کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

13:28 ۸۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 72 0
کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

تهران - ایرنا - «ابراهیم قاسمپور»، یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ فوتبال کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم ملی بود، تاکید می‌کند که بازی اخیر مقابل ترکیه درسهای خوبی برای «کی روش» در بر داشت و او با رفع معایب در خطوط سه‌گانه می‌تواند به ترکیب ایده‌آل نزدیک شود.

ایرنا

خبرنگار ایرنا روز سه شنبه گفت وگویی مشروح با قاسمپور کارشناس و پیشکسوت نامی فوتبال کشورمان داشت و نظرات وی در خصوص وضعیت کنونی تیم ملی و بازی شب گذشته برابر ترکیه را جویا شد.
متن کامل این گفت وگو را در زیر بخوانید:

* ایرنا: ارزیابی شما از دیدار تدارکاتی دیشب مقابل ترکیه چیست و نقاط قوت و ضعف تیم ملی ما را چگونه دیدید؟
قاسمپور: معمولا در بازیهای تدارکاتی آن هم در آستانه مسابقاتی معتبر و بزرگ مثل جام جهانی، کادر فنی تلاش می کند تا ترکیب اصلی را به میدان بفرستد تا نفرات در خطوط سه گانه بیش از پیش با هم هماهنگ شوند. تصور من این است که کی روش در دیدار شب گذشته (دوشنبه)، نفرات اصلی را به میدان نفرستاده بود و البته علت این استراتژی برای من نامشخص است. در نیمه دوم تیم ما بهتر بود و با آمدن چند بازیکن کلیدی، نمایش قابل قبول تری داشتیم. به اعتقاد بنده، در خط دفاعی مشکلات بیشتر بود زیرا روزبه چشمی و مرتضی پورعلی گنجی برای نخستین بار در کنار هم قرار گرفته بودند و چون چشمی در پست اصلی خود بکار گمارده نشده بود، نتوانست در هماهنگی کمربند دفاعی موفق عمل کند. چشمی بازیکنی است که در یک خط جلوتر کارایی بیشتری دارد. در نیمه نخست بخصوص 20 دقیقه اول، ملی پوشان ترکیه با 2 یا سه پاس به راحتی در عمق دفاع تیم ملی ما دست به پیشروی می زدند چون مرکز دفاعی تیم کشورمان نفوذپذیر بود و آنها از این حفره های ایجاد شده به خوبی استفاده می کردند.
ضمن اینکه جای مسعود شجاعی ذاتا یک هافبک تکنیکی و پاسور است و نمی تواند به عنوان هافبک دفاعی عصای دست تیم ملی باشد. اصولا هافبک دفاعی باید درگیرشونده بوده و قدرت توپ گیری داشته باشد. در کناره ها نیز رامین رضاییان و میلاد محمدی بیشتر سردرگم بودند، زیرا با نفرات یک خط جلوتر در کناره ها اصل حمایت را رعایت نمی کردند. بحث دیگر اینکه انصاریفرد و طارمی از شم گلزنی برخوردارند و مهاجم هدف است و حضور بازیکنی مثل او در لب خط اشتباه بود.

* ایرنا: به نیمه دوم اشاره کردید و اینکه نمایش بهتری داشتیم، آیا علت آن به تعویض های مکرر و میدان دادن به بازیکنان محوری نبود؟
قاسمپور: دقیقاهمینطور است. تصور بنده این است که کی روش در نیمه نخست ترکیب ایده‌آل را به میدان نفرستاده بود، در حالیکه پیش بینی می کردیم او برای هارمونی و بالندگی بیشتر از استخوان بندی اصلی از ابتدا استفاده کند ولی ایشان در وقت دوم مبادرت به این کار کرد.

* ایرنا: در خصوص هافبک دفاعی که به آن تاکید کردید، امید ابراهیمی می تواند عنصری موثر باشد؛ ضمن اینکه نبود سعید عزت اللهی در بازی نخست مقابل مراکش شاید کی روش را متقاعد کرده تا چند بازیکن را مورد سنجش و محک قرار دهد.
قاسمپور: من هم معتقدم ابراهیمی در این پست می تواند عنصری مفیدتر باشد. عزت اللهی در این پست می توانست عصای دست تیم ملی ما باشد ولی حیف که به سبب دو اخطاره بودن در بازی با مراکش غایب است. به هرحال، این پست بسیار حساس است و باید از بازیکنی بهره بگیریم که قدرت توپ گیری داشته باشد. ابراهیمی چون ذاتا یک هافبک درگیر شوند است، بهتر می تواند جوابگو باشد.

