تشدید تنش در روابط پرچالش ترکیه و یونان

09:56 ۸۳ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 258 0
تشدید تنش در روابط پرچالش ترکیه و یونان

آتن- ایرنا- اختلاف های ریشه دار یونان و ترکیه، به رغم تلاش های دو کشور برای بهبود روابط در دوره های مختلف و نیز تلاش های بین المللی برای حل و فصل آن، همچنان پابرجا است و اخیرا تنش ها میان دو همسایه ناسازگار تا جایی بالا گرفته که برخی تحلیل گران، حتی احتمال وقوع درگیری نظامی بین دو طرف را چندان دور از انتظار نمی دانند.

ایرنا

به گزارش ایرنا از آتن، روابط آنکارا و آتن همیشه با چالش هایی روبرو بوده و در دوران اخیر، این روابط وارد مرحله ای جدید با تنش های فراوان شده است . اگر چه هر دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو) هستند و دست کم از این منظر، دو کشور متحد محسوب می شوند اما تنش ها میان این همسایه به ویژه در شرایط کنونی به حدی است که حتی میانجیگری های دیگر کشورهای عضو ناتو هم نتوانسته در کاهش اختلاف های آنکارا و آتن موثر واقع شود.
در گذشته ای نه چندان دور نیز به رغم تلاش هایی توسط رهبران دو کشور برای بهبود بخشیدن به روابط خود و حل اختلافات کهنه و تشویق دو کشور توسط کشورهای عضو ناتو برای کنار گذاشتن اختلافات آتن و آنکارا ،نتوانستند به این هدف دست یابند.
در شرایط حاضر، عقربه اختلاف ها و تنش های یونان و ترکیه تقریبا به منطقه قرمز نزدیک شده به گونه ای که برخی تحلیلگران مسایل نظامی حتی احتمال درگیری نظامی بین دو کشور را منتفی نمی دادند.
گرچه اختلافات بین آنکارا و آتن ریشه در تاریخ دارد و به دورن عثمانی که بیش از 400 سال بر یونان حکومت کردنده اند، بر می گردد، اما از آن زمان تاکنون تلاش ها برای رفع اختلافات دو کشور به نتیجه مطلوبی نرسیده است.
هنوز خاطره و یادگار جنگ های عثمانی و حاکمیت آن بر یونان در قلب و فکر یونانیان بجا مانده است. ترک ها نیز یونانیان را مسئول و عامل سقوط امپراطوری عثمانی می دانند.
براساس توافقنامه سال 1923 لوزان، مرزهای امروز ترکیه و یونان مشخص شده و شرایط زندگی و ادامه کار اقلیت های باقی مانده از دو کشور نیز تعیین گردیده است که البته ترکیه مدعی است که تعدادی از جزایره سنگی در دریای مدیترانه و اژه و همچنین مساله فلات قاره بین دو کشور تعیین تکلیف نشده است و این امر در واقع ریشه اختلافات باقی مانده از آن دوران را تشکیل می دهد، زیرا یونان این توافقنامه را کامل می داند که هم مرزهای دو کشور را مشخص و هم حقوق اقلیت دو کشور را تعیین نموده است.
توافقنامه لوزران که پس از درگیری شدید نیروهای نظامی ترکیه و یونان و با شکست یونان در آسیای صغیر به امضای دو کشور و به عنوان یک سند بین المللی در سال 1923 رسید، مرزهای زمینی و آبی امروز یونان و ترکیه و همچنین نحوه فعالیت و زندگی اقلیت های دو کشور در سرزمین یونان و ترکیه را مشخص می کند.

** نگاهی به اختلافات دهه های اخیر بین دو کشور
پس از افزایش تنش بین ترکیه و سرهنگ های دیکتاتور حاکم در یونان که از سال 1967 قدرت را دریونان بدست داشتند، رفته رفته این اختلافات بر سر روند اوضاع سیاسی در کشور قبرس و درگیری ها بین یونانیان قبرس و ترک این کشور افزایش یافت و در سال 1974 نیروهای ترکیه پس از درگیری های شدید بین نیروهای مسلح یونانی و قبرسی، وارد شمال قبرس شدند و بدین تریب کشور قبرس از این تاریخ به دو بخش شمالی( ترک نشین) و جنوبی (یونانی نشین) تقسیم گردید.
قبرس جنوبی و یونانی نشین توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شود، عضو اتحادیه اروپا و واحد پولی اروپا( یورو) است، ولی بخش شمالی( ترک نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشورمستقل به رسمیت شناخته می شود.
از سال 1974 تا کنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد و دیگر جوامع بین المللی برای حل مساله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این کشور، که یکی ازمشکلات اصلی و اختلافات بین آتن و آنکارا را تشکیل می دهد، نتجیه ای در برنداشته .
البته یونان وترکیه دارای اختلافاتی برسر تعدادی از جزایرسنگی و فلات قاره بین مرزهای آبی دو کشوردر دریای مدیترانه و اژه نیز هستند.
گفتنی در سال 1996 نیز کماندوهای نیروی دریایی ترکیه وارد جزایره سنگی' امی یا ' شده بودند و با برداشتن پرچم یونان، پرچم ترکیه را بر فراز این جزیره افراشته بودند که با وساطت آمریکا و اتحادیه اروپا از درگیری نظامی بین دو کشور جلوگیری به عمل آمد و نیروهای ترکیه این جزیره را ترک کردند، اما ترکیه همچنان مدعی است که این جزیره و تعداد دیگری از جزایر در دریای مدیترانه متعلق به ترکیه هستند زیرا براساس توافقنامه لوزان تکلیف این جزایر مشخص نشده است.

