تشدید تنش در روابط پرچالش ترکیه و یونان

09:56 ۲۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 74 0
تشدید تنش در روابط پرچالش ترکیه و یونان

آتن- ایرنا- اختلاف های ریشه دار یونان و ترکیه، به رغم تلاش های دو کشور برای بهبود روابط در دوره های مختلف و نیز تلاش های بین المللی برای حل و فصل آن، همچنان پابرجا است و اخیرا تنش ها میان دو همسایه ناسازگار تا جایی بالا گرفته که برخی تحلیل گران، حتی احتمال وقوع درگیری نظامی بین دو طرف را چندان دور از انتظار نمی دانند.

ایرنا

به گزارش ایرنا از آتن، روابط آنکارا و آتن همیشه با چالش هایی روبرو بوده و در دوران اخیر، این روابط وارد مرحله ای جدید با تنش های فراوان شده است . اگر چه هر دو کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو) هستند و دست کم از این منظر، دو کشور متحد محسوب می شوند اما تنش ها میان این همسایه به ویژه در شرایط کنونی به حدی است که حتی میانجیگری های دیگر کشورهای عضو ناتو هم نتوانسته در کاهش اختلاف های آنکارا و آتن موثر واقع شود.
در گذشته ای نه چندان دور نیز به رغم تلاش هایی توسط رهبران دو کشور برای بهبود بخشیدن به روابط خود و حل اختلافات کهنه و تشویق دو کشور توسط کشورهای عضو ناتو برای کنار گذاشتن اختلافات آتن و آنکارا ،نتوانستند به این هدف دست یابند.
در شرایط حاضر، عقربه اختلاف ها و تنش های یونان و ترکیه تقریبا به منطقه قرمز نزدیک شده به گونه ای که برخی تحلیلگران مسایل نظامی حتی احتمال درگیری نظامی بین دو کشور را منتفی نمی دادند.
گرچه اختلافات بین آنکارا و آتن ریشه در تاریخ دارد و به دورن عثمانی که بیش از 400 سال بر یونان حکومت کردنده اند، بر می گردد، اما از آن زمان تاکنون تلاش ها برای رفع اختلافات دو کشور به نتیجه مطلوبی نرسیده است.
هنوز خاطره و یادگار جنگ های عثمانی و حاکمیت آن بر یونان در قلب و فکر یونانیان بجا مانده است. ترک ها نیز یونانیان را مسئول و عامل سقوط امپراطوری عثمانی می دانند.
براساس توافقنامه سال 1923 لوزان، مرزهای امروز ترکیه و یونان مشخص شده و شرایط زندگی و ادامه کار اقلیت های باقی مانده از دو کشور نیز تعیین گردیده است که البته ترکیه مدعی است که تعدادی از جزایره سنگی در دریای مدیترانه و اژه و همچنین مساله فلات قاره بین دو کشور تعیین تکلیف نشده است و این امر در واقع ریشه اختلافات باقی مانده از آن دوران را تشکیل می دهد، زیرا یونان این توافقنامه را کامل می داند که هم مرزهای دو کشور را مشخص و هم حقوق اقلیت دو کشور را تعیین نموده است.
توافقنامه لوزران که پس از درگیری شدید نیروهای نظامی ترکیه و یونان و با شکست یونان در آسیای صغیر به امضای دو کشور و به عنوان یک سند بین المللی در سال 1923 رسید، مرزهای زمینی و آبی امروز یونان و ترکیه و همچنین نحوه فعالیت و زندگی اقلیت های دو کشور در سرزمین یونان و ترکیه را مشخص می کند.

