زخم سیلاب بر سیمای زنجان

08:28 ۸۱ روز پیش ایرنا 280 0
زخم سیلاب بر سیمای زنجان

زنجان - ایرنا - بارش باران اگرچه همواره مایه خیر و برکت و زندگی است، اما همین بارندگی روی دیگر و چهره نازیبا دارد که اگر رخ دهد هستی برافکن خواهد شد و آن زمان وقتی است که باران سیلاب به راه می اندازد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در حالی که مردم زنجان از بارش 286.4 میلی متر باران در سال آبی 97- 96 و از اینکه خطر خشکسالی حداقل در سال جاری از آنان دور شده است، خوشحال و راضی بودند، سیل هفته گذشته در این استان 250 میلیارد ریال به بخش های مختلف استان زنجان خسارت زد و 2 نفر را راهی دیار باقی کرد.
روزهای میانی اردیبهشت بارانی که تا آن زمان، شکل آرام و بهاری داشت، یکباره چهره تند و خشن به خود گرفت و در 12اردیبهشت نخستین خسارت را به محصولات کشاورزی 2 روستای شهرستان زنجان وارد کرد.
این بارندگی های شدید به تدریج ادامه یافت و اخبار وقوع سیل در روستاها هم استمرار داشت اما این خسارت ها چشم گیر نبود تا آنکه هفته گذشته بر اثر بارش شدید باران فقط در ماهنشان 200 میلیارد ریال خسارت بر جای ماند.
فرماندار شهرستان ماهنشان در این زمینه گفت: بیشترین خسارت وارد شده به شهر دندی و روستاهای انگوران و خائینک است.
مجتبی نوری این را هم اضافه کرد که سیل و بارش شدید باران به تمام بخش های کشاورزی، زیر ساخت های آب و برق، خانه های مسکونی و راه های ارتباطی خسارت زده است.
وی بیشترین خسارت وارد شده در این شهرستان را مربوط به بخش کشاورزی با 130 میلیارد ریال برآورد اعلام کرد و این درحالی بود که محصولات کشاورزی پیش از این حوادث، خسارت 400 میلیارد ریالی ناشی از سرما زدگی را بر تن داشتند.
نوری اما خبری از خسارت جانی نداشت و تنها خبر مرگ این حوادث در شهرستان ماهنشان به تلف شدن 200 راس دام منتهی می شد.
خسارت جانی سیل را نخستین بار فرماندار شهرستان زنجان خبر داد، خبر مرگ 2 نفر و مصدومیت نفر سوم از یک خانواده.
رضا عسگری مهمترین عامل پایین بودن میزان خسارت در این شهرستان را هشدارهای قبلی اعلام شده به روستاییان برشمرد اما مهمترین دلیل آب گرفتگی منازل مسکونی را ساخت و ساز غیر مجاز روستاییان در مسیر سیلاب ها معرفی کرد.
وی این موضوع را هم گفت که بلافاصله پس از وقوع سیلاب و آبگرفتگی، مطالعه نحوه کاهش خسارت و جابجایی منازل واقع در مسیرهای سیل و مناطق غیر مجاز آغاز شده است.
فرماندار شهرستان زنجان ادامه داد که بنا شده است از محل اعتبارات بنیاد مسکن تسهیلات ارزان قیمت و از محل اعتبارات مدیریت بحران، کمک های بدون عوض به روستاییان خسارت دیده پرداخت شود.
عسگری این را هم افزود: نکته قابل توجه در این حادثه این بود که در هر زمان که بارندگی تشدید می شود، سیل جاری شده و روستا بار دیگر خسارت می بیند که این وضعیت از نبود دقت لازم در ساخت منازل مسکونی و بخشی از تاسیسات حکایت دارد.
وی تاکید کرد: با هر وقوع سیل در این منطقه، اقداماتی انجام گرفته اما رها شده است، بنا شد مطالعه لازم برای پیشگیری از وقوع مجدد سیل و خسارت به روستاییان انجام شود.
