عربستان و امارات در انتخابات 2016 آمریکا نقش داشتند

11:39 ۱۴۶ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 235 0
عربستان و امارات در انتخابات 2016 آمریکا نقش داشتند

تهران-ایرنا- نشریه آمریکایی فارن پالیسی روز سه شنبه در گزارشی نوشت: حضور کنونی دونالد ترامپ در واشنگتن روشن می کند که چگونه متحدان خاورمیانه ای آمریکا توانسته اند بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2016 تاثیر بگذارند.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، 'استیون کوک' نویسنده و از اعضای ارشد شورای روابط خارجی در گزارشی با عنوان 'حکومت های خودکامه خاورمیانه نگاهی به ترامپ ها می اندازند و خودشان را می بینند' افزود: از دید کشورهای خودکامه خاورمیانه، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ، سمت هایی کاملا غیر ضروری و نمایشی است و می توان از طریق ' جرد کوشنر' و 'سیاست مبتنی بر ریال' با دولت وارد کسب و کار شد.
' حدود 20 سال پیش وقتی که دانشجوی تحصیلات تکمیلی در قاهره بودم، مقاله ای در نشریه Middle East Insight که مقر اصلیش در واشنگتن بود، منتشر کردم. این مجله که دارای اعتبار فراوانی بود بعدها دیگر در مصر به چاپ نرسید.'
از آن زمان به بعد دیگر به این مجله فکر نکرده بودم تا اینکه نام 'جورج نادر' که زمانی یکی از ناشران این مجله بود به صدر خبرها آمد و به عنوان مردی مرموز و تاثیرگذار که سعی داشت بر نتایج آخرین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیر بگذارد به تیتر یک خبرها بدل شد. به نظر می رسد که طی دو دهه نه چندان دور گذشته، مردی که انتشار یک مجله کوچک و احتمالا سودآور و تاثیر گذار را برعهده داشته، رابط بین 'محمد بن زاید بن سلطان ال نهیان' شاهزاده ابوظبی، 'محمد بن سلمان' شاهزاده سعودی و نزدیکترین حلقه اطرافیان ترامپ پیش از انتخابات و پس از آن به ویژه با 'رابرت مولر' مشاور ویژه ترامپ بوده است.
داستان نادر تنها یک مثال از نفوذ در انتخابات و حضور کنونی ترامپ در واشنگتن است و روشن می کند چگونه متحدان خاورمیانه ای آمریکا توانسته اند بر این انتخابات تاثیرگذار باشند. در این مساله همچنین می توان ردپای 'جراد کوشنر' داماد ترامپ به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهوری را نیز به خوبی درک کرد.
از منظر رهبران عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اسرائیل (زاویه اسرائیل با داستان جورج نادر، هنوز کاملا روشن نیست) و مصر، دلیل کاملا منطقی برای حمایت از ترامپ برای تاثیرگذاری بر امور خاورمیانه وجود داشت. آنها سیاست های 'باراک اوباما' رئیس جمهوری پیشین امریکا در خاورمیانه را دوست نداشتند و در حالیکه 'هیلاری کلینتون' نامزد ریاست جمهوری که در زمان اوباما به سمت وزیر امور خارجه منصوب شده بود، مواضع تندتری نسبت به اوباما داشت، اما با اینحال عربستان، امارات و اسرائیل نگران بودند آیا در صورت انتخاب کلینتون به سمت ریاست جمهوری، آیا وی در قبال برنامه هسته ای ایران هم مواضع تندی خواهد داشت یا خیر.
از سوی دیگر از آنجا که کلینتون دارای مواضعی نرم نسبت به اسلامگرایان بود و اسرائیل به دلایل روشن، عمیقا نگران انباشت قدرت سیاسی اسلام گراها در نزدیکی مرزش با مصر پس از کنار رفتن 'حسنی مبارک' بود، نامزدی کلینتون برای ریاست جمهوری به شدت بر نگرانی اسرائیل افزوده بود.
با آمدن ترامپ، متحدان واشنگتن شاهد ظهور نامزدی بودند که توافق هسته ای با ایران را بدترین معامله ای که تاکنون شکل گرفته بود، می خواند و به سرعت اطراف وی پر شد از کسانی که هیچ تمایزی میان القاعده و اخوان المسلمین نمی دیدند و ترامپ با گرفتن مواضع اسلام هراسانه به متحدان خود اطمینان داد از آنها در برابر تروریسم محافظت کند.
