عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

15:14 ۱۹۴ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 192 0
عبور از تحریم ها نیازمند همدلی ملی است

تهران - ایرنا - نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عبور از تحریم ها علاوه بر ارتقاء اعتماد عمومی، نیازمند همدلی ملی و تفاهم فراجناحی است و عزم همگانی برای مقابله با فساد می تواند سرآغازی برای این تفاهم باشد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سید فرید موسوی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز – سه شنبه – مجلس با گرامیداشت روز سوم خرداد، گفت: امروز جهان مجددا شاهد بدعهدی و رفتار غیرمسئولانه آمریکا است، این رفتار غیرمدنی در شرایطی صورت می گیرد که ما در طول تاریخ پرعظمت خود ثابت کرده ایم که نه تنها جنگ طلب نیستیم بلکه همواره قربانی جنگ طلبی کسانی بودیم که از حمایت شرق تا غرب جهان برخوردار بودند.
وی افزود: ما 8 سال در شرایطی که قدرت های جهان چشم و گوش خود را بسته بودند، با دست خالی نه فقط از خود که از مفهوم متعالی صلح دفاع کردیم و امروز هم صدای ما، صدای صلح طلبی و رفتار ما تلاش برای برانگیختن احترام جهانیان به حرمت انسان ها است و ای کاش این بار چشم و گوش جهانیان بسته نباشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور شایسته مردم بزرگ ایران نیست، گفت: می دانیم با بدعهدی آمریکا و افزایش تحریمها شرایط سختتر نیز خواهد شد اما هوشیار باشیم که اثر روانی تحریم کمتر از اثر مستقیم اقتصادی آن نیست.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی تمرکز بر مسائل اقتصادی نباید ما را از توجه به سایر مطالبات مردم در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی غافل کند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: امروز همراهی مردم و ارتقاء اعتماد عمومی بزرگترین سرمایهای است که می تواند در صورت درک درست شرایط و انجام برخی اصلاحات در رفتار و عملکرد، و رفع محدودیت ها، ممنوعیت ها و تنگ نظری های مختلف سلیقه ای، توفیق تمهیدات اقتصادی را نیز افزایش داده و نتایج تلاش های اقتصادی را ملموس تر کند.
موسوی خاطرنشان کرد: غافل نباشیم که برخی واکنشهای احساسی و کنترل نشده داخلی نیز می تواند مستمسکی برای ایجاد فضای روانی و شکستن انزوای فعلی آمریکا در جهان شود و شرایط فعلی را پیچیده تر کند بنابراین شایسته است در داخل نیز همگی به مدیریت دولت و دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم.
وی ادامه داد: اگر تهدیدات و تحریم ها باعث ایجاد حس ضعف یا تزلزل و دو دستگی در بین مسئولان کشور شود و اگر احزاب و گروه های سیاسی این شرایط را دستمایه تسویه حساب خود قرار دهند و به جای همراهی و تفاهم بر سر منافع ملی، در مسیر ایجاد اختلاف و اختلال گام بردارند بی شک فهم صحیحی از منافع ملی ندارند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: از آنجا که در شرایط وجود محدودیت های اقتصادی، رانت جویان و مفسدان فضا را مناسب جولان دیده و در صف اول مدعیان دور زدن تحریم ها قرار می گیرند، عزم همگانی برای مقابله با فساد، ویژه خواری و رانت جویی می تواند سرآغازی برای این تفاهم ملی باشد.
وی با بیان اینکه در این شرایط، تقویت شفافیت مالی در کشور و تخصیص بهینه بودجه نیز از الزامات اصلی محسوب می شود، گفت: کشور در شرایطی نیست که دستگاه های دولتی و حاکمیتی بریز و بپاش خود را ادامه دهند، مدیران دستگاه ها باید خود را آماده انضباط مالی کنند و آنان که این توان را ندارند با احترام از سیستم مدیریتی کشور کنار بروند.
موسوی بیان کرد: نظارت بر این مهم نه فقط وظیفه دستگاه های نظارتی که فراتر از آن، نیازمند فعال کردن ظرفیت نهادهای مدنی است که زمینه سازی آن وظیفه ما در مجلس شورای اسلامی است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت عظیم جوانان کشور در زمینه علم، تدبیر و اقدام هم برای برون رفت از وضعیت جاری غیرقابل انکار است.
نماینده مردم تهران تاکید کرد: نوآوری انرژی و پشتکار جوانان ایرانی تا کنون کمک رسان کشور در حل معضلات اساسی بوده و توانسته تصویر جدیدی از این ایران صلح جو و اهل گفت وگو را در عرصه بین المللی نشان دهد؛ جوانانی که تا به امروز خوب و موفق امتحان پس داده اند اما کمترین بهره را از همراهی های خود نبرده اند.
وی استفاده از ظرفیت و توانمندی های جوانان را کمک و لطف به آنان ندانست و گفت: وظیفه تمام دولتمردان و مدیران کشور است تا دستگاه های مختلف را با پویایی و نشاط و کارآیی جوانان تقویت کنند.
موسوی تاکید کرد: لزوم به کارگیری جوانان در سطوح مدیریتی، مطالبه ای ملی از دولت است که مجلس برای تحقق حداقلی آن اخیرا کلیات طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان را پس از چند ماه کار جدی و کارشناسی به تصویب رساند و امیدوارم جزئیات به زودی مصوب گردد.
وی خطاب به رییس جمهوری گفت: من بعنوان یک جوان حامی دولت، از اینکه دولتی که با حمایت هم نسلان من روی کار آمد، دولتی که با شعار جوانگرایی رای از مردم گرفت، دولتی که رییس آن در سخنانش را جوانان را خطاب قرار می دهد و از آینده می گوید، متاسفم که همان دولت با طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان مخالفت کرده و نماینده خود را در مخالفت با این طرح به مجلس می فرستد.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: جناب آقای رییس جمهوری به توان جوانان برای گذراندن کشور از شرایط فعلی باور داشته باشید و به نمایندگی از جوانان کشور در خواست می کنم باز هم به دولت تحت امر خود بر لزوم استفاده از ظرفیت های جوانان تاکید و ابرام کنید.
وی در ادامه خطاب به جوانان گفت: دوستان خوبم امروز نوبت ما است که با هر فکر و سلیقه ای برای عبور دادن کشور از شرایط فعلی راه همدلی در پیش بگیرم، باور دارم که مدیریت بحران های کشور بدون ایجاد وفاق ملی به سرانجام نخواهد رسید و امیدی هم به شکل گیری این وفاق و انسجام بین منازعه گران فعلی فضای سیاسی کشور ندارم.
موسوی اضافه کرد: شما امید شکل گیری این همدلی ملی هستید، امیدوارانه در صحنه سیاسی و مدیریتی کشور فعال شوید تا الگویی از مفاهمه، همدلی و همکاری پیش روی کسانی بگذارید که سال ها است به جای سیاست ورزی، تنازع سیاسی و جناحی را پیشه کرده اند.
وی تاکید کرد: فردای بهتر برای ایران اسلامی در گرو همدلی و همکاری جوانان و بهره مندی کشور از توان مدیریتی آنان است.
نماینده مردم تهران همچنین در ادامه خطاب به بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: اخبار نگران کننده ای درباره برخی مدارس منتشر شده و آرامش روانی جامعه و مخصوصا والدین را به هم ریخته است. انتظار است که اهتمام جدی و دستور ویژه در خصوص بررسی موضوع و ارائه گزارش مربوط به آن را صادر کنید.
سیام**9314**1449


