رهنمودهای رهبری به دانشجویان

09:18 ۱۴۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 431 0
رهنمودهای رهبری به دانشجویان

تهران- ایرنا- صدها دانشجو دیروز در نشست صمیمانه، پرشور و پر نشاط با رهبر معظم انقلاب اسلامی، از رهنمودها و توصیه های ایشان بهره بردند و به بیان دیدگاه، انتقاد، پیشنهاد و مطالبات خود از سه قوه و دستگاه های مختلف پرداختند.

ایرنا

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، بیانات رهبری در در نشست صمیمانه و 3 ساعته با صدها نفر از دانشجویان دانشگاه های مختلف، نمایندگان تشکل های مختلف علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و صنفی دانشجویان در عنوان نخست بسیاری از روزنامه های چاپ امروز 8 خرداد ماه 1397 جای گرفت. مطبوعات همچنین به دیدار وزیران امور خارجه ایران و هند و آخرین وضعیت بازار مسکن در محورهای بعدی خود اشاره کردند.

** توصیه های رهبری به دانشجویان و جوانان
«بدون آزادی پیشرفت جامعه ممکن نیست»، این عنوان برگزیده روزنامه «اطلاعات» از میان سخنان رهبری بود. به گزارش اطلاعات، حضرت آیت الله خامنه ای، «اعتماد به نفس ملی»، «استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی» و «آزادی» اعم از «آزادی اندیشه، بیان و عمل» را از دیگر آرمان های نظام اسلامی برشمردند و گفتند: اگر آزادی نباشد، رشد معنوی و پیشرفت جامعه وجود نخواهد داشت اما همین آزادی نیازمند قانون و چارچوب است زیرا در غیر این صورت، منجر به ولنگاری خواهد شد که نمونه های آن در دنیای غرب موجود است.
روزنامه «جوان» نیز با برگزیدن این بخش از اظهارات رهبری مبنی بر اینکه «بیشتر مشکلات و موانع کشور را داخلی می‌دانم» گزارش داد که رهبر انقلاب اسلامی در تبیین موانع تحقق آرمان‌‌ ها به یک نکته خاص پرداختند و گفتند: برخی می‌گویند چرا رهبری همه مشکلات را گردن امریکا و انگلیس خبیث می‌اندازد، این یک برداشت اشتباه است چرا که بنده بیشتر مشکلات و موانع را داخلی و درونی می‌دانم که البته دشمنان از آنها سوءاستفاده می‌کنند.
روزنامه «فرهیختگان» اما با اشاره به آن بخش از بیانات رهبر انقلاب مبنی بر اینکه «تخریب ساختارهای نظام ویـرانگری است نه انقلابی ‌گری» به نقل از ایشان عنوان کرد: یک تفکر غلط از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت مبنی بر اینکه انقلاب، بعد از تشکیل نظام به پایان می رسد و باید به سراغ شکل دهی نهادها و دیوان‌سالاری رفت. این تفکر غلط، انقلاب را به معنای تنش، نزاع و کارهای غیرقانونی می داند. نظام انقلابی و اسلامی، اهداف، آرمان ها و ارزش هایی دارد که تحقق آنها نیازمند مرحله سوم یعنی شکل گیری «دولت انقلابی» است، دولتی که ارکان نظام اسلامی را باور داشته باشد. نظام اسلامی، دولت اسلامی و جامعه اسلامی زمینه ساز پنجمین مرحله یعنی ایجاد «تمدن انقلابی و اسلامی» خواهند شد، بنابراین انقلاب هیچگاه تمام شدنی نیست و همواره ادامه دارد.
روزنامه های «کیهان» و «رسالت» نیز توصیه دیگر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمان ‌ها شود» را در عنوان نخست خود جای دادند.
به گزارش این روزنامه، معظم له در این بخش از بیانات خود فرمودند: لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود و در مقابل تخریب افکار عمومی و فضاهای نخبگانی و مدیریتی، سد ایجاد کند.
ایشان همچنین، صراحت و شجاعت در مطالبه آرمانها را با همان زبان ویژه جوانان مؤمن و انقلابی، کاملاً ضروری برشمردند و افزودند: باید در افکار عمومی ‌اشرافی‌گری و وابستگی فکری نفی و طرد شود.