از طرفی روشن است وظایف دیپلماتیک بر عهده سفرا، وزرای خارجه و دیگر نمایندگان دولت های خارجی است و به طور سنتی، این کار از طریق بحث های رسمی با مقامات ایالات متحده در وزارت امور خارجه، شورای امنیت ملی و وزارت دفاع صورت می گیرد. اما همانگونه که در حال حاضر می دانیم، یک تلاش کاملا موازی برای نفوذ در سیاست خارجی آمریکا صورت گرفت و جورج نادر در مرکز آن قرار داشت.
به گفته نیویورک تایمز، 'نادر' و 'الیوت برویدی' که روابط بسیار زیادی در واشنگتن و به ویژه کاخ سفید داشتند، برنامه جدیدی برای دولت های امارات متحده عربی و عربستان سعودی و شکل دادن سیاست آمریکا در قبال قطر که عربستان سعودی و امارات آن را متهم به حمایت از اخوان المسلمین، تأمین مالی افراط گرایی و همکاری با ایران کرده بود، تدارک دیدند.
نفوذ دیگری که در آن نادر و برویدی درگیر بودند، به 'کوشنر' پیوند دارد. در 8 نوامبر سال 2016، کوشنر شماره تلفن همراه خود را تقریبا به هر کسی در واشنگتن داد و اگرچه این موضوع چندان قابل اهمیت نبود و تقریبا شماره همراه مشاوران اوباما را نیز هرکسی در هر نقطه ای از آمریکا ممکن بود داشته باشد، اما راهی که وی انتخاب کرده بود باز کردن درها به روی فرهنگ ترامپ ها بود و با این کار ثابت کرد هرکسی می تواند هرکاری انجام دهد به شرط آنکه پول داشته باشد.
هدف کوشنر از دادن شماره تلفنش این بود که تیم ترامپ حاضر است برای رسیدن به هدفش هرکاری اما کاملا متفاوت با دولت پیشین انجام دهد و در این میان نقش نادر و برویدی بسیار پررنگ بود و نتیجه این اقدامات، بستن قرارداد 650 میلیون دلاری با شرکت امنیتی برویدی پس از خیانت به قطر بود.
از نقطه نظر کشورهای خودکامه خاورمیانه، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ، سمت هایی کاملا غیر ضروری و نمایشی است و شما می توانید از طریق کوشنر و با مشارکت 'سیاست مبتنی بر ریال' وارد کسب و کار شوید. در این میان نباید فراموش کرد که مقدار پولی که دولت های خارجی برای لابی گری هزینه می کنند، حیرت انگیز است، اما طرح نادر و برویدی، در واقع علاوه بر لابی گری، تلاش برای فروش سیاست خارجی آمریکا بود؛ به زودی هم مولر به همه یادآوری می کند که مبادا کسی از اطرافین ترامپ فراموش کند کار وی متفاوت از فروش املاک و مستغلات است.
'فارن پالیسی' نام نشریه خبری سیاسی-اقتصادی است که بنیان‌گذاران آن' ساموئل هانتینگتون' و 'وارن منشل' می‌باشند. ان نشریه در سال 1970 بنیان نهاده شد. محتوای اخبار و گزارش های این نشریه بر امور جهانی، حوادث جاری و سیاست داخلی و بین المللی متمرکز است. 'موشه نعیم' از سال 2000 تا 2010 سردبیر آن بود. در سال 2008 شرکت واشنگتن پست متعلق به هلدینگ گراهام آنرا خریداری کرد، و از سال 2010 سوزان گلاسر سردبیر آن شد'.
اروپام***7276 **1908


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

نگار جواهریان با «گرگ‌بازی» از چهارشنبه روی پرده سینماها
فیلم سینمایی «گرگ بازی» از روز چهارشنبه،‌ جایگزین فیلم سینمایی«ماهورا» در گروه استقلال می‌شود.
بانوان تهران در مسابقات تنیس روی میز وزارت نیرو اول شدند
مشهد- ایرنا- رئیس هیات تنیس روی میز خراسان رضوی گفت: تیم بانوان استان تهران در مسابقات تنیس روی میز وزارت نیرو که در مشهد برگزار شد به مقام اول دست یافت.
آلمان از سفیر عربستان درباره پرونده خاشقجی توضیح می‌خواهد
سخنگوی دستگاه دیپلماسی آلمان اعلام کرد، وزارت امور خارجه این کشور به زودی از سفیر ریاض در برلین برای شرکت در ملاقاتی دعوت خواهد کرد.
