اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

04:56 ۲۱ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 27 0
اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

تاریخ به یاد دارد که فاشسیم و نازیسم و ژاپن در یک اتحادی موسوم به اتحاد مثلث، جهان را به جنگی فرو بردند که هنوز از خونین ترین و فراگیر ترین جنگ های جهان محسوب می شود.

ایرنا

جنگ جهانی دوم بیش از 70 میلیون کشته برجای گذاشت و بیش از 100 میلیون نفر بطور مستقیم در آن جنگ شرکت داشتند.
در قرن 21 اتحاد مثلثی بین امریکا ، اسراییل و عربستان شکل گرفته است که این اتحاد با رهبران افراطی چون دونالد ترامپ ، محمد بن سلمان و نتایناهو امنیت خاورمیانه و جهان را تهدید می کند.
اینک این پرسش مطرح است آیا مثلث جدید باردیگر درصدد ایجاد جنگی خونین در جهان است؟ آیا اتفاق مثلث (اروپا،روسیه وچین)برای تقابل با زیاده خواهی ها و تندروی های اتحاد مثلث نیز تشکیل می شود؟ ایا تاریخ در حال تکرار شدن است؟
دونالد ترامپ که درمحافل سیاسی و بین ملت ها و دولت ها به رهبرغیر قابل پیش بینی، افراطی ، نا آشنا به اداب دیپلماتیک شهرت یافته است طی بیش از 16 ماه تکیه زدن به صندلی ریاست کاخ سفید تصمیماتی گرفته است که واکنش های بین المللی را بدنیال داشته است.
او در حوزه روابط دیپلماتیک راه دیگر را در پیش گرفت ، او که پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری را مدیون لابی صهیونیست ها می داند، با انتقاد از سیاست های سلف خود ( باراک اوباما ) رابطه ی نزدیکی با ریاض و نتانیاهو برقرار کرد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بن سلمان نیز قدردان این دوستی هستند.
نتایناهو دشمن پیشین عربستان می گوید که در خاورمیانه ، ریاض و قدس اعلام موجودیت می کند ، مقامات ریاض بطور پنهانی به تل اویو می روند و معتقدند که فلسطین مشکل اصلی آنان نیست.
هفته‌نامه آمریکایی 'نیوزویک ' پیشتر در مقاله‌ای به اقدام آمریکا در فروش چند فروند جنگنده اف‌15 به عربستان سعودی نوشت، زمانی که عربستان این جنگنده‌ها را داشته باشد و سران اسرائیل شب راحت به خواب بروند، این امر، نشانه این است که سعودی‌ها دیگر دشمن تل‌آویو نیستند.امضای قرارداد 110 میلیارد دلاری تسلیحاتی بین ریاض و واشنگتن در سفر سال گذشته ترامپ به عربستان نیز در همین راستا است .
خوی نظامی گری ، سیاست های افراطی ، تصمیمات عجیب امریکا در برابر پیمان های بین المللی از جمله خروج از پیمان اقلیمی پاریس ، خروج از پیمان تجاری اقیانوس ارام موسوم به ترنس پاسفیک و خروج یکجانبه از برجام از جمله نگرانی های جامعه جهانی است.
ترامپ ، بن سلمان و نتانیاهو در صدد تغییر توازن قوا در خاورمیانه به نفع خود هستند و امریکا تلاش دارد تا عربستان و رژیم اسراییل را به متحدی راهبردی در منطقه تبدیل کند و این راهبرد اتحاد مثلث علیه نفوذ ایران در منطقه است.
از همین رو رئیس‌ جمهوری فرانسه پیشتر 14 دی سال گذشته اعلام کرد که که رویکرد آمریکا، اسرائیل و عربستان در قبال ایران، ما را به سوی جنگ سوق می‌دهد.
انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز در راستا به آتش کشیدن منطقه است موضوعی که اروپایی ها بشدت با آن مخالف بودند و آن را اقدامی علیه صلح خاورمیانه تعبیر کردند.
ترامپ با سیاست هایش به اعتقاد کارشناسان کشورهای عربی و خاورمیانه مانند عبد الباری عطوان ، همگان را راهی جهنم می کند. او تمامی جهان را راهی جهنم می کند. چرا باید سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس منتقل شود؟ چرا باید ترامپ این اقدامات تحریک آمیز را انجام دهد و فرآیند صلح و راه حل دو دولت را از بین ببرد؟ شهر قدس باید به منزله مرحله پایانی مذاکرات راه حل دو کشور باشد. او همگان را به چالش گرفته است. او به فلسطینی ها می گوید که شما هیچ امیدی به صلح نداشته باشید.
همچنین مواضع دولت امریکا و تصمیمات یکجانبه ترامپ خطری برای همکاری های بین المللی است و آنکلا مرکل صدر اعظم المان دیروز (دوشنبه هفتم خرداد) طی سخنانی نسبت به تضعیف همکاری و چندجانبه‌گرایی در سطح بین‌المللی ، هشدار داد و آن را موجب افزایش احتمال تکرار رویارویی‌ها و فجایع نظامی و تجاری قرن گذشته میلادی دانست.
توافق‌ها و نهادهای بین‌المللی به گفته مرکل در معرض تضعیف هستند. این موضوع نگران کننده است؛ چرا که نظم جهانی چندجانبه کنونی، نتیجه درس‌هایی است که از جنگ‌های جهانی قرن گذشته آموخته بودیم.
نسل آن‌هایی که شاهد جنگ جهانی دوم بودند، به گفته ی مرکل به تدریج رو به پایان است. آن‌ها از آن تجربه دهشتناک درس هایی گرفتند که بر مبنای آن باید برای ایجاد دوستی‌ها تلاش کرد و از خصومت‌ورزی فاصله گرفت.
اعمال تعرفه‌های سنگین 25 درصدی برای واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم به آمریکا از سوی ترامپ به آغاز یک جنگ جدید تجاری تعبیر شده است.
این مساله نیز به مناقشه ای بین اروپا و امریکا تبدیل شده است و نگرانی شرکت های اروپایی را برانگیخته است.
اینک زمان آن فرارسیده که اروپا دربرابر تصمیمات یکجانه ترامپ و نادیده گرفتن اتحادیه اروپا یی ، اتفاق مثلث را تشکیل دهند و از کیان خود دفاع کنند سازمان ملل متحد نیز بارجوع به فلسفه وجودی خود در جنگ جهانی ، وظیفه ذاتی خود را به نمایش بگذارد و دربرابر تهدیدهای جهانی و منطقه ای اتحاد مثلث تصمیمات مناسب و در چارچوب قانون های بین امللی اتخاذ کند.
حال که اروپایی ها در محافل سیاسی از حفظ برجام سخن می گویند باید متفق القول ، اقدام عملی کنند و با شکستن تصمیمات یکجانبه ترامپ و اتحاد مثلث حق حاکمیت خود را به اثبات برسانند؛ همانطور که امانوئل مکرون پیشتر گفته است که به حق حاکمیت فرانسه و انتخابی که در امضای توافق هسته‌ای با ایران کردیم، پایبند هستم. این انتخاب ما بود برجام با وجود خروج آمریکا حفظ خواهد شد و ایران به آن عمل می‌کند.
کارشناس بین الملل- ایرنا


