نوبخت: از تحصیلکرده ها انتظار قضاوت منصفانه داریم

12:45 ۱۳۹ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 171 0
نوبخت: از تحصیلکرده ها انتظار قضاوت منصفانه داریم

تهران - ایرنا - سخنگوی دولت در پاسخ به انتقاد برخی هنرمندان و دانشجویان درمورد مشکلات اقتصادی پیش روی مردم ، گفت : دولت برای حل مشکلات اقتصادی مردم با توجه به منابع محدود کشور چه اقدامات دیگری باید انجام می داد که نداده است ما از انسان های تحصیلکرده انتظار قضاوت منصفانه داریم.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به اینکه چرا بخشی از اقشاری که از دولت در انتخابات حمایت کرده اند، این روزها انتقاداتی دارند، به عنوان مثال بخشی از دانشجویان و یا هنرمندان اعلام کردند که در افطاری رییس جمهور شرکت نمی کنند، پاسخ دولت چیست؟ افزود : به صورت کلی نباید حرفی زده شود، هر موردی باشد بگویید تا پاسخ داده شود.
وی در پاسخ به اینکه انتقادات آنان به مشکلات اقتصادی و سفره مردم است، ادامه داد: دولت در سال های گذشته تلاش خود را برای رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال و کاهش تورم مصروف کرد و اینکه گفته شود سفره مردم مفصل تر شود، البته که باید همه تلاش کنند ولی دولت چه کاری را باید انجام می داد که نداده است. چه کسی دوست دارد سفره مردم پر بارتر نباشد ولی بگویید چه کاری باید انجام می دادیم که ندادیم.
نوبخت افزود : در حال حاضر بیشترین پرداختی دولت به مسائل رفاهی است که برای رفاه اجتماعی 97 هزار میلیارد تومان، آموزش و تحقیقات 57 هزار میلیارد تومان، دفاعی 51 هزار میلیارد تومان و سلامت 26 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه دولت در سال گذشته 3.4 برابر حقوق مستمری بگیران کمیته امداد را افزایش داد، گفت: در آخرین سفر رییس جمهوری به مشهد، رییس کمیته امداد اظهار داشت که به رغم اختلاف نظر سیاسی، کمکی که دولت یازدهم به رفاه محرومین انجام داد هیچ دولتی انجام نداده است بنابراین دولت با منابع محدود چه کار باید می کرد که نکرد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: می گویند باید جذب منابع خارجی صورت می گرفت، مگر دولت زیر بار مذاکرات نرفت و در حال حاضر منتقدان این گونه دولت را نقد می کنند. مگر روسای جمهور کشورها صف نکشیده بودند تا برای سرمایه گذاری به ایران بیایند، دولت هر چه بتواند برای رفاه مردم انجام خواهد داد.
وی ادامه داد: در حال حاضر دولت بیش از 4 هزار میلیارد تومان به برکت هدفمندی یارانه ها بین خانوارهای ایرانی تقسیم می کند، مگر دولت اعلام نکرد که کسانی که توانایی دارند یارانه را دریافت نکنند تا پول آن صرف طرح های عمرانی شود.
نوبخت گفت: دولت می خواهد همچنان سفره مردم پربار باشد بنابراین از همه دوستان می خواهیم که به دولت کمک فکری و برنامه ای کنند تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم.
** وضعیت کامیون داران
وی در پاسخ به اینکه اعتصاب کامیون داران طی روزهای گذشته باعث افزایش قیمت اقلام کشاورزی شده، دولت در این زمینه چه برنامه ای دارد، گفت: وزارت راه و شهرسازی برای این منظور با نمایندگان کامیون داران در جلسه ای به توافقاتی رسیدند و تا جایی که بتوانیم هر کمکی که بشود به این قشر زحمت کش انجام خواهیم داد.
