تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

14:04 ۸۴ روز پیش ایرنا 632 0
تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

تهران- ایرنا- خلع سلاح، هدف از برگزاری کنفرانسی بین المللی با همین نام است که این روزها به ریاست سوریه در ژنو در حال برگزاری است. این در حالی است که به لطف رویکردها و سیاست های آمریکا، نظام بین الملل دور تازه ای از رقابت تسلیحاتی را در میان اعضای خود تجربه می کند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کنفرانس بین المللی خلع سلاح، از روز گذشته هفتم خرداد ماه به ریاست سوریه در ژنو آغاز به کار کرد؛ کنفرانسی یک ماهه با هدف خلع سلاح های کشتار جمعی و تبدیل جهان به مکانی امن تر برای زندگی نوع بشر که قرار است تا پنجم تیرماه با حضور کشورهای عضو ادامه یابد.
کنفرانس بین المللی خلع سلاح، سازمانی بین المللی متشکل از 65 کشور از جمله اعضای دایم شورای امنیت، کشورهای دارای سلاح هسته ای و نمایندگانی از همه مناطق دنیا است که به منظور مذاکره در مورد کنوانسیون های کنترل تسلیحات و مسایل مرتبط با خلع سلاح هر ساله در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار می شود.
کنفرانس خلع سلاح علاوه بر بررسی های موردی، از دستور کار دائمی در حوزه هایی چون سلاح هسته ای، سلاح های کشتار جمعی، سلاح های کنوانسیونل یا متعارف، کاهش بودجه نظامی، کاهش نیروهای مسلح، خلع سلاح و توسعه، خلع سلاح و امنیت بین المللی، اقدامات جانبی، اقدامات اعتمادساز، روش های موثر در ارتباط با اقدامات مناسب خلع سلاح، برنامه جامع خلع سلاح برخوردار است و قرار است با پیگیری این دستور کارها، دنیایی عاری از تسلیحات کشتار جمعی برای مردم به ارمغان آورد.
به رغم مخالفت های جدی آمریکا و رژیم صهیونیستی سوریه ریاست این دور از کنفرانس را برعهده گرفته است. در حالی واشنگتن و تل آویو به بهانه آنچه «به کار گیری تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان دولت» می خوانند مخالفت خود را با ریاست سوریه بر این کنفرانس اعلام کردند که سیاست های منفعت طلبانه و یکجانبه گرایانه آنها، جهان را به صورت روزافزونی به سوی رقابت تسلیحاتی سوق می دهد.
این کنفرانس از آغاز شکل گیری خود در 1979 توانست تاحدودی در پیشبرد روندهای خلع سلاح موثر افتد، ولی عملکرد موثر آن از حدود یک دهه پیش وقتی که پس از تصویب پیمان جامع هسته ای اعضا نتوانستند بر سر برنامه کاری مدون به توافق برسند، رو به افول گذاشت. اختلافات شامل روابط تنش آلود میان بازیگران کلیدی، عدم توافق میان اعضا بر سر اولویت بندی مسایل و تلاش برخی کشورها برای پیوند زدن پیشرفت در یک منطقه به موازای پیشرفت در منطقه ای دیگر از علل مهم کاهش کارآمدی این نهاد برشمرده شده است.
روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا پیشبرد اهداف این کنفرانس را بیش از پیش دشوار کرده است. رویکردهای ساختارشکنانه و تسلیحات محور ترامپ در ارتباط با دیگر کشورها، به رقابت های تسلیحاتی دامن زده و اهداف نهادهایی چون کنفرانس خلع سلاح را نقض کرده است.
سوداگری تسلیحاتی ترامپ و پمپاژ جنگ افزارهای نظامی مدرن به مناطق مختلف جهان به ویژه خاورمیانه، با ایجاد معمای امنیت و رقابت تسلیحاتی میان کشورها، جهان را به سوی انباشته سازی از سلاح های کشتار جمعی و تبدیل شدن به انبار باروتی آماده انفجار سوق می دهد.
ترامپ در جریان سفر سال گذشته خود به عربستان و در جریان سفر اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به واشنگتن، تلاش کرد در پس مسلح کردن ریاض تا بن دندان، اهداف چندجانبه خود در تقابل با تهران و سودجویی اقتصادی شرکت های آمریکایی را دنبال کند. عربستان در تلاش برای تجهیز خود به سلاح های مدرن، در سایه حمایت آمریکا در مسیر آغاز فعالیت های هسته ای هم گام برداشته است.
همچنین رژیم صهیونیستی، بدون پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی، در سایه حمایت های آمریکا، از انواع تسلیحات هسته ای برخوردار است. این رژیم همچنین با تجهیز روزافزون خود با تسلیحات کشتار جمعی چون سلاح های بیولوژیک و شیمیایی و تجهیزاتی مدرن نظامی که بخش قابل توجهی از آنها از سوی آمریکا تامین می شود، منطقه را به سوی ناامنی فزاینده و رقابت تسلیحاتی بیشتر پیش می برد.
در دیگر سو، آمریکا با خروج یکجانبه از برجامی که اعتماد جهان را به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورمان جلب کرده بود، گام به گام منطقه را به سوی تشدید احساس ناامنی و در نتیجه رقابت برای به دست آوردن تجهیزات نظامی بیشتر پیش می برد.
از سوی دیگر تمرکز ویژه و رقابت زای آمریکا بر روسیه که نمونه بارز آن را می توان در راهبرد دولت ترامپ و دکترین هسته ای او مشاهده کرد، یک بار دیگر به هماوردی تسلیحاتی این کشور با روسیه دامن زده و مناسبات میان دو قدرت را در مسیر بازآفرینی تعاملات رقابت آمیز در دوران جنگ سرد قرار داده است. پس از اعلام دکترین هسته ای آمریکا بود که روسیه از سلاح ها و جنگ افزارهای جدید خود رونمایی کرد و موشک مافوق صوت خود را به مرحله آزمایش رساند.
همچنین تعاملات تنش زای واشنگتن با پیونگ یانگ و سیاست های زیگزاگی ترامپ در خصوص رابطه با کره شمالی، بیش از پیش به رقابت های تسلیحاتی در شبه جزیره کره دامن زده است. از زمان روی کار آمدن ترامپ بود که کره شمالی موشک های دوربرد خود با توانایی حمل کلاهک هسته ای را آزمایش کرد.
در چنین شرایطی که رقابت های تسلیحاتی در مناطق مختلف جهان تشدید شده است، کنفرانس بین المللی خلع سلاح یک بار دیگر دست به کار شده تا در میانه بحبوحه هماوردی های تسلیحاتی، راهی برای تحدید و کنترل این روند بیابد.

