اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

04:56 ۸۴ روز و ۱۷ ساعت پیش ایرنا 284 0
اتحاد مثلث - سید محمد باقر نوربخش*

تاریخ به یاد دارد که فاشسیم و نازیسم و ژاپن در یک اتحادی موسوم به اتحاد مثلث، جهان را به جنگی فرو بردند که هنوز از خونین ترین و فراگیر ترین جنگ های جهان محسوب می شود.

ایرنا

جنگ جهانی دوم بیش از 70 میلیون کشته برجای گذاشت و بیش از 100 میلیون نفر بطور مستقیم در آن جنگ شرکت داشتند.
در قرن 21 اتحاد مثلثی بین امریکا ، اسراییل و عربستان شکل گرفته است که این اتحاد با رهبران افراطی چون دونالد ترامپ ، محمد بن سلمان و نتایناهو امنیت خاورمیانه و جهان را تهدید می کند.
اینک این پرسش مطرح است آیا مثلث جدید باردیگر درصدد ایجاد جنگی خونین در جهان است؟ آیا اتفاق مثلث (اروپا،روسیه وچین)برای تقابل با زیاده خواهی ها و تندروی های اتحاد مثلث نیز تشکیل می شود؟ ایا تاریخ در حال تکرار شدن است؟
دونالد ترامپ که درمحافل سیاسی و بین ملت ها و دولت ها به رهبرغیر قابل پیش بینی، افراطی ، نا آشنا به اداب دیپلماتیک شهرت یافته است طی بیش از 16 ماه تکیه زدن به صندلی ریاست کاخ سفید تصمیماتی گرفته است که واکنش های بین المللی را بدنیال داشته است.
او در حوزه روابط دیپلماتیک راه دیگر را در پیش گرفت ، او که پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری را مدیون لابی صهیونیست ها می داند، با انتقاد از سیاست های سلف خود ( باراک اوباما ) رابطه ی نزدیکی با ریاض و نتانیاهو برقرار کرد و نخست وزیر رژیم صهیونیستی و بن سلمان نیز قدردان این دوستی هستند.
نتایناهو دشمن پیشین عربستان می گوید که در خاورمیانه ، ریاض و قدس اعلام موجودیت می کند ، مقامات ریاض بطور پنهانی به تل اویو می روند و معتقدند که فلسطین مشکل اصلی آنان نیست.
هفته‌نامه آمریکایی 'نیوزویک ' پیشتر در مقاله‌ای به اقدام آمریکا در فروش چند فروند جنگنده اف‌15 به عربستان سعودی نوشت، زمانی که عربستان این جنگنده‌ها را داشته باشد و سران اسرائیل شب راحت به خواب بروند، این امر، نشانه این است که سعودی‌ها دیگر دشمن تل‌آویو نیستند.امضای قرارداد 110 میلیارد دلاری تسلیحاتی بین ریاض و واشنگتن در سفر سال گذشته ترامپ به عربستان نیز در همین راستا است .
خوی نظامی گری ، سیاست های افراطی ، تصمیمات عجیب امریکا در برابر پیمان های بین المللی از جمله خروج از پیمان اقلیمی پاریس ، خروج از پیمان تجاری اقیانوس ارام موسوم به ترنس پاسفیک و خروج یکجانبه از برجام از جمله نگرانی های جامعه جهانی است.
ترامپ ، بن سلمان و نتانیاهو در صدد تغییر توازن قوا در خاورمیانه به نفع خود هستند و امریکا تلاش دارد تا عربستان و رژیم اسراییل را به متحدی راهبردی در منطقه تبدیل کند و این راهبرد اتحاد مثلث علیه نفوذ ایران در منطقه است.
