عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

15:14 ۲۶۷ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 251 0
عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عبور از تحریم ها علاوه بر ارتقاء اعتماد عمومی، نیازمند همدلی ملی و تفاهم فراجناحی است و عزم همگانی برای مقابله با فساد می تواند سرآغازی برای این تفاهم باشد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سید فرید موسوی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز – سه شنبه – مجلس با گرامیداشت روز سوم خرداد، گفت: امروز جهان مجددا شاهد بدعهدی و رفتار غیرمسئولانه آمریکا است، این رفتار غیرمدنی در شرایطی صورت می گیرد که ما در طول تاریخ پرعظمت خود ثابت کرده ایم که نه تنها جنگ طلب نیستیم بلکه همواره قربانی جنگ طلبی کسانی بودیم که از حمایت شرق تا غرب جهان برخوردار بودند.
وی افزود: ما 8 سال در شرایطی که قدرت های جهان چشم و گوش خود را بسته بودند، با دست خالی نه فقط از خود که از مفهوم متعالی صلح دفاع کردیم و امروز هم صدای ما، صدای صلح طلبی و رفتار ما تلاش برای برانگیختن احترام جهانیان به حرمت انسان ها است و ای کاش این بار چشم و گوش جهانیان بسته نباشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور شایسته مردم بزرگ ایران نیست، گفت: می دانیم با بدعهدی آمریکا و افزایش تحریمها شرایط سختتر نیز خواهد شد اما هوشیار باشیم که اثر روانی تحریم کمتر از اثر مستقیم اقتصادی آن نیست.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی تمرکز بر مسائل اقتصادی نباید ما را از توجه به سایر مطالبات مردم در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل کند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امروز همراهی مردم و ارتقاء اعتماد عمومی بزرگترین سرمایهای است که می تواند در صورت درک درست شرایط و انجام برخی اصلاحات در رفتار و عملکرد، و رفع محدودیت ها، ممنوعیت ها و تنگ نظری های مختلف سلیقه ای، توفیق تمهیدات اقتصادی را نیز افزایش داده و نتایج تلاش های اقتصادی را ملموس تر کند.
موسوی خاطرنشان کرد: غافل نباشیم که برخی واکنشهای احساسی و کنترل نشده داخلی نیز می تواند مستمسکی برای ایجاد فضای روانی و شکستن انزوای فعلی آمریکا در جهان شود و شرایط فعلی را پیچیده تر کند بنابراین شایسته است در داخل نیز همگی به مدیریت دولت و دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم.
وی ادامه داد: اگر تهدیدات و تحریم ها باعث ایجاد حس ضعف یا تزلزل و دو دستگی در بین مسئولان کشور شود و اگر احزاب و گروه های سیاسی این شرایط را دستمایه تسویه حساب خود قرار دهند و به جای همراهی و تفاهم بر سر منافع ملی، در مسیر ایجاد اختلاف و اختلال گام بردارند بی شک فهم صحیحی از منافع ملی ندارند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از آنجا که در شرایط وجود محدودیت های اقتصادی، رانت جویان و مفسدان فضا را مناسب جولان دیده و در صف اول مدعیان دور زدن تحریم ها قرار می گیرند، عزم همگانی برای مقابله با فساد، ویژه خواری و رانت جویی می تواند سرآغازی برای این تفاهم ملی باشد.
وی با بیان اینکه در این شرایط، تقویت شفافیت مالی در کشور و تخصیص بهینه بودجه نیز از الزامات اصلی محسوب می شود، گفت: کشور در شرایطی نیست که دستگاه های دولتی و حاکمیتی بریز و بپاش خود را ادامه دهند، مدیران دستگاه ها باید خود را آماده انضباط مالی کنند و آنان که این توان را ندارند با احترام از سیستم مدیریتی کشور کنار بروند.
موسوی بیان کرد: نظارت بر این مهم نه فقط وظیفه دستگاه های نظارتی که فراتر از آن، نیازمند فعال کردن ظرفیت نهادهای مدنی است که زمینه سازی آن وظیفه ما در مجلس شورای اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت عظیم جوانان کشور در زمینه علم، تدبیر و اقدام هم برای برون رفت از وضعیت جاری غیرقابل انکار است.
نماینده مردم تهران تاکید کرد: نوآوری انرژی و پشتکار جوانان ایرانی تا کنون کمک رسان کشور در حل معضلات اساسی بوده و توانسته تصویر جدیدی از این ایران صلح جو و اهل گفت وگو را در عرصه بین المللی نشان دهد؛ جوانانی که تا به امروز خوب و موفق امتحان پس داده اند اما کمترین بهره را از همراهی های خود نبرده اند.
