اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

04:56 ۱۴۵ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 315 0
اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

تاریخ به یاد دارد که فاشسیم و نازیسم و ژاپن در یک اتحادی موسوم به اتحاد مثلث، جهان را به جنگی فرو بردند که هنوز از خونین ترین و فراگیر ترین جنگ های جهان محسوب می شود.

ایرنا

جنگ جهانی دوم بیش از 70 میلیون کشته برجای گذاشت و بیش از 100 میلیون نفر بطور مستقیم در آن جنگ شرکت داشتند.
در قرن 21 اتحاد مثلثی بین امریکا ، اسراییل و عربستان شکل گرفته است که این اتحاد با رهبران افراطی چون دونالد ترامپ ، محمد بن سلمان و نتایناهو امنیت خاورمیانه و جهان را تهدید می کند.
اینک این پرسش مطرح است آیا مثلث جدید باردیگر درصدد ایجاد جنگی خونین در جهان است؟ آیا اتفاق مثلث (اروپا،روسیه وچین)برای تقابل با زیاده خواهی ها و تندروی های اتحاد مثلث نیز تشکیل می شود؟ ایا تاریخ در حال تکرار شدن است؟
دونالد ترامپ که درمحافل سیاسی و بین ملت ها و دولت ها به رهبرغیر قابل پیش بینی، افراطی ، نا آشنا به اداب دیپلماتیک شهرت یافته است طی بیش از 16 ماه تکیه زدن به صندلی ریاست کاخ سفید تصمیماتی گرفته است که واکنش های بین المللی را بدنیال داشته است.
او در حوزه روابط دیپلماتیک راه دیگر را در پیش گرفت ، او که پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری را مدیون لابی صهیونیست ها می داند، با انتقاد از سیاست های سلف خود ( باراک اوباما ) رابطه ی نزدیکی با ریاض و نتانیاهو برقرار کرد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بن سلمان نیز قدردان این دوستی هستند.
نتایناهو دشمن پیشین عربستان می گوید که در خاورمیانه ، ریاض و قدس اعلام موجودیت می کند ، مقامات ریاض بطور پنهانی به تل اویو می روند و معتقدند که فلسطین مشکل اصلی آنان نیست.
هفته‌نامه آمریکایی 'نیوزویک ' پیشتر در مقاله‌ای به اقدام آمریکا در فروش چند فروند جنگنده اف‌15 به عربستان سعودی نوشت، زمانی که عربستان این جنگنده‌ها را داشته باشد و سران اسرائیل شب راحت به خواب بروند، این امر، نشانه این است که سعودی‌ها دیگر دشمن تل‌آویو نیستند.امضای قرارداد 110 میلیارد دلاری تسلیحاتی بین ریاض و واشنگتن در سفر سال گذشته ترامپ به عربستان نیز در همین راستا است .
خوی نظامی گری ، سیاست های افراطی ، تصمیمات عجیب امریکا در برابر پیمان های بین المللی از جمله خروج از پیمان اقلیمی پاریس ، خروج از پیمان تجاری اقیانوس ارام موسوم به ترنس پاسفیک و خروج یکجانبه از برجام از جمله نگرانی های جامعه جهانی است.
ترامپ ، بن سلمان و نتانیاهو در صدد تغییر توازن قوا در خاورمیانه به نفع خود هستند و امریکا تلاش دارد تا عربستان و رژیم اسراییل را به متحدی راهبردی در منطقه تبدیل کند و این راهبرد اتحاد مثلث علیه نفوذ ایران در منطقه است.