از همین رو رئیس‌ جمهوری فرانسه پیشتر 14 دی سال گذشته اعلام کرد که که رویکرد آمریکا، اسرائیل و عربستان در قبال ایران، ما را به سوی جنگ سوق می‌دهد.
انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز در راستا به آتش کشیدن منطقه است موضوعی که اروپایی ها بشدت با آن مخالف بودند و آن را اقدامی علیه صلح خاورمیانه تعبیر کردند.
ترامپ با سیاست هایش به اعتقاد کارشناسان کشورهای عربی و خاورمیانه مانند عبد الباری عطوان ، همگان را راهی جهنم می کند. او تمامی جهان را راهی جهنم می کند. چرا باید سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس منتقل شود؟ چرا باید ترامپ این اقدامات تحریک آمیز را انجام دهد و فرآیند صلح و راه حل دو دولت را از بین ببرد؟ شهر قدس باید به منزله مرحله پایانی مذاکرات راه حل دو کشور باشد. او همگان را به چالش گرفته است. او به فلسطینی ها می گوید که شما هیچ امیدی به صلح نداشته باشید.
همچنین مواضع دولت امریکا و تصمیمات یکجانبه ترامپ خطری برای همکاری های بین المللی است و آنکلا مرکل صدر اعظم المان دیروز (دوشنبه هفتم خرداد) طی سخنانی نسبت به تضعیف همکاری و چندجانبه‌گرایی در سطح بین‌المللی ، هشدار داد و آن را موجب افزایش احتمال تکرار رویارویی‌ها و فجایع نظامی و تجاری قرن گذشته میلادی دانست.
توافق‌ها و نهادهای بین‌المللی به گفته مرکل در معرض تضعیف هستند. این موضوع نگران کننده است؛ چرا که نظم جهانی چندجانبه کنونی، نتیجه درس‌هایی است که از جنگ‌های جهانی قرن گذشته آموخته بودیم.
نسل آن‌هایی که شاهد جنگ جهانی دوم بودند، به گفته ی مرکل به تدریج رو به پایان است. آن‌ها از آن تجربه دهشتناک درس هایی گرفتند که بر مبنای آن باید برای ایجاد دوستی‌ها تلاش کرد و از خصومت‌ورزی فاصله گرفت.
اعمال تعرفه‌های سنگین 25 درصدی برای واردات فولاد و 10 درصدی برای واردات آلومینیوم به آمریکا از سوی ترامپ به آغاز یک جنگ جدید تجاری تعبیر شده است.
این مساله نیز به مناقشه ای بین اروپا و امریکا تبدیل شده است و نگرانی شرکت های اروپایی را برانگیخته است.
اینک زمان آن فرارسیده که اروپا دربرابر تصمیمات یکجانه ترامپ و نادیده گرفتن اتحادیه اروپا یی ، اتفاق مثلث را تشکیل دهند و از کیان خود دفاع کنند سازمان ملل متحد نیز بارجوع به فلسفه وجودی خود در جنگ جهانی ، وظیفه ذاتی خود را به نمایش بگذارد و دربرابر تهدیدهای جهانی و منطقه ای اتحاد مثلث تصمیمات مناسب و در چارچوب قانون های بین امللی اتخاذ کند.
حال که اروپایی ها در محافل سیاسی از حفظ برجام سخن می گویند باید متفق القول ، اقدام عملی کنند و با شکستن تصمیمات یکجانبه ترامپ و اتحاد مثلث حق حاکمیت خود را به اثبات برسانند؛ همانطور که امانوئل مکرون پیشتر گفته است که به حق حاکمیت فرانسه و انتخابی که در امضای توافق هسته‌ای با ایران کردیم، پایبند هستم. این انتخاب ما بود برجام با وجود خروج آمریکا حفظ خواهد شد و ایران به آن عمل می‌کند.
کارشناس بین الملل- ایرنا


