وامم آرزوست عنوان روزنامه خراسان شمالی

09:14 ۸۴ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 243 0
وامم آرزوست عنوان روزنامه خراسان شمالی

روزنامه خراسان شمالی، روز سه شنبه در شماره 2725 خود در گزارشی با عنوان 'وامم آرزوست' به بررسی شرایط سنگین تسهیلات اشتغال زایی روستاییان که دسترسی بسیاری از متقاضیان را غیر ممکن کرده، پرداخته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا در این گزارش می خوانیم:
بیکاری سال هاست که از پشت دیوارهای روستاییان بالا خزیده و کالبد اشتغال روستایی را خدشه دار کرده، سال هاست که نبود مدیریت های درست، تغییرات اقلیم و خشکسالی زمین های کشاورزی را به زمین های کم بازده تبدیل و تن تب دار اشتغال روستایی، بسیاری از جوانان جویای کار را راهی بیراهه هایی کرده که حاصل آن چیزی جز تخلیه روستاها و سرعت حاشیه نشینی نبوده است.
اگر چه راه های درمانی برای بهبود اشتغال روستایی اندیشیده شده اما نمی توان گفت که کارآمد بوده و توانسته اند جانی به کسب و کارهای واقع در روستاها بدهند.
یکی از دستور کارهای تعریف شده برای مقابله با بیکاری در روستاها، به طرح موسوم به تسهیلات توسعه اشتغال روستایی معطوف شده است که بر این اساس مقرر شده با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، اجرایی و عملیاتی شود.
با این که این تسهیلات در ابتدای امر بنا بود ساختار به هم ریخته اشتغال روستایی را بازسازی کند اما گفته های روستاییان مؤید این موضوع است که به دلیل مشکلاتی که سر راه آن ها وجود دارد این تسهیلات کارآمد نبوده و پولی دست روستاییان را نگرفته است.
بی بهره ماندن روستاییان از تسهیلات اشتغال زایی روستایی یک سوی این ماجراست، سمت دیگر این داستان صرف تسهیلات پرداختی در مشاغلی است که بهره وری آن ها پایین است و دارای توجیه اقتصادی کافی نیستند.
بر اساس این طرح قرار است معادل ریالی 1.5 میلیارد دلار (حدود 6 هزار میلیارد تومان) از محل صندوق توسعه ملی نزد موسسات عامل (بانک کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی) سپرده گذاری شود و با تلفیق منابع هر موسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت شود.
دهیار بدرانلو با اشاره به مشکلات موجود در دریافت تسهیلات اشتغال زایی روستایی می گوید: در ابتدای امر اعلام شد که متقاضیان دریافت تسهیلات روستایی از طریق دهیاری ها به بخشداری ها و سپس به استانداری و بعد بانک معرفی می شوند تا بتوانند تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند اما وقتی این طرح اجرایی شد هر دستگاهی اعلام کرد که باید مجوز مورد نظر از آن هم دریافت شود بنابراین بسیاری از متقاضیان گرفتار دوندگی های 6 ماهه شدند و در نهایت نتوانستند این تسهیلات را دریافت کنند.
«جعفری» با بیان این که این مشکل منجر به تشکیل کارگروهی برای رفع آن شد، ادامه می دهد: در نهایت سامانه ای با نام کارا راه اندازی شد تا روستاییان متقاضی وام اشتغال زایی بتوانند با ثبت نام در این سامانه تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند.
وی با بیان این که شرایط مورد نظر بسیار فراتر از توانایی روستاییان است و بسیاری از روستاییان این شرایط را ندارند، اظهارمی کند: شرایط سخت دریافت تسهیلات و مشخص شدن حداقل و حداکثر پرداختی برای این تسهیلات روستاییان را از این کار منصرف کرد زیرا بسیاری از آن ها متقاضی دریافت وام های خرد بودند در حالی که تسهیلات بیشتر به طرح های صنعتی اختصاص داشت و حداقل 100 میلیون تومان پرداخت می شد.
وی با بیان این که شرایط پیش آمده و ناتوانی بسیاری از روستاییان از استفاده از این تسهیلات نگرانی هایی همچون ورود سودجویان به این بخش را ایجاد کرده است، می افزاید: ممکن است افرادی با نام سرمایه گذار وارد شوند و طرحی را در روستاها اجرا و آن را به طور ناتمام رها کنند و تسهیلات در جای دیگری هزینه شود.یک کارشناس اقتصادی با بیان این که عواملی موجب بروز تردید هایی در افراد شده است، می افزاید: باید دید تا چه میزان چارچوب ها و ساز و کارهای کاربردی و سازنده برای هدایت صحیح، موثر و پایدار این تسهیلات برای اشتغال زایی در نظر گرفته می‌شود.
«الهی» با بیان این که کم نیستند کارشناسانی که معتقدند صرفا با تزریق پول یا تسهیلات، نمی توان در مقابله با بیکاری موفق عمل کرد، ادامه می دهد: تجارب گذشته در خصوص ارائه تسهیلات به مراکز تولیدی نشان می دهد که وجود چنین دغدغه و تردیدهایی در ارتباط با میزان اطمینان از موفقیت طرح مذکور بیراه نیست.
وی ادامه می دهد: پرداخت تسهیلات با وجود حصول برخی توفیقات غیر قابل انکار، عده ای از تولید کنندگان را بدهکار کرده است و اکنون این هراس می رود که طرح تسهیلات توسعه اشتغال روستایی، روستاییان بیکار را به روستاییانی تبدیل کند که علاوه بر بیکاری با بدهی نیز مواجه شوند.
وی ادامه می دهد: از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت روستاییان که به طور عمده افراد متخصص و دارای تجربه کافی در حوزه تولیدات صنعتی نیستند چگونه قادر به پیشبرد اهداف مذکور در این عرصه خواهند بود؟
در مقابل صحبت های مطرح شده مدیر امور سرمایه گذاری جهاد کشاورزی خراسان شمالی می گوید: متقاضیانی که دارای مجوزهای مربوطه هستند می توانند در سامانه کارا ثبت نام و تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند. البته باید اشاره کرد که دبیرخانه تسهیلات اشتغال زایی روستایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است و این اداره رسته های مورد نظر برای دریافت تسهیلات را مشخص کرده است.
«صادق» ادامه می دهد: دستورالعمل های این دستگاه، مغایرت هایی با مقررات بانک های عامل داشت که اگر چه رفع شده اما متأسفانه همچنان برای روستاییان و متقاضیان مشکلاتی را ایجاد می کند.
وی با بیان این که حداقل تسهیلات پرداختی در این طرح 50 میلیون تومان است، اضافه می کند: سرانه اشتغال این طرح 75 میلیون تومان بود اما با رایزنی های انجام شده به 50 میلیون تومان کاهش پیدا کرد با این حال متقاضیان دریافت تسهیلات خرد نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
وی با بیان این که دستورالعمل پرداخت این تسهیلات در قالب قانون حمایت از توسعه و اشتغال روستایی و عشایری ابلاغ شده است، اعلام می کند: باید در همین چارچوب عمل کرد، طرح های خرد نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
وی ادامه می دهد: از ابتدای سال تاکنون به 21 طرح، تسهیلات اشتغال زایی از همین محل پرداخت شده است که شامل طرح های دامداری، کشت زعفران و گیاهان دارویی بوده است.
اخبار خراسان شمالی را در پیام رسان سروش اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
منبع: روزنامه خراسان شمالی
ع/ 6042


