استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

11:04 ۲۸۲ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 283 0
استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد اعلام کرد و از معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه خواست تا زمینه شناسایی، بهره‌مندی و استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون را در سایر کشورها فراهم کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بهمن عبدالهی امروز در نشست فعالان بخش تعاون و مدیران اتحادیه‌های تعاونی کشور که با حضور معاون امور اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد، ابراز امیدواری کرد: همچنان که رونق اقتصاد تعاونی در کشورهای اروپایی به ویژه چین مورد توجه قرار گرفته است، با افزایش سطح تعاملات ایران و جهان، تولیدات صادرات محور تعاونی‌ها به دیگر کشورها عرضه و زمینه بهره‌مندی از فرصت‌های اقتصادی کشورها در بخش تعاون فراهم شود.
وی با انتقاد از مغفول ماندن اقتصاد در دستگاه دیپلماسی طی سالهای گذشته، راه‌اندازی مجدد معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه را به فال نیک گرفت و گفت: هدف تمام دستگاه‌های دیپلماسی در دنیا کسب منافع اقتصادیی است و امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از سال‌ها در این زمینه فعال شود.
رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد ذکر و اظهار کرد: علیرغم آنکه سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی با هدف‌گذاری ۲۵ درصدی قانون برنامه پنجم فاصله زیادی دارد ولی با توجه به مشارکت گسترده مردم در فعالیت‌های جمعی و تعاونی‌، توسعه بخش تعاون در اقتصاد نقش مهمی ایفا می‌کند.
وی از عضویت ۱۴میلیون نفر در تعاونی‌ها خبر داد و گفت: با محاسبه سهم تعاونی‌های سهام عدالت این رقم به بیش از ۵۲ میلیون نفر می‌رسد.
عبدالهی با بیان اینکه ۴۰ میلیون نفر از خدمات بخش تعاون استفاده می‌کنند، افزود: هم‌اکنون تعاونی‌ها در ۱۲۰ رشته گرایش فعالیت دارند که تولید، مصرف، عمران و مسکن، حمل و نقل، اعتبار و کشاورزی از جمله این گرایش‌هاست.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه نیز در ادامه این نشست تاکید کرد: ما در معرفی بخش تعاون و ظرفیت‌های تعاونی‌ها تلاش خواهیم کرد و معتقدیم که تعاونی‌ها پشتوانه مطمئنی برای صادرات غیرنفتی در دنیا به شمار می‌روند.
انصاری افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه صادرات غیرنفتی، عدم تداوم است. بعضا پس از ماه‌ها تلاش و طی مرارت‌های بسیار برای تسخیر یک بازار در فاصله کوتاهی آن را به آسانی از دست می‌دهیم. مثلا رب و خیار شور ایرانی در جهان شهرت دارد و ما ظرف شش ماه بازار خوبی برای فروش آن فراهم می‌کنیم و مشتری پیدا می‌کند اما به یکباره با اعلام کمبود آن به دلیل نیاز داخل، صادرات رب و خیارشور متوقف می‌شود و اینگونه بازاری که تسخیر کرده‌ایم، از دست می‌دهیم.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه باید روی صادرات تعاونی‌ها بیشتر متمرکز شویم، آمادگی وزارت امور خارجه برای هرگونه همکاری و حمایت از تعاونی‌ها را اعلام کرد.
وی از برگزاری سمینار سفرا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سمینار فرصت خوبی برای آشنایی است تا تعاونی‌های صادراتی قدرتمند، توانمندی‌های خود را معرفی و عرضه کنند.
به گفته انصاری، امروز بورس اقتصادی پیشتاز است و دیپلمات‌های کشورمان برای آنکه ساختار و گرایش اقتصادی پیدا کنند، زمان می‌برد.
او گفت: وزارت امور خارجه یک سازمان دستورالعملی است و اگر دیپلمات‌های کشورمان برای انجام ماموریت‌های اقتصادی فعال و توجیه شوند، تحرک جدی و خوبی در این بخش حاصل خواهد شد.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با این اعتقاد که تجارت جاده یک طرفه نیست، اظهار کرد: موافقتنامه تجارت ترجیحی با اعتقاد برد-برد شکل می‌گیرد اما متاسفانه ما قراردادی را برد می‌دانیم که منفعت یک طرفه از آن ببریم و این نگاه نیازمند اصلاح است. بنابراین نگاه ما به تجارت باید عوض شود تا وزارت امور خارجه بتواند از آن دفاع کند.
انصاری، معاونت اقتصادی را قدیمی‌ترین معاونت وزارت امور خارجه دانست که در دولت گذشته تا سالها حذف بود ولی در دولت دوازدهم و در زمان وزارت دکتر ظریف مجددا احیا شد.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه یادآور شد: با توجه به تاکید دکتر ظریف، فعالیتهای اقتصادی سفرا باید به عنوان یک ملاک اصلی در ارزیابی سفرای ایران در کشورهای دیگر باشد؛ ضمن آنکه دیپلمات‌های ما باید نگاه اقتصادی پیدا کنند و ما نمی‌توانیم در دنیای امروز اقتصادی را معرفی کنیم که با اصول اقتصادی جهان فاصله زیادی دارد.
انصاری در عین حال امضای موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد با سایر کشورها را یکی از الزامات در اختیار گرفتن بازارهای منطقه دانست و گفت: در این نوع موافقتنامه‌ها باید اصول یک تجارت برد-برد مدنظر قرار گیرد. اگرچه برخی مخالف موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزادند ولی حقیقت این است که بدون آن نمی‌توان با نظام تعرفه‌ای در منطقه رقابت کرد.
به گفته وی یکی از ابزارهای موثری که کمک می‌کند تا بازار منطقه را به دست بگیریم، موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی است و باید مشکلاتی که در این زمینه در داخل وجود دارد، برطرف شود.
انصاری در پایان بر لزوم بازنگری در فعالیت تعاونی‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: بخش تعاون ابزار مهمی برای مشارکت و بسیج مردمی در فعالیتهای اقتصادی است و تعاونی‌ها در جریان فعالیتهای داخلی و برون مرزی خود و در مواجه با موانع و مشکلات باید از سوی دولت حمایت شوند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نمایش قدرت نرم‌ نظام بود
کرج - ایرنا - امام جمعه کرج حضور یکپارچه اقشار مردم در راهپیمایی یوم الله۲۲ بهمن را نمایشی از بیعت مجدد مردم با رهبری و نشان دهنده قدرت نرم‌ نظام در مقابله با دشمنان توصیف کرد.
در همایش ارگان‌های دریایی کشور چه گذشت؟
بهره‌برداری از ۱,۶۰۰ میلیارد تومان پروژه در بندر شهید رجایی
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها برکنار نشده است
75 درصد تسهیلات اشتغال روستایی ومشاغل خانگی استان پرداخت شد
بیش از 16درصد جمعیت بیکاران را روستاییان تشکیل می دهند
تعاونی ها در توسعه و ایجاد اشتغال پایدار نقش مهمی دارند
تعاونی های دهیاران باید ساماندهی و قانونمند شوند
894 زندانی در قزوین آموزش مهارتی دریافت کردند
مسکن مهر به ۹۹ می‌کشد؟
18 هزار شغل جدید در استان اردبیل ایجاد شد