تشدید تنش در روابط پرچالش ترکیه و یونان

09:56 ۳۸۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 383 0
تشدید تنش در روابط پرچالش ترکیه و یونان

آتن- ایرنا- اختلاف های ریشه دار یونان و ترکیه، به رغم تلاش های دو کشور برای بهبود روابط در دوره های مختلف و نیز تلاش های بین المللی برای حل و فصل آن، همچنان پابرجا است و اخیرا تنش ها میان دو همسایه ناسازگار تا جایی بالا گرفته که برخی تحلیل گران، حتی احتمال وقوع درگیری نظامی بین دو طرف را چندان دور از انتظار نمی دانند.

ایرنا

به گزارش ایرنا از آتن، روابط آنکارا و آتن همیشه با چالش هایی روبرو بوده و در دوران اخیر، این روابط وارد مرحله ای جدید با تنش های فراوان شده است . اگر چه هر دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو) هستند و دست کم از این منظر، دو کشور متحد محسوب می شوند اما تنش ها میان این همسایه به ویژه در شرایط کنونی به حدی است که حتی میانجیگری های دیگر کشورهای عضو ناتو هم نتوانسته در کاهش اختلاف های آنکارا و آتن موثر واقع شود.
در گذشته ای نه چندان دور نیز به رغم تلاش هایی توسط رهبران دو کشور برای بهبود بخشیدن به روابط خود و حل اختلافات کهنه و تشویق دو کشور توسط کشورهای عضو ناتو برای کنار گذاشتن اختلافات آتن و آنکارا ،نتوانستند به این هدف دست یابند.
در شرایط حاضر، عقربه اختلاف ها و تنش های یونان و ترکیه تقریبا به منطقه قرمز نزدیک شده به گونه ای که برخی تحلیلگران مسایل نظامی حتی احتمال درگیری نظامی بین دو کشور را منتفی نمی دادند.
گرچه اختلافات بین آنکارا و آتن ریشه در تاریخ دارد و به دورن عثمانی که بیش از 400 سال بر یونان حکومت کردنده اند، بر می گردد، اما از آن زمان تاکنون تلاش ها برای رفع اختلافات دو کشور به نتیجه مطلوبی نرسیده است.
هنوز خاطره و یادگار جنگ های عثمانی و حاکمیت آن بر یونان در قلب و فکر یونانیان بجا مانده است. ترک ها نیز یونانیان را مسئول و عامل سقوط امپراطوری عثمانی می دانند.
براساس توافقنامه سال 1923 لوزان، مرزهای امروز ترکیه و یونان مشخص شده و شرایط زندگی و ادامه کار اقلیت های باقی مانده از دو کشور نیز تعیین گردیده است که البته ترکیه مدعی است که تعدادی از جزایره سنگی در دریای مدیترانه و اژه و همچنین مساله فلات قاره بین دو کشور تعیین تکلیف نشده است و این امر در واقع ریشه اختلافات باقی مانده از آن دوران را تشکیل می دهد، زیرا یونان این توافقنامه را کامل می داند که هم مرزهای دو کشور را مشخص و هم حقوق اقلیت دو کشور را تعیین نموده است.
توافقنامه لوزران که پس از درگیری شدید نیروهای نظامی ترکیه و یونان و با شکست یونان در آسیای صغیر به امضای دو کشور و به عنوان یک سند بین المللی در سال 1923 رسید، مرزهای زمینی و آبی امروز یونان و ترکیه و همچنین نحوه فعالیت و زندگی اقلیت های دو کشور در سرزمین یونان و ترکیه را مشخص می کند.

