اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

04:56 ۲۹۹ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 395 0
اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

تاریخ به یاد دارد که فاشسیم و نازیسم و ژاپن در یک اتحادی موسوم به اتحاد مثلث، جهان را به جنگی فرو بردند که هنوز از خونین ترین و فراگیر ترین جنگ های جهان محسوب می شود.

ایرنا

جنگ جهانی دوم بیش از 70 میلیون کشته برجای گذاشت و بیش از 100 میلیون نفر بطور مستقیم در آن جنگ شرکت داشتند.
در قرن 21 اتحاد مثلثی بین امریکا ، اسراییل و عربستان شکل گرفته است که این اتحاد با رهبران افراطی چون دونالد ترامپ ، محمد بن سلمان و نتایناهو امنیت خاورمیانه و جهان را تهدید می کند.
اینک این پرسش مطرح است آیا مثلث جدید باردیگر درصدد ایجاد جنگی خونین در جهان است؟ آیا اتفاق مثلث (اروپا،روسیه وچین)برای تقابل با زیاده خواهی ها و تندروی های اتحاد مثلث نیز تشکیل می شود؟ ایا تاریخ در حال تکرار شدن است؟
دونالد ترامپ که درمحافل سیاسی و بین ملت ها و دولت ها به رهبرغیر قابل پیش بینی، افراطی ، نا آشنا به اداب دیپلماتیک شهرت یافته است طی بیش از 16 ماه تکیه زدن به صندلی ریاست کاخ سفید تصمیماتی گرفته است که واکنش های بین المللی را بدنیال داشته است.
او در حوزه روابط دیپلماتیک راه دیگر را در پیش گرفت ، او که پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری را مدیون لابی صهیونیست ها می داند، با انتقاد از سیاست های سلف خود ( باراک اوباما ) رابطه ی نزدیکی با ریاض و نتانیاهو برقرار کرد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بن سلمان نیز قدردان این دوستی هستند.
نتایناهو دشمن پیشین عربستان می گوید که در خاورمیانه ، ریاض و قدس اعلام موجودیت می کند ، مقامات ریاض بطور پنهانی به تل اویو می روند و معتقدند که فلسطین مشکل اصلی آنان نیست.
هفته‌نامه آمریکایی 'نیوزویک ' پیشتر در مقاله‌ای به اقدام آمریکا در فروش چند فروند جنگنده اف‌15 به عربستان سعودی نوشت، زمانی که عربستان این جنگنده‌ها را داشته باشد و سران اسرائیل شب راحت به خواب بروند، این امر، نشانه این است که سعودی‌ها دیگر دشمن تل‌آویو نیستند.امضای قرارداد 110 میلیارد دلاری تسلیحاتی بین ریاض و واشنگتن در سفر سال گذشته ترامپ به عربستان نیز در همین راستا است .
خوی نظامی گری ، سیاست های افراطی ، تصمیمات عجیب امریکا در برابر پیمان های بین المللی از جمله خروج از پیمان اقلیمی پاریس ، خروج از پیمان تجاری اقیانوس ارام موسوم به ترنس پاسفیک و خروج یکجانبه از برجام از جمله نگرانی های جامعه جهانی است.
ترامپ ، بن سلمان و نتانیاهو در صدد تغییر توازن قوا در خاورمیانه به نفع خود هستند و امریکا تلاش دارد تا عربستان و رژیم اسراییل را به متحدی راهبردی در منطقه تبدیل کند و این راهبرد اتحاد مثلث علیه نفوذ ایران در منطقه است.
