درآمد عشایر در برنامه ششم توسعه 2 برابر می‌ شود

16:27 ۷۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 543 0
درآمد عشایر در برنامه ششم توسعه 2 برابر می‌ شود

اردبیل- ایرنا- قائم مقام سازمان امور عشایری ایران گفت: متوسط درآمد ماهانه عشایر 11 میلیون ریال است که با برنامه ریزی های صورت گرفته، پایان برنامه ششم توسعه این میزان 2 برابر شده و به 22 میلیون ریال خواهد رسید.

ایرنا

به گزارش ایرنا، شاهپور علایی مقدم روز سه شنبه در آیین معارفه مدیرکل امور عشایر استان اردبیل افزود: عشایر به عنوان قشر کم توقع جامعه زحمات زیادی می کشند و دولت و مجلس به عنوان گروه سوم جامعه هدف در سال های اخیر توجه ویژه ای به این گروه اجتماعی داشته است.
وی بیان کرد: شورای عالی امورعشایر حدود 10 سال تعطیل بود اما در سال های اخیر 2 جلسه برگزار کرده و امسال نیز سومین جلسه این شورا برگزار خواهد شد.
وی اظهارداشت: تا چند سال پیش جامعه هدف کشور در برنامه ریزی ها به شهری و روستایی تقسیم می شد و از عشایر نامی برده نمی شد بگونه ای که در قانون برنامه پنجم تنها یک بار از عشایر نام برده شده بود اما خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته در دولت یازدهم و در برنامه ششم توسعه 17بار از عشایر نام برده و حمایت شده است.
وی اضافه کرد: بر اساس آخرین سرشماری یک میلیون و 200 هزار نفر عشایر در قالب 230 هزار خانوار که حدود 1.8 جمعیت کشور می باشد در 15 هزار سامانه عشایری به صورت پراکنده در کشور زندگی می کنند.
علایی مقدم با بیان اینکه عشایر 24 میلیون راس دام دارند، گفت: 25 درصد گوشت قرمز کشور توسط عشایر تولید می شود و هر یک نفر عشایر گوشت مورد نیاز 16 نفر را در سال تولید می کند.
قائم مقام سازمان امور عشایری ایران با بیان اینکه 40 درصد فرش صادراتی کشور توسط عشایر تولید می شود، افزود: در مجموع 35 درصد صنایع دستی کشور را عشایر تولید می کنند و این مقدار تولید نسبت به جمعیت کم این قشر بسیار حائز اهمیت است.
وی بیان کرد: از 84 میلیون هکتار مراتع موجود در کشور 34 میلیون هکتار آن با مجوز در اختیار و مدیریت جامعه عشایر است و می توان گفت این قشر یکی از محافظان اصلی منابع طبیعی در کشور هستند.
وی اظهارداشت: با این همه خدماتی که جامعه کم توقع و زحمتکش عشایر به کشور ارائه می کند متاسفانه این گروه اجتماعی آن طور که باید از امکانات عمومی برخوردار نیستند به طوری که نرخ باسوادی در جامعه عشایری با توجه به امکانات محدود آموزشی حدود 64 درصد است.
جمعیت عشایر استان اردبیل 66 هزار و 500 نفر و در قالب 12 هزار و 800 خانوار بوده که به نگهداری 1.5 میلیون راس دام مشغول هستند.
عشایر استان از 45 طایفه مستقل تشکیل شده که همه ساله در یک هزار و 527 اوبا ، 527 قشلاق ، 237 ییلاق ، هفت زیست بوم و 51 سامانه زندگی می کنند.
در مقایسه با جمعیت عشایری کشور عشایر شاهسون اردبیل 6.5 درصد از جمعیت عشایر کشور را تشکیل می دهند و در قیاس با جمعیت استان اردبیل شش درصد از جمعیت استان را به خود اختصاص داده اند.
عشایر استان همه ساله 10 هزار و 500 تن گوشت قرمز ، 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر و یک هزار و 500 تن پشم و 13 هزار و 600 متر مربع صنایع دستی تولید می کنند.
برخی از عشایر عشایر استان به شغل باغبانی و کشاورزی نیز مشغول هستند ولی در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی 159 هزار تن و از لحاظ ریالی حدود سه هزارمیلیارد ریال است.
در این آئین با اهدای لوحی از زحمات قادر هنرمند به عنوان مدیر کل سابق امور عشایر تقدیر و معرفت آذری به عنوان مدیر کل جدید امور عشایر استان اردبیل معرفی شد.
6130/6016