سخنگوی دولت گفت: بر اساس آمار دریافتی روز گذشته بیش از 55 هزار بارنامه صادر شد و روال کار این صنف در حال انجام است. اگر چه این اقدام می تواند به کشاورزان و کارگران لطمه وارد کند ولی نباید برای استیفای حقوق خود به اقشار جامعه آسیب بزنیم.
نوبخت در پاسخ به اینکه دولت با توجه به افزایش اعتراض کارگران و فعالان صنفی، چه برنامه ای دارد، گفت: کارگران به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و دولت برنامه دارد تا از آن ها حمایت لازم صورت گیرد و به همین منظور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جلسات مختلفی با نمایندگان کارگران داشته و در حال پیگیری برای حفظ حقوق و انجام انتظارات کارگران است.
وی ادامه داد: تلاش دولت این است که ارز 4 هزار و 200 تومانی برای مواد اولیه واحدهای تولیدی را تامین کند و از طرفی انتظار دارد این واحدها نسبت به کارگران حقوق خود را ادا کنند. دولت اجازه نخواهد داد کارفرمایی حق کارگر را تضعیف کند.
**فیلترشدن تلگرام
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه با توجه به استفاده از فیلترشکن برای باز کردن تلگرام و خطرات پیش رو چه تصمیم مشترکی در این خصوص اتخاذ شده است، گفت: در زمینه فیلتر شدن تلگرام دولت مواضع خود را با صراحت بیان کرد و با وجود فیلترشکن ها هر کس اراده کند بدون فیلتر و محدودیت می تواند به همه محتویات تلگرام دست پیدا کند.
وی ادامه داد: حال قاضی یا بازپرس و یا مرجع قضایی مسئله کلی را بیان کردند و چون مسائل خاصی است و به آن پاسخ داده شده، به آن نمی پردازم.
نوبخت افزود: فعالیت های دولت در عرصه زیرساخت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص است و تلاش داریم در این راستا صیانت کنیم از روش هایی که مهم است و حاضر شدیم محدودیت را برای دسترسی مردم به محتویات تلگرام بوجود آوریم.
وی اضافه کرد: تلاش داریم واقع بینانه با فضای مجازی مواجه شویم . از طرفی بشود از آن استفاده کرد و هم از خطرات و آسیب های احتمالی موجود در تلگرام و سایر شبکه ها جلوگیری کنیم.
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه پدیده ای درکشور بعنوان مدیران میانی وجود دارد که بعضا سنگ اندازی هایی در اجرای امور انجام می دهند تا جایی که رییس جمهوری و معاون اول در این زمینه تذکراتی دادند ولی تغییر خاصی صورت نگرفته، برنامه دولت در این زمینه چیست، گفت: تغییرات در سطح مدیریت در دولت یازدهم و دوازدهم خیلی عمیق نبود و تنها لایه های رویی دچار تغییر شد.
نوبخت افزود: برخی نگاه ها این است که تا پایین ترین سطح مدیریت تغییر یابد ولی این دولت به این نگاه معتقد نیست و یک دولت اعتدالی است و تلاش می کند بدون نگاه حزبی و جناحی از مدیران استفاده شود.
وی ادامه داد: اگر سیاست های دولت که مشخص شده است از سوی مدیران رعایت نشود، آنان ظلم می کنند و حق نداریم وقتی اموری به ما می رسد بر اساس سلایق سیاسی کار را مخدوش کنیم.
سخنگوی دولت گفت: کسانی که با نگاه متفاوت سیاسی با دولت همکاری می کنند ولی عملا تا جایی که سیاست های دولت اجرایی شود همکار دولت نیستند، می توانند از مسئولیت جدا شوند و آن را به کسی بسپارند که با اعتقاد به سیاست های دولت در اجرای خدمت به مردم عمل کند.
نوبخت افزود: اظهار تکدر رییس جمهوری به همین منظور است و آنچه از همکاران نظام اداری انتظار داریم اجرای سیاست های دولت است و از سوی دیگر مدیران بالادستی نیز باید نظارت و کنترل کنند تا سیاست های دولت برای خدمت به مردم اجرایی شود.
