نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

14:30 ۱۱ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 238 0
نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم .

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در دیدار با وزیر علوم با گرامیداشت اعیاد شعبانیه، به تعریف مفهوم پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، پدافند غیرعامل مثل مصونیت‌سازی برای بدن است و حفاظت از پیکره کشور و مردم و جامعه و زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات و پایدارسازی ساختار دستگاه اجرایی در برابر تهدیدات را جز ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور تعریف کرده‌اند و در همه وزارتخانه‌های نظامی و غیرنظامی موضوعات پدافند غیرعامل دنبال و پیگیری شده است.
جلالی گفت: موضوع پدافند غیرعامل در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای حفاظت از دارایی‌ها و مراکز وزارت علوم که دارای سطح اهمیت حیاتی، حساس، مهم که شامل آزمایشگاه‌های تخصصی که بعضا آزمایشگاه‌های رفرنس کشور هستند و تجهیزات وابسته به این آزمایشگاه‌های یونیک است باید بصورت مشترک تدابیری پیش‌بینی کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: به دلیل نهفته بودن فرصت و تهدید در دانش و تکنولوژی، پدافند غیرعامل هم به دانش و تکنولوژی متکی است که بطور مثال در فناوری‌های اینترنت اشیا، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی تهدیدات و فرصت‌هایی وجود دارد که اگر این موضوعات به درستی مطالعه شود و فرصت‌ها و تهدیدها شناخته شود باعث می‌شود دستگاه‌های مرتبط نسبت به این تهدیدات آشنا شوند و دولت و کشور رویکردی هوشمندانه نسبت به این موضوعات اتخاد کند و فرصت‌های این تکنولوژی‌ها را بشناسد و از فرصت‌های آن بهره برداری و با تهدیداتش مقابله کند.
جلالی خاطرنشان کرد: در موضوع تکنولوژی و فناوری جدید، دولت وظیفه تنظیم را بر عهده دارد و چون در برخی موارد ورودی‌های شناسایی تکنولوژی نگذاشته‌ایم و سرعت رشد علمی فناوری‌های جدید به حدی زیاد شده که فرصت تهیه مقررات از دست می‌رود و تکنولوژی جدید جایگزین تکنولوژی‌های قبلی می‌شود و از طرفی این پدیده‌ها در رشته‌های مختلف به هم تنیده شده‌اند که باعث بوجود آمدن موضوعات بین رشته‌های شده است که باید به آن رسیدگی و تعیین تکلیف کرد و برای این موضوعات تولید محتوا کنیم که در این راستا، نقش وزارت علوم اثر گذار است.
جلالی به حادثه قطع برق استان خوزستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اندازه‌گیری وابستگی‌های متقابل زیرساخت‌ها، داری مدل و چارچوب و رشته دانشگاهی است که مورد محاسبه قرار می‌گیرد ولی متاسفانه این مطالب و علوم در هیچ دانشگاهی در کشور به دلیل نداشتن دانش و رشته دانشگاهی، آموزش داده نمی‌شود.
جلالی افزود: ما نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و چون در حوزه سایبری مورد تهاجم دشمنان قرار می‌گیریم، نمی‌توان به خارجی‌ها اتکا و اعتماد کرد و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم اما ما هیچ رشته‌ای در کشور بنام طراحی و ساخت اسکادای بومی نداریم. لازم و ضروری است که این رشته‌ها در کشور ایجاد شود تا در برابر تهدیدات و حملات سایبری مصون بمانیم.
وی تصریح کرد: به دلیل اینکه پدافند غیرعامل بایستی تهدیدات را رصد و پایش نموده و مصون‌سازی را دنبال کند، امروزه تهدیدات با دانش و تکنولوژی ترکیب شده و لازم است بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی یک رصدخانه دانش و تکنولوژی ایجاد شود تا موضوعات جدید را سریع تحلیل و شناسایی کند و از مواهب و فرصت‌ها استفاده، و مضرات را کنترل کنیم. و این باعث می‌شود که وزارت علوم با بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان و کرسی‌های نظریه‌پردازی و دانشگاه‌ها، تبدیل به قطب علم و فناوری شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: ما از نظر حوزه شناخت علم و پدیده‌شناسی، تولید علم، کار پژوهشی، نظریه‌پردازی، آزمایشگاه‌های تشخیصی و بعد مشخص‌کردن تهدید و فرصت در هر حوزه، جز نیازهای ما در حوزه‌های دانشی و علوم است و تقریبا چیزی حدود ۴۰ رشته ترکیبی را شامل می‌شود.
جلالی پیشنهاد داد: ساختارهایی مجازی با رتبه‌بندی‌های مختلف در وزارت علوم شکل بگیرد که این ساختارها بصورت مجازی در اختیار اساتید دانشگاه‌ها قرار داده شود و قطب‌های علمی با موضوعات خاص در دانشگاه‌های مختلف کشور ایجاد شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از فعال بودن ۱۵ رشته دانشگاهی در حوزه پدافند غیرعامل خبر داد و گفت: بسیاری از حوزه‌های صنعتی، فنی و رشته‌های تخصصی لازم است که علوم پدافند غیرعامل را درحوزه کاری خود بدانند و از این طریق از زیرساخت و دارایی‌های خود حفاظت کنند.
جلالی در پایان به فعالیت‌های انجمن علمی پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: از فعالیت انجمن‌های علمی پدافند غیرعامل ۶-۷ سال می‌گذرد که در ۱۶ استان کشور فعالیت دارند و سه سال پیاپی موفق به اخذ رتبه یک از وزارت علوم شده است و در این انجمن‌ها اساتید مختلفی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

