عربستان و امارات در انتخابات 2016 آمریکا نقش داشتند

11:39 ۲۳۶ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 293 0
عربستان و امارات در انتخابات 2016 آمریکا نقش داشتند

تهران-ایرنا- نشریه آمریکایی فارن پالیسی روز سه شنبه در گزارشی نوشت: حضور کنونی دونالد ترامپ در واشنگتن روشن می کند که چگونه متحدان خاورمیانه ای آمریکا توانسته اند بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2016 تاثیر بگذارند.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، 'استیون کوک' نویسنده و از اعضای ارشد شورای روابط خارجی در گزارشی با عنوان 'حکومت های خودکامه خاورمیانه نگاهی به ترامپ ها می اندازند و خودشان را می بینند' افزود: از دید کشورهای خودکامه خاورمیانه، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ، سمت هایی کاملا غیر ضروری و نمایشی است و می توان از طریق ' جرد کوشنر' و 'سیاست مبتنی بر ریال' با دولت وارد کسب و کار شد.
' حدود 20 سال پیش وقتی که دانشجوی تحصیلات تکمیلی در قاهره بودم، مقاله ای در نشریه Middle East Insight که مقر اصلیش در واشنگتن بود، منتشر کردم. این مجله که دارای اعتبار فراوانی بود بعدها دیگر در مصر به چاپ نرسید.'
از آن زمان به بعد دیگر به این مجله فکر نکرده بودم تا اینکه نام 'جورج نادر' که زمانی یکی از ناشران این مجله بود به صدر خبرها آمد و به عنوان مردی مرموز و تاثیرگذار که سعی داشت بر نتایج آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر بگذارد به تیتر یک خبرها بدل شد. به نظر می رسد که طی دو دهه نه چندان دور گذشته، مردی که انتشار یک مجله کوچک و احتمالا سودآور و تاثیر گذار را برعهده داشته، رابط بین 'محمد بن زاید بن سلطان ال نهیان' شاهزاده ابوظبی، 'محمد بن سلمان' شاهزاده سعودی و نزدیکترین حلقه اطرافیان ترامپ پیش از انتخابات و پس از آن به ویژه با 'رابرت مولر' مشاور ویژه ترامپ بوده است.
داستان نادر تنها یک مثال از نفوذ در انتخابات و حضور کنونی ترامپ در واشنگتن است و روشن می کند چگونه متحدان خاورمیانه ای آمریکا توانسته اند بر این انتخابات تاثیرگذار باشند. در این مساله همچنین می توان ردپای 'جراد کوشنر' داماد ترامپ به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری را نیز به خوبی درک کرد.
از منظر رهبران عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل (زاویه اسرائیل با داستان جورج نادر، هنوز کاملا روشن نیست) و مصر، دلیل کاملا منطقی برای حمایت از ترامپ برای تاثیرگذاری بر امور خاورمیانه وجود داشت. آنها سیاست های 'باراک اوباما' رئیس جمهوری پیشین امریکا در خاورمیانه را دوست نداشتند و در حالیکه 'هیلاری کلینتون' نامزد ریاست جمهوری که در زمان اوباما به سمت وزیر امور خارجه منصوب شده بود، مواضع تندتری نسبت به اوباما داشت، اما با اینحال عربستان، امارات و اسرائیل نگران بودند آیا در صورت انتخاب کلینتون به سمت ریاست جمهوری، آیا وی در قبال برنامه هسته ای ایران هم مواضع تندی خواهد داشت یا خیر.
از سوی دیگر از آنجا که کلینتون دارای مواضعی نرم نسبت به اسلامگرایان بود و اسرائیل به دلایل روشن، عمیقا نگران انباشت قدرت سیاسی اسلام گراها در نزدیکی مرزش با مصر پس از کنار رفتن 'حسنی مبارک' بود، نامزدی کلینتون برای ریاست جمهوری به شدت بر نگرانی اسرائیل افزوده بود.
با آمدن ترامپ، متحدان واشنگتن شاهد ظهور نامزدی بودند که توافق هسته ای با ایران را بدترین معامله ای که تاکنون شکل گرفته بود، می خواند و به سرعت اطراف وی پر شد از کسانی که هیچ تمایزی میان القاعده و اخوان المسلمین نمی دیدند و ترامپ با گرفتن مواضع اسلام هراسانه به متحدان خود اطمینان داد از آنها در برابر تروریسم محافظت کند.
از طرفی روشن است وظایف دیپلماتیک بر عهده سفرا، وزرای خارجه و دیگر نمایندگان دولت های خارجی است و به طور سنتی، این کار از طریق بحث های رسمی با مقامات ایالات متحده در وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی و وزارت دفاع صورت می گیرد. اما همانگونه که در حال حاضر می دانیم، یک تلاش کاملا موازی برای نفوذ در سیاست خارجی آمریکا صورت گرفت و جورج نادر در مرکز آن قرار داشت.
به گفته نیویورک تایمز، 'نادر' و 'الیوت برویدی' که روابط بسیار زیادی در واشنگتن و به ویژه کاخ سفید داشتند، برنامه جدیدی برای دولت های امارات متحده عربی و عربستان سعودی و شکل دادن سیاست آمریکا در قبال قطر که عربستان سعودی و امارات آن را متهم به حمایت از اخوان المسلمین، تأمین مالی افراط گرایی و همکاری با ایران کرده بود، تدارک دیدند.
