آبادانی ها همچنان در انتظار ساماندهی معابر شهری هستند

18:20 ۲۳۱ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 139 0
آبادانی ها همچنان در انتظار ساماندهی معابر شهری هستند

آبادان - ایرنا - برخی شهروندان آبادانی با ابراز نارضایتی از ' نبود آسفالت و پیاده روی مناسب در مناطق مختلف این شهر، در انتظار ساماندهی معابر، پیاده روها و خیابان های این شهر هستند.

ایرنا

به گزارش ایرنا با گشت و گذار در آبادان و تردد از خیابان های شهر، خاطرات روزهای پس از جنگ تحمیلی در ذهن زنده می شود؛ چاله ها و کنده کاری و آسفالت بی کیفیت خیابان های شهر، مشکلی است که تاکنون شهرداران آبادانی نتوانسته اند آن را حل کنند.
برخی از شهروندان، رانندگان تاکسی و خودروهای شخصی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آسفالت خیابان ها و پیاده روسازی در آبادان آرزوی بر دل مانده همه شهروندان و رانندگان است، می گویند: وجود خرابی و خوردگی آسفالت در خیابان‌های اصلی و پر تردد شهر آبادان، مشکلاتی برای عبور و مرور مردم به وِیژه رانندگان خودروها و تاکسیرانان به وجود آورده است.
یک شهروند آبادانی می گوید:خرابی های بر جا مانده از جنگ تحمیلی شهر آبادان پس از گذشت بیش از 30 سال هنوز در این شهر نمایان است.
سیدهاشم موسوی افزود: مردم این شهر هنوز از حداقل امکانات رفاهی همچون داشتن پیاده روی و آسفالت مناسب در کوچه و خیابان ها محرومند.
وی گفت: کوچه ما در کوی بهار بارها از سوی شرکت گاز، آب و فاضلاب حفاری شده و هم اکنون نیاز به آسفالت دارد ولی با وجود مراجعه مکرر اهالی این محل به شهرداری منطقه 2 تاکنون به نتیجه ای نرسیده ایم.
یکی از رانندگان تاکسی در آبادان می گوید: خرابی آسفالت خیابان ها و از همه بیشتر وجود سرعت گیر متعدد در خیابان های این شهر استهلاک خودروها را افزایش داده به طوری که 70 درصد از درآمدم را صرف هزینه استهلاک تاکسی می کنم.
عقیل سلامات افزود: علاوه بر این بیشتر کوچه های فرعی آبادان بدون آسفالت و یا اینکه آسفالت قدیمی و خراب دارند و مسافران که درخواست رفتن به کوچه می کنند به سختی آنها را به مقصدشان می رسانیم.
وی گفت: از سال 1370 که به آبادان برگشتیم کوچه ما بارها برای گاز، آب و فاضلاب حفاری شده ولی شهرداری تاکنون برای آسفالت آن اقدامی نکرده است.
یکی دیگر از رانندگان خودروی شخصی در این باره بیان کرد: پس از گذشت سالها از پایان جنگ شهروندان آبادانی هنوز با مشکلات زیرساختی و نداشتن آسفالت رو به رو هستند.
فرشاد کریمی با بیان اینکه استهلاک خودروها در آبادان از سایر شهرستان های دیگر بالاتر است، گفت: بیشتر مناطق آبادان اعم از قدیم و جدید یا آسفالت ندارند یا اینکه آسفالت خراب دارند.
علی خضیرپور یکی از تاکسیداران آژانس مسافری در این باره گفت: وضعیت آسفالت در بسیاری از کوچه و خیابان های آبادان به ویژه کوچه ها و خیابان های بافت قدیمی نامناسب بوده و عبور و مرور با خودرو سخت است.
وی بیان کرد: مسافرکشی در خیابان های پر از دست انداز آبادان بسیار سخت است گرچه برای تامین مخارج زندگی در این شهر مجبور به کار هستم.
