کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

13:28 ۲۰۰ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 206 0
کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

تهران - ایرنا - «ابراهیم قاسمپور»، یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ فوتبال کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم ملی بود، تاکید می‌کند که بازی اخیر مقابل ترکیه درسهای خوبی برای «کی روش» در بر داشت و او با رفع معایب در خطوط سه‌گانه می‌تواند به ترکیب ایده‌آل نزدیک شود.

ایرنا

خبرنگار ایرنا روز سه شنبه گفت وگویی مشروح با قاسمپور کارشناس و پیشکسوت نامی فوتبال کشورمان داشت و نظرات وی در خصوص وضعیت کنونی تیم ملی و بازی شب گذشته برابر ترکیه را جویا شد.
متن کامل این گفت وگو را در زیر بخوانید:

* ایرنا: ارزیابی شما از دیدار تدارکاتی دیشب مقابل ترکیه چیست و نقاط قوت و ضعف تیم ملی ما را چگونه دیدید؟
قاسمپور: معمولا در بازیهای تدارکاتی آن هم در آستانه مسابقاتی معتبر و بزرگ مثل جام جهانی، کادر فنی تلاش می کند تا ترکیب اصلی را به میدان بفرستد تا نفرات در خطوط سه گانه بیش از پیش با هم هماهنگ شوند. تصور من این است که کی روش در دیدار شب گذشته (دوشنبه)، نفرات اصلی را به میدان نفرستاده بود و البته علت این استراتژی برای من نامشخص است. در نیمه دوم تیم ما بهتر بود و با آمدن چند بازیکن کلیدی، نمایش قابل قبول تری داشتیم. به اعتقاد بنده، در خط دفاعی مشکلات بیشتر بود زیرا روزبه چشمی و مرتضی پورعلی گنجی برای نخستین بار در کنار هم قرار گرفته بودند و چون چشمی در پست اصلی خود بکار گمارده نشده بود، نتوانست در هماهنگی کمربند دفاعی موفق عمل کند. چشمی بازیکنی است که در یک خط جلوتر کارایی بیشتری دارد. در نیمه نخست بخصوص 20 دقیقه اول، ملی پوشان ترکیه با 2 یا سه پاس به راحتی در عمق دفاع تیم ملی ما دست به پیشروی می زدند چون مرکز دفاعی تیم کشورمان نفوذپذیر بود و آنها از این حفره های ایجاد شده به خوبی استفاده می کردند.
ضمن اینکه جای مسعود شجاعی ذاتا یک هافبک تکنیکی و پاسور است و نمی تواند به عنوان هافبک دفاعی عصای دست تیم ملی باشد. اصولا هافبک دفاعی باید درگیرشونده بوده و قدرت توپ گیری داشته باشد. در کناره ها نیز رامین رضاییان و میلاد محمدی بیشتر سردرگم بودند، زیرا با نفرات یک خط جلوتر در کناره ها اصل حمایت را رعایت نمی کردند. بحث دیگر اینکه انصاریفرد و طارمی از شم گلزنی برخوردارند و مهاجم هدف است و حضور بازیکنی مثل او در لب خط اشتباه بود.

* ایرنا: به نیمه دوم اشاره کردید و اینکه نمایش بهتری داشتیم، آیا علت آن به تعویض های مکرر و میدان دادن به بازیکنان محوری نبود؟
قاسمپور: دقیقاهمینطور است. تصور بنده این است که کی روش در نیمه نخست ترکیب ایده‌آل را به میدان نفرستاده بود، در حالیکه پیش بینی می کردیم او برای هارمونی و بالندگی بیشتر از استخوان بندی اصلی از ابتدا استفاده کند ولی ایشان در وقت دوم مبادرت به این کار کرد.