**پژوهش**9275**1601**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بازگشت سرافرازانه تیم ملی کشتی آزاد به ایران
تیم ملی کشتی آزاد کشورمان لحظاتی پیش جاکارتا را به مقصد کشورمان ترک کرد.
توفان گرایی با ضربه کردن نفر سوم المپیک
نماینده وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با پیروزی در مرحله یک‌چهارم نهایی راهی مرحله نیمه نهایی شد.
شکست مردانی مقابل نایب قهرمان المپیک
نماینده وزن 60 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با شکست در دومین دیدارش مقابل نایب قهرمان المپیک از ژاپن از حضور در نیمه‌نهایی بازماند.
گرایی از حضور در فینال بازماند و به رده بندی رفت
نماینده وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با شکست در مرحله نیمه‌نهایی از حضور در فینال بازماند و به رده بندی رفت.
کشاورزی، فصل مشترک گسترش تجارت مازندران با ولگاگراد
ساری- ایرنا- مسئولان 2 استان مازندران و ولگاگراد روسیه در سومین سال تحرک دادن به روابط اقتصادی و مبادله چند هیات اقتصادی، به این نتیجه قطعی رسیده اند که کشاورزی می تواند به شاهراه گسترش تجارت و تبادل اقتصادی میان دو استان تبدیل شود.
رجبی اولین فینالیست تکواندو ایران در جاکارتا
در وزن 80+ کیلوگرم سعید رجبی نماینده کشورمان با شکست نماینده قزاقستان به فینال بازی‌های آسیایی اندونزی راه یافت.
نفس بریده «خورجین» و «اجاق قرقی»
اردبیل -ایرنا - موسم کوچ که فرا می رسید، هنرهای زنان عشایر در قالب انواع دست بافته ها از «ورنی» گرفته تا «خورجین» و «اجاق قراقی» در کنار آلاچیق های فرو نشسته و یا برافراشته در ییلاق و قشلاق خودنمایی می کرد اما با خاموشی کوچ امروز هنر عشایر نیز در حال خاموشی است.
زیرساخت های ورود گردشگر به محور ساسانی ایجاد شود
شیراز-ایرنا- رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، از محور ساسانی در فیروزآباد استان فارس که بتازگی ثبت جهانی شده است، بازدید و بر توسعه زیرساخت های گردشگری این منطقه تاکید کرد.
حکم 2 قاچاقچی میلیاردی در البرز صادر شد
کرج- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز گفت: حکم 2 قاچاقچی میلیاردی کالا در این استان صادر شد.
برانکو: همه ساله برای پرسپولیس نوآوری دارم
برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه‌ای عنوان می‌کند همه ساله دست به نوآوری در پرسپولیس زده، به شاگرد سابقش برای انتقال به کرواسی، توصیه کرده و علت عدم حضورش به عنوان سرمربی تیم وطنش چه بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
مهیار صداقت فینالیست تفنگ سه وضعیت شد
مهیار صداقت در ماده تفنگ سه وضعیت مردان بازی های آسیایی ۲۰۱۸ به فینال رسید.
ارتش یمن دو پهپاد جاسوسی ائتلاف سعودی را سرنگون کرد
عید قربان در لبنان و همزیستی ادیان ابراهیمی
ترکیه به سمت دوستی با اسد گام بر می دارد
آمریکا کشورهای عربی را مجبور به حمایت مالی از پ.ک.ک می کند
هنیه بر قطع همکاری امنیتی با رژیم صهیونیستی تاکید کرد
نماز عید قربان در سراسر سوریه اقامه شد
عید سعید قربان در جمهوری آذربایجان
آنگ سان سوچی: ˮتروریسمˮ در راخین تهدیدی برای منطقه است
ریاست ترکیه در کنفرانس خلع سلاح ۲۰۱۸
سفر یک دیپلمات ارشد چینی به پیونگ‌یانگ