استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

11:04 ۱۲۷ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 171 0
استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد اعلام کرد و از معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه خواست تا زمینه شناسایی، بهره‌مندی و استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون را در سایر کشورها فراهم کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بهمن عبدالهی امروز در نشست فعالان بخش تعاون و مدیران اتحادیه‌های تعاونی کشور که با حضور معاون امور اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد، ابراز امیدواری کرد: همچنان که رونق اقتصاد تعاونی در کشورهای اروپایی به ویژه چین مورد توجه قرار گرفته است، با افزایش سطح تعاملات ایران و جهان، تولیدات صادرات محور تعاونی‌ها به دیگر کشورها عرضه و زمینه بهره‌مندی از فرصت‌های اقتصادی کشورها در بخش تعاون فراهم شود.
وی با انتقاد از مغفول ماندن اقتصاد در دستگاه دیپلماسی طی سالهای گذشته، راه‌اندازی مجدد معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه را به فال نیک گرفت و گفت: هدف تمام دستگاه‌های دیپلماسی در دنیا کسب منافع اقتصادیی است و امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از سال‌ها در این زمینه فعال شود.
رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد ذکر و اظهار کرد: علیرغم آنکه سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی با هدف‌گذاری ۲۵ درصدی قانون برنامه پنجم فاصله زیادی دارد ولی با توجه به مشارکت گسترده مردم در فعالیت‌های جمعی و تعاونی‌، توسعه بخش تعاون در اقتصاد نقش مهمی ایفا می‌کند.
وی از عضویت ۱۴میلیون نفر در تعاونی‌ها خبر داد و گفت: با محاسبه سهم تعاونی‌های سهام عدالت این رقم به بیش از ۵۲ میلیون نفر می‌رسد.
عبدالهی با بیان اینکه ۴۰ میلیون نفر از خدمات بخش تعاون استفاده می‌کنند، افزود: هم‌اکنون تعاونی‌ها در ۱۲۰ رشته گرایش فعالیت دارند که تولید، مصرف، عمران و مسکن، حمل و نقل، اعتبار و کشاورزی از جمله این گرایش‌هاست.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه نیز در ادامه این نشست تاکید کرد: ما در معرفی بخش تعاون و ظرفیت‌های تعاونی‌ها تلاش خواهیم کرد و معتقدیم که تعاونی‌ها پشتوانه مطمئنی برای صادرات غیرنفتی در دنیا به شمار می‌روند.
انصاری افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه صادرات غیرنفتی، عدم تداوم است. بعضا پس از ماه‌ها تلاش و طی مرارت‌های بسیار برای تسخیر یک بازار در فاصله کوتاهی آن را به آسانی از دست می‌دهیم. مثلا رب و خیار شور ایرانی در جهان شهرت دارد و ما ظرف شش ماه بازار خوبی برای فروش آن فراهم می‌کنیم و مشتری پیدا می‌کند اما به یکباره با اعلام کمبود آن به دلیل نیاز داخل، صادرات رب و خیارشور متوقف می‌شود و اینگونه بازاری که تسخیر کرده‌ایم، از دست می‌دهیم.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه باید روی صادرات تعاونی‌ها بیشتر متمرکز شویم، آمادگی وزارت امور خارجه برای هرگونه همکاری و حمایت از تعاونی‌ها را اعلام کرد.
وی از برگزاری سمینار سفرا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سمینار فرصت خوبی برای آشنایی است تا تعاونی‌های صادراتی قدرتمند، توانمندی‌های خود را معرفی و عرضه کنند.
به گفته انصاری، امروز بورس اقتصادی پیشتاز است و دیپلمات‌های کشورمان برای آنکه ساختار و گرایش اقتصادی پیدا کنند، زمان می‌برد.
او گفت: وزارت امور خارجه یک سازمان دستورالعملی است و اگر دیپلمات‌های کشورمان برای انجام ماموریت‌های اقتصادی فعال و توجیه شوند، تحرک جدی و خوبی در این بخش حاصل خواهد شد.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با این اعتقاد که تجارت جاده یک طرفه نیست، اظهار کرد: موافقتنامه تجارت ترجیحی با اعتقاد برد-برد شکل می‌گیرد اما متاسفانه ما قراردادی را برد می‌دانیم که منفعت یک طرفه از آن ببریم و این نگاه نیازمند اصلاح است. بنابراین نگاه ما به تجارت باید عوض شود تا وزارت امور خارجه بتواند از آن دفاع کند.
انصاری، معاونت اقتصادی را قدیمی‌ترین معاونت وزارت امور خارجه دانست که در دولت گذشته تا سالها حذف بود ولی در دولت دوازدهم و در زمان وزارت دکتر ظریف مجددا احیا شد.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه یادآور شد: با توجه به تاکید دکتر ظریف، فعالیتهای اقتصادی سفرا باید به عنوان یک ملاک اصلی در ارزیابی سفرای ایران در کشورهای دیگر باشد؛ ضمن آنکه دیپلمات‌های ما باید نگاه اقتصادی پیدا کنند و ما نمی‌توانیم در دنیای امروز اقتصادی را معرفی کنیم که با اصول اقتصادی جهان فاصله زیادی دارد.
انصاری در عین حال امضای موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد با سایر کشورها را یکی از الزامات در اختیار گرفتن بازارهای منطقه دانست و گفت: در این نوع موافقتنامه‌ها باید اصول یک تجارت برد-برد مدنظر قرار گیرد. اگرچه برخی مخالف موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزادند ولی حقیقت این است که بدون آن نمی‌توان با نظام تعرفه‌ای در منطقه رقابت کرد.