قم به مهد رشته دوچرخه سواری نمایشی تبدیل می شود
قم - ایرنا - دبیر هیات دوچرخه سواری قم گفت: این استان در آینده نزدیک به مهد رشته بی ام ایکس(دوچرخه سواری نمایشی) در کشور تبدیل می شود.
همه چیز درباره ارز زائرین اربعین
مدیر اجرایی پروژه بانک ملی در تخصیص ارز زائرین اربعین حسینی در خصوص مدت زمان این پروسه گفت:خرید ارز از روز یکشنبه ساعت ۵صبح آغاز شده و تحویل ارز از روز دوشنبه ساعت ۸صبح در تمامی نقاطی که در پیام رسان بله، راهنمایی خواهند شد، قابل انجام است.
ترامپ برای ارتقای روابط شخصی به دنبال دیدار با شی جینپینگ است
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال دیدار احتمالی با شی جینپینگ، همتای چینی‌اش در ماه نوامبر به عنوان راهی برای ارتقای روابط شخصی است اما مشخص نیست که در دیدار احتمالی آیا درباره تنش‌های تجاری میان دو کشور گفت‌وگو خواهد شد یا نه.
داعش به زودی 21 گروگان خود از اهالی سویدا را آزاد می‌کند
دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که مقدمات آزادی گروگان‌های داعش که از استان سویدا ربوده شده بودند در حال انجام است و این افراد به زودی آزاد می‌شوند.
زائرین اربعین حتما بخوانند- اعلام دارو‌های ممنوعه در سفر اربعین
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر در خصوص دارو‌هایی که زائران می‌توانند همراه خود داشته باشند توضیحاتی ارائه داد.
هزینه های بالا مانع استقبال معلولان از ورزش حرفه ای می شود
بجنورد- ایرنا- رئیس هیات ورزشی جانبازان و معلولان خراسان شمالی گفت: این استان ظرفیت خوبی در ورزش حرفه ای معلولان و جانبازان دارد اما بالا بودن هزینه های این بخش مانع از ورود ورزشکاران به این عرصه می شود.
چگونه استرس و دلشوره هایمان را به زانو در بیاوریم؟
در این مطلب به چگونگی مقابله با دلشوره‌های روزمره پرداخته شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاندان حاکم عربستان به خانواده خاشقچی تسلیت گفت
تهران- ایرنا- خاندان حاکم عربستان که خود متهم به صدور دستور قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی هستند، مرگ وی را به خانواده اش تسلیت گفتند.
افزایش غیرقانونی 6 برابری برخی کالاهای مصرفی مردم
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی تصویری و لوازم خانگی البرز گفت: قیمت برخی کالاهای مصرفی مردم در بازار به طور غیرمنطقی و غیرقانونی تا 6 برابر هم افزایش داشته است.
مرور آثار عباس کیارستمی در جشنواره‌ی فیلم رشد
فیلم‌های آموزشی و تربیتی عباس کیارستمی در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد نمایش داده خواهد شد.
میدل ایست: محافظ ˮبن سلمانˮ بخشی از جسد ˮخاشقچیˮ را به عربستان انتقال داده است
یک سایت انگلیسی به نقل از منابع ترکیه‌ای نوشته است، محافظ ولی‌عهد عربستان سعودی بخشی از جسد خبرنگار مخالف حکومت را به عربستان سعودی انتقال داده است.
افزایش قیمت طلا در واکنش به عقب‌گرد دلار
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا که دلار افت کرد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تنش‌های سیاسی بر اقتصاد جهانی از این فلز ارزشمند پشتیبانی کرد، افزایش یافت.
رسوایی مرگ خاشقچی؛ بحران آینده قدرت ولیعهد عربستان
مذاکرات مسئولان امنیتی روسیه و آمریکا پشت درهای بسته آغاز شد
بولتون پشت تصمیم ترامپ برای خروج از پیمان موشکی با روسیه است
تهدید به خروج از پیمان موشکی؛ اقدامی واقعی یا بلوف سیاسی
گشت زنی نیروهای آمریکاوترکیه درشمال سوریه بزودی آغاز می شود
قطع رابطه آمریکاو عربستان ائتلاف ضدایران را نابود می کند
عبدالله:دشمنان برای ترور فرمانده پلیس قندهار شایعه می سازند
آمریکا در تنش با چین، متحدان آسیایی اش را از دست می دهد
اندیشکده های آمریکا دریافت کمک از عربستان را قطع می کنند
پیام قتل خاشقچی، هیچ کس در امان نیست