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

بهترین یخچال فریزرهای سامسونگ در سال ۲۰۱۸
یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه، یخچال فریزر است؛ حتی اگر بتوان خانه ای را بدون اجاق گاز یا مایکروفر تصور کرد، حذف کردن یخچال از آشپزخانه، غیر ممکن به نظر می رسد. پس بهتر است برای خرید این وسیله مهم، از میان برند های موجود یکی را انتخاب کرده تا به هنگام خرید دچار مشکل نشوید و به بررسی انواع مدل های آن بپردازید.
اتفاق عجیب در پمپ‌ بنزین‌های تهران
اگر در یک ماه گذشته گذرتان به بعضی از جایگاه‌های سوخت و به ویژه در ساعات پایانی بیفتد که جایگاه‌ها خلوت‌تر است، با پیشنهادات جالبی مواجه می‌شوید که باعث حیرت است.
اعضای باند کلاهبردار میلیاردی  در البرز دستگیر شدند
کرج - ایرنا- فرمانده انتظامی البرز اعلام کرد که اعضای باند خانوادگی که با شگرد خاص از طعمه های خود مبلغ 20 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بودند، دراین استان دستگیر شدند.
بنیاد علوی 7 هزار شغل ایجاد کرد
بوشهر- ایرنا- مدیر توانمندسازی و مشارکت های مردمی بنیاد علوی گفت: از سال گذشته تاکنون با اجرای 800 طرح اشتغالزایی هفت هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی کشور ایجاد شده است.
آسمان گیلان تا فردا بارانی و دریا مواج است
رشت - ایرنا - سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان گفت: آسمان استان طی امروز و فردا (چهارشنبه) بارانی همراه با وزش باد و دریا مواج است.
مهلت برای نصب پرچم در خزر تعیین شد
ساری - ایرنا - معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور به متولیان شناگاه های سواحل دریای خزر سه هفته مهلت داد تا نسبت به نصب پرچم نشانگر سلامت در این مکان ها اقدام کنند.
دوچاپی آیینی ماندگار در سیستان و بلوچستان
زاهدان- ایرنا- موسیقی و رقص سنتی دوچاپی از مهمترین آیین های همزاد با قوم بلوچ است که در مناسبت‌های مختلف اجرا و زمینه ساز همبستگی اجتماعی می‌ شود.
22هزار هکتار باغ در معرض خشکسالی قرار گرفته است
یاسوج- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای آب رسانی سیار به 22هزار هکتار باغ این استان که در معرض خشکسالی قرار گرفته اند به 30 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
تولیت حرم امام از پدر شهیدان فهمیده عیادت کرد
کرج - ایرنا - حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی یادگار امام راحل (ره) از پدر شهیدان فهمیده در کرج عیادت کرد.
هویت امت اسلامی در گرو وحدت است
سنندج - ایرنا - دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مساله اتحاد در جامعه اسلامی نه یک راهبرد و تاکتیک، بلکه بر اساس منابع دینی، هویت امت اسلامی و به فرموده پیامبر اسلام (ص) در گرو وحدت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه
«سودای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها، آرام‌آرام در حال شدت گرفتن است. عبارتی کوتاه یکی - دو روز است که در سایت‌های مختلف معاملات املاک و سرمایه‌گذاری منتشر می‌شود و مخاطبان را به سرمایه‌گذاری در ترکیه دعوت می‌کند: «سقوط ارزش لیر، فرصت استثنایی برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه».
یک معلول حق ندارد آرایشگاه برود و شیک بپوشد؟
مگر می‌شود آدمی به ظاهر و سر و ریختش برسد و دیگران بپرسند چرا؟ اما خیلی‌ها با الهام، مرضیه، آزاده و ناصر و دیگرانی که دچار نوعی معلولیت هستند، همین رفتار‌های غیر معمول را کرده‌اند و آن‌ها بار‌ها با همین سؤال‌ها مواجه شده‌اند.
حصیر بافی ؛ فصلی شنیدنی از حکایت کهن نی
ساری- ایرنا- میان غربت خاک گرفته هنرهای قدیم دستی و ساخته های لوکس امروزی صدای ناله بافته ای با نقش و نوایی از سرِ درون، ترکیبی از نای و نی به گوش می رسد؛ صدا و بهانه ای برای نشستن پای صحبت های بانوی حصیرباف بابلی.
تیپ خسته «مهران مدیری» در جشن حافظ
امین تارخ جایزه بهترین چهره تلویزیونی را به مهران مدیری اهدا کرد. این جایزه با رای مردمی انتخاب شده بود.
14 قلاده یوزپلنگ در شاهرود مشاهده شد
سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت از محیط زیست سمنان گفت : امسال 14 قلاده یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده توران شهرستان شاهرود واقع در شرق این استان مشاهده شد.
اعضای باند کلاهبردار میلیاردی  در البرز دستگیر شدند
بنیاد علوی 7 هزار شغل ایجاد کرد
آسمان گیلان تا فردا بارانی و دریا مواج است
مهلت برای نصب پرچم در خزر تعیین شد
دوچاپی آیینی ماندگار در سیستان و بلوچستان
22هزار هکتار باغ در معرض خشکسالی قرار گرفته است
تولیت حرم امام از پدر شهیدان فهمیده عیادت کرد
هویت امت اسلامی در گرو وحدت است
سیستان با 101 مصوبه جدید در مسیر توسعه
ترافیک درجاده  کرج - چالوس سنگین است