** «نه» هند به تحریم‌ های آمریکا علیـه ایـران
«سوشما سواراج» وزیر خارجه هند دیروز و در آستانه دیدار با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران اعلام کرد که دهلی تنها تحریم‌ های اعمال‌ شده از سوی سازمان ملل متحد را علیه ایران اجرا می ‌کند و از تحریم‌ های یک ‌جانبه آمریکا یا هیچ کشور دیگری پیروی نمی‌ کند. در گزارش نخست برخی روزنامه های امروز به این دیدار اشاره شد.
روزنامه «دنیای اقتصاد» نوشت: بین ظریف و سواراج گفت ‌وگو‌های گسترده‌ای درباره برجام انجام خواهد شد. ظریف برای جلب حمایت هند از برجام به دهلی‌نو رفته است. سفر یک روزه ظریف، بخشی از تلاش‌های ایران برای توسعه روابط با قدرت‌های بزرگ جهانی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای است. علاوه بر مسائل مرتبط با برجام، مسائل اقتصادی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. توسعه بندر چابهار یکی از محور‌های گفت‌وگوی مقامات ایرانی با همتایان هندی خواهد بود.
به نوشته این روزنامه، ایران سومین صادرکننده نفت به هند است و نگرانی‌هایی درباره تاثیر احتمالی تحریم‌های آمریکا برصادرات نفت ایران به هند وجود دارد. با این حال، مقامات هندی به این روزنامه گفته‌اند تا وقتی که اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نکنند، بازگشت تحریم‌های آمریکا، تاثیری بر واردات نفت هند از ایران نخواهد گذاشت.
وزنامه «جهان صنعت» نیز با اعلام این خبر که هند از تحریم ها علیه ایران پیروی نخواهد کرد، نوشت: ایران و هند دارای روابط دیرینه سیاسی و اقتصادی هستند و هند یکی از بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران به شمار می‌رود. ایران پیش از برقراری تحریم‌های اقتصادی در سال 2011، دومین صادرکننده نفت به هند بود اما در جریان تحریم‌ها سهم واردات این کشور از ایران کاهش داشت و پس از اجرایی شدن برجام در سال 2016 بود که صادرات نفت ایران به این کشور به تدریج افزایش یافت.
روزنامه «شروع» نیز به نقل از ظریف اعلام کرد که گسترش روابط تهران و دهلی نو در دستور کار است. به گزارش شروع به نقل از ظریف، روابط دو کشور در دوران برجام گسترش پیدا کرد و ایران تلاش دارد که این روابط را هر چه بیشتر گسترش دهد. زمینه های خوبی برای گسترش روابط تهران و دهلی نو در حوزه های مختلف در جمله تجارت و حمل و نقل وجود دارد.

