کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

13:28 ۲۹۵ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 247 0
کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

تهران - ایرنا - «ابراهیم قاسمپور»، یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ فوتبال کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم ملی بود، تاکید می‌کند که بازی اخیر مقابل ترکیه درسهای خوبی برای «کی روش» در بر داشت و او با رفع معایب در خطوط سه‌گانه می‌تواند به ترکیب ایده‌آل نزدیک شود.

ایرنا

خبرنگار ایرنا روز سه شنبه گفت وگویی مشروح با قاسمپور کارشناس و پیشکسوت نامی فوتبال کشورمان داشت و نظرات وی در خصوص وضعیت کنونی تیم ملی و بازی شب گذشته برابر ترکیه را جویا شد.
متن کامل این گفت وگو را در زیر بخوانید:

* ایرنا: ارزیابی شما از دیدار تدارکاتی دیشب مقابل ترکیه چیست و نقاط قوت و ضعف تیم ملی ما را چگونه دیدید؟
قاسمپور: معمولا در بازیهای تدارکاتی آن هم در آستانه مسابقاتی معتبر و بزرگ مثل جام جهانی، کادر فنی تلاش می کند تا ترکیب اصلی را به میدان بفرستد تا نفرات در خطوط سه گانه بیش از پیش با هم هماهنگ شوند. تصور من این است که کی روش در دیدار شب گذشته (دوشنبه)، نفرات اصلی را به میدان نفرستاده بود و البته علت این استراتژی برای من نامشخص است. در نیمه دوم تیم ما بهتر بود و با آمدن چند بازیکن کلیدی، نمایش قابل قبول تری داشتیم. به اعتقاد بنده، در خط دفاعی مشکلات بیشتر بود زیرا روزبه چشمی و مرتضی پورعلی گنجی برای نخستین بار در کنار هم قرار گرفته بودند و چون چشمی در پست اصلی خود بکار گمارده نشده بود، نتوانست در هماهنگی کمربند دفاعی موفق عمل کند. چشمی بازیکنی است که در یک خط جلوتر کارایی بیشتری دارد. در نیمه نخست بخصوص 20 دقیقه اول، ملی پوشان ترکیه با 2 یا سه پاس به راحتی در عمق دفاع تیم ملی ما دست به پیشروی می زدند چون مرکز دفاعی تیم کشورمان نفوذپذیر بود و آنها از این حفره های ایجاد شده به خوبی استفاده می کردند.
ضمن اینکه جای مسعود شجاعی ذاتا یک هافبک تکنیکی و پاسور است و نمی تواند به عنوان هافبک دفاعی عصای دست تیم ملی باشد. اصولا هافبک دفاعی باید درگیرشونده بوده و قدرت توپ گیری داشته باشد. در کناره ها نیز رامین رضاییان و میلاد محمدی بیشتر سردرگم بودند، زیرا با نفرات یک خط جلوتر در کناره ها اصل حمایت را رعایت نمی کردند. بحث دیگر اینکه انصاریفرد و طارمی از شم گلزنی برخوردارند و مهاجم هدف است و حضور بازیکنی مثل او در لب خط اشتباه بود.

* ایرنا: به نیمه دوم اشاره کردید و اینکه نمایش بهتری داشتیم، آیا علت آن به تعویض های مکرر و میدان دادن به بازیکنان محوری نبود؟
قاسمپور: دقیقاهمینطور است. تصور بنده این است که کی روش در نیمه نخست ترکیب ایده‌آل را به میدان نفرستاده بود، در حالیکه پیش بینی می کردیم او برای هارمونی و بالندگی بیشتر از استخوان بندی اصلی از ابتدا استفاده کند ولی ایشان در وقت دوم مبادرت به این کار کرد.

