«امید» دوباره عارف این بار لباس واقعیت می‌پوشد؟

11:45 ۱۴۶ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 270 0
«امید» دوباره عارف این بار لباس واقعیت می‌پوشد؟

همزمان با سومین دوره انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم، فصل وزن کشی سه فراکسیون مستقلین، ولایی و امید در صحن مجلس فرا رسیده است. آن گونه که برخی از نمایندگان می گویند، این دوره انتخابات با سال گذشته متفاوت است و این احتمال هست که تغییرات جدی در ترکیب هیأت رئیسه ایجاد شود.

ایرنا

هرچند نزدیکان رئیس مجلس تأکید دارند تغییراتی در راه نیست. به هرحال رقبای لاریجانی اندکی امیدوار شده اند، تا آنجا که امیدی ها دوباره به ریاست محمدرضا عارف دلبسته اند.
مصوبه صبح امروز نشان می‌دهد عارف با حمایت همکاران خود در فراکسیون امید، تصمیم گرفته بار دیگر برای رقابت با علی لاریجانی، رکوددار ریاست مجلس، وارد گود شود. اولین رقابت مستقیم عارف منتخب اول مردم تهران، با لاریجانی منتخب مردم قم در همان ابتدای مجلس دهم بود. فراکسیون امید باتوجه به تعداد افرادی که با فهرست امید وارد مجلس شده بودند، انتظار جدی برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس داشت. اما تنها 103 نماینده به کاندیدای امیدی ها در سال اول رأی دادند و در مقابل لاریجانی با 173 رأی بر جایگاه ریاست تکیه زد. تعداد آرای عارف، شک و شبهه زیادی درباره اعضای واقعی فراکسیون امید مطرح کرد، تا جایی که سال گذشته عارف ترجیح داد دوباره وارد رقابت نشود. فراکسیون امید گرچه ریاست را نداشت، اما دو بار توانست جایگاه دو نایب رئیس را حفظ کند. البته امیدی ها از نواب رئیس همچنان غافل نیستند و طبق آنچه از قبل اعلام کرده اند، مصمم هستند پزشکیان و مطهری را همچنان برای نواب حذف کنند. هرچند طی هفته های گذشته تلاش ها برای جوسازی علیه علی مطهری در مجلس کم نبوده است.
حالا با فرا رسیدن انتخابات هیأت رئیسه مجلس، به نظر می رسد شرایط برای امیدی ها نسبت به دو سال گذشته حساس تر شده است. چرا که اگر عارف در رقابت با لاریجانی از رسیدن به کرسی ریاست بازماند، این بار شکست سنگینی هم برای فراکسیون و هم جریان اصلاح‌طلبی به ارمغان آورده است. از سویی رفتار دو فراکسیون دیگر مجلس نیز نشان می دهد یک فرصت تازه به سراغ عارف و حامیانش آمده است.
این فرصت در حالی است که تعداد امیدی ها هم مانند دو فراکسیون دیگر مجلس دقیقا مشخص نیست. برخی عدد 103 در شروع مجلس دهم را وزن ثابت شده این فراکسیون می‌دانند. هرچند رئیس این فراکسیون طوری سخن می گوید که تعداد دقیق اعضا را می داند. عارف می گوید زمانی که لازم باشد اسامی اعضای فراکسیون امید را منتشر می‌کنیم. با این حال مسلم است امیدی ها با شک و شبهه زیاد درباره آرای خود نمی توانند وارد رقابت با لاریجانی شوند. به ویژه که بعد از برخی حواشی و انتقادات درباره عارف، تحمل شکست دیگر برای او بسیار سخت است.
البته حوادث مختلف مجلس دهم نشان داده رقابت لاریجانی با عارف و جریان حامی او، توام با رفاقت است و هر کجا لازم باشد از رأی به وزرا گرفته تا حمایت از دولت، لاریجانی وارد عمل می شود. این رفاقت لاریجانی تا آنجا پیش رفته که اصلاح طلبان درباره ائتلاف رسمی با لاریجانی وارد گمانه زنی شدند. اما به نظر می رسد این رفاقت برای لاریجانی هزینه دارد. برخی از نمایندگان مجلس معتقدند علی لاریجانی به نفع دولت در مجلس فعالیت می کند و همین باعث شده بعضی مخالفان دولت انتقادات تندی را علیه لاریجانی نیز مطرح کنند. گویی همین انتقادات زمینه انتخاباتی متفاوت را برای هیأت رئیسه مجلس فراهم کرده است؛ تا جایی که فراکسیون ولایی در نظر دارد راهی متفاوت را از فراکسیون مستقلین که حامی لاریجانی است، در پیش بگیرد و حالا سرباز کردن اختلاف دو فراکسیون مستقلین و ولایی است که دوباره امید عارف برای رسیدن به ریاست مجلس را زنده کرده است.
دل نگرانی مستقلین؟
