ماهاتیر، اقتصاد بیمار مالزی را جراحی می کند

10:04 ۱۴۲ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 205 0
ماهاتیر، اقتصاد بیمار مالزی را جراحی می کند

کوالالامپور - ایرنا - دولت جدید مالزی پس از آنکه اعلام کرد، با بیش از 250 میلیارد دلار بدهی با بزرگترین چالش اقتصادی در دهه های گذشته مواجه است، همه گزینه ها از جراحی های اقتصادی مانند حذف برخی قراردادهای خارجی و پویش ملی روی میز قرار گرفت تا عزم دولت و مردم برای رفع این چالش منشا اثر باشد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روی کار آمدن دولت «ائتلاف امید» به رهبری ماهاتیر محمد، هرچند مهمترین رویداد سیاسی این کشور در مدت بیش از دو دهه گذشته محسوب می شود، اما دولت جدید با معضلات زیادی از جمله بدهی خارجی 250 میلیارد دلاری رو به رو است .
مردم مالزی، ماهاتیر محمد را به عنوان بنیانگذار توسعه اقتصادی در این کشور می شناسند و او نیز بلافاصله پس از روی کار آمدنش اعلام کرد که از تمام ظرفیت ها برای کاهش بدهی های خارجی کشور به عنوان مهمترین چالش توسعه ای این کشور استفاده می کند که تجدید نظر در مورد قراردادهای خارجی امضا شده در دولت پیشین از جمله اقدام های ضروری دراین زمینه است.
قرارداد مشترک خط آهن سریع السیر مالزی - سنگاپور در جریان آخرین سفرهای خارجی نجیب رزاق نخست وزیر پیشین در سال 2017 (دیماه 96 ) به سنگاپور امضا شد.
طبق گزارش های رسانه ای، قرار بود پروژه ساخت 35 کیلومتر خط آهن سریع السیر از ایالت جوهور مالزی به سنگاپور تا سال 2026 میلادی به اتمام برسد که سهم سنگاپور در این پروژه 15 کیلومتر بود.
گفته شد درصورت تکمیل این پروژه در هر ساعت 10 هزار نفر مسافر میان دو کشور جابه جا خواهند شد.
جوهور یکی از شهرهای مالزی و مرکز ایالت «جوهور» این کشور است. این شهر مرزی ، بین مالزی و سنگاپور همسایه جنوبی مالزی قرار دارد و دروازه جنوبی کشور مالزی به این دولت - شهر به شمار می‌آید.
اکنون که دولت منتخب مردم مالزی زمام امور را در این کشور به دست گرفته و میراث دار بزرگترین بدهی است، نخستین پروژه اقتصادی خارجی را مورد تجدید نظر قرار داد.
رسانه های مالزی به نقل از ماهاتیر محمد گزارش دادند که مالزی پروژه اقتصادی مزبور را رها می کند و به طور بالقوه باید جریمه 500 میلیون رینگیتی آن را بپردازد.
وزارت حمل و نقل سنگاپور نیز در پاسخ به خبرگزاری رسمی مالزی 'برناما' روز سه شنبه اعلام کرد این کشور هنوز اطلاع رسمی در مورد طرح اقتصادی مشترک خط آهن سریع السیر دریافت نکرده است.
وزارتخانه یاد شده خاطرنشان کرد: سنگاپور و مالزی توافق کرده اند تا این پروژه اقتصادی براساس منافع مشترک و متقابل و تعهدات قرارداد دو جانبه انجام شود و سنگاپور منتظر ارتباطات رسمی دراین زمینه است.
ماهاتیر محمد افزود: این تصمیم نهایی است، اما اجرای آن طول خواهد کشید، زیرا مالزی با سنگاپور در این زمینه قرارداد دارد و دراین زمینه مذاکره خواهد کرد، زیرا این پروژه هزینه های بسیاری برای مالزی دارد و بازدهی اقتصادی زیادی به دلیل کوتاه بودن این مسیر در آن وجود ندارد.
