ترکیه و پاکستان در مسیر گسترش روابط دفاعی

09:55 ۲۶ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 34 0
ترکیه و پاکستان در مسیر گسترش روابط دفاعی

اسلام آباد - ایرنا - با امضاء توافق نامه فروش 30 فروند بالگرد جنگی ترکیه از نوع T129 به پاکستان، روابط دفاعی بین دو کشور وارد مرحله جدیدی شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، پاکستان و ترکیه گرچه مرز مشترک ندارند، اما به‌دلیل آنکه در یک منطقه ژئوپلیتیکی واقع شده‌اند و در سازمان همکاری اقتصادی (اکو) عضو هستند، منافع و مسائل مشترک دارند.
پاکستان پس از استقلال خود، تلاش کرد با طرح شعارهای اسلامی روابط خود را با دیگر کشورهای جهان اسلام گسترش دهد و ترکیه نیز یکی از کشورهای قدرتمند جهان اسلام است.
پاکستان نیز از منظر توازن قوا در شبه قاره هند، به برقراری روابط مستحکم با ترکیه نیازمند است.
با توجه به اینکه پاکستان در همسایگی خود هند را با وسعت،‌ جعمیت و توانایی های اقتصادی و نظامی بیشتر می بیند، به دنبال این است که برای گسترش توان دفاعی خود، تعامل خود را با دیگر کشورها افزایش دهد.
یکی از مهم ترین این راه ها علاوه بر تعامل با قدرت های جهانی، افزایش روابط با قدرت های منطقه ای به خصوص ترکیه است، از این رو پاکستان علاقه مند است که برای توازن در مقابل هند روابط خوب و بادوامی با ترکیه داشته باشد.
هرچند پاکستان از توان ایران نیز پیش از این در این زمینه استفاده کرده و پاکستان پیش از انقلاب اسلامی ایران، همواره بر ایران و قدرت سیاسی- نظامی ایران تکیه داشت و از طرف حکومت وقت ایران نیز حمایت می شد.
در چند جنگی که بین پاکستان و هند به وقوع پیوست،‌ پاکستان تا حدودی از حمایت ها و پشتیبانی های حکومت وقت ایران برخوردار بوده است.

*** پیشینیه روابط سیاسی و نظامی ترکیه و پاکستان
سال ۱۹۵۴ میلادی ( 1333 خورشیدی) پیمان همکاری سیاسی - اقتصادی پاکستان با ترکیه امضاء شد و عضویت پاکستان در سپتامبر 1955 (مهرماه 1334) در پیمان بغداد که بعد‌ها به 'سنتو' تغییر نام داد، روابط پاکستان و ترکیه را وارد دوران جدیدی کرد.
پس از آن با تشکیل سازمان همکاری‌های منطقه‌ای در سال ۱۹۶۳ همکاری‌های دو کشور افزایش یافت.
سال ۱۹۸۰ پس از کودتای اورن در ترکیه ضیاءالحق سعی نمود روابط پاکستان را با این کشور توسعه دهد، بدین منظور دیدارهای متوالی از ترکیه داشت.
ضیاءالحق در اوت ۱۹۸۳ (شهریورماه 1362 خورشیدی) برای سومین بار در طی سه‌سال از ترکیه دیدن کرد و اورن نیز در نوامبر ۱۹۸۱ و دسامبر ۱۹۸۲ به پاکستان رفت.
سال ۱۹۹۲ نخست وزیران دو کشور پاکستان و ترکیه یادداشت تفاهم مشترکی در اسلام‌آباد برای گسترش همکاری دو جانبه در زمینه‌های مختلف امضاء کردند.
بر این اساس همچنین در سال ۱۹۹۳ موافقت‌نامه‌ای بین نیروی دریائی پاکستان و یک شرکت ترک برای ساخت یک لنگر‌گاه در ایالت سند پاکستان به امضاء رسید که به عنوان بزرگ ترین قرارداد بین این کشور و یک شرکت ترک تلقی شد.
