آذربایجان غربی در عطش پردیس سینمایی – توحید محمودپور

11:06 ۲۹۹ روز پیش ایرنا 276 0
آذربایجان غربی در عطش پردیس سینمایی – توحید محمودپور

ارومیه- ایرنا- در حال حاضر تنها سه سالن سینما از 12 سینمای تحت مدیریت حوزه هنری آذربایجان غربی فعال است که قدمت آنها به 67، 59 و 55 سال پیش برمی گردد؛ وجود این تعداد اندک سینما برای 17 شهرستان، لزوم احداث پردیس سینمایی را با تکیه بر توزیع عادلانه امکانات هنری در این استان نشان می دهد.

ایرنا

به گزارش ایرنا سال گذشته حوزه هنر شاهد اتفاق خوشایندی بود و طی آن حدود 25 درصد به موجودی پرده‌های سینمای ایران افزوده شد اما آذربایجان غربی از این اتفاق خوشایند بهره ای نبرد.
در اثبات پیشگامی این استان در برخورداری از سالن های سینما طی دهه های گذشته همین بس که نخستین سالن سینمای کشور به سبک امروزی در سال 1303 تحت عنوان 'گراند سینما' در تهران و 6 سال بعد، اولین سینمای آذربایجان غربی با عنوان 'ایران' در شهر خوی تاسیس شد.
نخستین سینما در مرکز آذربایجان غربی نیز در سال 1330 با عنوان 'ایران' با 750 نفر ظرفیت شروع به کار کرد که اکنون نیز جزو سه سینمای فعال این استان به شمار می رود.
سینماهای آزادی و انقلاب ارومیه نیز با 745 و 600 نفر ظرفیت به ترتیب در سال های 1338 و 1342 احداث شد و 2 سینمای فعال دیگر این استان محسوب می شود.
شایان ذکر است سه سینمای فعال اما کهن سال ارومیه به لحاظ استفاده از تکنولوژی روز در حد مورد انتظار نیست و نیاز به ساخت سالن نمایش فیلم در این شهر و شهرستان های دیگر استان به شدت احساس می شود.
بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد در حال حاضر 9 سینمای تحت مدیریت امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی در تعطیلی به سر می برد که سه سینما در خوی، و یک سینما در هر یک از شهرستان های ارومیه، اشنویه، سلماس، شاهین دژ، نقده، ماکو واقع است.
راه اندازی یک سینما توسط بخش خصوصی در خوی و یک سینمای سیار در سلماس تا حدی رضایت مشتاقان سینما در این 2 شهرستان را برآورده کرده اما 14 شهرستان از 17 شهرستان دیگر آذربایجان غربی همچنان در حسرت تماشای فیلم های روز ایران و جهان در پرده سفید سینماست.
این در حالی است که اقشار مختلف مردمی در آذربایجان غربی نشان داده اند از اکران فیلم های مطلوب و رویدادهای سینمایی به خوبی استقبال می کنند.
استقبال از تماشای فیلم های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در سینما آزادی ارومیه شاهدی بر این ادعا بود به طوری که از 14 تا 22 بهمن سال گذشته بیش از پنج هزار نفر از 12 فیلم منتخب این جشنواره دیدن کردند.
همچنین در ایام نوروز سال جاری فیلم های اکران شده در سه سینمای ارومیه با اقبال خوب از سوی مخاطبان روبرو شد و بیش از 15 هزار نفر از اول تا 15 فروردین سال جاری فیلم های به وقت شام، لاتاری، فراری و فیلشاه را به تماشا نشستند.
ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که نخستین پردیس سینمایی شمالغرب کشور هفته آخر سال 1396 در تبریز به بهره برداری رسید و امیدواری برای توجه مسوولان فرهنگی به آذربایجان غربی را نیز در دل روشن کرد.
امروزه پردیس های سینمایی از حدود پنج سالن سینما، نگارخانه، کلاس های آموزشی، کافی شاپ و دیگر فضاهای جانبی برخوردار است و فضایی مطلوب برای ترویج مولفه های فرهنگی به شمار می رود.
سینما به مثابه یک آئینه رویدادهای اجتماعی و فردی جامعه را بازتاب می دهد؛ تماشای فیلم های فاخر ما را به خودمان بازمی گرداند و به هم ذات پنداری با شخصیت های فیلمنامه و یادگیری مستقیم و غیرمستقیم از پیام های آن منجر می شود.
سینما به عنوان هنری چند وجهی موسیقی، هنرهای تجسمی و بازیگری را با کمک تصویر روی پرده می برد تا نتیجه حیرت انگیزی در قالب یک فیلم روی پرده ظاهر شود.
آذربایجان غربی با برخورداری از سابقه دیرینه در هنر سینما در انتظار توجه جدی متولیان فرهنگی در راستای توزیع عادلانه زیرساخت های فرهنگی است؛ فضایی هنری که به ارتقای صنعت سینما در این منطقه، اعتلای مولفه های فرهنگی و افزایش نشاط اجتماعی منجر می شود.
مشتاقان فرهنگ در آذربایجان غربی براساس عدالت اجتماعی مبنی بر تمرکززدایی فضاهای هنری و گستردگی سالن‌های سینما در نقاط مختلف کشور در انتظار ساخت پردیس سینمایی به عنوان یک مطالبه مهم فرهنگی هستند؛ فرصتی که خانواده های سینمادوست با تحقق آن با فراغ بال به تماشای فیلم های ایرانی و خارجی از پرده جادویی سینما خواهند نشست.
7129/3072
*خبرنگار ایرنا آذربایجان غربی


