21 شرکت ناجا و 38 شرکت شستا در فرابورس فروخته می شود

13:47 ۲۳ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 73 0
21 شرکت ناجا و 38 شرکت شستا در فرابورس فروخته می شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس با بیان این که 64 شرکت در نوبت عرضه از طریق سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» هستند، گفت: 21 شرکت بنیاد تعاون ناجا، 38 شرکت شستا (تامین اجتماعی) و یک شرکت بانک سپه از جمله بخش هایی است که از طریق سامانه یاد شده به فروش می رسند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیر هامونی امروز(سه شنبه) در نشست خبری راه اندازی سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره شمار شرکت هایی که قرار است در قالب طرح خروج از بنگاه داری نهادهای نظامی، بانک ها و نهادهای اقتصادی واگذار شوند، گفت: بنیاد تعاون ناجا تاکنون 21 شرکت را وارد سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» کرده که پنج شرکت وارد مرحله قرارداد شده است.
وی با بیان اینکه مجموع شرکت های در نوبت عرضه به 64 شرکت رسیده است، افزود: 38 شرکت نیز توسط شستا و یک شرکت نیز توسط بانک سپه عرضه می شود.
هامونی به وضعیت بازار فرابورس نیز اشاره کرد و گفت: شاخص بورس اکنون به حدود یک هزار و 107 واحد رسیده که از ابتدای امسال تاکنون رشد یک دهم درصدی داشته است.
به گفته وی، ارزش بازار فرابورس با رشد 4.4 درصدی به 153 هزار میلیارد و ارزش معاملات فرابورس نیز از ابتدای امسال تاکنون با رشد 2 درصدی به هفت هزار و 300 میلیارد تومان رسیده است.
هامونی درباره بازار سوم فرابورس که سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» نیز در آن راه اندازی شده است، گفت: بازار سوم مربوط به شرکت هایی است که در فرابورس پذیرفته نشده اند و سهامدار می خواهد آن را به صورت یکجا واگذار کند.
وی افزود: تاکنون 401 نوبت، عرضه عمده در بازار سوم انجام شده که البته برخی شرکت ها چندین بار عرضه شده اند.
مدیرعامل فرابورس اضافه کرد: در مجموع، در این بازار، 103 میلیارد سهم عرضه و حدود 20 هزار میلیارد تومان معامله انجام شده است.
هامونی با یادآوری دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی برای واگذاری اموال مازاد بانک ها و شرکت های دولتی گفت: در مسیر تحقق این دستور، تابلوی مذاکره ادغام و تملیک در فرابورس ایجاد شد که در آن، شاهد واگذاری اموال شرکت های بیمه و بانک ها هستیم.
وی با بیان اینکه این بازار به شفافیت عرضه ها کمک می کند، ادامه داد: برای عرضه این شرکت ها در خارج از بورس، باید معادل چهار درصد ارزش اسمی این شرکت ها به عنوان مالیات پرداخت شود، اما در صورت عرضه در بورس، فقط معادل نیم درصد ارزش معاملاتی به عنوان مالیات پرداخت می شود.
مدیرعامل فرابورس ادامه داد: مسئولیت فرابورس در معاملات این شرکت ها، کشف قیمت و شفاف سازی فرایند معاملات است که البته در حال متنوع سازی روش های کشف قیمت هستیم.
هامونی درباره تایید صلاحیت خریداران نیز افزود: عدم سابقه محکومیت اقتصادی و مالی و عدم سوءپیشینه از ملزومات، خریداران این سامانه است.

** سهام شرکت های شستا به 40 درصد کاهش می یابد
مرتضی لطفی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) نیز در این نشست گفت: قرار است از همه شرکت های تحت کنترل خارج شده و میزان سهم خود را به40 درصد برسانیم.
وی افزود: تلاش می کنیم از طریق عرضه شرکت ها از طریق این سامانه، برای خریداران معافیت مالیاتی ایجاد کرده و برای آنها مشوق ایجاد کنیم.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی با بیان اینکه همه نهادهای دولتی و بانک ها باید از شرکت های تحت کنترل خارج شوند، گفت: مشکل اصلی، نقدینگی لازم برای این خرید این شرکت هاست.
لطفی اضافه کرد: بحث چابک سازی در کنار خروج از بنگاهداری نیز از فعالیت های در دست اجراست که تاکنون چهار بنگاه را نیز ادغام کرده ایم.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی یادآور شد: برنامه ریزی کرده ایم امسال از حدود 95 شرکت کم بازده، زیانده و کوچک مقیاس شستا خارج شویم.
وی گفت که درآمد حاصل از فروش بنگاه های تامین اجتماعی در توسعه طرح های بزرگ به کار گرفته خواهد شد.
وی با بیان اینکه شستا هفت تا 10 درصد ارزش بازار سرمایه را در اختیار دارد، گفت: برنامه ای برای عرضه های خارج از فرابورس نداریم.
به گزارش ایرنا، سامانه «مذاکره ادغام و تملیک» برای عرضه شرکت های خارج از بازار سرمایه در فرابورس راه اندازی شده است.
براین اساس، در بازار سوم فرابورس امکانی ایجاد شده که شرکت های خارج از بازار سرمایه بر اساس قوانین معاملاتی سهام شرکت های بازار سرمایه امکان معامله سهام خود را داشته و از امتیازهایی مانند معافیت مالیاتی برخوردار شوند.
اقتصام**2022**2023