خضیرپور با بیان اینکه درآمدی که از این شغل کسب می کنم بیشتر برای استهلاک ماشین خرج می شود گفت: مسئولان شهری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به رفاه مردم و رفع مشکلات آنان چاره اندیشی کنند.
مسئول پژوهش اداره‌های میراث فرهنگی آبادان و خرمشهر، معتقد است: پیاده راه ها و خیابان ها بخشی از فضاهای شهری هستند که در مقیاس کل شهر بوده و همواره پذیرای گروه های مختلفی از شهروندان هستند و عرصه ای را برای وقوع رویدادهای اجتماعی، سیاسی، ایجاد خاطره و بیان احساسات جمعی، تجدید حیات مدنی و فعالیت حواس غیر بصری به وجود می آورند.
نجلا درخشانی افزود: شهروندان پیاده راه ها را به خاطر امنیت و آرامش فضاهای آن و برقراری تعاملات اجتماعی و گذران اوقات فراغت دوست دارند.
وی گفت: پیش از این شهرها نماد و هویت شهری خود را در بناهای بلند، مناره ها و تک بناها می یافتند اما امروزه خیابان های پیاده نیز بخشی از نماد و هویت شهری شده اند.
وی ادامه داد: پیاده راه ها از چند جهت دارای اهمیت هستند در وهله اول می توانند مسیرهای دسترسی جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی، اجتماعی باشند که در این صورت به عنوان مقصد گردشگری و مکان خاطره خواهند بود.
معاون مالی اداری شهرداری آبادان، گران شدن قیمت آسفالت را از مشکلات عمده این شهرداری عنوان کرد و گفت: سال 89 قیمت هر تن آسفالت یک میلیون و 600 هزار ریال بود و امسال به 19 میلیون ریال رسیده است.
آرش دُر بالا رفتن قیمت قیر را ناشی از عرضه قیر در بورس عنوان کرد و افزود: قیمت قیر تابع قیمت تحولات جهانی و اتفاقات آن است.
وی گفت: با توجه به اینکه بیشترین مصرف قیر را راه و شهرسازی و شهرداری ها دارند افزایش قیمت در اجرای پروژه‌های عمرانی تاثیر منفی خواهد گذاشت.
وی،عواملی چون بالا بودن آب های زیرزمینی،شوری خاک و سرریز شدن فاضلاب را ازعمده مشکلات شهرهای جنوبی بیان کرد که عمر آسفالت را کاهش و باعث خرابی زودرس آن می شود.
وی گفت:به دلیل هزینه سنگین آسفالت حدود 6 سال است که شهرداری آبادان عملیات آسفالت انجام نداده است.
معاون مالی اداری شهرداری آبادان ادامه داد: وقتی آسفالت خراب باشد تصادف ناشی از وجود چاله ها در خیابان ها و استهلاک خودروها، ناوگان سنگین و سبک شهری افزایش یافته و به سرمایه های ملی خسارت وارد می کند.
وی در پاسخ به اینکه شهرداری برنامه ای برای سنگ فرش شدن پیاده روها دارد، گفت: به دلیل گران بودن سنگ، شهرداری قدرت سنگ فرش کردن پیاده روها را ندارد.
دُر افزود:حدود هشت پروژه عمرانی آسفالت جدید، پیاده روسازی، احداث جوی و جدول، روشنایی و بخشی از فاضلاب مناطق ذوالفقاری، امیرآباد، شطیط و مرکز شهر آبادان در دست اقدام است.
معاون مالی و اداری شهرداری آبادان گفت: برای اجرای این هشت پروژه تفاهمنامه یکهزار میلیارد ریالی منطقه آزاد اروند با شهرداری آبادان منعقد شده ولی تاکنون مبلغ ریالی آن پرداخت نشده است و همچنین 50 میلیارد ریال از سوی استانداری خوزستان نیز اختصاص یافته است.
7100/7165/ 6037


