«امید» دوباره عارف این بار لباس واقعیت می‌پوشد؟

11:45 ۲۳۶ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 328 0
«امید» دوباره عارف این بار لباس واقعیت می‌پوشد؟

همزمان با سومین دوره انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم، فصل وزن کشی سه فراکسیون مستقلین، ولایی و امید در صحن مجلس فرا رسیده است. آن گونه که برخی از نمایندگان می گویند، این دوره انتخابات با سال گذشته متفاوت است و این احتمال هست که تغییرات جدی در ترکیب هیأت رئیسه ایجاد شود.

ایرنا

هرچند نزدیکان رئیس مجلس تأکید دارند تغییراتی در راه نیست. به هرحال رقبای لاریجانی اندکی امیدوار شده اند، تا آنجا که امیدی ها دوباره به ریاست محمدرضا عارف دلبسته اند.
مصوبه صبح امروز نشان می‌دهد عارف با حمایت همکاران خود در فراکسیون امید، تصمیم گرفته بار دیگر برای رقابت با علی لاریجانی، رکوددار ریاست مجلس، وارد گود شود. اولین رقابت مستقیم عارف منتخب اول مردم تهران، با لاریجانی منتخب مردم قم در همان ابتدای مجلس دهم بود. فراکسیون امید باتوجه به تعداد افرادی که با فهرست امید وارد مجلس شده بودند، انتظار جدی برای رسیدن به کرسی ریاست مجلس داشت. اما تنها 103 نماینده به کاندیدای امیدی ها در سال اول رأی دادند و در مقابل لاریجانی با 173 رأی بر جایگاه ریاست تکیه زد. تعداد آرای عارف، شک و شبهه زیادی درباره اعضای واقعی فراکسیون امید مطرح کرد، تا جایی که سال گذشته عارف ترجیح داد دوباره وارد رقابت نشود. فراکسیون امید گرچه ریاست را نداشت، اما دو بار توانست جایگاه دو نایب رئیس را حفظ کند. البته امیدی ها از نواب رئیس همچنان غافل نیستند و طبق آنچه از قبل اعلام کرده اند، مصمم هستند پزشکیان و مطهری را همچنان برای نواب حذف کنند. هرچند طی هفته های گذشته تلاش ها برای جوسازی علیه علی مطهری در مجلس کم نبوده است.
حالا با فرا رسیدن انتخابات هیأت رئیسه مجلس، به نظر می رسد شرایط برای امیدی ها نسبت به دو سال گذشته حساس تر شده است. چرا که اگر عارف در رقابت با لاریجانی از رسیدن به کرسی ریاست بازماند، این بار شکست سنگینی هم برای فراکسیون و هم جریان اصلاح‌طلبی به ارمغان آورده است. از سویی رفتار دو فراکسیون دیگر مجلس نیز نشان می دهد یک فرصت تازه به سراغ عارف و حامیانش آمده است.
این فرصت در حالی است که تعداد امیدی ها هم مانند دو فراکسیون دیگر مجلس دقیقا مشخص نیست. برخی عدد 103 در شروع مجلس دهم را وزن ثابت شده این فراکسیون می‌دانند. هرچند رئیس این فراکسیون طوری سخن می گوید که تعداد دقیق اعضا را می داند. عارف می گوید زمانی که لازم باشد اسامی اعضای فراکسیون امید را منتشر می‌کنیم. با این حال مسلم است امیدی ها با شک و شبهه زیاد درباره آرای خود نمی توانند وارد رقابت با لاریجانی شوند. به ویژه که بعد از برخی حواشی و انتقادات درباره عارف، تحمل شکست دیگر برای او بسیار سخت است.
البته حوادث مختلف مجلس دهم نشان داده رقابت لاریجانی با عارف و جریان حامی او، توام با رفاقت است و هر کجا لازم باشد از رأی به وزرا گرفته تا حمایت از دولت، لاریجانی وارد عمل می شود. این رفاقت لاریجانی تا آنجا پیش رفته که اصلاح طلبان درباره ائتلاف رسمی با لاریجانی وارد گمانه زنی شدند. اما به نظر می رسد این رفاقت برای لاریجانی هزینه دارد. برخی از نمایندگان مجلس معتقدند علی لاریجانی به نفع دولت در مجلس فعالیت می کند و همین باعث شده بعضی مخالفان دولت انتقادات تندی را علیه لاریجانی نیز مطرح کنند. گویی همین انتقادات زمینه انتخاباتی متفاوت را برای هیأت رئیسه مجلس فراهم کرده است؛ تا جایی که فراکسیون ولایی در نظر دارد راهی متفاوت را از فراکسیون مستقلین که حامی لاریجانی است، در پیش بگیرد و حالا سرباز کردن اختلاف دو فراکسیون مستقلین و ولایی است که دوباره امید عارف برای رسیدن به ریاست مجلس را زنده کرده است.
دل نگرانی مستقلین؟