* ایرنا: در خصوص هافبک دفاعی که به آن تاکید کردید، امید ابراهیمی می تواند عنصری موثر باشد؛ ضمن اینکه نبود سعید عزت اللهی در بازی نخست مقابل مراکش شاید کی روش را متقاعد کرده تا چند بازیکن را مورد سنجش و محک قرار دهد.
قاسمپور: من هم معتقدم ابراهیمی در این پست می تواند عنصری مفیدتر باشد. عزت اللهی در این پست می توانست عصای دست تیم ملی ما باشد ولی حیف که به سبب دو اخطاره بودن در بازی با مراکش غایب است. به هرحال، این پست بسیار حساس است و باید از بازیکنی بهره بگیریم که قدرت توپ گیری داشته باشد. ابراهیمی چون ذاتا یک هافبک درگیر شوند است، بهتر می تواند جوابگو باشد.

* ایرنا: به هرحال کی روش استراتژیست اصلی تیم ملی است، با توجه به زمان اندک باقیمانده تا جام جهانی روسیه، چه باید کرد تا تیم ملی ما بتواند به انسجام تاکتیکی برسد؟
قاسمپور: باور بنده این است که تاکتیک کی روش مشخص است و او باید در بازیهای دوستانه بعدی و در تمرینات، ترکیب دلخواه را به میدان بفرستد و دست به این همه جابجایی نزند. تیم ما نفرات خوبی دارد و می توان با رفع نواقص در خطوط سه گانه و بکار گماردن بازیکنان در پست های تخصصی، بهتر از اینها نمایش داد.

* ایرنا: با توجه به همگروهی با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال آیا می توان طوری مهندسی کرد که تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2018 برابر این رقبای نام آشنا ، قد علم کند؟
قاسمپور: چراکه نه. در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد، در اینکه سه تیم یادشده از حریفان قدر هستند نباید شکی به دل راه داد اما نباید از نام و نشان آنها بهراسیم. وظیفه کادر فنی ارتقای فنی و روحی و روانی است و به زعم بنده پتانسیل آن را داریم که برابر آنها ، منطقی و هدفمند بازی کنیم.

* ایرنا: شاید اگر بخواهیم مثالی بارز بزنیم، دیدار مقابل آرژانتین در جام جهانی گذشته را یادآور شویم.
قاسمپور: بله، ما در آن بازی با چشمانی باز و فکورانه تر بازی کردیم و حتی با وجود باخت، بازی خوب ما با اقبال توده های وسیعی از جامعه قرار گرفت .

* ایرنا: سوای مواردی که در آیتم های فنی و روحی و روانی برشمردید، حمایت بیش از پیش مسوولان و رسانه ها می تواند در حرکت روبه جلوی تیم ملی ما اثر بخش باشد؟
قاسمپور: حمایت ها از قبل صورت گرفته و آیتمی که اکنون برای کی روش و ملی پوشان می تواند اکسیر شفا بخش باشد، نقدپذیری است تا در راه رفع معایب و تقویت محاسن تیم ملی اهتمام کنند. کادر فنی نه تنها نباید از نقدهای سازنده و راهکارهای اثر بخش گلایه مند باشد بلکه باید با مشورت پذیری، راه را برای بالندگی تیم و ایجاد هوایی تازه در ریه های ملی پوشان هموار کند.

