دانشجویان با رهبری 11 نماینده تشکل‌های دانشجویی با صراحت حرف‌های خود را زدند و پاسخ‌های رهبر انقلاب را شنیدند، دیداری که از ساعت 18 آغاز شد و گفت و شنود‌ها تا لحظه افطار و نماز ادامه داشت و به زعم بسیاری از دانشجویان حاضر در این دیدار فضای بسیار صمیمی و دوستانه‌ای بین یک رهبر با جوانان کشورش حاکم بود.
کیامحمد صرفی سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران در گفت‌وگو با ایرنا پلاس در تشریح حواشی جلسه شب گذشته دانشجویان با رهبری اظهار کرد: برنامه دیشب چند حسن داشت. تقریبا تمام تشکل‌هایی که به نوعی همسو با جناح اصولگرا هستند، مانند قبل یک صدا مدافع وضع موجود نبودند، و نقدهای جدی داشتند. به طور مثال جنبش عدالتخواه دانشجویی و دفتر تحکیم وحدت نقدهای جدی در حوزه انتصابات در قوه قضائیه و صدا و سیما مطرح کردند که با گذشته متفاوت بود. حتی به دستگیری گسترده دانشجویان و اینکه صدا و سیما حوادث سال گذشته را پوشش نداده و درگیر جناح‌ بازی شده هم اشاره کردند و رهبری هم تصدیق کردند که اشکالات وارد است.
صرفی ادامه داد: اما قرار بود انجمن تهران، تشکل اسلامی دانشجویان ایران و نشریات دانشجویی تریبون داشته باشند ولی متأسفانه این اتفاق نیفتاد. هفته گذشته تقریبا سخنرانی انجمن تهران منتفی شد. ولی تشکل اسلامی دانشجویان ایران تا دو روز قبل از مراسم قرار بود سخنرانی کنند که یازده شب قبل مراسم اعلام کردند که سخنرانی آنان لغو شده است و تریبون را به انجمن اسلامی شیراز دادند و من در جریان نیستم که سخنرانی آنان را هم لغو کردند یا خودشان نتوانستند در مدت کوتاه تعیین شده متنی برای سخنرانی آماده کنند. به هرحال نشریات دانشجویی در این مراسم سخنرانی کرد و دغدغه‌های مطرح شده از سوی خانم مهرابی، خواسته‌های ما را نیز شامل می شد.
این فعال دانشجویی اضافه کرد: تعداد دانشجویانی که از بسیج و دیگر تشکل‌های همسو با اصولگرایان آمده‌ بودند در این دیدار اکثریت مطلق بودند و تنها قریب 20 دانشجو از سایر جریانات حضور داشتند. همین باعث شد وقتی خانم مهرابی صحبت از حصر غیرقانونی کردند «با شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه» تلاش شد مانع سخنان ایشان شوند ولی رهبری خیلی پدرانه با این موضوع برخورد کردند و حتی خانم مهرابی بعد از سخنرانی نزد ایشان رفت و رهبری متن سخنرانی ایشان را گرفتند.
صرفی افزود: در دیدار شب گذشته رهبری از کلیدواژه جدید صبر انقلابی استفاده کردند و گفتند که هرچند اوضاع نسبت به قبل بهتر شده است، ولی برای ایده آل شدن نیاز به صبر انقلابی داریم. البته نکته قابل توجه دیگر هم این است که بعد از سخنان خانم مهرابی رهبری اشاره به بحث حصر و فتنه نکردند و حتی از خانم مهرابی هم که سخنان متفاوتی با سایرین داشت، تشکر کردند.
وی در این باره از تفاوت برخورد نرم رهبر انقلاب با نقدها و برخورد تند دانشجویان اصولگرا سخن گفت و آن را از نکات محل تأمل در این قبیل دیدارها خواند.
*هدر رفتن عمر با برجام و نمایندگان تَکراری
دیشب وقتی دانشجویی نسبت به برجام و عمری که از ملت هدر داد گله کرد، با احسنت و تکبیر جمعیت مواجه شد. یکی هم از نمایندگان مجلس که به صورت تَکراری وارد شدند و مانده اند گفت که این هم احسنت اکثریت حضار را در پی داشت.
دانشجویی از بین جمعیت بلند شد و تقاضای صحبت کرد و از وضعیت وخیم سیستان و بلوچستان گفت که هوا ندارد و جای زندگی نیست؛ رهبری هم جواب دادند من قبل از انقلاب سیستان بودم و در آن زمان هم شرایط مناسب نبود. مجری دیدار روز گذشته جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب مجدالدین معلمی بود. وی دبیر اسبق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بوده و هم اکنون به عنوان مدیر حوزه هنری استان قم مشغول به کار است.
