توسعه کسب و کار مهمترین هدف طرح تکاپو است

08:29 ۲۵ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 59 0
توسعه کسب و کار مهمترین هدف طرح تکاپو است

سنندج - ایرنا - کارگذار توسعه کسب و کار پایدار کردستان با بیان اینکه طرح تکاپو مدل توسعه بلند مدت کسب و کار است، گفت: ایجاد اشتغال از اهداف این طرح نیست بلکه ما بدنبال فراهم کردن فرصت های شغلی با توان بخش خصوصی هستیم.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئوف رحیمی روز سه شنبه در جلسه تشریح اقدامات و عملکرد طرح تکاپو اظهار داشت: مطالعات دینامیک طرح تکاپو سال 93 با مشاوره بین المللی سازمان یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) برای شناسایی ظرفیت های و مزیت های استان در راستای توسعه و بهبود کسب و کار در رسته های مختلف به سر انجام رسید.
وی افزود: این طرح که با استفاده از استانداردهای سازمان یونیدو با هدف پیاده کردن توسعه کسب و کار بدون نیاز به تسهیلات و منابع مالی تدوین شده است.
رحیمی تاکید کرد: 47 رسته شغلی در فاز اول این طرح در استان کردستان بر مبنای دیتاهای گردآوری شده از دستگاه های اجرایی، شناسایی شده است.
کارگزار طرح تکاپو در کردستان یادآور شد: از این تعداد، 10 رسته شغلی از جمله فرش بافی، پرورش مرغ، تولید دانه های روغنی و سنگ های تزیینی به عنوان رسته های اولویت دار شناسایی شد که فناوری اطلاعات، گردشگری و زنبورداری به عنوان رسته های اصلی برنامه عملیاتی خود را پیاده کرده اند.
رحیمی با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی متقاضی محور هستند و تمرکز دولت تنها بر ایجاد تولید است، اضافه کرد: دستگاه های اجرایی از اینکه راهبردی بلند مدت برای اشتغال و توسعه داشته باشند، فارغ هستند این در حالی است که تکاپو مدل توسعه ای بلند مدت برای توسعه کسب و کار پایدار است.
وی گفت: هم اکنون رسته های فناوری اطلاعات (IT)، گردشگری و زنبورداری مهمترین برنامه های اجرای طرح تکاپو در استان است و تنها می توان در این رسته و گردشگر توسعه اشتغال را شاهد باشیم.
کارگذار توسعه کسب و کار پایدار کردستان افزود: هم اکنون پنج هزار نفر در حوزه آی تی کردستان مشغول بکار هستند و می توان از آن به عنوان موتور محرک توسعه اشتغال استفاده کرد و با تعامل بین رسته ها شاهد توسعه بیشتر در این زمینه بود.
وی اظهار داشت: چنانچه برنامه های فرآروی این رسته در استان به شیوه صحیحی پیاده شود علاوه بر حفظ پنج هزار شغل موجود زمینه ایجاد شغل برای 6 تا 12 هزار نفر فراهم می شود.
مدیر رسته ای تی طرح تکاپوی کردستان نیز در این جلسه از ایجاد بستر 370 شغل در این رسته خبر داد و افزود: این فرصت ها توسط هفت نهاد بدون دریافت تسهیلات ایجاد شده است.
سوما عبدالهی با بیان اینکه نهادها برای ساماندهی فعالیت های حوزه آی تی در کردستان با حمایت اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل شده است، تاکید کرد: برای حمایت از این نهادها سال گذشته 11 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض تصویب شد که 6 میلیارد و 800 میلیون ریال آن برای خرید تجهیزات هزینه شد و اعتبار باقی مانده نیز امسال هزینه می شود.
وی یادآور شد: نهادهای تشکیل شده در بخش های مختلف از جمله گیم و انمیشین، اموزش، سلامت و گردشگری است و افزایش این نهادهای به عنوان پشتیبان در پایان سال جاری به 13 مورد می رسد.
مدیر رسته زنبورداری طرح تکاپوی کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه ادبیات طرح تکاپو در اصل توسعه کسب و کارها توسط بخش خصوصی با هماهنگی بخش دولتی است، اضافه کرد: مهمترین نقش هدایت و اجرای این طرح بر عهده بخش خصوصی است.
