استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

11:04 ۱۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 61 0
استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد اعلام کرد و از معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه خواست تا زمینه شناسایی، بهره‌مندی و استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون را در سایر کشورها فراهم کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بهمن عبدالهی امروز در نشست فعالان بخش تعاون و مدیران اتحادیه‌های تعاونی کشور که با حضور معاون امور اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد، ابراز امیدواری کرد: همچنان که رونق اقتصاد تعاونی در کشورهای اروپایی به ویژه چین مورد توجه قرار گرفته است، با افزایش سطح تعاملات ایران و جهان، تولیدات صادرات محور تعاونی‌ها به دیگر کشورها عرضه و زمینه بهره‌مندی از فرصت‌های اقتصادی کشورها در بخش تعاون فراهم شود.
وی با انتقاد از مغفول ماندن اقتصاد در دستگاه دیپلماسی طی سالهای گذشته، راه‌اندازی مجدد معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه را به فال نیک گرفت و گفت: هدف تمام دستگاه‌های دیپلماسی در دنیا کسب منافع اقتصادیی است و امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از سال‌ها در این زمینه فعال شود.
رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد ذکر و اظهار کرد: علیرغم آنکه سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی با هدف‌گذاری ۲۵ درصدی قانون برنامه پنجم فاصله زیادی دارد ولی با توجه به مشارکت گسترده مردم در فعالیت‌های جمعی و تعاونی‌، توسعه بخش تعاون در اقتصاد نقش مهمی ایفا می‌کند.
وی از عضویت ۱۴میلیون نفر در تعاونی‌ها خبر داد و گفت: با محاسبه سهم تعاونی‌های سهام عدالت این رقم به بیش از ۵۲ میلیون نفر می‌رسد.
عبدالهی با بیان اینکه ۴۰ میلیون نفر از خدمات بخش تعاون استفاده می‌کنند، افزود: هم‌اکنون تعاونی‌ها در ۱۲۰ رشته گرایش فعالیت دارند که تولید، مصرف، عمران و مسکن، حمل و نقل، اعتبار و کشاورزی از جمله این گرایش‌هاست.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه نیز در ادامه این نشست تاکید کرد: ما در معرفی بخش تعاون و ظرفیت‌های تعاونی‌ها تلاش خواهیم کرد و معتقدیم که تعاونی‌ها پشتوانه مطمئنی برای صادرات غیرنفتی در دنیا به شمار می‌روند.
انصاری افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه صادرات غیرنفتی، عدم تداوم است. بعضا پس از ماه‌ها تلاش و طی مرارت‌های بسیار برای تسخیر یک بازار در فاصله کوتاهی آن را به آسانی از دست می‌دهیم. مثلا رب و خیار شور ایرانی در جهان شهرت دارد و ما ظرف شش ماه بازار خوبی برای فروش آن فراهم می‌کنیم و مشتری پیدا می‌کند اما به یکباره با اعلام کمبود آن به دلیل نیاز داخل، صادرات رب و خیارشور متوقف می‌شود و اینگونه بازاری که تسخیر کرده‌ایم، از دست می‌دهیم.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه باید روی صادرات تعاونی‌ها بیشتر متمرکز شویم، آمادگی وزارت امور خارجه برای هرگونه همکاری و حمایت از تعاونی‌ها را اعلام کرد.
وی از برگزاری سمینار سفرا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سمینار فرصت خوبی برای آشنایی است تا تعاونی‌های صادراتی قدرتمند، توانمندی‌های خود را معرفی و عرضه کنند.
به گفته انصاری، امروز بورس اقتصادی پیشتاز است و دیپلمات‌های کشورمان برای آنکه ساختار و گرایش اقتصادی پیدا کنند، زمان می‌برد.
او گفت: وزارت امور خارجه یک سازمان دستورالعملی است و اگر دیپلمات‌های کشورمان برای انجام ماموریت‌های اقتصادی فعال و توجیه شوند، تحرک جدی و خوبی در این بخش حاصل خواهد شد.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با این اعتقاد که تجارت جاده یک طرفه نیست، اظهار کرد: موافقتنامه تجارت ترجیحی با اعتقاد برد-برد شکل می‌گیرد اما متاسفانه ما قراردادی را برد می‌دانیم که منفعت یک طرفه از آن ببریم و این نگاه نیازمند اصلاح است. بنابراین نگاه ما به تجارت باید عوض شود تا وزارت امور خارجه بتواند از آن دفاع کند.
انصاری، معاونت اقتصادی را قدیمی‌ترین معاونت وزارت امور خارجه دانست که در دولت گذشته تا سالها حذف بود ولی در دولت دوازدهم و در زمان وزارت دکتر ظریف مجددا احیا شد.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه یادآور شد: با توجه به تاکید دکتر ظریف، فعالیتهای اقتصادی سفرا باید به عنوان یک ملاک اصلی در ارزیابی سفرای ایران در کشورهای دیگر باشد؛ ضمن آنکه دیپلمات‌های ما باید نگاه اقتصادی پیدا کنند و ما نمی‌توانیم در دنیای امروز اقتصادی را معرفی کنیم که با اصول اقتصادی جهان فاصله زیادی دارد.
انصاری در عین حال امضای موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد با سایر کشورها را یکی از الزامات در اختیار گرفتن بازارهای منطقه دانست و گفت: در این نوع موافقتنامه‌ها باید اصول یک تجارت برد-برد مدنظر قرار گیرد. اگرچه برخی مخالف موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزادند ولی حقیقت این است که بدون آن نمی‌توان با نظام تعرفه‌ای در منطقه رقابت کرد.
به گفته وی یکی از ابزارهای موثری که کمک می‌کند تا بازار منطقه را به دست بگیریم، موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی است و باید مشکلاتی که در این زمینه در داخل وجود دارد، برطرف شود.
انصاری در پایان بر لزوم بازنگری در فعالیت تعاونی‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: بخش تعاون ابزار مهمی برای مشارکت و بسیج مردمی در فعالیتهای اقتصادی است و تعاونی‌ها در جریان فعالیتهای داخلی و برون مرزی خود و در مواجه با موانع و مشکلات باید از سوی دولت حمایت شوند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

