مدیریت مصرف و بهره وری آب در استان توجه بیشتری می خواهد

13:24 ۲۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 59 0
مدیریت مصرف و بهره وری آب در استان توجه بیشتری می خواهد

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به کاهش 20 درصدی بارندگی امسال و استمرار خشکسالی در استان، ناگزیر به ارتقای بهره وری در مصرف و تقویت مشارکت و همراهی همه بخش ها و گروه ها هستیم.

ایرنا

به گزارش ایرنا علیرضا رشیدیان، سه شنبه در جریان بازدید از طرح در حال اجرای تصفیه خانه فاضلاب شهر جدید گلبهار افزود: در شرایط تنش آبی در استان و به منظور حفاظت از منابع آب و بهره وری در این حوزه، باید مدیریت مصرف در بخش های مختلف به صورت جدی مورد توجه باشد.
وی بیان کرد: پساب مصرفی بخش آشامیدنی، پس از تصفیه می تواند در بخش صنعت، کشاورزی و آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار گیرد.
رشیدیان با تاکید بر اینکه بازچرخانی آب فرصت مناسبی برای کاهش میزان اضافه برداشت از سفره های زیرزمینی است، افزود: مدیریت تولید و توزیع آب نیز برای جلوگیری از هدررفت آن ضروری است.
استاندار خراسان رضوی در خصوص وضعیت شهر گلبهار گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته جمعیت این شهر در افق 1420 به بیش از 400 هزار نفر خواهد رسید و نیاز آبی این شهر افزایش خواهد داشت که باید از هم اکنون برای صرفه جویی در بخش آب شرب، کشاورزی و صنعت آن برنامه ریزی کرد.
رشیدیان با اشاره به تصفیه خانه فاضلاب گلبهار خاطرنشان کرد: از اکنون باید به دنبال مشتری برای پساب این تصفیه خانه بود تا از این طریق میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی کاهش یابد.

* نیاز هزار میلیارد ریالی برای تامین زیرساختهای آب و فاضلاب گلبهار
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی نیز در جریان این بازدید اظهار کرد : برای تکمیل زیرساختهای آب این شهر 870 میلیارد ریال و برای تکمیل زیرساخت فاضلاب نیز 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
حسین اسماعیلیان افزود: تا کنون 230 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در این شهر اجرا شده که 30 کیلومتر دیگر باقی مانده است.
وی با اشاره به ساخت 40 هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید گلبهار گفت: جمعیت این شهر در چهار سال گذشته چهار برابر شده است. هم اینک ظرفیت بالقوه تامین آب در این شهر 370 لیتر بر ثانیه و ظرفیت بالفعل آن 285 لیتر بر ثانیه است.
اسماعیلیان در خصوص تصفیه خانه فاضلاب گلبهار نیز گفت: این تصفیه خانه با ظرفیت 30 هزار متر مکعب در شبانه روز از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی با هزینه 900 میلیارد ریال و به روش بی.او.تی یا خرید تضمینی پساب در حال اجرا است که حدود 2 ماه آینده به بهره برداری می رسد.
شهر جدید گلبهار که برای جمعیت 200 هزار نفری و قابل توسعه تا 400 هزار نفر اجرا شده است با وسعت چهار هزار هکتار در 35 کیلومتری شمال غربی مشهد در امتداد جاده مشهد - قوچان واقع است.
ایجاد این شهر در چهارچوب سیاست ایجاد مراکز اقماری اسکان جمعیت برای شهرهای بزرگ به منظور کنترل توسعه پیوسته این شهرها، هدایت اسکان جمعیت در محدوده اطراف آن و جلوگیری از نابودی زمینهای کشاورزی اطراف شهرها و اسکان بی رویه جمعیت، سال 1372 به عنوان نخستین مصوبه 'طرح جامع شهرهای جدید' به تصویب شورای عالی شهرسازی ایران رسید.
شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با زیر پوشش بردن یک میلیون و900 هزار نفر، خدمات آبرسانی به ساکنان 73 شهر را در این استان(به جز کلانشهر مشهد) در بخش تامین و توزیع آب بر عهده دارد.
7505/5132


