استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

11:04 ۱۸۸ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 227 0
استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون در تعاملات بین‌المللی

رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد اعلام کرد و از معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه خواست تا زمینه شناسایی، بهره‌مندی و استفاده از ظرفیت‌های بخش تعاون را در سایر کشورها فراهم کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، بهمن عبدالهی امروز در نشست فعالان بخش تعاون و مدیران اتحادیه‌های تعاونی کشور که با حضور معاون امور اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد، ابراز امیدواری کرد: همچنان که رونق اقتصاد تعاونی در کشورهای اروپایی به ویژه چین مورد توجه قرار گرفته است، با افزایش سطح تعاملات ایران و جهان، تولیدات صادرات محور تعاونی‌ها به دیگر کشورها عرضه و زمینه بهره‌مندی از فرصت‌های اقتصادی کشورها در بخش تعاون فراهم شود.
وی با انتقاد از مغفول ماندن اقتصاد در دستگاه دیپلماسی طی سالهای گذشته، راه‌اندازی مجدد معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه را به فال نیک گرفت و گفت: هدف تمام دستگاه‌های دیپلماسی در دنیا کسب منافع اقتصادیی است و امیدواریم دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از سال‌ها در این زمینه فعال شود.
رییس اتاق تعاون ایران سهم فعلی بخش تعاون در اقتصاد را ۷ درصد ذکر و اظهار کرد: علیرغم آنکه سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی با هدف‌گذاری ۲۵ درصدی قانون برنامه پنجم فاصله زیادی دارد ولی با توجه به مشارکت گسترده مردم در فعالیت‌های جمعی و تعاونی‌، توسعه بخش تعاون در اقتصاد نقش مهمی ایفا می‌کند.
وی از عضویت ۱۴میلیون نفر در تعاونی‌ها خبر داد و گفت: با محاسبه سهم تعاونی‌های سهام عدالت این رقم به بیش از ۵۲ میلیون نفر می‌رسد.
عبدالهی با بیان اینکه ۴۰ میلیون نفر از خدمات بخش تعاون استفاده می‌کنند، افزود: هم‌اکنون تعاونی‌ها در ۱۲۰ رشته گرایش فعالیت دارند که تولید، مصرف، عمران و مسکن، حمل و نقل، اعتبار و کشاورزی از جمله این گرایش‌هاست.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه نیز در ادامه این نشست تاکید کرد: ما در معرفی بخش تعاون و ظرفیت‌های تعاونی‌ها تلاش خواهیم کرد و معتقدیم که تعاونی‌ها پشتوانه مطمئنی برای صادرات غیرنفتی در دنیا به شمار می‌روند.
انصاری افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه صادرات غیرنفتی، عدم تداوم است. بعضا پس از ماه‌ها تلاش و طی مرارت‌های بسیار برای تسخیر یک بازار در فاصله کوتاهی آن را به آسانی از دست می‌دهیم. مثلا رب و خیار شور ایرانی در جهان شهرت دارد و ما ظرف شش ماه بازار خوبی برای فروش آن فراهم می‌کنیم و مشتری پیدا می‌کند اما به یکباره با اعلام کمبود آن به دلیل نیاز داخل، صادرات رب و خیارشور متوقف می‌شود و اینگونه بازاری که تسخیر کرده‌ایم، از دست می‌دهیم.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه باید روی صادرات تعاونی‌ها بیشتر متمرکز شویم، آمادگی وزارت امور خارجه برای هرگونه همکاری و حمایت از تعاونی‌ها را اعلام کرد.
وی از برگزاری سمینار سفرا در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سمینار فرصت خوبی برای آشنایی است تا تعاونی‌های صادراتی قدرتمند، توانمندی‌های خود را معرفی و عرضه کنند.
به گفته انصاری، امروز بورس اقتصادی پیشتاز است و دیپلمات‌های کشورمان برای آنکه ساختار و گرایش اقتصادی پیدا کنند، زمان می‌برد.
او گفت: وزارت امور خارجه یک سازمان دستورالعملی است و اگر دیپلمات‌های کشورمان برای انجام ماموریت‌های اقتصادی فعال و توجیه شوند، تحرک جدی و خوبی در این بخش حاصل خواهد شد.
معاون اقتصادی وزیر امور خارجه با این اعتقاد که تجارت جاده یک طرفه نیست، اظهار کرد: موافقتنامه تجارت ترجیحی با اعتقاد برد-برد شکل می‌گیرد اما متاسفانه ما قراردادی را برد می‌دانیم که منفعت یک طرفه از آن ببریم و این نگاه نیازمند اصلاح است. بنابراین نگاه ما به تجارت باید عوض شود تا وزارت امور خارجه بتواند از آن دفاع کند.
انصاری، معاونت اقتصادی را قدیمی‌ترین معاونت وزارت امور خارجه دانست که در دولت گذشته تا سالها حذف بود ولی در دولت دوازدهم و در زمان وزارت دکتر ظریف مجددا احیا شد.
