عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

15:14 ۸۴ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 96 0
عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عبور از تحریم ها علاوه بر ارتقاء اعتماد عمومی، نیازمند همدلی ملی و تفاهم فراجناحی است و عزم همگانی برای مقابله با فساد می تواند سرآغازی برای این تفاهم باشد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سید فرید موسوی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز – سه شنبه – مجلس با گرامیداشت روز سوم خرداد، گفت: امروز جهان مجددا شاهد بدعهدی و رفتار غیرمسئولانه آمریکا است، این رفتار غیرمدنی در شرایطی صورت می گیرد که ما در طول تاریخ پرعظمت خود ثابت کرده ایم که نه تنها جنگ طلب نیستیم بلکه همواره قربانی جنگ طلبی کسانی بودیم که از حمایت شرق تا غرب جهان برخوردار بودند.
وی افزود: ما 8 سال در شرایطی که قدرت های جهان چشم و گوش خود را بسته بودند، با دست خالی نه فقط از خود که از مفهوم متعالی صلح دفاع کردیم و امروز هم صدای ما، صدای صلح طلبی و رفتار ما تلاش برای برانگیختن احترام جهانیان به حرمت انسان ها است و ای کاش این بار چشم و گوش جهانیان بسته نباشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور شایسته مردم بزرگ ایران نیست، گفت: می دانیم با بدعهدی آمریکا و افزایش تحریمها شرایط سختتر نیز خواهد شد اما هوشیار باشیم که اثر روانی تحریم کمتر از اثر مستقیم اقتصادی آن نیست.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی تمرکز بر مسائل اقتصادی نباید ما را از توجه به سایر مطالبات مردم در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل کند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امروز همراهی مردم و ارتقاء اعتماد عمومی بزرگترین سرمایهای است که می تواند در صورت درک درست شرایط و انجام برخی اصلاحات در رفتار و عملکرد، و رفع محدودیت ها، ممنوعیت ها و تنگ نظری های مختلف سلیقه ای، توفیق تمهیدات اقتصادی را نیز افزایش داده و نتایج تلاش های اقتصادی را ملموس تر کند.
موسوی خاطرنشان کرد: غافل نباشیم که برخی واکنشهای احساسی و کنترل نشده داخلی نیز می تواند مستمسکی برای ایجاد فضای روانی و شکستن انزوای فعلی آمریکا در جهان شود و شرایط فعلی را پیچیده تر کند بنابراین شایسته است در داخل نیز همگی به مدیریت دولت و دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم.
وی ادامه داد: اگر تهدیدات و تحریم ها باعث ایجاد حس ضعف یا تزلزل و دو دستگی در بین مسئولان کشور شود و اگر احزاب و گروه های سیاسی این شرایط را دستمایه تسویه حساب خود قرار دهند و به جای همراهی و تفاهم بر سر منافع ملی، در مسیر ایجاد اختلاف و اختلال گام بردارند بی شک فهم صحیحی از منافع ملی ندارند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از آنجا که در شرایط وجود محدودیت های اقتصادی، رانت جویان و مفسدان فضا را مناسب جولان دیده و در صف اول مدعیان دور زدن تحریم ها قرار می گیرند، عزم همگانی برای مقابله با فساد، ویژه خواری و رانت جویی می تواند سرآغازی برای این تفاهم ملی باشد.
وی با بیان اینکه در این شرایط، تقویت شفافیت مالی در کشور و تخصیص بهینه بودجه نیز از الزامات اصلی محسوب می شود، گفت: کشور در شرایطی نیست که دستگاه های دولتی و حاکمیتی بریز و بپاش خود را ادامه دهند، مدیران دستگاه ها باید خود را آماده انضباط مالی کنند و آنان که این توان را ندارند با احترام از سیستم مدیریتی کشور کنار بروند.
موسوی بیان کرد: نظارت بر این مهم نه فقط وظیفه دستگاه های نظارتی که فراتر از آن، نیازمند فعال کردن ظرفیت نهادهای مدنی است که زمینه سازی آن وظیفه ما در مجلس شورای اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت عظیم جوانان کشور در زمینه علم، تدبیر و اقدام هم برای برون رفت از وضعیت جاری غیرقابل انکار است.