** اختلافات اخیر دو کشور
پس از رد درخواست های مکرر آنکارا مبنی بر استرداد آن دسته از نظامیان ترک که بلافاصله بعد از کودتای نافرجام در این کشور، به یونان پناهنده شده اند ، باعث گردیده که تنش بین دو کشور بشدت افزایش یابد.
بلافاصله پس از اعلام دادگاه یونان مبنی بر اینکه با درخواست پناهندگی نظامیان ترک براساس قوانین ملی و بین المللی به دلیل تهدید جان آنها در ترکیه، تنش بین دو کشور به اوج خود رسید.
همچنین ترکیه بار ها اعلام کرده است که مرزهای یونان و ترکیه نیازمند بازنگری هستند و قرارداد لوزان دارای مشکلاتی است و باید مفاد آن تغییر یابد که این امر باعث خشم آتن و با عکس العمل شدید دولتمردان یونان روبرو گردیده است.
یونان بارها مرزهای خود را مرزهای اتحادیه اروپا معرفی و از سران اتحادیه اروپا خواسته است که در قبال فعالیت های تحریک آمیز آنکارا سکوت اختیار نکنند.
' رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه چندی پیش طی سخنانی گفته است: توافقنامه 1923 لوزان بین ترکیه و یونان به ضرر ترکیه تنظم شده و تلویحاً خواستار بازنگری در آن شد.
این اظهارات نخست وزیر ترکیه باعث عکس العمل شدید دولتمردان یونان گردید و از جامعه جهانی خواسته اند که اجازه ندهند توافقنامه های بین المللی دستخوش بازی سیاسی شود و اعتبار سازمان های بین المللی و بخصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد زیر سوال برود.
رییس جمهور یونان در این باره گفته است: هیچ اختلاف و ابهامی در رابطه با مرزهای یونان و ترکیه وجود ندارد و تنها مساله ای که بایستی حل شود، مساله فلات قاره در مرزهای آبی دو کشور است که آن هم دادگاه لاهه تنها مرجع برای حل و فصل آن است ، بنابراین یونان به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد که حاکمیت یونان برمرزهای دریایی و زمینی اش را زیر سئوال ببرد و با تمام قدرت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود دفاع خواهیم کرد.
رئیس جمهور یونان تاکید کرده است: توافقنامه لوزان باید بطور دقیق و کامل اجرا و به آن احترام گذاشته شود زیر براساس آن مرزهای یک کشور عضو اتحادیه اروپا و به عبارتی مرزهای اتحادیه اروپا را تعیین و مشخص گردیده است .

** اختلافات بر سر منابع احتمالی نفت و گاز در سواحل قبرس
پس از دعوت قبرس جنوبی از شرکت های خارجی برای انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز درمرزهای آبی خود در دریای اژه، تنش بین آتن وآنکارا بشدت افزایش یافته و بارها ترکیه اعلام کرده است: بخش جنوبی قبرس حق ندارد تا قبل از حل کامل مساله دو جامعه یونانی نشین و ترک نشین قبرس، به تنهایی ازمنابع نفت و گاز سواحل این کشور استفاده کند، زیرا قبرس شمالی( ترک نشین) نیز سهمی ازاین منابع دارد.
ترکیه بارها اعلام کرده است: آنکارا تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد که قبرس جنوبی و یونانی نشین به تنهایی از منابع نفت و گاز در سواحل قبرس قبل از حل کامل اختلافات دوبخش، بهره مند شود و این اختلافات طی یکی دو سال گذشته بارها باعث گردیده که حتی تا آستانه درگیری نظامی هم پیش بروند که با وساطت آمریکا و ناتو ازدرگیری نظامی بین این دو کشور عضو ناتو، جلوگیری به عمل آمد.
تحلیلگران و حتی بعضی از سیاستمداران یونان براین باورهستند که ترکیه با استفاده از بحران مالی یونان و با توجه به تصمیم ' رجب طیب اردوغان' رئیس جمهور ترکیه برای انجام اصلاح قانون اساسی این کشور که طبق آن به رئیس جمهوری قدرت زیادی داده خواهد شد، قصد آن دارد که با افزایش تنش در دریای اژه و مدیترانه با یونان، نظر سیاسیون تندروی کشورش را برای همکاری و همراهی با دولت خود جلب نماید و از این رو دست به برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور زده است .
تحلیلگران نظامی در این باره براین باور هستند که در آستانه انتخابات عمومی در ترکیه، احتمال دارد برای جلب نظر تندروهای ملی گرای این کشور ، نیروهای مسلح ترکیه به تنش افزایی بیشتری دست زنند.
در همین حال ' فوتیس کولیس' قائم مقام وزیر دفاع یونان دو روز پیش با هشدار به ترکیه و تحریکات نیروهای نظامی این کشور در سواحل یونان و قبرس، گفت: یونان کشور صلح دوستی است ولی با هر تحریک همسایگان خود در راستای دفاع از تمایمت ارضی و حفظ عزت ملت یونان بطور جدی برخورد خواهیم کرد.
وی همچنین مرزهای یونان را مرزهای اتحادیه اروپا قلمداد کرد و افزود: ما براین باور هستیم که رفاه ملت ها در سایه صلح و دوستی و توسعه همکاری کشورها و بخصوص کشورهای همسایه فراهم خواهد آمد ولی ما در دفاع از مرزهای خود که مرزهای اتحادیه اروپا محسوب می شود، کاملا جدی هستیم و در این باره با احدی مذاکره نخواهیم کرد ضمن آن که در صورت نیاز، نیروهای مسلح کشور در آمادگی کامل برای انجام وظایف خود هستند.
اروپام**462**1723


