وامم آرزوست عنوان روزنامه خراسان شمالی

09:14 ۲۹۵ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 379 0
وامم آرزوست عنوان روزنامه خراسان شمالی

روزنامه خراسان شمالی، روز سه شنبه در شماره 2725 خود در گزارشی با عنوان 'وامم آرزوست' به بررسی شرایط سنگین تسهیلات اشتغال زایی روستاییان که دسترسی بسیاری از متقاضیان را غیر ممکن کرده، پرداخته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا در این گزارش می خوانیم:
بیکاری سال هاست که از پشت دیوارهای روستاییان بالا خزیده و کالبد اشتغال روستایی را خدشه دار کرده، سال هاست که نبود مدیریت های درست، تغییرات اقلیم و خشکسالی زمین های کشاورزی را به زمین های کم بازده تبدیل و تن تب دار اشتغال روستایی، بسیاری از جوانان جویای کار را راهی بیراهه هایی کرده که حاصل آن چیزی جز تخلیه روستاها و سرعت حاشیه نشینی نبوده است.
اگر چه راه های درمانی برای بهبود اشتغال روستایی اندیشیده شده اما نمی توان گفت که کارآمد بوده و توانسته اند جانی به کسب و کارهای واقع در روستاها بدهند.
یکی از دستور کارهای تعریف شده برای مقابله با بیکاری در روستاها، به طرح موسوم به تسهیلات توسعه اشتغال روستایی معطوف شده است که بر این اساس مقرر شده با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، اجرایی و عملیاتی شود.
با این که این تسهیلات در ابتدای امر بنا بود ساختار به هم ریخته اشتغال روستایی را بازسازی کند اما گفته های روستاییان مؤید این موضوع است که به دلیل مشکلاتی که سر راه آن ها وجود دارد این تسهیلات کارآمد نبوده و پولی دست روستاییان را نگرفته است.
بی بهره ماندن روستاییان از تسهیلات اشتغال زایی روستایی یک سوی این ماجراست، سمت دیگر این داستان صرف تسهیلات پرداختی در مشاغلی است که بهره وری آن ها پایین است و دارای توجیه اقتصادی کافی نیستند.
بر اساس این طرح قرار است معادل ریالی 1.5 میلیارد دلار (حدود 6 هزار میلیارد تومان) از محل صندوق توسعه ملی نزد موسسات عامل (بانک کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی) سپرده گذاری شود و با تلفیق منابع هر موسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت شود.
دهیار بدرانلو با اشاره به مشکلات موجود در دریافت تسهیلات اشتغال زایی روستایی می گوید: در ابتدای امر اعلام شد که متقاضیان دریافت تسهیلات روستایی از طریق دهیاری ها به بخشداری ها و سپس به استانداری و بعد بانک معرفی می شوند تا بتوانند تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند اما وقتی این طرح اجرایی شد هر دستگاهی اعلام کرد که باید مجوز مورد نظر از آن هم دریافت شود بنابراین بسیاری از متقاضیان گرفتار دوندگی های 6 ماهه شدند و در نهایت نتوانستند این تسهیلات را دریافت کنند.
«جعفری» با بیان این که این مشکل منجر به تشکیل کارگروهی برای رفع آن شد، ادامه می دهد: در نهایت سامانه ای با نام کارا راه اندازی شد تا روستاییان متقاضی وام اشتغال زایی بتوانند با ثبت نام در این سامانه تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند.
وی با بیان این که شرایط مورد نظر بسیار فراتر از توانایی روستاییان است و بسیاری از روستاییان این شرایط را ندارند، اظهارمی کند: شرایط سخت دریافت تسهیلات و مشخص شدن حداقل و حداکثر پرداختی برای این تسهیلات روستاییان را از این کار منصرف کرد زیرا بسیاری از آن ها متقاضی دریافت وام های خرد بودند در حالی که تسهیلات بیشتر به طرح های صنعتی اختصاص داشت و حداقل 100 میلیون تومان پرداخت می شد.
