توسعه کسب و کار مهمترین هدف طرح تکاپو است

08:29 ۲۳۲ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 164 0
توسعه کسب و کار مهمترین هدف طرح تکاپو است

سنندج - ایرنا - کارگذار توسعه کسب و کار پایدار کردستان با بیان اینکه طرح تکاپو مدل توسعه بلند مدت کسب و کار است، گفت: ایجاد اشتغال از اهداف این طرح نیست بلکه ما بدنبال فراهم کردن فرصت های شغلی با توان بخش خصوصی هستیم.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئوف رحیمی روز سه شنبه در جلسه تشریح اقدامات و عملکرد طرح تکاپو اظهار داشت: مطالعات دینامیک طرح تکاپو سال 93 با مشاوره بین المللی سازمان یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) برای شناسایی ظرفیت های و مزیت های استان در راستای توسعه و بهبود کسب و کار در رسته های مختلف به سر انجام رسید.
وی افزود: این طرح که با استفاده از استانداردهای سازمان یونیدو با هدف پیاده کردن توسعه کسب و کار بدون نیاز به تسهیلات و منابع مالی تدوین شده است.
رحیمی تاکید کرد: 47 رسته شغلی در فاز اول این طرح در استان کردستان بر مبنای دیتاهای گردآوری شده از دستگاه های اجرایی، شناسایی شده است.
کارگزار طرح تکاپو در کردستان یادآور شد: از این تعداد، 10 رسته شغلی از جمله فرش بافی، پرورش مرغ، تولید دانه های روغنی و سنگ های تزیینی به عنوان رسته های اولویت دار شناسایی شد که فناوری اطلاعات، گردشگری و زنبورداری به عنوان رسته های اصلی برنامه عملیاتی خود را پیاده کرده اند.
رحیمی با اشاره به اینکه دستگاه های اجرایی متقاضی محور هستند و تمرکز دولت تنها بر ایجاد تولید است، اضافه کرد: دستگاه های اجرایی از اینکه راهبردی بلند مدت برای اشتغال و توسعه داشته باشند، فارغ هستند این در حالی است که تکاپو مدل توسعه ای بلند مدت برای توسعه کسب و کار پایدار است.
وی گفت: هم اکنون رسته های فناوری اطلاعات (IT)، گردشگری و زنبورداری مهمترین برنامه های اجرای طرح تکاپو در استان است و تنها می توان در این رسته و گردشگر توسعه اشتغال را شاهد باشیم.
کارگذار توسعه کسب و کار پایدار کردستان افزود: هم اکنون پنج هزار نفر در حوزه آی تی کردستان مشغول بکار هستند و می توان از آن به عنوان موتور محرک توسعه اشتغال استفاده کرد و با تعامل بین رسته ها شاهد توسعه بیشتر در این زمینه بود.
وی اظهار داشت: چنانچه برنامه های فرآروی این رسته در استان به شیوه صحیحی پیاده شود علاوه بر حفظ پنج هزار شغل موجود زمینه ایجاد شغل برای 6 تا 12 هزار نفر فراهم می شود.
مدیر رسته ای تی طرح تکاپوی کردستان نیز در این جلسه از ایجاد بستر 370 شغل در این رسته خبر داد و افزود: این فرصت ها توسط هفت نهاد بدون دریافت تسهیلات ایجاد شده است.
سوما عبدالهی با بیان اینکه نهادها برای ساماندهی فعالیت های حوزه آی تی در کردستان با حمایت اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات تشکیل شده است، تاکید کرد: برای حمایت از این نهادها سال گذشته 11 میلیارد ریال اعتبار بلاعوض تصویب شد که 6 میلیارد و 800 میلیون ریال آن برای خرید تجهیزات هزینه شد و اعتبار باقی مانده نیز امسال هزینه می شود.
وی یادآور شد: نهادهای تشکیل شده در بخش های مختلف از جمله گیم و انمیشین، اموزش، سلامت و گردشگری است و افزایش این نهادهای به عنوان پشتیبان در پایان سال جاری به 13 مورد می رسد.
مدیر رسته زنبورداری طرح تکاپوی کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه ادبیات طرح تکاپو در اصل توسعه کسب و کارها توسط بخش خصوصی با هماهنگی بخش دولتی است، اضافه کرد: مهمترین نقش هدایت و اجرای این طرح بر عهده بخش خصوصی است.
فرزانه نادری گفت: در رسته زنبورداری به عنوان بخش خصوصی علاوه بر اینکه به دنبال حفظ شغل های ایجاد شده، هستیم البته توجه به حرفه زنبورداری در دو بخش کنترل کیفی محصولات و آموزش مهارت های تولیدات افزوده از جمله ژل رویال و سایرفرآورده ها پیگیری می شود.
به گزارش ایرنا، اجرای طرح توسعه کسب و کار اشتغال پایدار( تکاپو) در 10 استان در رسته فعالیت های فناوری اطلاعات، گیاهان دارویی، پوشاک و گردشگری، اجرای آزمایشی طرح کارورزی در هفت استان، تعیین رسته فعالیت های دارای اولویت ایجاد اشتغال در تمام استان های کشور از جمله برنامه های توسعه اشتغال در کشور است.
مطالعه طرح تکاپو متکی بر ظرفیت ها و قابلیت های هر استان است بطور مثال توسعه صنعت پوشاک، رونق صنعت غذایی در کشور، قابلیت های بی نظیر گردشگری و صنایع دستی، مسائل زیست محیطی، توسعه صنایع خانگی از جمله زمینه های توسعه اشتغال است که در طرح تکاپو به آنها توجه شده است.
فناروی اطلاعات و ارتباطات از زمینه های مهم اشتغال در کشور است که می تواند مشاغل نوینی را در جامعه ایجاد کند.استفاده از این فناوری نیازمند دانش است که خوشبختانه در ایران به دلیل سواد دانشگاهی بخش وسیعی از جمعیت جوان کشور هیچگونه جای نگرانی نیست.
یکی از مشکلات نیروی انسانی در ایران نبود انطباق نیازهای بازار کار کشور با مدارک تحصیلی و نوع آموزش در دانشگاه های کشور است بطوریکه دانشگاه فرد را برای قبول مسئولیت اقتصادی آماده نمی کند بلکه تنها به دادن مدرک اکتفا می کند.
اکنون سکان اشتغال کشور در اختیار راهکارهای دقیق و علمی است که در اجرا نیاز به حمایت دارد. معاونت توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجارب گرانقدری در توسعه اشتغال دارد و برنامه های خود را بر اساس تجارب جهانی تنظیم کرده است.
3034/9102


