دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند

12:15 ۲۳۲ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 164 0
دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند

تهران - ایرنا - سخنگوی دولت با تاکید بر این که دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند و ما حق نداریم مردان مذاکره کننده را تحقیر کنیم، گفت: رهبر معظم انقلاب همیشه با حکمت و مصلحت از این عزیزان تقدیر کرده اند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در ادامه نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که باوجود بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع کارگزاران مبنی بر این که باید به دولت کمک کرد، مخالفان دولت هر روز پروژه تازه ای درباره رییس جمهوری و مذاکره کنندگان هسته ای باز می کنند، اظهارداشت: بیانات ایشان همیشه حکیمانه و منصفانه بوده و در این مورد هم با همین سیاق بیان فرمودند.
وی افزود: واقع امر این است که مذاکره کنندگان ایران در مذاکره با نمایندگان 6 کشور بزرگ توانستند اتهام بی پایه مبنی بر نظامی بودن فعالیت های هسته ای ایران را رفع کنند.
نوبخت ادامه داد: تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی 11 بار پایبندی ایران به تعهدات خود را اعلام کرده است، از طرف دیگر ما در سال گذشته 106 هزار میلیارد تومان فروش نفت داشتیم که توانستیم 92 هزار میلیارد تومان را کسب کنیم. البته هنوز خیلی چیزها باقی مانده است و کسی بدخواهی آمریکایی ها را انکار نمی کند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: این طور نبود که ما باور کنیم این کشورها صادق هستند و در حال حاضر هم حواس ما جمع است.
وی خاطرنشان کرد: هم آقای رییس جمهوری که مدیریت مذاکرات را بر عهده داشتند و هم آقای ظریف وظایف خود را به خوبی انجام دادند به طوری که وزیر خارجه قبلی آمریکا اعلام کرد ایرانی ها بسیار با فراست هستند و ترامپ هم گفت که وقتی من وزیر خارجه خود را با ظریف مقایسه می کنم، احساس می کنم او کم می آورد.
سخنگوی دولت با بیان این که دنیا مذاکره کنندگان ایران را تحسین می کند، اظهار داشت: ما حق نداریم مردان مذاکره کننده را تحقیر کنیم، همیشه رهبر انقلاب با حکمت و مصلحت از این عزیزان تقدیر کرده اند و در حال حاضر هم که باز باید مذاکره کنیم، همه تلاش ما این است که زحمت مردم را کم کنیم.
وی یادآور شد: تاریخ آقای دکتر روحانی را به خاطرشجاعتی که در سال 92 انجام داد و وارد این عرصه شد، تکریم می کند.
سخنگوی دولت افزود: اینکه امروز طرف ما فرد غدار و عهدشکنی مثل ترامپ است، بحث دیگری است اما همه تلاش ما این است که مشکلات مردم حل شود.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره انتقادات دولت در برخی از رسانه ها، گفت: اکنون ضربه به دولت ضربه به قوه مجریه نیست و ما با صحنه ای مواجه هستیم که همه بدخواهان انقلاب می خواهند دولت را مشغول کنند.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: ما هم امروز از مردم فهیم ایالات متحده انتظار داریم به کسانی که نمادی از فهم و ادراک مردم آمریکا نیستند به روش دمکراتیک جواب بدهند و ما در انتخابات نوامبر آینده ببنیم که نتیجه چه خواهد شد.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که تعدادی از نمایندگان از تلاش های انجام شده برای کاهش تعداد امضاهای سوال از رییس جمهوری انتقاد کرده اند، گفت: سوال، تذکر، اسیضاح و تحقیق و تفحص حق نمایندگان است و نمایندگان باید به اقتضا از هر کدام از این حقوق استفاده کنند.
وی افزود: نمایندگان در جایی که باید تذکر بدهند و در جایی که لازم است استیضاح کنند یا تحقیق و تفحص انجام دهند اما این اقدامات باید متناسب باشد.