حامیان لاریجانی که در تهران با فهرست امید وارده شده بودند، از همان ابتدای کار راهشان را جدا کردند و پرچم فراکسیون مستقلین ولایی را به ریاست کاظم جلالی بر افراشتند. جلالی دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع)، از دوره ششم تا نهم را از حوزه انتخابیه شاهرود در مجلس حضور داشت و دوره دهم با قرار گرفتن در فهرست مورد حمایت اصلاح طلبان موسوم به امید، نماینده مردم تهران شد. او و بهروز نعمتی، دیگر نماینده تهران، تلاش کرده اند به دور از اصلاح طلبان نباشند. با اینکه پیوند نعمتی با امیدی ها محدود به فهرست انتخاباتی بود، ولی طی سال های گذشته در برخی جلسات حزبی اصلاح طلبان از جمله کنگره اخیر حزب اعتماد ملی حضور داشته است.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی و مهرداد لاهوتی از دیگر چهره های شاخص مستقلین هستند که بیش از همکاران خود در فراکسیون با اهالی رسانه وارد گفت وگو می شوند. این فراکسیون که تا به حال عدد دقیقی از تعداد اعضای خود اعلام نکرده است، احتمالا در حمایت از ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس فعالیت می کند.
سخنان جلالی نیز نشان می دهد این فراکسیون بیش از همه حامی و البته امیدوار به ثابت ماندن ترکیب هیأت رئیسه است. او در مصاحبه با خبرآنلاین گفته بر اساس تجربه 18 سال حضور در مجلس، معمولا در سال های دوم و سوم، تغییرات هیات رئیسه تغییرات محسوسی نیست و لذا باید واقع گرا باشیم و توصیه ام به دوستان هم همین است که فکر نکنیم می توان بخش اعظم یا کل هیات رئیسه را تغییر داد.
جلالی همچنین از مذاکره با عارف و حاجی‌بابایی، روسای دو فراکسیون دیگر مجلس برای رسیدن به یک مکانیزم ائتلافی برای انتخابات هیات رئیسه خبر داده است. این مذاکره به نوعی از نگرانی او حکایت دارد. چرا که ولایی ها بر طبل جدایی می کوبند و امیدی ها هم از نتیجه این جدایی استقبال می کنند.
هرچند جلالی بر اساس تجربه اش می گوید تغییراتی در راه نیست، اما محمدرضا تابش نائب رئیس فراکسیون امید و رقیب مستقلین روایت دیگری از فضای مجلس دارد. تابش معتقد است این انتخابات با سال گذشته و دو سال گذشته متفاوت است. او در گفت وگویی با اعتماد تأکید دارد که چه لاریجانی رئیس باشد و چه غیر او، شاهد تغییراتی در هیأت رئیسه خواهیم بود.
قطب سوم
در این شرایط به نظر می رسد ساز ناکوک را ولایی ها برای لاریجانی می نوازند. صدای ناهماهنگی که شاید علی لاریجانی و حامیانش در فراکسیون مستقلین را نگران کرده باشد، ولی برعکس، امید رسیدن به ریاست را دوباره برای عارف زنده کرده است. ولایی هایی می خواهند فهرست مستقل و البته نامزد مستقل برای هیأت رئیسه و ریاست مجلس ارائه دهند. این خبر را محمدجواد ابطحی از اعضای فراکسیون ولایی ها به اعتماد داده است. همزمان حمیدرضا حاجی بابایی رئیس این فراکسیون در سخنانی از وضعیت هیأت رئیسه انتقاد کرده و گفته که روند مجلس مطلوب من نیست.
حاجی بابایی قبل از مجلس دهم چهار دوره سابقه نمایندگی دارد و وزارت را هم در دولت محموداحمدی نژاد تجربه کرده است. او احتمالا با همراهی سایر ولایی ها دل به تغییرات گسترده در هیأت رئیسه بسته است؛ تغییراتی که احتمالا امید دارند در صدرش علی لاریجانی باشد.
در این میان امیدی ها فرصت را مغتنم شمرده اند. مسعود رضایی نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس در واکنش به پرسشی مبنی بر این‌که باتوجه به تاکید فراکسیون نمایندگان ولایی بر لزوم تغییر در همه ارکان هیات رییسه، آیا امکان ائتلاف تاکتیکی و موردی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان وجود دارد؟ به ایلنا گفته که فراکسیون نمایندگان ولایی بر لزوم ارائه لیست مستقل تاکید دارد و با این حساب، قطعاً‌ احتمال چنین ائتلافی میان نمایندگان ولایی و امید وجود دارد. اما هنوز در این رابطه تصمیمی اتخاذ نشده است.
ترجیح عارف بر لاریجانی یا سازوکار امتیازگیری؟
تعداد اعضای فراکسیون ولایی نیز مانند دو فراکسیون دیگر هرچند مشخص نیست، اما ورود مستقل آنان به انتخابات هیأت رئیسه تهدیدی برای 173 رأی علی لاریجانی محسوب می شود و می‌تواند با تقسیم کردن رای نمایندگان اصولگرا و حامیان لاریجانی، عارف را بالا بکشد. با این حال بسیاری معتقدند این ساز ناکوک تنها برای گرفتن امتیازهای بیشتر از لاریجانی در سمت های دیگر هیات رئیسه است و عارف و حامیانش نباید خیلی روی آن حساب کنند. چرا که اصولگرایان فراکسیون «ولایی» با وجود دلخوری‌ها از حمایت های لاریجانی از دولت، قاعدتا ریاست او را به عارف ترجیح می دهند، به ویژه که در مجلس کنونی، چهره قابل طرحی برای ریاست هم ندارند و بزرگانشان به حاجی بابایی و ذوالنور و یکی دو تن دیگر محدود می شوند. منطق امتیازگیری هم مطالبه بالا و تعامل در سطح پایین تر است.
به هرحال فردا مجلس صحنه رقابت میان سه فراکسیون است که هر سه آنان نیز به کرسی ریاست چشم دوخته اند.
گزارش از مهدی روزبهانی
** اداره کل اخبار چند رسانه ای ** ایرناپلاس**
انتهای پیام / *