از همین رو رئیس‌ جمهوری فرانسه پیشتر 14 دی سال گذشته اعلام کرد که که رویکرد آمریکا، اسرائیل و عربستان در قبال ایران، ما را به سوی جنگ سوق می‌دهد.
انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز در راستا به آتش کشیدن منطقه است موضوعی که اروپایی ها بشدت با آن مخالف بودند و آن را اقدامی علیه صلح خاورمیانه تعبیر کردند.
ترامپ با سیاست هایش به اعتقاد کارشناسان کشورهای عربی و خاورمیانه مانند عبد الباری عطوان ، همگان را راهی جهنم می کند. او تمامی جهان را راهی جهنم می کند. چرا باید سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس منتقل شود؟ چرا باید ترامپ این اقدامات تحریک آمیز را انجام دهد و فرآیند صلح و راه حل دو دولت را از بین ببرد؟ شهر قدس باید به منزله مرحله پایانی مذاکرات راه حل دو کشور باشد. او همگان را به چالش گرفته است. او به فلسطینی ها می گوید که شما هیچ امیدی به صلح نداشته باشید.
همچنین مواضع دولت امریکا و تصمیمات یکجانبه ترامپ خطری برای همکاری های بین المللی است و آنکلا مرکل صدر اعظم المان دیروز (دوشنبه هفتم خرداد) طی سخنانی نسبت به تضعیف همکاری و چندجانبه‌گرایی در سطح بین‌المللی ، هشدار داد و آن را موجب افزایش احتمال تکرار رویارویی‌ها و فجایع نظامی و تجاری قرن گذشته میلادی دانست.
توافق‌ها و نهادهای بین‌المللی به گفته مرکل در معرض تضعیف هستند. این موضوع نگران کننده است؛ چرا که نظم جهانی چندجانبه کنونی، نتیجه درس‌هایی است که از جنگ‌های جهانی قرن گذشته آموخته بودیم.
نسل آن‌هایی که شاهد جنگ جهانی دوم بودند، به گفته ی مرکل به تدریج رو به پایان است. آن‌ها از آن تجربه دهشتناک درس هایی گرفتند که بر مبنای آن باید برای ایجاد دوستی‌ها تلاش کرد و از خصومت‌ورزی فاصله گرفت.
اعمال تعرفه‌های سنگین 25 درصدی برای واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم به آمریکا از سوی ترامپ به آغاز یک جنگ جدید تجاری تعبیر شده است.
این مساله نیز به مناقشه ای بین اروپا و امریکا تبدیل شده است و نگرانی شرکت های اروپایی را برانگیخته است.
اینک زمان آن فرارسیده که اروپا دربرابر تصمیمات یکجانه ترامپ و نادیده گرفتن اتحادیه اروپا یی ، اتفاق مثلث را تشکیل دهند و از کیان خود دفاع کنند سازمان ملل متحد نیز بارجوع به فلسفه وجودی خود در جنگ جهانی ، وظیفه ذاتی خود را به نمایش بگذارد و دربرابر تهدیدهای جهانی و منطقه ای اتحاد مثلث تصمیمات مناسب و در چارچوب قانون های بین امللی اتخاذ کند.
حال که اروپایی ها در محافل سیاسی از حفظ برجام سخن می گویند باید متفق القول ، اقدام عملی کنند و با شکستن تصمیمات یکجانبه ترامپ و اتحاد مثلث حق حاکمیت خود را به اثبات برسانند؛ همانطور که امانوئل مکرون پیشتر گفته است که به حق حاکمیت فرانسه و انتخابی که در امضای توافق هسته‌ای با ایران کردیم، پایبند هستم. این انتخاب ما بود برجام با وجود خروج آمریکا حفظ خواهد شد و ایران به آن عمل می‌کند.
کارشناس بین الملل- ایرنا