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شوخی‌های جالب؛ از قیمت بالای پوشک تا مهریه اصولی!
هر نوشته‌ای نویسنده‌ای دارد. هر نویسنده‌ای حق دارد اسمش را پای مطلبش ببیند. نوشته‌هایی که در این صفحه می‌خوانید، Status‌های کپی پیست شده‌ای است که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخیده و صاحبش را گم کرده.
ساشا سبحانی: منظورم از «برید بمیرید» با همه نبود!
کنار هم قرار گرفتن نام محمد ساشا سبحانی و نادر فتوره چی از آن اتفاقات عجیب است که به برکت حاشیه های پر و پیمان فضای مجازی میسر شده. هرچند این دو نفر از لحاظ سطح دانش و سبک زندگی، از زمین تا آسمان با هم فاصله دارند اما یک وجه اشتراک خیلی مهم دارند و آن پرحاشیه بودن در فضای مجازی است.
تیم ژیمناستیک‌ ایران فینالیست شد
تیم ملی ژیمناستیک ایران با قرار گرفتن در بین هشت تیم برتر به فینال بازی های آسیایی راه پیدا کرد.
مدال تاریخی شمشیربازی سابر برای ایران
نماینده شمشیربازی سابر ایران بازی‌های آسیایی اندونزی توانست مدال برنز را کسب کند.
رتبه ششمی کاروان ایران در پایان روز دوم
کاروان ایران در پایان روز دوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با دو پله سقوط نسبت به روز گذشته، در رده ششم جدول توزیع مدال‌ها قرار گرفت.
هت‌تریک کشتی آزاد؛ پرویز هادی هم طلایی شد
پرویز هادی آزادکار وزن 125 کیلوگرم ایران برای دومین مرتبه مدال طلای بازی‌های آسیایی را بر گردن آویخت تا تیم ملی کشتی آزاد ایران با 3 طلا و یک برنز به کار خود در بازی‌های آسیایی 2018 پایان دهد.
سانداکار ایران از سد نماینده میزبان گذشت
سانداکار وزن منهای 65 کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با از پیش روی برداشتن نماینده میزبان به مرحله یک چهارم نهایی بازی های آسیایی راه یافت.
پرویز هادی: خوشحالم که کشتی آبروداری کرد
قهرمان سنگین وزن کشتی ایران اظهار کرد: خوشحالم که طی دو روز کشتی ایران در بازیهای آسیایی آبروداری کرد.
مالک مشکی‌پوشان: فکر کردند رابین‌هود هستند
مالک باشگاه مشکی‌‎پوشان می‌گوید اجازه نمی‌دهد کسی با پول گرفتن از بازیکنان، تیم را ببندد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصاویری از طوفان شدید دیشب در مکه
شب گذشته طوفان و باران شدید شهر مکه را درنوردید و صحنه‌های تماشایی را در خانه خدا به وجود آورد.
«ناب» با صدای علی پهلوان منتشر می‌شود
قطعه «ناب» اثر تازه علی پهلوان، با مجوز دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط شرکت ترانه شرقی منتشر و در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.
فیلم- کشتی حسن یزدانی با فرد مبتلا به سندروم داون
تصاویری از کشتی‌ حسن یزدانی قهرمان مسابقات آسیایی و جهانی با فرد مبتلا به سندروم داون را مشاهده می کنید.
روسیه استقرار صلح بانان سازمان ملل در غزه را مشروط خواند
روزشمار قانونی برای تشکیل دولت در عراق
ییلدیریم: هرگونه توطئه‌ای علیه ترکیه شکست خواهد خورد
روسیه برای استفاده از طالبان در نبرد با داعش تلاش می‌کند
سفیر جدید ایران با رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان دیدار کرد
تحریم ترکیه به ابزار انتخاباتی در آمریکا تبدیل شده است
ترکیه با آمریکا مذاکره خواهد کرد
ترکیه حمله به سفارت آمریکا را اقدامی برای ایجاد تنش خواند
46 مهاجر غیرقانونی در سواحل آیواجیک ترکیه نجات یافتند
طالبان آتش‌بس عید را رد کرد