** نگاهی به اختلافات دهه های اخیر بین دو کشور
پس از افزایش تنش بین ترکیه و سرهنگ های دیکتاتور حاکم در یونان که از سال 1967 قدرت را دریونان بدست داشتند، رفته رفته این اختلافات بر سر روند اوضاع سیاسی در کشور قبرس و درگیری ها بین یونانیان قبرس و ترک این کشور افزایش یافت و در سال 1974 نیروهای ترکیه پس از درگیری های شدید بین نیروهای مسلح یونانی و قبرسی، وارد شمال قبرس شدند و بدین تریب کشور قبرس از این تاریخ به دو بخش شمالی( ترک نشین) و جنوبی (یونانی نشین) تقسیم گردید.
قبرس جنوبی و یونانی نشین توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شود، عضو اتحادیه اروپا و واحد پولی اروپا( یورو) است، ولی بخش شمالی( ترک نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشورمستقل به رسمیت شناخته می شود.
از سال 1974 تا کنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد و دیگر جوامع بین المللی برای حل مساله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این کشور، که یکی ازمشکلات اصلی و اختلافات بین آتن و آنکارا را تشکیل می دهد، نتجیه ای در برنداشته .
البته یونان وترکیه دارای اختلافاتی برسر تعدادی از جزایرسنگی و فلات قاره بین مرزهای آبی دو کشوردر دریای مدیترانه و اژه نیز هستند.
گفتنی در سال 1996 نیز کماندوهای نیروی دریایی ترکیه وارد جزایره سنگی' امی یا ' شده بودند و با برداشتن پرچم یونان، پرچم ترکیه را بر فراز این جزیره افراشته بودند که با وساطت آمریکا و اتحادیه اروپا از درگیری نظامی بین دو کشور جلوگیری به عمل آمد و نیروهای ترکیه این جزیره را ترک کردند، اما ترکیه همچنان مدعی است که این جزیره و تعداد دیگری از جزایر در دریای مدیترانه متعلق به ترکیه هستند زیرا براساس توافقنامه لوزان تکلیف این جزایر مشخص نشده است.

** اختلافات اخیر دو کشور
پس از رد درخواست های مکرر آنکارا مبنی بر استرداد آن دسته از نظامیان ترک که بلافاصله بعد از کودتای نافرجام در این کشور، به یونان پناهنده شده اند ، باعث گردیده که تنش بین دو کشور بشدت افزایش یابد.
بلافاصله پس از اعلام دادگاه یونان مبنی بر اینکه با درخواست پناهندگی نظامیان ترک براساس قوانین ملی و بین المللی به دلیل تهدید جان آنها در ترکیه، تنش بین دو کشور به اوج خود رسید.
همچنین ترکیه بار ها اعلام کرده است که مرزهای یونان و ترکیه نیازمند بازنگری هستند و قرارداد لوزان دارای مشکلاتی است و باید مفاد آن تغییر یابد که این امر باعث خشم آتن و با عکس العمل شدید دولتمردان یونان روبرو گردیده است.
یونان بارها مرزهای خود را مرزهای اتحادیه اروپا معرفی و از سران اتحادیه اروپا خواسته است که در قبال فعالیت های تحریک آمیز آنکارا سکوت اختیار نکنند.
' رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه چندی پیش طی سخنانی گفته است: توافقنامه 1923 لوزان بین ترکیه و یونان به ضرر ترکیه تنظم شده و تلویحاً خواستار بازنگری در آن شد.
این اظهارات نخست وزیر ترکیه باعث عکس العمل شدید دولتمردان یونان گردید و از جامعه جهانی خواسته اند که اجازه ندهند توافقنامه های بین المللی دستخوش بازی سیاسی شود و اعتبار سازمان های بین المللی و بخصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد زیر سوال برود.
رییس جمهور یونان در این باره گفته است: هیچ اختلاف و ابهامی در رابطه با مرزهای یونان و ترکیه وجود ندارد و تنها مساله ای که بایستی حل شود، مساله فلات قاره در مرزهای آبی دو کشور است که آن هم دادگاه لاهه تنها مرجع برای حل و فصل آن است ، بنابراین یونان به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد که حاکمیت یونان برمرزهای دریایی و زمینی اش را زیر سئوال ببرد و با تمام قدرت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود دفاع خواهیم کرد.
رئیس جمهور یونان تاکید کرده است: توافقنامه لوزان باید بطور دقیق و کامل اجرا و به آن احترام گذاشته شود زیر براساس آن مرزهای یک کشور عضو اتحادیه اروپا و به عبارتی مرزهای اتحادیه اروپا را تعیین و مشخص گردیده است .

