عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

15:14 ۲۵ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 72 0
عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عبور از تحریم ها علاوه بر ارتقاء اعتماد عمومی، نیازمند همدلی ملی و تفاهم فراجناحی است و عزم همگانی برای مقابله با فساد می تواند سرآغازی برای این تفاهم باشد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سید فرید موسوی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز – سه شنبه – مجلس با گرامیداشت روز سوم خرداد، گفت: امروز جهان مجددا شاهد بدعهدی و رفتار غیرمسئولانه آمریکا است، این رفتار غیرمدنی در شرایطی صورت می گیرد که ما در طول تاریخ پرعظمت خود ثابت کرده ایم که نه تنها جنگ طلب نیستیم بلکه همواره قربانی جنگ طلبی کسانی بودیم که از حمایت شرق تا غرب جهان برخوردار بودند.
وی افزود: ما 8 سال در شرایطی که قدرت های جهان چشم و گوش خود را بسته بودند، با دست خالی نه فقط از خود که از مفهوم متعالی صلح دفاع کردیم و امروز هم صدای ما، صدای صلح طلبی و رفتار ما تلاش برای برانگیختن احترام جهانیان به حرمت انسان ها است و ای کاش این بار چشم و گوش جهانیان بسته نباشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور شایسته مردم بزرگ ایران نیست، گفت: می دانیم با بدعهدی آمریکا و افزایش تحریمها شرایط سختتر نیز خواهد شد اما هوشیار باشیم که اثر روانی تحریم کمتر از اثر مستقیم اقتصادی آن نیست.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی تمرکز بر مسائل اقتصادی نباید ما را از توجه به سایر مطالبات مردم در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل کند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امروز همراهی مردم و ارتقاء اعتماد عمومی بزرگترین سرمایهای است که می تواند در صورت درک درست شرایط و انجام برخی اصلاحات در رفتار و عملکرد، و رفع محدودیت ها، ممنوعیت ها و تنگ نظری های مختلف سلیقه ای، توفیق تمهیدات اقتصادی را نیز افزایش داده و نتایج تلاش های اقتصادی را ملموس تر کند.
موسوی خاطرنشان کرد: غافل نباشیم که برخی واکنشهای احساسی و کنترل نشده داخلی نیز می تواند مستمسکی برای ایجاد فضای روانی و شکستن انزوای فعلی آمریکا در جهان شود و شرایط فعلی را پیچیده تر کند بنابراین شایسته است در داخل نیز همگی به مدیریت دولت و دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم.
وی ادامه داد: اگر تهدیدات و تحریم ها باعث ایجاد حس ضعف یا تزلزل و دو دستگی در بین مسئولان کشور شود و اگر احزاب و گروه های سیاسی این شرایط را دستمایه تسویه حساب خود قرار دهند و به جای همراهی و تفاهم بر سر منافع ملی، در مسیر ایجاد اختلاف و اختلال گام بردارند بی شک فهم صحیحی از منافع ملی ندارند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از آنجا که در شرایط وجود محدودیت های اقتصادی، رانت جویان و مفسدان فضا را مناسب جولان دیده و در صف اول مدعیان دور زدن تحریم ها قرار می گیرند، عزم همگانی برای مقابله با فساد، ویژه خواری و رانت جویی می تواند سرآغازی برای این تفاهم ملی باشد.
وی با بیان اینکه در این شرایط، تقویت شفافیت مالی در کشور و تخصیص بهینه بودجه نیز از الزامات اصلی محسوب می شود، گفت: کشور در شرایطی نیست که دستگاه های دولتی و حاکمیتی بریز و بپاش خود را ادامه دهند، مدیران دستگاه ها باید خود را آماده انضباط مالی کنند و آنان که این توان را ندارند با احترام از سیستم مدیریتی کشور کنار بروند.
موسوی بیان کرد: نظارت بر این مهم نه فقط وظیفه دستگاه های نظارتی که فراتر از آن، نیازمند فعال کردن ظرفیت نهادهای مدنی است که زمینه سازی آن وظیفه ما در مجلس شورای اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت عظیم جوانان کشور در زمینه علم، تدبیر و اقدام هم برای برون رفت از وضعیت جاری غیرقابل انکار است.
نماینده مردم تهران تاکید کرد: نوآوری انرژی و پشتکار جوانان ایرانی تا کنون کمک رسان کشور در حل معضلات اساسی بوده و توانسته تصویر جدیدی از این ایران صلح جو و اهل گفت وگو را در عرصه بین المللی نشان دهد؛ جوانانی که تا به امروز خوب و موفق امتحان پس داده اند اما کمترین بهره را از همراهی های خود نبرده اند.