* ایرنا: به هرحال کی روش استراتژیست اصلی تیم ملی است، با توجه به زمان اندک باقیمانده تا جام جهانی روسیه، چه باید کرد تا تیم ملی ما بتواند به انسجام تاکتیکی برسد؟
قاسمپور: باور بنده این است که تاکتیک کی روش مشخص است و او باید در بازیهای دوستانه بعدی و در تمرینات، ترکیب دلخواه را به میدان بفرستد و دست به این همه جابجایی نزند. تیم ما نفرات خوبی دارد و می توان با رفع نواقص در خطوط سه گانه و بکار گماردن بازیکنان در پست های تخصصی، بهتر از اینها نمایش داد.

* ایرنا: با توجه به همگروهی با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال آیا می توان طوری مهندسی کرد که تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2018 برابر این رقبای نام آشنا ، قد علم کند؟
قاسمپور: چراکه نه. در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد، در اینکه سه تیم یادشده از حریفان قدر هستند نباید شکی به دل راه داد اما نباید از نام و نشان آنها بهراسیم. وظیفه کادر فنی ارتقای فنی و روحی و روانی است و به زعم بنده پتانسیل آن را داریم که برابر آنها ، منطقی و هدفمند بازی کنیم.

* ایرنا: شاید اگر بخواهیم مثالی بارز بزنیم، دیدار مقابل آرژانتین در جام جهانی گذشته را یادآور شویم.
قاسمپور: بله، ما در آن بازی با چشمانی باز و فکورانه تر بازی کردیم و حتی با وجود باخت، بازی خوب ما با اقبال توده های وسیعی از جامعه قرار گرفت .

* ایرنا: سوای مواردی که در آیتم های فنی و روحی و روانی برشمردید، حمایت بیش از پیش مسوولان و رسانه ها می تواند در حرکت روبه جلوی تیم ملی ما اثر بخش باشد؟
قاسمپور: حمایت ها از قبل صورت گرفته و آیتمی که اکنون برای کی روش و ملی پوشان می تواند اکسیر شفا بخش باشد، نقدپذیری است تا در راه رفع معایب و تقویت محاسن تیم ملی اهتمام کنند. کادر فنی نه تنها نباید از نقدهای سازنده و راهکارهای اثر بخش گلایه مند باشد بلکه باید با مشورت پذیری، راه را برای بالندگی تیم و ایجاد هوایی تازه در ریه های ملی پوشان هموار کند.

* ایرنا: به عنوان ملی پوش سابق تیم ملی کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم بودید، چند درصد به صعود تیم ما به مرحله دوم امیدوار هستید؟
قاسمپور: همانطوری که تاکید کردم در فوتبال غیرممکن وجود ندارد ولی به نظر بنده کی روش برای اینکه بتواند برای تیم ملی ما بالندگی ایجاد کند، باید تغییر ذائقه بدهد.
در بازیهای تدارکاتی همانند دیدار اخیر با ترکیه اصلا ملاک باخت و برد نباید باشد بلکه آنچه که باید ملکه ذهن شود این است که نفرات اصلی بیشتر در کنار هم باشند و به هارمونی لازم برسند. توقع شق القمر از تیم ملی نداریم ولی می توان با بازیهای حساب شده و شجاعانه، فرضیه ها و معادلات را به هم زد. در مجموع باید اذعان کنیم تیم ملی ما عاری از عیب نیست اما می توان با رفع کاستی ها، در جام جهانی به این تیم امیدوار بود.
تیم ملی فوتبال کشورمان که در اردوی تدارکاتی ترکیه بسر می برد، شب گذشته (دوشنبه) با نتیجه 2-1 شکست خورد.
تیم ملی فوتبال کشورمان در این مسابقات در گروه دوم با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال همگروه است و دیدارهای خود برابر این تیم ها را به ترتیب در روزهای 25 خرداد، 30 خرداد و 4 تیرماه برگزار می کند.
گفت وگو: امیر میرزاییان
ورزشی**3783**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