* ایرنا: در خصوص هافبک دفاعی که به آن تاکید کردید، امید ابراهیمی می تواند عنصری موثر باشد؛ ضمن اینکه نبود سعید عزت اللهی در بازی نخست مقابل مراکش شاید کی روش را متقاعد کرده تا چند بازیکن را مورد سنجش و محک قرار دهد.
قاسمپور: من هم معتقدم ابراهیمی در این پست می تواند عنصری مفیدتر باشد. عزت اللهی در این پست می توانست عصای دست تیم ملی ما باشد ولی حیف که به سبب دو اخطاره بودن در بازی با مراکش غایب است. به هرحال، این پست بسیار حساس است و باید از بازیکنی بهره بگیریم که قدرت توپ گیری داشته باشد. ابراهیمی چون ذاتا یک هافبک درگیر شوند است، بهتر می تواند جوابگو باشد.

* ایرنا: به هرحال کی روش استراتژیست اصلی تیم ملی است، با توجه به زمان اندک باقیمانده تا جام جهانی روسیه، چه باید کرد تا تیم ملی ما بتواند به انسجام تاکتیکی برسد؟
قاسمپور: باور بنده این است که تاکتیک کی روش مشخص است و او باید در بازیهای دوستانه بعدی و در تمرینات، ترکیب دلخواه را به میدان بفرستد و دست به این همه جابجایی نزند. تیم ما نفرات خوبی دارد و می توان با رفع نواقص در خطوط سه گانه و بکار گماردن بازیکنان در پست های تخصصی، بهتر از اینها نمایش داد.

* ایرنا: با توجه به همگروهی با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال آیا می توان طوری مهندسی کرد که تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2018 برابر این رقبای نام آشنا ، قد علم کند؟
قاسمپور: چراکه نه. در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد، در اینکه سه تیم یادشده از حریفان قدر هستند نباید شکی به دل راه داد اما نباید از نام و نشان آنها بهراسیم. وظیفه کادر فنی ارتقای فنی و روحی و روانی است و به زعم بنده پتانسیل آن را داریم که برابر آنها ، منطقی و هدفمند بازی کنیم.

* ایرنا: شاید اگر بخواهیم مثالی بارز بزنیم، دیدار مقابل آرژانتین در جام جهانی گذشته را یادآور شویم.
قاسمپور: بله، ما در آن بازی با چشمانی باز و فکورانه تر بازی کردیم و حتی با وجود باخت، بازی خوب ما با اقبال توده های وسیعی از جامعه قرار گرفت .

* ایرنا: سوای مواردی که در آیتم های فنی و روحی و روانی برشمردید، حمایت بیش از پیش مسوولان و رسانه ها می تواند در حرکت روبه جلوی تیم ملی ما اثر بخش باشد؟
قاسمپور: حمایت ها از قبل صورت گرفته و آیتمی که اکنون برای کی روش و ملی پوشان می تواند اکسیر شفا بخش باشد، نقدپذیری است تا در راه رفع معایب و تقویت محاسن تیم ملی اهتمام کنند. کادر فنی نه تنها نباید از نقدهای سازنده و راهکارهای اثر بخش گلایه مند باشد بلکه باید با مشورت پذیری، راه را برای بالندگی تیم و ایجاد هوایی تازه در ریه های ملی پوشان هموار کند.

* ایرنا: به عنوان ملی پوش سابق تیم ملی کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم بودید، چند درصد به صعود تیم ما به مرحله دوم امیدوار هستید؟
قاسمپور: همانطوری که تاکید کردم در فوتبال غیرممکن وجود ندارد ولی به نظر بنده کی روش برای اینکه بتواند برای تیم ملی ما بالندگی ایجاد کند، باید تغییر ذائقه بدهد.
در بازیهای تدارکاتی همانند دیدار اخیر با ترکیه اصلا ملاک باخت و برد نباید باشد بلکه آنچه که باید ملکه ذهن شود این است که نفرات اصلی بیشتر در کنار هم باشند و به هارمونی لازم برسند. توقع شق القمر از تیم ملی نداریم ولی می توان با بازیهای حساب شده و شجاعانه، فرضیه ها و معادلات را به هم زد. در مجموع باید اذعان کنیم تیم ملی ما عاری از عیب نیست اما می توان با رفع کاستی ها، در جام جهانی به این تیم امیدوار بود.
تیم ملی فوتبال کشورمان که در اردوی تدارکاتی ترکیه بسر می برد، شب گذشته (دوشنبه) با نتیجه 2-1 شکست خورد.
تیم ملی فوتبال کشورمان در این مسابقات در گروه دوم با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال همگروه است و دیدارهای خود برابر این تیم ها را به ترتیب در روزهای 25 خرداد، 30 خرداد و 4 تیرماه برگزار می کند.
گفت وگو: امیر میرزاییان
ورزشی**3783**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