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
چند نکته درباره ˮازدواج کودکانˮ
درحالی که قانون برای کودکان حقی برای رای دادن، دریافت گواهینامه و رانندگی قائل نیست، اما اجازه تشکیل خانواده و ازدواج برای آنها منعی ندارد و هنوز قانونی برای جلوگیری از ازدواج آنها تصویب نشده است، این درحالیست که ازدواج‌های زودهنگام کودکان از نظر برخی کارشناسان تبعات و پیامدهای اجتماعی دارد و می‌تواند زندگی کودک را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی های جولان سوریه
تهران-ایرنا- برای اردن و مصر تایید دولت آمریکا در حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغال شده جولان سوریه، هشداری جدی با این مضمون است که بعد از این سرزمین ها نوبت الحاق قدس، کرانه باختری و صحرای سینا مصر خواهد بود.
تکرار یاوه گویی های پمپئو علیه ایران
تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در ادامه سیاست ایران هراسی در منطقه و یاوه سرایی های بی اساس علیه کشورمان ادعا کرد: ایران در تلاش برای تصرف و سیطره بر لبنان و رسیدن به دریای مدیترانه است.
رییس فدراسیون:توسعه ورزش کارگری در گرو تعامل با وزارت کار است
تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کارگری افزایش زیرساخت ها در این ورزش را نیازمند همکاری بیشتر وزارت کار با این فدراسیون می داند تا رشد مدال آوری ورزشکاران در عرصه های بین المللی را به همراه آورد.
طرف تقاضا درحمایتهای مالی اکوسیستم فناوری مغفول مانده است
تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد معتقد است در حمایت های مالی در نظر گرفته شده برای توسعه اکوسیستم فناوری کشور باید دو طرف آن یعنی عرضه و تقاضا را در نظر گرفته شود.
بردسکن دیار تاریخ و فرهنگ کهن
مشهد- ایرنا- شهرستان بردسکن دیار میراث کهن و خطه آثار تاریخی فراوان امسال نیز میزبان مسافران نوروزی و گردشگران تاریخ دوست و جویای فرهنگ است.
صله رحم در کلام رسول اکرم(ص)
حدیث رسول اکرم(ص) درباره صله رحم را در اینجا بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
رخدادهای فرهنگی و هنری اصفهان در سالی که گذشت
«نوروزخوانی»؛ همراهی شعائر دینی با مژده رسیدن نوروز
باید سریال‌های باکیفیت بسازیم تا مردم تلویزیون ببینند
میلیاردی‌های‌ نوروز 98 سینما
30 نمایش سال گذشته در قزوین اجرا شد
«هنر و تجربه» برای سال جدید چه برنامه‌هایی دارد؟
چهل سالگی انقلاب و نقد عادلانه هنر تئاتر
اولین اکران «روزی روزگاری در هالیوود» تارانتینو در جشنواره کن ۲۰۱۹
ویدئو - موسیقی فیلم؛ «دلشدگان»
نگاهی جسورانه و پاسخی قاطع به شایعه یک مرگ