درآمد عشایر در برنامه ششم توسعه 2 برابر می‌ شود

16:27 ۲۱ روز پیش ایرنا 357 0
درآمد عشایر در برنامه ششم توسعه 2 برابر می‌ شود

اردبیل- ایرنا- قائم مقام سازمان امور عشایری ایران گفت: متوسط درآمد ماهانه عشایر 11 میلیون ریال است که با برنامه ریزی های صورت گرفته، پایان برنامه ششم توسعه این میزان 2 برابر شده و به 22 میلیون ریال خواهد رسید.

ایرنا

به گزارش ایرنا، شاهپور علایی مقدم روز سه شنبه در آیین معارفه مدیرکل امور عشایر استان اردبیل افزود: عشایر به عنوان قشر کم توقع جامعه زحمات زیادی می کشند و دولت و مجلس به عنوان گروه سوم جامعه هدف در سال های اخیر توجه ویژه ای به این گروه اجتماعی داشته است.
وی بیان کرد: شورای عالی امورعشایر حدود 10 سال تعطیل بود اما در سال های اخیر 2 جلسه برگزار کرده و امسال نیز سومین جلسه این شورا برگزار خواهد شد.
وی اظهارداشت: تا چند سال پیش جامعه هدف کشور در برنامه ریزی ها به شهری و روستایی تقسیم می شد و از عشایر نامی برده نمی شد بگونه ای که در قانون برنامه پنجم تنها یک بار از عشایر نام برده شده بود اما خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در دولت یازدهم و در برنامه ششم توسعه 17بار از عشایر نام برده و حمایت شده است.
وی اضافه کرد: بر اساس آخرین سرشماری یک میلیون و 200 هزار نفر عشایر در قالب 230 هزار خانوار که حدود 1.8 جمعیت کشور می باشد در 15 هزار سامانه عشایری به صورت پراکنده در کشور زندگی می کنند.
علایی مقدم با بیان اینکه عشایر 24 میلیون راس دام دارند، گفت: 25 درصد گوشت قرمز کشور توسط عشایر تولید می شود و هر یک نفر عشایر گوشت مورد نیاز 16 نفر را در سال تولید می کند.
قائم مقام سازمان امور عشایری ایران با بیان اینکه 40 درصد فرش صادراتی کشور توسط عشایر تولید می شود، افزود: در مجموع 35 درصد صنایع دستی کشور را عشایر تولید می کنند و این مقدار تولید نسبت به جمعیت کم این قشر بسیار حائز اهمیت است.
وی بیان کرد: از 84 میلیون هکتار مراتع موجود در کشور 34 میلیون هکتار آن با مجوز در اختیار و مدیریت جامعه عشایر است و می توان گفت این قشر یکی از محافظان اصلی منابع طبیعی در کشور هستند.
وی اظهارداشت: با این همه خدماتی که جامعه کم توقع و زحمتکش عشایر به کشور ارائه می کند متاسفانه این گروه اجتماعی آن طور که باید از امکانات عمومی برخوردار نیستند به طوری که نرخ باسوادی در جامعه عشایری با توجه به امکانات محدود آموزشی حدود 64 درصد است.
جمعیت عشایر استان اردبیل 66 هزار و 500 نفر و در قالب 12 هزار و 800 خانوار بوده که به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.
عشایر استان از 45 طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و 527 اوبا ، 527 قشلاق ، 237 ییلاق ، هفت زیست بوم و 51 سامانه زندگی می کنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل شش درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشایر استان همه ساله 10 هزار و 500 تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یک هزار و 500 تن پشم و 13 هزار و 600 متر مربع صنایع دستی تولید می کنند.
برخی از عشایر عشایر استان به شغل باغبانی و کشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی 159 هزار تن و از لحاظ ریالی حدود سه هزارمیلیارد ریال است.
در این آئین با اهدای لوحی از زحمات قادر هنرمند به عنوان مدیر کل سابق امور عشایر تقدیر و معرفت آذری به عنوان مدیر کل جدید امور عشایر استان اردبیل معرفی شد.
6130/6016


