تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

14:04 ۲۳۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 845 0
تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

تهران- ایرنا- خلع سلاح، هدف از برگزاری کنفرانسی بین المللی با همین نام است که این روزها به ریاست سوریه در ژنو در حال برگزاری است. این در حالی است که به لطف رویکردها و سیاست های آمریکا، نظام بین الملل دور تازه ای از رقابت تسلیحاتی را در میان اعضای خود تجربه می کند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کنفرانس بین المللی خلع سلاح، از روز گذشته هفتم خرداد ماه به ریاست سوریه در ژنو آغاز به کار کرد؛ کنفرانسی یک ماهه با هدف خلع سلاح های کشتار جمعی و تبدیل جهان به مکانی امن تر برای زندگی نوع بشر که قرار است تا پنجم تیرماه با حضور کشورهای عضو ادامه یابد.
کنفرانس بین المللی خلع سلاح، سازمانی بین المللی متشکل از 65 کشور از جمله اعضای دایم شورای امنیت، کشورهای دارای سلاح هسته ای و نمایندگانی از همه مناطق دنیا است که به منظور مذاکره در مورد کنوانسیون های کنترل تسلیحات و مسایل مرتبط با خلع سلاح هر ساله در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار می شود.
کنفرانس خلع سلاح علاوه بر بررسی های موردی، از دستور کار دائمی در حوزه هایی چون سلاح هسته ای، سلاح های کشتار جمعی، سلاح های کنوانسیونل یا متعارف، کاهش بودجه نظامی، کاهش نیروهای مسلح، خلع سلاح و توسعه، خلع سلاح و امنیت بین المللی، اقدامات جانبی، اقدامات اعتمادساز، روش های موثر در ارتباط با اقدامات مناسب خلع سلاح، برنامه جامع خلع سلاح برخوردار است و قرار است با پیگیری این دستور کارها، دنیایی عاری از تسلیحات کشتار جمعی برای مردم به ارمغان آورد.
به رغم مخالفت های جدی آمریکا و رژیم صهیونیستی سوریه ریاست این دور از کنفرانس را برعهده گرفته است. در حالی واشنگتن و تل آویو به بهانه آنچه «به کار گیری تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان دولت» می خوانند مخالفت خود را با ریاست سوریه بر این کنفرانس اعلام کردند که سیاست های منفعت طلبانه و یکجانبه گرایانه آنها، جهان را به صورت روزافزونی به سوی رقابت تسلیحاتی سوق می دهد.
این کنفرانس از آغاز شکل گیری خود در 1979 توانست تاحدودی در پیشبرد روندهای خلع سلاح موثر افتد، ولی عملکرد موثر آن از حدود یک دهه پیش وقتی که پس از تصویب پیمان جامع هسته ای اعضا نتوانستند بر سر برنامه کاری مدون به توافق برسند، رو به افول گذاشت. اختلافات شامل روابط تنش آلود میان بازیگران کلیدی، عدم توافق میان اعضا بر سر اولویت بندی مسایل و تلاش برخی کشورها برای پیوند زدن پیشرفت در یک منطقه به موازای پیشرفت در منطقه ای دیگر از علل مهم کاهش کارآمدی این نهاد برشمرده شده است.
روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا پیشبرد اهداف این کنفرانس را بیش از پیش دشوار کرده است. رویکردهای ساختارشکنانه و تسلیحات محور ترامپ در ارتباط با دیگر کشورها، به رقابت های تسلیحاتی دامن زده و اهداف نهادهایی چون کنفرانس خلع سلاح را نقض کرده است.
سوداگری تسلیحاتی ترامپ و پمپاژ جنگ افزارهای نظامی مدرن به مناطق مختلف جهان به ویژه خاورمیانه، با ایجاد معمای امنیت و رقابت تسلیحاتی میان کشورها، جهان را به سوی انباشته سازی از سلاح های کشتار جمعی و تبدیل شدن به انبار باروتی آماده انفجار سوق می دهد.
