ماهاتیر، اقتصاد بیمار مالزی را جراحی می کند

10:04 ۲۶ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 81 0
ماهاتیر، اقتصاد بیمار مالزی را جراحی می کند

کوالالامپور - ایرنا - دولت جدید مالزی پس از آنکه اعلام کرد، با بیش از 250 میلیارد دلار بدهی با بزرگترین چالش اقتصادی در دهه های گذشته مواجه است، همه گزینه ها از جراحی های اقتصادی مانند حذف برخی قراردادهای خارجی و پویش ملی روی میز قرار گرفت تا عزم دولت و مردم برای رفع این چالش منشا اثر باشد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، روی کار آمدن دولت «ائتلاف امید» به رهبری ماهاتیر محمد، هرچند مهمترین رویداد سیاسی این کشور در مدت بیش از دو دهه گذشته محسوب می شود، اما دولت جدید با معضلات زیادی از جمله بدهی خارجی 250 میلیارد دلاری رو به رو است .
مردم مالزی، ماهاتیر محمد را به عنوان بنیانگذار توسعه اقتصادی در این کشور می شناسند و او نیز بلافاصله پس از روی کار آمدنش اعلام کرد که از تمام ظرفیت ها برای کاهش بدهی های خارجی کشور به عنوان مهمترین چالش توسعه ای این کشور استفاده می کند که تجدید نظر در مورد قراردادهای خارجی امضا شده در دولت پیشین از جمله اقدام های ضروری دراین زمینه است.
قرارداد مشترک خط آهن سریع السیر مالزی - سنگاپور در جریان آخرین سفرهای خارجی نجیب رزاق نخست وزیر پیشین در سال 2017 (دیماه 96 ) به سنگاپور امضا شد.
طبق گزارش های رسانه ای، قرار بود پروژه ساخت 35 کیلومتر خط آهن سریع السیر از ایالت جوهور مالزی به سنگاپور تا سال 2026 میلادی به اتمام برسد که سهم سنگاپور در این پروژه 15 کیلومتر بود.
گفته شد درصورت تکمیل این پروژه در هر ساعت 10 هزار نفر مسافر میان دو کشور جابه جا خواهند شد.
جوهور یکی از شهرهای مالزی و مرکز ایالت «جوهور» این کشور است. این شهر مرزی ، بین مالزی و سنگاپور همسایه جنوبی مالزی قرار دارد و دروازه جنوبی کشور مالزی به این دولت - شهر به شمار می‌آید.
اکنون که دولت منتخب مردم مالزی زمام امور را در این کشور به دست گرفته و میراث دار بزرگترین بدهی است، نخستین پروژه اقتصادی خارجی را مورد تجدید نظر قرار داد.
رسانه های مالزی به نقل از ماهاتیر محمد گزارش دادند که مالزی پروژه اقتصادی مزبور را رها می کند و به طور بالقوه باید جریمه 500 میلیون رینگیتی آن را بپردازد.
وزارت حمل و نقل سنگاپور نیز در پاسخ به خبرگزاری رسمی مالزی 'برناما' روز سه شنبه اعلام کرد این کشور هنوز اطلاع رسمی در مورد طرح اقتصادی مشترک خط آهن سریع السیر دریافت نکرده است.
وزارتخانه یاد شده خاطرنشان کرد: سنگاپور و مالزی توافق کرده اند تا این پروژه اقتصادی براساس منافع مشترک و متقابل و تعهدات قرارداد دو جانبه انجام شود و سنگاپور منتظر ارتباطات رسمی دراین زمینه است.
ماهاتیر محمد افزود: این تصمیم نهایی است، اما اجرای آن طول خواهد کشید، زیرا مالزی با سنگاپور در این زمینه قرارداد دارد و دراین زمینه مذاکره خواهد کرد، زیرا این پروژه هزینه های بسیاری برای مالزی دارد و بازدهی اقتصادی زیادی به دلیل کوتاه بودن این مسیر در آن وجود ندارد.
وی در یک کنفرانس خبری دراین زمینه افزود: ضرورت دارد مالزی برخی پروژه های غیر ضروری از جمله پروژه خط آهن سنگاپور را کنار گذارد. پروژه ای که 28 میلیارد دلار برای مالزی هزینه دارد، اما درآمدی از آن برای کشور حاصل نمی شود.
علاوه براین 'لی هسین لونگ' نخست وزیر سنگاپور دو هفته پیش و تنها چند روز پس از پیروزی دولت جدید به عنوان دومین مقام ارشد خارجی به مالزی سفر کرد و در جریان دیدارهایش با ماهاتیر محمد و مسئولان این کشور تلاش کرد تا این قرارداد به قوت خود باقی بماند.