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

فریز تخمک و اسپرم برای حفظ باروری دختران و پسران مجرد + جزییات
اگر سال‌ها پیش کسی درباره توقف زمان حرف می‌زد و به شما می‌گفت که راهی برای آن می‌شناسد،باور نمی‌کردید، اما امروز شما به راحتی قادر به انجام این کار هستید؛ می‌توانید جنین فرزندتان را در یک مرکز درمان ناباروری نگهداری کنید و چندسال دیگر او را در رحم خود بپرورانید؛ کاری که مدت‌هاست در ایران به عنوان یکی از راه‌های حفظ قدرت باروری در افراد انجام می‌شود.
خون ایرانیان؛ از سالم‌ترین خون‌های اهدایی در جهان
سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به وضعیت سلامت خون ایرانیان، گفت: خون اهدایی در ایران یکی از سالم‌ترین خون‌های اهدایی جهان است که به همت یک و نیم میلیون اهدا کننده که سالانه بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون اهدا می‌کنند، تحقق یافته است.
خطر استفاده از وای فای عمومی برای رمزنگاری مجازی
روشی اخیراً کشف شده که یک کد استخراج در پیج‌های مربوط به کاربران شبکه‌های وای فای عمومی رایگان نفوذ کرده‌ و یک توسعه‌دهنده نرم‌افزاری را وادار می‌کند تا حملاتی که به‌صورت خودکار انجام می‌شوند را مورد بررسی قرار دهد.
اگر می دانستید  گفتن نام خدا در آغاز غذا چه سودی دارد؟
امیر مؤمنان علیه ‏السلام فرمود: برای کسی که بر غذای خود نام خدا ببرد ، ضمانت می‏‌کنم که از آن غذا، به هیچ درد و رنجی گرفتار نمی‏ شود.
برگزاری کمیته مشترک نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه اوپک و غیراوپک
جلسه کمیته فنی مشترک وزارتی نظارت بر توافق جهانی کاهش عرضه با حضور وزرای نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برگزار شد.
وقتی آزاده نامداری؛ ˮفردوسی پورˮ را دلداری می دهد-عکس
آزاده نامداری، تصویر زیر زا در صفحه شخصی اش منتشر کرد.
دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد
یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در تشریح وضعیت اقتصادی ایران اظهار کرد: دولت باید در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد و به آنان بگوید که در چه وضعیتی هستیم.
پست احساسی و بی نظیر ˮرشیدپورˮ برای ˮکی روشˮ-عکس
"رضا رشید پور" ، عکس زیر را در اینستاگرامش منتشر کرد.
قطر با اقدامات عربستان در یمن مخالف است
دوحه – ایرنا – وزیر امور خارجه قطر روز پنجشنبه اعلام کرد که کشورش با اقدامات ائتلاف عربی به رهبری عربستان در یمن مخالف است .
همسر معروف آقای بازیگر با چادر گل گلی-عکس
عکس هنری- آتلیه ای آناهیتا درگاهی، با ژست دختران قدیم، را مشاهده می کنید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاپیتان کراوسی بهترین بازیکن دیدار با آرژانتین شد
تهران - ایرنا - «لوکا مودریچ» کاپیتان تیم ملی کرواسی به عنوان بهترین بازیکن دیدار برابر آرژانتین انتخاب شد.
مودریچ بهترین بازیکن دیدار کرواسی و آرژانتین
هافبک تیم ملی کرواسی به عنوان بهترین بازیکن دیدار کرواسی و آرژانتین انتخاب شد.
کابوس مسی
مهاجم آرژانتینی در شب شکست تیمش مقابل کرواسی یک ستاره خاموش بود.
ویدئو - خلاصه دیدار آرژانتین و کرواسی در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال آرژانتین و کرواسی در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، با نتیجه سه بر صفر به سود کرواسی به پایان رسید. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.
دلایل ۴ برابر شدن قیمت گیلاس در تهران
گیلاس اشنویه در آذربایجان غربی جزو مرغوب‌ترین نوع از این محصول است که باب طبع اغلب پایتخت‌نشینان است اما این محصول بعضاً تا چهار یا پنج برابر قیمت در تهران عرضه می‌شود.
دولت در مسائل اقتصادی با مردم صادق باشد
رشد شاخص اقتصادی در بخش صنعت سمنان مطلوب است
بحران هایی که «شهرک سازی بدون برنامه» به جامعه وارد می کند
صادرات غیرنفتی با رشد 21 درصدی از 11 میلیارد دلار گذشت
مازاد بودجه ترکیه به بیش از 600 میلیون دلار رسید
ثبت بدترین عملکرد اقتصادی 10 سال اخیر انگلیس
چین سرمایه گذاری خارجی در این کشور را تسهیل می‌کند
پرداخت با کارت اعتباری از وجه نقد در انگلیس پیشی گرفت
بهبود عملکرد اقتصادی آلمان در سه ماهه دوم سال
بورس هیجانی و صف های پایدار خرید