شهروندان برای تصویر برداری پزشکی چانه زنی نکنند

10:22 ۲۰ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 28 0
شهروندان برای تصویر برداری پزشکی چانه زنی نکنند

شیراز- ایرنا- رئیس اداره نظارت براموررادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیرازاز شهروندان خواست برای تصویربرداری پزشکی یا انجام ندادن این نوع تصویربرداری با پزشک چانه زنی نکنند و اجرای آن را به نظر کارشناسی و تشخیص پزشک واگذار کنند.

ایرنا

دکتر محسن داودی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:هم اینک 214مرکز تصویربرداری فارس زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شیراز فعال است که سالانه بیش از یک میلیون و 390 هزار مورد تصویربرداری پزشکی انجام می دهند که در برخی موارد تصویر برداری ها غیر ضروری و براساس چانه زنی بیماران است.
وی ادامه داد:برای نظارت بهتر بر تصویر برداری های پزشکی، شیوه‌نامه و راهنمای بالینی برای تجویز منطقی امور تصویر برداری پزشکی در استان فارس تدوین شده است.
رئیس اداره نظارت بر امور رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: برای نخستین بار در کشور، تمام اقدامات نظارت بر مراکز تصویربرداری پزشکی مانند رادیوتراپی، رادیولوژی و پزشکی هسته ای در فارس ارزیابی می شود و پزشکان ملزم به رعایت درخواست ها در چارچوب راهنمای بالینی شده اند.
داودی با بیان اینکه این نظارت ها به صورت هفتگی،ماهانه وسالانه صورت می پذیرد افزود: تمام این مراکز با حضور بازرسان، بررسی می شوند.
مشاور عالی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز هدف از تبیین راهنمای بالینی در استان فارس را بررسی میزان تجویز تصویربرداری های غیرمنطقی و اهمیت دادن به سلامت بیماران عنوان کرد و ادامه داد: در این اقدام علاوه بر پایش میزان تجویز تصویربرداری های پزشکی، درخواست سی‌تی اسکن پزشکان نیز بررسی و به پزشکانی که به شکل غیرمنطقی اعمال تصویر برداری تجویز کرده اند، تذکرات لازم داده می شود.
داودی گفت: استفاده بی ‌رویه از خدمات یاد شده بی‌خطر نیست و ممکن است در طولانی مدت فرد با مشکلاتی مواجه شود.
وی اضافه کرد: سی ‌تی اسکن و یا موارد مشابه را پزشک متخصص بر اساس نیاز در امر تشخیص، تجویز می کند و در صورت لزوم روش های تشخیصی جایگزین پیشنهاد می شود تا بیمار از عوارض احتمالی در امان باشد.
رئیس اداره نظارت بر امور رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیشترین درخواست تصویربرداری پزشکی در فارس را به ترتیب مربوط به رادیوگرافی ها، سی‌تی اسکن مغز و ام.آر.آی ستون فقرات اعلام کرد.
داودی گفت:برخی بیماران همچنان بر انجام چکاپ و تصویربرداری های غیرضروری اصراردارند.
وی مضرات اشعه ایکس را یکی از عمده دلایل اصلی تدوین راهنمای بالینی دانست و افزود:با توجه به عوارض احتمالی تشعشات ناشی از سی‌تی اسکن و این مساله که بیشترین آمار درخواست های غیرمنطقی خدمات تصویربرداری پزشکی در فارس، مربوط به سی‌تی اسکن مغز است، شیوه ‌نامه تجویز آن به مراکز درمانی استان برای کنترل این شرایط، ابلاغ شده است.
او گفت: کمیته حفاظت در برابر اشعه، ویژه بیماران و دیگر افراد جامعه تشکیل شده و دستگاه‌های کنترل کیفی تصویربرداری پزشکی خریداری شده تا به کمک آن بتوانیم میزان پرتودهی غیرضروری به بیماران و یا دیگر افراد در معرض اشعه را کنترل کنیم.
داودی بیان کرد: با افزایش آگاهی کادر درمانی و جامعه از خطرات پرتوها و اصول حفاظت در برابر آن ها، علاوه بر کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌ها و عوارض ناخواسته می‌توان از مصرف فیلم‌های رادیولوژی و سی.تی.اسکن و زیان فراوان اقتصادی درخواست‌های غیراصولی تصاویر رادیولوژی و سی.تی.اسکن اجتناب کرد.
رئیس اداره نظارت بر امور رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: جامعه ما باید از اصول حفاظتی در برابر پرتوها آگاه باشد ، متاسفانه چنین آگاهی و نظارت سختگیرانه برای کاهش پرتودهی به بیماران برخی مواقع در جامعه ما وجود ندارد.
داودی گفت: حتی بسیاری از پزشکان، با تجویز بیش از حد رادیوگرافی به وسیله دستگاه‌های رادیولوژی و سی.تی.اسکن، نشان داده‌اند که از اصول حفاظتی پرتو ، آگاهی لازم ندارند و به این اصول پایبند نیستند.
6113 /1876