نورافکن: بعد از دربی به من گفتند بمب افکن
مدافع تیم فوتبال استقلال پیرامون آینده‌ فوتبالی‌اش، خط خوردن از تیم ملی، پیشنهاد باشگاه بلژیکی و مسائل مختلف صحبت‌های جالبی را انجام داد.
مدافع پرسپولیس در تیررس پیکان
مدافع پرسپولیس مورد توجه مجید جلالی و باشگاه پیکان قرار گرفته است.
سه عمل جراحی نادر در سه شهر فارس انجام شد
شیراز - ایرنا - متخصصان بیمارستان های فیروزآباد، فسا و جهرم با انجام اعمال جراحی نادر در این شهرها، جان بیماران در معرض خطر را نجات دادند.
صحبت‌های جالب دبیرکل AFC درباره ایران
دبیرکل فدراسیون فوتبال آسیا گفت: ما در عصر خوبی در AFC قدم می‌زنیم، این هدف ماست چون اگر اعضای این اتحادیه خوب عمل کنند AFC نیز خوب عمل خواهد کرد، ما از تمام اعضای این اتحادیه حمایت می‌کنیم.
نخستین کمپ ترک اعتیاد دلگان افتتاح شد
زاهدان - ایرنا - مدیر کل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: نخستین موسسه بهبودی اقامتی میان مدت افراد با اختلال مصرف مواد مخدر (کمپ ترک اعتیاد) به همراه 2 مجتمع خدمات بهزیستی در شهرستان دلگان افتتاح شد.
پیش بینی قهرمان جام‌جهانی روسیه توسط پوتین
رئیس جمهور روسیه به ستایش از تیم‌ ‌ملی فوتبال اسپانیا پرداخت و این ‌تیم را شانس اصلی قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ معرفی کرد.
بررسی درخواست مجدد نانوایان برای افزایش قیمت نان
در پی درخواست مجدد نانوایان برای افزایش قیمت نان رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 قانون اساسی مجلس از نشست این کمیسیون با رییس اتاق اصناف، اتحادیه صنف نانوایان سنتی و فانتزی و سازمان بازرگانی دولتی دوشنبه هفته جاری خبر داد.
نظر مثبت آقا معلم روی مهاجم استقلال
مجید جلالی برای تقویت خط حمله تیمش مهاجم تیم فوتبال استقلال را می‌خواهد.
مصرف قارچ های فله ای خطرآفرین است
کرمان - ایرنا - مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مردم خواست از خرید و مصرف قارچ به صورت فله ای خودداری کنند.
ادعای روزنامه عربستانی درباره مهاجم استقلال
روزنامه اسپورت عربستان از نهایی شدن توافق مهاجم سنگالی تیم فوتبال استقلال با الکویت سخن به میان آورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

درخواست میزبانی جام جهانی کشتی آزاد از سوی ایران
صبوریان مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی، پیرو تعاملات داخلی ورزش استان با مدیریت شهری "مشهد"، در جلسه ای حضوری با رسول خادم، آمادگی خود را برای میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال 2019 میلادی اعلام کرد.
پمپئو باز هم برای ایران خط و نشان کشید
تهران – ایرنا - «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر درادامه ادعاهای تکراری، پوچ ومداخله جویانه خود، گفت که به عقیده او «برخورداری ایران از قابلیت تولید مواد شکافت‌پذیر، غنی‌سازی اورانیوم و تاسیسات پلوتونیوم درست نیست».
ظاهر جدید ˮپریناز ایزدیارˮ در کنار رفیق قدیمی اش-عکس
"پریناز ایزدیار" ؛ با انتشار عکس زیر صفحه شخصی خود را به روز کرد.
بزرگترین درسی که ماه رمضان به آدمی می دهد
در روایت داریم که می‌فرماید: «اَلصُّومُ لی وَ اَنَا اُجزی به»، روزه برای من است؛ شاید راز آن این باشد که هیچ عبادتی به اندازه روزه انسان را از وابستگی به دنیا جدا نمی کند. روزه آدم را وارسته و پاک می کند.
لبخند ملیح ˮلیلا بلوکاتˮ -عکس
تصویری از "لیلا بلوکات" که در صفحه شخصی اش منتشر کرده است را مشاهده می کنید.
فرمانده کل سپاه رحلت حجت الاسلام والمسلمین حسنی را تسلیت گفت
آمادگی همه جانبه سپاه برای مقابله قاطعانه با هرگونه تهدید
نماینده ولی فقیه در سپاه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت
بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت سوم خرداد
تسلیت سرلشکر باقری به مناسبت درگذشت حجت الاسلام  حسنی
آمریکا از طریق اروپا برجام را دودستی چسبیده است- تلگرام ابزار تهاجم دشمنان به افکار عمومی ماست
اعلام آمادگی شورای شهر برای اجرای پروژه‌های پدافند غیرعامل در تهران
پیش نویس سند راهبردی پدافند غیرعامل حوزه فضایی کشور نهایی شد
پیام تسلیت وزیر اطلاعات در پی درگذشت قائم مقام دبیر شورای نگهبان
سرلشکر باقری درگذشت سید مهدی طباطبایی را تسلیت گفت