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

مسئولان باید ممیزی‌ها و سانسورها را کمتر کنند
تهران- ایرنا- عباس غزالی بازیگر سریال «مینو» گفت: ممیزی‌ها و سانسورهایی که مسئولان صدا وسیما برای یک سریال به کار می گیرند جزو مهم ترین دلایلی است که باعث می شود یک سریال نتواند موفق باشد، این مشکل باید حل شود.
کابل شارژ گوشی‌های آیفون و اندروید یکی می‌شود
اپل مشغول بررسی است تا کابل های شارژ آیفون و دستگاه های خود را از حالت فعلی به «یو اس بی- سی» تغییر دهد. به این ترتیب کابل های مورد استفاده دستگاه های اندروید برای آیفون نیز قابل استفاده است
ایران رقیب مصری‌ها در تولید گل نرگس
مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال آینده مجوز نخستین واحد فرآوری و صنایع تبدیلی گل نرگس و تامین منابع مالی و دانش فنی در مازندران رقم میخورد.
بررسی دلایل ناکامی برنامه‌های گفت‌وگو محور صدا و سیما
تهران- ایرنا- تلاش‌های اخیر صدا و سیما در جذب مخاطبِ بیشتر از طریق تولید برنامه‌های گفت‌وگو محور چندان موفقیت آمیز نبوده است و برخی کارشناسان معتقدند وقایع و اتفاقات جامعه، در این ناکامی نقش داشته و صدا و سیما به تنهایی مقصر نیست.
شمارش معکوس برای مرگ ویندوز ۷
مایکروسافت به تازگی تاکید کرده است که پشتیبانی رایگان از ویندوز ۷ را از سال آینده میلادی متوقف خواهد کرد.
واکنش وزیر صنعت به اعتراض برخی خریداران خودرو
وزیر صنعت، معدن و تجارت در واکنش به اعتراض امروز برخی خریداران خودرو در مقابل این وزارتخانه تاکید کرد که خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
تسلیت شخصیت‌های فرهنگی برای درگذشت محب اهری
تهران- ایرنا- هنرمندان و شخصیت های فرهنگی درگذشت حسین محب اهری بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون را تسلیت گفتند.
۹۰ درصد رسید‌های خرید سرطان زا هستند
تحقیقات جدید نشان می دهد حدود ۹۰ درصد رسیدهای خرید حاوی مواد شیمیایی سرطان زا هستند و نباید آنها را در کیف یا خودرو نگهداری کرد.
بزرگداشت 5 سینماگر در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
تهران- ایرنا- بزرگداشت پنج هنرمند و چهره سرشناس سینما در سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.
مقام نخست ایرانی‌ها در از بین بردن خاک!
کارشناس مسئول آبخیزداری و ناظر پروژه های فاقد سد سازمان جنگل‌ها گفت: میزان فرسایش خاک در کشور 2 میلیارد تن بوده و ایران مقام نخست بیشترین فرسایش خاک را در جهان دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
نقش‌های ماندگار ˮحسین‌ محب اهریˮ -تصاویر
حسین محب‌اهری بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون پس از مدت‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت.
آیین نامه های حفاظت فنی و بهداشت کار بازنگری می شود
30میلیارد تومان برای طرح های اشتغالزایی هشترود پرداخت شد
110 طرح اشتغالزایی بنیاد مستضعفان در ملکشاهی مصوب شد
60 هزار میلیارد تومان در بودجه برای اشتغال پیش بینی شد
50 درصد دعاوی کارگری شهرستان ری به سازش منجر شد
32 میلیارد ریال از محل مالیات به عشایر ایلام اختصاص یافت
رونمایی از 100 بسته سرمایه ‌گذاری در منطقه آزاد چابهار
فعالیت 3000 قایق صیادی بی‌مجوز در عمان
عربستان: رکود اقتصاد مایه نگرانی نفت نیست
در توسعه بازار کار موفق نبودیم