هفته های فرهنگی ساختاری موقت برای ایجاد نشاط اجتماعی

14:46 ۸۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 121 0
هفته های فرهنگی ساختاری موقت برای ایجاد نشاط اجتماعی

مشهد- ایرنا- پیش از آغاز ماه مبارک رمضان امسال شهرستان بینالود(طرقبه شاندیز) شاهد برگزاری نخستین هفته فرهنگی خراسان رضوی بود که به معرفی ظرفیتها و توانمندیهای این شهرستان اختصاص داشت.

ایرنا

به گزارش ایرنا طبق مصوبه کارگروه فرهنگی اجتماعی استانداری خراسان رضوی قرار است هفته های فرهنگی سایر شهرستانهای این استان نیز بعد از اتمام ماه مبارک رمضان در مجموعه پدیده شاندیز واقع در شهرستان بینالود برگزار شود.

* هفته فرهنگی شهرستان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در توضیح این طرح گفت: هفته های فرهنگی شهرستانها با هدف ایجاد نشاط اجتماعی و آشنا کردن مردم با فرهنگهای بومی و محلی به اجرا در می آید.
سید سعید سرابی افزود: در این طرح ظرفیتها و توانمندیهای فرهنگی، هنری و حتی اقتصادی و نیز ویژگیهای خاص هر شهرستان در فضایی نمایشگاهی و در قالبهای مختلف هنری به بازدیدکنندگان عرضه می شود.
معاون سابق استانداری خراسان رضوی نیز که در زمان مسئولیتش در معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزاری این طرح به تصویب رسید، گفت: این طرح در زمینه های نشاط اجتماعی، هویت فرهنگی، انسجام اجتماعی، غنی سازی اوقات فراغت و معرفی ظرفیتهای فرهنگی و هنری و میراثی شهرستانها هدفگذاری شده که بستر بسیار خوبی است.
سید جواد حسینی افزود: همیشه اعتقاد دارم به جریانسازی فرهنگی نیاز داریم و برگزاری هفته های فرهنگی شهرستانها خود یک جریان سازی فرهنگی است که ابعاد مختلف و آثار و کارکرد مثبتی دارد.

* ساختار و اشکال برگزاری هفته های فرهنگی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: موضوع برگزاری هفته فرهنگی شهرستانهای خراسان رضوی در کارگروه فرهنگی، اجتماعی طراحی و به تصویب رسیده است.
سرابی افزود: برای اجرای هفته فرهنگی شهرستانها به صورت تجربی یک پیش طراحی ای صورت گرفت و بر اساس آن قبل از ماه رمضان امسال هفته فرهنگی بینالود برگزار و تجربه ای به عنوان آغاز این حرکت حاصل شد.
وی ادامه داد: خوب است که این طرح به عنوان پروژه کارگروه فرهنگی، اجتماعی استانداری خراسان رضوی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان هم طرح شود و نگاه حمایتی دستگاههای عضو آن شورا هم جذب کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی خراسان رضوی گفت: انتظار از دستگاهها این است که در دو جبهه با این طرح همکاری کنند یکی اینکه چون کار با محوریت فرمانداریها انجام خواهد شد و هفته فرهنگی هر شهرستان سه دبیر موضوعی فرهنگی و هنری، میراث فرهنگی و گردشگری و ورزش و جوانان دارد لذا از مجموعه دستگاههای هر شهرستان خواسته شده که به این سه ضلع کمک کنند.
وی افزود: جبهه دیگر برگزاری استانی هفته های فرهنگی است که تجربه برگزاری مقدماتی هفته فرهنگی بینالود نشان داد همکاری فرادستگاهی برای جذب امکانات و ظرفیتهای دستگاهها به خصوص ظرفیتهای تبلیغی، ترویجی و رسانه ای آنها را طلب می کند تا زمینه ای مهیا شود که مردم با داشته های فرهنگی، هنری و توانمندیهای هر شهرستان آشنا شوند.
معاون سابق سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: پنج دستگاه اعضای اصلی هفته های فرهنگی را تشکیل می دهند که عبارتند از استانداری، فرمانداریها، فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و گردشگری و ورزش و جوانان.
حسینی افزود: اتفاقی که اخیرا اضافه شده این است که علاوه بر این که هر شهرستانی در چهار روز آخر هفته شایستگیهای خودش را بروز می دهد در هفته آخر برگزاری این برنامه ها یعنی در اختتامیه از همه شهرستانها نمایندگانی حضور داشته باشند. یعنی اگر نیشابور سه کار مهم و قوچان دو کار محوری و گناباد یک کار شایسته داشته باشند این کارها در اختتامیه به صورت دسته جمعی عرضه شود.

