فارن پالیسی:گنجه آذربایجان، اهرم فشار روسیه بر غرب است

15:38 ۷۸ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 91 0
فارن پالیسی:گنجه آذربایجان، اهرم فشار روسیه بر غرب است

تهران - ایرنا - نشریه فارن پالیسی درگزارشی نوشت: تنها راه انتقال انرژی آسیا به اروپا بدون عبور از روسیه و ایران، گنجه آذربایجان است.اما از آنجا که روس ها نفوذ قابل توجهی بر ارمنستان؛ رقیب جمهوری آذربایجان دارند، خطوط انتقال این منطقه در معرض خطر قرار دارد.

ایرنا

به گزاش روزسه شنبه ایرنا، 'لوک کافی'ازمدیران بنیاد هریتج و'افگان نیفتی'مدیرمرکز سیاست های کاسپین در واشنگتن درگزارشی با عنوان ' چرا غرب به آذربایجان نیاز دارد؟' افزودند: تنها یک راه برای انتقال نفت و گاز آسیا به اروپا بدون عبور از روسیه و ایران وجود دارد و آن گنجه آذربایجان است. به عبارت دیگر سه راه برای انتقال انرژی از آسیا به اروپا وجود دارد؛ ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان. اما با توجه به روابط غرب با مسکو و تهران، تنها راه برای تجارت هنگفت انرژی از آسیا به اروپا، از کشور کوچک حاشیه دریای خزر، جمهوری آذربایجان می گذرد.
حال اگر یک پنجم قلمرو جمهوری آذربایجان که توسط ارمنستان اشغال شده را هم فاکتور بگیریم، یک نوار باریک به عرض 60 مایل برای این تجارت باقی می ماند که این باریکه در گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان قرار گرفته است. اما از آنجا که روس ها نفوذ قابل توجهی بر ارمنستان، رقیب آذربایجان دارند، تجارت این منطقه نیز در معرض خطر قرار دارد.
موضوع وابستگی اروپا به نفت و گاز روسیه از زمانی که خط لوله 'نورد استریم 2'، یعنی خط لوله گاز پیشنهادی روسیه که از آلمان می گذرد و به اروپا می رسد، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اروپا 40درصد ازنیاز گاز طبیعی خود را از طریق روسیه تامین می کند که این میزان یعنی 200 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی.
از طرفی روسیه در کارنامه تاریخی خود سابقه استفاده از انرژی را به عنوان ابزار تجاوز دارد.از سوی دیگر، هر بشکه نفت و متر مکعب گازی که اروپا می تواند از آذربایجان، قزاقستان یا ترکمنستان خریداری کند بسیار کمتر از مقداری است که اروپا از روسیه خریداری می کند.در حال حاضر سه خط لوله نفت و گاز در این منطقه وجود دارد که از روسیه، ایران و گنجه عبور می کنند. خط لوله باکو- تفلیس-جیحان که از آذربایجان و از طریق گرجستان و ترکیه به خارج از مدیترانه می رود؛ خط لوله باکو- سوپسا که نفت را از دریای خزر به دریای سیاه و سپس به اروپا می رساند و خط لوله جنوبی قفقاز که از آذربایجان و ترکیه عبور کرده و قرار است گاز ایتالیا و سپس سایر نقاط اروپا را تامین کند.
این خط لوله که قرار است تامین کننده انرژی جنوب اروپا باشد و از گنجه عبور می کند، در حال حاضر تقریبا 100 درصد وابسته به خط لوله روسیه است.
اما فقط خطوط نفت و گاز نیست که اروپا را به قلب آسیا متصل می کند. کابل های فیبر نوری که غرب اروپا را به کشورهای حاشیه خزر پیوند می دهند نیز از طریق گنجه عبور می کنند. از سوی دیگر کارزار در حال انجام افغانستان با همکاری ناتو و آمریکا نیز بر اهمیت گنجه می افزاید چرا که در جریان این کارزار بیش از یک سوم نیروهای آمریکایی، سوخت، غذا و لباس شان از این طریق تامین می شد.
همه اینها بدان معنی است روسیه هر کاری می تواند انجام دهد تا استفاده غرب از گنجه را دشوار کند.به همین دلیل روسیه با اعمال نفوذ در جنوب قفقاز به مناقشات به ویژه در منطقه 'ناگورنو قره باغ' (ارتفاعات قره باغ) دامن زده است. در واقع این مناقشه نبرد میان ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ است که خیلی زود تبدیل به جنگی خونین شد وحدود 30 هزار کشته و صدها هزار آواره برجای گذاشت. در نتیجه این درگیری و از سال 1992، نیروها و شبه نظامیان حمایت شده از سوی ارمنستان تقریبا 20 درصد این سرزمین را اشغال کردند؛ سرزمینی که جامعه جهانی آن را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت می شناسد. از طرفی با توجه به اینکه بیشتر خط لوله های نفت و گاز اصلی که از طریق گنجه به اروپا می رسد، در نزدیکی خط مقدم میدان نبرد بر سر قره باغ قرار دارد، مسکو می داند هر گونه افزایش خشونت در این منطقه حیات این خطوط لوله را تهدید می کند. لذا با توجه به نفوذ روسیه بر ارمنستان، تحریک برای آغاز درگیری های دوباره کار چندان دشواری برای مسکو نیست.
در این میان غرب هم اهرم فشار چندان قدرتمندی برای فشار بر مسکو در دست ندارد وحتی با وجود اینکه ماه گذشته شاهد ناآرامی های فراوانی در ارمنستان بودیم، روی کار آمدن نخست وزیر جدید هم نتوانست از نفوذ کرملین بر ارمنستان بکاهد.
لذا با توجه به روابط مسکو با ایروان، ایالات متحده و اروپا باید روابط خود با باکو را به دلیل اهمیتش درتجارت انرژی در اولویت قرار دهند.ازسوی دیگر، غرب باید برای روابط صمیمانه با ارمنستان تلاش کند، اما ایالات متحده در هنگام تعیین اولویت های راهبردی خود در منطقه باید واقع بینانه وارد عمل شود.
در واقع راهبرد امنیت ملی دولت ترامپ هم بر ضرورت توسعه روابط مناسب با متحدان پایدار تاکید دارد و این موضوع به ویژه در قفقاز جنوبی ضرورت دارد. چراکه کاهش تنش ها در این منطقه به جریان درست انرژی و ارتباطات کمک می کند.
در نهایت اگر نگاهی به تاریخ طولانی گنجه بیاندازیم، تجارت و بازرگانی در این شهر، به زمان داد و ستد در جاده ابریشم باز می گردد. بنابراین امروز هر راهبردی که قدرت روسیه، ایران و گسترش اقتصادی چین را مورد توجه قرار دهد باید اهمیت ژئوپلیتیک گنجه هر چند کوچک را نیز در نظر داشته باشد.
'فارن پالیسی' نام نشریه خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیان‌گذاران آن' ساموئل هانتینگتون' و 'وارن منشل' می‌باشند. این نشریه در سال 1970 بنیان نهاده شد. محتوای اخبار و گزارش های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است. 'موشه نعیم' از سال 2000 تا 2010 سردبیر آن بود. در سال 2008 شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آنرا خریداری کرد، و از سال 2010 سوزان گلاسر سردبیر آن شد'.
اروپام***7276**1590


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

این افراد بخشنده ترین مردم بعد از پیامبر(ص) هستند
حدیثی از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله را در این خبر بخوانید.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
عکس عجیب «شقایق فراهانی» با یک کامیون
شقایق فراهانی این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد.
استایل خاص آقای بازیگر در باشگاه-عکس
پیمان معادی بازیگر «جدایی نادر از سیمین» تصویری از خودش هنگام ورزش کردن در اینستاگرام گذاشت و از اهمیت تسلیم نشدن و با قدرت ادامه دادن نوشت.
حرکت عجیب آقای بازیگر در روز تولد 50 سالگی‌اش-پرش از هلیکوپتر
بازیگر سرشناس سینما اعلام کرده در روز تولد ۵۰ سالگی‌اش یک پرش آزاد از هلیکوپتر روی گرند کنیون انجام می‌دهد.
خطر ابتلا به ˮهپاتیتˮ در معتادان
رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به خطرات اعتیاد در ابتلا به هپاتیت، گفت: بسیاری از معتادان تزریقی سابقه اشتراک در وسایل تزریقی را اعلام نمی‌کنند، اما اشتراک در وسایل تزریقی حتی در یک نوبت هم می‌تواند خطر انتقال این بیماری را داشته باشد.
خواص شگفت انگیز روغن سیاه دانه برای بدن که نمی‌دانستید!
در بین تمام خواصی که روغن سیاه دانه دارد، چند مورد از آنها بسیار فوق العاده هستند، از جمله پیشگیری از سرطان، دیابت، چاقی، ریزش مو، اختلالات پوستی و عفونت.
پذیرایی متفاوت از فیل‌ها- عکس
تصویری از پذیرایی از فیل‌ها را در اردوگاه وینگاباو در روز جهانی فیل مشاهده می‌کنید.
زنی مقابل چشمان شوهرش در آتش سوخت
زنی در تاریکی هوا در ارسنجان فارس در حالی که چند قدم با همسرش بیشتر فاصله نداشت در آتش زنده زنده تسلیم مرگ شد.
ماجرای آدامس‌های قاچاق با برند جهانی
دستفروشان مترو آدامس‌هایی را می‌فروشند که تفاوت قیمت آن‌ها با مشابه این آدامس‌ها در سوپرمارکت ها، خیلی متفاوت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتلتیکو مادرید قهرمان سوپرجام اروپا شد
اتلتیکو مادرید با درخشش دیگو کاستا توانست رئال مادرید را شکست دهد و قهرمان سوپرجام اروپا شود.
محموله بزرگ سلاح به مناطق شرقی سوریه ارسال شد
دمشق- ایرنا- دیدبان حقوق بشر سوریه از ارسال 250 کامیون سلاح و تجهیزات نظامی به مناطق تحت تسلط کردهای سوری خبر داد.
گفتگو|آل اسحاق: سه مولفه شکل‌گیری «رانت» در کشور- فساد سیستمی در ایران وجود ندارد
وزیر بازرگانی دولت سازندگی بزرگنمایی مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی را یکی از اصلی‌ترین راهکارهای دشمن برای ضربه زدن به ایران می‌داند.
این افراد بخشنده ترین مردم بعد از پیامبر(ص) هستند
حدیثی از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله را در این خبر بخوانید.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
دولت 80 میلیارد تومان برای سد مخزنی هراز اختصاص داد
دولت 80 میلیارد تومان برای سد مخزنی هراز اختصاص داد
پست برق 230 کیلوولت آمل با حضور وزیر نیرو افتتاح شد
راه اندازی نیروگاه نوشهر دغدغه کمبود برق را کاهش داد
130کیلومتر شبکه برق لاهیجان تبدیل به کابل خودنگهدار می شود
بهره برداری از بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی نوشهر با حضور وزیر نیرو
۲۵ واحد نیروگاهی جدید وارد مدار می‌شود
واحد گازی نیروگاه 460 مگاواتی غرب مازندران افتتاح شد
شرکت های نفت و گاز مزیتی اشتغالزا در جزیره کیش است
بزرگ ترین شرکت اوره و آمونیاک خاورمیانه به ظرفیت کامل تولید رسید