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

برد پر امتیاز کبدی‌کاران ایران مقابل مالزی
تیم ملی کبدی مردان ایران در سومین دیدار از مرحله گروهی بازی های آسیایی ۲۰۱۸ به برتری رسید.
سعید رجبی قهرمان بازی‌های آسیایی شد
تکواندوکار سنگین وزن تیم ملی ایران، در پایان مبارزات روز سوم به مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا رسید.
رجبی: با هوشیاری کامل به این جایگاه رسیدم
ملی‌پوش تکواندو ایران گفت:با این که تا حدودی دستم در مسابقه نخست آسیب دیده بود اما توانستم با هوشیاری کامل و راهنمایی‌های سرمربی تیم به این جایگاه برسم.
پولادگر: سعید رجبی شجاعانه جنگید
رييس فدراسيون تكواندو گفت: كسب مدال طلا در سنگين وزن بسيار سخت بود كه رجبي شجاعانه جنگيد.
نخستین مدال سانداکاران ایران قطعی شد
سانداکار وزن ۵۲- کیلوگرم تیم بانوان ایران، با شکست حریف ویتنامی به مرحله نیمه‌نهایی بازی‌های آسیایی راه یافت و مدال برنز خود را قطعی کرد.
سقوط ۸ پله‌ای برانکو در رنکینگ جهانی
جدید‌ترین رنکینگ باشگاه‌های فوتبال جهان در هفته سی و چهارم سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر شد.
شفر: از عملکرد تیمم غافلگیر نشده‌ام
سرمربی استقلال در نشست پیش از دیدار تیمش برابر فولاد خوزستان گفت: خیلی تیم‌ها بهتر از سال قبل بازی می‌کنند و این برای فوتبال ایران بسیار خوب است.
منچستر برای جانشینی مورینیو با زیدان مذاکره نکرد
یک روزنامه معتبر چاپ انگلیس ادعا می‌‌کند برخلاف تمام شایعات، منچستریونایتد با مربی دیگری برای جانشینی آقای خاص مذاکره نکرده است.
کین: وقت افتخارآفرینی تاتنهام فرارسیده است
مهاجم و ستاره ملی‌پوش تاتنهام می‌گوید دوران افتخار یارانش فرارسیده است.
دروازه بان سابق سپاهان در آستانه پیوستن به فولاد
دروازه‌بان سوریه‌ای مدنظر باشگاه فولاد خوزستان امروز به ایران آمد و تست پزشکی را پشت سر گذاشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
نخستین جنگنده ایرانی رونمایی شد
با تلاش متخصصان صنعت دفاعی و با حضور رئیس جمهوری نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی به نام کوثر به پرواز در آمد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
نشریات از مهمترین شاخصه های فرهنگی هستند
عصر قلم: شبکه «جهان بین» در مسیر حاشیه و تخریب
خبری از حمایت نیست
دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال آبان برگزار می شود
شرح وظایف خانه‌های مطبوعات اعلام شد
هورنیوز: سایه مهاجرت بر سر خوزستان
بقاع متبرکه و مدیریت مصرف برق
ویژه برنامه‌های شبکه پنج برای بازی‌های آسیایی جاکارتا
هیات رییسه شورای روابط عمومی های آذربایجان غربی انتخاب شد
رسانه های مجازی دیر مجوز فعالیت بگیرند