کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

13:28 ۱۳۹ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 134 0
کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

تهران - ایرنا - «ابراهیم قاسمپور»، یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ فوتبال کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم ملی بود، تاکید می‌کند که بازی اخیر مقابل ترکیه درسهای خوبی برای «کی روش» در بر داشت و او با رفع معایب در خطوط سه‌گانه می‌تواند به ترکیب ایده‌آل نزدیک شود.

ایرنا

خبرنگار ایرنا روز سه شنبه گفت وگویی مشروح با قاسمپور کارشناس و پیشکسوت نامی فوتبال کشورمان داشت و نظرات وی در خصوص وضعیت کنونی تیم ملی و بازی شب گذشته برابر ترکیه را جویا شد.
متن کامل این گفت وگو را در زیر بخوانید:

* ایرنا: ارزیابی شما از دیدار تدارکاتی دیشب مقابل ترکیه چیست و نقاط قوت و ضعف تیم ملی ما را چگونه دیدید؟
قاسمپور: معمولا در بازیهای تدارکاتی آن هم در آستانه مسابقاتی معتبر و بزرگ مثل جام جهانی، کادر فنی تلاش می کند تا ترکیب اصلی را به میدان بفرستد تا نفرات در خطوط سه گانه بیش از پیش با هم هماهنگ شوند. تصور من این است که کی روش در دیدار شب گذشته (دوشنبه)، نفرات اصلی را به میدان نفرستاده بود و البته علت این استراتژی برای من نامشخص است. در نیمه دوم تیم ما بهتر بود و با آمدن چند بازیکن کلیدی، نمایش قابل قبول تری داشتیم. به اعتقاد بنده، در خط دفاعی مشکلات بیشتر بود زیرا روزبه چشمی و مرتضی پورعلی گنجی برای نخستین بار در کنار هم قرار گرفته بودند و چون چشمی در پست اصلی خود بکار گمارده نشده بود، نتوانست در هماهنگی کمربند دفاعی موفق عمل کند. چشمی بازیکنی است که در یک خط جلوتر کارایی بیشتری دارد. در نیمه نخست بخصوص 20 دقیقه اول، ملی پوشان ترکیه با 2 یا سه پاس به راحتی در عمق دفاع تیم ملی ما دست به پیشروی می زدند چون مرکز دفاعی تیم کشورمان نفوذپذیر بود و آنها از این حفره های ایجاد شده به خوبی استفاده می کردند.
ضمن اینکه جای مسعود شجاعی ذاتا یک هافبک تکنیکی و پاسور است و نمی تواند به عنوان هافبک دفاعی عصای دست تیم ملی باشد. اصولا هافبک دفاعی باید درگیرشونده بوده و قدرت توپ گیری داشته باشد. در کناره ها نیز رامین رضاییان و میلاد محمدی بیشتر سردرگم بودند، زیرا با نفرات یک خط جلوتر در کناره ها اصل حمایت را رعایت نمی کردند. بحث دیگر اینکه انصاریفرد و طارمی از شم گلزنی برخوردارند و مهاجم هدف است و حضور بازیکنی مثل او در لب خط اشتباه بود.

* ایرنا: به نیمه دوم اشاره کردید و اینکه نمایش بهتری داشتیم، آیا علت آن به تعویض های مکرر و میدان دادن به بازیکنان محوری نبود؟
قاسمپور: دقیقاهمینطور است. تصور بنده این است که کی روش در نیمه نخست ترکیب ایده‌آل را به میدان نفرستاده بود، در حالیکه پیش بینی می کردیم او برای هارمونی و بالندگی بیشتر از استخوان بندی اصلی از ابتدا استفاده کند ولی ایشان در وقت دوم مبادرت به این کار کرد.

* ایرنا: در خصوص هافبک دفاعی که به آن تاکید کردید، امید ابراهیمی می تواند عنصری موثر باشد؛ ضمن اینکه نبود سعید عزت اللهی در بازی نخست مقابل مراکش شاید کی روش را متقاعد کرده تا چند بازیکن را مورد سنجش و محک قرار دهد.
قاسمپور: من هم معتقدم ابراهیمی در این پست می تواند عنصری مفیدتر باشد. عزت اللهی در این پست می توانست عصای دست تیم ملی ما باشد ولی حیف که به سبب دو اخطاره بودن در بازی با مراکش غایب است. به هرحال، این پست بسیار حساس است و باید از بازیکنی بهره بگیریم که قدرت توپ گیری داشته باشد. ابراهیمی چون ذاتا یک هافبک درگیر شوند است، بهتر می تواند جوابگو باشد.

