کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

13:28 ۲۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 34 0
کی روش باید از بازیکنان در پست‌های تخصصی استفاده کند

تهران - ایرنا - «ابراهیم قاسمپور»، یکی از بهترین هافبک‌های تاریخ فوتبال کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم ملی بود، تاکید می‌کند که بازی اخیر مقابل ترکیه درسهای خوبی برای «کی روش» در بر داشت و او با رفع معایب در خطوط سه‌گانه می‌تواند به ترکیب ایده‌آل نزدیک شود.

ایرنا

خبرنگار ایرنا روز سه شنبه گفت وگویی مشروح با قاسمپور کارشناس و پیشکسوت نامی فوتبال کشورمان داشت و نظرات وی در خصوص وضعیت کنونی تیم ملی و بازی شب گذشته برابر ترکیه را جویا شد.
متن کامل این گفت وگو را در زیر بخوانید:

* ایرنا: ارزیابی شما از دیدار تدارکاتی دیشب مقابل ترکیه چیست و نقاط قوت و ضعف تیم ملی ما را چگونه دیدید؟
قاسمپور: معمولا در بازیهای تدارکاتی آن هم در آستانه مسابقاتی معتبر و بزرگ مثل جام جهانی، کادر فنی تلاش می کند تا ترکیب اصلی را به میدان بفرستد تا نفرات در خطوط سه گانه بیش از پیش با هم هماهنگ شوند. تصور من این است که کی روش در دیدار شب گذشته (دوشنبه)، نفرات اصلی را به میدان نفرستاده بود و البته علت این استراتژی برای من نامشخص است. در نیمه دوم تیم ما بهتر بود و با آمدن چند بازیکن کلیدی، نمایش قابل قبول تری داشتیم. به اعتقاد بنده، در خط دفاعی مشکلات بیشتر بود زیرا روزبه چشمی و مرتضی پورعلی گنجی برای نخستین بار در کنار هم قرار گرفته بودند و چون چشمی در پست اصلی خود بکار گمارده نشده بود، نتوانست در هماهنگی کمربند دفاعی موفق عمل کند. چشمی بازیکنی است که در یک خط جلوتر کارایی بیشتری دارد. در نیمه نخست بخصوص 20 دقیقه اول، ملی پوشان ترکیه با 2 یا سه پاس به راحتی در عمق دفاع تیم ملی ما دست به پیشروی می زدند چون مرکز دفاعی تیم کشورمان نفوذپذیر بود و آنها از این حفره های ایجاد شده به خوبی استفاده می کردند.
ضمن اینکه جای مسعود شجاعی ذاتا یک هافبک تکنیکی و پاسور است و نمی تواند به عنوان هافبک دفاعی عصای دست تیم ملی باشد. اصولا هافبک دفاعی باید درگیرشونده بوده و قدرت توپ گیری داشته باشد. در کناره ها نیز رامین رضاییان و میلاد محمدی بیشتر سردرگم بودند، زیرا با نفرات یک خط جلوتر در کناره ها اصل حمایت را رعایت نمی کردند. بحث دیگر اینکه انصاریفرد و طارمی از شم گلزنی برخوردارند و مهاجم هدف است و حضور بازیکنی مثل او در لب خط اشتباه بود.

* ایرنا: به نیمه دوم اشاره کردید و اینکه نمایش بهتری داشتیم، آیا علت آن به تعویض های مکرر و میدان دادن به بازیکنان محوری نبود؟
قاسمپور: دقیقاهمینطور است. تصور بنده این است که کی روش در نیمه نخست ترکیب ایده‌آل را به میدان نفرستاده بود، در حالیکه پیش بینی می کردیم او برای هارمونی و بالندگی بیشتر از استخوان بندی اصلی از ابتدا استفاده کند ولی ایشان در وقت دوم مبادرت به این کار کرد.

* ایرنا: در خصوص هافبک دفاعی که به آن تاکید کردید، امید ابراهیمی می تواند عنصری موثر باشد؛ ضمن اینکه نبود سعید عزت اللهی در بازی نخست مقابل مراکش شاید کی روش را متقاعد کرده تا چند بازیکن را مورد سنجش و محک قرار دهد.
قاسمپور: من هم معتقدم ابراهیمی در این پست می تواند عنصری مفیدتر باشد. عزت اللهی در این پست می توانست عصای دست تیم ملی ما باشد ولی حیف که به سبب دو اخطاره بودن در بازی با مراکش غایب است. به هرحال، این پست بسیار حساس است و باید از بازیکنی بهره بگیریم که قدرت توپ گیری داشته باشد. ابراهیمی چون ذاتا یک هافبک درگیر شوند است، بهتر می تواند جوابگو باشد.

* ایرنا: به هرحال کی روش استراتژیست اصلی تیم ملی است، با توجه به زمان اندک باقیمانده تا جام جهانی روسیه، چه باید کرد تا تیم ملی ما بتواند به انسجام تاکتیکی برسد؟
قاسمپور: باور بنده این است که تاکتیک کی روش مشخص است و او باید در بازیهای دوستانه بعدی و در تمرینات، ترکیب دلخواه را به میدان بفرستد و دست به این همه جابجایی نزند. تیم ما نفرات خوبی دارد و می توان با رفع نواقص در خطوط سه گانه و بکار گماردن بازیکنان در پست های تخصصی، بهتر از اینها نمایش داد.