نفوذ دیگری که در آن نادر و برویدی درگیر بودند، به 'کوشنر' پیوند دارد. در 8 نوامبر سال 2016، کوشنر شماره تلفن همراه خود را تقریبا به هر کسی در واشنگتن داد و اگرچه این موضوع چندان قابل اهمیت نبود و تقریبا شماره همراه مشاوران اوباما را نیز هرکسی در هر نقطه ای از آمریکا ممکن بود داشته باشد، اما راهی که وی انتخاب کرده بود باز کردن درها به روی فرهنگ ترامپ ها بود و با این کار ثابت کرد هرکسی می تواند هرکاری انجام دهد به شرط آنکه پول داشته باشد.
هدف کوشنر از دادن شماره تلفنش این بود که تیم ترامپ حاضر است برای رسیدن به هدفش هرکاری اما کاملا متفاوت با دولت پیشین انجام دهد و در این میان نقش نادر و برویدی بسیار پررنگ بود و نتیجه این اقدامات، بستن قرارداد 650 میلیون دلاری با شرکت امنیتی برویدی پس از خیانت به قطر بود.
از نقطه نظر کشورهای خودکامه خاورمیانه، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ، سمت هایی کاملا غیر ضروری و نمایشی است و شما می توانید از طریق کوشنر و با مشارکت 'سیاست مبتنی بر ریال' وارد کسب و کار شوید. در این میان نباید فراموش کرد که مقدار پولی که دولت های خارجی برای لابی گری هزینه می کنند، حیرت انگیز است، اما طرح نادر و برویدی، در واقع علاوه بر لابی گری، تلاش برای فروش سیاست خارجی آمریکا بود؛ به زودی هم مولر به همه یادآوری می کند که مبادا کسی از اطرافین ترامپ فراموش کند کار وی متفاوت از فروش املاک و مستغلات است.
'فارن پالیسی' نام نشریه خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیان‌گذاران آن' ساموئل هانتینگتون' و 'وارن منشل' می‌باشند. ان نشریه در سال 1970 بنیان نهاده شد. محتوای اخبار و گزارش های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است. 'موشه نعیم' از سال 2000 تا 2010 سردبیر آن بود. در سال 2008 شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آنرا خریداری کرد، و از سال 2010 سوزان گلاسر سردبیر آن شد'.
اروپام***7276 **1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ترکیب تیم‌ملی مقابل عمان اعلام شد
ترکیب تیم‌ملی فوتبال ایران مقابل عمان اعلام شد.
جان کری: ترامپ، آمریکا را منزوی کرد
«جان کری» وزیر امور خارجه سابق آمریکا گفت که «دونالد ترامپ» ، ایالات متحده را منزوی کرده و ما را در ارتباط با نهادهای شکل گرفته از زمان جنگ جهانی دوم برای برقراری اتحاد در جهان، به قهقهرا برده است.
پیروزی استقلال با درخشش تبریزی
شاگردان وینفرد شفر در بازی تدارکاتی امروز مقابل نایب قهرمان برزیل به برتری دست پیدا کرد.
فیلم- خلاصه دیدار ویتنام 1 - 1 اردن +پنالتی
ویتنام در مرحله یک هشتم نهایی موفق شد اردن را از پیش رو برداشته و به جمع 8 تیم نهایی قاره آسیا راه پیدا کند.
تصاویر رختکن ایران و عمان قبل از بازی حساس
مسئولان تدارکات تیم ملی عکس حلقه اتحاد بازیکنان را روی دیوار ورودی رختکن نصب کرده اند.
حضور گسترده عمانی‌ها و کری ایرانی‌ها +عکس و فیلم
بلیت‌های رایگان، حضور هواداران تیم ملی عمان در بازی با ایران را پر رنگ کرده است.
مربی فصل قبل سپاهان به استقلال خوزستان پیوست +عکس
مربی فصل قبل تیم فوتبال سپاهان با عقد قراردادی به استقلال خوزستان پیوست.
بدبیاری بزرگ کره در آستانه مرحله حذفی جام ملت‌ها
تیم ملی فوتبال کره جنوبی با بدبیاری بزرگی روبه‌رو شد و یکی از بهترین بازیکنان خود را برای ادامه جام ملت‌ها از دست داد.
حذف اردن غول کش توسط ویتنام- ضعیف‌ترین تیم سوم جام بین 8 تیم +فیلم
ویتنام توانست با برتری برابر اردن به جمع هشت تیم برتر جام ملت های آسیا راه یابد.
پنجمین مدیرعامل سایپا در دولت روحانی +جدول
امروز هیات مدیره گروه خودروسازی سایپا در حکمی «سیدجواد سلیمانی» را به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت منصوب کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
اجرای پایلوت طرح پیشگیری اولیه از اعتیاد در مناطق آسیب خیز ۴ استان
معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه قصد داریم طرح‌های پیشگیری را با هماهنگی خیریه‌ها و موسسات مردم نهاد در مناطق آسیب خیز پیش ببریم بر ضرورت ورود خیرین به حیطه پیشگیری تاکید کرد.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید