تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

14:04 ۲۷ روز پیش ایرنا 485 0
تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

تهران- ایرنا- خلع سلاح، هدف از برگزاری کنفرانسی بین المللی با همین نام است که این روزها به ریاست سوریه در ژنو در حال برگزاری است. این در حالی است که به لطف رویکردها و سیاست های آمریکا، نظام بین الملل دور تازه ای از رقابت تسلیحاتی را در میان اعضای خود تجربه می کند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کنفرانس بین المللی خلع سلاح، از روز گذشته هفتم خرداد ماه به ریاست سوریه در ژنو آغاز به کار کرد؛ کنفرانسی یک ماهه با هدف خلع سلاح های کشتار جمعی و تبدیل جهان به مکانی امن تر برای زندگی نوع بشر که قرار است تا پنجم تیرماه با حضور کشورهای عضو ادامه یابد.
کنفرانس بین المللی خلع سلاح، سازمانی بین المللی متشکل از 65 کشور از جمله اعضای دایم شورای امنیت، کشورهای دارای سلاح هسته ای و نمایندگانی از همه مناطق دنیا است که به منظور مذاکره در مورد کنوانسیون های کنترل تسلیحات و مسایل مرتبط با خلع سلاح هر ساله در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار می شود.
کنفرانس خلع سلاح علاوه بر بررسی های موردی، از دستور کار دائمی در حوزه هایی چون سلاح هسته ای، سلاح های کشتار جمعی، سلاح های کنوانسیونل یا متعارف، کاهش بودجه نظامی، کاهش نیروهای مسلح، خلع سلاح و توسعه، خلع سلاح و امنیت بین المللی، اقدامات جانبی، اقدامات اعتمادساز، روش های موثر در ارتباط با اقدامات مناسب خلع سلاح، برنامه جامع خلع سلاح برخوردار است و قرار است با پیگیری این دستور کارها، دنیایی عاری از تسلیحات کشتار جمعی برای مردم به ارمغان آورد.
به رغم مخالفت های جدی آمریکا و رژیم صهیونیستی سوریه ریاست این دور از کنفرانس را برعهده گرفته است. در حالی واشنگتن و تل آویو به بهانه آنچه «به کار گیری تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان دولت» می خوانند مخالفت خود را با ریاست سوریه بر این کنفرانس اعلام کردند که سیاست های منفعت طلبانه و یکجانبه گرایانه آنها، جهان را به صورت روزافزونی به سوی رقابت تسلیحاتی سوق می دهد.
این کنفرانس از آغاز شکل گیری خود در 1979 توانست تاحدودی در پیشبرد روندهای خلع سلاح موثر افتد، ولی عملکرد موثر آن از حدود یک دهه پیش وقتی که پس از تصویب پیمان جامع هسته ای اعضا نتوانستند بر سر برنامه کاری مدون به توافق برسند، رو به افول گذاشت. اختلافات شامل روابط تنش آلود میان بازیگران کلیدی، عدم توافق میان اعضا بر سر اولویت بندی مسایل و تلاش برخی کشورها برای پیوند زدن پیشرفت در یک منطقه به موازای پیشرفت در منطقه ای دیگر از علل مهم کاهش کارآمدی این نهاد برشمرده شده است.
روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا پیشبرد اهداف این کنفرانس را بیش از پیش دشوار کرده است. رویکردهای ساختارشکنانه و تسلیحات محور ترامپ در ارتباط با دیگر کشورها، به رقابت های تسلیحاتی دامن زده و اهداف نهادهایی چون کنفرانس خلع سلاح را نقض کرده است.
سوداگری تسلیحاتی ترامپ و پمپاژ جنگ افزارهای نظامی مدرن به مناطق مختلف جهان به ویژه خاورمیانه، با ایجاد معمای امنیت و رقابت تسلیحاتی میان کشورها، جهان را به سوی انباشته سازی از سلاح های کشتار جمعی و تبدیل شدن به انبار باروتی آماده انفجار سوق می دهد.
ترامپ در جریان سفر سال گذشته خود به عربستان و در جریان سفر اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به واشنگتن، تلاش کرد در پس مسلح کردن ریاض تا بن دندان، اهداف چندجانبه خود در تقابل با تهران و سودجویی اقتصادی شرکت های آمریکایی را دنبال کند. عربستان در تلاش برای تجهیز خود به سلاح های مدرن، در سایه حمایت آمریکا در مسیر آغاز فعالیت های هسته ای هم گام برداشته است.
همچنین رژیم صهیونیستی، بدون پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی، در سایه حمایت های آمریکا، از انواع تسلیحات هسته ای برخوردار است. این رژیم همچنین با تجهیز روزافزون خود با تسلیحات کشتار جمعی چون سلاح های بیولوژیک و شیمیایی و تجهیزاتی مدرن نظامی که بخش قابل توجهی از آنها از سوی آمریکا تامین می شود، منطقه را به سوی ناامنی فزاینده و رقابت تسلیحاتی بیشتر پیش می برد.
در دیگر سو، آمریکا با خروج یکجانبه از برجامی که اعتماد جهان را به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورمان جلب کرده بود، گام به گام منطقه را به سوی تشدید احساس ناامنی و در نتیجه رقابت برای به دست آوردن تجهیزات نظامی بیشتر پیش می برد.
از سوی دیگر تمرکز ویژه و رقابت زای آمریکا بر روسیه که نمونه بارز آن را می توان در راهبرد دولت ترامپ و دکترین هسته ای او مشاهده کرد، یک بار دیگر به هماوردی تسلیحاتی این کشور با روسیه دامن زده و مناسبات میان دو قدرت را در مسیر بازآفرینی تعاملات رقابت آمیز در دوران جنگ سرد قرار داده است. پس از اعلام دکترین هسته ای آمریکا بود که روسیه از سلاح ها و جنگ افزارهای جدید خود رونمایی کرد و موشک مافوق صوت خود را به مرحله آزمایش رساند.
همچنین تعاملات تنش زای واشنگتن با پیونگ یانگ و سیاست های زیگزاگی ترامپ در خصوص رابطه با کره شمالی، بیش از پیش به رقابت های تسلیحاتی در شبه جزیره کره دامن زده است. از زمان روی کار آمدن ترامپ بود که کره شمالی موشک های دوربرد خود با توانایی حمل کلاهک هسته ای را آزمایش کرد.
در چنین شرایطی که رقابت های تسلیحاتی در مناطق مختلف جهان تشدید شده است، کنفرانس بین المللی خلع سلاح یک بار دیگر دست به کار شده تا در میانه بحبوحه هماوردی های تسلیحاتی، راهی برای تحدید و کنترل این روند بیابد.