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه سیاست های دولت در تخصیص ارز به واحد های تولیدی برای حمایت از تولید داخل چیست؟ گفت: در نظام جدید ارزی هم صادرکنندگان برای تامین ارز و هم واردکنندگان از طریق ثبت سفارش اقدام کنند وپاداش آن دریافت ارز مطمئن 4200 تومانی است.
نوبخت افزود: با این مکانیزم کسی نمی تواند اظهارکند که کالای خود را با ارز بیش از 4200 تومان وارد کرده است وهمین اقدام باعث جلوگیری از قاچاق کالا به کشور می شود.
وی ادامه داد: با انجام این سیاست های ارزی به شدت راههای ورود قاچاق حتی از مناطق آزاد هم گرفته شده است و امیدواریم در کنار این فعالیت ها با پیوست فرهنگی که ایجاد می شود، مردم بدانند انتخاب کالای ایرانی باعث رونق می شود وشاهد استقبال بیش از پیش از کالای ایرانی باشیم .
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه از ابتدای سال چه میزان به طرح های عمرانی تخصیص داده شده است، گفت: بیش از 28 هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی تخصیص یافته که تاکنون یکهزار و100 میلیارد تومان از سوی خزانه پرداخت شده است.
نوبخت در پاسخ به اینکه برخی پیمانکاران نسبت به سررسید اوراق خود گلایه داشتند دولت برای آن چه راه حلی دارد؟ اظهارداشت: برخی از پیمانکاران طبق قانون برای تادیه مطالبات خود از دولت اوراق مالی دریافت کرده اند که سررسید دارد و سررسید اینها حتی یک روز قبل از موعد پرداخت می شود .
وی افزود: برای تسهیل این موضوع خزانه مجوزی را از سازمان برنامه وبودجه دریافت کرده است تا به منظور اعتماد سازی و پرداخت به موقع خزانه منتظر تخصیص نباشد و هر زمان که سررسید اوراق رسیده باشد آن را پرداخت کند .دولت تلاش دارد تا پرداخت مطالبات پیمانکاران به پایان سال نرسد .
نوبخت در پاسخ به اینکه ابلاغیه بانک مرکزی در خصوص نحوه فعالیت ارزی صرافی ها مشکلاتی را برای برخی از آنان بوجود آورده است و از سوی دیگر این سیاست ارزی برای حذف برخی فعالیت صرافی ها باعث بوجود آمدن بازار سیاه شده است، دولت برای این موضوع چه برنامه ای دارد،؟ گفت: نمی توانیم از فعالیت صرافان دارای مجوز بگذریم وبا سیاست های جدید ارزی مسیر استفاده صرافان را فراهم خواهیم کرد.
وی در پاسخ به اینکه بعد از خروج امریکا از برجام تمرکز دولت بیشتر بر روی اتحادیه اروپا بوده است، آیا دولت برای مذاکره با کشورهای دیگر برای مقابله با تحریم ها نیز برنامه ای دارد،گفت: البته دولت غیر از اتحادیه اروپا در حال بهبود روابط با دیگر کشورها و بخصوص همسایگان است. حضور وزیر امور خارجه کشورمان در هند به همین منظور است .
نوبخت در پاسخ به اینکه راهبرد دولت برای استفاده حداکثری از توان تولید داخل چیست؟ گفت: موظف هستیم در موافقت نامه هایی که برای این نوع کالاها وجود دارد دولت را مقید کنیم تا اگر کالای خارجی وارد کشور شد، استفاده از کالای ایرانی در اولویت قرار گیرد .
سیام**9314**1053**1553


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

نویر: از بازی‌های اخیر خودم راضی هستم
چند روز گذشته برای مانوئل نویر روزهای بسیار دشواری بوده. در این چند روز برای نویر اتفاقی افتاده که پیش از آن هیچکس نمی‌توانست حتی فکرش را بکند: به پرسش کشیده شدن جایگاه او در تیم ملی.