فرزانه نادری گفت: در رسته زنبورداری به عنوان بخش خصوصی علاوه بر اینکه به دنبال حفظ شغل های ایجاد شده، هستیم البته توجه به حرفه زنبورداری در دو بخش کنترل کیفی محصولات و آموزش مهارت های تولیدات افزوده از جمله ژل رویال و سایرفرآورده ها پیگیری می شود.
به گزارش ایرنا، اجرای طرح توسعه کسب و کار اشتغال پایدار( تکاپو) در 10 استان در رسته فعالیت های فناوری اطلاعات، گیاهان دارویی، پوشاک و گردشگری، اجرای آزمایشی طرح کارورزی در هفت استان، تعیین رسته فعالیت های دارای اولویت ایجاد اشتغال در تمام استان های کشور از جمله برنامه های توسعه اشتغال در کشور است.
مطالعه طرح تکاپو متکی بر ظرفیت ها و قابلیت های هر استان است بطور مثال توسعه صنعت پوشاک، رونق صنعت غذایی در کشور، قابلیت های بی نظیر گردشگری و صنایع دستی، مسائل زیست محیطی، توسعه صنایع خانگی از جمله زمینه های توسعه اشتغال است که در طرح تکاپو به آنها توجه شده است.
فناروی اطلاعات و ارتباطات از زمینه های مهم اشتغال در کشور است که می تواند مشاغل نوینی را در جامعه ایجاد کند.استفاده از این فناوری نیازمند دانش است که خوشبختانه در ایران به دلیل سواد دانشگاهی بخش وسیعی از جمعیت جوان کشور هیچگونه جای نگرانی نیست.
یکی از مشکلات نیروی انسانی در ایران نبود انطباق نیازهای بازار کار کشور با مدارک تحصیلی و نوع آموزش در دانشگاه های کشور است بطوریکه دانشگاه فرد را برای قبول مسئولیت اقتصادی آماده نمی کند بلکه تنها به دادن مدرک اکتفا می کند.
اکنون سکان اشتغال کشور در اختیار راهکارهای دقیق و علمی است که در اجرا نیاز به حمایت دارد. معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجارب گرانقدری در توسعه اشتغال دارد و برنامه های خود را بر اساس تجارب جهانی تنظیم کرده است.
3034/9102


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

مگان جدید، در انتظار چراغ سبز رنو به ایران
شرکت فرانسوی رنو الزامات سختگیرانه‌ای را درخصوص تطابق کیفی و عملکردی همه محصولات جدید با شرایط اقلیمی و جاده‌ای هریک از کشورهای بازار هدف دارد و برهمین اساس و با رعایت همه استانداردهای تعریف شده خود، برای عرضه محصولات جدید به آن کشور، خودروها را سفارش‌گذاری و تولید می‌کند.
بانک ملی ایران، صدرنشین صدور کارت هدیه در نظام بانکی
گزارش اقتصادی اردیبهشت ماه شاپرک که به تازگی منتشر شده است از کسب رتبه نخست توسط بانک ملی ایران در حوزه صدور کارت هدیه، بن‌کارت و کارت برداشت در نظام بانکی خبر می‌دهد.
بانک سامان بانک عامل صندوق توسعه ملی شد
بانک سامان با کسب عاملیت از صندوق توسعه ملی، در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در بخش‌های صنعت‌ومعدن، نفت و گاز، صنایع نیروگاهی و صنایع ریلی تسهیلات ارزان‌قیمت پرداخت می‌کند.
اعطای تسهیلات حمایتی به ٧٨٩ زندانی نیازمند توسط بانک صادرات ایران
​بانک صادرات ایران در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و انجام اقدامات انسان دوستانه، از ابتدای سال ٩٥ تا پایان اردیبهشت ٩٧، با اعطای وام‌های قرض‌الحسنه به بیش از ٧٨٩ زندانی معسر و نیازمند اسباب رهایی و رفع گرفتاری آنان را فراهم کرده است.
طنز- تو مو می‌بینی و من فرفرش را
«تلویزیونی که توش امین تارخ می‌بینیم با اون موهای آب و جارو شده یا رامبد و منصور ضابطیان و... تعجب می‌کنم چرا همین رامین رضاییان رو نشون میدن؟ من اگه جای مسئول پخش تلویزیون بودم، هر وقت دوربین می‌رفت روی رضائیان یا دژآگه، صحنه آهسته مایلی کهن و استاد اسدی رو پخش می‌کردم.»