نخست وزیر 'لی' پیشتر در مجلس سنگاپور هدفش از سفر به مالزی را گفت وگو با مسئولان جدید مالزی در مورد منافع مشترک دو کشور اعلام کرده بود.
موضوع بدهی های خارجی مالزی آن گونه برای مسئولان جدید این کشور اهمیت و دارای وزنه اقتصادی سنگین است که نخستین واکنش آنها نیز در این زمینه کاهش 10 درصدی حقوق وزیران به عنوان اولین مصوبه هیات دولت ماهاتیر محمد بود.
البته به نظر می رسد ،این اقدام که در افکار عمومی مالزی بازخورد بسیار مثبتی داشت ، صرفا شروعی برای اقدامات جدی تر درمان بیماری سیستم اقتصادی این کشور بود.
چند روز پیش عزیزه اسماعیل معاون ماهاتیر محمد نیز گفت که تمام مسئولان این کشور باید میزان دارایی های خود را اعلام کنند.
واکنش مثبت به اقدامات اقتصادی ماهاتیر محمد در میان مردم این کشورنیز با پویش ملی توسط گروههای مردمی به منظور کمک به دولت در پرداخت بدهی ها نقش بست.
این پویش پس از آن شکل گرفت که ماهاتیر ارقام جدیدی از میزان بدهی های این کشور اعلام کرد.
دولت پیشین مالزی رقم بدهی‌های این کشور را در سپتامبر 2017 (شهریور 96)، 687.43 میلیارد رینگت (162 میلیارد دلار) اعلام کرده بود، اما «ماهاتیر محمد» نخست وزیر جدید میزان بدهی های خارجی را بیش از هزار میلیارد رینگت (251.5 میلیارد دلار) عنوان کرد و گفت: بر اساس یافته‌های ما، وضعیت دارایی کشور فرسایش چشمگیری داشته به طوری که برای پرداخت بدهی‌هایمان، دچار مشکلاتی هستیم.
«نیک شازارینا باکتی» دانش‌آموخته حقوق 27 ساله مالزیایی در پی این اظهارات، کمپین گلریزان برای کمک به بدهی‌های این کشور را راه انداخت و از مردم مالزی خواست تا حمایت از آن، دولت منتخب خود را در پرداخت بدهی‌ها همراهی کنند.
پیش از این گزارش شده بود که بدهی دولت مالزی سالیانه به طور میانگین 10 درصد افزایش داشته که در سال 2007، رقم آن 266.72 میلیارد رینگت (67 میلیارد دلار) بوده است.
«نیک شازارینا باکتی» از اعضای گروه مدنی «خواهران اسلام» مالزی هدف از این کار را خلق دومین حماسه ملی پس از رای بی سابقه مردم به ائتلاف ماهاتیر محمد در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور، برای کمک مالی به دولت جدید در کاهش بدهی های خارجی دانسته است.
گزارش: مریم شفیعی
آساق **1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب
با همان لباس نظامی آمد و بین غلامرضا مصباحی‌مقدم و سیدابراهیم رئیسی نشست. در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر فیروزآبادی سوژه قابل‌توجه عکاسان خبری حاضر در جلسه مجمع بود. دلیل آن‌هم خبری بود که در روزهای گذشته فضای مجازی و رسانه‌ها را درنوردیده بود با عنوان «ویلای لواسان» که جنبش عدالتخواه دانشجویی ابتدا منتشرکننده این خبر بود.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
پوشش نامتعارف خانم بازیگر در یک شبکه ماهواره ای-عکس
لادن طباطبایی ویدئویی را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت که در این ویدئو در برنامه ای در شبکه من و تو حضور پیدا کرده است و در مورد بیماری اوتیسم توضیح می دهد.
حمایت متفاوت خانم بازیگر از ˮسردار آزمونˮ -عکس
«لیلا بلوکات» ، عکس زیر را در حمایت از سردار آزمون در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
تهدیدهای داعش برای پاکستان
فعالیت ایران در زمینه مدیریت بلایای طبیعی موفق ارزیابی شد
دو کره مذاکرات نظامی برگزار می کنند
کارت قرمز استرالیا به چین
چین با مسابقه تسلیحاتی در فضا مخالفت کرد
سرکرده جدید طالبان پاکستان مشخص شد
چین شرکت های چند ملیتی را به مقابله با آمریکا فراخواند
انتخابات پیش روی پاکستان و چالش های فراروی
هند 1000 هواپیمای غیر نظامی از آمریکا می خرد
اقتصاد قربانی سیاست، آمریکا عامل اختلاف چین و استرالیا