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

راهنمای خرید خودروی باکیفیت در عصر تحریم
نگاهی به ۱۲ اتومبیل با کیفیت تولید داخل با نمره بالای ۴ ستاره که در بازار میتوان آن‌ها را با بهای ۸۰ تا ۲۸۰ میلیون تومان خریداری کرد.
تب مسابقات اطلاعات عمومی آنلاین در ایران
بازی‌های‌ تریویا، مسابقات اطلاعات عمومی هستند که با گسترش بازی‌های آنلاین، به جمع این بازی‌ها پیوسته‌اند. در ایران هم بازی‌هایی با این سبک و به‌ویژه با بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های موبایلی، توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند.
هک داووس و انتشار اسامی قاتلان خاشقچی
هکرها با هک وب‌سایت رسمی کنفرانس«داووس در بیابان» و تصویری از بن سلمان با شمشیر بالای سر خاشقچی، اسامی قاتلان روزنامه‌نگار سعودی را منتشر کردند.
تولید موتور جت جدید مافوق صوت
شرکت جنرال موتورز از تولید موتور جت مافوق صوت تازه ای به نام آفینیتی خبر داده که برای نصب بر روی هواپیماهای تجاری طراحی شده است.
کپی ۱میلیون آلبوم موسیقی بر روی اسپری رنگ
محققان برای نمایش قدرت فناوری های حدید یک میلیون کپی از یک آلبوم موسیقی را فشرده کرده و دی ان ای آنها را در درون اسپری های نقاشی گنجاندند.
تراشه‌ای که گوشی‌های ارزان را قدرتمند می‌کند
کوالکوم تراشه جدیدی به نام اسنپ دراگون ۶۷۵ تولید کرده که از جمله تراشه های سری ۶۰۰ این شرکت است و برخی قابلیت های تراشه های قدرتمند کوالکوم را در خود جای داده است.
موتورسیکلتی که سکوی پرتاب و کنترل پهپاد است
شرکت اورال می گوید می توان یک پهپاد را در درون محفظه این موتورسیکلت جای داد و با باز کردن این محفظه پهپاد را از آن خارج کرده و آماده پرواز کرد.
خودکشی مکرر نوجوانان تهرانی در یک شبانه روز
به‌دنبال مرگ خودخواسته دو دختر و پسر نوجوان در سه پرونده جداگانه، تحقیقات برای مشخص شدن علت این مرگ‌ها آغاز شد.
قاتل: چاقو را در سینه مقتول فرو کردم
مردی که چهار سال قبل و در یک جنایت خیابانی، جوان 29 ساله ای را با ضربه کارد به قتل رسانده بود، با هوشیاری قاضی ویژه قتل عمد و تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی در یک عملیات غافلگیرانه به دام افتاد و راز جنایت در نیمه شب را فاش کرد.
قاتل آشنا زن میانسال و دختر جوان را کشت
همزمان با کشف جسد زن میانسال و میهمان ناشناس در خانه وی تحقیقات جنایی برای شناسایی یک قاتل آشنا آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