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

مگان جدید، در انتظار چراغ سبز رنو به ایران
شرکت فرانسوی رنو الزامات سختگیرانه‌ای را درخصوص تطابق کیفی و عملکردی همه محصولات جدید با شرایط اقلیمی و جاده‌ای هریک از کشورهای بازار هدف دارد و برهمین اساس و با رعایت همه استانداردهای تعریف شده خود، برای عرضه محصولات جدید به آن کشور، خودروها را سفارش‌گذاری و تولید می‌کند.
بانک ملی ایران، صدرنشین صدور کارت هدیه در نظام بانکی
گزارش اقتصادی اردیبهشت ماه شاپرک که به تازگی منتشر شده است از کسب رتبه نخست توسط بانک ملی ایران در حوزه صدور کارت هدیه، بن‌کارت و کارت برداشت در نظام بانکی خبر می‌دهد.
بانک سامان بانک عامل صندوق توسعه ملی شد
بانک سامان با کسب عاملیت از صندوق توسعه ملی، در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در بخش‌های صنعت‌ومعدن، نفت و گاز، صنایع نیروگاهی و صنایع ریلی تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت می‌کند.
اعطای تسهیلات حمایتی به ٧٨٩ زندانی نیازمند توسط بانک صادرات ایران
​بانک صادرات ایران در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و انجام اقدامات انسان دوستانه، از ابتدای سال ٩٥ تا پایان اردیبهشت ٩٧، با اعطای وام‌های قرض‌الحسنه به بیش از ٧٨٩ زندانی معسر و نیازمند اسباب رهایی و رفع گرفتاری آنان را فراهم کرده است.
طنز- تو مو می‌بینی و من فرفرش را
«تلویزیونی که توش امین تارخ می‌بینیم با اون موهای آب و جارو شده یا رامبد و منصور ضابطیان و... تعجب می‌کنم چرا همین رامین رضاییان رو نشون میدن؟ من اگه جای مسئول پخش تلویزیون بودم، هر وقت دوربین می‌رفت روی رضائیان یا دژآگه، صحنه آهسته مایلی کهن و استاد اسدی رو پخش می‌کردم.»
زایمان خانم نخست‌وزیر و نطق آیت‌الله صدوقی
خبر زایمان نخست‌وزیر نیوزیلند در حین ریاست دولت، هم ما را به یاد بی‌نظیر بوتو می اندازد و هم نطق تاریخی آیت الله صدوقی در مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۹ آبان ۱۳۵۸...
کارمند باید خوش قد و بالا باشد؟
«تا حالا شده همه شرایط داشتن یک شغل را داشته باشید؟ از مدرک گرفته تا تجربه و تبحر کافی اما به‌ دلایل واهی مثلاً به‌ خاطر یک نقص جسمانی از به‌ دست آوردن آن شغل محروم شوید؟ می‌دانید آن موقع چه احساسی به آدم دست می‌دهد؟ نمی‌دانم چند نفرتان این تبعیض را حس کرده‌اید؟ اما من آن را با پوست و گوشتم احساس کرده‌ام.»
اگر زندگی هم «کمک‌داور ویدیویی» داشت
اگر در زندگی کمک‌داور ویدئویی بود، می‌شد خطاها را بررسی کرد، تصمیم‌های اشتباه را اصلاح کرد، حق را به حق‌دار رساند و «عدالت» بیشتری برقرار می‌شد شاید این همه از زمین و زمان شاکی نبودیم.
مال خود سازی کردیم نه خصوصی‌سازی
خصوصی‌سازی افسارگسیخته باید متوقف شود. ما بیشتر مال خودسازی کرده‌ایم. من مخالفتی با خصوصی‌سازی ندارم اما بخش خصوصی واقعی باید مورد توجه قرار بگیرد. ما اقتصاد خصوصی‌سازی شده نداریم، بلکه اقتصادمان رفاقتی شده است.
اعضای چند فراکسیون مجلس حادثه ایرانشهر را بررسی می کنند
زاهدان - ایرنا - نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حادثه ایرانشهر در فراکسیون های مختلف مجلس مطرح شده و قرار است اعضای این فراکسیون ها برای بررسی موضوع و سایر معضلات اجتماعی به زودی به سیستان و بلوچستان سفر کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فریاد سراوان رشت با اراده، آرام می شود
رشت - ایرنا - فریاد دلخراش مردم و طبیعت سحرانگیز منطقه سراوان رشت که سالهاست به محلی برای دفن انبوه زباله تبدیل شده، اگرچه هر از چندگاهی و به طور مقطعی به خاموشی گراییده می شود، ولی اراده ای استوار برای رفع مشکلات مردم و ساماندهی زباله های منطقه لازم است.
دلار بازهم گران شد- نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97
بانک مرکزی امروز نرخ ۳۹ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که براساس آن نرخ ۳۳ ارز از جمله یورو افزایش یافت.
سوءاستفاده از «کارلوس کی‌روش» برای بازگرداندن کشور به دوره قاجار!
اصلاح‌طلبان استاد سیاسی کردن همه چیز و موج‌سواری بر تب و تاب حوزه‌های غیرسیاسی روز، برای ماهیگیری سیاسی هستند، از فرصت سوءاستفاده می کنند تا خمیر ذهنیت عقب‌مانده و قجری خود را بر تنور فوتبال بچسبانند.
ایرنا به فدراسیون فوتبال پیشنهاد داد
تهران - ایرنا - بجاست فدراسیون فوتبال با برنامه‌ریزی سریع و گرفتن مجوزهای لازم از کمیته برگزاری مسابقه‌های جام جهانی 2018 روسیه، روبان مشکی روی لباس بازیکنان تیم ملی نصب کند.
خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک
افزایش قیمت بنزین در تونس برای سومین بار در عرض ۶ ماه
طرح‌های بلندمدت تامین آب در کشور امیدوارکننده نیست
پیام اوپک به بازار نفت چه بود؟
کمبود ۵۰۰۰ مگاواتی تولید برق در کشور
عربستان به هدف خود رسید؟
زنگنه: توافق اخیر اوپک به معنی عرضه نفت بیشتر به بازار نیست
مصرف برق در چهارمحال و بختیاری کاهش یافت
1030 انشعاب غیرمجاز برق در زنجان جمع آوری شد
مطالعات گازرسانی به آسارا کرج کامل شد