دسامبر ۱۹۹۳ بی‌نظیر بوتر نخست وزیر فقید پاکستان از ترکیه دیدار کرد و در آن دیدار، در مورد تحکیم روابط تجاری دو کشور و سرمایه‌گذاری مشترک در جمهوری‌های آسیای مرکزی مذاکراتی انجام شد.
رئیس جمهور وقت پاکستان نیز سپتامبر ۱۹۹۴ از ترکیه دیدار و با مقامات آن کشور مذاکره کرد.
نیمه اوت ۱۹۹۶ نجم‌الدین اربکان نخست وزیر وقت ترکیه از پاکستان یک دیدار سه روزه داشت.
۱۹ دسامبر ۱۹۹۷ (28 آذرماه 1376) رئیس جمهور وقت ترکیه سلیمان دمیرل و نوازشریف در پاکستان ملاقات کرده و در زمینهٔ تقویت روابط دو جانبه گفت و گو کردند.
'اسماعیل جم' وزیر امور خارجه ترکیه در آوریل ۱۹۹۸ (اردیبهشت ماه 1377) برای تحکیم روابط سیاسی به اسلام‌آباد رفت.
ژوئیهٔ ۱۹۹۸ هیأت 10 نفره از وزارت دفاع ترکیه از پاکستان بازدید کرد و 'رفیق تارر' رئیس جمهور وقت پاکستان در اکتبر همان سال برای شرکت در مراسم جشن آزادی ترکیه از آنکارا بازدید به عمل آورد.
در زمینه تحکیم روابط پارلمانی رئیس مجلس ترکیه، ۲۲ نوامبر ۱۹۹۸ (اول آذرماه 1377) از اسلام‌‌آباد دیدار کرد.
رئیس ستاد نیروی زمینی ترکیه برای حضور در مانور نظامی مشترک دو کشور در نیمه دسامبر وارد اسلام‌آباد شد و یک هیأت عالی‌رتبه دفاعی ترکیه به ریاست فرمانده دانشکده هوایی ترکیه برای بازدید رسمی شش روزه در مارس ۱۹۹۹ (فروردین ماه 1378) از اسلام‌آباد دیدار کرد.
اوایل سپتامبر همان سال، احمدخان معاون وزارت امور خارجه به منظور تبادل نظر با همتای ترک خود پیرامون روابط دوجانبه و امور منطقه‌ای که جزو مشورت سالانه دو کشور می‌باشد عازم آنکارا شد.
نوازشریف نخست وزیر وقت پاکستان نیز، ۲۷ اوت ۱۹۹۹ (پنجم شهریورماه 1378) برای اظهار همبستگی با زلزله‌زدگان ترکیه به این کشور رفت.
پس از کودتای نظامی ژنرال مشرف در هشتم نوامبر ۱۹۹۹ (هفدهم آبانماه 1378) برای تحکیم روابط دو جانبه به ترکیه سفر کرد.
آوریل ۲۰۰۰ (اردیبهشت ماه سال 1379) رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ترکیه و پاکستان به منظور بررسی زمینه‌های توسعه همکاری تجاری وارد اسلام‌آباد شد.

*** همکاری های اقتصادی ترکیه و پاکستان
مقامات عالی رتبه پاکستان و ترکیه در بیانیه سال 2016 میلادی بر تقویت روابط راهبردی به توافق رسیدند و در تاریخ روابط دیپلماتیک دو کشور، ترکیه از موضع پاکستان در سازمان ملل برای برخورداری از حق تعیین سرنوشت مردم کشمیر ( تحت کنترل هند )حمایت کرده است.
آنکارا همچنین از پیوستن اسلام آباد به گروه کشورهای تامین کننده انرژی هسته ای حمایت می کند.
پس از استقلال پاکستان در سال 1947 میلادی، ترکیه از نخستین کشورهای جهان بود که استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و از سوی دیگر نیز، پاکستان و ترکیه از بنیانگذاران سازمان همکاری های اقتصادی و عضو سازمان کشورهای در حال توسعه (D-8) هستند.
دو کشور همچنین اخیرا در خصوص گسترش تجارت آزاد وارد مذاکره شده اند.
