افزایش تنش سیاسی میان هند و پاکستان

09:38 ۷۷ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 55 0
افزایش تنش سیاسی میان هند و پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - هند با اعلام اینکه ایالت 'گلگیت بلتستان' نیز بخشی از منطقه کشمیر و جزو سرزمین مورد مناقشه دو کشور تلقی می‌شود، توجه جامعه جهانی به اعتراضات مردم این خطه را خواستار شد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در پی اعتراض مردم ایالت گلگیت بلتستان به بودجه در نظر گرفته شده از سوی دولت پاکستان، هند تلاش کرد از این وضعیت به نفع خود استفاده کند.
بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه های هندوستان، تلاش پاکستان برای آنچه دهلی نو به عنوان تغییر وضعیت منطقه در یک منطقه کشمیر از آن یاد می کند خشم دولت هند را برانگیخت.
بر اساس گزارش های منتشر شده، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان بیست و یکم ماه 'می' توانست با جلب رضایت شورای محلی منطقه گیلگیت بلتستان واقع در نزدیکی مرز کشمیر و پاکستان، قدرت بیشتری در اداره این منطقه به دست آورد.
این کار باعث خشم هند شد و وزارت خارجه هند با احضار سید حیدر شاه معاون سفیر پاکستان در دهلی نو، به اقدام اسلام آباد برای تغییر وضعیت منطقه گیلگیت بلتستان اعتراض کرد.
وزارت امور خارجه هند نیز سپس در بیانیه ای تاکید کرد که تمامی ایالت جامو و کشمیر که منطقه موسوم به 'گیلگیت بلتستان' را نیز شامل می شود به موجب الحاق آن در سال 1947، بخش جدایی ناپذیر هند است و هرگونه اقدام جهت تغییر وضعیت این منطقه تحت اشغال نظامی و غیر قانونی پاکستان قانونی نیست و غیر قابل قبول است.
در ادامه این بیانیه، هند همچنین تخلیه هرچه سریع تر این منطقه از سوی پاکستان را خواستار شد.
البته این سخنان و واکنش ها با پاسخ پاکستان مواجه شد.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز دوشنبه - دیروز - اعلام کرد که دهلی نو حق دخالت در امور داخلی پاکستان را ندارد.
«محمد فیصل» تصریح کرد: هدف هند از دخالت در امور داخلی پاکستان، دور کردن توجه رسانه های از ظلم و کشتاری است که در کشمیر اشغالی انجام می دهد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاکستان اضافه کرد:بیانیه صادر شده از سوی هند در حمایت از اعتراضات مردم گلیگت بلتستان محکوم است و مردم این مناطق نیز هیچ تمایلی به سوی هند ندارند.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: بخش وسیعی از کشمیر توسط نظامیان هندی اشغال شده است و دولتمردان دهلی‌نو باید پاسخ‌گوی اشغال‌گری خود باشند.
وی ادامه داد: طبق قوانین سازمان ملل مشکل مربوط به ایالت کشمیر باید با رای مردم و ساکنان آن و نه حضور نظامیان حل شود.
البته اقدام دولت پاکستان در خصوص 'گیلگیت بلتستان' با مخالفت 'بلاول بوتو' رهبر حزب مردم و از احزاب مخالف حزب حاکم - مسلم لیگ نواز -مواجه شد.
بلاول بوتو زرداری رهبر حزب مردم طرحی نخست وزیر پاکستان در خصوص 'گیلگیت بلتستان' را اهانت به مردم این منطقه خوانده و ضمن رد آن، گفت: دولت از یک سو با تصویب سی و یکمین اصلاحیه فاتا (مناطق قبایلی)، مردم این منطقه را مستقل (خود مختار) کرد و از سوی دیگر با سلب قدرت قانونگذاری، استقلال مردم گیلگیت بلتستان را سلب کرده و اختیار آن را به نخست وزیر واگذار کرد.
زرداری ادامه داد: وضع این قانون بدون جلب اعتماد مردم و مجلس پیامد های بدی به دنبال خواهد داشت و اجازه نمی دهیم که نخست وزیر یا یک فرد خاص قانونگذاری گیلگیت بلتستان را به دست بگیرد.
به گزارش ایرنا سال گذشته نیز هند از طرح دولت پاکستان در معرفی منطقه گیلگیت بلتستان به عنوان ایالت پنجم این کشور به شدت انتقاد کرد.
گوپال باگلای سخنگوی سابق وزارت امور خارجه هند در این خصوص گفت: این گونه اقدامات نمی تواند واقعیت اشغال غیر قانونی بخش هایی از ایالت جامو و کشمیر توسط پاکستان را تغییر دهد. پاکستان باید این منطقه را تخلیه کند.
هم اکنون منطقه گیلگیت بلتستان از سوی دولت پاکستان به عنوان یک منطقه جغرافیایی جداگانه شناخته می شود که دارای پارلمان و سروزیر مخصوص به خود است.
به نظر می رسد نگرانی چین از مشخص نبودن وضعیت این منطقه که کریدور اقتصادی چین و پاکستان از آن عبور می کند دولت پاکستان را وادار به معرفی تقسیمات جدید کشوری در گیلگیت بالتیستان کرده است.
هند با این کریدور اقتصادی به دلیل عبور آن از منطقه کشمیر مخالف است.
بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قرار دارد.
هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمامی کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بهترین یخچال فریزرهای سامسونگ در سال ۲۰۱۸
یکی از مهم ترین وسایل آشپزخانه، یخچال فریزر است؛ حتی اگر بتوان خانه ای را بدون اجاق گاز یا مایکروفر تصور کرد، حذف کردن یخچال از آشپزخانه، غیر ممکن به نظر می رسد. پس بهتر است برای خرید این وسیله مهم، از میان برند های موجود یکی را انتخاب کرده تا به هنگام خرید دچار مشکل نشوید و به بررسی انواع مدل های آن بپردازید.
اتفاق عجیب در پمپ‌ بنزین‌های تهران
اگر در یک ماه گذشته گذرتان به بعضی از جایگاه‌های سوخت و به ویژه در ساعات پایانی بیفتد که جایگاه‌ها خلوت‌تر است، با پیشنهادات جالبی مواجه می‌شوید که باعث حیرت است.
اعضای باند کلاهبردار میلیاردی  در البرز دستگیر شدند
کرج - ایرنا- فرمانده انتظامی البرز اعلام کرد که اعضای باند خانوادگی که با شگرد خاص از طعمه های خود مبلغ 20 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بودند، دراین استان دستگیر شدند.
بنیاد علوی 7 هزار شغل ایجاد کرد
بوشهر- ایرنا- مدیر توانمندسازی و مشارکت های مردمی بنیاد علوی گفت: از سال گذشته تاکنون با اجرای 800 طرح اشتغالزایی هفت هزار فرصت شغلی در مناطق روستایی کشور ایجاد شده است.
آسمان گیلان تا فردا بارانی و دریا مواج است
رشت - ایرنا - سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان گفت: آسمان استان طی امروز و فردا (چهارشنبه) بارانی همراه با وزش باد و دریا مواج است.
مهلت برای نصب پرچم در خزر تعیین شد
ساری - ایرنا - معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور به متولیان شناگاه های سواحل دریای خزر سه هفته مهلت داد تا نسبت به نصب پرچم نشانگر سلامت در این مکان ها اقدام کنند.
دوچاپی آیینی ماندگار در سیستان و بلوچستان
زاهدان- ایرنا- موسیقی و رقص سنتی دوچاپی از مهمترین آیین های همزاد با قوم بلوچ است که در مناسبت‌های مختلف اجرا و زمینه ساز همبستگی اجتماعی می‌ شود.
22هزار هکتار باغ در معرض خشکسالی قرار گرفته است
یاسوج- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای آب رسانی سیار به 22هزار هکتار باغ این استان که در معرض خشکسالی قرار گرفته اند به 30 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
تولیت حرم امام از پدر شهیدان فهمیده عیادت کرد
کرج - ایرنا - حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی یادگار امام راحل (ره) از پدر شهیدان فهمیده در کرج عیادت کرد.
هویت امت اسلامی در گرو وحدت است
سنندج - ایرنا - دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مساله اتحاد در جامعه اسلامی نه یک راهبرد و تاکتیک، بلکه بر اساس منابع دینی، هویت امت اسلامی و به فرموده پیامبر اسلام (ص) در گرو وحدت است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه
«سودای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها، آرام‌آرام در حال شدت گرفتن است. عبارتی کوتاه یکی - دو روز است که در سایت‌های مختلف معاملات املاک و سرمایه‌گذاری منتشر می‌شود و مخاطبان را به سرمایه‌گذاری در ترکیه دعوت می‌کند: «سقوط ارزش لیر، فرصت استثنایی برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه».
یک معلول حق ندارد آرایشگاه برود و شیک بپوشد؟
مگر می‌شود آدمی به ظاهر و سر و ریختش برسد و دیگران بپرسند چرا؟ اما خیلی‌ها با الهام، مرضیه، آزاده و ناصر و دیگرانی که دچار نوعی معلولیت هستند، همین رفتار‌های غیر معمول را کرده‌اند و آن‌ها بار‌ها با همین سؤال‌ها مواجه شده‌اند.
حصیر بافی ؛ فصلی شنیدنی از حکایت کهن نی
ساری- ایرنا- میان غربت خاک گرفته هنرهای قدیم دستی و ساخته های لوکس امروزی صدای ناله بافته ای با نقش و نوایی از سرِ درون، ترکیبی از نای و نی به گوش می رسد؛ صدا و بهانه ای برای نشستن پای صحبت های بانوی حصیرباف بابلی.
تیپ خسته «مهران مدیری» در جشن حافظ
امین تارخ جایزه بهترین چهره تلویزیونی را به مهران مدیری اهدا کرد. این جایزه با رای مردمی انتخاب شده بود.
14 قلاده یوزپلنگ در شاهرود مشاهده شد
سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت از محیط زیست سمنان گفت : امسال 14 قلاده یوزپلنگ در منطقه حفاظت شده توران شهرستان شاهرود واقع در شرق این استان مشاهده شد.
پایگاه ارتش در شمال افغانستان بدست طالبان افتاد
چین به امضای لایحه بودجه دفاعی آمریکا واکنش نشان داد
هند نظارت بر مرزهای بنگلادش و میانمار را افزایش داد
چین بازداشت مسلمانان اویغور در اردوگاه ها را رد کرد
ایران با آمریکا مذاکره و جنگ ندارد
سقوط بالگرد در تاجیکستان 5 کشته برجای گذاشت
دولت جدید مالزی برنامه خدمت عمومی جوانان را کنار گذاشت
پاکستانی ها سالروز استقلال کشورشان را جشن گرفتند
دولت جدید پاکستان از دخالت در جنگ های خارجی خودداری کند
کنوانسیون خزر امنیت این پهنه آبی را تقویت می کند