صادرات از مرز شلمچه 42 درصد کاهش یافت

13:16 ۱۴۲ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 120 0
صادرات از مرز شلمچه 42 درصد کاهش یافت

آبادان – ایرنا- مدیر گمرک شلمچه گفت: در 2 ماه گذشته صادرات از مرز شلمچه از لحاظ ارزشی 42 درصد و از لحاظ وزنی 65 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

ایرنا

محسن معماری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در 2ماهه نخست سال جاری 53 میلیون و 521 هزار و 217 دلار کالا از مرز شلمچه صادر شده این درحالی که در 2ماهه نخست سال گذشته 93 میلیون و 61 هزار و 952 دلار از این مرز صادر شده است.
وی در ادامه گفت: علاوه بر این در 2ماهه نخست سال جاری صادرات عبوری سایر گمرکات از مرز شلمچه به ارزش 11 میلیون و 918 هزار و 13 دلار بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 274 میلیون و 493 هزار و 322 دلار 96 درصد از نظر ارزشی و 53 درصد از لحاظ وزنی کاهش یافته است.
وی وضع قوانین ممنوعیت ورود برخی از کالاها به کشور عراق را از دلایل کاهش صادرات مرز شلمچه عنوان کرد و گفت: در 27 اردیبهشت عراق پنج قلم اصلی صادرات شامل هندوانه، گل کلم، فلقل و سیب زمینی را از مرز شلمچه ممنوع کرد درحالی که در روز قبل از ممنوعیت 450 کامیون کالا صادر شد و پس از ایجاد ممنوعیت صادرات کالا به 30 کامیون رسید.
معماری با بیان اینکه این موضوع تحریم پنهان یک کالای گمرک محسوب می شود، گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه وجهی برای صادرات اخذ نمی شود ولی برای کشور عراق این کالا وارداتی محسوب شده و از یک ماه گذشته مبالغی تحت عنوان جبایه (عوارض شهرداری و غیره) به میزان 65 هزار دینار برای ورودی هر کامیون معادل چهار میلیون ریال به عنوان هزینه های کامیون های کالا اخذ می شود.
وی در ادامه گفت: وضع قوانین کشور عراق در همه مرزهای همچون چذابه و دیگر مرزها به یک شکل عمل نمی شود و در مرز شلمچه بابت مجوز BV ( استانداردهایی که از کشور فرانسه تبعیت می کند) هزینه بین 100 تا 300 دلار از هر کامیونی اخذ می شود و این امر هزینه هنگفتی را برای کالاهای ایرانی که دارای استانداردهای بین المللی است، تحمیل و اضافه می شود.
مدیر گمرک شلمچه گفت: در سال گذشته یک میلیون و 793 هزار و 118 تن کالای صادراتی به ارزش بالغ بر 27 میلیارد و 146 میلیون ریال معادل مبلغی بالغ بر 792 میلیون و 23 هزار دلار از مرز شلمچه صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال 95 درصد از نظر وزنی و 45 درصد و از نظر ارزشی چهار درصد کاهش داشته است.
معماری عمده کالاهای صادراتی از مرز شلمچه را تره بار، مصالح ساختمانی عنوان کرد و گفت: در سال گذشته محصولات شیلات به عراق صادر می شد ولی امسال این محصولات ممنوع شده است.
وی با اشاره به سالن مسافری پایانه مرزی شلمچه، گفت: با توجه به اینکه مرز شلمچه تنها مرز بین المللی تردد اتباع خارجی و اخیرا لغو روادید از سوی منطقه آزاد اروند اعلام شد، تردد مسافری در پایانه مرزی شلمچه افزایش یافته است لذا برای کنترل و اشراف بهتر حریم گمرک بر مبادی خروجی و ورودی کشور پیشنهاد می شود دستگاه ایکس ری از 2 دستگاه به چهار دستگاه برسد.
به گزارش ایرنا به طور متوسط روزانه 400 تا 500 دستگاه کامیون حامل محصولاتی همچون تره بار، مواد غذایی و لبنی، مصالح ساختمانی، شیلات، انواع روغن های صنعتی از مرز شلمچه به عراق صادر می شود.
پایانه مسافری مرز شلمچه با 32 گیت کنترل گذرنامه ورود و خروج با ظرفیت روزانه 100 هزار نفر به زائران خدمات رسانی می کند.
پایانه مرزی شلمچه از مبادی تردد زائران عتبات و عالیات در 15 کیلومتری میدان مقاومت شهر خرمشهر قرار دارد.
7100/7165/6002


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

هفتمی کاروان ایران در المپیک جوانان ۲۰۱۸
سومین دوره بازیهای المپیک جوانان در حالی در بوینس آیرس آرژانتین خاتمه یافت که کاروان ورزشی ایران با کسب 7 مدال طلا،3نقره و 4برنز و صعود 17 پله ای نسبت به دوره قبل در رده هفتم این بازیها جای گرفت.
بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.
ساموئل اتوئو سفیر لالیگا شد
ساموئل اتوئوی کامرونی به عنوان سفیر جدید لیگ دسته اول اسپانیا برگزیده شد.
انصاری‌فرد همچنان منتظر ویزای کار انگلیس
باشگاه المپیاکوس یونان خبری درباره شرایط ملی‌پوش ایرانی پیشین خود منتشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بنی‌تمیم: یوروی ۱۳ هزار تومانی گرفتیم
نایب رییس فدراسیون کشتی گفت: اگر می‌دانستیم که قرار است درنهایت یورو را به چنین نرخی به ما بدهند، اصلا این روال را طی نمی‌کردیم.
کلمنت: مصدومیت عزت‌اللهی تاسف‌برانگیز است
پائول کلمنت، سرمربی ۴۶ ساله تیم فوتبال ردینگ انگلیس، مصدومیت سعید عزت‌اللهی در تمرین‌های گروهی تیم ملی ایران را تاسف‌برانگیز خواند.
خصولتی‌ها اقتصاد را بهم ریخته‌اند
حقوق کارگران صنعت از حقوق پاکستانی‌ها هم کمتر است
برنامه وزارت کشاورزی برای توسعه کشت علوفه
گردشگری را می‌توان با استانداردسازی تقویت کرد
بازگشایی بازارچه سیف در مرز کردستان به کجا رسید؟
آنچه باغات انار درجه یک کردستان را به نابودی کشانده است
پلمپ مغازه ای که کوسه را به جای شیرماهی می فروخت
کندی تجارت خارجی در گمرکات از دلایل رونق قاچاق است
مشکل جدی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی نداریم
ارز سه نرخی فساد می‌آورد- اقتصاد دولتی پدر مملکت را درآورده است