وی استفاده از ظرفیت و توانمندی های جوانان را کمک و لطف به آنان ندانست و گفت: وظیفه تمام دولتمردان و مدیران کشور است تا دستگاه های مختلف را با پویایی و نشاط و کارآیی جوانان تقویت کنند.
موسوی تاکید کرد: لزوم به کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی، مطالبه ای ملی از دولت است که مجلس برای تحقق حداقلی آن اخیرا کلیات طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان را پس از چند ماه کار جدی و کارشناسی به تصویب رساند و امیدوارم جزئیات به زودی مصوب گردد.
وی خطاب به رییس جمهوری گفت: من بعنوان یک جوان حامی دولت، از اینکه دولتی که با حمایت هم نسلان من روی کار آمد، دولتی که با شعار جوانگرایی رای از مردم گرفت، دولتی که رییس آن در سخنانش را جوانان را خطاب قرار می دهد و از آینده می گوید، متاسفم که همان دولت با طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان مخالفت کرده و نماینده خود را در مخالفت با این طرح به مجلس می فرستد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: جناب آقای رییس جمهوری به توان جوانان برای گذراندن کشور از شرایط فعلی باور داشته باشید و به نمایندگی از جوانان کشور در خواست می کنم باز هم به دولت تحت امر خود بر لزوم استفاده از ظرفیت های جوانان تاکید و ابرام کنید.
وی در ادامه خطاب به جوانان گفت: دوستان خوبم امروز نوبت ما است که با هر فکر و سلیقه ای برای عبور دادن کشور از شرایط فعلی راه همدلی در پیش بگیرم، باور دارم که مدیریت بحران های کشور بدون ایجاد وفاق ملی به سرانجام نخواهد رسید و امیدی هم به شکل گیری این وفاق و انسجام بین منازعه گران فعلی فضای سیاسی کشور ندارم.
موسوی اضافه کرد: شما امید شکل گیری این همدلی ملی هستید، امیدوارانه در صحنه سیاسی و مدیریتی کشور فعال شوید تا الگویی از مفاهمه، همدلی و همکاری پیش روی کسانی بگذارید که سال ها است به جای سیاست ورزی، تنازع سیاسی و جناحی را پیشه کرده اند.
وی تاکید کرد: فردای بهتر برای ایران اسلامی در گرو همدلی و همکاری جوانان و بهره مندی کشور از توان مدیریتی آنان است.
نماینده مردم تهران همچنین در ادامه خطاب به بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: اخبار نگران کننده ای درباره برخی مدارس منتشر شده و آرامش روانی جامعه و مخصوصا والدین را به هم ریخته است. انتظار است که اهتمام جدی و دستور ویژه در خصوص بررسی موضوع و ارائه گزارش مربوط به آن را صادر کنید.
سیام**9314**1449


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دلار امروز چند؟- نرخ ارز بانکی امروز 3 تیر 97
نرخ انواع ارز در بازار بین بانکی به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی بدون تغییر نسبت به روز گذشته اعلام شد.
با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو چیست؟
شواهد نشان می دهد که صنعت خودرو تحت حاکمیت یک جریان سیاسی در بدنه تصمیم گیر و مدیریتی، در حال تحول به نفع چند شرکت خاص است. شرکت هایی که منافع شان در حمایت سیاسی دولت، حذف رقبای بازار و پایین نگه داشتن تعرفه واردات قطعه است
سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب
با همان لباس نظامی آمد و بین غلامرضا مصباحی‌مقدم و سیدابراهیم رئیسی نشست. در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر فیروزآبادی سوژه قابل‌توجه عکاسان خبری حاضر در جلسه مجمع بود. دلیل آن‌هم خبری بود که در روزهای گذشته فضای مجازی و رسانه‌ها را درنوردیده بود با عنوان «ویلای لواسان» که جنبش عدالتخواه دانشجویی ابتدا منتشرکننده این خبر بود.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
مجلس با لایحه اصلاح ساختار دولت مخالفت کرد
حق التدریسی ها باردیگر مقابل مجلس تجمع کردند
مجلس رهنمودهای رهبری را در بررسی قوانین  لحاظ کند
انتقاد «عارف» از کسانی که خود را سخنگوی بزرگان اصلاحات معرفی می‌کنند
پزشکیان از برخورد با متهمان شورای شهر تبریز انتقاد کرد
ضرورت تشکیل احزاب رنگارنگ در کشور
طرح تعالی جمعیت در مجلس در دست بررسی است
ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در یونسکو در حال بررسی است
ارزش افزوده محصولات پتروشیمی کشور پایین است
تحلیل یک عضو کمیسیون انرژی درباره قیمت بنزین