ملکی: بازیکنان مدنظر شفر را گرفته‌ایم
عضو هیات مدیره باشگاه استقلال گفت:سرور جباروف تنها بازیکنی بود که با ما قرارداد نداشت اما با او صحبت شده و این بازیکن در تیم ما می‌ماند.
لیست خرید شفر در دستان مدیران استقلال
سرمربی آلمانی استقلال پیش از خروج از تهران لیست جذب بازیکنان مدنظرش را در اختیار مدیران قرار داد.
6 فروند بالگرد امدادی در البرز رونمایی شد
کرج-ایرنا- 6 فروند بالگرد پیشرفته امدادی مرکز فوریت های پزشکی روز شنبه با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در فرودگاه بین المللی پیام استان البرز رونمایی شد.
نورافکن: بعد از دربی به من گفتند بمب افکن
مدافع تیم فوتبال استقلال پیرامون آینده‌ فوتبالی‌اش، خط خوردن از تیم ملی، پیشنهاد باشگاه بلژیکی و مسائل مختلف صحبت‌های جالبی را انجام داد.
مدافع پرسپولیس در تیررس پیکان
مدافع پرسپولیس مورد توجه مجید جلالی و باشگاه پیکان قرار گرفته است.
سه عمل جراحی نادر در سه شهر فارس انجام شد
شیراز - ایرنا - متخصصان بیمارستان های فیروزآباد، فسا و جهرم با انجام اعمال جراحی نادر در این شهرها، جان بیماران در معرض خطر را نجات دادند.
صحبت‌های جالب دبیرکل AFC درباره ایران
دبیرکل فدراسیون فوتبال آسیا گفت: ما در عصر خوبی در AFC قدم می‌زنیم، این هدف ماست چون اگر اعضای این اتحادیه خوب عمل کنند AFC نیز خوب عمل خواهد کرد، ما از تمام اعضای این اتحادیه حمایت می‌کنیم.
نخستین کمپ ترک اعتیاد دلگان افتتاح شد
زاهدان - ایرنا - مدیر کل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین موسسه بهبودی اقامتی میان مدت افراد با اختلال مصرف مواد مخدر (کمپ ترک اعتیاد) به همراه 2 مجتمع خدمات بهزیستی در شهرستان دلگان افتتاح شد.
پیش بینی قهرمان جام‌جهانی روسیه توسط پوتین
رئیس جمهور روسیه به ستایش از تیم‌ ‌ملی فوتبال اسپانیا پرداخت و این ‌تیم را شانس اصلی قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ معرفی کرد.
بررسی درخواست مجدد نانوایان برای افزایش قیمت نان
در پی درخواست مجدد نانوایان برای افزایش قیمت نان رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی مجلس از نشست این کمیسیون با رییس اتاق اصناف، اتحادیه صنف نانوایان سنتی و فانتزی و سازمان بازرگانی دولتی دوشنبه هفته جاری خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

درخواست میزبانی جام جهانی کشتی آزاد از سوی ایران
صبوریان مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی، پیرو تعاملات داخلی ورزش استان با مدیریت شهری "مشهد"، در جلسه ای حضوری با رسول خادم، آمادگی خود را برای میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال 2019 میلادی اعلام کرد.
پمپئو باز هم برای ایران خط و نشان کشید
تهران – ایرنا - «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر درادامه ادعاهای تکراری، پوچ ومداخله جویانه خود، گفت که به عقیده او «برخورداری ایران از قابلیت تولید مواد شکافت‌پذیر، غنی‌سازی اورانیوم و تاسیسات پلوتونیوم درست نیست».
ظاهر جدید ˮپریناز ایزدیارˮ در کنار رفیق قدیمی اش-عکس
"پریناز ایزدیار" ؛ با انتشار عکس زیر صفحه شخصی خود را به روز کرد.
بزرگترین درسی که ماه رمضان به آدمی می دهد
در روایت داریم که می‌فرماید: «اَلصُّومُ لی وَ اَنَا اُجزی به»، روزه برای من است؛ شاید راز آن این باشد که هیچ عبادتی به اندازه روزه انسان را از وابستگی به دنیا جدا نمی کند. روزه آدم را وارسته و پاک می کند.
لبخند ملیح ˮلیلا بلوکاتˮ -عکس
تصویری از "لیلا بلوکات" که در صفحه شخصی اش منتشر کرده است را مشاهده می کنید.
توسعه بخش خدمات مشکلات اقتصادی زنجان را حل می کند
هشت نشان طلای جهانی ورزش کارگری به ایران رسید
نشانه‌های افزایش معاملات مسکن
نهایی شدن قرارداد راه‌آهن گرگان – بجنورد – مشهد
دلیل مخالفت با تعیین سقف ۳ سال در قراردادهای موقت
2567 طرح اشتغال کهگیلویه و بویراحمد در کارا ثبت شد
179هزار ساعت آموزش مهارتی در قزوین ارائه شد
اشتغال همدان زیر ذره بین استاندار
ایجاد اشتغال رویکرد مسئولان فامنین در جذب سرمایه گذار باشد
372 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی دردشتی تخصیص یافت