اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

04:56 ۱۹۸ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 369 0
اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

تاریخ به یاد دارد که فاشسیم و نازیسم و ژاپن در یک اتحادی موسوم به اتحاد مثلث، جهان را به جنگی فرو بردند که هنوز از خونین ترین و فراگیر ترین جنگ های جهان محسوب می شود.

ایرنا

جنگ جهانی دوم بیش از 70 میلیون کشته برجای گذاشت و بیش از 100 میلیون نفر بطور مستقیم در آن جنگ شرکت داشتند.
در قرن 21 اتحاد مثلثی بین امریکا ، اسراییل و عربستان شکل گرفته است که این اتحاد با رهبران افراطی چون دونالد ترامپ ، محمد بن سلمان و نتایناهو امنیت خاورمیانه و جهان را تهدید می کند.
اینک این پرسش مطرح است آیا مثلث جدید باردیگر درصدد ایجاد جنگی خونین در جهان است؟ آیا اتفاق مثلث (اروپا،روسیه وچین)برای تقابل با زیاده خواهی ها و تندروی های اتحاد مثلث نیز تشکیل می شود؟ ایا تاریخ در حال تکرار شدن است؟
دونالد ترامپ که درمحافل سیاسی و بین ملت ها و دولت ها به رهبرغیر قابل پیش بینی، افراطی ، نا آشنا به اداب دیپلماتیک شهرت یافته است طی بیش از 16 ماه تکیه زدن به صندلی ریاست کاخ سفید تصمیماتی گرفته است که واکنش های بین المللی را بدنیال داشته است.
او در حوزه روابط دیپلماتیک راه دیگر را در پیش گرفت ، او که پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری را مدیون لابی صهیونیست ها می داند، با انتقاد از سیاست های سلف خود ( باراک اوباما ) رابطه ی نزدیکی با ریاض و نتانیاهو برقرار کرد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بن سلمان نیز قدردان این دوستی هستند.
نتایناهو دشمن پیشین عربستان می گوید که در خاورمیانه ، ریاض و قدس اعلام موجودیت می کند ، مقامات ریاض بطور پنهانی به تل اویو می روند و معتقدند که فلسطین مشکل اصلی آنان نیست.
هفته‌نامه آمریکایی 'نیوزویک ' پیشتر در مقاله‌ای به اقدام آمریکا در فروش چند فروند جنگنده اف‌15 به عربستان سعودی نوشت، زمانی که عربستان این جنگنده‌ها را داشته باشد و سران اسرائیل شب راحت به خواب بروند، این امر، نشانه این است که سعودی‌ها دیگر دشمن تل‌آویو نیستند.امضای قرارداد 110 میلیارد دلاری تسلیحاتی بین ریاض و واشنگتن در سفر سال گذشته ترامپ به عربستان نیز در همین راستا است .
خوی نظامی گری ، سیاست های افراطی ، تصمیمات عجیب امریکا در برابر پیمان های بین المللی از جمله خروج از پیمان اقلیمی پاریس ، خروج از پیمان تجاری اقیانوس ارام موسوم به ترنس پاسفیک و خروج یکجانبه از برجام از جمله نگرانی های جامعه جهانی است.
ترامپ ، بن سلمان و نتانیاهو در صدد تغییر توازن قوا در خاورمیانه به نفع خود هستند و امریکا تلاش دارد تا عربستان و رژیم اسراییل را به متحدی راهبردی در منطقه تبدیل کند و این راهبرد اتحاد مثلث علیه نفوذ ایران در منطقه است.