** اختلافات بر سر منابع احتمالی نفت و گاز در سواحل قبرس
پس از دعوت قبرس جنوبی از شرکت های خارجی برای انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز درمرزهای آبی خود در دریای اژه، تنش بین آتن وآنکارا بشدت افزایش یافته و بارها ترکیه اعلام کرده است: بخش جنوبی قبرس حق ندارد تا قبل از حل کامل مساله دو جامعه یونانی نشین و ترک نشین قبرس، به تنهایی ازمنابع نفت و گاز سواحل این کشور استفاده کند، زیرا قبرس شمالی( ترک نشین) نیز سهمی ازاین منابع دارد.
ترکیه بارها اعلام کرده است: آنکارا تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد که قبرس جنوبی و یونانی نشین به تنهایی از منابع نفت و گاز در سواحل قبرس قبل از حل کامل اختلافات دوبخش، بهره مند شود و این اختلافات طی یکی دو سال گذشته بارها باعث گردیده که حتی تا آستانه درگیری نظامی هم پیش بروند که با وساطت آمریکا و ناتو ازدرگیری نظامی بین این دو کشور عضو ناتو، جلوگیری به عمل آمد.
تحلیلگران و حتی بعضی از سیاستمداران یونان براین باورهستند که ترکیه با استفاده از بحران مالی یونان و با توجه به تصمیم ' رجب طیب اردوغان' رئیس جمهور ترکیه برای انجام اصلاح قانون اساسی این کشور که طبق آن به رئیس جمهوری قدرت زیادی داده خواهد شد، قصد آن دارد که با افزایش تنش در دریای اژه و مدیترانه با یونان، نظر سیاسیون تندروی کشورش را برای همکاری و همراهی با دولت خود جلب نماید و از این رو دست به برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور زده است .
تحلیلگران نظامی در این باره براین باور هستند که در آستانه انتخابات عمومی در ترکیه، احتمال دارد برای جلب نظر تندروهای ملی گرای این کشور ، نیروهای مسلح ترکیه به تنش افزایی بیشتری دست زنند.
در همین حال ' فوتیس کولیس' قائم مقام وزیر دفاع یونان دو روز پیش با هشدار به ترکیه و تحریکات نیروهای نظامی این کشور در سواحل یونان و قبرس، گفت: یونان کشور صلح دوستی است ولی با هر تحریک همسایگان خود در راستای دفاع از تمایمت ارضی و حفظ عزت ملت یونان بطور جدی برخورد خواهیم کرد.
وی همچنین مرزهای یونان را مرزهای اتحادیه اروپا قلمداد کرد و افزود: ما براین باور هستیم که رفاه ملت ها در سایه صلح و دوستی و توسعه همکاری کشورها و بخصوص کشورهای همسایه فراهم خواهد آمد ولی ما در دفاع از مرزهای خود که مرزهای اتحادیه اروپا محسوب می شود، کاملا جدی هستیم و در این باره با احدی مذاکره نخواهیم کرد ضمن آن که در صورت نیاز، نیروهای مسلح کشور در آمادگی کامل برای انجام وظایف خود هستند.
اروپام**462**1723