فرماندار شهرستان زنجان گفت: مقرر شد مسیل ها شناسایی و ساماندهی شوند تا بار دیگر سیل در این مناطق رخ ندهد و برای روستاهایی که چنین شرایطی دارند اقداماتی همچون حفر و هدایت کانال و ایجاد دیواره های ساحلی انجام شود.
وی افزود: با وجود چنین ساخت و سازهای غیر مجاز همچنان می توان شاهد استمرار این حوادث در محیط های روستایی بود که اغلب هم در حاشیه رودخانه ها واقع شده اند.
عسگری این موضوع را هم گفت که در اصلاح بخش کشاورزی و جبران خسارت این حوزه، روستاییان و مردم مناطق همکاری خوبی داشتند.
این موضوع را مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان هم تایید کرد و گفت: در جریان گم شدن سه نفر در منطقه اندآباد علیای شهرستان زنجان، این مردم بودند که به کمک امدادگران آمدند و 2 جنازه و یک مصدوم را پیدا کردند.
صفی الله کرامتی تاکید کرد: مردم در تمام این حوادث با انرژی و همت خاصی به نیروهای امداد و نجات کمک می کردند و همکاری قابل تقدیری در این زمینه داشتند.
وی برآورد اولیه خسارت وارد شده سیل در کل استان را 250 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: هنوز خسارت وارد شده به روستاهای اندآباد علیا و سفلا و مهرآباد ارزیابی و به این رقم اضافه نشده است.
مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان گفت: سیل در کل استان خسارت به دنبال داشت اما بیشترین میزان آن در ابتدا برای شهرستان ماهنشان و سپس زنجان بود و این خسارت در سایر مناطق جزئی محسوب می شد.
3001/6085


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

جشنواره آش ایرانی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد
زنجان – ایرنا – سیزدهمین دوره جشنواره ملی آش ایرانی با معرفی برگزیدگان بخش آش، صنایع دستی و صنایع دستی خلاق، در زنجان به کار خود پایان داد.
دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران
ساری - ایرنا - برداشت کشت اول برنج مازندران در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می شود که شالیکوبی های استان دیگر گنجایش پذیرش و تبدیل شالی به برنج را ندارند و بسیاری از کشاورزان با حول و ولا منتظر گذر سالم از این مرحله هستند.
طرح گوترش برای حمایت از فلسطینی ها ارائه شد
تهران - ایرنا - «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه شب، در گزارشی طرحی را برای حمایت از فلسطینی ها در سرزمین های اشغالی ارائه کرد.
مدارس آوارگان فلسطینی به  217 میلیون دلار اعتبار نیاز دارد
تهران – ایرنا – آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاورنزدیک (آنروا) بامداد جمعه اعلام کرد، بازگشایی مدارس تحت پوشش این سازمان به 217 میلیون دلار کمک مالی نیاز دارد.
تایوان به دنبال جلب حمایت نظامی آمریکا است
پکن- ایرنا- تایوان در حال لابی کردن با شماری از مقام های امنیتی و سازمان سیا در آمریکا است تا بتواند از حمایت های نظامی این کشور در مقابله با چین برخوردار شده و همزمان به تسلیحات پیشرفته تری دست پیدا کند.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه جمعه  تا صبح شنبه
تهران – ایرنا – معاون وزیر دفاع: ایران قدرت برتر منطقه در تولید فناوری های دفاعی است، وزیر خارجه چین: همکاری‌ها با تهران توسعه می‌یابد، شفاف سازی از سیاست های بانک مرکزی خواهد بود و مشارکت راهبردی روسیه و آلمان در شرایط تحریم ازمهمترین خبرهای ایرنا در 12ساعت گذشته بود.