به یاد مرتضی کیوان و پوری سلطانی
«زن عزیزم یادت باشد که عمو تیغ‌تیغی تو راه را تا به آخر طی کرد». این آخرین جملات وصیت‌نامه مرتضی کیوان در ساعت ۳:۳۰ بامداد ۲۷ مهرماه ۱۳۳۳ بود که خطاب به همسرش، پوری سلطانی، نوشت. اگرچه فقط مرتضی کیوان نبود که در سحرگاه ۲۷ مهرماه اعدام شد؛ به همراه او ۲۶ نفر دیگر از افسران هم اعدام شدند.
زندگی جنسی سالمندان را جدی بگیرید!
همچنان که سنتان افزایش پیدا می‌کند، تغییراتی در وضعیت جنسی‌تان ایجاد می‌شود، اما این تغییرات نباید مانع زندگی جنسی رضایت‌بخش شما شود. سالمندی طبیعی هم در مردان و هم در زنان تغییراتی طبیعی ایجاد می‌کند. این تغییرات گاهی بر زندگی جنسی افراد تاثیر می‌گذارد
خودکشی بازیگر زن مشهور ایرانی با اسلحه! -عکس
شراره رخام عکسی آرشیوی از پشت صحنه یک فیلم را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت، رخام در این پست، نظر دنبال‌کنندگان صفحه‌اش را درباره خودکشی پرسیده است.
راهنمای خرید خودروی باکیفیت در عصر تحریم
نگاهی به ۱۲ اتومبیل با کیفیت تولید داخل با نمره بالای ۴ ستاره که در بازار میتوان آن‌ها را با بهای ۸۰ تا ۲۸۰ میلیون تومان خریداری کرد.
تب مسابقات اطلاعات عمومی آنلاین در ایران
بازی‌های‌ تریویا، مسابقات اطلاعات عمومی هستند که با گسترش بازی‌های آنلاین، به جمع این بازی‌ها پیوسته‌اند. در ایران هم بازی‌هایی با این سبک و به‌ویژه با بهره‌گیری از اپلیکیشن‌های موبایلی، توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند.
مطهری: دولت به مسئله کولبران توجه بیشتری داشته باشد
توانایی عبور از سختی‌های پیش رو را داریم
آغاز جلسه علنی مجلس- سوال از حجتی در دستور کار
ظریف درباره‌ روند مذاکرات با اروپا به نمایندگان مجلس گزارش داد
تلاش مجلس برای تعیین تکلیف رای اعتماد وزرا در ۵ آبان ماه
تسلیت لاریجانی به فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران
اعلام حمایت فراکسیون مستقلین از وزیر پیشنهادی صنعت
آغاز جلسه غیر علنی مجلس برای بررسی وضعیت ایران در FATF با حضور ظریف
خادمی: باید سیستم شفافی برای مدیریت مصرف سوخت ایجاد شود
دلایل مخالفت وزارت ارتباطات با سلب اختیار اینترنت از دولت