فراز و فرود روابط مغرب و الجزایر

14:47 ۱۴۲ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 409 0
فراز و فرود روابط مغرب و الجزایر

الجزیره - ایرنا - مغرب و الجزایر دو کشور همسایه هستند که بیش از یک هزار و 700 کیلومتر مرز مشترک زمینی و قرابت فرهنگی زیادی با هم دارند، اما این روزها روابط آنها نه تنها گرم نیست، بلکه پرتنش شده و نوعی جنگ سرد میان دو کشور در جریان است .

ایرنا

به گزارش ایرنا، مغرب در سال 1956 و الجزایر در سال 1962 به استقلال دست یافتند، اما روابط دو کشور از آن زمان پیوسته پرتنش بوده است. در سال 1976 روابط دیپلماتیک آنها به مدت 12 سال قطع شد و تا سال 1988 این روابط برقرار نشد.

** بن بست در روابط
هرچند دو کشور همسایه با هم روابط دیپلماتیک دارند، اما سطح این روابط یکسان نیست، مغرب در الجزایر سفیر دارد و حتی با وجود تنش های زیاد و فراخواندن وی در مواردی، اما بار دیگر سطح روابط را به سفیر ارتقاع داده ، ولی الجزایر در این کشور فقط کاردار دارد.
«ناصر بوریطه» وزیر خارجه مغرب تابستان گذشته در مصاحبه با مجله فرانسوی «ژون افریک» گفت: روابط دو کشور در همه زمینه ها به بن بست رسیده و از چند سال پیش این روابط شاهد هیچ پیشرفتی نبوده، دیدارهای رسمی دو کشور از هفت سال پیش متوقف شده است.
وی افزود: رباط در تابستان 2016 اعلام کرد که قصد دارد به اتحادیه آفریقا بازگردد، کشورهای آفریقایی از این اقدام استقبال کردند، اما الجزایر حملات رسانه ای و سیاسی سختی علیه مغرب آغاز کرد.

** بسته بودن مرزهای زمینی دو کشور از 24 سال پیش تاکنون
از سال 1962 یعنی استقلال الجزایر، این کشور چندین بار مرزهای خود را با مغرب بسته است، اما آخرین بار در سال 1994 این اقدام را انجام داد و با گذشت بیش از دو دهه هنوز آن را باز نکرده است . یکی از دلایل این اقدام الجزایر نیز این بوده که آن زمان مغرب ورود الجزایری ها به این کشور را منوط به دریافت روادید کرد و این باعث شد، روابط تجاری دو کشور به حداقل برسد. مغرب آن زمان الجزایر را به دست داشتن در حمله به هتلی در شهر مراکش متهم کرد که در جریان آن چند تبعه اسپانیایی کشته شدند. الجزایر این اتهام را رد کرد.

** دیوارهای بی اعتمادی میان دو کشور
الجزایر از دو سال پیش شروع به ساختن دیواری حایل در 271 کیلومتر از مرزهای خود با مغرب کرد که ارتفاع آن حدود هفت متر و عرض آن دو متر است . الجزایر هدف از این کار را جلوگیری از قاچاق مواد مخدر از طریق خاک مغرب و تامین امنیت این کشور عنوان کرده است .
مغرب نیز پیش ازآن دیواری به طول 100 کیلومتر در مرزهایش ایجاد کرده و هدف از آن را مبارزه با جرایم سازمان یافته و جلوگیری از نفوذ تندروها از خاک الجزایر به این کشور اعلام کرده است .

** رقابت تسلیحاتی
بر اساس گزارش «مرکز پژوهش های صلح جهانی استکهلم»، از سال 2011 تا 2015، 56 درصد سلاح های خریداری شده در آفریقا توسط مغرب و الجزایر صورت گرفته است .
الجزایر از جمله کشورهایی است که بیشتر تجهیزات دفاعی اش روسی است، اما مغرب بیشتر تجهیزات و سلاح های آمریکایی و بلوک غربی تهیه می کند و اختلافات دو کشور باعث شده، هر یک برای تقویت توان دفاعی خود تلاش کنند.
پایگاه خبری الجزایری «الشروق» نیز آبان سال گذشته در گزارشی در خصوص اقدام مغرب به پرتاب یک ماهواره به فضا با کمک فرانسوی ها و پس از آن انتشار اخباری مبنی بر پرتاب یک ماهواره توسط الجزایر به فضا با کمک چینی ها، به این رقابت میان دو کشور اشاره کرد و این سوال را مطرح کرده که آیا جنگ ماهواره ای و نبرد ضد جاسوسی میان الجزایر و مغرب آغاز شده است.