از همین رو رئیس‌ جمهوری فرانسه پیشتر 14 دی سال گذشته اعلام کرد که که رویکرد آمریکا، اسرائیل و عربستان در قبال ایران، ما را به سوی جنگ سوق می‌دهد.
انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز در راستا به آتش کشیدن منطقه است موضوعی که اروپایی ها بشدت با آن مخالف بودند و آن را اقدامی علیه صلح خاورمیانه تعبیر کردند.
ترامپ با سیاست هایش به اعتقاد کارشناسان کشورهای عربی و خاورمیانه مانند عبد الباری عطوان ، همگان را راهی جهنم می کند. او تمامی جهان را راهی جهنم می کند. چرا باید سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس منتقل شود؟ چرا باید ترامپ این اقدامات تحریک آمیز را انجام دهد و فرآیند صلح و راه حل دو دولت را از بین ببرد؟ شهر قدس باید به منزله مرحله پایانی مذاکرات راه حل دو کشور باشد. او همگان را به چالش گرفته است. او به فلسطینی ها می گوید که شما هیچ امیدی به صلح نداشته باشید.
همچنین مواضع دولت امریکا و تصمیمات یکجانبه ترامپ خطری برای همکاری های بین المللی است و آنکلا مرکل صدر اعظم المان دیروز (دوشنبه هفتم خرداد) طی سخنانی نسبت به تضعیف همکاری و چندجانبه‌گرایی در سطح بین‌المللی ، هشدار داد و آن را موجب افزایش احتمال تکرار رویارویی‌ها و فجایع نظامی و تجاری قرن گذشته میلادی دانست.
توافق‌ها و نهادهای بین‌المللی به گفته مرکل در معرض تضعیف هستند. این موضوع نگران کننده است؛ چرا که نظم جهانی چندجانبه کنونی، نتیجه درس‌هایی است که از جنگ‌های جهانی قرن گذشته آموخته بودیم.
نسل آن‌هایی که شاهد جنگ جهانی دوم بودند، به گفته ی مرکل به تدریج رو به پایان است. آن‌ها از آن تجربه دهشتناک درس هایی گرفتند که بر مبنای آن باید برای ایجاد دوستی‌ها تلاش کرد و از خصومت‌ورزی فاصله گرفت.
اعمال تعرفه‌های سنگین 25 درصدی برای واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم به آمریکا از سوی ترامپ به آغاز یک جنگ جدید تجاری تعبیر شده است.
این مساله نیز به مناقشه ای بین اروپا و امریکا تبدیل شده است و نگرانی شرکت های اروپایی را برانگیخته است.
اینک زمان آن فرارسیده که اروپا دربرابر تصمیمات یکجانه ترامپ و نادیده گرفتن اتحادیه اروپا یی ، اتفاق مثلث را تشکیل دهند و از کیان خود دفاع کنند سازمان ملل متحد نیز بارجوع به فلسفه وجودی خود در جنگ جهانی ، وظیفه ذاتی خود را به نمایش بگذارد و دربرابر تهدیدهای جهانی و منطقه ای اتحاد مثلث تصمیمات مناسب و در چارچوب قانون های بین امللی اتخاذ کند.
حال که اروپایی ها در محافل سیاسی از حفظ برجام سخن می گویند باید متفق القول ، اقدام عملی کنند و با شکستن تصمیمات یکجانبه ترامپ و اتحاد مثلث حق حاکمیت خود را به اثبات برسانند؛ همانطور که امانوئل مکرون پیشتر گفته است که به حق حاکمیت فرانسه و انتخابی که در امضای توافق هسته‌ای با ایران کردیم، پایبند هستم. این انتخاب ما بود برجام با وجود خروج آمریکا حفظ خواهد شد و ایران به آن عمل می‌کند.
کارشناس بین الملل- ایرنا


