هفته های فرهنگی ساختاری موقت برای ایجاد نشاط اجتماعی

14:46 ۱۹۶ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 222 0
هفته های فرهنگی ساختاری موقت برای ایجاد نشاط اجتماعی

مشهد- ایرنا- پیش از آغاز ماه مبارک رمضان امسال شهرستان بینالود(طرقبه شاندیز) شاهد برگزاری نخستین هفته فرهنگی خراسان رضوی بود که به معرفی ظرفیتها و توانمندیهای این شهرستان اختصاص داشت.

ایرنا

به گزارش ایرنا طبق مصوبه کارگروه فرهنگی اجتماعی استانداری خراسان رضوی قرار است هفته های فرهنگی سایر شهرستانهای این استان نیز بعد از اتمام ماه مبارک رمضان در مجموعه پدیده شاندیز واقع در شهرستان بینالود برگزار شود.

* هفته فرهنگی شهرستان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در توضیح این طرح گفت: هفته های فرهنگی شهرستانها با هدف ایجاد نشاط اجتماعی و آشنا کردن مردم با فرهنگهای بومی و محلی به اجرا در می آید.
سید سعید سرابی افزود: در این طرح ظرفیتها و توانمندیهای فرهنگی، هنری و حتی اقتصادی و نیز ویژگیهای خاص هر شهرستان در فضایی نمایشگاهی و در قالبهای مختلف هنری به بازدیدکنندگان عرضه می شود.
معاون سابق استانداری خراسان رضوی نیز که در زمان مسئولیتش در معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزاری این طرح به تصویب رسید، گفت: این طرح در زمینه های نشاط اجتماعی، هویت فرهنگی، انسجام اجتماعی، غنی سازی اوقات فراغت و معرفی ظرفیتهای فرهنگی و هنری و میراثی شهرستانها هدفگذاری شده که بستر بسیار خوبی است.
سید جواد حسینی افزود: همیشه اعتقاد دارم به جریانسازی فرهنگی نیاز داریم و برگزاری هفته های فرهنگی شهرستانها خود یک جریان سازی فرهنگی است که ابعاد مختلف و آثار و کارکرد مثبتی دارد.

* ساختار و اشکال برگزاری هفته های فرهنگی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: موضوع برگزاری هفته فرهنگی شهرستانهای خراسان رضوی در کارگروه فرهنگی، اجتماعی طراحی و به تصویب رسیده است.
سرابی افزود: برای اجرای هفته فرهنگی شهرستانها به صورت تجربی یک پیش طراحی ای صورت گرفت و بر اساس آن قبل از ماه رمضان امسال هفته فرهنگی بینالود برگزار و تجربه ای به عنوان آغاز این حرکت حاصل شد.
وی ادامه داد: خوب است که این طرح به عنوان پروژه کارگروه فرهنگی، اجتماعی استانداری خراسان رضوی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان هم طرح شود و نگاه حمایتی دستگاههای عضو آن شورا هم جذب کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی خراسان رضوی گفت: انتظار از دستگاهها این است که در دو جبهه با این طرح همکاری کنند یکی اینکه چون کار با محوریت فرمانداریها انجام خواهد شد و هفته فرهنگی هر شهرستان سه دبیر موضوعی فرهنگی و هنری، میراث فرهنگی و گردشگری و ورزش و جوانان دارد لذا از مجموعه دستگاههای هر شهرستان خواسته شده که به این سه ضلع کمک کنند.
وی افزود: جبهه دیگر برگزاری استانی هفته های فرهنگی است که تجربه برگزاری مقدماتی هفته فرهنگی بینالود نشان داد همکاری فرادستگاهی برای جذب امکانات و ظرفیتهای دستگاهها به خصوص ظرفیتهای تبلیغی، ترویجی و رسانه ای آنها را طلب می کند تا زمینه ای مهیا شود که مردم با داشته های فرهنگی، هنری و توانمندیهای هر شهرستان آشنا شوند.
معاون سابق سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز گفت: پنج دستگاه اعضای اصلی هفته های فرهنگی را تشکیل می دهند که عبارتند از استانداری، فرمانداریها، فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و گردشگری و ورزش و جوانان.
حسینی افزود: اتفاقی که اخیرا اضافه شده این است که علاوه بر این که هر شهرستانی در چهار روز آخر هفته شایستگیهای خودش را بروز می دهد در هفته آخر برگزاری این برنامه ها یعنی در اختتامیه از همه شهرستانها نمایندگانی حضور داشته باشند. یعنی اگر نیشابور سه کار مهم و قوچان دو کار محوری و گناباد یک کار شایسته داشته باشند این کارها در اختتامیه به صورت دسته جمعی عرضه شود.

