21 شرکت ناجا و 38 شرکت شستا در فرابورس فروخته می شود

13:47 ۳۸۴ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 255 0
21 شرکت ناجا و 38 شرکت شستا در فرابورس فروخته می شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس با بیان این که 64 شرکت در نوبت عرضه از طریق سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» هستند، گفت: 21 شرکت بنیاد تعاون ناجا، 38 شرکت شستا (تامین اجتماعی) و یک شرکت بانک سپه از جمله بخش هایی است که از طریق سامانه یاد شده به فروش می رسند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیر هامونی امروز(سه شنبه) در نشست خبری راه اندازی سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره شمار شرکت هایی که قرار است در قالب طرح خروج از بنگاه داری نهادهای نظامی، بانک ها و نهادهای اقتصادی واگذار شوند، گفت: بنیاد تعاون ناجا تاکنون 21 شرکت را وارد سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» کرده که پنج شرکت وارد مرحله قرارداد شده است.
وی با بیان اینکه مجموع شرکت های در نوبت عرضه به 64 شرکت رسیده است، افزود: 38 شرکت نیز توسط شستا و یک شرکت نیز توسط بانک سپه عرضه می شود.
هامونی به وضعیت بازار فرابورس نیز اشاره کرد و گفت: شاخص بورس اکنون به حدود یک هزار و 107 واحد رسیده که از ابتدای امسال تاکنون رشد یک دهم درصدی داشته است.
به گفته وی، ارزش بازار فرابورس با رشد 4.4 درصدی به 153 هزار میلیارد و ارزش معاملات فرابورس نیز از ابتدای امسال تاکنون با رشد 2 درصدی به هفت هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است.
هامونی درباره بازار سوم فرابورس که سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» نیز در آن راه اندازی شده است، گفت: بازار سوم مربوط به شرکت هایی است که در فرابورس پذیرفته نشده اند و سهامدار می خواهد آن را به صورت یکجا واگذار کند.
وی افزود: تاکنون 401 نوبت، عرضه عمده در بازار سوم انجام شده که البته برخی شرکت ها چندین بار عرضه شده اند.
مدیرعامل فرابورس اضافه کرد: در مجموع، در این بازار، 103 میلیارد سهم عرضه و حدود 20 هزار میلیارد تومان معامله انجام شده است.
هامونی با یادآوری دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی برای واگذاری اموال مازاد بانک ها و شرکت های دولتی گفت: در مسیر تحقق این دستور، تابلوی مذاکره ادغام و تملیک در فرابورس ایجاد شد که در آن، شاهد واگذاری اموال شرکت های بیمه و بانک ها هستیم.
وی با بیان اینکه این بازار به شفافیت عرضه ها کمک می کند، ادامه داد: برای عرضه این شرکت ها در خارج از بورس، باید معادل چهار درصد ارزش اسمی این شرکت ها به عنوان مالیات پرداخت شود، اما در صورت عرضه در بورس، فقط معادل نیم درصد ارزش معاملاتی به عنوان مالیات پرداخت می شود.
مدیرعامل فرابورس ادامه داد: مسئولیت فرابورس در معاملات این شرکت ها، کشف قیمت و شفاف سازی فرایند معاملات است که البته در حال متنوع سازی روش های کشف قیمت هستیم.
هامونی درباره تایید صلاحیت خریداران نیز افزود: عدم سابقه محکومیت اقتصادی و مالی و عدم سوءپیشینه از ملزومات، خریداران این سامانه است.

** سهام شرکت های شستا به 40 درصد کاهش می یابد
مرتضی لطفی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) نیز در این نشست گفت: قرار است از همه شرکت های تحت کنترل خارج شده و میزان سهم خود را به40 درصد برسانیم.
وی افزود: تلاش می کنیم از طریق عرضه شرکت ها از طریق این سامانه، برای خریداران معافیت مالیاتی ایجاد کرده و برای آنها مشوق ایجاد کنیم.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با بیان اینکه همه نهادهای دولتی و بانک ها باید از شرکت های تحت کنترل خارج شوند، گفت: مشکل اصلی، نقدینگی لازم برای این خرید این شرکت هاست.
لطفی اضافه کرد: بحث چابک سازی در کنار خروج از بنگاهداری نیز از فعالیت های در دست اجراست که تاکنون چهار بنگاه را نیز ادغام کرده ایم.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی یادآور شد: برنامه ریزی کرده ایم امسال از حدود 95 شرکت کم بازده، زیانده و کوچک مقیاس شستا خارج شویم.
وی گفت که درآمد حاصل از فروش بنگاه های تامین اجتماعی در توسعه طرح های بزرگ به کار گرفته خواهد شد.
وی با بیان اینکه شستا هفت تا 10 درصد ارزش بازار سرمایه را در اختیار دارد، گفت: برنامه ای برای عرضه های خارج از فرابورس نداریم.
به گزارش ایرنا، سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» برای عرضه شرکت های خارج از بازار سرمایه در فرابورس راه اندازی شده است.
براین اساس، در بازار سوم فرابورس امکانی ایجاد شده که شرکت های خارج از بازار سرمایه بر اساس قوانین معاملاتی سهام شرکت های بازار سرمایه امکان معامله سهام خود را داشته و از امتیازهایی مانند معافیت مالیاتی برخوردار شوند.
اقتصام**2022**2023


