عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

15:14 ۱۴۲ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 158 0
عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عبور از تحریم ها علاوه بر ارتقاء اعتماد عمومی، نیازمند همدلی ملی و تفاهم فراجناحی است و عزم همگانی برای مقابله با فساد می تواند سرآغازی برای این تفاهم باشد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سید فرید موسوی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز – سه شنبه – مجلس با گرامیداشت روز سوم خرداد، گفت: امروز جهان مجددا شاهد بدعهدی و رفتار غیرمسئولانه آمریکا است، این رفتار غیرمدنی در شرایطی صورت می گیرد که ما در طول تاریخ پرعظمت خود ثابت کرده ایم که نه تنها جنگ طلب نیستیم بلکه همواره قربانی جنگ طلبی کسانی بودیم که از حمایت شرق تا غرب جهان برخوردار بودند.
وی افزود: ما 8 سال در شرایطی که قدرت های جهان چشم و گوش خود را بسته بودند، با دست خالی نه فقط از خود که از مفهوم متعالی صلح دفاع کردیم و امروز هم صدای ما، صدای صلح طلبی و رفتار ما تلاش برای برانگیختن احترام جهانیان به حرمت انسان ها است و ای کاش این بار چشم و گوش جهانیان بسته نباشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور شایسته مردم بزرگ ایران نیست، گفت: می دانیم با بدعهدی آمریکا و افزایش تحریمها شرایط سختتر نیز خواهد شد اما هوشیار باشیم که اثر روانی تحریم کمتر از اثر مستقیم اقتصادی آن نیست.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی تمرکز بر مسائل اقتصادی نباید ما را از توجه به سایر مطالبات مردم در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل کند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امروز همراهی مردم و ارتقاء اعتماد عمومی بزرگترین سرمایهای است که می تواند در صورت درک درست شرایط و انجام برخی اصلاحات در رفتار و عملکرد، و رفع محدودیت ها، ممنوعیت ها و تنگ نظری های مختلف سلیقه ای، توفیق تمهیدات اقتصادی را نیز افزایش داده و نتایج تلاش های اقتصادی را ملموس تر کند.
موسوی خاطرنشان کرد: غافل نباشیم که برخی واکنشهای احساسی و کنترل نشده داخلی نیز می تواند مستمسکی برای ایجاد فضای روانی و شکستن انزوای فعلی آمریکا در جهان شود و شرایط فعلی را پیچیده تر کند بنابراین شایسته است در داخل نیز همگی به مدیریت دولت و دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم.
وی ادامه داد: اگر تهدیدات و تحریم ها باعث ایجاد حس ضعف یا تزلزل و دو دستگی در بین مسئولان کشور شود و اگر احزاب و گروه های سیاسی این شرایط را دستمایه تسویه حساب خود قرار دهند و به جای همراهی و تفاهم بر سر منافع ملی، در مسیر ایجاد اختلاف و اختلال گام بردارند بی شک فهم صحیحی از منافع ملی ندارند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از آنجا که در شرایط وجود محدودیت های اقتصادی، رانت جویان و مفسدان فضا را مناسب جولان دیده و در صف اول مدعیان دور زدن تحریم ها قرار می گیرند، عزم همگانی برای مقابله با فساد، ویژه خواری و رانت جویی می تواند سرآغازی برای این تفاهم ملی باشد.
وی با بیان اینکه در این شرایط، تقویت شفافیت مالی در کشور و تخصیص بهینه بودجه نیز از الزامات اصلی محسوب می شود، گفت: کشور در شرایطی نیست که دستگاه های دولتی و حاکمیتی بریز و بپاش خود را ادامه دهند، مدیران دستگاه ها باید خود را آماده انضباط مالی کنند و آنان که این توان را ندارند با احترام از سیستم مدیریتی کشور کنار بروند.
موسوی بیان کرد: نظارت بر این مهم نه فقط وظیفه دستگاه های نظارتی که فراتر از آن، نیازمند فعال کردن ظرفیت نهادهای مدنی است که زمینه سازی آن وظیفه ما در مجلس شورای اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت عظیم جوانان کشور در زمینه علم، تدبیر و اقدام هم برای برون رفت از وضعیت جاری غیرقابل انکار است.
نماینده مردم تهران تاکید کرد: نوآوری انرژی و پشتکار جوانان ایرانی تا کنون کمک رسان کشور در حل معضلات اساسی بوده و توانسته تصویر جدیدی از این ایران صلح جو و اهل گفت وگو را در عرصه بین المللی نشان دهد؛ جوانانی که تا به امروز خوب و موفق امتحان پس داده اند اما کمترین بهره را از همراهی های خود نبرده اند.
وی استفاده از ظرفیت و توانمندی های جوانان را کمک و لطف به آنان ندانست و گفت: وظیفه تمام دولتمردان و مدیران کشور است تا دستگاه های مختلف را با پویایی و نشاط و کارآیی جوانان تقویت کنند.
موسوی تاکید کرد: لزوم به کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی، مطالبه ای ملی از دولت است که مجلس برای تحقق حداقلی آن اخیرا کلیات طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان را پس از چند ماه کار جدی و کارشناسی به تصویب رساند و امیدوارم جزئیات به زودی مصوب گردد.
وی خطاب به رییس جمهوری گفت: من بعنوان یک جوان حامی دولت، از اینکه دولتی که با حمایت هم نسلان من روی کار آمد، دولتی که با شعار جوانگرایی رای از مردم گرفت، دولتی که رییس آن در سخنانش را جوانان را خطاب قرار می دهد و از آینده می گوید، متاسفم که همان دولت با طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان مخالفت کرده و نماینده خود را در مخالفت با این طرح به مجلس می فرستد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: جناب آقای رییس جمهوری به توان جوانان برای گذراندن کشور از شرایط فعلی باور داشته باشید و به نمایندگی از جوانان کشور در خواست می کنم باز هم به دولت تحت امر خود بر لزوم استفاده از ظرفیت های جوانان تاکید و ابرام کنید.
وی در ادامه خطاب به جوانان گفت: دوستان خوبم امروز نوبت ما است که با هر فکر و سلیقه ای برای عبور دادن کشور از شرایط فعلی راه همدلی در پیش بگیرم، باور دارم که مدیریت بحران های کشور بدون ایجاد وفاق ملی به سرانجام نخواهد رسید و امیدی هم به شکل گیری این وفاق و انسجام بین منازعه گران فعلی فضای سیاسی کشور ندارم.
موسوی اضافه کرد: شما امید شکل گیری این همدلی ملی هستید، امیدوارانه در صحنه سیاسی و مدیریتی کشور فعال شوید تا الگویی از مفاهمه، همدلی و همکاری پیش روی کسانی بگذارید که سال ها است به جای سیاست ورزی، تنازع سیاسی و جناحی را پیشه کرده اند.
وی تاکید کرد: فردای بهتر برای ایران اسلامی در گرو همدلی و همکاری جوانان و بهره مندی کشور از توان مدیریتی آنان است.
نماینده مردم تهران همچنین در ادامه خطاب به بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: اخبار نگران کننده ای درباره برخی مدارس منتشر شده و آرامش روانی جامعه و مخصوصا والدین را به هم ریخته است. انتظار است که اهتمام جدی و دستور ویژه در خصوص بررسی موضوع و ارائه گزارش مربوط به آن را صادر کنید.
سیام**9314**1449


