لزوم حفظ آمادگی عمومی در برابر حوادث غیرمترقبه

08:11 ۱۴۲ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 431 0
لزوم حفظ آمادگی عمومی در برابر حوادث غیرمترقبه

ارومیه- ایرنا- آمادگی مردم و مسوولان در برابر حوادث غیرمترقبه از یک سو موجب کاهش اضطراب و از سوی دیگر موجب کاهش خسارت های ناشی از این حوادث و عواقب آنها می شود و ضرورت حفظ این آمادگی در زمان های وقوع سیل، تندباد، زلزله و غیره بیش از پیش مشخص می شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا کاهش خسارت های ناشی از بروز حوادث و آثار آن نیز موضوعی نیست که دولت ها بتوانند به تنهایی از عهده آن برآیند و به همین دلیل همکاری متقابل مردم و مسوولان به ویژه در زمینه اقدامات پیشگیرانه از اولویت و اهمیت زیادی برخوردار است؛ موضوعی که در سیل اخیر در روستای پسوه پیرانشهر بار دیگر به اثبات رسید.
سیلی که روز جمعه هفته گذشته با بارش قابل توجه نزولات آسمانی در پیرانشهر به ویژه روستای پسوه این شهرستان اتفاق افتاد از جمله وقایع غیرمترقبه ای بود که می توان آن را هشداری برای اجرای طرح های پیشگیرانه به شمار آورد؛ امری که در سال های اخیر مغفول مانده است.
مردم با خودداری از احداث منازل در حاشیه رودخانه ها، رعایت اصول مهندسی، بیمه ساختمان ها و توجه به توصیه های ایمنی و مسوولان نیز با مدیریت بحران، اقدامات حمایتی و تامین تجهیزات لازم می توانند تا حد زیادی از خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه و عواقب پس از آن بکاهند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی، اجرای طرح های بیمه اماکن روستایی و آزادسازی حریم رودخانه ها و مسیل ها به ویژه در داخل روستاها را خواستار شد و گفت: مراحل اجرایی طرح بیمه سراسری اماکن روستایی استان با دستور استاندار آغاز شده است.
تقی کهوریان افزود: بر اساس این طرح روستاییان با پرداخت 90 هزار ریال اماکن خود را به مدت یکسال در مقابل حوادث غیرمترقبه نظیر سیل و زلزله بیمه می کنند اما تاکنون از 100 هزار خانه روستایی مشمول این طرح، 50 هزار خانه تحت پوشش قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه اجرای کامل این طرح در مناطق روستایی در دستور کار قرار دارد، اضافه کرد: فرمانداران و بخشداران به عنوان یک تکلیف اساسی این موضوع را به طور جدی پیگیری و اجرایی کنند تا با تحت پوشش قرار گرفتن تمامی خانه های روستایی در مواقع وقوع حادثه، روستاییان از مزایای آن بهره مند شوند.
وی با اشاره به اینکه ساخت و سازهای جدید که در قالب طرح های مقاوم سازی و نوسازی و از محل تسهیلات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی احداث شده، تحت پوشش خدمات بیمه حوادث است، ادامه داد: به منظور حمایت از روستائیان مناطق کم برخوردار، حق بیمه 870 هزار خانه روستایی در مناطق مرزی از اعتبارات استانی پرداخت می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: بر اساس مصوبه استانی ساخت و سازهای غیرمجاز واقع در بستر و حریم رودخانه های استان باید آزادسازی شود و با انجام لایروبی انهار و مسیل ها خسارت های ناشی از سیلاب ها کاهش یابد.
کهوریان در خصوص روستاهای آسیب دیده از سیل پیرانشهر نیز گفت: بازسازی و جابجایی خانه های واقع در حریم مسیل رودخانه باید به گونه ای انجام شود که با پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت عملیات بازسازی و ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده تا پیش از شروع فصل سرما به اتمام برسد.
یکی از سیل زدگان روستای پسوه در شهرستان پیرانشهر نیز با اشاره به اینکه بخش اعظمی از 103 باب مسکن روستایی که در سیل اخیر تخریب شده در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها قرار داشت، گفت: استاندار مردمی آذربایجان غربی در بازدید روز جاری از این روستا، 15 هکتار زمین در اختیار اهالی قرار داد تا خانه هایشان را در یک مکان امن احداث کنند.
وی با تاکید بر اینکه حادثه خبر نمی دهد، ادامه داد: تا هفته گذشته هیچ یک از روستاییان فکر نمی کردند که در عرض چند ساعت خانه هایشان را ممکن است از دست بدهند اما سیل آمد و همه چیز را خراب کرد.
وی همچنین به نقش مردم در کاهش خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه اشاره کرد و افزود: اگر چوپان فداکار پسوه ای در نیمه شب، وقوع سیل را به مردم خبر نداده بود، جمعیت کثیری از مردم روستا قربانی می شدند.
وی ادامه داد: پس از وقوع سیل نیز مردم برای مدیریت بحران باید در کنار مسوولان تلاش کنند تا خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه به حداقل برسد.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به نقش مهم مردم در کاهش خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه از جمله تلفات سنگین در وقایعی نظیر سیل و زلزله، گفت: مقاوم سازی منازل و محل کار و پرهیز از احداث منازل در حاشیه مسیل ها و حریم رودخانه ها از جمله اقدامات لازم در این خصوص به شمار می رود.
امیرعباس جعفری افزود: بخش قابل توجهی از خسارت ها و حتی تلفات ناشی از سوانح در کشور و آذربایجان غربی بر اثر بی توجهی مردم به هشدارهای ایمنی اتفاق می افتد و باید در این خصوص آگاه سازی های لازم صورت گیرد.
وی بیان کرد: دولت نیز با اعطای تسهیلات ویژه برای مقاوم سازی منازل به ویژه در مناطق روستایی و جایگزین کردن منازل در محل هایی به غیر از حاشیه مسیل ها و حریم رودخانه ها باید کمک کار مردم باشد و تاکنون میلیاردها ریال در این جهت تسهیلات اعطا شده است.
وی اضافه کرد: در سیل اخیر پیرانشهر اقدام پیشگیرانه چوپان فداکار پسوه ای زمینه جلوگیری از بروز تلفات سنگین را فراهم کرد و این امر موید نقش مردم در کاهش خسارت هاس ناشی از حوادث غیرمترقبه است.
جعفری اقدامات مناسب توسط نهادهایی نظیر جمعیت هلال احمر را برای آگاه سازی مردمی موثر دانست و گفت: با برگزاری کلاس های آموزشی پیشگیری از حوادث ناگوار در روستاها و مناطق محروم می توان زمینه کاهش تلفات را فراهم کرد.
به گزارش ایرنا چوپانی با نام کامل قربانی نیمه شب جمعه گذشته در ارتفاعات روستای پسوه پیرانشهر مشغول مراقبت از گوسفندان بود و با مخابره کردن خبر جاری شدن سیل به روستاییان از سوی وی، جان صدها نفر را نجات داده است.
این سیل تنها به جان باختن یک کودک 2 ماهه در روستای پسوه منجر شد و اکنون تمام روستا و حتی مردم شهرستان از کامل قربانی به عنوان یک قهرمان یاد می کنند.
8137/3072