آخرین وضعیت عالیشاه و ماهینی مشخص شد
آخرین شرایط و وضعیت بازیکنان مصدوم تیم فوتبال پرسپولیس مشخص شد.
مصدومیت شدید سوشا مکانی از ناحیه زانو
دروازه‌بان تیم میوندالن نروژ دچار مصدومیت شدیدی از ناحیه زانو شد.
یزدی: ۳ امتیاز بازی با پارس را می‌خواهیم
داریوش یزدی، سرمربی تیم فوتبال استقلال خوزستان گفت: ما اصلاً به سقوط فکر نمی‌کنیم و مطمئن باشید در نیمه بالایی جدول قرار خواهیم گرفت.
سیلوا: امیدوارم توپ طلا به رونالدو برسد
هافبک منچسترسیتی امیدوار است که کریستیانو رونالدو توپ طلا را به دست آورد.
هافبک پرسپولیس آزمایش فنی می‌شود
هافبک پرسپولیس در بازی با نود ارومیه در جام حذفی به میدان می‌رود تا در شرایط مسابقه قرار بگیرد.
لواندوفسکی به دنبال کودتا در تیم ملی لهستان؟
از نمایش‌های ضعیف تیم ملی لهستان در بازی‌های اخیرش با حضور رابرت لواندوفسکی اینطور به نظر می‌رسد که در شرایط فعلی بازیکنان بایرن مونیخ هر کجا می‌روند بحران را با خودشان به آنجا منتقل می‌کنند.
مباشری: همام اشتباه خود را پذیرفت
معاون اجرایی باشگاه استقلال گفت: همام به ما گفت که می‌خواهد جبران کند و اشتباه خود را پذیرفت.
سقوط تیم‌های ایرانی در رده بندی جهانی!
جدید‌ترین رده‌بندی تیم‌های برتر جهان توسط سایت کلاب ‌ورلدرنکینگ انجام گرفت.
پخش نشدن ۹۰ تقصیر دعوای اسپانسر‌ها بود؟
یک روایت جدید درباره برنامه عادل فردوسی‌پور مطرح شده که تامل‌برانگیز است. اینکه انگیزه‌های مالی بیش از گرفتن زهرچشم در خارج کردن ۹۰ از کنداکتور نقش داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلبریتی‌هایی که عمراً بدون آرایش آن‌ها بشناسید
بانوان زیادی را سراغ داریم که بدون آرایش از منزل بیرون نمی‌روند، بانوانی هم هستند که زیبایی خدادادی خود را دست‌کم نمی‌گیرند و زیاد اهل آرایش نیستند. در این بین داستان سلبریتی‌ها فرق می‌کند.
«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) -عکس
مریم معصومی با انتشار این عکس در اینستاگرامش نوشت: ما هیچ ما نگاه.
کاهش گلبول های سفید خون خطرناک است؟
گلبول های سفید خون یا لکوسیت ها، با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارند و وظیفه اصلی آنها دفاع از بدن در برابر انواع میکروب ها و سایر عوامل خارجی و مزاحم می باشد.
میرزایی‌نیکو: خروجی جلسات دولت با طیف‌های سیاسی باید مصوبه داشته باشد
مازنی: برای یک بی‌نماز در مسجد را نمی‌بندند
پورحسین: دولت باید قدرت تصمیم‌گیری در بزنگاه‌های تاریخی را داشته باشد
امید آفرینی روحانی در برابر جنگ روانی دشمن
وزیر فرهنگ و ارشاد وارد گرگان شد
واقعیت شرایط اقتصادی باید به مردم گفته شود
بیگدلی: باید با تغییر رفتارهای اشتباه، وضعیت اقتصادی را بهبود بخشیم
نماینده مجلس: جنگ روانی در بازار ارز ایجاد شد
خوشرو: تهدید کشورها ابزار سیاست خارجی آمریکا شده است
آب، محیط زیست و اشتغال، اولویت های اساسی استان اصفهان است