ترکیه همچنین نقش موثری در آموزش افسران نیروی هوایی پاکستان داشته است به نحوی که پاکستان توانسته است با کمک ترکیه از کادر نیروی هوایی خوبی برخوردار شود.
نیروی هوایی پاکستان همچنین با کمک نیروی هوایی ترکیه توانسته است هواپیماهای جنگی F-16 را به روز رسانی کند.
آوریل 1954 میلادی بود که معاهده گسترش همکاری ها و دوستی بین دو کشور به امضاء رسید.
پاکستان و ترکیه در زمان جنگ سرد بین آمریکا و شوروی با پیوستن به معاهده سنتو به رهبری آمریکا برای جلوگیری از نفوذ کمونیسم به منطقه با یکدیگر همکاری کردند.
هر چند پاکستان پیش از این، فروشنده سلاح و مهمات به ترکیه بود، در زمان کنونی اسلام آباد تمایل خود را برای تامین نیازمندیهای دفاعی خود از ترکیه نشان داده است.
سال 2003 میلادی آنکارا و اسلام آباد 'گروه گفت گوهای دو جانبه' برای توسعه همکاری های دفاعی را تاسیس کردند و اعضای این گروه به مسئولان بلند پایه دو کشور برای نحوه گسترش روابط دفاعی و همچنین استفاده از فرصت های موجود مشاوره می دهد.
در نتیجه نشست اخیر گروه گفت و گوهای دوجانبه، ترکیه 37 فروند هواپیمای T-37 به همراه قطعات آن به نیروی هوایی پاکستان اهدا کرد.
ترکیه همچنین علاقه مندی خود را برای خرید هواپیمای مشتاق MFI-17 از پاکستان اعلام کرده است و از سویی نیز، برای ارتقاء و نوسازی سه زیردریایی پاکستان با این کشور همکاری می کند.

*** سفر فرمانده وقت ارتش پاکستان به ترکیه
سال 1394 بود که «راحیل شریف» فرمانده وقت ارتش پاکستان برای انجام سفر سه روزه راهی ترکیه شد و در ملاقات با «محمد وجدی گونول» همتای وقت ترک خود اظهار داشت:تروریسم دشمن مشترک دو کشور است و اسلام‌آباد آماده است تا برای مبارزه با تروریست‌ها با آنکارا همکاری کند.
راحیل شریف در ملاقات‌ با وزیر وقت دفاع ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم، آموزش نظامی سربازان ترکیه و همکاری اطلاعاتی به توافقاتی دست یافت.
ترکیه و پاکستان هم اکنون در حال همکاری بر روی چندین پروژه دفاعی هستند.

*** سفر نخست وزیر پاکستان به ترکیه
شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان28 مهرماه سال 96 در سخنانی در نشست مشترک خبری با 'بنعلی یلدریم' نخست وزیر ترکیه در استانبول اعلام کرد:بر این باوریم که ملت دو کشور با یکدیگر دوست هستند، از این حیث، دوست ترکیه دوست ما و دشمن ترکیه، دشمن ماست.
وی انتقال روابط حسنه به نسل های آینده را وظیفه ملی خود دانست و افزود: از حمایت همیشگی ترکیه از کشورمان به ویژه در مساله کشمیر قدردانی می کنیم، همچنین از موضع ترکیه در مسائل میانمار و فلسطین نیز حمایت می کنیم.
عباسی با تشریح مبارزه دو کشور با تروریسم اظهار داشت:نیروهای مسلح پاکستان در مبارزه با تروریسم تمامی تلاش های خود را به کار گرفته و در محکومیت این پدیده و ریشه کن کردن آن در کنار ترکیه هستند. ما آماده ارایه هر نوع کمک در این زمینه هستیم.
شاهد خاقان عباسی همچنین با بیان اینکه ترکیه نقش مهمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی پاکستان ایفا می کند، تصریح کرد: سرمایه گذاری بازرگانان و کارآفرینان ترک در پاکستان همچنان ادامه دارد.
