ماهاتیر، اقتصاد بیمار مالزی را جراحی می کند

10:04 ۲۶۶ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 295 0
ماهاتیر، اقتصاد بیمار مالزی را جراحی می کند

کوالالامپور - ایرنا - دولت جدید مالزی پس از آنکه اعلام کرد، با بیش از 250 میلیارد دلار بدهی با بزرگترین چالش اقتصادی در دهه های گذشته مواجه است، همه گزینه ها از جراحی های اقتصادی مانند حذف برخی قراردادهای خارجی و پویش ملی روی میز قرار گرفت تا عزم دولت و مردم برای رفع این چالش منشا اثر باشد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روی کار آمدن دولت «ائتلاف امید» به رهبری ماهاتیر محمد، هرچند مهمترین رویداد سیاسی این کشور در مدت بیش از دو دهه گذشته محسوب می شود، اما دولت جدید با معضلات زیادی از جمله بدهی خارجی 250 میلیارد دلاری رو به رو است .
مردم مالزی، ماهاتیر محمد را به عنوان بنیانگذار توسعه اقتصادی در این کشور می شناسند و او نیز بلافاصله پس از روی کار آمدنش اعلام کرد که از تمام ظرفیت ها برای کاهش بدهی های خارجی کشور به عنوان مهمترین چالش توسعه ای این کشور استفاده می کند که تجدید نظر در مورد قراردادهای خارجی امضا شده در دولت پیشین از جمله اقدام های ضروری دراین زمینه است.
قرارداد مشترک خط آهن سریع السیر مالزی - سنگاپور در جریان آخرین سفرهای خارجی نجیب رزاق نخست وزیر پیشین در سال 2017 (دیماه 96 ) به سنگاپور امضا شد.
طبق گزارش های رسانه ای، قرار بود پروژه ساخت 35 کیلومتر خط آهن سریع السیر از ایالت جوهور مالزی به سنگاپور تا سال 2026 میلادی به اتمام برسد که سهم سنگاپور در این پروژه 15 کیلومتر بود.
گفته شد درصورت تکمیل این پروژه در هر ساعت 10 هزار نفر مسافر میان دو کشور جابه جا خواهند شد.
جوهور یکی از شهرهای مالزی و مرکز ایالت «جوهور» این کشور است. این شهر مرزی ، بین مالزی و سنگاپور همسایه جنوبی مالزی قرار دارد و دروازه جنوبی کشور مالزی به این دولت - شهر به شمار می‌آید.
اکنون که دولت منتخب مردم مالزی زمام امور را در این کشور به دست گرفته و میراث دار بزرگترین بدهی است، نخستین پروژه اقتصادی خارجی را مورد تجدید نظر قرار داد.
رسانه های مالزی به نقل از ماهاتیر محمد گزارش دادند که مالزی پروژه اقتصادی مزبور را رها می کند و به طور بالقوه باید جریمه 500 میلیون رینگیتی آن را بپردازد.
وزارت حمل و نقل سنگاپور نیز در پاسخ به خبرگزاری رسمی مالزی 'برناما' روز سه شنبه اعلام کرد این کشور هنوز اطلاع رسمی در مورد طرح اقتصادی مشترک خط آهن سریع السیر دریافت نکرده است.
وزارتخانه یاد شده خاطرنشان کرد: سنگاپور و مالزی توافق کرده اند تا این پروژه اقتصادی براساس منافع مشترک و متقابل و تعهدات قرارداد دو جانبه انجام شود و سنگاپور منتظر ارتباطات رسمی دراین زمینه است.
ماهاتیر محمد افزود: این تصمیم نهایی است، اما اجرای آن طول خواهد کشید، زیرا مالزی با سنگاپور در این زمینه قرارداد دارد و دراین زمینه مذاکره خواهد کرد، زیرا این پروژه هزینه های بسیاری برای مالزی دارد و بازدهی اقتصادی زیادی به دلیل کوتاه بودن این مسیر در آن وجود ندارد.
وی در یک کنفرانس خبری دراین زمینه افزود: ضرورت دارد مالزی برخی پروژه های غیر ضروری از جمله پروژه خط آهن سنگاپور را کنار گذارد. پروژه ای که 28 میلیارد دلار برای مالزی هزینه دارد، اما درآمدی از آن برای کشور حاصل نمی شود.