چیز‌های عجیبی که فقط در آسیا می‌توانید ببینید
آسیا بخشی از جهان با جوی منحصر به فرد است که از نظر آداب و رسوم، تمایلات و نگرش به زندگی با بقیه دنیا کاملا فرق دارد.
جایزه‌های میلیونی محمدرضا گلزار به چه کسانی می‌رسد؟
رسانه ملی که درحال قدرت‌نمایی در برابر سایر رسانه‌های اجتماعی است، این روز‌ها بخت‌آزمایی خود را در برگزاری انواع مسابقه‌های تلویزیونی و البته میلیونی دیده است؛ آن هم در روز‌های سخت اقتصادی.
جلوه‌های ویژه پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما
حتی امروزه در عصر تکنولوژی دیجیتال، بعضی کارگردان‌ها هنوز ترجیح می‌دهند در فیلم‌های خود از دکور‌های مینیاتوری و ماکت استفاده کنند. اگرچه این شیوه هزینه‌ی بیشتری دارد، اما اغلب بر پرده‌ی سینما واقعی‌تر به نظر می‌رسد. در ادامه مروری داریم بر جلوه‌های ویژه تعدادی از مشهورترین و پر هزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما.
درمان افتادگی پلک با پلکسر پلاسماجت
افتادگی پلک‌ها چهره شما را غم انگیز و خسته نشان می‌دهد و زاویه داشتن چشم‌ها چند سال به سن شما اضافه خواهد کرد. روش‌های درمانی از جمله پلکسر پلاسماجت وجود دارد که برای زیبایی ابداع شده اند که بدون سوزن و زخم و ناراحتی شما را به خواسته مورد نظرتان می‌رساند.
کیست واژن؛ از پیشگیری تا درمان
کیست واژن کیسه بسته‌ای از هوا، مایع یا چرک است که روی سلول پوششی واژن یا روی آن قرار گرفته است. چند نوع کیست واژن وجود دارد. این ضایعه می‌تواند بوسیله زخم ایجاد شده به هنگام زایمان، تجمع مایع در غدد لنفاوی یا تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی)، ایجاد شود.
صبحانه‌های چاق کننده برای شما که لاغر هستید
در این مطلب، قصد داریم شما را با طرز تهیه صبحانه‌های چاق کننده آشنا کنیم. برای شما ۹ دستور صبحانه برای افزایش وزن آماده کرده ایم. با ما همراه باشید.
دستور تهیه پاستا فاجیتا در فر
این نوع پاستا، پاستا پنه پنیری است که با چند نوع از سبزیجات و ادویه ها مخلوط شده و در فر پخته می‌شود. اگر تا به حال این مدل پاستا را تهیه نکرده اید. پیشنهاد می‌کنیم حتما امتحان کنید.
تجسمی از فوتبال ناب هلندی، نابغه‌ای به نام دنیس برکمپ
«هلندی‌ها متوجه نمی‌شوند که چرا گاهی ونگر او را از ترکیب بیرون می‌گذارد. وقتی بیست دقیقه به پایان برکمپ به زمین فرستاده می‌شود، چیزی شبیه یک هتک حرمت است. چیزی شبیه وقتی که یک نقاشی یوهانس فرمیر نقاش هلندی را در زیرزمین نگه دارید.»
محبوب‌ترین خواننده‌های قدیمی ترکیه‌ای بین ایرانیان
امروز قصد داریم نگاهی داشته باشیم به خواننده‌های ترک زبان که در بین ما ایرانی‌ها از محبوبیت زیادی برخوردار هستند و همه ما با آهنگ‌های نوستالژی ترکی خاطره‌های تلخ و شیرین زیادی داریم.
به این توصیه‌های مادربزرگانه در بچه داری گوش نکنید!
دانشمندان می‌گویند بیشتر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها امروزه اطلاعات و دانش خود را در مورد اصول بچه‌داری به روز نمی‌کنند و تنها به تجربیات شخصی خود تکیه کرده و توصیه‌هایی می‌کنند که در دنیای امروز ممکن است نادرست باشد. حتی بعضی از این بکن و نکن‌ها می‌توانند خطرناک هم باشند!

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
ذوالقدر: نیروهای خودسر همیشه باعث وهن نظام هستند
یک عضو فراکسیون امید مجلس گفت: نیروهای خودسر در بسیاری از تجمعات رسمی کشور به نحوی عمل می‌کنند که موجب تفرقه بین مسئولان و سوءاستفاده دشمنان نظام در عرصه‌های بین‌المللی می‌شوند.
پیشنهاد ۷ میلیاردی تراکتور به رامین رضاییان
پارس‌سن‌ژرمن به دنبال جذب ۲ هافبک بارسلونا
کار سخت استقلال مقابل فولاد
کارشناسی داوری دیدار پارس جنوبی - استقلال تهران
جانفزا شاگرد ویسی شد
کارشناسی داوری پرسپولیس - نفت مسجدسلیمان
عملکرد لژیونرها در هفته گذشته
شکست تلخ ذوب آهن در دربی زیبای اصفهان
گزارش کامل برنامه نود
اسپانسر چقدر و چطور به سرخابی‌ها پول می‌دهد؟