* مسائل مالی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ساختار این برنامه بگونه ای طراحی شده که از سرجمع اعتبارات دستگاهها و فرمانداریها اجرا خواهد شد.
سرابی افزود: برای موضوع اطلاع رسانی و تبلیغات و ایجاد جریانی که بتواند نشاط اجتماعی را در استان افزایش دهد و نیز تقویت کار اعتبارات بیشتری نیاز است که از این جهت طرح موضوع در شورای برنامه ریزی و توسعه استان مطلوب است.
معاون سابق سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی نیز در این خصوص گفت: هزار میلیون ریال از اعتبارات آسیبهای اجتماعی برای این طرح اختصاص یافته است که مسائل جاری و روزمره اش انجام شود.
حسینی افزود: چنانچه این طرح در شورای برنامه ریزی و توسعه استان عرضه شود اگر اعتبار دیگری نیاز باشد شاید بتوان فصل، ماده و ردیفی هم برای غنی تر شدن این برنامه تخصیص داد هر چند که چون این طرح هزینه ای است بعید است که در آن شورا به اعتبار منتهی شود.
وی ادامه داد: امسال دولت بحث کنترل آسیبهای اجتماعی را جدیتر می گیرد و اعتبار بیشتری می گذارد بطور مثال پارسال رقمی افزون بر دو هزار میلیارد ریال به این امر تخصیص یافت اما امسال چهار هزار و 500 میلیارد ریال به این کار اختصاص یافته است.
او افزود: دولت دو هزار و 500 میلیارد ریال هم برای حدود هفت دستگاهی که خارج از بحث آسیبهای اجتماعی کارهایی کرده اند اختصاص داده است که به کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی منجر بشود.
1922/1858


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

روسیه، گوگل را جریمه کرد
سازمان نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و ارتباطات جمعی روسیه شرکت گوگل را به دلیل فیلتر نکردن برخی سایت های ممنوعه در روسیه جریمه کرد.
به‌علت گرانی، لطفا دست نزنید!- عکس
خواهش یک آجیل فروش از مشتریانش را در زیر می بینید.
نماز خواندن یک راننده تاکسی- عکس
نماز خواندن یک راننده تاکسی را در کنار خیابان در تصویر زیر مشاهده می کنید.
6 ماده غذایی برای مبارزه با سرطان ریه
یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای دور نگه داشتن سرطان از بدن خود مد نظر قرار دهید، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه است.
پایان تلخ سرقت مسلحانه از طلافروشی در مشهد
فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: اعضای باند سرقت مسلحانه نافرجام از یک طلا فروشی در مشهد سه نفر بودند که طی 48 ساعت پس از اقدام به سرقت دستگیر شدند.
انهدام ۲ باند مسلح قاچاق مواد مخدر
فرمانده انتظامی استان سمنان از انهدام دو باند مسلح قاچاق مواد مخدر با همکاری پلیس سه استان خبر داد و گفت: در این دو عملیات، بیش از یک تن مواد افیونی کشف شد.
بطحایی: ساعت بازی را در مدارس نهادینه می‌کنم
وزیر آموزش و پرورش گفت: تلاش می‌کنم ساعت بازی را در مدارس نهادینه کنم تا کودکان از طریق بازی، زندگی را تمرین کنند.
کاریکاتور: شگرد برخی دختر‌ها در اینستاگرام!
«اینستاگرام به روایت تصویر» عنوان کارتون محمدرضا میرشاه ولد است که در صفحه اینستاگرامش منتشرکرده است.
انتقاد شدید آیت‌الله سبحانی به اجرای تئاتر بازیگران زن با کلاه گیس
مرجع تقلید شیعیان گفت: مطلع شدیم در تهران تئاتری برگزار شده که دختران با کلاه گیس در آن بازی می‌کنند، این حرکت در جمهوری اسلامی چه‌معنایی دارد که به معاون وزیر ارشاد تذکر دادیم تا هرچه سریع‌تر به این مسئله رسیدگی کند.
خواص ماست و کدو را دست کم نگیرید
مصرف غذاهای سالم در هر شرایطی توصیه می شود اما یکی از ترکیب هایی که این روزها به شدت رایج شده است ترکیب کدو و ماست است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

روسیه، گوگل را جریمه کرد
سازمان نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و ارتباطات جمعی روسیه شرکت گوگل را به دلیل فیلتر نکردن برخی سایت های ممنوعه در روسیه جریمه کرد.
به‌علت گرانی، لطفا دست نزنید!- عکس
خواهش یک آجیل فروش از مشتریانش را در زیر می بینید.
نماز خواندن یک راننده تاکسی- عکس
نماز خواندن یک راننده تاکسی را در کنار خیابان در تصویر زیر مشاهده می کنید.
6 ماده غذایی برای مبارزه با سرطان ریه
یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای دور نگه داشتن سرطان از بدن خود مد نظر قرار دهید، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه است.
خواص ماست و کدو را دست کم نگیرید
مصرف غذاهای سالم در هر شرایطی توصیه می شود اما یکی از ترکیب هایی که این روزها به شدت رایج شده است ترکیب کدو و ماست است.
کتابخانه‌ها فضایی برای پایگاه فرهنگی، اجتماعی و هنری است
میزگرد بررسی شرایط فرهنگی شهرستان مهریز برگزار شد
19 درصد دختران از متوسطه دوم ترک تحصیل می کنند
وزیر اطلاعات با خانواده شهید فهمیده دیدار کرد
ظرفیت های فکری و سیاسی سرمایه های نظام اسلامی هستند
آموزش اتباع خارجی باید با اولویت آموزش بین فرهنگی انجام شود
نخستین جشنواره 'فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی' برگزار می شود
ساختمان 320 کتابخانه عمومی کشور نیمه تمام است
موسسه های قرآنی ظرفیت خوبی برای کاهش آسیب های اجتماعی دارند
نوآوری‌های رسانه ‌ای برای مقابله با تحریف انقلاب ضروری است