نماینده مردم تهران تاکید کرد: نوآوری انرژی و پشتکار جوانان ایرانی تا کنون کمک رسان کشور در حل معضلات اساسی بوده و توانسته تصویر جدیدی از این ایران صلح جو و اهل گفت وگو را در عرصه بین المللی نشان دهد؛ جوانانی که تا به امروز خوب و موفق امتحان پس داده اند اما کمترین بهره را از همراهی های خود نبرده اند.
وی استفاده از ظرفیت و توانمندی های جوانان را کمک و لطف به آنان ندانست و گفت: وظیفه تمام دولتمردان و مدیران کشور است تا دستگاه های مختلف را با پویایی و نشاط و کارآیی جوانان تقویت کنند.
موسوی تاکید کرد: لزوم به کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی، مطالبه ای ملی از دولت است که مجلس برای تحقق حداقلی آن اخیرا کلیات طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان را پس از چند ماه کار جدی و کارشناسی به تصویب رساند و امیدوارم جزئیات به زودی مصوب گردد.
وی خطاب به رییس جمهوری گفت: من بعنوان یک جوان حامی دولت، از اینکه دولتی که با حمایت هم نسلان من روی کار آمد، دولتی که با شعار جوانگرایی رای از مردم گرفت، دولتی که رییس آن در سخنانش را جوانان را خطاب قرار می دهد و از آینده می گوید، متاسفم که همان دولت با طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان مخالفت کرده و نماینده خود را در مخالفت با این طرح به مجلس می فرستد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: جناب آقای رییس جمهوری به توان جوانان برای گذراندن کشور از شرایط فعلی باور داشته باشید و به نمایندگی از جوانان کشور در خواست می کنم باز هم به دولت تحت امر خود بر لزوم استفاده از ظرفیت های جوانان تاکید و ابرام کنید.
وی در ادامه خطاب به جوانان گفت: دوستان خوبم امروز نوبت ما است که با هر فکر و سلیقه ای برای عبور دادن کشور از شرایط فعلی راه همدلی در پیش بگیرم، باور دارم که مدیریت بحران های کشور بدون ایجاد وفاق ملی به سرانجام نخواهد رسید و امیدی هم به شکل گیری این وفاق و انسجام بین منازعه گران فعلی فضای سیاسی کشور ندارم.
موسوی اضافه کرد: شما امید شکل گیری این همدلی ملی هستید، امیدوارانه در صحنه سیاسی و مدیریتی کشور فعال شوید تا الگویی از مفاهمه، همدلی و همکاری پیش روی کسانی بگذارید که سال ها است به جای سیاست ورزی، تنازع سیاسی و جناحی را پیشه کرده اند.
وی تاکید کرد: فردای بهتر برای ایران اسلامی در گرو همدلی و همکاری جوانان و بهره مندی کشور از توان مدیریتی آنان است.
نماینده مردم تهران همچنین در ادامه خطاب به بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: اخبار نگران کننده ای درباره برخی مدارس منتشر شده و آرامش روانی جامعه و مخصوصا والدین را به هم ریخته است. انتظار است که اهتمام جدی و دستور ویژه در خصوص بررسی موضوع و ارائه گزارش مربوط به آن را صادر کنید.
سیام**9314**1449


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

گزارش ویژه از بدهی‌های خطرآفرین استقلال
مدیران استقلال برای جلوگیری از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا با نمایندگان ارشد AFC دیدار کردند.
گریزمان در صدر لیست خرید بایرن مونیخ
نشریه آلمانی بیلد ادعا کرد که آنتوان گریزمان، ستاره فرانسوی اتلتیکو مادرید، در صدر فهرست خرید بایرن مونیخ قرار دارد و ممکن است این باشگاه حاضر به پرداخت بند فسخ قرارداد او شود.
نتایج بازی‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا
در شب تساوی خانگی بنفیکا، تیم آیندهوون در زمین رقیبش به برتری دست یافت.
