دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند

12:15 ۲۴ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 59 0
دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند

تهران - ایرنا - سخنگوی دولت با تاکید بر این که دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند و ما حق نداریم مردان مذاکره کننده را تحقیر کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب همیشه با حکمت و مصلحت از این عزیزان تقدیر کرده اند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در ادامه نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که باوجود بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارگزاران مبنی بر این که باید به دولت کمک کرد، مخالفان دولت هر روز پروژه تازه ای درباره رییس جمهوری و مذاکره کنندگان هسته ای باز می کنند، اظهارداشت: بیانات ایشان همیشه حکیمانه و منصفانه بوده و در این مورد هم با همین سیاق بیان فرمودند.
وی افزود: واقع امر این است که مذاکره کنندگان ایران در مذاکره با نمایندگان 6 کشور بزرگ توانستند اتهام بی پایه مبنی بر نظامی بودن فعالیت های هسته ای ایران را رفع کنند.
نوبخت ادامه داد: تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی 11 بار پایبندی ایران به تعهدات خود را اعلام کرده است، از طرف دیگر ما در سال گذشته 106 هزار میلیارد تومان فروش نفت داشتیم که توانستیم 92 هزار میلیارد تومان را کسب کنیم. البته هنوز خیلی چیزها باقی مانده است و کسی بدخواهی آمریکایی ها را انکار نمی کند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این طور نبود که ما باور کنیم این کشورها صادق هستند و در حال حاضر هم حواس ما جمع است.
وی خاطرنشان کرد: هم آقای رییس جمهوری که مدیریت مذاکرات را بر عهده داشتند و هم آقای ظریف وظایف خود را به خوبی انجام دادند به طوری که وزیر خارجه قبلی آمریکا اعلام کرد ایرانی ها بسیار با فراست هستند و ترامپ هم گفت که وقتی من وزیر خارجه خود را با ظریف مقایسه می کنم، احساس می کنم او کم می آورد.
سخنگوی دولت با بیان این که دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند، اظهار داشت: ما حق نداریم مردان مذاکره کننده را تحقیر کنیم، همیشه رهبر انقلاب با حکمت و مصلحت از این عزیزان تقدیر کرده اند و در حال حاضر هم که باز باید مذاکره کنیم، همه تلاش ما این است که زحمت مردم را کم کنیم.
وی یادآور شد: تاریخ آقای دکتر روحانی را به خاطرشجاعتی که در سال 92 انجام داد و وارد این عرصه شد، تکریم می کند.
سخنگوی دولت افزود: اینکه امروز طرف ما فرد غدار و عهدشکنی مثل ترامپ است، بحث دیگری است اما همه تلاش ما این است که مشکلات مردم حل شود.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره انتقادات دولت در برخی از رسانه ها، گفت: اکنون ضربه به دولت ضربه به قوه مجریه نیست و ما با صحنه ای مواجه هستیم که همه بدخواهان انقلاب می خواهند دولت را مشغول کنند.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: ما هم امروز از مردم فهیم ایالات متحده انتظار داریم به کسانی که نمادی از فهم و ادراک مردم آمریکا نیستند به روش دمکراتیک جواب بدهند و ما در انتخابات نوامبر آینده ببنیم که نتیجه چه خواهد شد.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که تعدادی از نمایندگان از تلاش های انجام شده برای کاهش تعداد امضاهای سوال از رییس جمهوری انتقاد کرده اند، گفت: سوال، تذکر، اسیضاح و تحقیق و تفحص حق نمایندگان است و نمایندگان باید به اقتضا از هر کدام از این حقوق استفاده کنند.
وی افزود: نمایندگان در جایی که باید تذکر بدهند و در جایی که لازم است استیضاح کنند یا تحقیق و تفحص انجام دهند اما این اقدامات باید متناسب باشد.
سخنگوی دولت با طرح این سوال که چه سوالی از رییس جمهوری مطرح است، اظهار داشت: آنها که گفته اید کار رییس جمهوری نیست، کار دولت است و با این شرایط هر برگی از درختان پاستور بیفتد رییس جمهوری باید پاسخ بگوید.