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بهداد سلیمی: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است
بهداد سلیمی گفت: سرمربیگری بیمه رازی شروع خوبی برای من است و امیدوارم مثمرثمر باشم و قطعاً تیم را برای قهرمانی می‌بندیم.
حضور قطعی ایران در ۶ رشته بازیهای آسیایی ناشنوایان
رئیس فدراسیون ناشنوایان و کم شنوایان گفت: اعزام رشته هایی که مدال گرفتن در آن ها سخت است بستگی به مسائل مالی دارد و امیدواریم با آمادگی کامل در بازیهای آسیایی ناشنوایان شرکت کنیم.
سرمربی فوتبال ساحلی بانوان بندرعباس: برای مسابقات باشگاه‌های جهان منتظر مجوز وزارت کشور هستیم
سرمربی تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس گفت: تیم فوتبال ساحلی بانوان شهرداری بندرعباس آمادگی حضور در مسابقات باشگاه‌های جهان را دارد و تنها منتظر مجوز وزارت کشور هستیم.
مناسبترین مدرسه برای فرزندم کجاست؟
در این مطلب، به بعضی از ویژگی‌های مدارس مناسب برای ثبت‌نام فرزندان‌تان ‏اشاره شده که می‌تواند شما را در انتخاب مدرسه خوب برای فرزندتان کمک کند. ‏
تصویر هوایی زیبا از خرم آباد
وجود چشمه‌های فراوان و آثار تاریخی باعث پیدایش مجموعه‌ای از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی در شهر خرم‌آباد شده است.
جشنواره گل اروگوئه در کوپا آمه‌ریکا
تیم ملی فوتبال اروگوئه کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را با یک پیروزی پر گل آغاز کرد و توانست به راحتی اکوادور را شکست دهد.
فوت یک جوان ۳۲ساله بر اثر سقوط پاراگلایدر
سقوط پاراگلایدر در مازندران همچنان حادثه می‌آفریند و این بار موجب فوت یک جوان ۳۲ساله در این استان شده است.
کاسب با معرفت- عکس
اقدام بسیار پسندیده و زیبا از کاسب تهرانی.«به افراد نیازمند غذای رایگان داده می‌شود.»
یوروپل: داعش در اقدامات تروریستی بیش از پیش از زنان بهره می‌جوید
در حالی که گروه داعش بعد از شکست‌های پی در پی در سوریه هر چه بیش‌تر به استفاده از زنان برای انجام حملات تروریستی در کشورهای غربی رو آورده است، یوروپل هشدار داده که شمار تروریست‌های زن در حال افزایش است.
خودروهای سواری دیزلی شماره‌گذاری می‌شوند؟
اوایل خرداد ماه امسال بود که احتمالاتی مبنی بر طراحی و ساخت خودروهای سواری دیزلی در کشور مطرح شد؛ موضوعی که تاکنون مخالفت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را در پی داشته اما اگر روزی چنین خودروهایی در کشور تولید شود، شماره گذاری آن به چه صورت خواهد بود؟ که رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در این باره توضیح داده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حمله به یک توله خرس در سوادکوه  +فیلم
پس از انتشار تصاویر و فیلم‌های تأسف‌بار از حمله چند نفر به یک توله خرس دو ساله و تلف شدن این حیوان، مدیرکل محیط زیست استان مازندران از شناسایی این افراد خبر داد.
هنگام گرمازدگی این نوشیدنی را مصرف نکنید
کارشناس ارشد علوم بهداشتی در تغذیه گفت: مصرف مایعات کافئین دار مانند نوشابه و قهوه، خود باعث افزایش تشنگی و کم آبی بدن می شود، بنابراین مصرف نوشیدنی ‌های شیرین و کافئین دار در این موارد توصیه نمی ‌شود .
ورود ۲ جوان سارق با قمه به آرایشگاه زنانه
رئیس‌پلیس آگاهی استان همدان از ورود ۲ سارق مسلح به آرایشگاه زنانه و سرقت حدود حدود ۳۵۰ میلیون از زیورآلات ۳ خانم حاضر در آرایشگاه خبر داد.
بهترین منابع غذایی زینک چیست؟
دانه ها یکی از افزودنی های سالم به رژیم غذایی هستند که می تواند مصرف زینک ما را افزایش دهند.
برای سلامت قلب‌تان دست به کار شوید!
بیماری‌های قلبی عروقی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و افزایش این نوع بیماری ناشی از تغییرات در رژیم غذایی، فعالیت بدنی ناکافی و مصرف دخانیات بوده که بی‌تردید به دلیل تغییر در شیوه زندگی ناشی از شهرنشینی و صنعتی شدن است...
یک شهرک در جولان اشغالی به نام «بلندی‌های ترامپ» نام‌گذاری شد
جریان حکمت ملی عراق «اپوزیسیون» شد
کویت اتخاذ تدابیر لازم برای حفاظت از گذرگاه‌های آبی را خواستار شد
کرملین خواهان صبر و خویشتن‌داری در مورد رخداد دریای عمان شد
موافقت آلمان با فروش تجهیزات نظامی به ائتلاف عربی
تجدید میثاق حشد شعبی و گروه‌های مقاومت برای دفاع از عراق
عملیات نفوذ داعشی‌ها در سامراء ناکام ماند
کشته شدن ۳ کودک و یک زن در حمله ائتلاف عربی به استان حجه یمن
ولید معلم وارد پکن شد
آغاز رزمایش گسترده ارتش رژیم صهیونیستی در چند محور از جمله بلندی‌های جولان