آذربایجان غربی در عطش پردیس سینمایی – توحید محمودپور

11:06 ۸۴ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 103 0
آذربایجان غربی در عطش پردیس سینمایی – توحید محمودپور

ارومیه- ایرنا- در حال حاضر تنها سه سالن سینما از 12 سینمای تحت مدیریت حوزه هنری آذربایجان غربی فعال است که قدمت آنها به 67، 59 و 55 سال پیش برمی گردد؛ وجود این تعداد اندک سینما برای 17 شهرستان، لزوم احداث پردیس سینمایی را با تکیه بر توزیع عادلانه امکانات هنری در این استان نشان می دهد.

ایرنا

به گزارش ایرنا سال گذشته حوزه هنر شاهد اتفاق خوشایندی بود و طی آن حدود 25 درصد به موجودی پرده‌های سینمای ایران افزوده شد اما آذربایجان غربی از این اتفاق خوشایند بهره ای نبرد.
در اثبات پیشگامی این استان در برخورداری از سالن های سینما طی دهه های گذشته همین بس که نخستین سالن سینمای کشور به سبک امروزی در سال 1303 تحت عنوان 'گراند سینما' در تهران و 6 سال بعد، اولین سینمای آذربایجان غربی با عنوان 'ایران' در شهر خوی تاسیس شد.
نخستین سینما در مرکز آذربایجان غربی نیز در سال 1330 با عنوان 'ایران' با 750 نفر ظرفیت شروع به کار کرد که اکنون نیز جزو سه سینمای فعال این استان به شمار می رود.
سینماهای آزادی و انقلاب ارومیه نیز با 745 و 600 نفر ظرفیت به ترتیب در سال های 1338 و 1342 احداث شد و 2 سینمای فعال دیگر این استان محسوب می شود.
شایان ذکر است سه سینمای فعال اما کهن سال ارومیه به لحاظ استفاده از تکنولوژی روز در حد مورد انتظار نیست و نیاز به ساخت سالن نمایش فیلم در این شهر و شهرستان های دیگر استان به شدت احساس می شود.
بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد در حال حاضر 9 سینمای تحت مدیریت امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی در تعطیلی به سر می برد که سه سینما در خوی، و یک سینما در هر یک از شهرستان های ارومیه، اشنویه، سلماس، شاهین دژ، نقده، ماکو واقع است.
راه اندازی یک سینما توسط بخش خصوصی در خوی و یک سینمای سیار در سلماس تا حدی رضایت مشتاقان سینما در این 2 شهرستان را برآورده کرده اما 14 شهرستان از 17 شهرستان دیگر آذربایجان غربی همچنان در حسرت تماشای فیلم های روز ایران و جهان در پرده سفید سینماست.
این در حالی است که اقشار مختلف مردمی در آذربایجان غربی نشان داده اند از اکران فیلم های مطلوب و رویدادهای سینمایی به خوبی استقبال می کنند.
استقبال از تماشای فیلم های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در سینما آزادی ارومیه شاهدی بر این ادعا بود به طوری که از 14 تا 22 بهمن سال گذشته بیش از پنج هزار نفر از 12 فیلم منتخب این جشنواره دیدن کردند.
همچنین در ایام نوروز سال جاری فیلم های اکران شده در سه سینمای ارومیه با اقبال خوب از سوی مخاطبان روبرو شد و بیش از 15 هزار نفر از اول تا 15 فروردین سال جاری فیلم های به وقت شام، لاتاری، فراری و فیلشاه را به تماشا نشستند.
ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که نخستین پردیس سینمایی شمالغرب کشور هفته آخر سال 1396 در تبریز به بهره برداری رسید و امیدواری برای توجه مسوولان فرهنگی به آذربایجان غربی را نیز در دل روشن کرد.
امروزه پردیس های سینمایی از حدود پنج سالن سینما، نگارخانه، کلاس های آموزشی، کافی شاپ و دیگر فضاهای جانبی برخوردار است و فضایی مطلوب برای ترویج مولفه های فرهنگی به شمار می رود.
سینما به مثابه یک آئینه رویدادهای اجتماعی و فردی جامعه را بازتاب می دهد؛ تماشای فیلم های فاخر ما را به خودمان بازمی گرداند و به هم ذات پنداری با شخصیت های فیلمنامه و یادگیری مستقیم و غیرمستقیم از پیام های آن منجر می شود.
سینما به عنوان هنری چند وجهی موسیقی، هنرهای تجسمی و بازیگری را با کمک تصویر روی پرده می برد تا نتیجه حیرت انگیزی در قالب یک فیلم روی پرده ظاهر شود.
آذربایجان غربی با برخورداری از سابقه دیرینه در هنر سینما در انتظار توجه جدی متولیان فرهنگی در راستای توزیع عادلانه زیرساخت های فرهنگی است؛ فضایی هنری که به ارتقای صنعت سینما در این منطقه، اعتلای مولفه های فرهنگی و افزایش نشاط اجتماعی منجر می شود.
مشتاقان فرهنگ در آذربایجان غربی براساس عدالت اجتماعی مبنی بر تمرکززدایی فضاهای هنری و گستردگی سالن‌های سینما در نقاط مختلف کشور در انتظار ساخت پردیس سینمایی به عنوان یک مطالبه مهم فرهنگی هستند؛ فرصتی که خانواده های سینمادوست با تحقق آن با فراغ بال به تماشای فیلم های ایرانی و خارجی از پرده جادویی سینما خواهند نشست.
7129/3072
*خبرنگار ایرنا آذربایجان غربی