نخست وزیر پاکستان در پایان سخنانش بار دیگر از دولت ترکیه بابت کمک هایش به کشورش قدردانی کرده و گفت: ما خواهان پیشرفت و رفاه ترکیه هستیم.

*** همکاری نظامی ترکیه و پاکستان طی سال های گذشته
ارتش ترکیه و پاکستان به منظور آمادگی نظامی هر از چند گاهی مانورهای مشترک نظامی برگزار می کنند، به عنوان مثال، سال گذشته یک گروه متعلق به نیروی هوایی ترکیه به مناسبت هفتادمین سالگرد استقلال پاکستان در رژه سالانه ارتش این کشور در اسلام آباد شرکت کرد.
نیروی دریایی پاکستان نیز علاقه خود را برای خرید کشتی های جنگی ساخت ترکیه اعلام کرده است.
ارتش پاکستان همچنین برای خرید تانک های پیشرفته ترکیه از نوع (MBT) Altay اظهار علاقه کرده است.
بالگرد تهاجمی و شناسایی تاکتیکی نوع «T129» با قابلیت و امکانات ملی، از سوی صنایع هوا و فضای ترکیه برای تامین نیازهای ارتش این کشور و همچنین صادرات ساخته شده است.
بالگرد «T129» دارای قابلیت عملکرد بالای مانور، حمل سلاح، قدرت دید، صدا و رادار صوت پایین و سطح مقاومت بالا است.
این ویژگی ها به بالگرد توان عملیاتی فوق العاده و همه جانبه در جنگ های مختلف می دهد.
این بالگرد قابلیت حمل 76 راکت غیر هدایت شونده برای ماموریت های پشتیبانی هوایی نزدیک و حمل 500 توپ 20 میلیمتری حامل مهمات را دارا است.
بالگرد ' T129' که از سوی صنعت هوایی ترکیه و با مشارکت شرکت ' AgustaWestland' طراحی شده است در مراسم رژه نظامی 23 مارس امسال به مناسبت روز پاکستان در اسلام آباد شرکت کرد.
رسانه ها می گویند که با خرید این بالگرد از سوی پاکستان، روابط دو جانبه و همکاری دیرین در زمینه های دفاعی بین آنکارا و اسلام آباد گسترش خواهد یافت.
آساق**6125**1337


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شَعربافی خراسان، هنری در آستانه فراموشی
مشهد- ایرنا- شَعربافی یا دست بافی در خطه خراسان، از گذشته های دور به عنوان یکی از مشاغل و هنرهای دستی محسوب می شده که این روزها چرخ این صنعت، کند می چرخد و هنر شَعربافی در آستانه فراموشی قرار گرفته است.
سرای فخریه در تهران پلمب شد
تهران- ایرنا- شهردار منطقه 12 تهران اعلام کرد: سرای فخریه به دلیل نداشتن ایمنی با دستور دادستانی پلمب شد.
باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد
تهران- ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مطرح شدن بحث مذاکره مستقیم با آمریکا از سوی برخی چهره های سیاسی گفت: بنابر گفته رئیس دولت اصلاحات باید در برابر بیگانگان صدای واحدی از ایران به گوش برسد.
هوای کرمانشاه ناسالم است
کرمانشاه - ایرنا - کارشناس پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه اعلام کرد که هوای مرکز استان برای گروه های حساس و در معرض خطر ناسالم است.
قاچاقچیان در بوشهر 650 میلیارد ریال جریمه شدند
بوشهر- ایرنا- مدیرکل تعزیرات حکومتی استان بوشهر گفت: درسال گذشته قاچاقچیان کالا در این استان به پرداخت 650 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.
افزون بر50 درصد جرائم فردی توسط معتادان انجام می شود
زاهدان - ایرنا - فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از 50 درصد جرائم فردی در این استان توسط معتادان انجام می شود که لازم است در رابطه با درمان این افراد برنامه ریزی و اقدام های لازم صورت گیرد.
