رهنمودهای رهبری به دانشجویان

09:18 ۲۰ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 279 0
رهنمودهای رهبری به دانشجویان

تهران- ایرنا- صدها دانشجو دیروز در نشست صمیمانه، پرشور و پر نشاط با رهبر معظم انقلاب اسلامی، از رهنمودها و توصیه های ایشان بهره بردند و به بیان دیدگاه، انتقاد، پیشنهاد و مطالبات خود از سه قوه و دستگاه های مختلف پرداختند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، بیانات رهبری در در نشست صمیمانه و 3 ساعته با صدها نفر از دانشجویان دانشگاه های مختلف، نمایندگان تشکل های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و صنفی دانشجویان در عنوان نخست بسیاری از روزنامه های چاپ امروز 8 خرداد ماه 1397 جای گرفت. مطبوعات همچنین به دیدار وزیران امور خارجه ایران و هند و آخرین وضعیت بازار مسکن در محورهای بعدی خود اشاره کردند.

** توصیه های رهبری به دانشجویان و جوانان
«بدون آزادی پیشرفت جامعه ممکن نیست»، این عنوان برگزیده روزنامه «اطلاعات» از میان سخنان رهبری بود. به گزارش اطلاعات، حضرت آیت الله خامنه ای، «اعتماد به نفس ملی»، «استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی» و «آزادی» اعم از «آزادی اندیشه، بیان و عمل» را از دیگر آرمان های نظام اسلامی برشمردند و گفتند: اگر آزادی نباشد، رشد معنوی و پیشرفت جامعه وجود نخواهد داشت اما همین آزادی نیازمند قانون و چارچوب است زیرا در غیر این صورت، منجر به ولنگاری خواهد شد که نمونه های آن در دنیای غرب موجود است.
روزنامه «جوان» نیز با برگزیدن این بخش از اظهارات رهبری مبنی بر اینکه «بیشتر مشکلات و موانع کشور را داخلی می‌دانم» گزارش داد که رهبر انقلاب اسلامی در تبیین موانع تحقق آرمان‌‌ ها به یک نکته خاص پرداختند و گفتند: برخی می‌گویند چرا رهبری همه مشکلات را گردن امریکا و انگلیس خبیث می‌اندازد، این یک برداشت اشتباه است چرا که بنده بیشتر مشکلات و موانع را داخلی و درونی می‌دانم که البته دشمنان از آنها سوءاستفاده می‌کنند.
روزنامه «فرهیختگان» اما با اشاره به آن بخش از بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه «تخریب ساختارهای نظام ویـرانگری است نه انقلابی ‌گری» به نقل از ایشان عنوان کرد: یک تفکر غلط از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت مبنی بر اینکه انقلاب، بعد از تشکیل نظام به پایان می رسد و باید به سراغ شکل دهی نهادها و دیوان‌سالاری رفت. این تفکر غلط، انقلاب را به معنای تنش، نزاع و کارهای غیرقانونی می داند. نظام انقلابی و اسلامی، اهداف، آرمان ها و ارزش هایی دارد که تحقق آنها نیازمند مرحله سوم یعنی شکل گیری «دولت انقلابی» است، دولتی که ارکان نظام اسلامی را باور داشته باشد. نظام اسلامی، دولت اسلامی و جامعه اسلامی زمینه ساز پنجمین مرحله یعنی ایجاد «تمدن انقلابی و اسلامی» خواهند شد، بنابراین انقلاب هیچگاه تمام شدنی نیست و همواره ادامه دارد.
روزنامه های «کیهان» و «رسالت» نیز توصیه دیگر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمان ‌ها شود» را در عنوان نخست خود جای دادند.
به گزارش این روزنامه، معظم له در این بخش از بیانات خود فرمودند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود و در مقابل تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی و مدیریتی، سد ایجاد کند.
ایشان همچنین، صراحت و شجاعت در مطالبه آرمانها را با همان زبان ویژه جوانان مؤمن و انقلابی، کاملاً ضروری برشمردند و افزودند: باید در افکار عمومی ‌اشرافی‌گری و وابستگی فکری نفی و طرد شود.