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صوت - بسته خبری ۲۹ خرداد ۹۷
در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.
اندونزی آماده هر گونه همکاری با استان مرکزی است
اراک - ایرنا - سفیر اندونزی در ایران گفت: استان مرکزی بستر ارزشمند از انواع فعالیت های صنعتی، کشاورزی و خدماتی را در خود دارد و اندونزی آماده هر گونه همکاری تجاری و اقتصادی با این استان است.
ارقام جدید برنج برای کشت در شمال کشور معرفی شد
ساری- ایرنا- رییس موسسه تحقیقات برنج کشور، از معرفی 2 رقم جدید برنج با نام های 'رشت 'و 'تی سا ' برای کشت در استانهای گیلان ومازندران خبر داد.
قیمت خودرو افزایش نمی یابد
اردبیل-ایرنا- معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت خودرو ی داخلی افزایش نیافته و با توجه به اینکه تصمیمی در این باره وجود ندارد نمایندگی ها هم حق افزایش قیمت ها را ندارند.
انگلیس از یک توافق مهم امنیتی در پسا برگزیت خارج می‌شود
لندن – ایرنا – میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه تهدید کرد که در پی خروج انگلیس از این اتحادیه، توافق امنیتی موسوم به قرار بازداشت اتحادیه اروپا با لندن لغو خواهد شد.
سرمربی اسپانیا:ایران تیم منسجم و خطرناکی است
مادرید- ایرنا- «فرناندو هیه رو» سرمربی‌ تیم ملی‌ فوتبال اسپانیا در آستانه دیدار با ایران ، تیم کشورمان را تیمی منسجم و خطرناک دانست.
فرانسه و آلمان خواستار بودجه مشترک برای منطقه یورو شدند
تهران - ایرنا - رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان در نشست خبری مشترک بر لزوم اختصاص 'بودجه مشترک' برای منطقه یورو تاکید کردند.
پهپاد صهیونیست ها در جولان سوریه سقوط کرد
تهران - ایرنا - رسانه های صهیونیستی روز سه شنبه از سقوط یک فروند پهپاد این رژیم در شمال جولان سوریه خبر داد.
شرکت نفتی آرامکو عربستان هدف موشک یمنی قرار گرفت
تهران - ایرنا - یگان موشکی ارتش یمن عصر روز سه شنبه شرکت نفتی آرامکو واقع در استان عسیر عربستان را هدف قرار داد.
دی ‌میستورا: به برخی تفاهم‌ های متقابل در ژنو دست یافته ایم
تهران- ایرنا- 'استیفان دی میستورا' فرستاده سازمان ملل در امور سوریه پس از دیدار با نمایندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه در نشست ژنو، اعلام کرد که به برخی تفاهم ها در خصوص تشکیل کمیته اصلاح و تدوین قانون اساسی سوریه، دست یافته اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