حامیان لاریجانی که در تهران با فهرست امید وارده شده بودند، از همان ابتدای کار راهشان را جدا کردند و پرچم فراکسیون مستقلین ولایی را به ریاست کاظم جلالی بر افراشتند. جلالی دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع)، از دوره ششم تا نهم را از حوزه انتخابیه شاهرود در مجلس حضور داشت و دوره دهم با قرار گرفتن در فهرست مورد حمایت اصلاح طلبان موسوم به امید، نماینده مردم تهران شد. او و بهروز نعمتی، دیگر نماینده تهران، تلاش کرده اند به دور از اصلاح طلبان نباشند. با اینکه پیوند نعمتی با امیدی ها محدود به فهرست انتخاباتی بود، ولی طی سال های گذشته در برخی جلسات حزبی اصلاح طلبان از جمله کنگره اخیر حزب اعتماد ملی حضور داشته است.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی و مهرداد لاهوتی از دیگر چهره های شاخص مستقلین هستند که بیش از همکاران خود در فراکسیون با اهالی رسانه وارد گفت وگو می شوند. این فراکسیون که تا به حال عدد دقیقی از تعداد اعضای خود اعلام نکرده است، احتمالا در حمایت از ادامه ریاست لاریجانی بر مجلس فعالیت می کند.
سخنان جلالی نیز نشان می دهد این فراکسیون بیش از همه حامی و البته امیدوار به ثابت ماندن ترکیب هیأت رئیسه است. او در مصاحبه با خبرآنلاین گفته بر اساس تجربه 18 سال حضور در مجلس، معمولا در سال های دوم و سوم، تغییرات هیات رئیسه تغییرات محسوسی نیست و لذا باید واقع گرا باشیم و توصیه ام به دوستان هم همین است که فکر نکنیم می توان بخش اعظم یا کل هیات رئیسه را تغییر داد.
جلالی همچنین از مذاکره با عارف و حاجی‌بابایی، روسای دو فراکسیون دیگر مجلس برای رسیدن به یک مکانیزم ائتلافی برای انتخابات هیات رئیسه خبر داده است. این مذاکره به نوعی از نگرانی او حکایت دارد. چرا که ولایی ها بر طبل جدایی می کوبند و امیدی ها هم از نتیجه این جدایی استقبال می کنند.
هرچند جلالی بر اساس تجربه اش می گوید تغییراتی در راه نیست، اما محمدرضا تابش نائب رئیس فراکسیون امید و رقیب مستقلین روایت دیگری از فضای مجلس دارد. تابش معتقد است این انتخابات با سال گذشته و دو سال گذشته متفاوت است. او در گفت وگویی با اعتماد تأکید دارد که چه لاریجانی رئیس باشد و چه غیر او، شاهد تغییراتی در هیأت رئیسه خواهیم بود.
قطب سوم
در این شرایط به نظر می رسد ساز ناکوک را ولایی ها برای لاریجانی می نوازند. صدای ناهماهنگی که شاید علی لاریجانی و حامیانش در فراکسیون مستقلین را نگران کرده باشد، ولی برعکس، امید رسیدن به ریاست را دوباره برای عارف زنده کرده است. ولایی هایی می خواهند فهرست مستقل و البته نامزد مستقل برای هیأت رئیسه و ریاست مجلس ارائه دهند. این خبر را محمدجواد ابطحی از اعضای فراکسیون ولایی ها به اعتماد داده است. همزمان حمیدرضا حاجی بابایی رئیس این فراکسیون در سخنانی از وضعیت هیأت رئیسه انتقاد کرده و گفته که روند مجلس مطلوب من نیست.
حاجی بابایی قبل از مجلس دهم چهار دوره سابقه نمایندگی دارد و وزارت را هم در دولت محموداحمدی نژاد تجربه کرده است. او احتمالا با همراهی سایر ولایی ها دل به تغییرات گسترده در هیأت رئیسه بسته است؛ تغییراتی که احتمالا امید دارند در صدرش علی لاریجانی باشد.
در این میان امیدی ها فرصت را مغتنم شمرده اند. مسعود رضایی نماینده اصلاح‌طلب مردم شیراز در مجلس در واکنش به پرسشی مبنی بر این‌که باتوجه به تاکید فراکسیون نمایندگان ولایی بر لزوم تغییر در همه ارکان هیات رییسه، آیا امکان ائتلاف تاکتیکی و موردی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان وجود دارد؟ به ایلنا گفته که فراکسیون نمایندگان ولایی بر لزوم ارائه لیست مستقل تاکید دارد و با این حساب، قطعاً‌ احتمال چنین ائتلافی میان نمایندگان ولایی و امید وجود دارد. اما هنوز در این رابطه تصمیمی اتخاذ نشده است.
ترجیح عارف بر لاریجانی یا سازوکار امتیازگیری؟
تعداد اعضای فراکسیون ولایی نیز مانند دو فراکسیون دیگر هرچند مشخص نیست، اما ورود مستقل آنان به انتخابات هیأت رئیسه تهدیدی برای 173 رأی علی لاریجانی محسوب می شود و می‌تواند با تقسیم کردن رای نمایندگان اصولگرا و حامیان لاریجانی، عارف را بالا بکشد. با این حال بسیاری معتقدند این ساز ناکوک تنها برای گرفتن امتیازهای بیشتر از لاریجانی در سمت های دیگر هیات رئیسه است و عارف و حامیانش نباید خیلی روی آن حساب کنند. چرا که اصولگرایان فراکسیون «ولایی» با وجود دلخوری‌ها از حمایت های لاریجانی از دولت، قاعدتا ریاست او را به عارف ترجیح می دهند، به ویژه که در مجلس کنونی، چهره قابل طرحی برای ریاست هم ندارند و بزرگانشان به حاجی بابایی و ذوالنور و یکی دو تن دیگر محدود می شوند. منطق امتیازگیری هم مطالبه بالا و تعامل در سطح پایین تر است.
به هرحال فردا مجلس صحنه رقابت میان سه فراکسیون است که هر سه آنان نیز به کرسی ریاست چشم دوخته اند.
گزارش از مهدی روزبهانی
** اداره کل اخبار چند رسانه ای ** ایرناپلاس**
انتهای پیام / *