** بازار مسکن بالاخره تکان خورد؟
پس از سال ها غلبه رکود بر بازار مسکن، گزارش و تحلیل ها حاکی از تکانه های بازار مسکن و رونق نسبی تقاضا در این بازار است. در شماره امروز روزنامه ابعاد گوناگون تغییرات در بازار مسکن بررسی شد.
روزنامه «اعتماد» در یادداشت «مثلث تقاضا در مسکن» با اعلام خبر رشد مثبت تقاضا در این بازار نوشت: رشد مثبت تقاضا برای مسکن با متراژ پایین در شرایط کنونی بازار مسکن، افزایش حجم عرضه در این زمینه را می‌طلبد. مسائل مربوط به عدم تقارن در عرضه و تقاضا به بازار مسکن محدود نمی‌شود و در بازارهای اقتصادی دیگر نیز این موضوع مشهود بوده است.
به نوشته این روزنامه، بازار مسکن اما با وجود پرداخت وام‌های بانکی برای روی کار آمدن بخش تقاضا این‌بار به سبب پایین بودن حجم عرضه مسکن با متراژ پایین و متوسط، تقاضای این نوع از واحدهای مسکونی با مشکل مواجه شده است. نبود برنامه‌ریزی اصولی برای ایجاد ارتباط مستقیم و کارا بین واحدهای ساخت و ساز مسکن و بخش تقاضا درایجاد این مشکل نقش اصلی را دارد. در بازار مسکن، تقاضاکنندگان خرد که به طور عمده از دهک‌های پایین درآمدی هستند باید با بخش‌های تولیدی و بخش خصوصی در ارتباط مستقیم قرار بگیرند. تکیه و تمرکز بر این اتفاق شرایطی را ایجاد می‌کند که تقاضاکنندگان بتوانند با پیش‌خرید املاک، سرمایه خود را در برابر افزایش قیمت‌های آتی مصون کرده و تا حدودی ریسک‌های قیمتی که ممکن است اعمال شود را مدیریت کنند.
روزنامه «تجارت» اما معتقد است که قیمت مسکن با درآمد مردم تناسب ندارد. در یادداشت این روزنامه می خوانیم: بهره وام بافت‌ های فرسوده به شش‌ درصد کاهش پیدا کرده و بالا رفتن آن باعث پایین آمدن سود قسط می‌شود. در حقیقت این قسط در استطاعت مالی بسیاری از افراد در جامعه هست تا بتوانند از این قسط بهره ببرند. با توجه به اینکه مسکن در محله ‌های بافت فرسوده به میزان قابل توجهی ارزان است؛ بنابراین تعداد قابل توجهی از افرادی چون جوانان که نیاز به مسکن داشته‌اند می‌توانند با پرداخت پول کمتری صاحب‌ خانه شوند هدف اصلی این است که هم بافت‌های فرسوده بازسازی و نوسازی شوند و هم کسانی که استطاعت خرید مسکن با قیمت‌های بالا را ندارند با گرفتن این وام توانایی خرید خانه را پیدا کنند.
به تحلیل تجارت، کسی که دو‌میلیون تومان حقوق ماهانه دریافت می‌کند توانایی خرید مسکن به قیمت 800‌میلیون تومان را ندارد و نسبت قیمت خرید با نسبت قیمت مسکن در کشور ما بسیار بالاتر از دیگر کشورهاست، به همین دلیل قدرت خرید مردم برای خرید مسکن پایین آمده است.