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

آلتونی با شکست مقابل نماینده نروژ برنز گرفت
کاراته کای تیم بانوان ایران در مرحله نیمه نهایی با شکست برابر رقیب خود از نروژ به نشان برنز دست یافت تا سومین نشان برای کاراته بدست آمده بود.
کاراته کای تیم پسران ایران به فینال رسید
دومین نماینده تیم پسران ایران در المپیک جوانان با برتری مقابل رقیب ترکیه ای خود راهی مبارزه پایانی شد.
اولین مدال طلای المپیکی کاراته بدست آمد
کاراته کای جوان کشورمان با برتری مقابل رقیب مراکشی خود در مبارزه پایانی اولین مدال طلای تاریخ کاراته ایران در المپیک را به نام خود ثبت کرد.
از رئال تا بایرن؛ مقصد بعدی آرسن ونگر کجاست؟
آرسن ونگر اشتیاق خود را به بازگشت به دنیای فوتبال در سال آتی میلادی اعلام کرده است.
۴ بازیکن پرسپولیس و نود، تست دوپینگ دادند
4 بازیکن از پرسپولیس و نود ارومیه پس از پایان مسابقه تست دوپینگ دادند.
دکتر حقیقت: باید در مورد کمال ریسک کنیم
پزشک باشگاه پرسپولیس می گوید که تمام تلاشمان را می کنیم تا کمال به دیدار برابر السد برسد.
اقدام تحسین برانگیز مسی به نفع کودکان سرطانی
برنامه های لیونل مسی برای تاسیس مرکز تخصصی سرطان کودکان امروز به ثمر نشست.
سیدجلال: هواداران پرسپولیس فریب خوردند
کاپیتان تیم پرسپولیس می‌گوید هواداران تیمش با نیامدن خود در استادیوم فریب خوردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کنکور در شرایط فعلی به نفع کشور نیست
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور جایی در سند تحول بنیادین ندارد و اگر زمینه اجرای کامل سند در مدارس فراهم شود در آینده نزدیک شاهد حذف کنکور خواهیم بود گفت: کنکور آموزش و پرورش را از رسیدن به اهداف متعالی‌اش باز می‌دارد.
ماجرای استوری‌های عجیب بازیکنان تیم ملی چیست؟
حواشی تیم امید گویی تمام شدنی نیست و هر روز خبرهای عجیب جدیدی از اردوی این تیم به گوش می‌رسد.
تهران نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم ایفا کرده است
پکن- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه اظهار کرد: ایران، به اذعان مجامع بین‌المللی، در مبارزه با تروریسم در عراق، سوریه و افغانستان، نقش بزرگی ایفا کرده است.
بازداشت راننده پژوی شیطانی در نمایشگاه ماشین
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری جوانی که با گشت زنی در فضای مجازی و مسافربری اقدام به فریب و ربایش دختران جوان به قصد آزار و اذیت آنها کرده بود، خبر داد.
پاپ: ممکن است بعد از دعوت رسمی به کره شمالی بروم
پکن- ایرنا- 'پاپ فرانسیس' رهبر کاتولیک های جهان ابراز تمایل خود را برای سفر به کره شمالی در صورت دعوت رسمی اعلام کرد و گفت: قطعا به چنین دعوتی از سوی کره شمالی پاسخ خواهد داد.
وزیر بهداشت: کاهش بیماری ها افتخار است
وزیر بهداشت: کاهش بیماری افتخار است
تعداد عمل‌های آندوسکوپی و کولونوسکوپی در جهرم افزایش یافت
تکلیف مرکز نگهداری معلولان فاروج یک ماه آینده مشخص می شود
وزیر بهداشت چند مرکز درمانی را افتتاح کرد
بیمار مرگ مغزی مهدیشهری به هشت نفر زندگی دوباره بخشید
دو میلیون ورزشکار کشور بیمه شدند
تعهد اشتغال کمیته امداد سمنان امسال بیش سه هزار شغل است
کمیته امداد امسال 28 هزار شغل ایجاد کرد
۱۹۵ میلیون بار مراجعه سالانه به ۴۵ هزار ارائه دهنده خدمات سلامت