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رتبه پنجمی کاروان ایران در پایان روز سوم
کاروان ایران در پایان روز سوم بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ با یک پله صعود نسبت به روز گذشته، در رده پنجم جدول توزیع مدال‌ها ایستاد.
تیم بسکتبال دختران برابر تایلند شکست خورد
نمایش خوب تیم بسکتبال ۳ نفره دختران در اولین تجربه بازی های آسیایی منجر به پیروزی نشد.
مهرداد مردانی به مدال برنز رسید
نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم تیم کشتی فرنگی ایران در بازیهای آسیایی با پیروزی در دیدار رده بندی به مدال برنز دست یافت.
شهربانو منصوریان: نمی‌خواستم دستم رو شود
ووشوکار بانوی ایران پس از صعود به نیمه نهایی گفت: نمی‌خواستم دستم جلوی حریف چینی رو شود چون او مهمترین حریفم است و داشت از مسابقه‌ام برابر نماینده ویتنام فیلم می‌گرفت.
عرفان آهنگریان مدال برنزش را قطعی کرد
عضو تیم ملی ووشو ایران با پیروزی برابر کره ای خود به دیدار مرحله نیمه نهایی مسابقات راه یافت.
گرایی به مدال برنز کشتی فرنگی رسید
فرنگی کار وزن ۶۷ کیلوگرم تیم کشتی ایران با کسب پیروزی در دیدار رده بندی بازی‌های آسیایی به مدال برنز رسید.
«فرود ظفری» به نیمه نهایی ووشو راه یافت
سانداکار وزن منهای ۶۵ کیلوگرم تیم ملی ووشوی ایران با برتری برابر حریف قدرتمندی از ویتنام با شایستگی به نیمه نهایی بازی های آسیایی راه یافت و مدال برنزش قطعی شد.
گرایی: یک لحظه غافلگیر شدم، طلایم برنز شد
ملی پوش کشتی ایران پس از کسب مدال برنز بازی های آسیایی گفت: یک لحظه غافلگیر شدم و نشد که دل مردم را با طلا شاد کنیم اما قول می دهم در مسابقات جهانی جبران کنم.
الهه منصوریان: هیچ ترسی از حریف بعدی‌ام ندارم
بانوی ووشوکار ایران گفت: در مرحله نیمه نهایی باید مقابل نماینده فیلیپین به میدان بروم که قهرمان سال ۲۰۱۵ جهان است، اما هیچ ترسی از او ندارم.
تابستان داغ پرسپولیس در «برزیل» و «دوحه»!
پرسپولیس هفته بسیار سختی را در آبادان و دوحه پشت‌سر خواهد گذاشت تا شاگردان برانکو ایوانکوویچ داغ‌ترین محک خود را در تابستان ببینند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آشکار شدن محل شکافته شدن خانه کعبه
مجید یراق بافان مجری شبکه قرآن با انتشار این عکس در صفحه اش نوشت: نقابش را ز کعبه باد برداشت.
تاجزاده: با آنهایی که رأی نمی‌دهند، موافقم!- «رضا کیانیان» در ۶۶ سالگی آلزایمر گرفت
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: حمایت از روحانی به جایگاه ما خدشه زد.
نخستین جنگنده ایرانی رونمایی شد
با تلاش متخصصان صنعت دفاعی و با حضور رئیس جمهوری نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی به نام کوثر به پرواز در آمد.
مربی‌ تیم ملی کشتی فرنگی: کسب دو یا سه طلا دور از دسترس نیست
مربی تیم‌ ‌ملی کشتی فرنگی درباره قرعه فرنگی‌کاران، گفت: کشتی‌گیری که مدال طلا می‌خواهد نباید دنبال قرعه آسان باشد.
«نشان ارادت» ویژه برنامه محرم با حضور سلبریتی ها
برنامه ترکیبی و گفتگو محور «نشان ارادت» به تهیه‌کننده پویان هدایتی برای پخش در ایام سوگواری محرم در شبکه نسیم، آماده می‌شود.
پنتاگون در مورد کاهش پذیرش آوارگان عراقی در آمریکا هشدار داد
گوترش حمله بوکوحرام در نیجریه را محکوم کرد
آمریکا تحریم های جدیدی علیه روسیه وضع کرد
حذف پنج صفر از واحد پول ملی ونزوئلا اجرایی شد
تداوم جنگ تجاری نرخ رشد جهانی را کاهش می دهد
نشانه ای ازتوقف فعالیت های هسته ای پیونگ یانگ مشاهده نمی شود
انگلیس خواستار همراهی اروپا با آمریکا در تحریم روسیه شد
بازگشت آوارگان، دلیل نزدیکی روسیه و لبنان
چین میزبان بیشترین میلیاردرها در جهان است
زنگ خطر برای بحران اقتصادی ونزوئلا