* ایرنا: با توجه به همگروهی با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال آیا می توان طوری مهندسی کرد که تیم ملی کشورمان در جام جهانی 2018 برابر این رقبای نام آشنا ، قد علم کند؟
قاسمپور: چراکه نه. در فوتبال هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد، در اینکه سه تیم یادشده از حریفان قدر هستند نباید شکی به دل راه داد اما نباید از نام و نشان آنها بهراسیم. وظیفه کادر فنی ارتقای فنی و روحی و روانی است و به زعم بنده پتانسیل آن را داریم که برابر آنها ، منطقی و هدفمند بازی کنیم.

* ایرنا: شاید اگر بخواهیم مثالی بارز بزنیم، دیدار مقابل آرژانتین در جام جهانی گذشته را یادآور شویم.
قاسمپور: بله، ما در آن بازی با چشمانی باز و فکورانه تر بازی کردیم و حتی با وجود باخت، بازی خوب ما با اقبال توده های وسیعی از جامعه قرار گرفت .

* ایرنا: سوای مواردی که در آیتم های فنی و روحی و روانی برشمردید، حمایت بیش از پیش مسوولان و رسانه ها می تواند در حرکت روبه جلوی تیم ملی ما اثر بخش باشد؟
قاسمپور: حمایت ها از قبل صورت گرفته و آیتمی که اکنون برای کی روش و ملی پوشان می تواند اکسیر شفا بخش باشد، نقدپذیری است تا در راه رفع معایب و تقویت محاسن تیم ملی اهتمام کنند. کادر فنی نه تنها نباید از نقدهای سازنده و راهکارهای اثر بخش گلایه مند باشد بلکه باید با مشورت پذیری، راه را برای بالندگی تیم و ایجاد هوایی تازه در ریه های ملی پوشان هموار کند.

* ایرنا: به عنوان ملی پوش سابق تیم ملی کشورمان که در جام جهانی 1978 آرژانتین عضو ثابت تیم بودید، چند درصد به صعود تیم ما به مرحله دوم امیدوار هستید؟
قاسمپور: همانطوری که تاکید کردم در فوتبال غیرممکن وجود ندارد ولی به نظر بنده کی روش برای اینکه بتواند برای تیم ملی ما بالندگی ایجاد کند، باید تغییر ذائقه بدهد.
در بازیهای تدارکاتی همانند دیدار اخیر با ترکیه اصلا ملاک باخت و برد نباید باشد بلکه آنچه که باید ملکه ذهن شود این است که نفرات اصلی بیشتر در کنار هم باشند و به هارمونی لازم برسند. توقع شق القمر از تیم ملی نداریم ولی می توان با بازیهای حساب شده و شجاعانه، فرضیه ها و معادلات را به هم زد. در مجموع باید اذعان کنیم تیم ملی ما عاری از عیب نیست اما می توان با رفع کاستی ها، در جام جهانی به این تیم امیدوار بود.
تیم ملی فوتبال کشورمان که در اردوی تدارکاتی ترکیه بسر می برد، شب گذشته (دوشنبه) با نتیجه 2-1 شکست خورد.
تیم ملی فوتبال کشورمان در این مسابقات در گروه دوم با تیم های مراکش، اسپانیا و پرتغال همگروه است و دیدارهای خود برابر این تیم ها را به ترتیب در روزهای 25 خرداد، 30 خرداد و 4 تیرماه برگزار می کند.
گفت وگو: امیر میرزاییان
ورزشی**3783**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دلار امروز چند؟- نرخ ارز بانکی امروز 3 تیر 97
نرخ انواع ارز در بازار بین بانکی به واسطه تعطیلات آخر هفته میلادی بدون تغییر نسبت به روز گذشته اعلام شد.
با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو چیست؟
شواهد نشان می دهد که صنعت خودرو تحت حاکمیت یک جریان سیاسی در بدنه تصمیم گیر و مدیریتی، در حال تحول به نفع چند شرکت خاص است. شرکت هایی که منافع شان در حمایت سیاسی دولت، حذف رقبای بازار و پایین نگه داشتن تعرفه واردات قطعه است
سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب
با همان لباس نظامی آمد و بین غلامرضا مصباحی‌مقدم و سیدابراهیم رئیسی نشست. در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر فیروزآبادی سوژه قابل‌توجه عکاسان خبری حاضر در جلسه مجمع بود. دلیل آن‌هم خبری بود که در روزهای گذشته فضای مجازی و رسانه‌ها را درنوردیده بود با عنوان «ویلای لواسان» که جنبش عدالتخواه دانشجویی ابتدا منتشرکننده این خبر بود.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
فوتبال  500 میلیون ریال نصیب سینماهای شیراز کرد
کارشناس فوتبال: توانایی و شانس عوامل غلبه بر پرتغال است
نواقص ورزشگاه آزادی برای بازی ایران و پرتغال ‏رفع می شود
مسابقه ایران و پرتغال در حاشیه استخر لاهیجان پخش می شود
اوضاع و احوال فوتبال یزد خَش نیست
تیم حبیب ابن مظاهر قهرمان فوتسال جام ولایت درگچساران شد
تیم های فوتسال فیروزکوه و قم فینالیست لیگ دسته سه کشور شدند
جام جهانی و فوتبال زدگی
هاشمیان: می توانیم پرتغال را حذف کنیم
مذاکره برای انتخاب سرمربی شاهین بوشهر آغاز شده است