** «نه» هند به تحریم‌ های آمریکا علیـه ایـران
«سوشما سواراج» وزیر خارجه هند دیروز و در آستانه دیدار با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران اعلام کرد که دهلی تنها تحریم‌ های اعمال‌ شده از سوی سازمان ملل متحد را علیه ایران اجرا می ‌کند و از تحریم‌ های یک ‌جانبه آمریکا یا هیچ کشور دیگری پیروی نمی‌ کند. در گزارش نخست برخی روزنامه های امروز به این دیدار اشاره شد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» نوشت: بین ظریف و سواراج گفت ‌وگو‌های گسترده‌ای درباره برجام انجام خواهد شد. ظریف برای جلب حمایت هند از برجام به دهلی‌نو رفته است. سفر یک روزه ظریف، بخشی از تلاش‌های ایران برای توسعه روابط با قدرت‌های بزرگ جهانی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است. علاوه بر مسائل مرتبط با برجام، مسائل اقتصادی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. توسعه بندر چابهار یکی از محور‌های گفت‌وگوی مقامات ایرانی با همتایان هندی خواهد بود.
به نوشته این روزنامه، ایران سومین صادرکننده نفت به هند است و نگرانی‌هایی درباره تاثیر احتمالی تحریم‌های آمریکا برصادرات نفت ایران به هند وجود دارد. با این حال، مقامات هندی به این روزنامه گفته‌اند تا وقتی که اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نکنند، بازگشت تحریم‌های آمریکا، تاثیری بر واردات نفت هند از ایران نخواهد گذاشت.
وزنامه «جهان صنعت» نیز با اعلام این خبر که هند از تحریم ها علیه ایران پیروی نخواهد کرد، نوشت: ایران و هند دارای روابط دیرینه سیاسی و اقتصادی هستند و هند یکی از بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران به شمار می‌رود. ایران پیش از برقراری تحریم‌های اقتصادی در سال 2011، دومین صادرکننده نفت به هند بود اما در جریان تحریم‌ها سهم واردات این کشور از ایران کاهش داشت و پس از اجرایی شدن برجام در سال 2016 بود که صادرات نفت ایران به این کشور به تدریج افزایش یافت.
روزنامه «شروع» نیز به نقل از ظریف اعلام کرد که گسترش روابط تهران و دهلی نو در دستور کار است. به گزارش شروع به نقل از ظریف، روابط دو کشور در دوران برجام گسترش پیدا کرد و ایران تلاش دارد که این روابط را هر چه بیشتر گسترش دهد. زمینه های خوبی برای گسترش روابط تهران و دهلی نو در حوزه های مختلف در جمله تجارت و حمل و نقل وجود دارد.

