افزایش تنش سیاسی میان هند و پاکستان

09:38 ۲۹۶ روز پیش ایرنا 293 0
افزایش تنش سیاسی میان هند و پاکستان

اسلام آباد - ایرنا - هند با اعلام اینکه ایالت 'گلگیت بلتستان' نیز بخشی از منطقه کشمیر و جزو سرزمین مورد مناقشه دو کشور تلقی می‌شود، توجه جامعه جهانی به اعتراضات مردم این خطه را خواستار شد.

ایرنا

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در پی اعتراض مردم ایالت گلگیت بلتستان به بودجه در نظر گرفته شده از سوی دولت پاکستان، هند تلاش کرد از این وضعیت به نفع خود استفاده کند.
بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه های هندوستان، تلاش پاکستان برای آنچه دهلی نو به عنوان تغییر وضعیت منطقه در یک منطقه کشمیر از آن یاد می کند خشم دولت هند را برانگیخت.
بر اساس گزارش های منتشر شده، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان بیست و یکم ماه 'می' توانست با جلب رضایت شورای محلی منطقه گیلگیت بلتستان واقع در نزدیکی مرز کشمیر و پاکستان، قدرت بیشتری در اداره این منطقه به دست آورد.
این کار باعث خشم هند شد و وزارت خارجه هند با احضار سید حیدر شاه معاون سفیر پاکستان در دهلی نو، به اقدام اسلام آباد برای تغییر وضعیت منطقه گیلگیت بلتستان اعتراض کرد.
وزارت امور خارجه هند نیز سپس در بیانیه ای تاکید کرد که تمامی ایالت جامو و کشمیر که منطقه موسوم به 'گیلگیت بلتستان' را نیز شامل می شود به موجب الحاق آن در سال 1947، بخش جدایی ناپذیر هند است و هرگونه اقدام جهت تغییر وضعیت این منطقه تحت اشغال نظامی و غیر قانونی پاکستان قانونی نیست و غیر قابل قبول است.
در ادامه این بیانیه، هند همچنین تخلیه هرچه سریع تر این منطقه از سوی پاکستان را خواستار شد.
البته این سخنان و واکنش ها با پاسخ پاکستان مواجه شد.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز دوشنبه - دیروز - اعلام کرد که دهلی نو حق دخالت در امور داخلی پاکستان را ندارد.
«محمد فیصل» تصریح کرد: هدف هند از دخالت در امور داخلی پاکستان، دور کردن توجه رسانه های از ظلم و کشتاری است که در کشمیر اشغالی انجام می دهد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاکستان اضافه کرد:بیانیه صادر شده از سوی هند در حمایت از اعتراضات مردم گلیگت بلتستان محکوم است و مردم این مناطق نیز هیچ تمایلی به سوی هند ندارند.
سخنگوی وزارت خارجه پاکستان افزود: بخش وسیعی از کشمیر توسط نظامیان هندی اشغال شده است و دولتمردان دهلی‌نو باید پاسخ‌گوی اشغال‌گری خود باشند.
وی ادامه داد: طبق قوانین سازمان ملل مشکل مربوط به ایالت کشمیر باید با رای مردم و ساکنان آن و نه حضور نظامیان حل شود.
البته اقدام دولت پاکستان در خصوص 'گیلگیت بلتستان' با مخالفت 'بلاول بوتو' رهبر حزب مردم و از احزاب مخالف حزب حاکم - مسلم لیگ نواز -مواجه شد.
بلاول بوتو زرداری رهبر حزب مردم طرحی نخست وزیر پاکستان در خصوص 'گیلگیت بلتستان' را اهانت به مردم این منطقه خوانده و ضمن رد آن، گفت: دولت از یک سو با تصویب سی و یکمین اصلاحیه فاتا (مناطق قبایلی)، مردم این منطقه را مستقل (خود مختار) کرد و از سوی دیگر با سلب قدرت قانونگذاری، استقلال مردم گیلگیت بلتستان را سلب کرده و اختیار آن را به نخست وزیر واگذار کرد.
زرداری ادامه داد: وضع این قانون بدون جلب اعتماد مردم و مجلس پیامد های بدی به دنبال خواهد داشت و اجازه نمی دهیم که نخست وزیر یا یک فرد خاص قانونگذاری گیلگیت بلتستان را به دست بگیرد.
به گزارش ایرنا سال گذشته نیز هند از طرح دولت پاکستان در معرفی منطقه گیلگیت بلتستان به عنوان ایالت پنجم این کشور به شدت انتقاد کرد.
گوپال باگلای سخنگوی سابق وزارت امور خارجه هند در این خصوص گفت: این گونه اقدامات نمی تواند واقعیت اشغال غیر قانونی بخش هایی از ایالت جامو و کشمیر توسط پاکستان را تغییر دهد. پاکستان باید این منطقه را تخلیه کند.
