عربستان و امارات در انتخابات 2016 آمریکا نقش داشتند

11:39 ۲۰ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 122 0
عربستان و امارات در انتخابات 2016 آمریکا نقش داشتند

تهران-ایرنا- نشریه آمریکایی فارن پالیسی روز سه شنبه در گزارشی نوشت: حضور کنونی دونالد ترامپ در واشنگتن روشن می کند که چگونه متحدان خاورمیانه ای آمریکا توانسته اند بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2016 تاثیر بگذارند.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، 'استیون کوک' نویسنده و از اعضای ارشد شورای روابط خارجی در گزارشی با عنوان 'حکومت های خودکامه خاورمیانه نگاهی به ترامپ ها می اندازند و خودشان را می بینند' افزود: از دید کشورهای خودکامه خاورمیانه، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ، سمت هایی کاملا غیر ضروری و نمایشی است و می توان از طریق ' جرد کوشنر' و 'سیاست مبتنی بر ریال' با دولت وارد کسب و کار شد.
' حدود 20 سال پیش وقتی که دانشجوی تحصیلات تکمیلی در قاهره بودم، مقاله ای در نشریه Middle East Insight که مقر اصلیش در واشنگتن بود، منتشر کردم. این مجله که دارای اعتبار فراوانی بود بعدها دیگر در مصر به چاپ نرسید.'
از آن زمان به بعد دیگر به این مجله فکر نکرده بودم تا اینکه نام 'جورج نادر' که زمانی یکی از ناشران این مجله بود به صدر خبرها آمد و به عنوان مردی مرموز و تاثیرگذار که سعی داشت بر نتایج آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر بگذارد به تیتر یک خبرها بدل شد. به نظر می رسد که طی دو دهه نه چندان دور گذشته، مردی که انتشار یک مجله کوچک و احتمالا سودآور و تاثیر گذار را برعهده داشته، رابط بین 'محمد بن زاید بن سلطان ال نهیان' شاهزاده ابوظبی، 'محمد بن سلمان' شاهزاده سعودی و نزدیکترین حلقه اطرافیان ترامپ پیش از انتخابات و پس از آن به ویژه با 'رابرت مولر' مشاور ویژه ترامپ بوده است.
داستان نادر تنها یک مثال از نفوذ در انتخابات و حضور کنونی ترامپ در واشنگتن است و روشن می کند چگونه متحدان خاورمیانه ای آمریکا توانسته اند بر این انتخابات تاثیرگذار باشند. در این مساله همچنین می توان ردپای 'جراد کوشنر' داماد ترامپ به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری را نیز به خوبی درک کرد.
از منظر رهبران عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل (زاویه اسرائیل با داستان جورج نادر، هنوز کاملا روشن نیست) و مصر، دلیل کاملا منطقی برای حمایت از ترامپ برای تاثیرگذاری بر امور خاورمیانه وجود داشت. آنها سیاست های 'باراک اوباما' رئیس جمهوری پیشین امریکا در خاورمیانه را دوست نداشتند و در حالیکه 'هیلاری کلینتون' نامزد ریاست جمهوری که در زمان اوباما به سمت وزیر امور خارجه منصوب شده بود، مواضع تندتری نسبت به اوباما داشت، اما با اینحال عربستان، امارات و اسرائیل نگران بودند آیا در صورت انتخاب کلینتون به سمت ریاست جمهوری، آیا وی در قبال برنامه هسته ای ایران هم مواضع تندی خواهد داشت یا خیر.
از سوی دیگر از آنجا که کلینتون دارای مواضعی نرم نسبت به اسلامگرایان بود و اسرائیل به دلایل روشن، عمیقا نگران انباشت قدرت سیاسی اسلام گراها در نزدیکی مرزش با مصر پس از کنار رفتن 'حسنی مبارک' بود، نامزدی کلینتون برای ریاست جمهوری به شدت بر نگرانی اسرائیل افزوده بود.
با آمدن ترامپ، متحدان واشنگتن شاهد ظهور نامزدی بودند که توافق هسته ای با ایران را بدترین معامله ای که تاکنون شکل گرفته بود، می خواند و به سرعت اطراف وی پر شد از کسانی که هیچ تمایزی میان القاعده و اخوان المسلمین نمی دیدند و ترامپ با گرفتن مواضع اسلام هراسانه به متحدان خود اطمینان داد از آنها در برابر تروریسم محافظت کند.
