تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

14:04 ۳۸۳ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 1,043 0
تکاپوی خلع سلاح درهنگامه رقابت های تسلیحاتی

تهران- ایرنا- خلع سلاح، هدف از برگزاری کنفرانسی بین المللی با همین نام است که این روزها به ریاست سوریه در ژنو در حال برگزاری است. این در حالی است که به لطف رویکردها و سیاست های آمریکا، نظام بین الملل دور تازه ای از رقابت تسلیحاتی را در میان اعضای خود تجربه می کند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، کنفرانس بین المللی خلع سلاح، از روز گذشته هفتم خرداد ماه به ریاست سوریه در ژنو آغاز به کار کرد؛ کنفرانسی یک ماهه با هدف خلع سلاح های کشتار جمعی و تبدیل جهان به مکانی امن تر برای زندگی نوع بشر که قرار است تا پنجم تیرماه با حضور کشورهای عضو ادامه یابد.
کنفرانس بین المللی خلع سلاح، سازمانی بین المللی متشکل از 65 کشور از جمله اعضای دایم شورای امنیت، کشورهای دارای سلاح هسته ای و نمایندگانی از همه مناطق دنیا است که به منظور مذاکره در مورد کنوانسیون های کنترل تسلیحات و مسایل مرتبط با خلع سلاح هر ساله در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار می شود.
کنفرانس خلع سلاح علاوه بر بررسی های موردی، از دستور کار دائمی در حوزه هایی چون سلاح هسته ای، سلاح های کشتار جمعی، سلاح های کنوانسیونل یا متعارف، کاهش بودجه نظامی، کاهش نیروهای مسلح، خلع سلاح و توسعه، خلع سلاح و امنیت بین المللی، اقدامات جانبی، اقدامات اعتمادساز، روش های موثر در ارتباط با اقدامات مناسب خلع سلاح، برنامه جامع خلع سلاح برخوردار است و قرار است با پیگیری این دستور کارها، دنیایی عاری از تسلیحات کشتار جمعی برای مردم به ارمغان آورد.
به رغم مخالفت های جدی آمریکا و رژیم صهیونیستی سوریه ریاست این دور از کنفرانس را برعهده گرفته است. در حالی واشنگتن و تل آویو به بهانه آنچه «به کار گیری تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان دولت» می خوانند مخالفت خود را با ریاست سوریه بر این کنفرانس اعلام کردند که سیاست های منفعت طلبانه و یکجانبه گرایانه آنها، جهان را به صورت روزافزونی به سوی رقابت تسلیحاتی سوق می دهد.
این کنفرانس از آغاز شکل گیری خود در 1979 توانست تاحدودی در پیشبرد روندهای خلع سلاح موثر افتد، ولی عملکرد موثر آن از حدود یک دهه پیش وقتی که پس از تصویب پیمان جامع هسته ای اعضا نتوانستند بر سر برنامه کاری مدون به توافق برسند، رو به افول گذاشت. اختلافات شامل روابط تنش آلود میان بازیگران کلیدی، عدم توافق میان اعضا بر سر اولویت بندی مسایل و تلاش برخی کشورها برای پیوند زدن پیشرفت در یک منطقه به موازای پیشرفت در منطقه ای دیگر از علل مهم کاهش کارآمدی این نهاد برشمرده شده است.
روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا پیشبرد اهداف این کنفرانس را بیش از پیش دشوار کرده است. رویکردهای ساختارشکنانه و تسلیحات محور ترامپ در ارتباط با دیگر کشورها، به رقابت های تسلیحاتی دامن زده و اهداف نهادهایی چون کنفرانس خلع سلاح را نقض کرده است.
سوداگری تسلیحاتی ترامپ و پمپاژ جنگ افزارهای نظامی مدرن به مناطق مختلف جهان به ویژه خاورمیانه، با ایجاد معمای امنیت و رقابت تسلیحاتی میان کشورها، جهان را به سوی انباشته سازی از سلاح های کشتار جمعی و تبدیل شدن به انبار باروتی آماده انفجار سوق می دهد.