* ایرنا: به هرحال کی روش استراتژیست اصلی تیم ملی است، با توجه به زمان اندک باقیمانده تا جام جهانی روسیه، چه باید کرد تا تیم ملی ما بتواند به انسجام تاکتیکی برسد؟
قاسمپور: باور بنده این است که تاکتیک کی روش مشخص است و او باید در بازیهای دوستانه بعدی و در تمرینات، ترکیب دلخواه را به میدان بفرستد و دست به این همه جابجایی نزند. تیم ما نفرات خوبی دارد و می توان با رفع نواقص در خطوط سه گانه و بکار گماردن بازیکنان در پست های تخصصی، بهتر از اینها نمایش داد.

* ایرنا: با توجه به همگروهی با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال آیا می توان طوری مهندسی کرد که تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2018 برابر این رقبای نام آشنا ، قد علم کند؟
قاسمپور: چراکه نه. در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد، در اینکه سه تیم یادشده از حریفان قدر هستند نباید شکی به دل راه داد اما نباید از نام و نشان آنها بهراسیم. وظیفه کادر فنی ارتقای فنی و روحی و روانی است و به زعم بنده پتانسیل آن را داریم که برابر آنها ، منطقی و هدفمند بازی کنیم.

* ایرنا: شاید اگر بخواهیم مثالی بارز بزنیم، دیدار مقابل آرژانتین در جام جهانی گذشته را یادآور شویم.
قاسمپور: بله، ما در آن بازی با چشمانی باز و فکورانه تر بازی کردیم و حتی با وجود باخت، بازی خوب ما با اقبال توده های وسیعی از جامعه قرار گرفت .

* ایرنا: سوای مواردی که در آیتم های فنی و روحی و روانی برشمردید، حمایت بیش از پیش مسوولان و رسانه ها می تواند در حرکت روبه جلوی تیم ملی ما اثر بخش باشد؟
قاسمپور: حمایت ها از قبل صورت گرفته و آیتمی که اکنون برای کی روش و ملی پوشان می تواند اکسیر شفا بخش باشد، نقدپذیری است تا در راه رفع معایب و تقویت محاسن تیم ملی اهتمام کنند. کادر فنی نه تنها نباید از نقدهای سازنده و راهکارهای اثر بخش گلایه مند باشد بلکه باید با مشورت پذیری، راه را برای بالندگی تیم و ایجاد هوایی تازه در ریه های ملی پوشان هموار کند.

* ایرنا: به عنوان ملی پوش سابق تیم ملی کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم بودید، چند درصد به صعود تیم ما به مرحله دوم امیدوار هستید؟
قاسمپور: همانطوری که تاکید کردم در فوتبال غیرممکن وجود ندارد ولی به نظر بنده کی روش برای اینکه بتواند برای تیم ملی ما بالندگی ایجاد کند، باید تغییر ذائقه بدهد.
در بازیهای تدارکاتی همانند دیدار اخیر با ترکیه اصلا ملاک باخت و برد نباید باشد بلکه آنچه که باید ملکه ذهن شود این است که نفرات اصلی بیشتر در کنار هم باشند و به هارمونی لازم برسند. توقع شق القمر از تیم ملی نداریم ولی می توان با بازیهای حساب شده و شجاعانه، فرضیه ها و معادلات را به هم زد. در مجموع باید اذعان کنیم تیم ملی ما عاری از عیب نیست اما می توان با رفع کاستی ها، در جام جهانی به این تیم امیدوار بود.
تیم ملی فوتبال کشورمان که در اردوی تدارکاتی ترکیه بسر می برد، شب گذشته (دوشنبه) با نتیجه 2-1 شکست خورد.
تیم ملی فوتبال کشورمان در این مسابقات در گروه دوم با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال همگروه است و دیدارهای خود برابر این تیم ها را به ترتیب در روزهای 25 خرداد، 30 خرداد و 4 تیرماه برگزار می کند.
گفت وگو: امیر میرزاییان
ورزشی**3783**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

