تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

14:04 ۱۴۶ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 768 0
تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

تهران- ایرنا- خلع سلاح، هدف از برگزاری کنفرانسی بین المللی با همین نام است که این روزها به ریاست سوریه در ژنو در حال برگزاری است. این در حالی است که به لطف رویکردها و سیاست های آمریکا، نظام بین الملل دور تازه ای از رقابت تسلیحاتی را در میان اعضای خود تجربه می کند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کنفرانس بین المللی خلع سلاح، از روز گذشته هفتم خرداد ماه به ریاست سوریه در ژنو آغاز به کار کرد؛ کنفرانسی یک ماهه با هدف خلع سلاح های کشتار جمعی و تبدیل جهان به مکانی امن تر برای زندگی نوع بشر که قرار است تا پنجم تیرماه با حضور کشورهای عضو ادامه یابد.
کنفرانس بین المللی خلع سلاح، سازمانی بین المللی متشکل از 65 کشور از جمله اعضای دایم شورای امنیت، کشورهای دارای سلاح هسته ای و نمایندگانی از همه مناطق دنیا است که به منظور مذاکره در مورد کنوانسیون های کنترل تسلیحات و مسایل مرتبط با خلع سلاح هر ساله در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار می شود.
کنفرانس خلع سلاح علاوه بر بررسی های موردی، از دستور کار دائمی در حوزه هایی چون سلاح هسته ای، سلاح های کشتار جمعی، سلاح های کنوانسیونل یا متعارف، کاهش بودجه نظامی، کاهش نیروهای مسلح، خلع سلاح و توسعه، خلع سلاح و امنیت بین المللی، اقدامات جانبی، اقدامات اعتمادساز، روش های موثر در ارتباط با اقدامات مناسب خلع سلاح، برنامه جامع خلع سلاح برخوردار است و قرار است با پیگیری این دستور کارها، دنیایی عاری از تسلیحات کشتار جمعی برای مردم به ارمغان آورد.
به رغم مخالفت های جدی آمریکا و رژیم صهیونیستی سوریه ریاست این دور از کنفرانس را برعهده گرفته است. در حالی واشنگتن و تل آویو به بهانه آنچه «به کار گیری تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان دولت» می خوانند مخالفت خود را با ریاست سوریه بر این کنفرانس اعلام کردند که سیاست های منفعت طلبانه و یکجانبه گرایانه آنها، جهان را به صورت روزافزونی به سوی رقابت تسلیحاتی سوق می دهد.
این کنفرانس از آغاز شکل گیری خود در 1979 توانست تاحدودی در پیشبرد روندهای خلع سلاح موثر افتد، ولی عملکرد موثر آن از حدود یک دهه پیش وقتی که پس از تصویب پیمان جامع هسته ای اعضا نتوانستند بر سر برنامه کاری مدون به توافق برسند، رو به افول گذاشت. اختلافات شامل روابط تنش آلود میان بازیگران کلیدی، عدم توافق میان اعضا بر سر اولویت بندی مسایل و تلاش برخی کشورها برای پیوند زدن پیشرفت در یک منطقه به موازای پیشرفت در منطقه ای دیگر از علل مهم کاهش کارآمدی این نهاد برشمرده شده است.
روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا پیشبرد اهداف این کنفرانس را بیش از پیش دشوار کرده است. رویکردهای ساختارشکنانه و تسلیحات محور ترامپ در ارتباط با دیگر کشورها، به رقابت های تسلیحاتی دامن زده و اهداف نهادهایی چون کنفرانس خلع سلاح را نقض کرده است.
سوداگری تسلیحاتی ترامپ و پمپاژ جنگ افزارهای نظامی مدرن به مناطق مختلف جهان به ویژه خاورمیانه، با ایجاد معمای امنیت و رقابت تسلیحاتی میان کشورها، جهان را به سوی انباشته سازی از سلاح های کشتار جمعی و تبدیل شدن به انبار باروتی آماده انفجار سوق می دهد.