جهانبخش: بازی مقابل آرسنال برایم اهمیت داشت
مهاجم ایرانی به عملکرد خود و تیمش در بازی هفته آینده لیگ برتر انگلیس امیدوار است.
داستان رابطه پُر فراز و نشیب مورینیو و پوگبا
منچستریونایتد باید مشکل میان مورینیو و پوگبا را حل کند.
پرندگان اقبال؛ گلزنی کن تا تیمت نبازد!
در این مطلب به ۱۰ بازیکنی می‌پردازیم که هرگاه گل زده اند، تیمشان شکست نخورده است.
زلزله‌ی ۷ ریشتری، ونزوئلا را لرزاند
بامداد چهارشنبه زلزله‌ای به قدرت بیش از ۷ ریشتر مناطق ساحلی ونزوئلا را به لرزه درآورد.
تصاویر جدید از سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا
در حال حاضر پیکر باقی مانده از نفتکش ایرانی سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا آرام گرفته است. در فیلمی که منتشر شده، تصاویر جدیدی از این نفتکش ایرانی در اعماق دریا نشان داده می شود و برخی از اعضای تیم مشاور عملیات غواصی روی تصاویر توضیحاتی ارائه می کنند.
مراسم دعای عرفه (۲)
همزمان با دهم ذی‌الحجه و وقوف حجاج خانه خدا در صحرای عرفات، شیعیان ایران دعای عرفه را بعدازظهر سه‌شنبه - ۳۰ مرداد - در تکایا، حسینیه‌ها و مساجد سراسر کشور زمزمه می‌کنند. دعای عرفه از جمله مناسک شیعیان است که در روز عرفه و بعد از نماز ظهر و عصر خوانده می‌شود.
آلمان: برای حفظ برجام، باید یک نظام پرداخت مالی مستقل از آمریکا ایجاد شود
وزیر خارجه آلمان می‌گوید برای حفظ برجام لازم است یک نظام پرداخت مالی مستقل از آمریکا ایجاد شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حاجیان یمنی با مشکلات بسیار زیادی در مکه مواجه شده‌اند
در پی سردی روابط عربستان و یمن و جنگ خونینی که آل‌سعود در این کشور به راه انداخته است حاجیان یمنی با مشکلات بسیار زیادی در مکه مواجه شده‌اند.
گزارش ویژه از بدهی‌های خطرآفرین استقلال
مدیران استقلال برای جلوگیری از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا با نمایندگان ارشد AFC دیدار کردند.
گریزمان در صدر لیست خرید بایرن مونیخ
نشریه آلمانی بیلد ادعا کرد که آنتوان گریزمان، ستاره فرانسوی اتلتیکو مادرید، در صدر فهرست خرید بایرن مونیخ قرار دارد و ممکن است این باشگاه حاضر به پرداخت بند فسخ قرارداد او شود.
نتایج بازی‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا
در شب تساوی خانگی بنفیکا، تیم آیندهوون در زمین رقیبش به برتری دست یافت.
جهانبخش: بازی مقابل آرسنال برایم اهمیت داشت
مهاجم ایرانی به عملکرد خود و تیمش در بازی هفته آینده لیگ برتر انگلیس امیدوار است.
آمریکا قابل اعتماد نیست
بودجه‌ تخصیصی توسعه بخش کشاورزی کافی نیست
شفافیت آرای نمایندگان طرحی برای ارزیابی مجلسی ها
اظهارات یک نماینده درباره رد دوتابعیتی‌ بودن با سوگند خلاف قانون است
با فدا شدن مسافرین صنعت هوانوردی از بین خواهد رفت
تسهیلات مشاغل روستایی به نام روستایی و به کام دلال و شهرنشینان نباشد
تعامل هدفمند دولت و مجلس گره گشای مشکلات کشور است
نشست مجلس و وزارت خارجه درباره کنوانسیون خزر برگزار می‌شود
ادامه یا منع فعالیت شهردار تهران برعهده شوراست
هدف طرح سئوال از رئیس جمهوری کمک به دولت است