از همین رو رئیس‌ جمهوری فرانسه پیشتر 14 دی سال گذشته اعلام کرد که که رویکرد آمریکا، اسرائیل و عربستان در قبال ایران، ما را به سوی جنگ سوق می‌دهد.
انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز در راستا به آتش کشیدن منطقه است موضوعی که اروپایی ها بشدت با آن مخالف بودند و آن را اقدامی علیه صلح خاورمیانه تعبیر کردند.
ترامپ با سیاست هایش به اعتقاد کارشناسان کشورهای عربی و خاورمیانه مانند عبد الباری عطوان ، همگان را راهی جهنم می کند. او تمامی جهان را راهی جهنم می کند. چرا باید سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس منتقل شود؟ چرا باید ترامپ این اقدامات تحریک آمیز را انجام دهد و فرآیند صلح و راه حل دو دولت را از بین ببرد؟ شهر قدس باید به منزله مرحله پایانی مذاکرات راه حل دو کشور باشد. او همگان را به چالش گرفته است. او به فلسطینی ها می گوید که شما هیچ امیدی به صلح نداشته باشید.
همچنین مواضع دولت امریکا و تصمیمات یکجانبه ترامپ خطری برای همکاری های بین المللی است و آنکلا مرکل صدر اعظم المان دیروز (دوشنبه هفتم خرداد) طی سخنانی نسبت به تضعیف همکاری و چندجانبه‌گرایی در سطح بین‌المللی ، هشدار داد و آن را موجب افزایش احتمال تکرار رویارویی‌ها و فجایع نظامی و تجاری قرن گذشته میلادی دانست.
توافق‌ها و نهادهای بین‌المللی به گفته مرکل در معرض تضعیف هستند. این موضوع نگران کننده است؛ چرا که نظم جهانی چندجانبه کنونی، نتیجه درس‌هایی است که از جنگ‌های جهانی قرن گذشته آموخته بودیم.
نسل آن‌هایی که شاهد جنگ جهانی دوم بودند، به گفته ی مرکل به تدریج رو به پایان است. آن‌ها از آن تجربه دهشتناک درس هایی گرفتند که بر مبنای آن باید برای ایجاد دوستی‌ها تلاش کرد و از خصومت‌ورزی فاصله گرفت.
اعمال تعرفه‌های سنگین 25 درصدی برای واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم به آمریکا از سوی ترامپ به آغاز یک جنگ جدید تجاری تعبیر شده است.
این مساله نیز به مناقشه ای بین اروپا و امریکا تبدیل شده است و نگرانی شرکت های اروپایی را برانگیخته است.
اینک زمان آن فرارسیده که اروپا دربرابر تصمیمات یکجانه ترامپ و نادیده گرفتن اتحادیه اروپا یی ، اتفاق مثلث را تشکیل دهند و از کیان خود دفاع کنند سازمان ملل متحد نیز بارجوع به فلسفه وجودی خود در جنگ جهانی ، وظیفه ذاتی خود را به نمایش بگذارد و دربرابر تهدیدهای جهانی و منطقه ای اتحاد مثلث تصمیمات مناسب و در چارچوب قانون های بین امللی اتخاذ کند.
حال که اروپایی ها در محافل سیاسی از حفظ برجام سخن می گویند باید متفق القول ، اقدام عملی کنند و با شکستن تصمیمات یکجانبه ترامپ و اتحاد مثلث حق حاکمیت خود را به اثبات برسانند؛ همانطور که امانوئل مکرون پیشتر گفته است که به حق حاکمیت فرانسه و انتخابی که در امضای توافق هسته‌ای با ایران کردیم، پایبند هستم. این انتخاب ما بود برجام با وجود خروج آمریکا حفظ خواهد شد و ایران به آن عمل می‌کند.
کارشناس بین الملل- ایرنا