وی به تلاش های نمایندگان دولت برای رفع ابهام درجلسات کمیسیون ها اشاره کرد و گفت: در یک سال اول چهار وزیر استیضاح شد اما ملاحظه کردیم که اکثریت نمایندگان استیضاح را تایید نکردند.
نوبخت یادآور شد: نمایندگان مجلس290 نفر هستند، طبعا هر چند نفر می توانند طرحی را ارائه کنند منتها وقت مجلس گرفته می شود.
وی تصریح کرد: من به وجدان عمومی مجلس نمایندگان ایمان دارم و جمع نمایندگان غالبا درست فکر می کنند. نباید بین ما و قوه مقننه فاصله بیفتد، ما باید آن ها را درک و با آنها همکاری کنیم ولی مجلس هم محل وضع قانون و رفع مشکلات کشور است و باید ببینیم که آیا اینکار مشکل را حل می کند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی تحلیلگران اصولگرا با طرح عدم کفایت رییس جمهوری به دنبال بی اعتبار کردن سیستماتیک دولت هستند، گفت: مخالفین و منتقدین سیاسی دولت یک سال پیش هم همه این کارها را کردند اما مردم در یک انتخابات آزاد برای چهار سال بعد هم دولت و شخص آقای روحانی را انتخاب کردند.
نوبخت تصریح کرد: این تفکرات آن موقع هم وجود داشت مثل اقلیت آمریکایی که کل ملت آمریکا را نمایندگی نمی کنند، این ها هم کل ملت ما را نمایندگی نمی کنند.
وی گفت: ممکن است مردم انتظارات و توقعاتی از دولت داشته باشند، رای بزرگ به آقای روحانی انتظارات بزرگ ایجاد می کند و ما هم خود را موظف می دانیم به این انتظارات پاسخ دهیم.
معاون رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه حفظ توافق هسته ای برای اروپا یک مصلحت اقتصادی و امنیتی است، خاطرنشان کرد: آنها بر اساس یک برداشت نادرست از فعالیت هسته ای ایران، تصور می کردند که فعالیت هسته ای ایران نظامی است.
نوبخت خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ما هم به دنبال فعالیت های نظامی در این حوزه نبودیم، نکته قابل تامل این که اروپا در مقایسه با آمریکا به ایران نزدیک تر است و اگر فعالیت های هسته ای ایران، نظامی شود احساس تهدید بیشتری می کند.
وی ادامه داد: صحبت های اروپایی ها این است که کماکان برجام وجود داشته باشد تا امکان نظامی شدن فعالیت هسته ای ایران از راه نظارت گرفته شود ضمن اینکه برجام رابطه اقتصادی دو طرف را هم تسهیل می کند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد به ملت و نظام ما خدشه وارد کند ما پاسخش را خواهیم داد و همانطور که رهبری فرمودند دوران بزن در رو گذشته است.
نوبخت تصریح کرد: به هیچ وجه قدرت ما تهاجمی نیست بلکه دفاعی و بازدارنده است. ضمن اینکه نگاه اروپا به برجام با نگاه آمریکا متفاوت است.
وی یادآور شد: در حال حاضر اکثریت ملت آمریکا هم بر اساس نظرسنجی ها هم مخالف خروج آمریکا از برجام بودند و کسانی که در این کشور در حاکمیت هستند اقلیت می باشند و انتظار می رود که مردم آمریکا به صورت دمکراتیک آنها را برکنار کنند.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سوال که دولت 2.5 سال به آمریکا چشم دوخت تا مشکلات کشور را حل کند، چه کسب کرد، اظهار داشت: اقداماتی که انجام شد چشم بستن بر روی آمریکا نبود، آنها و شورای امنیت سازمان ملل ایران را تحریم کرده بودند.
