تاکید رهامی، غرویان و رجایی بر حفظ رییس و نواب مجلس

17:25 ۱۴۲ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 120 0
تاکید رهامی، غرویان و رجایی بر حفظ رییس و نواب مجلس

تهران- ایرنا- محسن رهامی، محسن غرویان و غلامعلی رجایی سه چهره طرفدار دولت تاکید کردند که ترکیب رییس و نواب رییس مجلس دهم شورای اسلامی دست نخورده باقی بماند.

ایرنا

هر چند هیات رییسه مجلس دارای 12 عضو است اما سه پست آن از اهمیت بیشتری برخوردار است: رییس، نایب رییس اول، نایب رییس دوم. مطابق آیین نامه های داخلی مجلس، 6 دبیر و 3 کارپرداز سایر اعضای هیات رییسه را تشکیل می دهند. در این بین و به ترتیب انتخاب رییس، نایب رییس اول و نایب رییس دوم از اهمیت افزون تری برخوردار است.
هر 12 ماه یکبار انتخابات هیات رییسه تجدید می شود ولی انتخاب مجدد اعضا منعی ندارد. رییس مجلس رییس هیات رییسه است و در غیاب او به ترتیب نواب اول و دوم رییس عهده دار این سمت هستند.
با سپری شدن نزدیک به دوسال از عمر مجلس دهم، تا کنون کرسی های ریاست، نایب رییسی اول و نایب رییسی دوم به ترتیب در اختیار علی لاریجانی، مسعود پزشکیان و علی مطهری بوده است.
با این تبصره که رای لاریجانی از 237 رای در سال اول به 204 کاهش پیدا و آرای پزشکیان از 154 به 179 افزایش یافته است. علی مطهری نیز با صعود 30 تایی به 169 رای رسیده است.
ریشه این صعود و نزول آرا را باید در تغییر جناح بندی های داخلی مجلس دانست. فردا نیز رقابت بین فراکسیون های حامی دولت مستقلین و امید و فراکسیون مخالف دولت ولایی فردا سرنوشت 12 عضو هیات رییسه را روشن خواهد کرد.
خبرنگار گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا درباره این انتخابات با محسن رهامی، محسن غرویان و غلامعلی رجایی گفت و گو کرده است.
رهامی عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاحات در این باره می گوید: دو دیدگاه در دوستان اصلاح طلب ما وجود دارد. نخست گروهی که معتقدند جریان اصلاحات باید بروز و ظهور مستقل داشته باشد. این عده می گویند باید ریاست مجلس را به دست آورد ولو به قیمت از دست دادن نایب رییسی باشد.
او اظهار می کند: دسته دوم اما بر این عقیده اند که اگر رقیب مانند سال پیش که در انتخاب روسای کمیسیون ها زیر قولش زد رفتار نکند و به عهد خود پایبند بماند بهتر است با لاریجانی روی یک ائتلاف گفت و گو کرد تا ریاست مجلس از آن ایشان، نواب رییس همچنان در دستان پزشکیان و مطهری بماند ولی در دبیران و به ویژه روسای کمیسیون ها سهم اصلاح طلبان احیا شود چرا که تا کنون ریاست کمیسیون ها اغلب در دست رقیب بوده است. امشب قرار است درباره این دو گزینه بحث و تصمیم گیری شود.
آیت الله محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه هم بر حفظ وحدت بین مجلس و دولت تاکید و تصریح می کند: لاریجانی انسان سیاستمدار و حکیمی است که محبوبیت نسبتا خوبی هم دارد. نظرم این است که این انتخابات طوری صورت گیرد که حالت حمایتگری که هیات رییسه مجلس از دولت دارد پابرجا بماند و تعامل بین اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل محفوظ بماند.
غلامعلی رجایی مشاور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم این گونه اظهار می کند: لاریجانی کارنامه موفقی در اداره مجلس داشته است. به رغم احترامی که برای عارف قایلم ادامه ریاست لاریجانی را به صلاح می دانم.
وی ادامه می دهد : اگر چه لاریجانی به تک تک آرای اصلاح طلبان برای تداوم ریاستش نیاز دارد اما بهتر است فراکسیون امید بازی بر سر انتخاب رییس مجلس را واگذار شده بدانند و با مذاکره با لاریجانی، ضمن تداوم دادن نایب رییسی پزشکیان و مطهری، اکثریت کمیسیون ها را نیز در دست بگیرند.
پژوهش 3081*


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

هفتمی کاروان ایران در المپیک جوانان ۲۰۱۸
سومین دوره بازیهای المپیک جوانان در حالی در بوینس آیرس آرژانتین خاتمه یافت که کاروان ورزشی ایران با کسب 7 مدال طلا،3نقره و 4برنز و صعود 17 پله ای نسبت به دوره قبل در رده هفتم این بازیها جای گرفت.
بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.
ساموئل اتوئو سفیر لالیگا شد
ساموئل اتوئوی کامرونی به عنوان سفیر جدید لیگ دسته اول اسپانیا برگزیده شد.
انصاری‌فرد همچنان منتظر ویزای کار انگلیس
باشگاه المپیاکوس یونان خبری درباره شرایط ملی‌پوش ایرانی پیشین خود منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.
گذر از شرایط سخت اقتصادی به همکاری همه نهادها نیاز دارد
گذر از شرایط اقتصادی به همکاری همه نهادها نیاز دارد
پذیرش FATF مانع زیان کشور است
نماینده شیراز: استفاده از کالای ایرانی مستلزم رعایت حقوق مصرف کننده است
نیازمند بازتعریف و تجدیدنظر در روش‌های مقابله با مواد مخدر هستیم
FATF مانع از تکثیر بابک زنجانی‌ها می‌شود
کریمی: در حوزه حضور زنان در جامعه دچار عقب افتادگی هستیم
بیرانوندی: دانشگاه‎ها مشکلات جامعه را حل کنند
پژمانفر: مردم احساس می‌کنند موضوع پدیده مورد غفلت فرار گرفته است
حمایت از کالای ایرانی باید با حفظ حقوق مصرف کننده همراه باشد