ترامپ در جریان سفر سال گذشته خود به عربستان و در جریان سفر اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به واشنگتن، تلاش کرد در پس مسلح کردن ریاض تا بن دندان، اهداف چندجانبه خود در تقابل با تهران و سودجویی اقتصادی شرکت های آمریکایی را دنبال کند. عربستان در تلاش برای تجهیز خود به سلاح های مدرن، در سایه حمایت آمریکا در مسیر آغاز فعالیت های هسته ای هم گام برداشته است.
همچنین رژیم صهیونیستی، بدون پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی، در سایه حمایت های آمریکا، از انواع تسلیحات هسته ای برخوردار است. این رژیم همچنین با تجهیز روزافزون خود با تسلیحات کشتار جمعی چون سلاح های بیولوژیک و شیمیایی و تجهیزاتی مدرن نظامی که بخش قابل توجهی از آنها از سوی آمریکا تامین می شود، منطقه را به سوی ناامنی فزاینده و رقابت تسلیحاتی بیشتر پیش می برد.
در دیگر سو، آمریکا با خروج یکجانبه از برجامی که اعتماد جهان را به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورمان جلب کرده بود، گام به گام منطقه را به سوی تشدید احساس ناامنی و در نتیجه رقابت برای به دست آوردن تجهیزات نظامی بیشتر پیش می برد.
از سوی دیگر تمرکز ویژه و رقابت زای آمریکا بر روسیه که نمونه بارز آن را می توان در راهبرد دولت ترامپ و دکترین هسته ای او مشاهده کرد، یک بار دیگر به هماوردی تسلیحاتی این کشور با روسیه دامن زده و مناسبات میان دو قدرت را در مسیر بازآفرینی تعاملات رقابت آمیز در دوران جنگ سرد قرار داده است. پس از اعلام دکترین هسته ای آمریکا بود که روسیه از سلاح ها و جنگ افزارهای جدید خود رونمایی کرد و موشک مافوق صوت خود را به مرحله آزمایش رساند.
همچنین تعاملات تنش زای واشنگتن با پیونگ یانگ و سیاست های زیگزاگی ترامپ در خصوص رابطه با کره شمالی، بیش از پیش به رقابت های تسلیحاتی در شبه جزیره کره دامن زده است. از زمان روی کار آمدن ترامپ بود که کره شمالی موشک های دوربرد خود با توانایی حمل کلاهک هسته ای را آزمایش کرد.
در چنین شرایطی که رقابت های تسلیحاتی در مناطق مختلف جهان تشدید شده است، کنفرانس بین المللی خلع سلاح یک بار دیگر دست به کار شده تا در میانه بحبوحه هماوردی های تسلیحاتی، راهی برای تحدید و کنترل این روند بیابد.

**پژوهش**9275**1601**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رفتار شناسی جبهه معاندین در تخریب یاران انقلاب
مدتی است شبکه های اجتماعی معاندین تخریب چهره های انقلابی و مخصوصا اصولگرایان را در دستور کار خود قرار داده اند.
تمدید زمان شرکت در جایزه ملی الوند
دبیرخانه جایزه کتاب سال شعر الوند زمان ارسال اثر را به دبیرخانه این رویداد ادبی، تا ۱۰ آبان ماه تمدید کرد.
مجلس برای بررسی CFT جلسه غیرعلنی برگزار کرد
تهران-ایرنا- مجلس شورای اسلامی صبح امروز - سه شنبه - با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سید عباس عراقچی معاون سیاسی این وزارتخانه جلسه غیرعلنی تشکیل داد، در این جلسه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) بررسی شد.
مجلس ˮعلنیˮ شد
جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، دقایقی قبل به ریاست مسعود پزشکیان آغاز شد.