ترامپ در جریان سفر سال گذشته خود به عربستان و در جریان سفر اخیر «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به واشنگتن، تلاش کرد در پس مسلح کردن ریاض تا بن دندان، اهداف چندجانبه خود در تقابل با تهران و سودجویی اقتصادی شرکت های آمریکایی را دنبال کند. عربستان در تلاش برای تجهیز خود به سلاح های مدرن، در سایه حمایت آمریکا در مسیر آغاز فعالیت های هسته ای هم گام برداشته است.
همچنین رژیم صهیونیستی، بدون پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی، در سایه حمایت های آمریکا، از انواع تسلیحات هسته ای برخوردار است. این رژیم همچنین با تجهیز روزافزون خود با تسلیحات کشتار جمعی چون سلاح های بیولوژیک و شیمیایی و تجهیزاتی مدرن نظامی که بخش قابل توجهی از آنها از سوی آمریکا تامین می شود، منطقه را به سوی ناامنی فزاینده و رقابت تسلیحاتی بیشتر پیش می برد.
در دیگر سو، آمریکا با خروج یکجانبه از برجامی که اعتماد جهان را به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای کشورمان جلب کرده بود، گام به گام منطقه را به سوی تشدید احساس ناامنی و در نتیجه رقابت برای به دست آوردن تجهیزات نظامی بیشتر پیش می برد.
از سوی دیگر تمرکز ویژه و رقابت زای آمریکا بر روسیه که نمونه بارز آن را می توان در راهبرد دولت ترامپ و دکترین هسته ای او مشاهده کرد، یک بار دیگر به هماوردی تسلیحاتی این کشور با روسیه دامن زده و مناسبات میان دو قدرت را در مسیر بازآفرینی تعاملات رقابت آمیز در دوران جنگ سرد قرار داده است. پس از اعلام دکترین هسته ای آمریکا بود که روسیه از سلاح ها و جنگ افزارهای جدید خود رونمایی کرد و موشک مافوق صوت خود را به مرحله آزمایش رساند.
همچنین تعاملات تنش زای واشنگتن با پیونگ یانگ و سیاست های زیگزاگی ترامپ در خصوص رابطه با کره شمالی، بیش از پیش به رقابت های تسلیحاتی در شبه جزیره کره دامن زده است. از زمان روی کار آمدن ترامپ بود که کره شمالی موشک های دوربرد خود با توانایی حمل کلاهک هسته ای را آزمایش کرد.
در چنین شرایطی که رقابت های تسلیحاتی در مناطق مختلف جهان تشدید شده است، کنفرانس بین المللی خلع سلاح یک بار دیگر دست به کار شده تا در میانه بحبوحه هماوردی های تسلیحاتی، راهی برای تحدید و کنترل این روند بیابد.

**پژوهش**9275**1601**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بهداد سلیمی: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است
بهداد سلیمی گفت: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است و امیدوارم مثمرثمر باشم و قطعاً تیم را برای قهرمانی می‌بندیم.
حضور قطعی ایران در ۶ رشته بازیهای آسیایی ناشنوایان
رئیس فدراسیون ناشنوایان و کم شنوایان گفت: اعزام رشته هایی که مدال گرفتن در آن ها سخت است بستگی به مسائل مالی دارد و امیدواریم با آمادگی کامل در بازیهای آسیایی ناشنوایان شرکت کنیم.
سرمربی فوتبال ساحلی بانوان بندرعباس: برای مسابقات باشگاه‌های جهان منتظر مجوز وزارت کشور هستیم
سرمربی تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس گفت: تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس آمادگی حضور در مسابقات باشگاه‌های جهان را دارد و تنها منتظر مجوز وزارت کشور هستیم.