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

جنیفر لارنس، مدل تبلیغات برند «دیور»
جنیفر لارنس بار دیگر همکاری خود را با برند دیور «Dior» آغاز کرد. این ستاره هالیوودی مدل کمپین تبلیغاتی 2019 این برند لوکس شد. این کمپین تبلیغاتی در روستایی در کنار یک اسب فیلمبرداری شده است.
نیم بوت‌های زنانه مخصوص پاییز ۲۰۱۸
نیم بوت ها، یکی از کفش‌های محبوب و پرطرفدار فصل پاییز هستند. این سبک از کفش‌های زنانه معمولا با انواع لباس‌های پاییزی و زمستانی ست می‌شوند و استایلی شیک و جذاب را به شما می‌بخشند. امروزه تولید کنندگان کفش مدل‌های بسیار متنوعی را از این سبک از کفش زنانه ارائه داده اند تا پاسخگوی تمام سلیقه‌ها باشند.
حلقه نامزدی ۳۰۰۰۰۰ دلاری لیدی گاگا
لیدی گاگا بعد از دریافت جایزه «زنان در هالیوود» که به طور سالانه توسط مجله مد و فشن Elle به برگزیدگان اهدا می‌شود، هنگام سخنرانی تشکرآمیز خود خبر نامزدی‌اش با «کریستتین کارینو» را با گفتن واژه «نامزدم» تایید کرد. این خواننده مشهور جهانی از سال ۲۰۱۷ تاکنون این حلقه‌ی یاقوت صورتی را به دست دارد.
با شوهر بچه ننه‌تان چه کنید؟
ازدواج با یک مرد بچه ننه خیلی هم بد نیست. مردی که با مادرش خیلی صمیمی است، ویژگی بدی ندارد، بلکه مردی که انگار بدون نظر و اجازه‌ی مادرش نمی‌تواند کاری بکند، مشکل ساز است.
علائمی که نشان می‌دهد درون‌گرا و مضطربید
اضطراب صدایی در پس ذهن شماست که می‌گوید "قرار است اتفاق بدی بیفتد." این همان چیزی است که شما را تا نیمه‌های شب ‌بیدار نگاه می‌دارد: فکر کردن به‌اتفاق شرم‌آوری که پنج سال پیش اتفاق افتاده است.
ثبت شرکت فوری، هزینه و مراحل استعلام
ثبت شرکت فوری در ۴۸ ساعت تنها توسط شرکت‌های معتبر امور ثبتی مقدور می باشد. هزینه ثبت شرکت شامل هزینه تعیین نام شرکت، هزینه پستی ثبت شرکت، هزینه حق الثبت، هزینه درج در روزنامه محلی و... است که در مطلب تعرفه‌های آن آمده است. استعلام شماره ثبت شرکت و شناسه ملی آن تنها با دانستن نام شرکت قابل پیگیری است.
اشکانی: برای موفقیت با تمام وجود می‌جنگیم
علی اشکانی گفت: از شکست حسن یزدانی خیلی متأسف شدم ولی این اتفاقات همیشه در کشتی بوده و خواهد بود.
آذری: خیالمان از تعهد استقلال راحت است
مدیرعامل باشگاه ذوب آهن می‌گوید تاریخ آخرین بخش از تعهد باشگاه استقلال در قبال انتقال مرتضی تبریزی نزدیک است.
اتفاقی جالب در لیگ فوتبال الجزایر
تماشاگران یک تیم الجزایری بعد از سوت پایان بازی به داخل زمین ریختند و حسابی بازیکنان تیم محبوب خود را کتک زدند!
اسماعیل: پرسپولیس پیشرفت زیادی کرده است
مدافع السد قطر با وجود این که به ستایش از تیم فوتبال پرسپولیس پرداخت اما از آمادگی تیمش برای پیروزی برابر سرخ پوشان سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مالک باشگاه ملوان: تا زمانی که پژمان نورى و مازیار زارع برنگردند و پورغلامی نرود، به کارم ادامه نمی‌دهم
مالک باشگاه ملوان بندر انزلی گفت تا بازنگشتن پژمان نورى و مازیار زارع به تمرینات ملوان و برکناری فرهاد پورغلامى، به فعالیت خود ادامه نمی‌دهد.
گواردیولا: همیشه مقابل برنلی مشکل داشتیم
پپ گواردیولا، سرمربی اسپانیایی سیتی معتقد است بعد از تعطیلات مسابقات ملی بازی کردن دشوار است.
«فیفو» چه کسی بود؟
خواکین ناوارو پرونه به خاطر حضور در تیم فیفا لقب "فیفو" را به خود گرفت.
جنیفر لارنس، مدل تبلیغات برند «دیور»
جنیفر لارنس بار دیگر همکاری خود را با برند دیور «Dior» آغاز کرد. این ستاره هالیوودی مدل کمپین تبلیغاتی 2019 این برند لوکس شد. این کمپین تبلیغاتی در روستایی در کنار یک اسب فیلمبرداری شده است.
نیم بوت‌های زنانه مخصوص پاییز ۲۰۱۸
نیم بوت ها، یکی از کفش‌های محبوب و پرطرفدار فصل پاییز هستند. این سبک از کفش‌های زنانه معمولا با انواع لباس‌های پاییزی و زمستانی ست می‌شوند و استایلی شیک و جذاب را به شما می‌بخشند. امروزه تولید کنندگان کفش مدل‌های بسیار متنوعی را از این سبک از کفش زنانه ارائه داده اند تا پاسخگوی تمام سلیقه‌ها باشند.
گروه دوستی پارلمانی ایران و برزیل با مقامات برزیلی دیدار کرد
ترامپ امیدوار به انتخاب نماینده سازمان ملل از میان 5 نامزد است
استراو: آمریکا در سیاست تحریم ایران اشتباه محاسباتی کرده است
سفر بولتون و مناقشه قره باغ
رای الیوم: قتل خاشقچی بدون دستور ولیعهد سعودی ممکن نیست
ترامپ از روابط دامادش با ولیعهد سعودی ناراضی است
انتخابات میاندوره ای کنگره نقطه تغییر سیاست ترامپ خواهد بود
کانادا هم روایت عربستان از قتل خاشقچی را رد کرد
دو شخصیت سیاسی امریکا بر تاثیرات منفی ترامپ بر کودکان تاختند
کانادا توضیحات سعودی ها در قتل خاشقچی را نامعتبر دانست