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

سپ برترین شرکت پرداخت کشور معرفی شد
براساس نتایج گزارش اقتصادی سال ۹۶ شرکت شاپرک، شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، در اکثر شاخص‌های عملکردی رتبه‌های برتر را از آن خود کرد.
مهاجرت به مشهد برای فتح بهارستان
هر جا باشند اما در مشهد گرد هم می‌آیند. میعادگاه‌شان مشهد و مقصدشان بهارستان است. فکر همه‌ جا را کرده و در ذهن خود انتخابات هیات رییسه را نیز برگزار کرده‌اند. این طور که از اخبار غیر رسمی برمی‌آید سرلیست فهرست آنها برای تکیه زدن به صندلی علی لاریجانی کسی نیست غیر از تولیت آستان قدس.
۱۰دلیل موافقان و مخالفان کمک‌داور ویدیویی
استفاده از فناوری VAR برای کمک به داوری موافقان و مخالفان خود را دارد. دلایل هر دو گروه را برشمرده‌ایم.
ژنرال روس ستاره‌اش را به احترام سرباز ایرانی کند
نوویکف وقتی فهمید ۴۸ ساعت است که تنها با ۳ سرباز جنگیده، به نشانه احترام یکی از درجه‌هایش را از روی دوشش باز کرد و روی سینه سرجوخه محمدی گذاشت و از چوپانی خواست ۳ سرباز شجاع را به شیوه مسلمانان کنار پل آهنی دفن کند. تدفین این ۳ سرباز به‌ خاطر وطن‌پرستی‌شان با تشریفات نظامی از سوی لشگر ۴۷ ارتش دشمن صورت گرفت.
پایان مرحله اول تور دوچرخه سواری ترکیه با نهمی ملی پوش ایران
مرحله اول توردوچرخه سواری ترکیه با نهمی رکابزن ملی پوش ایران به پایان رسید.
ضیایی: تعدد مسابقه‌های مختلف توان‌مان برای تصمیم‌گیری را به چالش کشید
رییس فدراسیون والیبال با اشاره به سال پرترافیک والیبال گفت: کادر فنی تیم ملی ب تنها یک ماه فرصت دارد و همه آن چیزهایی هم که در این مدت می‌خواهد در اختیارش نیست.
صالحی‌ امیری: کارشکنی آمریکایی‌ها برای تحریک روانی والیبالیست‌ها بود
رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به سال پرترافیکی که والیبال پیش رو دارد گفت: در حال حاضر تیم ملی والیبال ب شرایط روحی خوبی دارد و دغدغه خاصی نیز وجود ندارد.
ترکیب بلژیک - پرو اعلام شد
ترکیب دو تیم بلژیک و پرو برای برگزاری اولین دیدار خودشان در جام جهانی اعلام شد.
عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت هستند
شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت اعتدال بوده و حاضرند دست به هرکاری بزنند.
بازیکن دانمارک ادامه جام جهانی را از دست داد
ویلیام کوئیست به دلیل شکستگی دنده در جریان بازی با پرو ادامه جام جهانی را از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان کار وزیر کشور آلمان
هورست زیهوفر، وزیر کشور و عضو حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن از پایان همکاری خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خبر داد.
فیروزآبادی گفته بود ویلای لواسان را تخلیه می‌کند ولی نکرده است
بعد از نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی به ستاد اجرایی نامه جنبش را همراه با نامه‌ای از ستادبه مقام معظم رهبری ارسال کردند و دوباره رهبر انقلاب بر روی نامه ستاد پارافی مبنی بر تخلیه ویلای مزبور می‌نویسند.
جشنواره جدید ماناپی با صدها گجت هوشمند ویژه جام جهانی ۲۰۱۸
جشنواره جدید ماناپی با عنوان "جام جوایز" به مناسبت جام جهانی روسیه از۲۵ خرداد تا ۲۴ تیرماه با بیش از ۱۰۰ میلیون تومان جایزه برگزار می‌شود.
جلسه مجلس درباره گرانی خودرو لغو شد
عضو هیئت رئیسه مجلس از لغو جلسه علنی پارلمان درباره گرانی خودرو و کالا‌ها خبر داد.
زیباترین دکل برق دنیا- عکس
ساخت یک دکل برق متفاوت در کالیفرنیای آمریکا
هلال احمر برای کاهش تبعات خشکسالی وارد عمل می شود
تقویت اعتماد اجتماعی وظیفه رسانه است
سرویس بهداشتی استاندارد عاملی موثر در اقتصاد گردشگری
۴۷۰ مرکز متادون درمانی در مازندران فعال است
5 نفر از هر هزار ایرانی ضایعه شنوایی دارند
واگذاری بیمارستان فاطمه(س) ساوه در دستور کار قرار گیرد
ارائه روش‌های تحریک الکتریکی برای درمان اختلالات روانپرشکی
افتتاح 21 پروژه در سفر وزیر بهداشت به سمنان
سوء استفاده برخی واردکنندگان تجهیزات پزشکی از جریانات ارزی- کمبود ۵۷ قلم داروی خارجی در کشور
ثبت گزارش علمی - پزشکی ایران درباره حادثه شیمیایی دوما در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی