درآمد عشایر در برنامه ششم توسعه 2 برابر می‌ شود

16:27 ۱۳۸ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 660 0
درآمد عشایر در برنامه ششم توسعه 2 برابر می‌ شود

اردبیل- ایرنا- قائم مقام سازمان امور عشایری ایران گفت: متوسط درآمد ماهانه عشایر 11 میلیون ریال است که با برنامه ریزی های صورت گرفته، پایان برنامه ششم توسعه این میزان 2 برابر شده و به 22 میلیون ریال خواهد رسید.

ایرنا

به گزارش ایرنا، شاهپور علایی مقدم روز سه شنبه در آیین معارفه مدیرکل امور عشایر استان اردبیل افزود: عشایر به عنوان قشر کم توقع جامعه زحمات زیادی می کشند و دولت و مجلس به عنوان گروه سوم جامعه هدف در سال های اخیر توجه ویژه ای به این گروه اجتماعی داشته است.
وی بیان کرد: شورای عالی امورعشایر حدود 10 سال تعطیل بود اما در سال های اخیر 2 جلسه برگزار کرده و امسال نیز سومین جلسه این شورا برگزار خواهد شد.
وی اظهارداشت: تا چند سال پیش جامعه هدف کشور در برنامه ریزی ها به شهری و روستایی تقسیم می شد و از عشایر نامی برده نمی شد بگونه ای که در قانون برنامه پنجم تنها یک بار از عشایر نام برده شده بود اما خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در دولت یازدهم و در برنامه ششم توسعه 17بار از عشایر نام برده و حمایت شده است.
وی اضافه کرد: بر اساس آخرین سرشماری یک میلیون و 200 هزار نفر عشایر در قالب 230 هزار خانوار که حدود 1.8 جمعیت کشور می باشد در 15 هزار سامانه عشایری به صورت پراکنده در کشور زندگی می کنند.
علایی مقدم با بیان اینکه عشایر 24 میلیون راس دام دارند، گفت: 25 درصد گوشت قرمز کشور توسط عشایر تولید می شود و هر یک نفر عشایر گوشت مورد نیاز 16 نفر را در سال تولید می کند.
قائم مقام سازمان امور عشایری ایران با بیان اینکه 40 درصد فرش صادراتی کشور توسط عشایر تولید می شود، افزود: در مجموع 35 درصد صنایع دستی کشور را عشایر تولید می کنند و این مقدار تولید نسبت به جمعیت کم این قشر بسیار حائز اهمیت است.
وی بیان کرد: از 84 میلیون هکتار مراتع موجود در کشور 34 میلیون هکتار آن با مجوز در اختیار و مدیریت جامعه عشایر است و می توان گفت این قشر یکی از محافظان اصلی منابع طبیعی در کشور هستند.
وی اظهارداشت: با این همه خدماتی که جامعه کم توقع و زحمتکش عشایر به کشور ارائه می کند متاسفانه این گروه اجتماعی آن طور که باید از امکانات عمومی برخوردار نیستند به طوری که نرخ باسوادی در جامعه عشایری با توجه به امکانات محدود آموزشی حدود 64 درصد است.
جمعیت عشایر استان اردبیل 66 هزار و 500 نفر و در قالب 12 هزار و 800 خانوار بوده که به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.
عشایر استان از 45 طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و 527 اوبا ، 527 قشلاق ، 237 ییلاق ، هفت زیست بوم و 51 سامانه زندگی می کنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل شش درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشایر استان همه ساله 10 هزار و 500 تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یک هزار و 500 تن پشم و 13 هزار و 600 متر مربع صنایع دستی تولید می کنند.
برخی از عشایر عشایر استان به شغل باغبانی و کشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی 159 هزار تن و از لحاظ ریالی حدود سه هزارمیلیارد ریال است.
در این آئین با اهدای لوحی از زحمات قادر هنرمند به عنوان مدیر کل سابق امور عشایر تقدیر و معرفت آذری به عنوان مدیر کل جدید امور عشایر استان اردبیل معرفی شد.
6130/6016


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

فناوری‌های جهاد دانشگاهی وارد مترو می‌شود
رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه بین جهاد دانشگاهی و شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه(مترو) گفت: چنانچه توسعه ساخت تجهیزات مترو در داخل محقق شود، می‌توان از این فرصت برای انتقال فناوری استفاده کرد،‌ به شرط آنکه در این انتقال از انجام کار حمایت شود.
سهام بازارهای آسیایی سقوط کرد
در حالی که نگرانی‌ها در مورد اختلافات تجاری چین-آمریکا، احتمال کند شدن اقتصاد چین و نرخ بهره بالاتر در آمریکا، خوش‌بینی به شرایط اقتصادی را کاهش داده است، سهام آسیایی سقوط کرد.
روحانی در دیدار اقتصاددانان: هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت
رئیس‌جمهور گفت: دولت هم اکنون نیز به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده است که حتی در شرایط سخت‌تر هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهد داشت.
تحریم‌ها ریاض را به سمت ایران و روسیه می‌کشاند
یک نویسنده نزدیک به محمد بن سلمان نوشت که عربستان بیش از ۳۰ گزینه در مقابل تحریم‌‌های احتمالی آمریکا در اختیار دارد.
قیمت ارز مسافرتی امروز ۹۷-۰۷-۲۳
شعب منتخب بانکی امروز قیمت فروش ارز مسافرتی را بدون کارمزد ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده اند.
جزئیات حکم راننده متخلف لندکروز
راننده و متهم پرونده تعرض به پلیس راه استان فارس در دادگاه بدوی در ۶ عنوان اتهامی مجرم شناخته شد.
حضور ملیت ها در ترکیب کارکنان اتحادیه بین المجالس ضروری است
تهران - ایرنا - رئیس شورای اجرایی ایران در اتحادیه بین المجالس IPU گفت: باید شرایط برای قرارگرفتن ملیت های مختلف در ترکیب کارکنان دبیرخانه این اتحادیه فراهم شود و زنان و جوانان نیز بتوانند مشارکت فعالی در آن داشته باشند.
وقتی فناوری چشم نابینایان می‌شود
پیشرفت تکنولوژی، زندگی در دنیای بشر امروز را بسیار آسان‌تر کرده است. در سال‌های اخیر، فناوری‌های پیشرفته به منظور افزایش توانمندی‌های انسان و برطرف کردن نواقص و کمبودهای انسانی به کار گرفته می‌شود، تکنولوژی‌های بسیاری ساخته شده که می‌تواند تجربه فعالیت عادی را برای نابینایان و کم بینایان فراهم آورد.
یک خط جدید در مترو تهران راه‌اندازی می‌شود
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از راه‌اندازی یک خط جدید در برنامه ۵ ساله سوم شهرداری تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گشت و گذار «نفیسه روشن» با فوتبالیست محبوب اما پرحاشیه-عکس
سردار آزمون با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: خوشبخت ترین آدمها کسانی هستند که به خوشبختی دیگران حسادت نمی کنند و زندگی خودشان را با هیچ کس مقایسه نمی کنند.
نخستین آلبوم اهورا ایمان منتشر شد-ترانه سرای شناخته شده این بار در مقام خواننده
اولین آلبوم مستقل اهورا ایمان شاعر و ترانه سرای باسابقه کشورمان با عنوان «پروانه های پیراهنش» توسط مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شد.
عرضه‌ اولیه امروز فرابورس انجام می‌شود
عرضه اولیه سهام شرکت داروسازی آوه سینا امروز(دوشنبه) در فرابورس ایران انجام می‌شود.
صدراعظم نوری: تلاش می‌کنیم تا افشانی در شهرداری بماند
صدراعظم نوری گفت: با اشاره به اینکه وزارت کشور رسماً اعلام کرده که شهرداران هم مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شود، گفت: با توجه به این بحث‌ها بعید است شهردار تهران ماندنی شود اما باز هم تلاش می‌کنیم تا افشانی در شهرداری بماند چرا که این تغییرات به شهر آسیب وارد می‌کند و بی‌ثباتی ایجاد می‌کند.
سکه به نزدیکی مرز ۴ میلیونی رسید
روز یکشنبه قیمت دلار یک کانال پایین رفت؛ دلار با عقب‌نشینی از مرز ۱۴ هزار تومانی به محدوده ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان رفت.
2018؛ تبریز، همدان، زنجان
پروازهای فرودگاه پیام به مقصد کیش برقرار می شود
مجموعه دار تبریزی چشم انتظار کمک مسوولان است
20 هزار هکتار مراتع شمال گنبد در خطر بیابانی شدن هستند
برترین های چهل و یکمین مسابقات قرآن کریم در اراک معرفی شد
اعضای باند کلاهبرداری با شگرد اسکیمر درالبرز دستگیر شدند
تفرقه افکنان و یاس آفرینان مزدور دشمن و منافق هستند
توفان مدارس بوشهر، دیلم و دشتی را تعطیل کرد
مدارس سمپاد مهارتی در استان ها راه اندازی می شود
تیشه «تَشی» به درختان بنه خراسان جنوبی