کهگیلویه و بویراحمد در مسیر اصلاح الگوی کشت
گچساران - ایرنا - کشاورزان استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد با هدف کاهش مصرف آب و افزایش میزان درآمد در مسیر اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی حرکت می کنند و در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند.
نگاه عادلانه نظام اسلامی به آموزش کودکان خارجی
کرج- ایرنا- نگاه بشردوستانه نظام جمهوری اسلامی به ملت های ستمدیده همواره درمسائل مختلفی مانند رعایت حقوق کودکان و دانش آموزان خارجی مقیم ایران تجلی یافته، موضوعی که مصادیق آن در مدارس استان البرز به خوبی آشکار است.
وسوسه آب و همهمه خاک در بیابان
بجنورد- ایرنا- خشکسالی و کاهش بارندگی ها از مناطق بیابانی خراسان شمالی، محیطی خشک و شکننده ساخته است، به طوریکه کاهش بارندگی ها سبب شده تا از گستره 2 میلیون و 800 هزار هکتاری استان، بیش از 183 هزار هکتار آن نام بیابان به خود بگیرد.
تعاونی ها پیش درآمدی بر اشتغال پایدار و رونق اقتصادی
خرم آباد - ایرنا - بنا بر اصول اقتصادی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقتصاد تعاونی در کنار بخش های خصوصی و دولتی به عنوان یکی از بخش های سه گانه اقتصاد کشور تعریف شده اند که استفاده از این ظرفیت ها با تاکید بر فرهنگ کارعمومی می تواند به نتایج اثربخشی در رونق اقتصادی منتهی شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد
پاشازاده گفت: بعید می‌دانم علیرغم این که ما نیاز به پیروزی داریم کی روش تغییری در سبک بازی تیمش در این بازی بدهد. چرا که با همین شیوه دفاع و ضد حمله می توان پرتغال را شکست داد.
پشت پرده ممنوعیت واردات خودرو چیست؟
شواهد نشان می دهد که صنعت خودرو تحت حاکمیت یک جریان سیاسی در بدنه تصمیم گیر و مدیریتی، در حال تحول به نفع چند شرکت خاص است. شرکت هایی که منافع شان در حمایت سیاسی دولت، حذف رقبای بازار و پایین نگه داشتن تعرفه واردات قطعه است
سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب
با همان لباس نظامی آمد و بین غلامرضا مصباحی‌مقدم و سیدابراهیم رئیسی نشست. در جلسه دیروز مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرلشکر فیروزآبادی سوژه قابل‌توجه عکاسان خبری حاضر در جلسه مجمع بود. دلیل آن‌هم خبری بود که در روزهای گذشته فضای مجازی و رسانه‌ها را درنوردیده بود با عنوان «ویلای لواسان» که جنبش عدالتخواه دانشجویی ابتدا منتشرکننده این خبر بود.
سوتی وحشتناک در یک برنامه‌ ورزشی-فیلم
مهمان خارجی که در برنامه آیو اسپرت دعوت بود در پاسخ به این سوال که موسیقی ایرانی گوش می‌دهد جواب جالبی داد.
پوشش نامتعارف خانم بازیگر در یک شبکه ماهواره ای-عکس
لادن طباطبایی ویدئویی را در صفحه اینستاگرامش به اشتراک گذاشت که در این ویدئو در برنامه ای در شبکه من و تو حضور پیدا کرده است و در مورد بیماری اوتیسم توضیح می دهد.
تهدیدهای داعش برای پاکستان
فعالیت ایران در زمینه مدیریت بلایای طبیعی موفق ارزیابی شد
دو کره مذاکرات نظامی برگزار می کنند
کارت قرمز استرالیا به چین
چین با مسابقه تسلیحاتی در فضا مخالفت کرد
سرکرده جدید طالبان پاکستان مشخص شد
چین شرکت های چند ملیتی را به مقابله با آمریکا فراخواند
انتخابات پیش روی پاکستان و چالش های فراروی
هند 1000 هواپیمای غیر نظامی از آمریکا می خرد
اقتصاد قربانی سیاست، آمریکا عامل اختلاف چین و استرالیا