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

آلتونی با شکست مقابل نماینده نروژ برنز گرفت
کاراته کای تیم بانوان ایران در مرحله نیمه نهایی با شکست برابر رقیب خود از نروژ به نشان برنز دست یافت تا سومین نشان برای کاراته بدست آمده بود.
کاراته کای تیم پسران ایران به فینال رسید
دومین نماینده تیم پسران ایران در المپیک جوانان با برتری مقابل رقیب ترکیه ای خود راهی مبارزه پایانی شد.
اولین مدال طلای المپیکی کاراته بدست آمد
کاراته کای جوان کشورمان با برتری مقابل رقیب مراکشی خود در مبارزه پایانی اولین مدال طلای تاریخ کاراته ایران در المپیک را به نام خود ثبت کرد.
از رئال تا بایرن؛ مقصد بعدی آرسن ونگر کجاست؟
آرسن ونگر اشتیاق خود را به بازگشت به دنیای فوتبال در سال آتی میلادی اعلام کرده است.
۴ بازیکن پرسپولیس و نود، تست دوپینگ دادند
4 بازیکن از پرسپولیس و نود ارومیه پس از پایان مسابقه تست دوپینگ دادند.
دکتر حقیقت: باید در مورد کمال ریسک کنیم
پزشک باشگاه پرسپولیس می گوید که تمام تلاشمان را می کنیم تا کمال به دیدار برابر السد برسد.
اقدام تحسین برانگیز مسی به نفع کودکان سرطانی
برنامه های لیونل مسی برای تاسیس مرکز تخصصی سرطان کودکان امروز به ثمر نشست.
سیدجلال: هواداران پرسپولیس فریب خوردند
کاپیتان تیم پرسپولیس می‌گوید هواداران تیمش با نیامدن خود در استادیوم فریب خوردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور جایی در سند تحول بنیادین ندارد و اگر زمینه اجرای کامل سند در مدارس فراهم شود در آینده نزدیک شاهد حذف کنکور خواهیم بود گفت: کنکور آموزش و پرورش را از رسیدن به اهداف متعالی‌اش باز می‌دارد.
ماجرای استوری‌های عجیب بازیکنان تیم ملی چیست؟
حواشی تیم امید گویی تمام شدنی نیست و هر روز خبرهای عجیب جدیدی از اردوی این تیم به گوش می‌رسد.
تهران نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است
پکن- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه اظهار کرد: ایران، به اذعان مجامع بین‌المللی، در مبارزه با تروریسم در عراق، سوریه و افغانستان، نقش بزرگی ایفا کرده است.
بازداشت راننده پژوی شیطانی در نمایشگاه ماشین
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری جوانی که با گشت زنی در فضای مجازی و مسافربری اقدام به فریب و ربایش دختران جوان به قصد آزار و اذیت آنها کرده بود، خبر داد.
پاپ: ممکن است بعد از دعوت رسمی به کره شمالی بروم
پکن- ایرنا- 'پاپ فرانسیس' رهبر کاتولیک های جهان ابراز تمایل خود را برای سفر به کره شمالی در صورت دعوت رسمی اعلام کرد و گفت: قطعا به چنین دعوتی از سوی کره شمالی پاسخ خواهد داد.
گذر از شرایط سخت اقتصادی به همکاری همه نهادها نیاز دارد
گذر از شرایط اقتصادی به همکاری همه نهادها نیاز دارد
پذیرش FATF مانع زیان کشور است
نماینده شیراز: استفاده از کالای ایرانی مستلزم رعایت حقوق مصرف کننده است
نیازمند بازتعریف و تجدیدنظر در روش‌های مقابله با مواد مخدر هستیم
FATF مانع از تکثیر بابک زنجانی‌ها می‌شود
کریمی: در حوزه حضور زنان در جامعه دچار عقب افتادگی هستیم
بیرانوندی: دانشگاه‎ها مشکلات جامعه را حل کنند
پژمانفر: مردم احساس می‌کنند موضوع پدیده مورد غفلت فرار گرفته است
حمایت از کالای ایرانی باید با حفظ حقوق مصرف کننده همراه باشد