فارن پالیسی:گنجه آذربایجان، اهرم فشار روسیه بر غرب است

15:38 ۲۳۶ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 175 0
فارن پالیسی:گنجه آذربایجان، اهرم فشار روسیه بر غرب است

تهران - ایرنا - نشریه فارن پالیسی درگزارشی نوشت: تنها راه انتقال انرژی آسیا به اروپا بدون عبور از روسیه و ایران، گنجه آذربایجان است.اما از آنجا که روس ها نفوذ قابل توجهی بر ارمنستان؛ رقیب جمهوری آذربایجان دارند، خطوط انتقال این منطقه در معرض خطر قرار دارد.

ایرنا

به گزاش روزسه شنبه ایرنا، 'لوک کافی'ازمدیران بنیاد هریتج و'افگان نیفتی'مدیرمرکز سیاست های کاسپین در واشنگتن درگزارشی با عنوان ' چرا غرب به آذربایجان نیاز دارد؟' افزودند: تنها یک راه برای انتقال نفت و گاز آسیا به اروپا بدون عبور از روسیه و ایران وجود دارد و آن گنجه آذربایجان است. به عبارت دیگر سه راه برای انتقال انرژی از آسیا به اروپا وجود دارد؛ ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان. اما با توجه به روابط غرب با مسکو و تهران، تنها راه برای تجارت هنگفت انرژی از آسیا به اروپا، از کشور کوچک حاشیه دریای خزر، جمهوری آذربایجان می گذرد.
حال اگر یک پنجم قلمرو جمهوری آذربایجان که توسط ارمنستان اشغال شده را هم فاکتور بگیریم، یک نوار باریک به عرض 60 مایل برای این تجارت باقی می ماند که این باریکه در گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان قرار گرفته است. اما از آنجا که روس ها نفوذ قابل توجهی بر ارمنستان، رقیب آذربایجان دارند، تجارت این منطقه نیز در معرض خطر قرار دارد.
موضوع وابستگی اروپا به نفت و گاز روسیه از زمانی که خط لوله 'نورد استریم 2'، یعنی خط لوله گاز پیشنهادی روسیه که از آلمان می گذرد و به اروپا می رسد، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اروپا 40درصد ازنیاز گاز طبیعی خود را از طریق روسیه تامین می کند که این میزان یعنی 200 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی.
از طرفی روسیه در کارنامه تاریخی خود سابقه استفاده از انرژی را به عنوان ابزار تجاوز دارد.از سوی دیگر، هر بشکه نفت و متر مکعب گازی که اروپا می تواند از آذربایجان، قزاقستان یا ترکمنستان خریداری کند بسیار کمتر از مقداری است که اروپا از روسیه خریداری می کند.در حال حاضر سه خط لوله نفت و گاز در این منطقه وجود دارد که از روسیه، ایران و گنجه عبور می کنند. خط لوله باکو- تفلیس-جیحان که از آذربایجان و از طریق گرجستان و ترکیه به خارج از مدیترانه می رود؛ خط لوله باکو- سوپسا که نفت را از دریای خزر به دریای سیاه و سپس به اروپا می رساند و خط لوله جنوبی قفقاز که از آذربایجان و ترکیه عبور کرده و قرار است گاز ایتالیا و سپس سایر نقاط اروپا را تامین کند.
این خط لوله که قرار است تامین کننده انرژی جنوب اروپا باشد و از گنجه عبور می کند، در حال حاضر تقریبا 100 درصد وابسته به خط لوله روسیه است.
اما فقط خطوط نفت و گاز نیست که اروپا را به قلب آسیا متصل می کند. کابل های فیبر نوری که غرب اروپا را به کشورهای حاشیه خزر پیوند می دهند نیز از طریق گنجه عبور می کنند. از سوی دیگر کارزار در حال انجام افغانستان با همکاری ناتو و آمریکا نیز بر اهمیت گنجه می افزاید چرا که در جریان این کارزار بیش از یک سوم نیروهای آمریکایی، سوخت، غذا و لباس شان از این طریق تامین می شد.
همه اینها بدان معنی است روسیه هر کاری می تواند انجام دهد تا استفاده غرب از گنجه را دشوار کند.به همین دلیل روسیه با اعمال نفوذ در جنوب قفقاز به مناقشات به ویژه در منطقه 'ناگورنو قره باغ' (ارتفاعات قره باغ) دامن زده است. در واقع این مناقشه نبرد میان ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ است که خیلی زود تبدیل به جنگی خونین شد وحدود 30 هزار کشته و صدها هزار آواره برجای گذاشت. در نتیجه این درگیری و از سال 1992، نیروها و شبه نظامیان حمایت شده از سوی ارمنستان تقریبا 20 درصد این سرزمین را اشغال کردند؛ سرزمینی که جامعه جهانی آن را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت می شناسد. از طرفی با توجه به اینکه بیشتر خط لوله های نفت و گاز اصلی که از طریق گنجه به اروپا می رسد، در نزدیکی خط مقدم میدان نبرد بر سر قره باغ قرار دارد، مسکو می داند هر گونه افزایش خشونت در این منطقه حیات این خطوط لوله را تهدید می کند. لذا با توجه به نفوذ روسیه بر ارمنستان، تحریک برای آغاز درگیری های دوباره کار چندان دشواری برای مسکو نیست.
در این میان غرب هم اهرم فشار چندان قدرتمندی برای فشار بر مسکو در دست ندارد وحتی با وجود اینکه ماه گذشته شاهد ناآرامی های فراوانی در ارمنستان بودیم، روی کار آمدن نخست وزیر جدید هم نتوانست از نفوذ کرملین بر ارمنستان بکاهد.
لذا با توجه به روابط مسکو با ایروان، ایالات متحده و اروپا باید روابط خود با باکو را به دلیل اهمیتش درتجارت انرژی در اولویت قرار دهند.ازسوی دیگر، غرب باید برای روابط صمیمانه با ارمنستان تلاش کند، اما ایالات متحده در هنگام تعیین اولویت های راهبردی خود در منطقه باید واقع بینانه وارد عمل شود.
در واقع راهبرد امنیت ملی دولت ترامپ هم بر ضرورت توسعه روابط مناسب با متحدان پایدار تاکید دارد و این موضوع به ویژه در قفقاز جنوبی ضرورت دارد. چراکه کاهش تنش ها در این منطقه به جریان درست انرژی و ارتباطات کمک می کند.
در نهایت اگر نگاهی به تاریخ طولانی گنجه بیاندازیم، تجارت و بازرگانی در این شهر، به زمان داد و ستد در جاده ابریشم باز می گردد. بنابراین امروز هر راهبردی که قدرت روسیه، ایران و گسترش اقتصادی چین را مورد توجه قرار دهد باید اهمیت ژئوپلیتیک گنجه هر چند کوچک را نیز در نظر داشته باشد.
'فارن پالیسی' نام نشریه خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیان‌گذاران آن' ساموئل هانتینگتون' و 'وارن منشل' می‌باشند. این نشریه در سال 1970 بنیان نهاده شد. محتوای اخبار و گزارش های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است. 'موشه نعیم' از سال 2000 تا 2010 سردبیر آن بود. در سال 2008 شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آنرا خریداری کرد، و از سال 2010 سوزان گلاسر سردبیر آن شد'.
اروپام***7276**1590