** بازار مسکن بالاخره تکان خورد؟
پس از سال ها غلبه رکود بر بازار مسکن، گزارش و تحلیل ها حاکی از تکانه های بازار مسکن و رونق نسبی تقاضا در این بازار است. در شماره امروز روزنامه ابعاد گوناگون تغییرات در بازار مسکن بررسی شد.
روزنامه «اعتماد» در یادداشت «مثلث تقاضا در مسکن» با اعلام خبر رشد مثبت تقاضا در این بازار نوشت: رشد مثبت تقاضا برای مسکن با متراژ پایین در شرایط کنونی بازار مسکن، افزایش حجم عرضه در این زمینه را می‌طلبد. مسائل مربوط به عدم تقارن در عرضه و تقاضا به بازار مسکن محدود نمی‌شود و در بازارهای اقتصادی دیگر نیز این موضوع مشهود بوده است.
به نوشته این روزنامه، بازار مسکن اما با وجود پرداخت وام‌های بانکی برای روی کار آمدن بخش تقاضا این‌بار به سبب پایین بودن حجم عرضه مسکن با متراژ پایین و متوسط، تقاضای این نوع از واحدهای مسکونی با مشکل مواجه شده است. نبود برنامه‌ریزی اصولی برای ایجاد ارتباط مستقیم و کارا بین واحدهای ساخت و ساز مسکن و بخش تقاضا درایجاد این مشکل نقش اصلی را دارد. در بازار مسکن، تقاضاکنندگان خرد که به طور عمده از دهک‌های پایین درآمدی هستند باید با بخش‌های تولیدی و بخش خصوصی در ارتباط مستقیم قرار بگیرند. تکیه و تمرکز بر این اتفاق شرایطی را ایجاد می‌کند که تقاضاکنندگان بتوانند با پیش‌خرید املاک، سرمایه خود را در برابر افزایش قیمت‌های آتی مصون کرده و تا حدودی ریسک‌های قیمتی که ممکن است اعمال شود را مدیریت کنند.
روزنامه «تجارت» اما معتقد است که قیمت مسکن با درآمد مردم تناسب ندارد. در یادداشت این روزنامه می خوانیم: بهره وام بافت‌ های فرسوده به شش‌ درصد کاهش پیدا کرده و بالا رفتن آن باعث پایین آمدن سود قسط می‌شود. در حقیقت این قسط در استطاعت مالی بسیاری از افراد در جامعه هست تا بتوانند از این قسط بهره ببرند. با توجه به اینکه مسکن در محله ‌های بافت فرسوده به میزان قابل توجهی ارزان است؛ بنابراین تعداد قابل توجهی از افرادی چون جوانان که نیاز به مسکن داشته‌اند می‌توانند با پرداخت پول کمتری صاحب‌ خانه شوند هدف اصلی این است که هم بافت‌های فرسوده بازسازی و نوسازی شوند و هم کسانی که استطاعت خرید مسکن با قیمت‌های بالا را ندارند با گرفتن این وام توانایی خرید خانه را پیدا کنند.
به تحلیل تجارت، کسی که دو‌میلیون تومان حقوق ماهانه دریافت می‌کند توانایی خرید مسکن به قیمت 800‌میلیون تومان را ندارد و نسبت قیمت خرید با نسبت قیمت مسکن در کشور ما بسیار بالاتر از دیگر کشورهاست، به همین دلیل قدرت خرید مردم برای خرید مسکن پایین آمده است.