** اختلافات مرزی
پس از استقلال الجزایر در سال 1962، بحث ترسیم مرزهای مشترک با مغرب باعث اختلاف دو کشور شد. الجزایر ملاک تعیین مرزها را زمانی می دانست که فرانسه خاک الجزایر را ترک کرد و اعتقاد داشت، چارچوب مرزهای دو کشور همین است، اما مغرب بر این باور بود که برای ترسیم مرزها باید به دوران پیش از ورود استعمارگران فرانسوی بازگشت و به همین دلیل دو منطقه «تندوف » و «بشار» را که اکنون جزو خاک الجزایر است، بخشی از خاک خود می داند.
اختلافات مرزی میان مغرب و الجزایر منحصر به درگیری های سیاسی نشد، دو کشور در سال 1963میلادی به دلیل اختلافات مرزی ، با هم وارد جنگی شدند که به 'جنگ شن ها' معروف شد. این درگیری با دخالت کشورهای عربی و آفریقایی به پایان رسید.

** صحرای غربی اصلی ترین عامل اختلاف
صحرای غربی منطقه‌ای است در شمال غرب آفریقا و جنوب کشور مغرب که جبهه آزادی ‌بخش «پولیساریو» و پادشاهی مغرب بر سر کنترل آن مناقشه دارند. اسپانیا در سال 1883 میلادی صحرای غربی را به قلمرو خود ملحق کرد و این روند ادامه داشت تا این که در سال 1973 جبهه پولیساریو که سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است، تشکیل و نبرد با اشغالگران را آغاز کرد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1975 میلادی از دیوان بین‌المللی دادگستری خواست درباره وضعیت صحرا رای صادر کند. این دادگاه وجود روابط تاریخی بین صحرا با مغرب و موریتانی را تائید، اما وجود رابطه حاکمیت و سیطره قانونی میان آن‌ها را رد کرد. در همین حال، توافق سه گانه مغرب، اسپانیا و موریتانی منجر به خروج اسپانیا شد.
پس از خروج اسپانیا از صحرای غربی در سال 1975 میلادی، صحرای غربی به مغرب الحاق شد. این امر با مخالفت شدید نیروهای جبهه پولیساریو روبه رو شد و درگیری های شدیدی میان طرفین در گرفت که در سال 1991 میلادی با میانجی گری سازمان ملل، متوقف شد.
جبهه پولیسارو در سال 1976 از تشکیل کشوری به نام جمهوری صحرا به مرکزیت «العیون» خبر داد که این خود با درگیری هایی در منطقه همراه بود زیرا مغرب و موریتانی مخالف این امر بودند. مغرب نوعی خودمختاری به صحرای غربی پیشنهاد داده، اما جبهه پولیساریو خواستار برگزاری همه پرسی تحت نظارت سازمان ملل برای استقلال «جمهوری دمکراتیک عربی صحرا» است.
«مصطفی الخلفی» تحلیلگر سیاسی و کارشناس روابط بین الملل ، مساله صحرای غربی را یکی از علل اصلی اختلاف میان مغرب و الجزایر می داند.
«بوحنیة قوی» استاد علوم سیاسی الجزایر نیز می گوید، مساله صحرای غربی به بخشی جداناپذیر از سیاست خارجی الجزایر تبدیل شده، زیرا این منطقه را آخرین مستعمره در آفریقا می داند.
مقام های مغربی، پیوسته الجزایر را به حمایت از جبهه پولیساریو متهم می کنند و می گویند، الجزیره باید به عنوان یکی از طرف های اثرگذار در مذاکرات حضور داشته باشد و این در حالی است که الجزایر معتقد است، از تلاش های سازمان ملل برای حل مساله صحرا حمایت می کند و طرف این درگیری نیست.

