«امید» دوباره عارف این بار لباس واقعیت می‌پوشد؟

11:45 ۸۴ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 244 0
«امید» دوباره عارف این بار لباس واقعیت می‌پوشد؟

همزمان با سومین دوره انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم، فصل وزن کشی سه فراکسیون مستقلین، ولایی و امید در صحن مجلس فرا رسیده است. آن گونه که برخی از نمایندگان می گویند، این دوره انتخابات با سال گذشته متفاوت است و این احتمال هست که تغییرات جدی در ترکیب هیأت رئیسه ایجاد شود.

ایرنا

هرچند نزدیکان رئیس مجلس تأکید دارند تغییراتی در راه نیست. به هرحال رقبای لاریجانی اندکی امیدوار شده اند، تا آنجا که امیدی ها دوباره به ریاست محمدرضا عارف دلبسته اند.
مصوبه صبح امروز نشان می‌دهد عارف با حمایت همکاران خود در فراکسیون امید، تصمیم گرفته بار دیگر برای رقابت با علی لاریجانی، رکوددار ریاست مجلس، وارد گود شود. اولین رقابت مستقیم عارف منتخب اول مردم تهران، با لاریجانی منتخب مردم قم در همان ابتدای مجلس دهم بود. فراکسیون امید باتوجه به تعداد افرادی که با فهرست امید وارد مجلس شده بودند، انتظار جدی برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس داشت. اما تنها 103 نماینده به کاندیدای امیدی ها در سال اول رأی دادند و در مقابل لاریجانی با 173 رأی بر جایگاه ریاست تکیه زد. تعداد آرای عارف، شک و شبهه زیادی درباره اعضای واقعی فراکسیون امید مطرح کرد، تا جایی که سال گذشته عارف ترجیح داد دوباره وارد رقابت نشود. فراکسیون امید گرچه ریاست را نداشت، اما دو بار توانست جایگاه دو نایب رئیس را حفظ کند. البته امیدی ها از نواب رئیس همچنان غافل نیستند و طبق آنچه از قبل اعلام کرده اند، مصمم هستند پزشکیان و مطهری را همچنان برای نواب حذف کنند. هرچند طی هفته های گذشته تلاش ها برای جوسازی علیه علی مطهری در مجلس کم نبوده است.
حالا با فرا رسیدن انتخابات هیأت رئیسه مجلس، به نظر می رسد شرایط برای امیدی ها نسبت به دو سال گذشته حساس تر شده است. چرا که اگر عارف در رقابت با لاریجانی از رسیدن به کرسی ریاست بازماند، این بار شکست سنگینی هم برای فراکسیون و هم جریان اصلاح‌طلبی به ارمغان آورده است. از سویی رفتار دو فراکسیون دیگر مجلس نیز نشان می دهد یک فرصت تازه به سراغ عارف و حامیانش آمده است.
این فرصت در حالی است که تعداد امیدی ها هم مانند دو فراکسیون دیگر مجلس دقیقا مشخص نیست. برخی عدد 103 در شروع مجلس دهم را وزن ثابت شده این فراکسیون می‌دانند. هرچند رئیس این فراکسیون طوری سخن می گوید که تعداد دقیق اعضا را می داند. عارف می گوید زمانی که لازم باشد اسامی اعضای فراکسیون امید را منتشر می‌کنیم. با این حال مسلم است امیدی ها با شک و شبهه زیاد درباره آرای خود نمی توانند وارد رقابت با لاریجانی شوند. به ویژه که بعد از برخی حواشی و انتقادات درباره عارف، تحمل شکست دیگر برای او بسیار سخت است.
البته حوادث مختلف مجلس دهم نشان داده رقابت لاریجانی با عارف و جریان حامی او، توام با رفاقت است و هر کجا لازم باشد از رأی به وزرا گرفته تا حمایت از دولت، لاریجانی وارد عمل می شود. این رفاقت لاریجانی تا آنجا پیش رفته که اصلاح طلبان درباره ائتلاف رسمی با لاریجانی وارد گمانه زنی شدند. اما به نظر می رسد این رفاقت برای لاریجانی هزینه دارد. برخی از نمایندگان مجلس معتقدند علی لاریجانی به نفع دولت در مجلس فعالیت می کند و همین باعث شده بعضی مخالفان دولت انتقادات تندی را علیه لاریجانی نیز مطرح کنند. گویی همین انتقادات زمینه انتخاباتی متفاوت را برای هیأت رئیسه مجلس فراهم کرده است؛ تا جایی که فراکسیون ولایی در نظر دارد راهی متفاوت را از فراکسیون مستقلین که حامی لاریجانی است، در پیش بگیرد و حالا سرباز کردن اختلاف دو فراکسیون مستقلین و ولایی است که دوباره امید عارف برای رسیدن به ریاست مجلس را زنده کرده است.
دل نگرانی مستقلین؟