پژوهش** 9283**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

سپ برترین شرکت پرداخت کشور معرفی شد
براساس نتایج گزارش اقتصادی سال ۹۶ شرکت شاپرک، شرکت پرداخت الکترونیک سامان (سپ)، در اکثر شاخص‌های عملکردی رتبه‌های برتر را از آن خود کرد.
مهاجرت به مشهد برای فتح بهارستان
هر جا باشند اما در مشهد گرد هم می‌آیند. میعادگاه‌شان مشهد و مقصدشان بهارستان است. فکر همه‌ جا را کرده و در ذهن خود انتخابات هیات رییسه را نیز برگزار کرده‌اند. این طور که از اخبار غیر رسمی برمی‌آید سرلیست فهرست آنها برای تکیه زدن به صندلی علی لاریجانی کسی نیست غیر از تولیت آستان قدس.
۱۰دلیل موافقان و مخالفان کمک‌داور ویدیویی
استفاده از فناوری VAR برای کمک به داوری موافقان و مخالفان خود را دارد. دلایل هر دو گروه را برشمرده‌ایم.
ژنرال روس ستاره‌اش را به احترام سرباز ایرانی کند
نوویکف وقتی فهمید ۴۸ ساعت است که تنها با ۳ سرباز جنگیده، به نشانه احترام یکی از درجه‌هایش را از روی دوشش باز کرد و روی سینه سرجوخه محمدی گذاشت و از چوپانی خواست ۳ سرباز شجاع را به شیوه مسلمانان کنار پل آهنی دفن کند. تدفین این ۳ سرباز به‌ خاطر وطن‌پرستی‌شان با تشریفات نظامی از سوی لشگر ۴۷ ارتش دشمن صورت گرفت.
پایان مرحله اول تور دوچرخه سواری ترکیه با نهمی ملی پوش ایران
مرحله اول توردوچرخه سواری ترکیه با نهمی رکابزن ملی پوش ایران به پایان رسید.
ضیایی: تعدد مسابقه‌های مختلف توان‌مان برای تصمیم‌گیری را به چالش کشید
رییس فدراسیون والیبال با اشاره به سال پرترافیک والیبال گفت: کادر فنی تیم ملی ب تنها یک ماه فرصت دارد و همه آن چیزهایی هم که در این مدت می‌خواهد در اختیارش نیست.
صالحی‌ امیری: کارشکنی آمریکایی‌ها برای تحریک روانی والیبالیست‌ها بود
رییس کمیته ملی المپیک با اشاره به سال پرترافیکی که والیبال پیش رو دارد گفت: در حال حاضر تیم ملی والیبال ب شرایط روحی خوبی دارد و دغدغه خاصی نیز وجود ندارد.
ترکیب بلژیک - پرو اعلام شد
ترکیب دو تیم بلژیک و پرو برای برگزاری اولین دیدار خودشان در جام جهانی اعلام شد.
عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت هستند
شهرکرد- ایرنا- عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: عده ای به هر طریقی به دنبال ناکارآمد نشان دادن دولت اعتدال بوده و حاضرند دست به هرکاری بزنند.
بازیکن دانمارک ادامه جام جهانی را از دست داد
ویلیام کوئیست به دلیل شکستگی دنده در جریان بازی با پرو ادامه جام جهانی را از دست داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان کار وزیر کشور آلمان
هورست زیهوفر، وزیر کشور و عضو حزب اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن از پایان همکاری خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خبر داد.
فیروزآبادی گفته بود ویلای لواسان را تخلیه می‌کند ولی نکرده است
بعد از نامه جنبش عدالتخواه دانشجویی به ستاد اجرایی نامه جنبش را همراه با نامه‌ای از ستادبه مقام معظم رهبری ارسال کردند و دوباره رهبر انقلاب بر روی نامه ستاد پارافی مبنی بر تخلیه ویلای مزبور می‌نویسند.
جشنواره جدید ماناپی با صدها گجت هوشمند ویژه جام جهانی ۲۰۱۸
جشنواره جدید ماناپی با عنوان "جام جوایز" به مناسبت جام جهانی روسیه از۲۵ خرداد تا ۲۴ تیرماه با بیش از ۱۰۰ میلیون تومان جایزه برگزار می‌شود.
جلسه مجلس درباره گرانی خودرو لغو شد
عضو هیئت رئیسه مجلس از لغو جلسه علنی پارلمان درباره گرانی خودرو و کالا‌ها خبر داد.
زیباترین دکل برق دنیا- عکس
ساخت یک دکل برق متفاوت در کالیفرنیای آمریکا
قصاص ثلاث و قاتل بنیتا-اخبار خودرویی-ویلای لواسان-درخواست رافت و ...
جهادگران کشاورزی با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق کردند
رییس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد
حجت الاسلام ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا شد
عزم ملی، توصیه رهبری
دیدار خانواده‌های شهدای هسته‌ای با رهبر انقلاب
بازتاب تاکید رهبر انقلاب بر شکست استکبار در منطقه در عراق
رژیم صهیونیستی با همت ملت‌های مسلمان قطعاً نابود خواهد شد
دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر انقلاب
رژیم صهیونیستی با همت ملت‌های مسلمان قطعاً نابود خواهد شد