معاون اقتصادی وزارت امور خارجه یادآور شد: با توجه به تاکید دکتر ظریف، فعالیتهای اقتصادی سفرا باید به عنوان یک ملاک اصلی در ارزیابی سفرای ایران در کشورهای دیگر باشد؛ ضمن آنکه دیپلمات‌های ما باید نگاه اقتصادی پیدا کنند و ما نمی‌توانیم در دنیای امروز اقتصادی را معرفی کنیم که با اصول اقتصادی جهان فاصله زیادی دارد.
انصاری در عین حال امضای موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد با سایر کشورها را یکی از الزامات در اختیار گرفتن بازارهای منطقه دانست و گفت: در این نوع موافقتنامه‌ها باید اصول یک تجارت برد-برد مدنظر قرار گیرد. اگرچه برخی مخالف موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزادند ولی حقیقت این است که بدون آن نمی‌توان با نظام تعرفه‌ای در منطقه رقابت کرد.
به گفته وی یکی از ابزارهای موثری که کمک می‌کند تا بازار منطقه را به دست بگیریم، موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی است و باید مشکلاتی که در این زمینه در داخل وجود دارد، برطرف شود.
انصاری در پایان بر لزوم بازنگری در فعالیت تعاونی‌ها تاکید و خاطرنشان کرد: بخش تعاون ابزار مهمی برای مشارکت و بسیج مردمی در فعالیتهای اقتصادی است و تعاونی‌ها در جریان فعالیتهای داخلی و برون مرزی خود و در مواجه با موانع و مشکلات باید از سوی دولت حمایت شوند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فیبروز ابرو
فیبروز ابرو با تکنیک میکروبلیدینگ رنگ به سطح پوست تزریق می‌شود که پاک کردن آن راحت است و می‌توان مدل تاتو ابرو و هاشور آن را براحتی تغییر داد و مورد دیگر این است که در این روش، از قلمی بسیار ظریف و با دقت بالا استفاده می‌شود.
دوویزیوسو فاتح گرندپری والنسیا شد
آخرین مرحله از مسابقات موتوجی‌پی قهرمانی جهان با برتری موتورسوار ایتالیایی تیم دوکاتی پایان یافت.
خاتم اردکان ترمز گنبد را کشید
در پایان هفته هشتم لیگ برتر والیبال تیم شهرداری ورامین با شکست دورنا در صدر باقی ماند و شهرداری ارومیه با هدایت سرمربی جدیدش برابر شهروند اراک مغلوب شد.
چهارمی ایران در پومسه قهرمانی جهان با ۹ مدال
تیم‌های ملی پومسه مردان و زنان ایران در پایان رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۸ چین‌تایپه، با کسب ۹ مدال طلا، نقره و برنز در جایگاه چهارم قرار گرفتند.
یک طلا و ۴ برنز در انتظار کشتی‌گیران ایران
نمایندگان اوزان ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم ایران به دیدار رده‌بندی مسابقات کشتی آزاد زیر ۲۳ سال جهان راه یافتند.
حقوق خارجی‌های استقلال پرداخت شد
شفر، دستیاران و بازیکنان خارجی استقلال حقوق های معوقه خود را دریافت کردند.
یوونتوس آماده جذب اریکسن شد
باشگاه یوونتوس خود را برای جذب هافبک دانمارکی تاتنهام آماده کرد.
رونالدینیو در آلمان پا به توپ شد
ستاره پیشین تیم ملی فوتبال برزیل در آلمان پا به توپ شد.
حس عجیب علی پروین از فینال آسیا
پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ۵ دقیقه به پایان بازی فینال آسیا مانده بود که ورزشگاه را ترک کردم چون از نتیجه ناراحت بودم اما خوشحال هم بودم که پرسپولیس به فینال رسیده است.
گزارش تمرین استقلال
تمرین امروز تیم فوتبال استقلال بعد از چند روز در زمین چمن ورزشگاه صنایع دفاع برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
تهران- ایرناپلاس- «من به کجا تعلق دارم» نام مستندی است که در آن به مشکلات زنان ایرانی پرداخته که همسر افغانستانی دارند. این زنان می‌گویند، مادرایرانی‌ها با وجود این که در خاک ایران به دنیا آمده‌اند، اما به‌عنوان یک ایرانی قبول‌شان ندارند.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
نخستین اظهارنظر سازمان راهداری درباره علت تصادف خودرو همراهان وزیر کار
مشاغل مزاحم پایتخت ساماندهی می شود
پرداخت وام ۵۰ میلیونی بازآفرینی تا دو هفته دیگر
ایستگاه قطار ارومیه با حضور رییس جمهور افتتاح رسمی می‌شود
درآمد هواپیمایی امارات چقدر است؟
دست مردم در ایام تحریم در جیب یکدیگر است
برگزاری بزرگترین رویداد جهانی تعاون در ایران
پرداخت 809 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به مددجویان مازندران
پرداخت یک هزار میلیارد تسهیلات اشتغالزایی در چهارمحال و بختیاری
بازار مسکن دوبی همچنان در رکود