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سپاهان مقابل پرسپولیس به بن بست خورد
رضا جباری بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت که شاگردان برانکو در دیدار با سپاهان شایسته پیروزی بودند.
پیراهن‌های شماره دار را چه کسی وارد فوتبال کرد؟
هربرت چپمان که هدایت آرسنال را در سال ۱۹۲۵ بر عهده گرفت برای نخستین بار تیمش را با پیراهن های شماره دار راهی میدان کرد.
ایرج عرب سرپرست پرسپولیس می‌شود
شواهد خبر از امضای حکم سرپرستی ایرج عرب طی امروز و جانشینی حمیدرضا گرشاسبی در پرسپولیس می‌دهد.
قاتل ۱۴ ساله افغان منتظر صدور رای دادگاه
جلسه رسیدگی به جنبه عمومی قتل توسط پسر افغان متولد 83 در شعبه 5 دادگاه کیفری 1 تهران برگزار شد.
پیرترین میلیاردر دنیا هر روز سرکار می‌رود
پیرترین میلیاردر جهان در ۱۰۰ سالگی فراموش نمی کند که زندگی را آسان بگیرد و از ثروتش که طی ۸ دهه جمع کرده، مراقبت کند.
راه «عمره» باز می‌شود؟
با گذشت بیش از سه سال از تعلیق عمره، ایران تصمیم گرفته این پرونده را دوباره باز کند.
ماجرای ۴۰ میلیون لیتر قاچاق روزانه و نفت سر سفره مردم
به گفته رییس کمیسیون انرژی اتاق بارگانی ایران، طی این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که دلیل کاهش نرخ بلیت پروازهای داخلی کمبود مسافر در فصل‌های سرد سال است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سپاهان مقابل پرسپولیس به بن بست خورد
رضا جباری بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت که شاگردان برانکو در دیدار با سپاهان شایسته پیروزی بودند.
پیراهن‌های شماره دار را چه کسی وارد فوتبال کرد؟
هربرت چپمان که هدایت آرسنال را در سال ۱۹۲۵ بر عهده گرفت برای نخستین بار تیمش را با پیراهن های شماره دار راهی میدان کرد.
ایرج عرب سرپرست پرسپولیس می‌شود
شواهد خبر از امضای حکم سرپرستی ایرج عرب طی امروز و جانشینی حمیدرضا گرشاسبی در پرسپولیس می‌دهد.
همکاری سعودی و امارات با مشارکت ⁧ ایران ⁩ و ⁧ عراق ⁩ لازمه داشتن منطقه امن است
فلاحت پیشه:اگر با دنیا کار نکنیم امورات‌مان پیش نخواهد رفت
هم افزایی دستگاه های اجرایی باید افزایش پیدا کند
بازدید رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از کارخانه آب سنگین اراک
نقد مرز باریکی میان چاپلوسی و تخریب است
انتقاد فرمانده مرزبانی ناجا به اظهارات یکی از نمایندگان مجلس
بروجردی: اروپا باید ساز و کار مالی با ایران را اجرایی کند
تاکید رئیس فراکسیون زنان مجلس بر نقش زنان در مقابله با تروریسم
تابش: دانشجو و دانشگاه باید شجاعت نقد از خود و حاکمیت را داشته باشد
سروش: ادعای تلاش نمایندگان برای فروپاشی نظام توهین به شعور مردم است