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

مشهورترین مدیرانی که ترک تحصیل کردند!
رهبران بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری و تکنولوژیکی جهان در چه دانشگاه‌هایی درس خوانده‌اند؟ برخی از برترین مدیران نه تنها از هیچ مرکزی فارغ‌التحصیل نشده‌اند بلکه برای ثبت‌نام در دانشگاه نیز به خود زحمت نداده‌اند.
جزایری که اسرار زیادی را در دل خود پنهان کرده اند!
وقتی به یک سفر عالی فکر می‌کنیم ناخودآگاه تصویر یک جزیره سرسبز رویایی را در ذهن تداعی می‌کنیم، اما در میان آن‌ها جزیره‌های استثنایی و مرموزی هم وجود دارد که شاید اصلا دوست نداشته باشید از نزدیک ببینید.
این کتاب‌های دفاع‌مقدس را باید خواند
به خواست شماری از دوستداران این نوع از ادبیات -که به جرأت یکی از بومی‌ترین ژانر‌های ادبی است که می‌توان با آن مواجه شد- باعث شد فهرستی از کتاب‌های دفاع‌مقدس را ترتیب دهیم که هر ایرانی باید آن‌ها را بخواند.
حقایقی درباره فیلم جنجالی «حماسه کولی» (راپسودی بوهمی)
فردی مرکوری یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های موسیقی قرن بیستم بود و ترانه‌های او در کنار گروه کوئین هرگز فراموش نمی‌شود. مرکوری صدایی بسیار قوی و رسا داشت و به‌رغم اینکه سال‌ها از فوتش می‌گذرد جوان‌های امروزی همچنان علاقه زیادی به آلبوم‌های گروه کوئین نشان می‌دهند.
آلگری: مستحق شکست بودیم
سرمربی یوونتوس از عملکرد شاگردانش در دیدار برابر یانگ بویز راضی نیست و تیمش را شایسته شکست دانست.
دل بوسکه: جریمه کردن دمبله درست نیست
سرمربی سابق تیم‌ ‌ملی فوتبال اسپانیا براین باور است که تنبیه و جریمه کردن دمبله روش درستی نیست.
گواردیولا: در لیگ قهرمانان نباید اشتباه کرد
سرمربی منچسترسیتی از عملکرد شاگردانش بعد از پیروزی برابر هوفنهایم راضی است. او تاکید کرد که لیگ قهرمانان اروپا رقابت بزرگی است و فرصتی برای اشتباه وجود ندارد.
رونالدو: باید بیشتر از عقل‌مان استفاده کنیم
ستاره پرتغالی یوونتوس بعد از شکست برابر یانگ بویز یک توصیه جالب به هم تیمی هایش داشت.
انتقاد کواچ از خط دفاعی بایرن
سرمربی جوان بایرن مونیخ بعد از تساوی برابر آژاکس به انتقاد از عملکرد خط دفاعی تیمش پرداخت.
با ترکیب هیجان انگیز پرسپولیس در نیم فصل دوم
با نزدیک شدن به نیم فصل دوم، محرومیت نقل و انتقالاتی پرسپولیس نیز خاتمه خواهد یافت و این تیم قادر است از ستاره‌هایی که به خدمت گرفته سود ببرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش مردم به ادعای بنزینی علی مطهری
در پی زمزمه‌های رئیس‌جمهور و علی مطهری نایب‌رئیس‌مجلس درباره دو نرخی و گران کردن بنزین، سایت تابناک این موضوع را به اقتراح مخاطبان خود گذاشت.
تصمیم تازه رژیم صهیونیستی درباره سفارت‌خانه ها در قدس اشغالی
رژیم صهیونیستی قصد دارد در راستای تشویق کشورهای جهان به انتقال سفارت‌خانه‌هایشان به قدس اشغالی، در این شهر یک مجتمع سفارت‌خانه‌ها را ایجاد کند.
امروز ۱۳ دسامبر؛ سالروز تحول بزرگ در ارتباط مخابراتی
روز ۱۳ دسامبر ۱۹۶۲ سازمان فضایی آمریکا(ناسا) گام مهمی را برای برای برقراری ارتباط مخابراتی برداشت.
مشهورترین مدیرانی که ترک تحصیل کردند!
رهبران بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری و تکنولوژیکی جهان در چه دانشگاه‌هایی درس خوانده‌اند؟ برخی از برترین مدیران نه تنها از هیچ مرکزی فارغ‌التحصیل نشده‌اند بلکه برای ثبت‌نام در دانشگاه نیز به خود زحمت نداده‌اند.
جزایری که اسرار زیادی را در دل خود پنهان کرده اند!
وقتی به یک سفر عالی فکر می‌کنیم ناخودآگاه تصویر یک جزیره سرسبز رویایی را در ذهن تداعی می‌کنیم، اما در میان آن‌ها جزیره‌های استثنایی و مرموزی هم وجود دارد که شاید اصلا دوست نداشته باشید از نزدیک ببینید.
اقدام یکجانبه علیه شمال شرق سوریه «قابل قبول» نیست
سناتور جمهوری خواه: سعودی ها باید پاسخگو باشند
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح  پنجشنبه
سخنان پمپئو در شورای امنیت جزئی از جنگ خبری علیه ایران است
هم‌حزبی‌های ترامپ به پیشبرد قطعنامه ضدسعودی رای مثبت دادند
مادورو: آمریکا طرح ترور مرا برنامه ریزی کرده بود
سناتور آمریکایی: ترامپ اصلا برجام را نخوانده است
سناتورهای آمریکا خواستار توقف فروش سلاح به عربستان شدند
پمپئو به اختلاف نظر با اروپایی ها درباره برجام اعتراف کرد
وکیل سابق ترامپ به سه سال زندان محکوم شد