وی در یک کنفرانس خبری دراین زمینه افزود: ضرورت دارد مالزی برخی پروژه های غیر ضروری از جمله پروژه خط آهن سنگاپور را کنار گذارد. پروژه ای که 28 میلیارد دلار برای مالزی هزینه دارد، اما درآمدی از آن برای کشور حاصل نمی شود.
علاوه براین 'لی هسین لونگ' نخست وزیر سنگاپور دو هفته پیش و تنها چند روز پس از پیروزی دولت جدید به عنوان دومین مقام ارشد خارجی به مالزی سفر کرد و در جریان دیدارهایش با ماهاتیر محمد و مسئولان این کشور تلاش کرد تا این قرارداد به قوت خود باقی بماند.
نخست وزیر 'لی' پیشتر در مجلس سنگاپور هدفش از سفر به مالزی را گفت وگو با مسئولان جدید مالزی در مورد منافع مشترک دو کشور اعلام کرده بود.
موضوع بدهی های خارجی مالزی آن گونه برای مسئولان جدید این کشور اهمیت و دارای وزنه اقتصادی سنگین است که نخستین واکنش آنها نیز در این زمینه کاهش 10 درصدی حقوق وزیران به عنوان اولین مصوبه هیات دولت ماهاتیر محمد بود.
البته به نظر می رسد ،این اقدام که در افکار عمومی مالزی بازخورد بسیار مثبتی داشت ، صرفا شروعی برای اقدامات جدی تر درمان بیماری سیستم اقتصادی این کشور بود.
چند روز پیش عزیزه اسماعیل معاون ماهاتیر محمد نیز گفت که تمام مسئولان این کشور باید میزان دارایی های خود را اعلام کنند.
واکنش مثبت به اقدامات اقتصادی ماهاتیر محمد در میان مردم این کشورنیز با پویش ملی توسط گروههای مردمی به منظور کمک به دولت در پرداخت بدهی ها نقش بست.
این پویش پس از آن شکل گرفت که ماهاتیر ارقام جدیدی از میزان بدهی های این کشور اعلام کرد.
دولت پیشین مالزی رقم بدهی‌های این کشور را در سپتامبر 2017 (شهریور 96)، 687.43 میلیارد رینگت (162 میلیارد دلار) اعلام کرده بود، اما «ماهاتیر محمد» نخست وزیر جدید میزان بدهی های خارجی را بیش از هزار میلیارد رینگت (251.5 میلیارد دلار) عنوان کرد و گفت: بر اساس یافته‌های ما، وضعیت دارایی کشور فرسایش چشمگیری داشته به طوری که برای پرداخت بدهی‌هایمان، دچار مشکلاتی هستیم.
«نیک شازارینا باکتی» دانش‌آموخته حقوق 27 ساله مالزیایی در پی این اظهارات، کمپین گلریزان برای کمک به بدهی‌های این کشور را راه انداخت و از مردم مالزی خواست تا حمایت از آن، دولت منتخب خود را در پرداخت بدهی‌ها همراهی کنند.
پیش از این گزارش شده بود که بدهی دولت مالزی سالیانه به طور میانگین 10 درصد افزایش داشته که در سال 2007، رقم آن 266.72 میلیارد رینگت (67 میلیارد دلار) بوده است.
«نیک شازارینا باکتی» از اعضای گروه مدنی «خواهران اسلام» مالزی هدف از این کار را خلق دومین حماسه ملی پس از رای بی سابقه مردم به ائتلاف ماهاتیر محمد در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور، برای کمک مالی به دولت جدید در کاهش بدهی های خارجی دانسته است.
گزارش: مریم شفیعی
آساق **1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آلتونی با شکست مقابل نماینده نروژ برنز گرفت
کاراته کای تیم بانوان ایران در مرحله نیمه نهایی با شکست برابر رقیب خود از نروژ به نشان برنز دست یافت تا سومین نشان برای کاراته بدست آمده بود.