اصلاح‌طلبان سد راه محسن هاشمی برای شهردار شدن
محسن هاشمی آمادگی‌اش را برای حضور در شهرداری تهران اعلام کرده است اما او خوب می‌داند که برای رسیدن به صندلی شهردار تهران راهی بس دشوار دارد و با سدبزرگی به نام اصلاح‌طلبان و سنگ‌اندازی آنها روبه‌رو است.
مثلث بلاتکلیفی دولت- اصلاح‌طلبان نخوانند!
حالا اصلاح‌طلبان ایرانی مانده‌اند و جنازه ناپیدای جمال خاشقجی که روی دست پرچمدار اصلاحات و نظیر و شبیه‌ترین فرد به آنها در عربستان مانده است!
قالیباف قربانی طمع ورزهای سیاسی
شهردار سابق تهران بهتر از هرکسی می داند که حرکت در مسیر مدیریت جهادی و شاخصه های انقلابی هزینه ساز است و او باید خود را برای شرایطی سخت تر از آنچه که امروز با آن روبروست مهیا کند.
نمایشگاهی از عروسک‌های سیاره خانم در ۸۴سالگی
عروسک‌های دست‌ساز هنرمند خودآموخته ۸۴ ساله به نمایش گذاشته می‌شوند.
پردرآمدترین تخصص‌های جهان؛ هوش مصنوعی و بلاک‌چین
ایتنا - تحقیقات نشان می‌دهد که رشته‌های مرتبط با فناوریودر مقایسه با سایر رشته‌های دانشگاهی، حقوق و طرفداران بسیار بیشتری خواهند داشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

به یاد مرتضی کیوان و پوری سلطانی
«زن عزیزم یادت باشد که عمو تیغ‌تیغی تو راه را تا به آخر طی کرد». این آخرین جملات وصیت‌نامه مرتضی کیوان در ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه ۱۳۳۳ بود که خطاب به همسرش، پوری سلطانی، نوشت. اگرچه فقط مرتضی کیوان نبود که در سحرگاه ۲۷ مهرماه اعدام شد؛ به همراه او ۲۶ نفر دیگر از افسران هم اعدام شدند.
زندگی جنسی سالمندان را جدی بگیرید!
همچنان که سنتان افزایش پیدا می‌کند، تغییراتی در وضعیت جنسی‌تان ایجاد می‌شود، اما این تغییرات نباید مانع زندگی جنسی رضایت‌بخش شما شود. سالمندی طبیعی هم در مردان و هم در زنان تغییراتی طبیعی ایجاد می‌کند. این تغییرات گاهی بر زندگی جنسی افراد تاثیر می‌گذارد
خودکشی بازیگر زن مشهور ایرانی با اسلحه! -عکس
شراره رخام عکسی آرشیوی از پشت صحنه یک فیلم را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، رخام در این پست، نظر دنبال‌کنندگان صفحه‌اش را درباره خودکشی پرسیده است.
رفتار شناسی جبهه معاندین در تخریب یاران انقلاب
مدتی است شبکه های اجتماعی معاندین تخریب چهره های انقلابی و مخصوصا اصولگرایان را در دستور کار خود قرار داده اند.
آسوشیتد پرس: قتل خاشقچی پایانی بر معامله قرن آمریکاست
روزنامه نگار کهنه کار الشرق الاوسط سعودی استعفا کرد
رویترز:القحطانی عامل بازداشت نخست وزیر لبنان درریاض بوده است
گشتی های الحشد در مسیر نجف کربلا مستقر می شوند
شاهزاده سعودی از کودتای احتمالی بن سلمان علیه پدرش خبر داد
برادر ژنرال عبدالرازق سرپرست فرماندهی پلیس قندهار شد
دولت کویت تابعیت سلب شده را به مخالفان باز می گرداند
گاوین: فرانسه قراردادهای تسلیحاتی با عربستان را بررسی می کند
باکو نام شهردار سناتین فرانسه را در لیست سفر قرار داد
حزب الله لبنان: وزارتخانه ها سهمیه شخصیت ها و مذاهب نیستند