حامیان لاریجانی که در تهران با فهرست امید وارده شده بودند، از همان ابتدای کار راهشان را جدا کردند و پرچم فراکسیون مستقلین ولایی را به ریاست کاظم جلالی بر افراشتند. جلالی دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع)، از دوره ششم تا نهم را از حوزه انتخابیه شاهرود در مجلس حضور داشت و دوره دهم با قرار گرفتن در فهرست مورد حمایت اصلاح طلبان موسوم به امید، نماینده مردم تهران شد. او و بهروز نعمتی، دیگر نماینده تهران، تلاش کرده اند به دور از اصلاح طلبان نباشند. با اینکه پیوند نعمتی با امیدی ها محدود به فهرست انتخاباتی بود، ولی طی سال های گذشته در برخی جلسات حزبی اصلاح طلبان از جمله کنگره اخیر حزب اعتماد ملی حضور داشته است.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی و مهرداد لاهوتی از دیگر چهره های شاخص مستقلین هستند که بیش از همکاران خود در فراکسیون با اهالی رسانه وارد گفت وگو می شوند. این فراکسیون که تا به حال عدد دقیقی از تعداد اعضای خود اعلام نکرده است، احتمالا در حمایت از ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس فعالیت می کند.
سخنان جلالی نیز نشان می دهد این فراکسیون بیش از همه حامی و البته امیدوار به ثابت ماندن ترکیب هیأت رئیسه است. او در مصاحبه با خبرآنلاین گفته بر اساس تجربه 18 سال حضور در مجلس، معمولا در سال های دوم و سوم، تغییرات هیات رئیسه تغییرات محسوسی نیست و لذا باید واقع گرا باشیم و توصیه ام به دوستان هم همین است که فکر نکنیم می توان بخش اعظم یا کل هیات رئیسه را تغییر داد.
جلالی همچنین از مذاکره با عارف و حاجی‌بابایی، روسای دو فراکسیون دیگر مجلس برای رسیدن به یک مکانیزم ائتلافی برای انتخابات هیات رئیسه خبر داده است. این مذاکره به نوعی از نگرانی او حکایت دارد. چرا که ولایی ها بر طبل جدایی می کوبند و امیدی ها هم از نتیجه این جدایی استقبال می کنند.
هرچند جلالی بر اساس تجربه اش می گوید تغییراتی در راه نیست، اما محمدرضا تابش نائب رئیس فراکسیون امید و رقیب مستقلین روایت دیگری از فضای مجلس دارد. تابش معتقد است این انتخابات با سال گذشته و دو سال گذشته متفاوت است. او در گفت وگویی با اعتماد تأکید دارد که چه لاریجانی رئیس باشد و چه غیر او، شاهد تغییراتی در هیأت رئیسه خواهیم بود.
قطب سوم
در این شرایط به نظر می رسد ساز ناکوک را ولایی ها برای لاریجانی می نوازند. صدای ناهماهنگی که شاید علی لاریجانی و حامیانش در فراکسیون مستقلین را نگران کرده باشد، ولی برعکس، امید رسیدن به ریاست را دوباره برای عارف زنده کرده است. ولایی هایی می خواهند فهرست مستقل و البته نامزد مستقل برای هیأت رئیسه و ریاست مجلس ارائه دهند. این خبر را محمدجواد ابطحی از اعضای فراکسیون ولایی ها به اعتماد داده است. همزمان حمیدرضا حاجی بابایی رئیس این فراکسیون در سخنانی از وضعیت هیأت رئیسه انتقاد کرده و گفته که روند مجلس مطلوب من نیست.
حاجی بابایی قبل از مجلس دهم چهار دوره سابقه نمایندگی دارد و وزارت را هم در دولت محموداحمدی نژاد تجربه کرده است. او احتمالا با همراهی سایر ولایی ها دل به تغییرات گسترده در هیأت رئیسه بسته است؛ تغییراتی که احتمالا امید دارند در صدرش علی لاریجانی باشد.
در این میان امیدی ها فرصت را مغتنم شمرده اند. مسعود رضایی نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس در واکنش به پرسشی مبنی بر این‌که باتوجه به تاکید فراکسیون نمایندگان ولایی بر لزوم تغییر در همه ارکان هیات رییسه، آیا امکان ائتلاف تاکتیکی و موردی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان وجود دارد؟ به ایلنا گفته که فراکسیون نمایندگان ولایی بر لزوم ارائه لیست مستقل تاکید دارد و با این حساب، قطعاً‌ احتمال چنین ائتلافی میان نمایندگان ولایی و امید وجود دارد. اما هنوز در این رابطه تصمیمی اتخاذ نشده است.
ترجیح عارف بر لاریجانی یا سازوکار امتیازگیری؟
تعداد اعضای فراکسیون ولایی نیز مانند دو فراکسیون دیگر هرچند مشخص نیست، اما ورود مستقل آنان به انتخابات هیأت رئیسه تهدیدی برای 173 رأی علی لاریجانی محسوب می شود و می‌تواند با تقسیم کردن رای نمایندگان اصولگرا و حامیان لاریجانی، عارف را بالا بکشد. با این حال بسیاری معتقدند این ساز ناکوک تنها برای گرفتن امتیازهای بیشتر از لاریجانی در سمت های دیگر هیات رئیسه است و عارف و حامیانش نباید خیلی روی آن حساب کنند. چرا که اصولگرایان فراکسیون «ولایی» با وجود دلخوری‌ها از حمایت های لاریجانی از دولت، قاعدتا ریاست او را به عارف ترجیح می دهند، به ویژه که در مجلس کنونی، چهره قابل طرحی برای ریاست هم ندارند و بزرگانشان به حاجی بابایی و ذوالنور و یکی دو تن دیگر محدود می شوند. منطق امتیازگیری هم مطالبه بالا و تعامل در سطح پایین تر است.
به هرحال فردا مجلس صحنه رقابت میان سه فراکسیون است که هر سه آنان نیز به کرسی ریاست چشم دوخته اند.
گزارش از مهدی روزبهانی
** اداره کل اخبار چند رسانه ای ** ایرناپلاس**
انتهای پیام / *