ترامپ در جریان سفر سال گذشته خود به عربستان و در جریان سفر اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به واشنگتن، تلاش کرد در پس مسلح کردن ریاض تا بن دندان، اهداف چندجانبه خود در تقابل با تهران و سودجویی اقتصادی شرکت های آمریکایی را دنبال کند. عربستان در تلاش برای تجهیز خود به سلاح های مدرن، در سایه حمایت آمریکا در مسیر آغاز فعالیت های هسته ای هم گام برداشته است.
همچنین رژیم صهیونیستی، بدون پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی، در سایه حمایت های آمریکا، از انواع تسلیحات هسته ای برخوردار است. این رژیم همچنین با تجهیز روزافزون خود با تسلیحات کشتار جمعی چون سلاح های بیولوژیک و شیمیایی و تجهیزاتی مدرن نظامی که بخش قابل توجهی از آنها از سوی آمریکا تامین می شود، منطقه را به سوی ناامنی فزاینده و رقابت تسلیحاتی بیشتر پیش می برد.
در دیگر سو، آمریکا با خروج یکجانبه از برجامی که اعتماد جهان را به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورمان جلب کرده بود، گام به گام منطقه را به سوی تشدید احساس ناامنی و در نتیجه رقابت برای به دست آوردن تجهیزات نظامی بیشتر پیش می برد.
از سوی دیگر تمرکز ویژه و رقابت زای آمریکا بر روسیه که نمونه بارز آن را می توان در راهبرد دولت ترامپ و دکترین هسته ای او مشاهده کرد، یک بار دیگر به هماوردی تسلیحاتی این کشور با روسیه دامن زده و مناسبات میان دو قدرت را در مسیر بازآفرینی تعاملات رقابت آمیز در دوران جنگ سرد قرار داده است. پس از اعلام دکترین هسته ای آمریکا بود که روسیه از سلاح ها و جنگ افزارهای جدید خود رونمایی کرد و موشک مافوق صوت خود را به مرحله آزمایش رساند.
همچنین تعاملات تنش زای واشنگتن با پیونگ یانگ و سیاست های زیگزاگی ترامپ در خصوص رابطه با کره شمالی، بیش از پیش به رقابت های تسلیحاتی در شبه جزیره کره دامن زده است. از زمان روی کار آمدن ترامپ بود که کره شمالی موشک های دوربرد خود با توانایی حمل کلاهک هسته ای را آزمایش کرد.
در چنین شرایطی که رقابت های تسلیحاتی در مناطق مختلف جهان تشدید شده است، کنفرانس بین المللی خلع سلاح یک بار دیگر دست به کار شده تا در میانه بحبوحه هماوردی های تسلیحاتی، راهی برای تحدید و کنترل این روند بیابد.

**پژوهش**9275**1601**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تصاویر جالب از فرآیند طراحی عروسک‌های باربی
کل فرایند طراحی یک باربی جدید ۱۲ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد. سپس نمونه اولیه برای تولید انبوه به کارخانجات باربی در چین و اندونزی ارسال می‌شود.
نکات جالب تریلر فصل هشتم «بازی تاج و تخت»؛ از پَر مرموز تا راز‌های استارک‌ها
روز گذشته جدیدترین تریلر تبلیغاتی فصل هشتم و پایانی سریال پرطرفدار «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) منتشر شد که بیشتر به سمبولیسم خانواده استارک و اتفاقاتی که در چند ماه آینده برای آن‌ها خواهد افتاد تمرکز داشت.
هنگام مواجهه با خونریزی و قطع عضو چه کنیم؟
منشأ خونریزی همیشه همان محلی نیست که خون در آن‌جا دیده شده است؛ به‌عنوان مثال ممکن است خون از داخل سوراخ گوش شما بیرون بیاید، اما به این معنی نیست که منشأ خونریزی همان جا یا حتی منشأ آن از داخل کانال گوش باشد.