به گفته وی یکی از ابزارهای موثری که کمک می‌کند تا بازار منطقه را به دست بگیریم، موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی است و باید مشکلاتی که در این زمینه در داخل وجود دارد، برطرف شود.
انصاری در پایان بر لزوم بازنگری در فعالیت تعاونی‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: بخش تعاون ابزار مهمی برای مشارکت و بسیج مردمی در فعالیتهای اقتصادی است و تعاونی‌ها در جریان فعالیتهای داخلی و برون مرزی خود و در مواجه با موانع و مشکلات باید از سوی دولت حمایت شوند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

شهریارِ ایران؛ هویت شهریار ایرانی بود و نه منطقه‌ای
زنده‌یاد استاد شهریار در بین شاعران معاصر جایگاهی بلند دارد. شعر و زندگی او برای میلیون‌ها ایرانی دوست‌داشتنی بوده و است. محبوبیت مرکب شعر و زندگی در هر دوره برای تعداد انگشت‌شماری پیش می‌آید. ترکیب این دو، شاعر را از محافل ادبی و دانشکده‌ها و مجلات ادبی بیرون می‌برد و برای یک ملت به یک‌نماد تبدیل می‌کند؛ از این‌رو شهریار از شعرای ملی ایران است.
زیباترین مدل‌های موی مگان مارکل در سال‌های اخیر
در میان مدل‌های متنوعی که مگان مارکل تا کنون برای آرایش موهای خود انتخاب کرده است برخی مدل‌ها زیبایی و جذابیت بیشتری داشته‌اند و ما در این مقاله زیباترین مدل‌های موی مگان مارکل عروس خاندان سلطنتی را به شما معرفی خواهیم کرد.
آلوس: رفتن رونالدو، رئال را خطرناک‌تر کرده است
ستاره سابق بارسا معتقد است که جدایی رونالدو بیش از اینکه به ضرر رئال تمام شده باشد، به نفع این تیم شده است.
اکرم عفیف، درخشان تر از لالیگایی‌ها
ستاره دیدار استقلال و السد این بار بازیکنی با ملیت قطری بود.
مدافع سابق پرسپولیس در پی جلب نظر جادوگر
حسین کعبی که بعد از بازگشت به سپیدرود جایی در ترکیب اصلی تیمش نداشته حالا به دنبال جلب دوباره اعتماد علی کریمی است و برای رسیدن به این موضوع سخت تلاش می‌کند.
درآمد یک میلیون دلاری پرسپولیس از آسیا
سرخپوشان پایتخت با صعود به نیمه‌نهایی آسیا، درآمدزایی از این مسابقات را به بیش از یک میلیون دلار رساندند.
پرسپولیس؛ تیمی که با پنجره بسته هم نفس کشید
تیم فوتبال پرسپولیس با وجود مشکلاتی که در جذب بازیکنان دارد و نتوانسته تیم خود را تقویت کند اما بازهم توانست به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
مخالفت رئیس فیفا با برگزاری بازی بارسلونا در آمریکا
رئیس فیفا مخالفت خود را با برگزاری مسابقه‌ای از لالیگا اسپانیا در خاک آمریکا بیان کرد.
انتقال قدرت فوتبال مالکانه از گواردیولا به ساری
چلسی با هدایت مائورتزیو ساری، فوتبالی مالکانه تر از حتی سیتی گواردیولا بازی می کند.
تقوی پشت فرمان تراکتور نشست
دستیار جدید جان توشاک به طور موقت امور فنی این تیم را زیر نظر گرفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خلاقیت هایی که رنگ و بوی آینده را می دهد!
همین حالا هم تکنولوژی‌های فوق العاده‌ای وارد زندگی ما شده اند. مثلا آیا می‌دانستید اتوبوس‌های دوبلین و سنگاپور، پورت یو‌اس‌بی دارند و مسافران می‌توانند دستگاه‌های خود را شارژ کنند؟
۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند
اگر در زندگی شخصی خود به دنبال موفقیت باشیم، باید تلاش کنیم قدرت ذهنی و روانی خود را به کار گیریم و با دید تازه‌ای به مسائل نگاه کنیم. قبل از هر چیز باید دانست که قدرت ذهنی همانند تمام مهارت ها، اکتسابی و قابل یادگیری است.
بازتاب پیروزی پرسپولیس مقابل الدحیل
برد تیم فوتبال پرسپولیس و صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در رسانه‌های مختلف قاره آسیا بازتاب داشت.
زمان بررسی استیضاح شریعتمداری در کمیسیون صنایع مجلس مشخص شد
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تعیین زمان دقیق جلسه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در این کمیسیون خبر داد.
آیین های سنتی محرم در خوزستان
اهواز - ایرنا - خوزستان در ایام محرم همچون سایر نقاط کشور شاهد برگزاری آیین های مختلف عزاداری سنتی در سوگ سومین امام شیعیان حسین ابن علی(ع) است که هشت آیین آن ثبت ملی شده اند.
توضیحات قشم‌ایر در مورد خبر واگذاری این شرکت به همدان
توسعه مشاغل خانگی از راهکارهای ضربتی مقابله با بیکاری است
واگذاری رایگان بیش از ۵۵۰۰ ملک به محرومان
هشترود رتبه اول بیکاری و مهاجرت در آذربایجان شرقی را دارد
شهرداری مهاباد 350 نیروی مازاد دارد
تغییری از جنس تضییع
طرح حمایت غذایی مددجویان در قزوین آغاز شد
پایان داستان آقازاده‌ها در دستگاه‌های دولتی
سیاست توسعه اشتغال در 340 روستای همدان اجرا می شود
هیات مدیره کانون انجمن های صنفی کارگری قزوین انتخاب شدند