** نگاهی به اختلافات دهه های اخیر بین دو کشور
پس از افزایش تنش بین ترکیه و سرهنگ های دیکتاتور حاکم در یونان که از سال 1967 قدرت را دریونان بدست داشتند، رفته رفته این اختلافات بر سر روند اوضاع سیاسی در کشور قبرس و درگیری ها بین یونانیان قبرس و ترک این کشور افزایش یافت و در سال 1974 نیروهای ترکیه پس از درگیری های شدید بین نیروهای مسلح یونانی و قبرسی، وارد شمال قبرس شدند و بدین تریب کشور قبرس از این تاریخ به دو بخش شمالی( ترک نشین) و جنوبی (یونانی نشین) تقسیم گردید.
قبرس جنوبی و یونانی نشین توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شود، عضو اتحادیه اروپا و واحد پولی اروپا( یورو) است، ولی بخش شمالی( ترک نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشورمستقل به رسمیت شناخته می شود.
از سال 1974 تا کنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد و دیگر جوامع بین المللی برای حل مساله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این کشور، که یکی ازمشکلات اصلی و اختلافات بین آتن و آنکارا را تشکیل می دهد، نتجیه ای در برنداشته .
البته یونان وترکیه دارای اختلافاتی برسر تعدادی از جزایرسنگی و فلات قاره بین مرزهای آبی دو کشوردر دریای مدیترانه و اژه نیز هستند.
گفتنی در سال 1996 نیز کماندوهای نیروی دریایی ترکیه وارد جزایره سنگی' امی یا ' شده بودند و با برداشتن پرچم یونان، پرچم ترکیه را بر فراز این جزیره افراشته بودند که با وساطت آمریکا و اتحادیه اروپا از درگیری نظامی بین دو کشور جلوگیری به عمل آمد و نیروهای ترکیه این جزیره را ترک کردند، اما ترکیه همچنان مدعی است که این جزیره و تعداد دیگری از جزایر در دریای مدیترانه متعلق به ترکیه هستند زیرا براساس توافقنامه لوزان تکلیف این جزایر مشخص نشده است.

** اختلافات اخیر دو کشور
پس از رد درخواست های مکرر آنکارا مبنی بر استرداد آن دسته از نظامیان ترک که بلافاصله بعد از کودتای نافرجام در این کشور، به یونان پناهنده شده اند ، باعث گردیده که تنش بین دو کشور بشدت افزایش یابد.
بلافاصله پس از اعلام دادگاه یونان مبنی بر اینکه با درخواست پناهندگی نظامیان ترک براساس قوانین ملی و بین المللی به دلیل تهدید جان آنها در ترکیه، تنش بین دو کشور به اوج خود رسید.
همچنین ترکیه بار ها اعلام کرده است که مرزهای یونان و ترکیه نیازمند بازنگری هستند و قرارداد لوزان دارای مشکلاتی است و باید مفاد آن تغییر یابد که این امر باعث خشم آتن و با عکس العمل شدید دولتمردان یونان روبرو گردیده است.
یونان بارها مرزهای خود را مرزهای اتحادیه اروپا معرفی و از سران اتحادیه اروپا خواسته است که در قبال فعالیت های تحریک آمیز آنکارا سکوت اختیار نکنند.
' رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه چندی پیش طی سخنانی گفته است: توافقنامه 1923 لوزان بین ترکیه و یونان به ضرر ترکیه تنظم شده و تلویحاً خواستار بازنگری در آن شد.
این اظهارات نخست وزیر ترکیه باعث عکس العمل شدید دولتمردان یونان گردید و از جامعه جهانی خواسته اند که اجازه ندهند توافقنامه های بین المللی دستخوش بازی سیاسی شود و اعتبار سازمان های بین المللی و بخصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد زیر سوال برود.
رییس جمهور یونان در این باره گفته است: هیچ اختلاف و ابهامی در رابطه با مرزهای یونان و ترکیه وجود ندارد و تنها مساله ای که بایستی حل شود، مساله فلات قاره در مرزهای آبی دو کشور است که آن هم دادگاه لاهه تنها مرجع برای حل و فصل آن است ، بنابراین یونان به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد که حاکمیت یونان برمرزهای دریایی و زمینی اش را زیر سئوال ببرد و با تمام قدرت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود دفاع خواهیم کرد.
رئیس جمهور یونان تاکید کرده است: توافقنامه لوزان باید بطور دقیق و کامل اجرا و به آن احترام گذاشته شود زیر براساس آن مرزهای یک کشور عضو اتحادیه اروپا و به عبارتی مرزهای اتحادیه اروپا را تعیین و مشخص گردیده است .