وی با بیان این که شرایط پیش آمده و ناتوانی بسیاری از روستاییان از استفاده از این تسهیلات نگرانی هایی همچون ورود سودجویان به این بخش را ایجاد کرده است، می افزاید: ممکن است افرادی با نام سرمایه گذار وارد شوند و طرحی را در روستاها اجرا و آن را به طور ناتمام رها کنند و تسهیلات در جای دیگری هزینه شود.یک کارشناس اقتصادی با بیان این که عواملی موجب بروز تردید هایی در افراد شده است، می افزاید: باید دید تا چه میزان چارچوب ها و ساز و کارهای کاربردی و سازنده برای هدایت صحیح، موثر و پایدار این تسهیلات برای اشتغال زایی در نظر گرفته می‌شود.
«الهی» با بیان این که کم نیستند کارشناسانی که معتقدند صرفا با تزریق پول یا تسهیلات، نمی توان در مقابله با بیکاری موفق عمل کرد، ادامه می دهد: تجارب گذشته در خصوص ارائه تسهیلات به مراکز تولیدی نشان می دهد که وجود چنین دغدغه و تردیدهایی در ارتباط با میزان اطمینان از موفقیت طرح مذکور بیراه نیست.
وی ادامه می دهد: پرداخت تسهیلات با وجود حصول برخی توفیقات غیر قابل انکار، عده ای از تولید کنندگان را بدهکار کرده است و اکنون این هراس می رود که طرح تسهیلات توسعه اشتغال روستایی، روستاییان بیکار را به روستاییانی تبدیل کند که علاوه بر بیکاری با بدهی نیز مواجه شوند.
وی ادامه می دهد: از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت روستاییان که به طور عمده افراد متخصص و دارای تجربه کافی در حوزه تولیدات صنعتی نیستند چگونه قادر به پیشبرد اهداف مذکور در این عرصه خواهند بود؟
در مقابل صحبت های مطرح شده مدیر امور سرمایه گذاری جهاد کشاورزی خراسان شمالی می گوید: متقاضیانی که دارای مجوزهای مربوطه هستند می توانند در سامانه کارا ثبت نام و تسهیلات مورد نظر را دریافت کنند. البته باید اشاره کرد که دبیرخانه تسهیلات اشتغال زایی روستایی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است و این اداره رسته های مورد نظر برای دریافت تسهیلات را مشخص کرده است.
«صادق» ادامه می دهد: دستورالعمل های این دستگاه، مغایرت هایی با مقررات بانک های عامل داشت که اگر چه رفع شده اما متأسفانه همچنان برای روستاییان و متقاضیان مشکلاتی را ایجاد می کند.
وی با بیان این که حداقل تسهیلات پرداختی در این طرح 50 میلیون تومان است، اضافه می کند: سرانه اشتغال این طرح 75 میلیون تومان بود اما با رایزنی های انجام شده به 50 میلیون تومان کاهش پیدا کرد با این حال متقاضیان دریافت تسهیلات خرد نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
وی با بیان این که دستورالعمل پرداخت این تسهیلات در قالب قانون حمایت از توسعه و اشتغال روستایی و عشایری ابلاغ شده است، اعلام می کند: باید در همین چارچوب عمل کرد، طرح های خرد نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
وی ادامه می دهد: از ابتدای سال تاکنون به 21 طرح، تسهیلات اشتغال زایی از همین محل پرداخت شده است که شامل طرح های دامداری، کشت زعفران و گیاهان دارویی بوده است.
اخبار خراسان شمالی را در پیام رسان سروش اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
منبع: روزنامه خراسان شمالی
ع/ 6042


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

چرا کی‌روش از فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرد
کارلوس کی‌روش برای دریافت طلب ۸۰۰ هزار دلاری خود از فدراسیون ایران شکایت کرده است و او دلیل این تصمیم را بی احترامی فدراسیون ایران می‌داند.
ویدئو- آخرین ساعات سال ۹۷ در بازار
ساعاتی مانده به تحویل سال همه ایرانیان خود را برای تحویل سال جدید آماده می‌کنند. تکاپوی مردم از هر جنس و قشری در این ساعات دیدنی است، اما آنچه که در این ساعات بیشتر از همه جلب توجه می‌کند، حضور پرشمار مردمی است که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آخرین خریدهای سالشان را برای نوروز انجام دهند.همین مسئله باعث شده خیابان‌ها شور حال خاص نوروز به خود بگیرند.