وی استفاده از ظرفیت و توانمندی های جوانان را کمک و لطف به آنان ندانست و گفت: وظیفه تمام دولتمردان و مدیران کشور است تا دستگاه های مختلف را با پویایی و نشاط و کارآیی جوانان تقویت کنند.
موسوی تاکید کرد: لزوم به کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی، مطالبه ای ملی از دولت است که مجلس برای تحقق حداقلی آن اخیرا کلیات طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان را پس از چند ماه کار جدی و کارشناسی به تصویب رساند و امیدوارم جزئیات به زودی مصوب گردد.
وی خطاب به رییس جمهوری گفت: من بعنوان یک جوان حامی دولت، از اینکه دولتی که با حمایت هم نسلان من روی کار آمد، دولتی که با شعار جوانگرایی رای از مردم گرفت، دولتی که رییس آن در سخنانش را جوانان را خطاب قرار می دهد و از آینده می گوید، متاسفم که همان دولت با طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان مخالفت کرده و نماینده خود را در مخالفت با این طرح به مجلس می فرستد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: جناب آقای رییس جمهوری به توان جوانان برای گذراندن کشور از شرایط فعلی باور داشته باشید و به نمایندگی از جوانان کشور در خواست می کنم باز هم به دولت تحت امر خود بر لزوم استفاده از ظرفیت های جوانان تاکید و ابرام کنید.
وی در ادامه خطاب به جوانان گفت: دوستان خوبم امروز نوبت ما است که با هر فکر و سلیقه ای برای عبور دادن کشور از شرایط فعلی راه همدلی در پیش بگیرم، باور دارم که مدیریت بحران های کشور بدون ایجاد وفاق ملی به سرانجام نخواهد رسید و امیدی هم به شکل گیری این وفاق و انسجام بین منازعه گران فعلی فضای سیاسی کشور ندارم.
موسوی اضافه کرد: شما امید شکل گیری این همدلی ملی هستید، امیدوارانه در صحنه سیاسی و مدیریتی کشور فعال شوید تا الگویی از مفاهمه، همدلی و همکاری پیش روی کسانی بگذارید که سال ها است به جای سیاست ورزی، تنازع سیاسی و جناحی را پیشه کرده اند.
وی تاکید کرد: فردای بهتر برای ایران اسلامی در گرو همدلی و همکاری جوانان و بهره مندی کشور از توان مدیریتی آنان است.
نماینده مردم تهران همچنین در ادامه خطاب به بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: اخبار نگران کننده ای درباره برخی مدارس منتشر شده و آرامش روانی جامعه و مخصوصا والدین را به هم ریخته است. انتظار است که اهتمام جدی و دستور ویژه در خصوص بررسی موضوع و ارائه گزارش مربوط به آن را صادر کنید.
سیام**9314**1449


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
محسن هاشمی: سخنان قالیباف غیرمنصفانه بود
رئیس شورای شهر تهران بااشاره به سخنان شب گذشته قالیباف یک برنامه تلویزیونی که بدهی شهرداری را تکذیب کرده و آن را یک دروغ بزرگ خوانده بود، گفت: بخشی از سخنان قالیباف در صدا و سیما غیرمنصفانه و ظلم به شهرداری و شورا بوده و می‌بایست صدا و سیما فرصت پاسخگویی به شورا و شهرداری بدهد و قالیباف نیز اظهارات خود را اصلاح کند.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
اعتقاد «پزشکیان» بر اصلاح ساختار آموزش و پرورش
زاهدی: فرهنگیان و مدیران آموزش و پرورش بیانیه اخیر رهبری را ترویج کنند
پایان سومین جلسه بررسی بودجه-‏ادامه‬ بررسی در جلسه نوبت عصر مجلس
فقط از ۲۰ درصد ظرفیت ۱۱ بندر اصلی ایران استفاده می‌شود
گزارش ایسنا از دومین روز بررسی لایحه بودجه ۹۸-ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه تروریستی زاهدان
تصمیمات حوزه کشاورزی، مبنای کارشناسی و علمی ندارد
با تصویب مجلس؛ میزان عرضه نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی تعیین شد
اعلام وصول طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان
راهکار مجلس برای جبران کمبود احتمالی درآمدهای نفتی در سال ۹۸
ردپای جاسوسی اطلاعاتی در حادثه تروریستی زاهدان