** اختلافات بر سر منابع احتمالی نفت و گاز در سواحل قبرس
پس از دعوت قبرس جنوبی از شرکت های خارجی برای انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز درمرزهای آبی خود در دریای اژه، تنش بین آتن وآنکارا بشدت افزایش یافته و بارها ترکیه اعلام کرده است: بخش جنوبی قبرس حق ندارد تا قبل از حل کامل مساله دو جامعه یونانی نشین و ترک نشین قبرس، به تنهایی ازمنابع نفت و گاز سواحل این کشور استفاده کند، زیرا قبرس شمالی( ترک نشین) نیز سهمی ازاین منابع دارد.
ترکیه بارها اعلام کرده است: آنکارا تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهد داد که قبرس جنوبی و یونانی نشین به تنهایی از منابع نفت و گاز در سواحل قبرس قبل از حل کامل اختلافات دوبخش، بهره مند شود و این اختلافات طی یکی دو سال گذشته بارها باعث گردیده که حتی تا آستانه درگیری نظامی هم پیش بروند که با وساطت آمریکا و ناتو ازدرگیری نظامی بین این دو کشور عضو ناتو، جلوگیری به عمل آمد.
تحلیلگران و حتی بعضی از سیاستمداران یونان براین باورهستند که ترکیه با استفاده از بحران مالی یونان و با توجه به تصمیم ' رجب طیب اردوغان' رئیس جمهور ترکیه برای انجام اصلاح قانون اساسی این کشور که طبق آن به رئیس جمهوری قدرت زیادی داده خواهد شد، قصد آن دارد که با افزایش تنش در دریای اژه و مدیترانه با یونان، نظر سیاسیون تندروی کشورش را برای همکاری و همراهی با دولت خود جلب نماید و از این رو دست به برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور زده است .
تحلیلگران نظامی در این باره براین باور هستند که در آستانه انتخابات عمومی در ترکیه، احتمال دارد برای جلب نظر تندروهای ملی گرای این کشور ، نیروهای مسلح ترکیه به تنش افزایی بیشتری دست زنند.
در همین حال ' فوتیس کولیس' قائم مقام وزیر دفاع یونان دو روز پیش با هشدار به ترکیه و تحریکات نیروهای نظامی این کشور در سواحل یونان و قبرس، گفت: یونان کشور صلح دوستی است ولی با هر تحریک همسایگان خود در راستای دفاع از تمایمت ارضی و حفظ عزت ملت یونان بطور جدی برخورد خواهیم کرد.
وی همچنین مرزهای یونان را مرزهای اتحادیه اروپا قلمداد کرد و افزود: ما براین باور هستیم که رفاه ملت ها در سایه صلح و دوستی و توسعه همکاری کشورها و بخصوص کشورهای همسایه فراهم خواهد آمد ولی ما در دفاع از مرزهای خود که مرزهای اتحادیه اروپا محسوب می شود، کاملا جدی هستیم و در این باره با احدی مذاکره نخواهیم کرد ضمن آن که در صورت نیاز، نیروهای مسلح کشور در آمادگی کامل برای انجام وظایف خود هستند.
اروپام**462**1723