* مسائل مالی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ساختار این برنامه بگونه ای طراحی شده که از سرجمع اعتبارات دستگاهها و فرمانداریها اجرا خواهد شد.
سرابی افزود: برای موضوع اطلاع رسانی و تبلیغات و ایجاد جریانی که بتواند نشاط اجتماعی را در استان افزایش دهد و نیز تقویت کار اعتبارات بیشتری نیاز است که از این جهت طرح موضوع در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطلوب است.
معاون سابق سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این خصوص گفت: هزار میلیون ریال از اعتبارات آسیبهای اجتماعی برای این طرح اختصاص یافته است که مسائل جاری و روزمره اش انجام شود.
حسینی افزود: چنانچه این طرح در شورای برنامه ریزی و توسعه استان عرضه شود اگر اعتبار دیگری نیاز باشد شاید بتوان فصل، ماده و ردیفی هم برای غنی تر شدن این برنامه تخصیص داد هر چند که چون این طرح هزینه ای است بعید است که در آن شورا به اعتبار منتهی شود.
وی ادامه داد: امسال دولت بحث کنترل آسیبهای اجتماعی را جدیتر می گیرد و اعتبار بیشتری می گذارد بطور مثال پارسال رقمی افزون بر دو هزار میلیارد ریال به این امر تخصیص یافت اما امسال چهار هزار و 500 میلیارد ریال به این کار اختصاص یافته است.
او افزود: دولت دو هزار و 500 میلیارد ریال هم برای حدود هفت دستگاهی که خارج از بحث آسیبهای اجتماعی کارهایی کرده اند اختصاص داده است که به کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی منجر بشود.
1922/1858


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

گزارش ویژه از بدهی‌های خطرآفرین استقلال
مدیران استقلال برای جلوگیری از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا با نمایندگان ارشد AFC دیدار کردند.
گریزمان در صدر لیست خرید بایرن مونیخ
نشریه آلمانی بیلد ادعا کرد که آنتوان گریزمان، ستاره فرانسوی اتلتیکو مادرید، در صدر فهرست خرید بایرن مونیخ قرار دارد و ممکن است این باشگاه حاضر به پرداخت بند فسخ قرارداد او شود.
نتایج بازی‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا
در شب تساوی خانگی بنفیکا، تیم آیندهوون در زمین رقیبش به برتری دست یافت.
جهانبخش: بازی مقابل آرسنال برایم اهمیت داشت
مهاجم ایرانی به عملکرد خود و تیمش در بازی هفته آینده لیگ برتر انگلیس امیدوار است.
داستان رابطه پُر فراز و نشیب مورینیو و پوگبا
منچستریونایتد باید مشکل میان مورینیو و پوگبا را حل کند.
پرندگان اقبال؛ گلزنی کن تا تیمت نبازد!
در این مطلب به ۱۰ بازیکنی می‌پردازیم که هرگاه گل زده اند، تیمشان شکست نخورده است.
زلزله‌ی ۷ ریشتری، ونزوئلا را لرزاند
بامداد چهارشنبه زلزله‌ای به قدرت بیش از ۷ ریشتر مناطق ساحلی ونزوئلا را به لرزه درآورد.
تصاویر جدید از سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا
در حال حاضر پیکر باقی مانده از نفتکش ایرانی سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا آرام گرفته است. در فیلمی که منتشر شده، تصاویر جدیدی از این نفتکش ایرانی در اعماق دریا نشان داده می شود و برخی از اعضای تیم مشاور عملیات غواصی روی تصاویر توضیحاتی ارائه می کنند.
مراسم دعای عرفه (۲)
همزمان با دهم ذی‌الحجه و وقوف حجاج خانه خدا در صحرای عرفات، شیعیان ایران دعای عرفه را بعدازظهر سه‌شنبه - ۳۰ مرداد - در تکایا، حسینیه‌ها و مساجد سراسر کشور زمزمه می‌کنند. دعای عرفه از جمله مناسک شیعیان است که در روز عرفه و بعد از نماز ظهر و عصر خوانده می‌شود.
آلمان: برای حفظ برجام، باید یک نظام پرداخت مالی مستقل از آمریکا ایجاد شود
وزیر خارجه آلمان می‌گوید برای حفظ برجام لازم است یک نظام پرداخت مالی مستقل از آمریکا ایجاد شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

حاجیان یمنی با مشکلات بسیار زیادی در مکه مواجه شده‌اند
در پی سردی روابط عربستان و یمن و جنگ خونینی که آل‌سعود در این کشور به راه انداخته است حاجیان یمنی با مشکلات بسیار زیادی در مکه مواجه شده‌اند.
گزارش ویژه از بدهی‌های خطرآفرین استقلال
مدیران استقلال برای جلوگیری از حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا با نمایندگان ارشد AFC دیدار کردند.
گریزمان در صدر لیست خرید بایرن مونیخ
نشریه آلمانی بیلد ادعا کرد که آنتوان گریزمان، ستاره فرانسوی اتلتیکو مادرید، در صدر فهرست خرید بایرن مونیخ قرار دارد و ممکن است این باشگاه حاضر به پرداخت بند فسخ قرارداد او شود.
نتایج بازی‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا
در شب تساوی خانگی بنفیکا، تیم آیندهوون در زمین رقیبش به برتری دست یافت.
جهانبخش: بازی مقابل آرسنال برایم اهمیت داشت
مهاجم ایرانی به عملکرد خود و تیمش در بازی هفته آینده لیگ برتر انگلیس امیدوار است.
استاندار سیستان و بلوچستان عید قربان را تبریک گفت
مراسم معنوی دعای عرفه در پکن برگزار شد
مقابله با توطئه های دشمنان اسلام و مسجد ضروری است
توجه به استان ها رویکرد اصلی وزارت فرهنگ است
500 برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در قزوین برگزار می شود
انقلاب اسلامی استکبار جهانی را به چالش کشانده است
دعای روحبخش عرفه در خراسان جنوبی برگزار شد
1259 اثر از سمنان به جشنواره داستان نویسی رضوی ارسال شد
هفته نکوداشت دهاقان به ایستگاه پایانی خود رسید
نشست سازمان های تابعه وزارت ارشاد در ایرنای اصفهان برگزار شد