** پرسش‌های متفاوت دختر دانشجو از رهبر انقلاب
یکی از سخنرانان دختر دانشجویی که بعنوان نماینده مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم پشت تریبون قرار گرفته بود، ترجیع‌بند سخنانش، «نگرانیم رهبر انقلاب» بود و برخلاف رسم این دیدارها، چادر بر سر نداشت و با مانتو و مقنعه پشت تریبون قرار گرفته بود. او نه تنها سراغ گشت ارشاد رفت که از تلگرام هم سخن گفت.
البته سخنانش درباره محدودسازی روزافزون حق دسترسی آزاد به اطلاعات با اعمال فیلترینگ غیرقانونی با پاسخ رهبر انقلاب مواجه شد که گفتند: در مسئله فضای مجازی و فلان پیام‌رسان، یک کاری باید انجام بگیرد و یک کاری هم در حال انجام است اما پرداختن افراطی و تفریطی به این مسئله، مصداق درگیر شدن با حاشیه‌هاست.
مهرابی با نقد وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور، پرسش‌هایی را از بالاترین مقام نظام جمهوری اسلامی مطرح کرد و گفت: این سؤال جدی مطرح است که رئیس دولتی که مسئولیت نهادهای اجرایی را برعهده دارد، و یا رئیس قوه قضاییه‌ای که اختیارات نظارتی و قضایی دارد و یا جنابعالی که برخی، اختیارات مندرج در اصل 110 قانون اساسی را کف اختیاراتتان می دانند، در برابر پرسش ها، انتقادات و اعتراضات مردم چه پاسخی دارید؟
این دانشجو همچنین نقد خود را به سمت نهادهای زیر نظر رهبری برد و بصراحت از سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی ایران، قوه قضاییه، صدا و سیما، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نام برد و مشکل را در عدم پاسخگویی خواند.
** رهبر انقلاب! خبر دارید؟
او که «خبر دارید» را به فعل ثابت خود برای بیان مشکلات دانشگاه انتخاب کرده بود، از برخوردهای امنیتی و انضباطی با دانشگاه، بازداشت دانشجویان و صدور احکام حبس بلندمدت، نظارت پیش از انتشار و توقیف نشریات دانشجویی و دیگر مسائل سخن گفت و افزود: اگر خبر نداشتید مکرر در مکرر از لزوم برخورد سهل‌گیرانه با دانشجویان نمی‌گفتید. اما متأسفانه مسئولان همچنان توصیه‌های شما را شنیده، اما عمل نمی‌کنند. در چنین فضایی آزاداندیشی تنها بخشنامه‌ای است که سال‌هاست توسط مسئولان ابلاغ شده. اما اصل نظر جناب عالی، در حد یک ایده باقی مانده است.
** تشکل دانشجویی اصولگرا به سراغ نهادهای زیر نظر رهبری رفت
در جلسه دیشب، نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی نزدیک به جریان اصولگرا هم نقدهای متفاوتی را مطرح کرد و با پرسشگری از عملکرد دستگاه قضا و صداوسیما بعنوان دو نهاد زیر نظر رهبری گفت: طبق فرمایش شما در سال گذشته «قوه‌ قضائیه باید پرچم‌دار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه‌ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع، و با متخلفان و قانون‌شکنان مقابله کند.» یک‌سال از این گفته می‌گذرد، اما به‌راستی مردم ما چقدر بر این امر باور دارند که قوه قضائیه حافظ حقوق آن‌ها است؟
محمدجواد معتمدی‌نژاد دبیر اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی با انتقاد از عدم شفافیت در برخی موارد تصریح کرد: عدم شفافیت باعث شده مفسدین به‌جای مستضعفین احساس امنیت کنند و اعتماد عمومی به قوه قضائیه سلب شود. اجرای عدالت یک‌چیز است و احساس عدالت چیز دیگر. مردم وقتی می‌بینند با یک آفتابه‌دزد به‌تندی برخورد می‌شود؛ اما تاکنون برخوردی نظیر آنچه امیرالمؤمنین با ابن‌هَرَمه انجام دادند؛ با مدیر متخلف جمهوری اسلامی صورت نگرفته است؛ به کلیت نظام بدبین می‌شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: ما دستاورد انقلاب را مردمی می‌دانیم که نسبت به ظلم معترض بوده و در راه احقاق حق (خود و سایرین) اعتراض می‌کنند. رفتار سلبی و پلیسی دستگاه‌های امنیتی- اطلاعاتی کشور با اعتراضات و معترضین به‌گونه‌ای است که اساساً همه حرکت‌های اعتراضی در جهت ضربه به نظام تعریف می‌شود.