هم اکنون منطقه گیلگیت بلتستان از سوی دولت پاکستان به عنوان یک منطقه جغرافیایی جداگانه شناخته می شود که دارای پارلمان و سروزیر مخصوص به خود است.
به نظر می رسد نگرانی چین از مشخص نبودن وضعیت این منطقه که کریدور اقتصادی چین و پاکستان از آن عبور می کند دولت پاکستان را وادار به معرفی تقسیمات جدید کشوری در گیلگیت بالتیستان کرده است.
هند با این کریدور اقتصادی به دلیل عبور آن از منطقه کشمیر مخالف است.
بخشی از کشمیر درخاک هند و بخشی دیگر درخاک پاکستان قرار دارد.
هر دو کشور ادعای مالکیت بر تمامی کشمیر را دارند و همین موضوع یکی ازعلل اصلی مناقشه دیرینه میان دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال پاکستان از هند در سال 1947میلادی تاکنون است.
آساق**6125**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
پاکستان سفیر هند را احضار کرد
اسلام آباد- ایرنا - دولت پاکستان در اعتراض به اقدام دادگاه هند مبنی بر تبرئه چهار متهم اصلی حمله به مسافران پاکستانی قطار بین دو کشور در سال 2007، سفیر دهلی نو را در اسلام آباد احضار کرد.
ارتش پاکستان: 4 مرزبان ربوده شده ایرانی تحویل این کشور شدند
اسلام آباد - ایرنا - ارتش پاکستان بامداد روز پنجشنبه اعلام کردکه چهار مرزبان ربوده شده ایرانی در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان از چنگ تروریست ها آزاد و تحویل مسئولان ایرانی شدند.
بنادر ایتالیا به روی سرمایه گذاران چینی باز می شود
پکن- ایرنا- به رغم بروز برخی از مخالفت ها در اروپا و آمریکا، ایتالیا اعلام کرده است که بنادر این کشور به روی سرمایه گذاری های چین باز می شود.
موشن‌گرافی - چند نکته مهم برای سفرهای نوروزی
ایام نوروز شاهد بیشترین حجم سفرهای ایرانیان است؛ اما برای سفر، پیش و حین آن، باید نکاتی را رعایت کنیم تا تعطیلات نوروزی با یک سفر ایمن همراه شود. در این موشن‌گرافی توصیه‌هایی را عنوان کرده‌ایم که می‌تواند سفر ایمن را برایتان به ارمغان بیاورد.
شلیک ترامپ به ژنرال های صهیونیست
تهران-ایرنا- بیست روز دیگر روز بیستم فرودین 1398 انتخابات کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی تکلیف نخست وزیری سرزمین های اشغالی را روشن می کند اما رئیس جمهوری آمریکا ماه ها پیش تر برای پیروز شدن بنیامین نتانیاهو خیز برداشته و در روزهای اخیر حمایتش را بیشتر کرده است.
نماینده مسلمان آمریکا نوروز را به ایرانی ها تبریک گفت
نیویورک- ایرنا- نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا نوروز را به جامعه ایرانی-آمریکایی تبریک گفت و برای صلح و رفاه در سراسر جهان ابراز امیدواری کرد.
مراسم تحویل سال نو در حرم امام راحل برگزار می شود
شهرری- ایرنا- مراسم تحویل سال 1397 هجری خورشیدی با حضور پرشور و گسترده زائران و خانواده شهدا از سراسر کشور بامداد پنجشنبه در جوار بارگاه ملکوتی امام خمینی(ره) برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
«قصاب بوسنی» به حبس ابد محکوم شد
رادوان کاراجیچ، ملقب به قصاب بوسنی و رهبر سابق صرب‌های بوسنی که به جرم ارتکاب جنایات جنگی و نسل‌کشی در یوگسلاوی سابق در زندان بود، به حبس ابد محکوم شد.
بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
پاکستان سفیر هند را احضار کرد
ارتش پاکستان: 4 مرزبان ربوده شده ایرانی تحویل این کشور شدند
بنادر ایتالیا به روی سرمایه گذاران چینی باز می شود
احیای نوروز در تاجیکستان
ناشر فیلم حادثه تروریستی نیوزیلند به دادگاه رفت
تدابیر شدید امنیتی در آستانه سفر رئیس جمهور چین به رم
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بار دیگر به تعویق افتاد
همکاری ایران و چین در طرح «کمربند - جاده» تقویت می شود
شمار مهاجران به استرالیا 15 درصد کاهش می یابد
دامنه جنگ تجاری چین و آمریکا به قطارها و اتوبوس ها رسید