کاراته کای تیم پسران ایران به فینال رسید
دومین نماینده تیم پسران ایران در المپیک جوانان با برتری مقابل رقیب ترکیه ای خود راهی مبارزه پایانی شد.
اولین مدال طلای المپیکی کاراته بدست آمد
کاراته کای جوان کشورمان با برتری مقابل رقیب مراکشی خود در مبارزه پایانی اولین مدال طلای تاریخ کاراته ایران در المپیک را به نام خود ثبت کرد.
از رئال تا بایرن؛ مقصد بعدی آرسن ونگر کجاست؟
آرسن ونگر اشتیاق خود را به بازگشت به دنیای فوتبال در سال آتی میلادی اعلام کرده است.
۴ بازیکن پرسپولیس و نود، تست دوپینگ دادند
4 بازیکن از پرسپولیس و نود ارومیه پس از پایان مسابقه تست دوپینگ دادند.
دکتر حقیقت: باید در مورد کمال ریسک کنیم
پزشک باشگاه پرسپولیس می گوید که تمام تلاشمان را می کنیم تا کمال به دیدار برابر السد برسد.
اقدام تحسین برانگیز مسی به نفع کودکان سرطانی
برنامه های لیونل مسی برای تاسیس مرکز تخصصی سرطان کودکان امروز به ثمر نشست.
سیدجلال: هواداران پرسپولیس فریب خوردند
کاپیتان تیم پرسپولیس می‌گوید هواداران تیمش با نیامدن خود در استادیوم فریب خوردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سوگنامه فریبا داودی مهاجر برای مرگ پروین بختیارنژاد
داودی مهاجر در بخشی از یادداشت خود نوشته است: «با پروین در فرانسه چت می کردم و مرتب می گفت نمی دانی چه رنجی می برم . پروین منهدم شده بود .»
۷۲۷ هزار نفر با یک شغل راضی نمی‌شوند!
اگر در گذشته درآمد یک نفر در خانواده می‌توانست آنها را تامین کند، امروز دیگر نمی‌شود به نان بازوی یک نفر تکیه کرد، چون هزینه‌ها گوی سبقت را از درآمدها ربوده و خانواده‌ها تحمل بیکاری دیگر اعضا را ندارند تا جایی که افراد ناچارند برای درآوردن نان تلاش بیشتری کنند و برای چرخیدن چرخ زندگی به داشتن دو شغل یا بیشتر روی بیاورند.
حضور هیات ایرانی به ریاست نماینده زن در اجلاس IPU
تهران - ایرنا - هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ریاست سیده فاطمه حسینی نماینده تهران در مجلس برای شرکت در یکصد و سی و نهمین اجلاس شورای اجرایی اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) وارد ژنو سوئیس شد.
بازهم توئیت «مهناز افشار» جنجالی شد-عکس
دنیا ویسی دختر ۷ ساله اهل یکی از روستاهای سنندج بر اثر ریزش دیوار فرسوده مدرسه‌ای از دنیا میرود.مهناز افشار بر اساس این خبر توییتی را که در زیر می بینید منتشر می کند و ابراز ناراحتی می نماید.
تهران نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است
همکاری باکو و عشق آباد در حوزه انرژی و ترانزیت توسعه می یابد
استاندار و فرمانده پلیس قندهار افغانستان کشته شدند
پکن و سئول در مورد خلع سلاح کره شمالی مذاکره می کنند
پاپ: ممکن است بعد از دعوت رسمی به کره شمالی بروم
زائران پاکستانی اربعین حسینی و خواب شرکت های هوایی ایران
چین 6 هزار میلیارد دلار بدهی پنهان دارد
استرالیا و اندونزی قرارداد تجاری 11 میلیارد دلاری امضا می کنند
بدخواهان ایران و پاکستان عامل حمله تروریستی میرجاوه هستند
روسیه خواهان همکاری شرکتهای اروپایی با ایران شد