متن اشعار میثم مطیعی در نماز عید فطر ۹۷ +فیلم
مطیعی امسال نیز همانند سال‌های گذشته، اشعاری با مضامین سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بین‌المللی را در مراسم عید فطر، خواند.
داستانک‌های زکریا تامر به فارسی ترجمه شد
تهران - ایرنا - مجموعه داستان «رعد» اثر زکریا تامر نویسنده شهیر جهان عرب با ترجمه غلام رضا امامی به زیور طبع آراسته شد.
دعای خاصه امام حسین(ع) جهت برآورده شدن حوائج
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، حکایتی خواندنی درباره دعای خاصه امام حسین جهت استجابت حوائج را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
'آشیل' پیروزی ایران مقابل مغرب را پیشگویی کرد
مسکو - ایرنا - 'آشیل' گربه پیشگو در روسیه پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در بازی مقابل مغرب را که قرار است ساعت 19 و 30 دقیقه امروز به وقت تهران در سن پترزبورگ روسیه برگزار شود، پیشگویی کرد.
ویدئو - خلاصه دیدار اسپانیا و پرتغال در جام ۲۰۱۸
دیدار تیم‌های فوتبال اسپانیا و پرتغال در چارچوب مرحله گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، با نتیجه سه بر سه به پایان رسید. در این ویدئو خلاصه این دیدار را تماشا خواهید کرد.
دبیرکل سازمان ملل خروج آمریکا از برجام را محکوم کند
ابوخطاب العراقی یکی از رهبران داعش کشته شد
دبیرکل ناتو از تنش میان اروپا و آمریکا ابراز نگرانی کرد
ترامپ: نرخ جرم و جنایت در آلمان افزایش یافته است
آمریکا و اسراییل درصدد احیای داعش هستند
داماد ترامپ با پادشاه اردن دیدار کرد
شاهد تراژدی اسف بار در آمریکا هستیم
گوترش: مهاجرت پدیده ای اجتناب ناپذیر و ضروری است
جنگ تجاری آمریکا و چین، ارزش روبل روسیه را کاهش داد
گزارش نیویورکر از تعهد ترامپ به اسرائیل