* ایرنا: به عنوان ملی پوش سابق تیم ملی کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم بودید، چند درصد به صعود تیم ما به مرحله دوم امیدوار هستید؟
قاسمپور: همانطوری که تاکید کردم در فوتبال غیرممکن وجود ندارد ولی به نظر بنده کی روش برای اینکه بتواند برای تیم ملی ما بالندگی ایجاد کند، باید تغییر ذائقه بدهد.
در بازیهای تدارکاتی همانند دیدار اخیر با ترکیه اصلا ملاک باخت و برد نباید باشد بلکه آنچه که باید ملکه ذهن شود این است که نفرات اصلی بیشتر در کنار هم باشند و به هارمونی لازم برسند. توقع شق القمر از تیم ملی نداریم ولی می توان با بازیهای حساب شده و شجاعانه، فرضیه ها و معادلات را به هم زد. در مجموع باید اذعان کنیم تیم ملی ما عاری از عیب نیست اما می توان با رفع کاستی ها، در جام جهانی به این تیم امیدوار بود.
تیم ملی فوتبال کشورمان که در اردوی تدارکاتی ترکیه بسر می برد، شب گذشته (دوشنبه) با نتیجه 2-1 شکست خورد.
تیم ملی فوتبال کشورمان در این مسابقات در گروه دوم با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال همگروه است و دیدارهای خود برابر این تیم ها را به ترتیب در روزهای 25 خرداد، 30 خرداد و 4 تیرماه برگزار می کند.
گفت وگو: امیر میرزاییان
ورزشی**3783**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
پاکستان سفیر هند را احضار کرد
اسلام آباد- ایرنا - دولت پاکستان در اعتراض به اقدام دادگاه هند مبنی بر تبرئه چهار متهم اصلی حمله به مسافران پاکستانی قطار بین دو کشور در سال 2007، سفیر دهلی نو را در اسلام آباد احضار کرد.
ارتش پاکستان: 4 مرزبان ربوده شده ایرانی تحویل این کشور شدند
اسلام آباد - ایرنا - ارتش پاکستان بامداد روز پنجشنبه اعلام کردکه چهار مرزبان ربوده شده ایرانی در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان از چنگ تروریست ها آزاد و تحویل مسئولان ایرانی شدند.
بنادر ایتالیا به روی سرمایه گذاران چینی باز می شود
پکن- ایرنا- به رغم بروز برخی از مخالفت ها در اروپا و آمریکا، ایتالیا اعلام کرده است که بنادر این کشور به روی سرمایه گذاری های چین باز می شود.
موشن‌گرافی - چند نکته مهم برای سفرهای نوروزی
ایام نوروز شاهد بیشترین حجم سفرهای ایرانیان است؛ اما برای سفر، پیش و حین آن، باید نکاتی را رعایت کنیم تا تعطیلات نوروزی با یک سفر ایمن همراه شود. در این موشن‌گرافی توصیه‌هایی را عنوان کرده‌ایم که می‌تواند سفر ایمن را برایتان به ارمغان بیاورد.
شلیک ترامپ به ژنرال های صهیونیست
تهران-ایرنا- بیست روز دیگر روز بیستم فرودین 1398 انتخابات کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی تکلیف نخست وزیری سرزمین های اشغالی را روشن می کند اما رئیس جمهوری آمریکا ماه ها پیش تر برای پیروز شدن بنیامین نتانیاهو خیز برداشته و در روزهای اخیر حمایتش را بیشتر کرده است.
نماینده مسلمان آمریکا نوروز را به ایرانی ها تبریک گفت
نیویورک- ایرنا- نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا نوروز را به جامعه ایرانی-آمریکایی تبریک گفت و برای صلح و رفاه در سراسر جهان ابراز امیدواری کرد.
مراسم تحویل سال نو در حرم امام راحل برگزار می شود
شهرری- ایرنا- مراسم تحویل سال 1397 هجری خورشیدی با حضور پرشور و گسترده زائران و خانواده شهدا از سراسر کشور بامداد پنجشنبه در جوار بارگاه ملکوتی امام خمینی(ره) برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
«قصاب بوسنی» به حبس ابد محکوم شد
رادوان کاراجیچ، ملقب به قصاب بوسنی و رهبر سابق صرب‌های بوسنی که به جرم ارتکاب جنایات جنگی و نسل‌کشی در یوگسلاوی سابق در زندان بود، به حبس ابد محکوم شد.
بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
پیام تسلیت فدراسیون فوتبال در پی درگذشت فوتبالیست سابق نساجی مازندران
سال ۹۷ برای فوتبال ایران پرفراز و نشیب بود - با یکی دو سرمربی برای هدایت تیم ملی ایران مذاکرات نهایی را انجام داده ایم
خبرسازهای ورزش ایران در سال ۹۷ چه کسانی بودند؟
فراز و نشیب فدراسیون فوتبال در سالی که گذشت
زیرساخت لازم برای میزبانی جام جهانی کشتی فرنگی فراهم است
تاج: انتخاب سرمربی تیم ملی نهایی شده است
رقابت های فوتبال لیگ برتر جوانان گیلان پیگیری شد
'پاری سن ژرمن' برنده نبرد حقوقی با یوفا
احکام مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره پرسپولیس امضاء و ابلاغ شد