وسواس در کودکی؛ تشخیص و درمان آن
وسواس یک اختلال آزاردهنده است که زندگی برخی کودکان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. وسواس‌های فکری تصاویر ذهنی و افکار تکرارشونده‌ای هستند که ناخواسته به ذهن کودک وارد می‌شوند و به‌رغم تلاش او برای رها شدن از آنها، با سماجت همان جا باقی می‌مانند و او را می‌ترسانند.
درخشش ماهرشالا علی، بازیگر مسلمان در آمریکا
دارنده جوایز اسکار سال ۲۰۱۷ و گلدون گلوب سال ۲۰۱۹ می‌گوید: سیاه پوست بودن بخشی از چالش‌های زندگی در آمریکاست، وقتی مسلمان باشی این چالش‌ها چندین برابر خواهد شد.
راهنمای انتخاب لباس عروس مناسب اندامتان
اگر روز عروسی تان نزدیک است و به دنبال لباس عروسی متناسب با فرم اندام تان هستید، بهتر است که قبل از انتخاب لباس به نکاتی دقت کنید. هر چه به تناسب لباس عروس با اندام تان بیشتر توجه کنید، آراسته‌تر و جذاب‌تر به نظر خواهید آمد. در واقع شما قبل از انتخاب مدل لباس عروس باید ببینید که چه فرم اندامی دارید... مثلثی، گلابی شکل یا ساعت شنی؟
دعوا کنید، اما احساسات منفی تان را پنهان کنید
«آهای پدر و مادرها! جلوی بچه‌ها دعوا کنید، نه تنها برای شان بد نیست که خوب هم هست! این را ما نمی‌گوییم، محققان روان شناسی به این نتیجه رسیده اند».
همه بازنده‌ها این ویژگی‌ها را دارند
تعریف افراد از بازنده بودن متفاوت است. عده‌ای عقیده دارند بازنده کسی است که هیچ کار و پول و یا حتی دوستی ندارد. اما من فکر می‌کنم بازنده کسی است که نمی‌تواند به دیگران اطمینان کند و عشق بورزد و احترام بگذارد.
مهارت‌های مدیریت بدون ژن خوب
مطالعات انجام شده در مورد رشد مهارت‌ها و توانمندی‌های انسان در مسیر راهبری و مدیریت نشان داد فقط ۲۴ درصد از مهارت‌های مدیریتی به‌صورت ژنتیک کسب می‌شود و ۷۶ درصد باقیمانده آن طی زمان و در جریان کار به دست می‌آید.
رالی زیرزمینی شوماخر‌های تهرانی!
حالا در نیمه‌شب تهران شوماخر‌ها به اتوبان‌های ‏عریض و طویل شمال شهر می‌روند تا رالی زیرزمینی‌شان را برگزار کنند؛ رالی‌هایی که معلوم ‏نیست پایانش چه باشد؟! مرگ، تصادف خودرو‌های میلیاردی یا جایزه‌ای بزرگ که در عرض چند ‏ساعت به دست آمده است. ‏

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
طنز؛ هجوم میلیون‌ها ایرانی به قله اورست!
انتشار خبر مجهز شدن قله اورست به اینترنت رایگان 3G که به منظور فراهم کردن امکان توئیت کردن فتح قله توسط کوهنوردان ایجاد شده، سوژه طنز صفحه شهرونگ شد.
فرمانده غرب الانبار: آمریکاییها به نفع داعش جاسوسی می کنند
همکاری های نظامی و دفاعی ایران و جمهوری آذربایجان توسعه می یابد
الاخبار: آمریکا لبنان را از ورود به بازسازی سوریه منع کرده است
ناتوی عربی؛ سودایی تکه پاره
طرح اتهامی جدید علیه نواز شریف
نگرانی آمریکا از افزایش توانایی نظامی چین برای حمله به تایوان
گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه روسیه و لبنان
ادعای یک سایت سعودی درباره وجود طرح تروریستی در بیروت
روسیه: آمریکا برای خروج از سوریه طرح مرحله‌ای ارائه دهد
مقام‌های ارشد کره شمالی پنجشنبه به واشنگتن می‌روند