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رتبه پنجمی کاروان ایران در پایان روز سوم
کاروان ایران در پایان روز سوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با یک پله صعود نسبت به روز گذشته، در رده پنجم جدول توزیع مدال‌ها ایستاد.
تیم بسکتبال دختران برابر تایلند شکست خورد
نمایش خوب تیم بسکتبال ۳ نفره دختران در اولین تجربه بازی های آسیایی منجر به پیروزی نشد.
مهرداد مردانی به مدال برنز رسید
نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم تیم کشتی فرنگی ایران در بازیهای آسیایی با پیروزی در دیدار رده بندی به مدال برنز دست یافت.
شهربانو منصوریان: نمی‌خواستم دستم رو شود
ووشوکار بانوی ایران پس از صعود به نیمه نهایی گفت: نمی‌خواستم دستم جلوی حریف چینی رو شود چون او مهمترین حریفم است و داشت از مسابقه‌ام برابر نماینده ویتنام فیلم می‌گرفت.
عرفان آهنگریان مدال برنزش را قطعی کرد
عضو تیم ملی ووشو ایران با پیروزی برابر کره ای خود به دیدار مرحله نیمه نهایی مسابقات راه یافت.
گرایی به مدال برنز کشتی فرنگی رسید
فرنگی کار وزن ۶۷ کیلوگرم تیم کشتی ایران با کسب پیروزی در دیدار رده بندی بازی‌های آسیایی به مدال برنز رسید.
«فرود ظفری» به نیمه نهایی ووشو راه یافت
سانداکار وزن منهای ۶۵ کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با برتری برابر حریف قدرتمندی از ویتنام با شایستگی به نیمه نهایی بازی های آسیایی راه یافت و مدال برنزش قطعی شد.
گرایی: یک لحظه غافلگیر شدم، طلایم برنز شد
ملی پوش کشتی ایران پس از کسب مدال برنز بازی های آسیایی گفت: یک لحظه غافلگیر شدم و نشد که دل مردم را با طلا شاد کنیم اما قول می دهم در مسابقات جهانی جبران کنم.
الهه منصوریان: هیچ ترسی از حریف بعدی‌ام ندارم
بانوی ووشوکار ایران گفت: در مرحله نیمه نهایی باید مقابل نماینده فیلیپین به میدان بروم که قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان است، اما هیچ ترسی از او ندارم.
تابستان داغ پرسپولیس در «برزیل» و «دوحه»!
پرسپولیس هفته بسیار سختی را در آبادان و دوحه پشت‌سر خواهد گذاشت تا شاگردان برانکو ایوانکوویچ داغ‌ترین محک خود را در تابستان ببینند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
نخستین جنگنده ایرانی رونمایی شد
با تلاش متخصصان صنعت دفاعی و با حضور رئیس جمهوری نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی به نام کوثر به پرواز در آمد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
نمایش آثار منتخب جشنواره دانش‌آموزی فرانسه در اصفهان
دیدار شورای مرکزی کانون کارگردانان با معاون بین‌الملل فارابی
از «گوسفندی عجیب» تا چند داستان دیگر
«دایره مینا» با بازی انتظامی اثرگذارترین فیلم حوزه سلامت است
برپایی جشنواره تئاتر کودک ایران زمین
پیام دو مدیر در آغاز جشنواره‌ی تئاتر عروسکی
ˮاجباریˮ در راه است
تئاتر دانشگاهی باید آورده داشته باشد
این «داش آکل» هیچ ارتباطی با فیلم کیمیایی ندارد
ˮهر کی اینجا بمونه گم می شهˮ + فیلم