** صدور مواد مخدر از مغرب، یکی دیگر از عوامل اختلاف
مغرب بزرگترین تولید کننده شاهدانه در جهان است که از آن مواد مخدری مانند «حشیش» و «ماری جوانا» تهیه می شود. الجزایر پیوسته مغرب را به تجارت مواد مخدر و تسامح در برخورد با قاچاقچیان متهم می کند و اعلام کرده که کشورهای شمال آفریقا و از جمله الجزایر، آسیب زیادی از این جهت دیده اند.
«عبدالقادر مساهل» وزیر خارجه الجزایر اکتبر گذشته گفت: مغرب اقدام به پولشویی در بانک های آفریقایی می کند و شرکت هواپیمایی این کشور نیز غیر از مسافر، چیزهای دیگر(مواد مخدر) جابجا می کند.
مساهل افزود: این سخن او نیست، بلکه همه این را می دانند و این مطلب را از شمار زیادی از روسای کشورهای آفریقایی شنیده است.
این سخنان وزیر خارجه الجزایر با واکنش شدید مغرب مواجه شد، کاردار الجزایر در مغرب احضار شد و مغرب سفیر خود در الجزایر را نیز برای مشورت فراخواند، اما مدتی وی را بدون سر و صدا به الجزیره بازگرداند.
«احمد اویحیی» نخست وزیر الجزایر نیز چند هفته بعد مغرب را عامل گسترش مواد مخدر در شمال آفریقا دانست و گفت: ما از افغانستان دور هستیم، پس معلوم است مواد مخدر از کجا به الجزایر می آید.

** قطع روابط دیپلماتیک ایران و مغرب و تشدید اختلافات میان الجزایر و مغرب
مغرب 11 اردیبهشت با ادعای این که حزب الله لبنان به نیروهای پولیساریو کمک می کند و سفارت ایران در الجزایر دیدار مقام های این حزب با رهبران پولیساریو را تسهیل کرده است، با ایران قطع رابطه کرد . حزب الله لبنان، جبهه پولیساریو، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفارت ایران در الجزایر در بیانیه هایی جداگانه، این اتهام ها را شدیدا تکذیب کردند. «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت خارجه ایران در این خصوص گفت: با صراحت تمام بار دیگر تاکید می کنیم که یکی از مهم ترین پایه های اساسی و اصولی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مناسبات خود با سایر دولت ها و کشورهای جهان، احترام عمیق به حق حاکمیت و امنیت آنان و عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها بوده و خواهد بود.
وزیر خارجه مغرب آن زمان و چند بار در مصاحبه با رسانه های منطقه ای و بین المللی ادعا کرد، مدارک و شواهدی در دست دارد که ثابت می کند ایران و حزب الله از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در الجزایر، به پولیساریو کمک می کنند. این ادعاها با واکنش مقام های الجزایری مواجه شد و اتهامات مغرب را بی اساس دانستند. الجزایردر اعتراض به این اتهامات، «حسن عبدالخالق» سفیر مغرب را احضار و مراتب اعتراض خود را به این سخنان اعلام کرد.
روزنامه «الخبر» چند هفته پیش به نقل از یک دیپلمات الجزایری نوشت: روابط دو کشور از حدود 40 سال پیش تا کنون، این اندازه پرتنش نبوده، رفتارهای اخیر مقام های مغربی در مورد الجزایر خصمانه است و هنگام احضار سفیر مغرب به وزارت خارجه نیز این مطلب به وی تذکر داده شد.
با توجه به اینکه وزیر خارجه مغرب اتهامات خود ضد ایران و الجزایر را طی چند هفته گذشته چندین بار تکرار کرد، به نظر می رسد این کشور عمدا در پی تنش آفرینی در روابط خود با ایران و الجزایر است و در نتیجه به نظر نمی رسد روابط این دو همسایه هم به زودی به حالت عادی بازگردد، زیرا دو مشکل و مساله اصلی مواد مخدر و صحرای غربی که از عوامل اختلاف دو کشور است، همچنان حل نشده باقی مانده است، هرچند «عبدالعزیز بوتفلیقه » رئیس جمهوری الجزایر چندی پیش پیام تبریکی برای شاه مغرب به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان فرستاد، اما به نظر نمی رسد روابط دو کشور به این زودی به حالت عادی و در حد روابط دو کشور دوست و همسایه بازگردد.
خاورم **2041**1651