مناسبترین مدرسه برای فرزندم کجاست؟
در این مطلب، به بعضی از ویژگی‌های مدارس مناسب برای ثبت‌نام فرزندان‌تان ‏اشاره شده که می‌تواند شما را در انتخاب مدرسه خوب برای فرزندتان کمک کند. ‏
تصویر هوایی زیبا از خرم آباد
وجود چشمه‌های فراوان و آثار تاریخی باعث پیدایش مجموعه‌ای از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی در شهر خرم‌آباد شده است.
جشنواره گل اروگوئه در کوپا آمه‌ریکا
تیم ملی فوتبال اروگوئه کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را با یک پیروزی پر گل آغاز کرد و توانست به راحتی اکوادور را شکست دهد.
فوت یک جوان ۳۲ساله بر اثر سقوط پاراگلایدر
سقوط پاراگلایدر در مازندران همچنان حادثه می‌آفریند و این بار موجب فوت یک جوان ۳۲ساله در این استان شده است.
کاسب با معرفت- عکس
اقدام بسیار پسندیده و زیبا از کاسب تهرانی.«به افراد نیازمند غذای رایگان داده می‌شود.»
یوروپل: داعش در اقدامات تروریستی بیش از پیش از زنان بهره می‌جوید
در حالی که گروه داعش بعد از شکست‌های پی در پی در سوریه هر چه بیش‌تر به استفاده از زنان برای انجام حملات تروریستی در کشورهای غربی رو آورده است، یوروپل هشدار داده که شمار تروریست‌های زن در حال افزایش است.
خودروهای سواری دیزلی شماره‌گذاری می‌شوند؟
اوایل خرداد ماه امسال بود که احتمالاتی مبنی بر طراحی و ساخت خودروهای سواری دیزلی در کشور مطرح شد؛ موضوعی که تاکنون مخالفت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را در پی داشته اما اگر روزی چنین خودروهایی در کشور تولید شود، شماره گذاری آن به چه صورت خواهد بود؟ که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در این باره توضیح داده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حمله به یک توله خرس در سوادکوه  +فیلم
پس از انتشار تصاویر و فیلم‌های تأسف‌بار از حمله چند نفر به یک توله خرس دو ساله و تلف شدن این حیوان، مدیرکل محیط زیست استان مازندران از شناسایی این افراد خبر داد.
هنگام گرمازدگی این نوشیدنی را مصرف نکنید
کارشناس ارشد علوم بهداشتی در تغذیه گفت: مصرف مایعات کافئین دار مانند نوشابه و قهوه، خود باعث افزایش تشنگی و کم آبی بدن می شود، بنابراین مصرف نوشیدنی ‌های شیرین و کافئین دار در این موارد توصیه نمی ‌شود .
ورود ۲ جوان سارق با قمه به آرایشگاه زنانه
رئیس‌پلیس آگاهی استان همدان از ورود ۲ سارق مسلح به آرایشگاه زنانه و سرقت حدود حدود ۳۵۰ میلیون از زیورآلات ۳ خانم حاضر در آرایشگاه خبر داد.
بهترین منابع غذایی زینک چیست؟
دانه ها یکی از افزودنی های سالم به رژیم غذایی هستند که می تواند مصرف زینک ما را افزایش دهند.
برای سلامت قلب‌تان دست به کار شوید!
بیماری‌های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف دخانیات بوده که بی‌تردید به دلیل تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن است...
یک شهرک در جولان اشغالی به نام «بلندی‌های ترامپ» نام‌گذاری شد
جریان حکمت ملی عراق «اپوزیسیون» شد
کویت اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از گذرگاه‌های آبی را خواستار شد
کرملین خواهان صبر و خویشتن‌داری در مورد رخداد دریای عمان شد
موافقت آلمان با فروش تجهیزات نظامی به ائتلاف عربی
تجدید میثاق حشد شعبی و گروه‌های مقاومت برای دفاع از عراق
عملیات نفوذ داعشی‌ها در سامراء ناکام ماند
کشته شدن ۳ کودک و یک زن در حمله ائتلاف عربی به استان حجه یمن
ولید معلم وارد پکن شد
آغاز رزمایش گسترده ارتش رژیم صهیونیستی در چند محور از جمله بلندی‌های جولان