هیل: احتمال شکست تاریخی جمهوریخواهان در انتخابات وجود دارد
تهران – ایرنا – تارنمای خبری هیل در گزارشی با اشاره به تداوم نارضایتی ها از سیاست‌ و عملکرد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نوشت: این موضوع می‌تواند به شکستی مفتضحانه و تاریخی برای جمهوریخواهان در انتخابات آتی مجلس نمایندگان منجر شود.
جشنواره پرواز بادبادک‌ها در شهر پردیس برگزار شد
تهران- ایرنا- رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان پردیس گفت : جشنوار بادبادک‌ها با هدف افزایش نشاط اجتماعی دراین شهر برگزار شد.
نفرات برتر مسابقات تیراندازی با کمان کشور مشخص شدند
ارومیه- ایرنا- رییس هیات تیراندازی با کمان آذربایجان غربی با اشاره به مشخص شدن نفرات برتر مسابقات تیراندازی با کمان کشور گفت: مردان رضا شبانی از یزد در ریکرو مردان، پارمیدا قاسمی از تهران در ریکرو زنان و محمد معدن دار به همراهالهام قدیم پور در کامپوند مردان و زنان قهرمان شدند.
بانوی جودوکار هرمزگان قهرمان کشور شد
بندرعباس- ایرنا- نایب رییس هیات جودو هرمزگان گفت: یکی بانوان جودوکار این استان در رقابت های کشوری و انتخابی تیم ملی، موفق به کسب عنوان قهرمانی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیش‌بینی یک اقتصاددان از وضعیت تورم در ماه‌های آینده
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز معتقد است: همراه با ارائه شدن بسته ارزی جدید یک سری اصلاحات و اقدامات تکمیلی در جهت کنترل افراد و شرکت‌هایی که ارز ارزان را صرف سودهای کلان خود کردند نیاز دارد و البته این اقدامات تکمیلی، علاوه بر دولت نیاز به مشارکت فعال نهادهای قضایی و نظارتی دارد تا از سوء استفاده های بعدی جلوگیری شود.
12 شهید در انفجار مخزنی در نزدیکی کربلا
در انفجار مخزنی متعلق به نیروهای الحشد الشعبی در نزدیکی کربلا دست کم ۱۲ نفر شهید شدند.
از آثار و خانه محمدعلی سپانلو چه خبر؟
دوست و وصی محمدعلی سپانلو نسبت به پرداخت نشدن حق تألیف آثار این شاعر فقید توسط ناشران اعتراض کرد و گفت: صحیح نیست اهل فرهنگ با یکدیگر این‌طور رفتار کنند.
هدیه کاظمی: به کسب بهترین نتیجه در آسیا خوشبینم + فیلم
هدیه کاظمی یکی از پاروزنانی است که شانس مدال در اندونزی دارد. ‌او پبش از ترک ایران و حضور در پالمبانگ محل برگزاری بازی‌های آسیایی تاکید کرد که به کسب بهترین نتیجه امیدوار است.
نخستین پیروزی ترابزون اسپور با حسینی
ترابزون اسپور که در ترکیب از بازیکن ایرانی اش بهره می برد توانست سیوا اسپور را شکست دهد و نخستین پیروزی اش را در سوپر لیگ ترکیه جشن بگیرد.
جشنواره آش ایرانی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد
دست برنجکاران مازنی زیر سنگ شالیکوبی داران
فیلمبرداری پیش از عروسی داماد آملی را به کام مرگ کشاند
شصت وسومین شهرآورد نصف جهان به سود سپاهان به پایان رسید
حوادث رانندگی در البرز 10 مصدوم برجای گذاشت
اصحاب رسانه سرداران جنگ درمقابل هجمه نرم بیگانگان هستند
بودجه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر 30 درصد افزایش یافت
یزد، قهرمان مسابقات ووشوی بانوان کشور شد
امنیت کشوردر سایه ایستادگی آزادگان به دست آمده است
مکانیزم برخورد با متخلفان بازار موبایل در دست پیگیری است