افزایش تنش سیاسی میان هند و پاکستان

09:38 ۲۱ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 27 0
افزایش تنش سیاسی میان هند و پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - هند با اعلام اینکه ایالت 'گلگیت بلتستان' نیز بخشی از منطقه کشمیر و جزو سرزمین مورد مناقشه دو کشور تلقی می‌شود، توجه جامعه جهانی به اعتراضات مردم این خطه را خواستار شد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در پی اعتراض مردم ایالت گلگیت بلتستان به بودجه در نظر گرفته شده از سوی دولت پاکستان، هند تلاش کرد از این وضعیت به نفع خود استفاده کند.
بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه های هندوستان، تلاش پاکستان برای آنچه دهلی نو به عنوان تغییر وضعیت منطقه در یک منطقه کشمیر از آن یاد می کند خشم دولت هند را برانگیخت.
بر اساس گزارش های منتشر شده، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان بیست و یکم ماه 'می' توانست با جلب رضایت شورای محلی منطقه گیلگیت بلتستان واقع در نزدیکی مرز کشمیر و پاکستان، قدرت بیشتری در اداره این منطقه به دست آورد.
این کار باعث خشم هند شد و وزارت خارجه هند با احضار سید حیدر شاه معاون سفیر پاکستان در دهلی نو، به اقدام اسلام آباد برای تغییر وضعیت منطقه گیلگیت بلتستان اعتراض کرد.
وزارت امور خارجه هند نیز سپس در بیانیه ای تاکید کرد که تمامی ایالت جامو و کشمیر که منطقه موسوم به 'گیلگیت بلتستان' را نیز شامل می شود به موجب الحاق آن در سال 1947، بخش جدایی ناپذیر هند است و هرگونه اقدام جهت تغییر وضعیت این منطقه تحت اشغال نظامی و غیر قانونی پاکستان قانونی نیست و غیر قابل قبول است.
در ادامه این بیانیه، هند همچنین تخلیه هرچه سریع تر این منطقه از سوی پاکستان را خواستار شد.
البته این سخنان و واکنش ها با پاسخ پاکستان مواجه شد.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز دوشنبه - دیروز - اعلام کرد که دهلی نو حق دخالت در امور داخلی پاکستان را ندارد.
«محمد فیصل» تصریح کرد: هدف هند از دخالت در امور داخلی پاکستان، دور کردن توجه رسانه های از ظلم و کشتاری است که در کشمیر اشغالی انجام می دهد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاکستان اضافه کرد:بیانیه صادر شده از سوی هند در حمایت از اعتراضات مردم گلیگت بلتستان محکوم است و مردم این مناطق نیز هیچ تمایلی به سوی هند ندارند.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: بخش وسیعی از کشمیر توسط نظامیان هندی اشغال شده است و دولتمردان دهلی‌نو باید پاسخ‌گوی اشغال‌گری خود باشند.
وی ادامه داد: طبق قوانین سازمان ملل مشکل مربوط به ایالت کشمیر باید با رای مردم و ساکنان آن و نه حضور نظامیان حل شود.
البته اقدام دولت پاکستان در خصوص 'گیلگیت بلتستان' با مخالفت 'بلاول بوتو' رهبر حزب مردم و از احزاب مخالف حزب حاکم - مسلم لیگ نواز -مواجه شد.
بلاول بوتو زرداری رهبر حزب مردم طرحی نخست وزیر پاکستان در خصوص 'گیلگیت بلتستان' را اهانت به مردم این منطقه خوانده و ضمن رد آن، گفت: دولت از یک سو با تصویب سی و یکمین اصلاحیه فاتا (مناطق قبایلی)، مردم این منطقه را مستقل (خود مختار) کرد و از سوی دیگر با سلب قدرت قانونگذاری، استقلال مردم گیلگیت بلتستان را سلب کرده و اختیار آن را به نخست وزیر واگذار کرد.
زرداری ادامه داد: وضع این قانون بدون جلب اعتماد مردم و مجلس پیامد های بدی به دنبال خواهد داشت و اجازه نمی دهیم که نخست وزیر یا یک فرد خاص قانونگذاری گیلگیت بلتستان را به دست بگیرد.
به گزارش ایرنا سال گذشته نیز هند از طرح دولت پاکستان در معرفی منطقه گیلگیت بلتستان به عنوان ایالت پنجم این کشور به شدت انتقاد کرد.
گوپال باگلای سخنگوی سابق وزارت امور خارجه هند در این خصوص گفت: این گونه اقدامات نمی تواند واقعیت اشغال غیر قانونی بخش هایی از ایالت جامو و کشمیر توسط پاکستان را تغییر دهد. پاکستان باید این منطقه را تخلیه کند.
هم اکنون منطقه گیلگیت بلتستان از سوی دولت پاکستان به عنوان یک منطقه جغرافیایی جداگانه شناخته می شود که دارای پارلمان و سروزیر مخصوص به خود است.
به نظر می رسد نگرانی چین از مشخص نبودن وضعیت این منطقه که کریدور اقتصادی چین و پاکستان از آن عبور می کند دولت پاکستان را وادار به معرفی تقسیمات جدید کشوری در گیلگیت بالتیستان کرده است.
هند با این کریدور اقتصادی به دلیل عبور آن از منطقه کشمیر مخالف است.
بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قرار دارد.
هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمامی کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