سخنگوی دولت با طرح این سوال که چه سوالی از رییس جمهوری مطرح است، اظهار داشت: آنها که گفته اید کار رییس جمهوری نیست، کار دولت است و با این شرایط هر برگی از درختان پاستور بیفتد رییس جمهوری باید پاسخ بگوید.
وی به تلاش های نمایندگان دولت برای رفع ابهام درجلسات کمیسیون ها اشاره کرد و گفت: در یک سال اول چهار وزیر استیضاح شد اما ملاحظه کردیم که اکثریت نمایندگان استیضاح را تایید نکردند.
نوبخت یادآور شد: نمایندگان مجلس290 نفر هستند، طبعا هر چند نفر می توانند طرحی را ارائه کنند منتها وقت مجلس گرفته می شود.
وی تصریح کرد: من به وجدان عمومی مجلس نمایندگان ایمان دارم و جمع نمایندگان غالبا درست فکر می کنند. نباید بین ما و قوه مقننه فاصله بیفتد، ما باید آن ها را درک و با آنها همکاری کنیم ولی مجلس هم محل وضع قانون و رفع مشکلات کشور است و باید ببینیم که آیا اینکار مشکل را حل می کند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برخی تحلیلگران اصولگرا با طرح عدم کفایت رییس جمهوری به دنبال بی اعتبار کردن سیستماتیک دولت هستند، گفت: مخالفین و منتقدین سیاسی دولت یک سال پیش هم همه این کارها را کردند اما مردم در یک انتخابات آزاد برای چهار سال بعد هم دولت و شخص آقای روحانی را انتخاب کردند.
نوبخت تصریح کرد: این تفکرات آن موقع هم وجود داشت مثل اقلیت آمریکایی که کل ملت آمریکا را نمایندگی نمی کنند، این ها هم کل ملت ما را نمایندگی نمی کنند.
وی گفت: ممکن است مردم انتظارات و توقعاتی از دولت داشته باشند، رای بزرگ به آقای روحانی انتظارات بزرگ ایجاد می کند و ما هم خود را موظف می دانیم به این انتظارات پاسخ دهیم.
معاون رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه حفظ توافق هسته ای برای اروپا یک مصلحت اقتصادی و امنیتی است، خاطرنشان کرد: آنها بر اساس یک برداشت نادرست از فعالیت هسته ای ایران، تصور می کردند که فعالیت هسته ای ایران نظامی است.
نوبخت خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ما هم به دنبال فعالیت های نظامی در این حوزه نبودیم، نکته قابل تامل این که اروپا در مقایسه با آمریکا به ایران نزدیک تر است و اگر فعالیت های هسته ای ایران، نظامی شود احساس تهدید بیشتری می کند.
وی ادامه داد: صحبت های اروپایی ها این است که کماکان برجام وجود داشته باشد تا امکان نظامی شدن فعالیت هسته ای ایران از راه نظارت گرفته شود ضمن اینکه برجام رابطه اقتصادی دو طرف را هم تسهیل می کند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: اگر کسی بخواهد به ملت و نظام ما خدشه وارد کند ما پاسخش را خواهیم داد و همانطور که رهبری فرمودند دوران بزن در رو گذشته است.
نوبخت تصریح کرد: به هیچ وجه قدرت ما تهاجمی نیست بلکه دفاعی و بازدارنده است. ضمن اینکه نگاه اروپا به برجام با نگاه آمریکا متفاوت است.
وی یادآور شد: در حال حاضر اکثریت ملت آمریکا هم بر اساس نظرسنجی ها هم مخالف خروج آمریکا از برجام بودند و کسانی که در این کشور در حاکمیت هستند اقلیت می باشند و انتظار می رود که مردم آمریکا به صورت دمکراتیک آنها را برکنار کنند.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این سوال که دولت 2.5 سال به آمریکا چشم دوخت تا مشکلات کشور را حل کند، چه کسب کرد، اظهار داشت: اقداماتی که انجام شد چشم بستن بر روی آمریکا نبود، آنها و شورای امنیت سازمان ملل ایران را تحریم کرده بودند.