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

۵ انتقال گرانقیمت اروپا تا به امروز +عکس
فهرست ۵ انتقال گرانقیمت فوتبال اروپا تا به امروز به تصویر کشیده شده است.
انتقاد جمالی از عملکرد منابع طبیعی در رودبار
نمیانده مردم رودبار در مجلس اظهار داشت: منابع طبیعی به جای حفاظت از جنگل و مرتع با عدم مدیریت، گرفتاری و دردسر فراوانی در این شهرستان ایجاد کرده است.
هنوز مشخص نیست چه کسی در پشت حمله به نفتکش‌ها قرار دارد
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در سخنانی گفت داده های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس در خصوص حمله به نفتکش ها در خلیج عمان باید با اطلاعات دیگر کشورهای هم‌پیمان مورد مقایسه قرار گیرد.
لغو اردوی پرسپولیس در کانادا
اردوی تیم فوتبال پرسپولیس در کانادا لغو شد.
هشدار امنیتی آمریکا به اتباع خود در عربستان
کنسولگری آمریکا در شهر جده عربستان با انتشار بیانیه‌ای از انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده در این شهر ابراز نگرانی و برای شهروندان خود هشدار امنیتی صادر کرد.
طاهرخانی: قوا و سازمان‌ها با نمایندگان تعامل داشته باشند
نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوا و سازمان‌های مختلف توقع دارند بر وفق مراد آنها تصمیم بگیریم بیان کرد: اما در مقابل آنها نیز باید به ما اعتماد کنند و در برابر انتقاد ما موضع غلط اتخاذ نکنند.
جایگاه واقعی والیبال ما ششم تا نهم دنیاست
بهنام محمودی، ملی‌پوش سابق تیم‌ملی والیبال به کارشناسی عملکرد تیم‌ملی در سه هفته ابتدایی لیگ ملت‌ها پرداخت و گفت که جایگاه جهانی ما از نظر فنی بین ششم تا نهم دنیاست.
هانت: ۱۵۰ درصد با اظهارات ترامپ علیه صادق خان موافق هستم
جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس از لفاظی‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه «صادق خان» شهردار لندن، حمایت کرد و گفت ۱۵۰ درصد با حرف‌های او موافق است.
گل‌محمدی؛ جدی‌ترین گزینه جانشینی برانکو
سرمربی تیم فوتبال پدیده جدی‌ترین گزینه جانشینی برانکو به شمار می‌رود.
لاهوتی: به ظرفیت دامداران برای تامین گوشت کشور توجه شود
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه چرا باید از روسیه گوشت وارد کنیم؟ گفت: از دامدارهای منطقه حوزه انتخابیه بازدید کردم، دامداران در ییلاقات می‌گویند ما در این شرایط حاضریم گوشت کشور را تامین کنیم تا شما گوشت وارد نکنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ قطعی برانکو درمورد جدایی از پرسپولیس از زبان فرد مورد اعتمادش +صوت
رضا چلنگر مترجم سابق و فرد مورد اعتماد برانکو و باشگاه پرسپولیس در گفتگو با رادیو تهران از تماس تلفنی با برانکو و جدایی قطعی این مربی کروات از پرسپولیس خبر داد.
نهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 30 متهم دیگر بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت رکورد پرواز با مسافت پاراگلایدر آسیا در ایران
طولانی‌ترین پرواز آزاد مسافت با پاراگلایدر در آسیا در ایران انجام شد.
روحانی، یک مدل موسیقی را با خودش به ایران می‌آورد؟
با تصاویری که از «ونیزی» در نشریات مختلف درج شده، کارکرد او به عنوان یک مدل، بیشتر از رهبر ارکستر سمفونیک است.
پخش تصاویر منتشرنشده از لحظات دستگیری نظامیان متجاوز به حریم ایران
مستند "شکار روباه" با هدف بازخوانی ماجرای جنجالی دستگیری کماندوهای ویژه انگلیسی و آمریکایی، به جرم تجاوز به حریم آب‌های ایران در خلیج فارس، امشب (۲۷ خرداد ماه) از شبکه یک روی آنتن می‌رود.
بورس از فرابورس عقب ماند
محصولات کشاورزی چقدر افزایش قیمت داشتند؟
دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری
متوسط قیمت محصولات کشاورزی در سال ۱۳۹۷
آخرین آمارها از سرمایه‌گذاری خارجی در چین
معیشت مردم آمریکا نسبت به ۱۰ سال پیش تغییری نکرده‌است
ادامه افزایش قیمت ارز
مستاجران هم وام می‌گیرند؟
ادامه ریزش رشد در بخش‌های اقتصادی
کاهش نرخ تورم در هلند