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

افزایش روحیه ضد مهاجرتی در استرالیا
کوالالامپور - ایرنا - نتایج برخی تحقیقات جدید نشان می دهد: سیاست ها و تبلیغات گسترده دولت استرالیا علیه مهاجران خارجی سبب گسترش روحیه ضد مهاجرتی در میان مردم این کشور نیز شده است .
طالبان: آمریکا در مذاکرات صلح صادق نیست
تهران - ایرنا - خبرگزاری آوای افغانستان نوشت؛ طالبان در بیانیه ای از عدم صداقت آمریکا در مذاکرات صلح انتقاد و هشدار داده است اگر واشنگتن در مورد خروج نیروهایش مذاکرات شفافی نداشته باشد و از نام صلح برای اهداف استعماری و نظامی خود استفاده کند، گفت و گو ها را متوقف خواهد کرد.
سن، مانع حضور چند بوکسور تیم ملی در قهرمانی نوجوانان آسیا!
در حالی که رقابت‌های بوکس قهرمانی نوجوانان آسیا تیر ماه سال آینده برگزار می‌شود، در فاصله شش ماه مانده تا این رقابت‌ها، سرمربی تیم ملی از عدم امکان حضور چند بوکسور خود در این مسابقات به دلیل محدودیت سنی خبر می‌دهد.
تلاش آمریکا در صلح افغانستان، کاری برای خود یا افغان ها
کابل - ایرنا - آمریکایی ها آن چه تاکنون در جریان گفت و گوهایشان برای صلح با طالبان انجام داده اند، بیشتر بیانگر تلاش به منظور قانع کردن این گروه در تحمل ماندن آنها در افغانستان است و کمتر تلاشی دیده شده که مبین ترغیب سران طالبان برای گفت و گو با دولت وحدت ملی باشد.
دعوت ۱۷ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتسال
ناظم الشریعه اسامی ۱۷ بازیکن دعوت شده به اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتسال را اعلام کرد.
بازتاب فرار شاه از ایران در روزنامه ژاپنی
تهران- ایرنا- روزنامه 'ژاپن تودی'، در گزارشی تحت عنوان 'چهل سال پس از فرار شاه ایران' نوشت، چند ماه قبل از فرار شاه و پایان یافتن حکومت 2500 ساله شاهنشاهی، 'احمد شیخ مهدی'، مغازه دار، از شور و شوقی می گوید که سراسر کشور را فرا گرفته و نوید پیروزی انقلاب اسلامی بود.
شهاب زاهدی به سوون سامسونگ پیوست
مهاجم ایرانی با تیم کره‌ای سوون سامسونگ قرارداد امضا کرد.
هند نفت ایران را در اختیار پالایشگاههای دولتی قرار می دهد
تهران- ایرنا-روزنامه بیزینس استاندارد هند نوشت دولت دهلی نو نفت وارداتی از ایران را تا پایان معافیت خرید نفت در اختیار پالایشگاههای دولتی قرار می دهد.
حریف ایران در یک‌هشتم نهایی جام ملت‌ها کدام تیم است؟
تیم ملی فوتبال ایران در مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا با یکی از تیم‌های فلسطین، کره‌شمالی، لبنان، عمان، ترکمنستان یا امارات میزبان، روبرو می‌شود.
انتخاب سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان چه شد؟
هرچند نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال اوایل دی ماه اعلام کرد که سرمربی تیم ملی فوتسال بانوان را تا دو هفته آینده تعیین می‌کند اما با وجود گذشتن این زمان هنوز خبری از سرمربی نیست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
60 واحد مسکونی به اقشار کم درآمد زنجان واگذار شد
85 درصد از اعتبارات طرح‌های عمرانی گچساران جذب شد
وجود 15 هزار کارگر در زرقان، ظرفیت مهمی برای این بخش است
440 کیلومتر جاده عشایری کهگیلویه و بویراحمد ترمیم شد
643 نفر در کردستان از طریق مراکز کاریابی بکار گرفته شدند
یکهزار و539 کیلومترراه روستایی در چهارمحال وبختیاری احداث شد
25 کیلومتر بزرگراه در محور یاسوج- سی سخت در دست ساخت است
محدودیت ترافیکی 26 تا 29 دی ماه درمحورهای برون شهری
110 کیلومتر از محورهای مواصلاتی آذربایجان غربی آسفالت و لکه گیری شد
محرومیت زدایی از پیشانی توسعه معدنی