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آلتونی با شکست مقابل نماینده نروژ برنز گرفت
کاراته کای تیم بانوان ایران در مرحله نیمه نهایی با شکست برابر رقیب خود از نروژ به نشان برنز دست یافت تا سومین نشان برای کاراته بدست آمده بود.
کاراته کای تیم پسران ایران به فینال رسید
دومین نماینده تیم پسران ایران در المپیک جوانان با برتری مقابل رقیب ترکیه ای خود راهی مبارزه پایانی شد.
اولین مدال طلای المپیکی کاراته بدست آمد
کاراته کای جوان کشورمان با برتری مقابل رقیب مراکشی خود در مبارزه پایانی اولین مدال طلای تاریخ کاراته ایران در المپیک را به نام خود ثبت کرد.
از رئال تا بایرن؛ مقصد بعدی آرسن ونگر کجاست؟
آرسن ونگر اشتیاق خود را به بازگشت به دنیای فوتبال در سال آتی میلادی اعلام کرده است.
۴ بازیکن پرسپولیس و نود، تست دوپینگ دادند
4 بازیکن از پرسپولیس و نود ارومیه پس از پایان مسابقه تست دوپینگ دادند.
دکتر حقیقت: باید در مورد کمال ریسک کنیم
پزشک باشگاه پرسپولیس می گوید که تمام تلاشمان را می کنیم تا کمال به دیدار برابر السد برسد.
اقدام تحسین برانگیز مسی به نفع کودکان سرطانی
برنامه های لیونل مسی برای تاسیس مرکز تخصصی سرطان کودکان امروز به ثمر نشست.
سیدجلال: هواداران پرسپولیس فریب خوردند
کاپیتان تیم پرسپولیس می‌گوید هواداران تیمش با نیامدن خود در استادیوم فریب خوردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سوگنامه فریبا داودی مهاجر برای مرگ پروین بختیارنژاد
داودی مهاجر در بخشی از یادداشت خود نوشته است: «با پروین در فرانسه چت می کردم و مرتب می گفت نمی دانی چه رنجی می برم . پروین منهدم شده بود .»
۷۲۷ هزار نفر با یک شغل راضی نمی‌شوند!
اگر در گذشته درآمد یک نفر در خانواده می‌توانست آنها را تامین کند، امروز دیگر نمی‌شود به نان بازوی یک نفر تکیه کرد، چون هزینه‌ها گوی سبقت را از درآمدها ربوده و خانواده‌ها تحمل بیکاری دیگر اعضا را ندارند تا جایی که افراد ناچارند برای درآوردن نان تلاش بیشتری کنند و برای چرخیدن چرخ زندگی به داشتن دو شغل یا بیشتر روی بیاورند.
حضور هیات ایرانی به ریاست نماینده زن در اجلاس IPU
تهران - ایرنا - هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سیده فاطمه حسینی نماینده تهران در مجلس برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) وارد ژنو سوئیس شد.
بازهم توئیت «مهناز افشار» جنجالی شد-عکس
دنیا ویسی دختر ۷ ساله اهل یکی از روستاهای سنندج بر اثر ریزش دیوار فرسوده مدرسه‌ای از دنیا میرود.مهناز افشار بر اساس این خبر توییتی را که در زیر می بینید منتشر می کند و ابراز ناراحتی می نماید.
رئیس جمهور اسبق سودان درگذشت
یک الجزایری گزینه اصلی جانشینی دی میستورا است
هیات رئیسه مجلس الجزایرپست ریاست پارلمان رابلاتصدی اعلام کرد
الشروق:امنیت عربستان درگرو تکیه برمردم وصلح با همسایگان است
پارلمان الجزایر در بن بست ونبرد سخت نمایندگان با رئیس مجلس
برای اولین بار در اتیوپی یک زن مسلمان وزیر دفاع شد
حالت فوق العاده در مصر سه ماه تمدید شد
نیجربرای مقابله با تروریسم امنیت مرزی خود را تقویت می کند
مردم یمن گرسنه هستند
رئیس جمهوری کامرون در سمت خود ابقا شد