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

فرصت بازسازی در مازندران مهیا شده است
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه با توجه به خروج آب از سطح شهرهای مازندران، فرصت بازسازی مهیا شده است، گفت: لایروبی رودخانه‌ها در مازندران باید به موقع صورت گیرد و برای این امر اعتبارات لازم در نظر گرفته می شود.
نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه|جمهوری بدون آتاترک
در سالگرد بزرگ چاناک قلعه نیز از آتاترک یادی نکردند و به جای آن از امپراتورهای دوران عثمانی یاد کردند و همچنین تلاش کردند تا با خواندن ادعیه و برپایی مراسم دینی، جای آتاترک را پر کنند.
8 هزار گردشگر در مراکز اقامتی فرهنگیان قزوین اسکان یافتند
قزوین - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش قزوین گفت: 8 هزار گردشگر از 28 اسفند تا دوم فروردین ماه در مراکز اقامتی فرهنگیان اسکان پیدا کردند.
کشته شدن 134 نفر در حمله مسلحانه در کشور مالی
رسانه‌های خارجی از کشته شدن ۱۳۴ نفر در حمله مسلحانه در کشور مالی خبر دادند.
جهانگیری: دولت مردم را در بازسازی خانه‌های خود مورد حمایت قرار خواهد داد
معاون اول رئیس جمهور از برخی مناطق سیل زده در استان مازندران بازدید کرد.
'حریره'، شهری گویا و خموش در جزیره مرجانی کیش
کیش - ایرنا- شهر تاریخی حریره با 800 سال قدمت یکی از جاذبه های فرهنگی و گردشگری جزیره کیش است که در نوار ساحلی، در بخش شمالی این جزیره، سر از خاک بیرون زده و گفتنی های فراوان دارد.
تشدید بحران برگزیت؛ تجمع ده‌ها هزار نفر در لندن برای برگزاری همه‌پرسی مجدد
ده‌ها هزار نفر از مردم انگلیس با تجمع در شهر لندن خواستار برگزاری همه پرسی جدیدی درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا شدند.
جهانگیری: وزیر کشور تا عادی شدن شرایط در استان گلستان بماند
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه هرکس در هر سطحی از مدیریت باید به وظایفی که قانون بر عهده اش گذاشته عمل کند گفت: در شرایط بحرانی اهمیت مدیریت دوچندان می‌شود و مدیران باید از جان و آبروی خود مایه بگذارند تا مردم در امان باشند و این الفبای مدیریت است و اگر کسی نمی‌تواند اینطور عمل کند نباید مسئولیت قبول کند.
نوزاد دختر، نخستین متولد سال 98 استان اردبیل بود
اردبیل - ایرنا- نخستین نوزاد متولد در استان اردبیل یک دختر بود که مقارن ساعت 1.30 بامداد روز اول فرودین چشم به جهان گذاشت.
بولتون باعث شکست مذاکرات روسیه و آمریکا درباره سوریه شد
منابع بلندپایه آمریکایی فاش کردند که مذاکرات روسیه و آمریکا درباره تجدید توافقنامه مربوط به برقراری آتش‌بس در جنوب سوریه، به خاطر مواضع "جان بولتون" درباره خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، تا حد زیادی شکست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
فرصت بازسازی در مازندران مهیا شده است
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه با توجه به خروج آب از سطح شهرهای مازندران، فرصت بازسازی مهیا شده است، گفت: لایروبی رودخانه‌ها در مازندران باید به موقع صورت گیرد و برای این امر اعتبارات لازم در نظر گرفته می شود.
نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه|جمهوری بدون آتاترک
در سالگرد بزرگ چاناک قلعه نیز از آتاترک یادی نکردند و به جای آن از امپراتورهای دوران عثمانی یاد کردند و همچنین تلاش کردند تا با خواندن ادعیه و برپایی مراسم دینی، جای آتاترک را پر کنند.
8 هزار گردشگر در مراکز اقامتی فرهنگیان قزوین اسکان یافتند
قزوین - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش قزوین گفت: 8 هزار گردشگر از 28 اسفند تا دوم فروردین ماه در مراکز اقامتی فرهنگیان اسکان پیدا کردند.
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی های جولان سوریه
تکرار یاوه گویی های پمپئو علیه ایران
رویترز:گوایدو براندازی دولت مادورو را نزدیک دانست
تقدیر نتانیاهو از اعمال تحریم های ضدایرانی توسط جنگ طلبان واشنگتن
تظاهرات اهالی جولان علیه اظهارات ترامپ
7 نامزد انتخابات آمریکا در کنفرانس آیپک شرکت نمی کنند
پرسه های بی حاصل پمپئو در پس کوچه های خاورمیانه
الحریری:لبنان وارد مناقشه های سیاست خارجی آمریکا نمی شود
هیل: کوشنر با تحقیقات کمیته قضایی درمورد ترامپ همکاری می کند
ادعای پمپئو: شاید خدا ترامپ را برای نجات یهودیان برگزیده است