نوبخت افزود: باید ببینیم آیا تحریم برای کشور مضر بوده است یا خیر و و زمانی که دشمنان شاخ تحریم را به ما نشان می دادند آیا دولت باید این دیوار و زنجیر را از پیش پای کشور بر می داشت یا خیر.
وی خاطرنشان کرد: آیا ما باید مشکلات کشور را حل می کردیم یا نه و آیا به جز مذاکره هیچ بدیل دیگری وجود داشت تا تحریم ها را بشکنیم.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: ما به آمریکا اعتماد نداشتیم. از سوی دیگر توافق هم 100 درصد خواسته ما و آنها را تامین نکرد چرا که اگر این طور بود ترامپ از برجام به عنوان بدترین توافقی آمریکا از آن یاد نمی کرد.
نوبخت یادآور شد: این که تحریم ها کامل شکسته نشد، قبول داریم اما ما فروش نفت را از یک میلیون به بیش از 2.5 میلیون بشکه رساندیم، این منابع به خزانه واریز و صرف پرداخت حقوق کارکنان و تامین نیازهای مردم شده است.
وی همچنین گفت: برای عبور از موج جدید تحریم ها نیازمند انسجام و اتحاد ملی هستیم، جلسه ای که سه شنبه گذشته با حضور سران قوا برگزار شد در همین راستا بود که قرار شد این جلسات تکرار شود و سران قوا هفته ای یک بار برای حل مشکلات همفکری کنند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره نقاط ضعف و قوت نظام بانکی کشور تصریح کرد: منابعی که بانک ها در اختیار دارند کمتر از مصارفی است که از آنها تقاضا می شود و از این رو نظام بانکی باید منابع در اختیار خود را اضافه کنند.
نوبخت اظهار داشت: در سال 95 تلاش کردیم حدود 39 تا 40 هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک ها اضافه کنیم و دولت 13 هزار و 200 میلیارد تومان از بدهی خود را به بانک ها پرداخت کرد.
وی خاطرنشان کرد: نظام بانکی کشور سال گذشته به 26 هزار واحد تولیدی 18 هزار و 500 میلیارد تومان وام پرداخت کرد و امسال هم در قالب دو تبصره 18 و 19 قانون بودجه در راستای ایجاد اشتغال و طرح های عمرانی منابع مورد نیاز را تامین می کند.
معاون رییس جمهوری با بیان این که همه کشورها بدنبال تامین منافع خود هستند، تصریح کرد: زمانی رژیم های هنجاری شرق و غرب به خاطر مسائل ایدئولوژیک کمک هایی به کشورهای دیگر داشتند اما امروز همکاری ها در راستای تامین منافع ملی کشورها است.
نوبخت در پاسخ به این سوال که با توجه به احتمال بازگشت تحریم ها آیا دولت در حوزه قیمت گذاری سیاست های کنترلی اعمال می کند، اظهارداشت: نگاه دولت آزادی و رقابت اقتصادی است اما در عین حال دولت به ویژه در شرایط غیرعادی تعهدات دگیری هم دارد و باید امکانات مورد نیاز مردم را تامین کند.
وی تصریح کرد: وقتی دولت با ارز چهار هزار و 200 تومانی ثبت سفارش انجام داده است در این شرایط اگر کسی بخواهد با قیمت بیشتری به مردم کالا بدهد قطعا دولت وارد می شود.
سخنگوی دولت تاکید کرد:ما نمی توانیم مردم را بی دفاع بگذاریم تا دست نامرئی آدام اسمیت بازار را کنترل کند و حتی در نظام های لیبرال هم دولت ها وارد عمل می شوند.
سیام**9314**2021**1336**1553


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

پتکوویچ: گام بلندی برای صعود به دور دوم برداشتیم
سرمربی تیم ملی سوئیس از پیروزی با ارزش تیمش برابر صربستان ابراز خوشحالی کرد و نمایش شاگردانش را ستود.
نیمار محروم می‌شود؟
مهاجم تیم ملی فوتبال برزیل ممکن است به علت توهین به داور چند جلسه از همراهی تیمش محروم شود.