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

بازگشت سرافرازانه تیم ملی کشتی آزاد به ایران
تیم ملی کشتی آزاد کشورمان لحظاتی پیش جاکارتا را به مقصد کشورمان ترک کرد.
توفان گرایی با ضربه کردن نفر سوم المپیک
نماینده وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با پیروزی در مرحله یک‌چهارم نهایی راهی مرحله نیمه نهایی شد.
شکست مردانی مقابل نایب قهرمان المپیک
نماینده وزن 60 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با شکست در دومین دیدارش مقابل نایب قهرمان المپیک از ژاپن از حضور در نیمه‌نهایی بازماند.
گرایی از حضور در فینال بازماند و به رده بندی رفت
نماینده وزن 67 کیلوگرم کشتی فرنگی کشورمان در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا با شکست در مرحله نیمه‌نهایی از حضور در فینال بازماند و به رده بندی رفت.
کشاورزی، فصل مشترک گسترش تجارت مازندران با ولگاگراد
ساری- ایرنا- مسئولان 2 استان مازندران و ولگاگراد روسیه در سومین سال تحرک دادن به روابط اقتصادی و مبادله چند هیات اقتصادی، به این نتیجه قطعی رسیده اند که کشاورزی می تواند به شاهراه گسترش تجارت و تبادل اقتصادی میان دو استان تبدیل شود.
رجبی اولین فینالیست تکواندو ایران در جاکارتا
در وزن 80+ کیلوگرم سعید رجبی نماینده کشورمان با شکست نماینده قزاقستان به فینال بازی‌های آسیایی اندونزی راه یافت.
نفس بریده «خورجین» و «اجاق قرقی»
اردبیل -ایرنا - موسم کوچ که فرا می رسید، هنرهای زنان عشایر در قالب انواع دست بافته ها از «ورنی» گرفته تا «خورجین» و «اجاق قراقی» در کنار آلاچیق های فرو نشسته و یا برافراشته در ییلاق و قشلاق خودنمایی می کرد اما با خاموشی کوچ امروز هنر عشایر نیز در حال خاموشی است.
زیرساخت های ورود گردشگر به محور ساسانی ایجاد شود
شیراز-ایرنا- رئیس سازمان میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور، از محور ساسانی در فیروزآباد استان فارس که بتازگی ثبت جهانی شده است، بازدید و بر توسعه زیرساخت های گردشگری این منطقه تاکید کرد.
حکم 2 قاچاقچی میلیاردی در البرز صادر شد
کرج- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز گفت: حکم 2 قاچاقچی میلیاردی کالا در این استان صادر شد.
برانکو: همه ساله برای پرسپولیس نوآوری دارم
برانکو ایوانکوویچ در مصاحبه‌ای عنوان می‌کند همه ساله دست به نوآوری در پرسپولیس زده، به شاگرد سابقش برای انتقال به کرواسی، توصیه کرده و علت عدم حضورش به عنوان سرمربی تیم وطنش چه بوده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
مهیار صداقت فینالیست تفنگ سه وضعیت شد
مهیار صداقت در ماده تفنگ سه وضعیت مردان بازی های آسیایی ۲۰۱۸ به فینال رسید.
اظهارات یک نماینده درباره رد دوتابعیتی‌ بودن با سوگند خلاف قانون است
با فدا شدن مسافرین صنعت هوانوردی از بین خواهد رفت
تسهیلات مشاغل روستایی به نام روستایی و به کام دلال و شهرنشینان نباشد
تعامل هدفمند دولت و مجلس گره گشای مشکلات کشور است
نشست مجلس و وزارت خارجه درباره کنوانسیون خزر برگزار می‌شود
ادامه یا منع فعالیت شهردار تهران برعهده شوراست
هدف طرح سئوال از رئیس جمهوری کمک به دولت است
زیرسوال بردن شورای نگهبان و مقامات عالی‌رتبه نظام به چه قیمت
بختیار: مقابله با فساد از سرشاخه‌های اصلی آغاز شود
قوه قضاییه برای حراست از حیثیت خود دادگاه‌ مفسدان اقتصادی را علنی برگزار کند