از طرفی روشن است وظایف دیپلماتیک بر عهده سفرا، وزرای خارجه و دیگر نمایندگان دولت های خارجی است و به طور سنتی، این کار از طریق بحث های رسمی با مقامات ایالات متحده در وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی و وزارت دفاع صورت می گیرد. اما همانگونه که در حال حاضر می دانیم، یک تلاش کاملا موازی برای نفوذ در سیاست خارجی آمریکا صورت گرفت و جورج نادر در مرکز آن قرار داشت.
به گفته نیویورک تایمز، 'نادر' و 'الیوت برویدی' که روابط بسیار زیادی در واشنگتن و به ویژه کاخ سفید داشتند، برنامه جدیدی برای دولت های امارات متحده عربی و عربستان سعودی و شکل دادن سیاست آمریکا در قبال قطر که عربستان سعودی و امارات آن را متهم به حمایت از اخوان المسلمین، تأمین مالی افراط گرایی و همکاری با ایران کرده بود، تدارک دیدند.
نفوذ دیگری که در آن نادر و برویدی درگیر بودند، به 'کوشنر' پیوند دارد. در 8 نوامبر سال 2016، کوشنر شماره تلفن همراه خود را تقریبا به هر کسی در واشنگتن داد و اگرچه این موضوع چندان قابل اهمیت نبود و تقریبا شماره همراه مشاوران اوباما را نیز هرکسی در هر نقطه ای از آمریکا ممکن بود داشته باشد، اما راهی که وی انتخاب کرده بود باز کردن درها به روی فرهنگ ترامپ ها بود و با این کار ثابت کرد هرکسی می تواند هرکاری انجام دهد به شرط آنکه پول داشته باشد.
هدف کوشنر از دادن شماره تلفنش این بود که تیم ترامپ حاضر است برای رسیدن به هدفش هرکاری اما کاملا متفاوت با دولت پیشین انجام دهد و در این میان نقش نادر و برویدی بسیار پررنگ بود و نتیجه این اقدامات، بستن قرارداد 650 میلیون دلاری با شرکت امنیتی برویدی پس از خیانت به قطر بود.
از نقطه نظر کشورهای خودکامه خاورمیانه، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ، سمت هایی کاملا غیر ضروری و نمایشی است و شما می توانید از طریق کوشنر و با مشارکت 'سیاست مبتنی بر ریال' وارد کسب و کار شوید. در این میان نباید فراموش کرد که مقدار پولی که دولت های خارجی برای لابی گری هزینه می کنند، حیرت انگیز است، اما طرح نادر و برویدی، در واقع علاوه بر لابی گری، تلاش برای فروش سیاست خارجی آمریکا بود؛ به زودی هم مولر به همه یادآوری می کند که مبادا کسی از اطرافین ترامپ فراموش کند کار وی متفاوت از فروش املاک و مستغلات است.
'فارن پالیسی' نام نشریه خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیان‌گذاران آن' ساموئل هانتینگتون' و 'وارن منشل' می‌باشند. ان نشریه در سال 1970 بنیان نهاده شد. محتوای اخبار و گزارش های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است. 'موشه نعیم' از سال 2000 تا 2010 سردبیر آن بود. در سال 2008 شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آنرا خریداری کرد، و از سال 2010 سوزان گلاسر سردبیر آن شد'.
اروپام***7276 **1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سپ برترین شرکت پرداخت کشور معرفی شد
براساس نتایج گزارش اقتصادی سال ۹۶ شرکت شاپرک، شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، در اکثر شاخص‌های عملکردی رتبه‌های برتر را از آن خود کرد.
مهاجرت به مشهد برای فتح بهارستان
هر جا باشند اما در مشهد گرد هم می‌آیند. میعادگاه‌شان مشهد و مقصدشان بهارستان است. فکر همه‌ جا را کرده و در ذهن خود انتخابات هیات رییسه را نیز برگزار کرده‌اند. این طور که از اخبار غیر رسمی برمی‌آید سرلیست فهرست آنها برای تکیه زدن به صندلی علی لاریجانی کسی نیست غیر از تولیت آستان قدس.
۱۰دلیل موافقان و مخالفان کمک‌داور ویدیویی
استفاده از فناوری VAR برای کمک به داوری موافقان و مخالفان خود را دارد. دلایل هر دو گروه را برشمرده‌ایم.