دستیابی به اهداف شعب با تسلط همکاران به خط مشی اعتباری میسر می‌شود
مدیرعامل بانک دی به همراه تعدادی از مدیران با بازدید از سه شعبه شرق تهران، ضمن گفت‌وگو با همکاران و مشتریان، بر جذب سپرده‌های ارزان‌قیمت و وصول مطالبات تاکید کرد.
حمایت ویژه بانک ملی ایران از خوداشتغالی و مشاغل خانگی در سال جاری
بانک ملی ایران در راستای حمایت از بازار اشتغال در فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال، تعداد سه هزار و ۹۵۶ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه خوداشتغالی و مشاغل خانگی با معرفی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های حمایتی پرداخت کرده است.
پیشنهاد مذاکره با آمریکا موضع اصلاح‌طلبان نیست
نامه توصیه صد فعال سیاسی برای مذاکره مستقیم ایران و امریکا در شرایط فعلی، واکنش‌های مختلفی را بر انگیخته که می‌توان براساس همین واکنش‌ها موضوع را از زوایایی مختلف دید.
صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه
هشدار رئیس جمهوری: سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند، ورود دادستان به پرونده ایرانشهر، هشدار درباره تشدید تغییر اقلیم در ایران و اجرای احکام اعدام محمد ثلاث و قاتل بنیتا از جمله عناوین صفحه اول روزنامه‌های امروز کشورند.
خیز بلند دولت در توسعه شبکه حمل و نقل - عبدالله رحمانی*
سنندج - ایرنا - دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته با ایجاد 960 کیلومتر راه، شروع عملیات ساخت فرودگاه سقز و راه آهن همدان - سنندج خیز بلندی برای توسعه شبکه حمل و نقل این استان برداشته است.
نوسانات دمایی ارمغان خشکسالی در کرمان
کرمان - ایرنا -مسافری که حدود 2 دهه میهمان کرمان است و انگار قصد رفتن ندارد این بار نوسانات دمایی است که به بخش عظیمی از محصولات کشاورزی استان خسارت زده و اقتصاد کرمان را با چالش مواجه کرده است.
معلولان و مسیر ناهموار دسترسی به اماکن شهری
قزوین -ایرنا- سختی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، نبود پیاده روها و سرویس های بهداشتی مناسب و مشکل ورود به ساختمان های عمومی و ادارات تنها بخشی از مصائب معلولان، جانبازان و سالمندان در استفاده از خدمات شهری به شمار می رود.
ورود 310 هزار تن گندم تولیدی زنجان به زنجیره غذایی
زنجان - ایرنا - بر اساس پیش بینی های انجام شده از سوی جهاد کشاورزی زنجان، در سال زراعی جاری 310 هزار تن محصول راهبردی گندم با 24 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل در این استان تولید و وارد زنجیره غذایی می شود.
1533پایگاه تابستانی دانش آموزی سازماندهی شد
کرج - ایرنا- قائم مقام سازمان دانش آموزی وزارت آموزش و پرورش گفت: برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان ، یک هزار و533 پایگاه تابستانی در کشور سازماندهی شده است.
رقابت های ووشو دانشجویان کشور در زاهدان آغاز شد
زاهدان - ایرنا - دومین دوره رقابت های ووشو دانشجویان کشور از امروز /سه شنبه/ به مدت 2 روز به میزبانی زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان آغاز شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

4 تن در حادثه تیراندازی در سوئد زخمی شدند
تهران - ایرنا - پلیس سوئد عصر دوشنبه در بیانیه ای از زخمی شدن چهار تن در جریان تیراندازی در مالمو، سومین شهر بزرگ این کشور، خبر داد.
بکرترین منطقه تالش- عکس
شکردشت از زیباترین و بکرترین مناطق تالش است که با آب و هوای مرطوب و خنک کوهستانی‌اش در بهار و تابستان یکی از ییلاقات دامداران تالشی محسوب می شود.
راه های کنترل دیابت را بشناسید
در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد به همین دلیل میزان قندخون افزایش یافته که به آن هایپرگلیسمی می گویند.
استراتژی جالب انصارالله در ورودی‌های شهر الحدیده
تلاش‌های امارات و عربستان برای سیطره بر فرودگاه الحدیده ناکام مانده و نیروهای انصارالله برای ممانعت از پیشروی نیروهای متخاصم خندق‌هایی را در مسیرها حفر کرده‌ و ورودی‌های شهر را با خاکریز و موانع بتنی و خندق بسته‌اند.
کین بهترین بازیکن دیدار انگلیس - تونس شد
کاپیتان تیم ملی انگلیس به عنوان بهترین بازیکن دیدار تیمش برابر تونس انتخاب شد.
بی عقلی آمریکا را مقتدرانه پاسخ می دهیم
اقلیت مسلمان هند، موضوع بازیهای سیاسی احزاب
هند و روسیه از روپیه-روبل در تجارت دفاعی استفاده می کنند
روابط پاکستان و تاجیکستان بر مدار توسعه
رهبر کره شمالی وارد پکن شد
رسانه های چین سفر رهبر کره شمالی به پکن را تایید کردند
رهبر کره شمالی به چین سفر می کند
آمریکا و کره جنوبی رزمایش های خود را به حالت تعلیق در آوردند
ارتش فیلیپین به مواضع داعش درجنوب این کشورحمله کرد
روسیه: آتش بس در افغانستان نباید شامل داعش شود