بمب نقل و انتقالات در مشهد؛ موسوی تیمدار شد
سرعتی زن تیم ملی والیبال بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره با تیم پیام خراسان توافق کرد و وارد لیگ برتر شد.
موقعیت‌ساز ترین بازیکن اروپا؛ عجیب ولی واقعی!
مطابق آمار اوپتا هیچ بازیکنی به اندازه اوزیل در لیگ های معتبر اروپایی موقعیت نساخته است.
کوشیلنی: دوست نداشتم فرانسه قهرمان جهان شود!
مدافع فرانسوی آرسنال روز گذشته رسما از بازی های ملی خداحافظی کرد.
توضیحات مربی السد درباره باخت هشت گله
در غیاب نفرات ملی پوش، السد با بازیکنان جوان خود در جام حذفی این کشور مقابل الریان قرار گرفت و با هشت گل شکست خورد.
جلسه شبانه شفر و فتحی در باشگاه استقلال
سرمربی استقلال در محل این باشگاه با مدیرعامل جلسه‌ای را برگزار کرد.
بایرن مونیخ به دنبال جذب ستاره رم
بایرن مونیخ به شکلی ویژه عملکرد چنگیز اوندر را رصد می‌کند.
تعامل تراکتور و ذوب‌آهن برای انتقال بازیکن
علیرضا اسدی عصر امروز با سعید آذری مدیرعامل ذوب آهن دیدار و گفتگو کرد.
جای خالی بشار رسن در ورزشگاه ملک فهد
بشار رسن ستاره تیم عراق امروز در بازی با عربستان غایب خواهد بود اما همبازیانش پیراهن او را روی نیمکت قرار داده اند.
نقطه ضعف بزرگ بولت برای فوتبالیست شدن
اوسین بولت، سریع ترین دونده جهان مدتی است که شانس خود را در رشته فوتبال امتحان می کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دستور دادستان برای بررسی ادعای تعرض به ˮدنیا ویسیˮ
دادستان سنندج به پزشکی قانونی دستور داد ادعای تعرض به دنیا ویسی را بررسی کند.
سوگنامه فریبا داودی مهاجر برای مرگ پروین بختیارنژاد
داودی مهاجر در بخشی از یادداشت خود نوشته است: «با پروین در فرانسه چت می کردم و مرتب می گفت نمی دانی چه رنجی می برم . پروین منهدم شده بود .»
۷۲۷ هزار نفر با یک شغل راضی نمی‌شوند!
اگر در گذشته درآمد یک نفر در خانواده می‌توانست آنها را تامین کند، امروز دیگر نمی‌شود به نان بازوی یک نفر تکیه کرد، چون هزینه‌ها گوی سبقت را از درآمدها ربوده و خانواده‌ها تحمل بیکاری دیگر اعضا را ندارند تا جایی که افراد ناچارند برای درآوردن نان تلاش بیشتری کنند و برای چرخیدن چرخ زندگی به داشتن دو شغل یا بیشتر روی بیاورند.
حضور هیات ایرانی به ریاست نماینده زن در اجلاس IPU
تهران - ایرنا - هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سیده فاطمه حسینی نماینده تهران در مجلس برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) وارد ژنو سوئیس شد.
درخواست جدی آیت الله نوری همدانی از بانک مرکزی
مرجع تقلید شیعیان در پیامی به مناسبت افتتاح رادیو اربعین اعلام کرد: به مسافران کشورهای خارجی ارز مناسب اختصاص می‌دهند ولی برای سفرهای زیارتی نباید ارزی اختصاص داده شود! مسئولان بانک مرکزی باید در برابر این سیاست‌های یک بام و دو هوای خود پاسخگو باشند.
موقعیت‌ساز ترین بازیکن اروپا؛ عجیب ولی واقعی!
کوشیلنی: دوست نداشتم فرانسه قهرمان جهان شود!
توضیحات مربی السد درباره باخت هشت گله
جلسه شبانه شفر و فتحی در باشگاه استقلال
بایرن مونیخ به دنبال جذب ستاره رم
تعامل تراکتور و ذوب‌آهن برای انتقال بازیکن
جای خالی بشار رسن در ورزشگاه ملک فهد
نقطه ضعف بزرگ بولت برای فوتبالیست شدن
بهترین گلزنان برزیلِ تیته؛ نیمار، ژسوس و کوتینیو
برنامه بارسلونا برای جذب پدیده سری آ ایتالیا