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دیالوگ ۲۴ ساعته با مسافران جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه
پیام‌رسان دیالوگ، همزمان با برگزاری بیست و یکمین دوره جام جهانی فوتبال ( ۲۰۱۸روسیه ) امکان ویژه‌ای را برای تماشاچیان مسابقات این دوره از جام‌جهانی فراهم آورد.
پیش از خرید، جلوی ضررهای مالی را بگیرید
یکی از مهم‌ترین سوالات در زمان خرید خودروی دست دوم این است که چرا انجام کارشناسی فنی و بدنه پیش از خرید خودرو ضرورت دارد؟
بهبود رفاه عمومی نتیجه تعامل بازار پول و سرمایه است
مدیرعامل بانک قوامین گفت: حاصل تعامل بازار پول و سرمایه بهبود رفاه عمومی و عدالت اجتماعی است.
حضور فعال گروه مالی سامان در «ایران‌هلث۲۰۱۸»
گروه مالی سامان در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی «ایران هلث۲۰۱۸» به معرفی خدمات مالی متنوع خود می‌پردازد.
شریعتی؛ آزادی‌خواه یا بنیادگرا؟
درباره دکتر علی شریعتی هر که هر قضاوتی می‌تواند داشته باشد اما تاریخ را از جلو به عقب روایت نمی‌کنند و او مسئول گفته‌ها و نوشته‌های خود در آن ظرف زمانی است نه هر اتفاقی که در ۴۱ سال بعد رخ داده است.
طنز- توصیه بازیگر معروف به مجری برنامه نود!
از آقای استنلی کوبریک، مجری برنامه نود هم درخواست می‌کنم به جای بررسی حواشی این ورزش مسخره و کثیف، کمی اخبار اکستنشن و مانیکور - پدیکور هنرمندان را پوشش دهد!
چرا آزاده صمدی حق ندارد برنامه فوتبالی اجرا کند؟
صدا و سیما که مدعی نظارت بر شبکه های اینترنتی است حالا مانعی بر سر راه ویژه برنامه جام جهانی ایجاد کرده است. پخش برنامه «رابی‌واکا» با اجرای آزاده صمدی در حالی به مشکل برخورد که بسیاری از مجریان زن در صدا و سیما مانعی برای فعالیت ندارند.
کی‌روش در روسیه میلیاردر می‌شود!
در صورتی که تیم‌ ملی به دور دوم جام جهانی برسد، مرد پرتغالی حدود ٢,٥‌میلیون دلار از این رویداد درآمد کسب می‌کند.
حماقت وقتی جمعی شد، ناپدید می‌شود
این نکته را فراموش نکنیم که حماقت وقتی جمعی شد، ناپدید می‌شود! ما نمی‌فهمیم که داریم فرومی‌رویم و خودمان دامن به بدبختی خودمان می‌زنیم. در این میان خود و طبقه خود و طبقه فراتر از خود را می‌بینیم و از طبقه فرودست چشم می‌پوشیم و بر استخوان‌های آنان موقعیت کنونی خود را مستحکم می‌کنیم.
با قهر با دنیا هیچ مشکلی از ما حل نشده است
یک استاد حوزه علمیه قم گفت: امروز باید باب مذاکره با کشورهای دنیا را به طور جدی باز کرد. دیگر با تیترهای درشت در روزنامه‌ها به ویژه علیه اروپا مسائل حل نخواهند شد. این قبیل رفتارها، مشکلات مردم را بیشتر می‌کند. شاید بعضی از آقایان به دلیل آن که وضع مالی خوبی دارند و به مشکلاتی که می‌تواند در آینده برای کشور به وجود آید، فکر نکنند اما مردم در مسائل مربوط به زندگی و معیشت خود مشکلاتی جدی دارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کلیات طرح ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد
نمایندگان مجلس با کلیات طرحی برای ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور موافقت کردند.
عاشقانه های ساره بیات و رضا گلزار در «دل»
بابک کایدان از آغاز فیلمبرداری سریال «دل» به کارگردانی منوچهر هادی از شهریورماه خبر داد.
بکرترین منطقه تالش- عکس
شکردشت از زیباترین و بکرترین مناطق تالش است که با آب و هوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در بهار و تابستان یکی از ییلاقات دامداران تالشی محسوب می شود.
4 تن در حادثه تیراندازی در سوئد زخمی شدند
تهران - ایرنا - پلیس سوئد عصر دوشنبه در بیانیه ای از زخمی شدن چهار تن در جریان تیراندازی در مالمو، سومین شهر بزرگ این کشور، خبر داد.
آشیل این بار پیروزی تیم روسیه بر مصر را پیشگویی کرد
مسکو - ایرنا - 'آشیل' گربه رسمی موزه ارمیتاژ که قبلا پیروزی تیم های ایران و روسیه بر حریفان خود را پیشگویی کرده بود، این بار پیروزی تیم ملی روسیه بر مصر را پیشگویی کرد.
عراق بمباران مقر الحشد الشعبی در مرز سوریه را محکوم کرد
حمله ائتلاف سعودی به فرودگاه الحدیده دفع شد
یمن، قهرمان جام جهانی الحدیده
وزیر خارجه ترکیه: پس از منبج نوبت سایر شهرهای سوریه است
مناطقی از سویدا در سوریه از عناصر داعش پاکسازی شد
دولت جدید عراق فراتر از یک ائتلاف
جریان حکیم خروج از ائتلاف با صدر را تکذیب کرد
مرکز حقوق بشر بحرین نقض قوانین را سازمان یافته خواند
اردوغان: سومین نیروگاه هسته ای ترکیه را هم می سازیم
مهلت اخذ آرای اتباع ترک ساکن خارج امروز پایان می یابد