طعنه دوباره مورینیو به لیورپولِ کلوپ
ژوزه مورینیو، سرمربی پرتغالی منچستریونایتد به مقایسه این لیورپول و تیم دوران رافا بنیتس پرداخت.
زبیدی: شانسی؟ کاملا تاکتیکی تراکتور را بردیم
هافبک تهاجمی تیم فولاد پس از پیروزی تیمش برابر تراکتورسازی اظهار داشت که سرخپوشان اهواز در نیم فصل دوم مدعی لیگ خواهند شد.
قضاوت فغانی در فینال سوزوکی کاپ
تیم ملی فوتبال ویتنام به مقام قهرمانی سوزوکی کاپ رسید که قضاوت این دیدار را داوران بین‌المللی فوتبال کشورمان برعهده داشتند.
ادامه یکه‌تازی دورتموند در بوندس لیگا
دورتموند در دیدار مقابل وردربرمن به پیروزی خانگی رسید و به صدرنشینی خود با فاصله ادامه داد.
والورده: دمبله یکی از بهترین بازیکنان جهان است
ارنستو والورده، سرمربی اسپانیایی بارسلونا، مدعی شد تیمش قصد دارد انتقام شکست فصل قبل برابر لوانته را بگیرد.
شیث رضایی: تیم برانکو قابل احترام است
مدافع اسبق تیم فوتبال پرسپولیس با تمجید از عملکرد سرخپوشان در نیم فصل اول لیگ برتر گفت: تیمی که برانکو ساخته قابل احترام است چرا که با تمام محدودیت ها این تیم توانست موفقیت های چشمگیری را رقم بزنند.
رسمی: تمدید قرارداد اسمالینگ با یونایتد
کریس اسمالینگ، مدافع انگلیسی قرارداد خود با باشگاه منچستریونایتد را تا سال 2022 تمدید کرد.
استقلال پُشت سر کاپیتان رحمتی
استقلالی ها در اینستاگرام پشت سیدمهدی رحمتی درآمدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تساوی بروژ در غیاب کاوه رضایی
بروژ در دیدار مقابل کورتریژک در هفته نوزدهم رقابت‌های لیگ بلژیک در غیاب بازیکن ایرانی خود به تساوی رسید.
سیمئونه برای خودشیرینی از رئال انتقاد می‌کند!
تیبو کورتوا نیز همچون لوکا مودریچ به انتقادات اخیر دیگو سیمئونه از رئال واکنش نشان داد.
گلزنی پورعلی گنجی در لیگ بلژیک
تیم فوتبال اوپن با گلزنی بازیکن ایرانی‌اش رویال اکسل را شکست داد.
یوونتوس با پنالتی جنجالی رونالدو، دربی را فتح کرد
کریس رونالدو در شبی که به حاشیه‌سازی‌هایش ادامه داد، برتری تیم فوتبال یوونتوس در دربی تورین را رقم زد.
طعنه دوباره مورینیو به لیورپولِ کلوپ
زبیدی: شانسی؟ کاملا تاکتیکی تراکتور را بردیم
قضاوت فغانی در فینال سوزوکی کاپ
خلاصه بازی اینتر ۱ - اودینزه ۰
ادامه یکه‌تازی دورتموند در بوندس لیگا
خلاصه بازی رئال مادرید ۱ - رایو والکانو ۰
والورده: دمبله یکی از بهترین بازیکنان جهان است
شیث رضایی: تیم برانکو قابل احترام است
رسمی: تمدید قرارداد اسمالینگ با یونایتد
استقلال پُشت سر کاپیتان رحمتی