** رهبر انقلاب: همواره منتقد بوده‌ام
رهبر انقلاب در پاسخ به این نقدها، اظهار کردند که مدیریت نهادهایی همچون نیروهای مسلح با رهبری است اما در قوه قضاییه و صداوسیما با وجود آنکه رؤسای آنها از طرف رهبری منصوب می‌شوند، مدیریت آنها با رهبری نیست و به عنوان مثال بنده در مواجهه با صداوسیما، چه در مدیریت فعلی و چه در مدیریت‌های قبلی، همواره در موضوعات مختلف موضع انتقادی داشته و دارم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: راه حل اساسی برای برطرف کردن عیوب و مشکلات در برخی دستگاه‌ها همچون صداوسیما، تزریق عناصر جوان، فعال، مؤمن و پرانگیزه به این دستگاه‌ها است و من به آنها در این خصوص تأکید کرده‌ام.
رهبری به بخش خبری 20:30 هم اشاره ای کردند که با خنده دانشجویان همراه بود؛ ایشان گفتند ممکن است کسی بگوید چرا در صداوسیما فلان انتقاد مطرح نمی‌شود اما در مقابل، مسئولان دولتی مکرر از مطالب انتقادی صداوسیما و برخی بخشهای خبری گله می کنند.
** دانشجوی اصولگرا: چشم در چشم رهبر انقلاب نقد می‌کنید!
اما پاسخ به پرسش‌ها و نقدهای مطرح شده در این دیدار، به پاسخ‌های رهبر معظم انقلاب محدود نشد و نماینده اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان نیز برای خود تکلیف پاسخگویی در نظر گرفت. گلرو مفرد دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در سخنانی گفت: جریان مدعی آزادی، عرصه فرهنگی کشور را قبضه کرده است، اما برنمی‌تابد که کارگردانی برخلاف دیدگاه‌های آنها فیلمی برای مدافعان امنیت کشور بسازد. این ارتجاع در محیط دانشگاه هم، برخورد ریاکارانه با مسئله آزادی را دنبال می‌کند. صدها نشریه دارند و ده‌ها تریبون، مواضع نظام را نقد می‌کنند و سیاست‌های کشور را به تمسخر می‌گیرند. به حسینیه امام خمینی می‌آیند و چشم در چشم؛ رهبریِ نظام را نقد می‌کنند، اما از در که بیرون می‌روند می‌گویند آزادی نیست!
نشانه اوج دموکراسی
اما فارغ از هر دیدگاهی، دیدار دیشب دانشجویان با رهبری نشانه اوج دموکراسی بود؛ گرچه بسیاری به تویت های علی علیزاده منتقدند، اما شاید با این تویت او هم نظر باشند که نوشته: دانشجوی زن بی قدرت مقابل رهبر 80 میلیون می ایستد و سرتاپای نظام، سپاه، صداوسیما، نهادها، امنیتی ها و مهمتر از همه شخص رهبر را به صریحترین شکل انذار می دهد، نقد می کند و امر به معروف و نهی از منکر. کجای منطقه چنین چیزی ممکن است؟ همین تک دستاورد انقلاب می ارزد به کل تاریخ 2500 ساله پادشاهی تان.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

مگان جدید، در انتظار چراغ سبز رنو به ایران
شرکت فرانسوی رنو الزامات سختگیرانه‌ای را درخصوص تطابق کیفی و عملکردی همه محصولات جدید با شرایط اقلیمی و جاده‌ای هریک از کشورهای بازار هدف دارد و برهمین اساس و با رعایت همه استانداردهای تعریف شده خود، برای عرضه محصولات جدید به آن کشور، خودروها را سفارش‌گذاری و تولید می‌کند.
بانک ملی ایران، صدرنشین صدور کارت هدیه در نظام بانکی
گزارش اقتصادی اردیبهشت ماه شاپرک که به تازگی منتشر شده است از کسب رتبه نخست توسط بانک ملی ایران در حوزه صدور کارت هدیه، بن‌کارت و کارت برداشت در نظام بانکی خبر می‌دهد.
بانک سامان بانک عامل صندوق توسعه ملی شد
بانک سامان با کسب عاملیت از صندوق توسعه ملی، در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در بخش‌های صنعت‌ومعدن، نفت و گاز، صنایع نیروگاهی و صنایع ریلی تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت می‌کند.
اعطای تسهیلات حمایتی به ٧٨٩ زندانی نیازمند توسط بانک صادرات ایران
​بانک صادرات ایران در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و انجام اقدامات انسان دوستانه، از ابتدای سال ٩٥ تا پایان اردیبهشت ٩٧، با اعطای وام‌های قرض‌الحسنه به بیش از ٧٨٩ زندانی معسر و نیازمند اسباب رهایی و رفع گرفتاری آنان را فراهم کرده است.