ژنرال روس ستاره‌اش را به احترام سرباز ایرانی کند
نوویکف وقتی فهمید ۴۸ ساعت است که تنها با ۳ سرباز جنگیده، به نشانه احترام یکی از درجه‌هایش را از روی دوشش باز کرد و روی سینه سرجوخه محمدی گذاشت و از چوپانی خواست ۳ سرباز شجاع را به شیوه مسلمانان کنار پل آهنی دفن کند. تدفین این ۳ سرباز به‌ خاطر وطن‌پرستی‌شان با تشریفات نظامی از سوی لشگر ۴۷ ارتش دشمن صورت گرفت.
پایان مرحله اول تور دوچرخه سواری ترکیه با نهمی ملی پوش ایران
مرحله اول توردوچرخه سواری ترکیه با نهمی رکابزن ملی پوش ایران به پایان رسید.
ضیایی: تعدد مسابقه‌های مختلف توان‌مان برای تصمیم‌گیری را به چالش کشید
رییس فدراسیون والیبال با اشاره به سال پرترافیک والیبال گفت: کادر فنی تیم ملی ب تنها یک ماه فرصت دارد و همه آن چیزهایی هم که در این مدت می‌خواهد در اختیارش نیست.
صالحی‌ امیری: کارشکنی آمریکایی‌ها برای تحریک روانی والیبالیست‌ها بود
رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به سال پرترافیکی که والیبال پیش رو دارد گفت: در حال حاضر تیم ملی والیبال ب شرایط روحی خوبی دارد و دغدغه خاصی نیز وجود ندارد.
ترکیب بلژیک - پرو اعلام شد
ترکیب دو تیم بلژیک و پرو برای برگزاری اولین دیدار خودشان در جام جهانی اعلام شد.
عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت هستند
شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت اعتدال بوده و حاضرند دست به هرکاری بزنند.
بازیکن دانمارک ادامه جام جهانی را از دست داد
ویلیام کوئیست به دلیل شکستگی دنده در جریان بازی با پرو ادامه جام جهانی را از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان کار وزیر کشور آلمان
هورست زیهوفر، وزیر کشور و عضو حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن از پایان همکاری خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خبر داد.
فیروزآبادی گفته بود ویلای لواسان را تخلیه می‌کند ولی نکرده است
بعد از نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی به ستاد اجرایی نامه جنبش را همراه با نامه‌ای از ستادبه مقام معظم رهبری ارسال کردند و دوباره رهبر انقلاب بر روی نامه ستاد پارافی مبنی بر تخلیه ویلای مزبور می‌نویسند.
جشنواره جدید ماناپی با صدها گجت هوشمند ویژه جام جهانی ۲۰۱۸
جشنواره جدید ماناپی با عنوان "جام جوایز" به مناسبت جام جهانی روسیه از۲۵ خرداد تا ۲۴ تیرماه با بیش از ۱۰۰ میلیون تومان جایزه برگزار می‌شود.
جلسه مجلس درباره گرانی خودرو لغو شد
عضو هیئت رئیسه مجلس از لغو جلسه علنی پارلمان درباره گرانی خودرو و کالا‌ها خبر داد.
زیباترین دکل برق دنیا- عکس
ساخت یک دکل برق متفاوت در کالیفرنیای آمریکا
الحشد الشعبی عراق به آمریکا هشدار داد
سازمان ملل رفتار آمریکا با مهاجران را بی رحمانه خواند
لندن به قطعنامه های حقوق بشری علیه اسرائیل رای نمی دهد
پنتاگون، نگران تصمیم ترامپ درباره لغو رزمایش با سئول است
حرف های ترامپ درباره رفع تهدید کره شمالی خنده دار است
موسویان: خروج ترامپ از برجام تاثیر منفی‌ بر صلح وثبات دارد
تجارت؛راهگشای تعامل آمریکا-کره شمالی است،نه دیپلماسی
کودکان و والدین مهاجران در آمریکا در قفس نگهداری می شوند
توافقنامه صلح کلمبیا با انتخاب رئیس جمهور جدید به خطر افتاد
کودکان پناهجو، قربانیِ چانه زنی ترامپ بر سر سیاست مهاجرتی