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

سس بشامل با طعم سیر؛ طعم پاستاهایتان را لذیذ کنید!
سس بشامل (سس سفید) یکی از سس‌های لذیذ و البته پرکالریه که طعم خیلی از غذا‌ها مثل انواع پاستا، غذا‌های گوشتی و مرغی رو از این رو به اون رو میکنه در این مطلب هم طرز تهیه یه سس سفید رو گذاشتم که داخلش سیر داره و اگه طعم سیر رو میپسندین عاشقش میشین
معرفی برند‌های تأمین‌کننده لباس در جام ملت‌ها
یازده کمپانی تولید البسه ورزشی در جام ملت‌های آسیا حضور دارند و پیش بینی می‌شود قهرمان جام از بین مشهورترین آن‌ها باشد.
بیرانوند: ما به جای بهداد سلیمی تصمیم نمی‌گیریم
دبیر فدراسیون وزنه‌برداری گفت: تا زمانی که یک ورزشکار خودش به ما اعلام نکند مرا بازنشسته معرفی کنید، این کار را انجام نخواهیم داد چون خداحافظی کردن از دنیای قهرمانی یک تصمیم کاملا شخصی است.
بیرانوند، «سوپرمن» دنیای واقعی
حضور در جام‌ ملت‌ های آسیا باعث شده تا ستاره‌های فوتبال ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف دنیا قرار گیرند و هر کدام بسته به دیدگاه خود به آنها بپردازند.
امری: آرسنال در مسیربالانس جدی گام برداشت
سرمربی تیم فوتبال آرسنال گفت:اولین گام را برای کسب بالانس جدی برداشتیم.
ترکیب استقلال مقابل راکا اسپرت اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال استقلال برای دیدار دوستانه مقابل راکا اسپرت در ترکیه اعلام شد.
کی‌روش: جانشینم تیم بهتری را تحویل می‌گیرد
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ضمن تمجید از علیرضا بیرانوند و جاه طلبی‌هایش که او را در مسیر درستی قرار داده است، گفت: هر مربی‌ای بعد از من بیاید تیم بهتری را تحویل می‌گیرد.
زمان بازگشت استقلال مشخص شد
کاروان استقلال روز دوشنبه به اردوی ۱۰ روزه خود پایان خواهد داد.
نصرتی: فکر می‌کردیم بازی با عمان ساده است
محمد نصرتی می گوید که تیم ملی عمان برای او خاطرات تلخ و شیرین زیادی را به یاد او می آورد.
چلسی بابت کوتینیو ۱۱۳ میلیون می‌پردازد
چلسی حاضر است برای در اختیارگرفتن اعجوبه برزیلی بارسلونا بیش از صد میلیون یورو هزینه کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
شاخص بورس 556 واحد عقب نشست
مرحله سوم عرضه نفت در بورس این هفته  اجرا می‌شود
توزیع نفت سفید در روستاهای کوهستانی آستارا آغاز شد
50 هزار حلقه چاه کشاورزی ظرف پنج سال برق دار می شود
هوای کلانشهرها، گروگان خودروهای فاقد استاندارد
آب انتقالی کوهرنگ به یزد ساعت هفت صبح دوشنبه قطع می شود
5500 انشعاب برق غیرمجاز در کردستان به غیردائم تبدیل شد
تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز قزوین و دانشگاه شریف امضاء شد
1468خانوار هرمزگانی از پرداخت انشعاب انرژی معاف شدند
نمایندگان از پاسخ های زنگنه قانع شدند