طنز- تو مو می‌بینی و من فرفرش را
«تلویزیونی که توش امین تارخ می‌بینیم با اون موهای آب و جارو شده یا رامبد و منصور ضابطیان و... تعجب می‌کنم چرا همین رامین رضاییان رو نشون میدن؟ من اگه جای مسئول پخش تلویزیون بودم، هر وقت دوربین می‌رفت روی رضائیان یا دژآگه، صحنه آهسته مایلی کهن و استاد اسدی رو پخش می‌کردم.»
زایمان خانم نخست‌وزیر و نطق آیت‌الله صدوقی
خبر زایمان نخست‌وزیر نیوزیلند در حین ریاست دولت، هم ما را به یاد بی‌نظیر بوتو می اندازد و هم نطق تاریخی آیت الله صدوقی در مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۹ آبان ۱۳۵۸...
کارمند باید خوش قد و بالا باشد؟
«تا حالا شده همه شرایط داشتن یک شغل را داشته باشید؟ از مدرک گرفته تا تجربه و تبحر کافی اما به‌ دلایل واهی مثلاً به‌ خاطر یک نقص جسمانی از به‌ دست آوردن آن شغل محروم شوید؟ می‌دانید آن موقع چه احساسی به آدم دست می‌دهد؟ نمی‌دانم چند نفرتان این تبعیض را حس کرده‌اید؟ اما من آن را با پوست و گوشتم احساس کرده‌ام.»
اگر زندگی هم «کمک‌داور ویدیویی» داشت
اگر در زندگی کمک‌داور ویدئویی بود، می‌شد خطاها را بررسی کرد، تصمیم‌های اشتباه را اصلاح کرد، حق را به حق‌دار رساند و «عدالت» بیشتری برقرار می‌شد شاید این همه از زمین و زمان شاکی نبودیم.
مال خود سازی کردیم نه خصوصی‌سازی
خصوصی‌سازی افسارگسیخته باید متوقف شود. ما بیشتر مال خودسازی کرده‌ایم. من مخالفتی با خصوصی‌سازی ندارم اما بخش خصوصی واقعی باید مورد توجه قرار بگیرد. ما اقتصاد خصوصی‌سازی شده نداریم، بلکه اقتصادمان رفاقتی شده است.
اعضای چند فراکسیون مجلس حادثه ایرانشهر را بررسی می کنند
زاهدان - ایرنا - نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حادثه ایرانشهر در فراکسیون های مختلف مجلس مطرح شده و قرار است اعضای این فراکسیون ها برای بررسی موضوع و سایر معضلات اجتماعی به زودی به سیستان و بلوچستان سفر کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فریاد سراوان رشت با اراده، آرام می شود
رشت - ایرنا - فریاد دلخراش مردم و طبیعت سحرانگیز منطقه سراوان رشت که سالهاست به محلی برای دفن انبوه زباله تبدیل شده، اگرچه هر از چندگاهی و به طور مقطعی به خاموشی گراییده می شود، ولی اراده ای استوار برای رفع مشکلات مردم و ساماندهی زباله های منطقه لازم است.
دلار بازهم گران شد- نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97
بانک مرکزی امروز نرخ ۳۹ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که براساس آن نرخ ۳۳ ارز از جمله یورو افزایش یافت.
سوءاستفاده از «کارلوس کی‌روش» برای بازگرداندن کشور به دوره قاجار!
اصلاح‌طلبان استاد سیاسی کردن همه چیز و موج‌سواری بر تب و تاب حوزه‌های غیرسیاسی روز، برای ماهیگیری سیاسی هستند، از فرصت سوءاستفاده می کنند تا خمیر ذهنیت عقب‌مانده و قجری خود را بر تنور فوتبال بچسبانند.
ایرنا به فدراسیون فوتبال پیشنهاد داد
تهران - ایرنا - بجاست فدراسیون فوتبال با برنامه‌ریزی سریع و گرفتن مجوزهای لازم از کمیته برگزاری مسابقه‌های جام جهانی 2018 روسیه، روبان مشکی روی لباس بازیکنان تیم ملی نصب کند.
رهبر انقلاب در پیامی درگذشت حجت الاسلام حسینی  را تسلیت گفتند
رهنمود های رهبری بهترین راه حل مشکلات است
محورهای خطبه های نماز جمعه شهرهای استان بوشهر
مسئولان ازکشاورزان بوشهری حمایت موثرکنند
یکصد و سی‌ و هشتمین شماره «خط حزب الله» منتشر شد
پیام رهبری به ملی پوشان فوتبال: بازی شما عالی بود،خدا قوت
مجلس در لایحه مبارزه با تروریسم طبق تدابیر رهبری عمل می کند
ماموریت ویژه مجلس
مسوولیت ۱۰۰تایی‌ها با کیست؟-قول عربستان برای حج آرام-آخرین خبر از ایرانشهر-تحویل ویلای لواسان
مهمترین افتخار ملت ایران کسب عزت با استقلال است