نوبخت افزود: باید ببینیم آیا تحریم برای کشور مضر بوده است یا خیر و و زمانی که دشمنان شاخ تحریم را به ما نشان می دادند آیا دولت باید این دیوار و زنجیر را از پیش پای کشور بر می داشت یا خیر.
وی خاطرنشان کرد: آیا ما باید مشکلات کشور را حل می کردیم یا نه و آیا به جز مذاکره هیچ بدیل دیگری وجود داشت تا تحریم ها را بشکنیم.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: ما به آمریکا اعتماد نداشتیم. از سوی دیگر توافق هم 100 درصد خواسته ما و آنها را تامین نکرد چرا که اگر این طور بود ترامپ از برجام به عنوان بدترین توافقی آمریکا از آن یاد نمی کرد.
نوبخت یادآور شد: این که تحریم ها کامل شکسته نشد، قبول داریم اما ما فروش نفت را از یک میلیون به بیش از 2.5 میلیون بشکه رساندیم، این منابع به خزانه واریز و صرف پرداخت حقوق کارکنان و تامین نیازهای مردم شده است.
وی همچنین گفت: برای عبور از موج جدید تحریم ها نیازمند انسجام و اتحاد ملی هستیم، جلسه ای که سه شنبه گذشته با حضور سران قوا برگزار شد در همین راستا بود که قرار شد این جلسات تکرار شود و سران قوا هفته ای یک بار برای حل مشکلات همفکری کنند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره نقاط ضعف و قوت نظام بانکی کشور تصریح کرد: منابعی که بانک ها در اختیار دارند کمتر از مصارفی است که از آنها تقاضا می شود و از این رو نظام بانکی باید منابع در اختیار خود را اضافه کنند.
نوبخت اظهار داشت: در سال 95 تلاش کردیم حدود 39 تا 40 هزار میلیارد تومان به سرمایه بانک ها اضافه کنیم و دولت 13 هزار و 200 میلیارد تومان از بدهی خود را به بانک ها پرداخت کرد.
وی خاطرنشان کرد: نظام بانکی کشور سال گذشته به 26 هزار واحد تولیدی 18 هزار و 500 میلیارد تومان وام پرداخت کرد و امسال هم در قالب دو تبصره 18 و 19 قانون بودجه در راستای ایجاد اشتغال و طرح های عمرانی منابع مورد نیاز را تامین می کند.
معاون رییس جمهوری با بیان این که همه کشورها بدنبال تامین منافع خود هستند، تصریح کرد: زمانی رژیم های هنجاری شرق و غرب به خاطر مسائل ایدئولوژیک کمک هایی به کشورهای دیگر داشتند اما امروز همکاری ها در راستای تامین منافع ملی کشورها است.
نوبخت در پاسخ به این سوال که با توجه به احتمال بازگشت تحریم ها آیا دولت در حوزه قیمت گذاری سیاست های کنترلی اعمال می کند، اظهارداشت: نگاه دولت آزادی و رقابت اقتصادی است اما در عین حال دولت به ویژه در شرایط غیرعادی تعهدات دگیری هم دارد و باید امکانات مورد نیاز مردم را تامین کند.
وی تصریح کرد: وقتی دولت با ارز چهار هزار و 200 تومانی ثبت سفارش انجام داده است در این شرایط اگر کسی بخواهد با قیمت بیشتری به مردم کالا بدهد قطعا دولت وارد می شود.
سخنگوی دولت تاکید کرد:ما نمی توانیم مردم را بی دفاع بگذاریم تا دست نامرئی آدام اسمیت بازار را کنترل کند و حتی در نظام های لیبرال هم دولت ها وارد عمل می شوند.