**پژوهش**9275**1601**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اختلاس 8 هزار میلیارد ریالی در آذربایجان غربی کشف شد
دادستان عمومی و انقلاب ارومیه گفت: یکی از بالاترین رده‌های معاونت در استان مبلغ ۸ هزار میلیارد ریال را اختلاس کرده بود که کشف شد.
16 میلیارد ریال کمک بلاعوض به روستا‌های چهارمحال و بختیاری اختصاص یافت
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: ۱۶ میلیارد و ۲۴۰ میلیون ریال کمک بلاعوض برای اقشار کم در آمد روستایی استان اختصاص یافته است‌.
ˮفن و مهارتˮ تهیه لباس محلی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: فن و مهارت تهیه پوشاک و البسه محلی استان به‌ ثبت ملی رسیده است.
62 میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی از ناحیه 4 طرح در استان البرز انجام شد‌
مدیرکل اقتصاد و دارایی استان البرز از سرمایه‌گذاری ۶۲ میلیون یورویی از ناحیه ۴ طرح در استان خبر داد.
آخرین جزئیات از پیکر جانباختگان ATR ˮتهران-یاسوجˮ
مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه و بویراحمد از آماده تحویل بودن پیکر تمامی جانباختگان هواپیمای ATR به خانواده آنان خبر داد.
جذب نیروهای مراکز کاریابی لرستان کارفرمایان را از پرداخت 2 سال حق بیمه معاف می‌کند‌
استاندار لرستان گفت: کارفرمایانی که اقدام به جذب و به‌کارگیری نیروی جدید از کار جویان مراکز کاریابی کنند به مدت ۲ سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی معاف می‌شوند.
90 درصد معتادان در گیلان توسط بخش خصوصی درمان می‌شوند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان‌ با تأکید بر نقش فعال سمن‌ها و تشکل‌های مردمی در امر مبارزه با مواد مخدر گفت: ۹۰ درصد معتادان در گیلان توسط بخش خصوصی درمان می‌شوند.
ظرفیت‌های استان ایلام با تلاش مسئولان به توسعه ختم می‌شود
رئیس کل دادگستری استان ایلام گفت: ظرفیت‌های استان ایلام با تلاش مسئولان به توسعه ختم می‌شود.
خوزستان| دروازه‌بان فصل گذشته پدیده به صنعت نفت آبادان پیوست
شهاب‌الدین گردان دروازه‌بان فصل گذشته پدیده با امضای قرارداد یک ساله به صنعت نفت آبادان پیوست.
مراسم یادبود سردار ˮشهید دایی‌پورˮ در کرمانشاه برگزار می‌شود
مراسم یادبود پانزدهمین شهید مدافع حرم سردار شهید شاهرخ دایی‌پور فردا پنجم تیر ماه در کرمانشاه برگزار می‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خوشگذرانی خانم بازیگر در خارج از کشور
خاطره اسدی؛ بازیگر سینما و تلویزیون، که برای تماشای بازی های جام جهانی به روسیه رفته است، تصویر زیر را از سفر خود به این کشور منتشر کرد.
مصرف غیرقانونی جوش شیرین و جوهر قند در برخی نان‌های سنتی
عضو هیئت مدیره سندیکای خمیرمایه ایران گفت: در فرآیند تولید برخی نان های سنتی به صورت غیرقانونی از جوش شیرین و جوهر قند استفاده می شود.
عکس ˮممنوعهˮ بهاره افشاری پخش شد!
بهاره افشاری در سریال ویژه شبکه نمایش خانگی «ممنوعه» به ایفای نقش می‌پردازد.
خارج گردی ˮکمند امیرسلیمانیˮ با تیپی خاص-عکس
کمند امیرسلیمانی عکس زیر را در صفحه اش منتشر کرد.
ˮفن و مهارتˮ تهیه لباس محلی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: فن و مهارت تهیه پوشاک و البسه محلی استان به‌ ثبت ملی رسیده است.
افزایش قیمت نفت کسری بودجه عمان را کاهش داد
مردم 11منطقه تحت تسلط تروریست ها به ارتش سوریه پیوستند
حاشیه های پیروزی اردوغان در انتخابات ترکیه
اردوغان: دموکراسی در ترکیه پیروز شد
معامله قرن هیچ تاثیری در واقعیت های میدانی نمی گذارد
شورای عالی انتخابات ترکیه: اردوغان پیروز انتخابات است
اردن: ظرفیت پذیرش موج جدید پناهجویان را نداریم
حملات روسیه به جنوب سوریه ناقض توافقنامه ترک مخاصمه است
اردوغان: ترکیه به آزادسازی اراضی سوریه ادامه می دهد
ارتش مناطق گسترده ای از شرق سوریه را آزاد کرد