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سس بشامل با طعم سیر؛ طعم پاستاهایتان را لذیذ کنید!
سس بشامل (سس سفید) یکی از سس‌های لذیذ و البته پرکالریه که طعم خیلی از غذا‌ها مثل انواع پاستا، غذا‌های گوشتی و مرغی رو از این رو به اون رو میکنه در این مطلب هم طرز تهیه یه سس سفید رو گذاشتم که داخلش سیر داره و اگه طعم سیر رو میپسندین عاشقش میشین
معرفی برند‌های تأمین‌کننده لباس در جام ملت‌ها
یازده کمپانی تولید البسه ورزشی در جام ملت‌های آسیا حضور دارند و پیش بینی می‌شود قهرمان جام از بین مشهورترین آن‌ها باشد.
بیرانوند: ما به جای بهداد سلیمی تصمیم نمی‌گیریم
دبیر فدراسیون وزنه‌برداری گفت: تا زمانی که یک ورزشکار خودش به ما اعلام نکند مرا بازنشسته معرفی کنید، این کار را انجام نخواهیم داد چون خداحافظی کردن از دنیای قهرمانی یک تصمیم کاملا شخصی است.
بیرانوند، «سوپرمن» دنیای واقعی
حضور در جام‌ ملت‌ های آسیا باعث شده تا ستاره‌های فوتبال ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف دنیا قرار گیرند و هر کدام بسته به دیدگاه خود به آنها بپردازند.
امری: آرسنال در مسیربالانس جدی گام برداشت
سرمربی تیم فوتبال آرسنال گفت:اولین گام را برای کسب بالانس جدی برداشتیم.
ترکیب استقلال مقابل راکا اسپرت اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال استقلال برای دیدار دوستانه مقابل راکا اسپرت در ترکیه اعلام شد.
کی‌روش: جانشینم تیم بهتری را تحویل می‌گیرد
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ضمن تمجید از علیرضا بیرانوند و جاه طلبی‌هایش که او را در مسیر درستی قرار داده است، گفت: هر مربی‌ای بعد از من بیاید تیم بهتری را تحویل می‌گیرد.
زمان بازگشت استقلال مشخص شد
کاروان استقلال روز دوشنبه به اردوی ۱۰ روزه خود پایان خواهد داد.
نصرتی: فکر می‌کردیم بازی با عمان ساده است
محمد نصرتی می گوید که تیم ملی عمان برای او خاطرات تلخ و شیرین زیادی را به یاد او می آورد.
چلسی بابت کوتینیو ۱۱۳ میلیون می‌پردازد
چلسی حاضر است برای در اختیارگرفتن اعجوبه برزیلی بارسلونا بیش از صد میلیون یورو هزینه کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
سوال ۷ نماینده مجلس در مورد پرونده «سکه ثامن» تقدیم هیات رئیسه شد
مالیات آستان قدس رضوی برای تکمیل و تجهیز مدارس اختصاص می‌یابد
اعلام وصول طرح سهمیه بندی بنزین-ارجاع ۱۹ ایراد cft به مجمع-پاسخ‌های قانع کننده زنگنه و...
وحدتی: دستگاه‌ها دستاوردهای انقلاب را برای مردم تبیین کنند
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت برادر مهدی فضائلی
لطفی: از اطلاعات فرهنگیان در نرم افزارˮسیناˮ سوءاستفاده می‌شود
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
افزایش بودجه کمیته امداد و بهزیستی اضطراری در مجلس مورد توجه قرار گیرد
نماینده اهر: هر ایرانی باید یک شغل دولتی داشته باشد
چرا کالاها ارزان به دست مردم نمی‌رسد؟