افسوس کرستائیچ از فرصت‌های از دست رفته صرب‌ها
سرمربی صربستان به خاطر از دست رفتن فرصت‌های زیاد صربستان برابر سوئیس ابراز ناراحتی کرد.
مهدوی‌کیا: انتقاد از بازی دفاعی ایران درست نیست- سالگادو گفت بنشین سر جایت، آفساید بود!
مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با سایت آلمانی درباره تیم ملی فوتبال ایران و بازی با پرتغال به صحبت پرداخت.
برنامه روز دهم جام جهانی- مصاف حیثیتی برای آلمان
شنبه با برگزاری سه مسابقه جام جهانی روسیه ادامه خواهد یافت. آلمان در جدالی حساس باید با سوئد بازی کند.
مشتریانی از لالیگا و بوندسلیگا برای حاج صفی و انصاری‌فرد
تیم‌هایی از لالیگا و بوندسلیگا در صدد به خدمت گرفتن کریم انصاری فرد و احسان حاج صفی هستند.
مدال آوران اصفهانی پاداش می گیرند
استاندار اصفهان اعلام کرد: ورزشکاران اصفهانی که در بازی های آسیایی جاکارتا، موفق به کسب مقام و مدال شوند، پادش ویژه می گیرند.
شکیری بهترین بازیکن دیدار سوئیس - صربستان شد
هافبک تیم ملی فوتبال سوئیس بهترین بازیکن دیدار تیمش برابر صربستان لقب گرفت.
تداوم تظاهرات غزه نشان از شکست اشغالگران دارد
تهران -ایرنا-سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) جمعه شب در واکنش به برگزاری سیزدهمین جمعه از تظاهرات بازگشت در مرز غزه و سرزمین های اشغالی گفت: تداوم برگزاری این تظاهرات تاکیدی بر شکست اشغالگران است.
ویدئو - خلاصه دیدار صربستان و سوئیس در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال صربستان و سوئیس در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، دو بر یک به نفع سوئیس پایان یافت. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پتکوویچ: گام بلندی برای صعود به دور دوم برداشتیم
سرمربی تیم ملی سوئیس از پیروزی با ارزش تیمش برابر صربستان ابراز خوشحالی کرد و نمایش شاگردانش را ستود.
نیمار محروم می‌شود؟
مهاجم تیم ملی فوتبال برزیل ممکن است به علت توهین به داور چند جلسه از همراهی تیمش محروم شود.
افسوس کرستائیچ از فرصت‌های از دست رفته صرب‌ها
سرمربی صربستان به خاطر از دست رفتن فرصت‌های زیاد صربستان برابر سوئیس ابراز ناراحتی کرد.
مهدوی‌کیا: انتقاد از بازی دفاعی ایران درست نیست- سالگادو گفت بنشین سر جایت، آفساید بود!
مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران در گفت‌وگو با سایت آلمانی درباره تیم ملی فوتبال ایران و بازی با پرتغال به صحبت پرداخت.
برنامه روز دهم جام جهانی- مصاف حیثیتی برای آلمان
شنبه با برگزاری سه مسابقه جام جهانی روسیه ادامه خواهد یافت. آلمان در جدالی حساس باید با سوئد بازی کند.
انتقاد دستیار رییس‌جمهور از نبود امکانات لازم در استادیوم آزادی
عراقچی: ماندن ایران در برجام به اقدامات اروپا بستگی دارد
روحانی در گذشت استاد اخلاق را تسلیت گفت
وزیرکشور: سمن ها در مبارزه با آسیب های اجتماعی کمک کنند
وزیرکشور: آمریکا قانونی که به نفعش نباشد کنار می گذارد
وزیرکشور: آمریکا قانونی که به نفعش نباشد کنار می گذارد
کواکبیان: برخی نمی خواهند در جنگ اقتصادی به دولت کمک کنند
اتحاد جناح های مختلف لازمه شکست تحریم های غرب است
امیری: تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است
تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است