تخلیه 20 روستای گمیشان برای دوری از خطر سیل آغاز شد
گرگان - ایرنا - فرماندار گمیشان گفت که به سبب طغیان رودخانه ها و حرکت حجم وسیعی از آب های هدایت شده مناطق بالادستی به سوی این شهرستان و با هدف حفظ جان مردم تخلیه بیست روستای منطقه از جمعیت صادر شد.
آخرین وضعیت وقوع سیل در مازندران
ساری -ایرنا- وقوع سیل اوایل هفته جاری و درآخرین روزهای زمستان سال 97 به حدود 200 روستا و یکهزار و 500 خانوار روستایی و شهری به خصوص در مناطق مرکزی و شرق مازندران خسارت وارد کرد و سه نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.
ترافیک در جاده های منتهی به مشهد سنگین است
مشهد - ایرنا - رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: ترافیک در تمام جاده های منتهی به مشهد نیمه سنگین تا سنگین و تعداد خودرو های ورودی بیشتر از خودروهای خروجی از این شهر است.
جاری شدن آب در زاینده رود نشاط نوروزی را دو چندان کرد
اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان گفت: اجرایی شدن دستور رئیس جمهوری مبنی بر جاری شدن آب در زاینده رود، نشاط بهاری برای شهروندان و مسافران نوروزی در این استان را دو چندان کرده است.
ترافیک سنگین در پی بارش ها در جاده کرج - چالوس
کرج - ایرنا - کارشناس کنترل ترافیک پلیس راه استان البرز گفت: بارش برف و باران در محور کرج - چالوس سبب کندی تردد خودروها و ترافیک سنگین شده است.
یکی دو قدمی بهار
اصفهان - ایرنا - می گویند زمستان مشتاق بهار است اما حقیقت آن است بهار زودتر از آنچه فکرش را بکنیم جای پای خود را در فراخنای زمان باز می کند آنجا که ناگهان خود را در میان انبوه سنت ها و شلوغی های استقبال از بهار می یابیم.
مناطق شمال غرب گلستان در خطر سیل قرار گرفت
گرگان - ایرنا - مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان گفت : براثر سرریز شدن آب در چند سد و طغیان رودخانه گرگان رود، خطر سیل و آبگرفتگی شهرها و روستاهای شمال غربی استان را تهدید می کند.
ساعات پایانی سال و اوج خرید نوروزی
مشهد - ایرنا - بازارها و خیابان های شهر زیارتی مشهد در ساعات پایانی سال جاری مملو از شور و شادی خرید نوروزی است و شهروندان تلاش می کنند هر چه سریعتر هر آنچه از قلم انداخته اند خریداری کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کشیش مسیحی:حضرت علی(ع) وفرزندانش بهترین الگوبرای بشریت هستند
لندن - ایرنا - «کریستوفر کلوسی» کشیش مسیحی و پژوهشگر مطالعات اسلامی معتقد است که حضرت علی (ع) و فرزندان ایشان اسوه‌های بی‌نظیر و کامل برای بشر امروز هستند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
چوپان عشایر در سرمای خراسان شمالی یخ زد
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر مانه و سملقان گفت: یک چوپان عشایر اهل استان گلستان در این شهرستان خراسان شمالی سه شنبه شب دچار سرمازدگی شد و فوت کرد.
علفه سنت یک روز مانده به عید در تربت حیدریه
تربت حیدریه - ایرنا - مراسم 'علفه' یا 'عرفه' از سنن ویژه نوروز بین مردم تربت حیدریه از جایگاه رفیعی برخوردار است که یک روز مانده به عید برگزار می شود.
کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا-حریفان کشتی گیران ایران مشخص شدند
قرعه کشی هفت وزن مسابقات کشتی فرنگی زیر ٢٣ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
مصطفی نورمفیدی: فعالیت اقتصادی ندارم
سال بد دوبله!
پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی ایلام یارانه دریافت کردند
برنامه پخش سریال طنز «نون.خ» از تلویزیون
توضیحات کارگردان سریال نوروزی «زوج یا فرد»
«مدیرعامل شرکت همشهری» منصوب شد
توسعه همه جانبه و جلب اعتماد مردم بدون نقد امکانپذیر نیست
آغاز به کار پایگاه اطلاع‌رسانی نمایندگی قوه مجریه در شورای نظارت بر صداوسیما
کلاهبرداری از مردم جنوب تهران در پوشش مسابقه رادیویی
مدیرعامل شرکت همشهری منصوب شد