پژوهش** 9283**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

اردوگاه اسکان هلال احمر در مهران  تخریب شد
ایلام-ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر ایلام در پی بارندگی های شدید استان ایلام و مرز مهران از سلامت همه زائران خبر داد و درعین حال گفت: در پی بارش شدید باران و سرازیر شدن سیلاب اردوگاه اضطراری اسکان زائران که روز گذشته در پایانه برکت برپا شده بود به صورت کامل تخریب شد.
شی پرنده مشکوک در اهواز مشاهده شد
اهواز - ایرنا - یک شی پرنده مشکوک یکشنبه شب در یکی از مناطق حساس شهر اهواز مشاهده شد.
بیش از 200 هزار زائر از شلمچه و چذابه به عراق سفر کردند
آبادان - ایرنا - استاندار خوزستان گفت: بیش از 200 هزار زائر از ابتدای ماه صفر تاکنون از مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان برای حضور در همایش بزرگ اربعین به کشور عراق سفر کردند.
گاز مونواکسید کربن جان 5 نفر را در پردیس گرفت
تهران - ایرنا- رئیس مرکز اورژانس تهران اعلام کرد: 5 عضو یک خانواده به دلیل استنشاق گاز مونوکسید کربن در پردیس - شمال غرب استان تهران - جان باختند.
34 هزار میلیارد ریال به حساب دهیاری ها واریز شد
بجنورد- ایرنا- معاون دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور گفت: امسال 34 هزار میلیارد ریال اعتبار از محل وجوه بند الف ماده 38، بند ب، جیم و دال تبصره 2 به حساب دهیاری ها واریز شد.
شرایط معافیت خریداران نفت ایران سخت تر از گذشته است
تهران - ایرنا - وزیر خرانه داری (دارایی) آمریکا روز یکشنبه مدعی شد که شرایط صدور معافیت از تحریم های واشنگتن برای کشورهای خریدار نفت ایران، نسبت به دوره دولت اوباما دشوارتر خواهد شد.
آلمان صدور تسلیحات به عربستان را متوقف کرد
تهران - ایرنا - صدر اعظم آلمان ضمن محکوم کردن قتل خاشقچی از سوی ماموران سعودی اعلام کرد تا روشن شدن ابهامات این پرونده هرگونه فروش تسلیحات به عربستان متوقف می شود.
88 درصد پناهجویان سوری در لبنان خواهان بازگشت به سوریه هستند
بیروت-ایرنا-نماینده کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل در لبنان از تمایل 88 درصد از پناهجویان سوری حاضر در لبنان برای بازگشت به وطن خود خبر داد.
یمن مواضع نظامیان سعودی در جیزان را هدف قرار داد
تهران - ایرنا - یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن مواضع نظامیان سعودی در منطقه جیزان واقع در جنوب عربستان را هدف قرار داد.
بلژیک صادرات سلاح به عربستان را تعلیق می کند
تهران- ایرنا- بلژیک به طور تلویحی از تعلیق صادرات سلاح به عربستان به دلیل قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار مطرح سعودی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آناتولی: هزار زائر ایرانی از ورود به عراق منع شدند
تهران - ایرنا - خبرگزاری آناتولی گزارش داد که مقام های عراقی از ورود هزار زائر ایرانی اربعین به این کشور به دلیل داشتن ویزای تقلبی ممانعت کردند.
خاشقچی به دلیل بسته شدن دهانش خفه شده است
دوحه – ایرنا – سعودی ها با روایت جدیدی از نحوه ربوده شدن روزنامه نگار مخالف ولیعهد این کشور ، ادعا کردند که 'جمال خاشقچی' بعد از درگیری در داخل کنسولگری تقاضای کمک می کند و یکی از حاضرین برای ساکت کردن او جلوی دهانش را می گیرد و همین مسئله موجب خفه شدن و مرگ او می شود.
گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل با مقامات برزیلی دیدار کرد
تهران – ایرنا - هیات گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل درچارچوب توسعه مراودات پارلمانی دو کشور و گسترش روابط در سفر خود به برازیلیا با مقامات این کشور دیدار و گفت وگو کردند.
خاشقچی در خاک ما کشته شد
وزیر دادگستری عربستان سعودی با اذعان به کشته شدن جمال خاشقجی در مکان تحت حاکمیت سعودی‌ها، گفت که پرونده جمال هنوز کامل نیست و نمی‌توان روند دادرسی را آغاز کرد.
تلاش آمریکا‌یی‌ها برای ساخت بمب‌ اتمی مناسب درگیری‌های کوچک
تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس مسائل روسیه گفت: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با اتحاد جماهیر شوروی (INF) جدی است. آمریکایی‌ها در تلاشند بمب‌های هسته‌ای در مقیاس قابل حمل بسازند تا بتوانند در درگیری‌های کوچک‌تر از آن استفاده کنند.
صدور کیفرخواست برای ۸ مدیر دولتی-تکذیب اظهارات کریمی قدوسی-خنثی شدن طرح داعش برای نفوذ به ایران
گزارشی برای بازرسان آژانس!
نامه تعدادی استاد مخالف CFT به شورای نگهبان
پیگیری وضیعت سربازان ربوده شده-نامه جبهه پیروان به روحانی-بررسی CFT در مجمع تشخیص و...
الهام بخشی ویژگی منحصر به فرد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
تحقق پیشرفت با مدل سازی بومی
تعقیب عناصر گمرک در پرونده قاچاق خودرو-توصیه به مخالفان و موافقانFATF-بررسی فعال سازی کارت سوخت
رهبری با ارائه سند الگوی پایه اسلامی، موجب نشاط در جامعه شد
اربعین قدرت های  سلطه گر را به چالش کشیده است
درست نیست خودمان را با طناب دار FATF خفه کنیم