سیام**9314**2021**1336**1553


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

6500 بسته بهداشتی بین زندانیان کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد
یاسوج- ایرنا- مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کهگیلویه وبویراحمد گفت: امسال 6 هزار و 500 بسته بهداشتی در زندان های مرکزی، گچساران، دهدشت، کانون و ندامتگاه زنان توزیع شده است.
ایران آنچه در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد
سرلشکر جعفری با مضحک و خنده دار دانستن تهدیدات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی، گفت: جمهوری اسلامی ایران مستشاران نظامی و انقلابی و نیز تجهیزات و سلاح هایی که برای توانمند سازی مقاومت اسلامی در سوریه دارد را حفظ خواهد کرد.
اعلام حکومت نظامی در سینا مصر
«مصطفی مدبولی» نخست‌وزیر مصر اعلام کرد رفت و آمد در شمال شهر سینا از ساعت ۷ شب تا ساعت ۶ صبح روز بعد ممنوع اعلام شده است.
آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار بازنگری می شود
کرمان - ایرنا - معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بازنگری آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار متناسب با پیشرفت تکنولوژی و ماشین آلات جدید در دستور کار قرار گرفته است.
مهمترین مسایل مطرح در نشست مشترک اعضای هیات دولت با استانداران
جلسه امروز هیئت وزیران به ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی و به صورت مشترک با استانداران برگزار شد.
آزار جنسی یک سوم کارکنان سازمان ملل|
سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که یک سوم کارکنان این سازمان گفته‌اند در دو سال گذشته آزار جنسی را تجربه کرده‌اند.
30میلیارد تومان برای طرح های اشتغالزایی هشترود پرداخت شد
مراغه - ایرنا - فرماندار هشترود از پرداخت 30 میلیارد تومان تسهیلات برای طرح های اشتغالزایی در این شهرستان خبرداد و گفت: این تسهیلات به طرح های توسعه روستایی، فراگیر، آبزی پروری و مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شد.
شاه چقدر از ایران برد؟
نزدیک‌ترین صفت به اموال و دارایی‌های محمدرضا پهلوی، «افسانه‌ای» است. چرا؟ چون در واقع هیچکس به غیر از احتمالا خودش نمی‌داند که وقتی آخرین شاه ایران در چنین روزی از کشور رفت، چه میزان دارایی را با خودش از این خاک خارج کرد.
110 طرح اشتغالزایی بنیاد مستضعفان در ملکشاهی مصوب شد
ایلام- ایرنا - فرماندار ملکشاهی گفت: 110 طرح با بیش از 120 میلیارد ریال اعتبار در قالب طرح پیشرفت و آبادانی بنیاد مستضعغان تصویب شد.
هشدار به شهروندان آمریکایی
وزارت امور خارجه آمریکا به شهروندان این کشور در سراسر جهان، در خصوص تهدیداتی که از سوی گروه‌های تروریستی، چریکی و جنایتکاران متوجه آنهاست، هشدار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
پمپئو پرتاب ماهواره پیام را خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت دانست
نیویورک - ایرنا - وزیر خارجه آمریکا که به هر بهانه ای تلاش می کند تا ایران را به نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کند ؛ این بار به پرتاب موشک ماهواره بر پیام متوسل شد.
میز خدمت در کامیاران از ادارات خارج شد
ادعای پیشنهاد بودجه ضعیف از طرف سازمان های استانی نادرست است
اعتقاد به سیاست های دولت و نظام در انتصاب ها مدنظر است
ماهواره بر «سیمرغ»، ماهواره «پیام» را با موفقیت به فضا پرتاب کرد
عملکردها در 40 سالگی انقلاب آسیب شناسی شود
دریاچه ارومیه مدل موفق اعتماد به دانشگاه است
تفویض اختیارات دولت به استانداران؛ گام بلند توسعه ایران**مصطفی سالاری
طرحی که سه بار رد شده است
اعضای شورا و دهیاران در روستای محل مسئولیت سکونت داشته باشند
ویدئو - حذف چهار صفر از پول ملی، تورم را کم می‌کند؟