زایمان خانم نخست‌وزیر و نطق آیت‌الله صدوقی
خبر زایمان نخست‌وزیر نیوزیلند در حین ریاست دولت، هم ما را به یاد بی‌نظیر بوتو می اندازد و هم نطق تاریخی آیت الله صدوقی در مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۹ آبان ۱۳۵۸...
کارمند باید خوش قد و بالا باشد؟
«تا حالا شده همه شرایط داشتن یک شغل را داشته باشید؟ از مدرک گرفته تا تجربه و تبحر کافی اما به‌ دلایل واهی مثلاً به‌ خاطر یک نقص جسمانی از به‌ دست آوردن آن شغل محروم شوید؟ می‌دانید آن موقع چه احساسی به آدم دست می‌دهد؟ نمی‌دانم چند نفرتان این تبعیض را حس کرده‌اید؟ اما من آن را با پوست و گوشتم احساس کرده‌ام.»
اگر زندگی هم «کمک‌داور ویدیویی» داشت
اگر در زندگی کمک‌داور ویدئویی بود، می‌شد خطاها را بررسی کرد، تصمیم‌های اشتباه را اصلاح کرد، حق را به حق‌دار رساند و «عدالت» بیشتری برقرار می‌شد شاید این همه از زمین و زمان شاکی نبودیم.
مال خود سازی کردیم نه خصوصی‌سازی
خصوصی‌سازی افسارگسیخته باید متوقف شود. ما بیشتر مال خودسازی کرده‌ایم. من مخالفتی با خصوصی‌سازی ندارم اما بخش خصوصی واقعی باید مورد توجه قرار بگیرد. ما اقتصاد خصوصی‌سازی شده نداریم، بلکه اقتصادمان رفاقتی شده است.
اعضای چند فراکسیون مجلس حادثه ایرانشهر را بررسی می کنند
زاهدان - ایرنا - نماینده مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حادثه ایرانشهر در فراکسیون های مختلف مجلس مطرح شده و قرار است اعضای این فراکسیون ها برای بررسی موضوع و سایر معضلات اجتماعی به زودی به سیستان و بلوچستان سفر کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فریاد سراوان رشت با اراده، آرام می شود
رشت - ایرنا - فریاد دلخراش مردم و طبیعت سحرانگیز منطقه سراوان رشت که سالهاست به محلی برای دفن انبوه زباله تبدیل شده، اگرچه هر از چندگاهی و به طور مقطعی به خاموشی گراییده می شود، ولی اراده ای استوار برای رفع مشکلات مردم و ساماندهی زباله های منطقه لازم است.
دلار بازهم گران شد- نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97
بانک مرکزی امروز نرخ ۳۹ ارز عمده در برابر ریال را اعلام کرد که براساس آن نرخ ۳۳ ارز از جمله یورو افزایش یافت.
سوءاستفاده از «کارلوس کی‌روش» برای بازگرداندن کشور به دوره قاجار!
اصلاح‌طلبان استاد سیاسی کردن همه چیز و موج‌سواری بر تب و تاب حوزه‌های غیرسیاسی روز، برای ماهیگیری سیاسی هستند، از فرصت سوءاستفاده می کنند تا خمیر ذهنیت عقب‌مانده و قجری خود را بر تنور فوتبال بچسبانند.
ایرنا به فدراسیون فوتبال پیشنهاد داد
تهران - ایرنا - بجاست فدراسیون فوتبال با برنامه‌ریزی سریع و گرفتن مجوزهای لازم از کمیته برگزاری مسابقه‌های جام جهانی 2018 روسیه، روبان مشکی روی لباس بازیکنان تیم ملی نصب کند.
هدف اصلی برجام محقق شده است- منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند
به‌جای افزایش مزد به کارگران سبد کالا بدهید
چراغ سبز برای بالارفتن سقف سرعت در آزادراه‌ها؟
633 طرح اشتغال مددجویی در آذربایجان شرقی اجرا شد
3954 طرح اشتغال روستایی برای سیستان و بلوچستان ثبت شد
عملکرد بانک های استان مرکزی در تسهیلات اشتغال بهبود یابد
هیات نظارت تسهیلات اشتغالزایی دربوشهر تشکیل می شود
570 میلیاردریال برای اشتغال کمیته امداد زنجان اختصاص یافت
تسهیلات اشتغال روستایی درگناوه پرداخت شد
افزایش بیکاری پنهان به زیان صندوق‌های بیمه