علاوه براین 'لی هسین لونگ' نخست وزیر سنگاپور دو هفته پیش و تنها چند روز پس از پیروزی دولت جدید به عنوان دومین مقام ارشد خارجی به مالزی سفر کرد و در جریان دیدارهایش با ماهاتیر محمد و مسئولان این کشور تلاش کرد تا این قرارداد به قوت خود باقی بماند.
نخست وزیر 'لی' پیشتر در مجلس سنگاپور هدفش از سفر به مالزی را گفت وگو با مسئولان جدید مالزی در مورد منافع مشترک دو کشور اعلام کرده بود.
موضوع بدهی های خارجی مالزی آن گونه برای مسئولان جدید این کشور اهمیت و دارای وزنه اقتصادی سنگین است که نخستین واکنش آنها نیز در این زمینه کاهش 10 درصدی حقوق وزیران به عنوان اولین مصوبه هیات دولت ماهاتیر محمد بود.
البته به نظر می رسد ،این اقدام که در افکار عمومی مالزی بازخورد بسیار مثبتی داشت ، صرفا شروعی برای اقدامات جدی تر درمان بیماری سیستم اقتصادی این کشور بود.
چند روز پیش عزیزه اسماعیل معاون ماهاتیر محمد نیز گفت که تمام مسئولان این کشور باید میزان دارایی های خود را اعلام کنند.
واکنش مثبت به اقدامات اقتصادی ماهاتیر محمد در میان مردم این کشورنیز با پویش ملی توسط گروههای مردمی به منظور کمک به دولت در پرداخت بدهی ها نقش بست.
این پویش پس از آن شکل گرفت که ماهاتیر ارقام جدیدی از میزان بدهی های این کشور اعلام کرد.
دولت پیشین مالزی رقم بدهی‌های این کشور را در سپتامبر 2017 (شهریور 96)، 687.43 میلیارد رینگت (162 میلیارد دلار) اعلام کرده بود، اما «ماهاتیر محمد» نخست وزیر جدید میزان بدهی های خارجی را بیش از هزار میلیارد رینگت (251.5 میلیارد دلار) عنوان کرد و گفت: بر اساس یافته‌های ما، وضعیت دارایی کشور فرسایش چشمگیری داشته به طوری که برای پرداخت بدهی‌هایمان، دچار مشکلاتی هستیم.
«نیک شازارینا باکتی» دانش‌آموخته حقوق 27 ساله مالزیایی در پی این اظهارات، کمپین گلریزان برای کمک به بدهی‌های این کشور را راه انداخت و از مردم مالزی خواست تا حمایت از آن، دولت منتخب خود را در پرداخت بدهی‌ها همراهی کنند.
پیش از این گزارش شده بود که بدهی دولت مالزی سالیانه به طور میانگین 10 درصد افزایش داشته که در سال 2007، رقم آن 266.72 میلیارد رینگت (67 میلیارد دلار) بوده است.
«نیک شازارینا باکتی» از اعضای گروه مدنی «خواهران اسلام» مالزی هدف از این کار را خلق دومین حماسه ملی پس از رای بی سابقه مردم به ائتلاف ماهاتیر محمد در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور، برای کمک مالی به دولت جدید در کاهش بدهی های خارجی دانسته است.
گزارش: مریم شفیعی
آساق **1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
دولت کشمیر حفاظت از امنیت 5 تن از جدایی طلبان را پس گرفت
رسانه پاکستانی: هیاتی از این کشور به ایران سفر می کند
اشرف غنی: صلح از افغانستان دریغ شده است
چین: آمریکا به دنبال حضور نظامی در دریای جنوبی است
40 سالگی انقلاب اسلامی ایران به روایت رسانه پاکستانی
هند تعرفه واردات کالا از پاکستان را 200 درصد افزایش داد
کره شمالی زنده بودن دو ربوده شده ژاپنی را تایید کرد
یک پایگاه موشکی اعلام نشده دیگر در کره شمالی شناسایی شد
ژاپن: فشارهای جهانی کیم را پای مذاکره با ترامپ نشاند
گمانه زنی ها در مورد علت تعویق سفر بن سلمان به پاکستان