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

دیالوگ ۲۴ ساعته با مسافران جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه
پیام‌رسان دیالوگ، همزمان با برگزاری بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال ( ۲۰۱۸روسیه ) امکان ویژه‌ای را برای تماشاچیان مسابقات این دوره از جام‌جهانی فراهم آورد.
پیش از خرید، جلوی ضررهای مالی را بگیرید
یکی از مهم‌ترین سوالات در زمان خرید خودروی دست دوم این است که چرا انجام کارشناسی فنی و بدنه پیش از خرید خودرو ضرورت دارد؟
بهبود رفاه عمومی نتیجه تعامل بازار پول و سرمایه است
مدیرعامل بانک قوامین گفت: حاصل تعامل بازار پول و سرمایه بهبود رفاه عمومی و عدالت اجتماعی است.
حضور فعال گروه مالی سامان در «ایران‌هلث۲۰۱۸»
گروه مالی سامان در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی «ایران هلث۲۰۱۸» به معرفی خدمات مالی متنوع خود می‌پردازد.
شریعتی؛ آزادی‌خواه یا بنیادگرا؟
درباره دکتر علی شریعتی هر که هر قضاوتی می‌تواند داشته باشد اما تاریخ را از جلو به عقب روایت نمی‌کنند و او مسئول گفته‌ها و نوشته‌های خود در آن ظرف زمانی است نه هر اتفاقی که در ۴۱ سال بعد رخ داده است.
طنز- توصیه بازیگر معروف به مجری برنامه نود!
از آقای استنلی کوبریک، مجری برنامه نود هم درخواست می‌کنم به جای بررسی حواشی این ورزش مسخره و کثیف، کمی اخبار اکستنشن و مانیکور - پدیکور هنرمندان را پوشش دهد!
چرا آزاده صمدی حق ندارد برنامه فوتبالی اجرا کند؟
صدا و سیما که مدعی نظارت بر شبکه های اینترنتی است حالا مانعی بر سر راه ویژه برنامه جام جهانی ایجاد کرده است. پخش برنامه «رابی‌واکا» با اجرای آزاده صمدی در حالی به مشکل برخورد که بسیاری از مجریان زن در صدا و سیما مانعی برای فعالیت ندارند.
کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!
در صورتی که تیم‌ ملی به دور دوم جام جهانی برسد، مرد پرتغالی حدود ٢,٥‌میلیون دلار از این رویداد درآمد کسب می‌کند.
حماقت وقتی جمعی شد، ناپدید می‌شود
این نکته را فراموش نکنیم که حماقت وقتی جمعی شد، ناپدید می‌شود! ما نمی‌فهمیم که داریم فرومی‌رویم و خودمان دامن به بدبختی خودمان می‌زنیم. در این میان خود و طبقه خود و طبقه فراتر از خود را می‌بینیم و از طبقه فرودست چشم می‌پوشیم و بر استخوان‌های آنان موقعیت کنونی خود را مستحکم می‌کنیم.
با قهر با دنیا هیچ مشکلی از ما حل نشده است
یک استاد حوزه علمیه قم گفت: امروز باید باب مذاکره با کشورهای دنیا را به طور جدی باز کرد. دیگر با تیترهای درشت در روزنامه‌ها به ویژه علیه اروپا مسائل حل نخواهند شد. این قبیل رفتارها، مشکلات مردم را بیشتر می‌کند. شاید بعضی از آقایان به دلیل آن که وضع مالی خوبی دارند و به مشکلاتی که می‌تواند در آینده برای کشور به وجود آید، فکر نکنند اما مردم در مسائل مربوط به زندگی و معیشت خود مشکلاتی جدی دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کلیات طرح ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد
نمایندگان مجلس با کلیات طرحی برای ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور موافقت کردند.
عاشقانه های ساره بیات و رضا گلزار در «دل»
بابک کایدان از آغاز فیلمبرداری سریال «دل» به کارگردانی منوچهر هادی از شهریورماه خبر داد.
بکرترین منطقه تالش- عکس
شکردشت از زیباترین و بکرترین مناطق تالش است که با آب و هوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در بهار و تابستان یکی از ییلاقات دامداران تالشی محسوب می شود.
4 تن در حادثه تیراندازی در سوئد زخمی شدند
تهران - ایرنا - پلیس سوئد عصر دوشنبه در بیانیه ای از زخمی شدن چهار تن در جریان تیراندازی در مالمو، سومین شهر بزرگ این کشور، خبر داد.
آشیل این بار پیروزی تیم روسیه بر مصر را پیشگویی کرد
مسکو - ایرنا - 'آشیل' گربه رسمی موزه ارمیتاژ که قبلا پیروزی تیم های ایران و روسیه بر حریفان خود را پیشگویی کرده بود، این بار پیروزی تیم ملی روسیه بر مصر را پیشگویی کرد.
غفلت از اوقات فراغت استقبال از آسیب های اجتماعی
تصادف در جاده پلدختر - خرم آباد 2 کشته و16مجروح داشت
بانوان 54 درصد کارکنان آموزش و پرورش را تشکیل می دهند
کنه ها را له نکنید!
زایش بیابان و نابودی منابع طبیعی
خیز بلند دولت در توسعه شبکه حمل و نقل - عبدالله رحمانی*
نوسانات دمایی ارمغان خشکسالی در کرمان
معلولان و مسیر ناهموار دسترسی به اماکن شهری
ورود 310 هزار تن گندم تولیدی زنجان به زنجیره غذایی
1533پایگاه تابستانی دانش آموزی سازماندهی شد