نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

14:30 ۱۳۴ روز و ۴ ساعت پیش ایسنا 611 0
نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم .

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در دیدار با وزیر علوم با گرامیداشت اعیاد شعبانیه، به تعریف مفهوم پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، پدافند غیرعامل مثل مصونیت‌سازی برای بدن است و حفاظت از پیکره کشور و مردم و جامعه و زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات و پایدارسازی ساختار دستگاه اجرایی در برابر تهدیدات را جز ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور تعریف کرده‌اند و در همه وزارتخانه‌های نظامی و غیرنظامی موضوعات پدافند غیرعامل دنبال و پیگیری شده است.
جلالی گفت: موضوع پدافند غیرعامل در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای حفاظت از دارایی‌ها و مراکز وزارت علوم که دارای سطح اهمیت حیاتی، حساس، مهم که شامل آزمایشگاه‌های تخصصی که بعضا آزمایشگاه‌های رفرنس کشور هستند و تجهیزات وابسته به این آزمایشگاه‌های یونیک است باید بصورت مشترک تدابیری پیش‌بینی کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: به دلیل نهفته بودن فرصت و تهدید در دانش و تکنولوژی، پدافند غیرعامل هم به دانش و تکنولوژی متکی است که بطور مثال در فناوری‌های اینترنت اشیا، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی تهدیدات و فرصت‌هایی وجود دارد که اگر این موضوعات به درستی مطالعه شود و فرصت‌ها و تهدیدها شناخته شود باعث می‌شود دستگاه‌های مرتبط نسبت به این تهدیدات آشنا شوند و دولت و کشور رویکردی هوشمندانه نسبت به این موضوعات اتخاد کند و فرصت‌های این تکنولوژی‌ها را بشناسد و از فرصت‌های آن بهره برداری و با تهدیداتش مقابله کند.
جلالی خاطرنشان کرد: در موضوع تکنولوژی و فناوری جدید، دولت وظیفه تنظیم را بر عهده دارد و چون در برخی موارد ورودی‌های شناسایی تکنولوژی نگذاشته‌ایم و سرعت رشد علمی فناوری‌های جدید به حدی زیاد شده که فرصت تهیه مقررات از دست می‌رود و تکنولوژی جدید جایگزین تکنولوژی‌های قبلی می‌شود و از طرفی این پدیده‌ها در رشته‌های مختلف به هم تنیده شده‌اند که باعث بوجود آمدن موضوعات بین رشته‌های شده است که باید به آن رسیدگی و تعیین تکلیف کرد و برای این موضوعات تولید محتوا کنیم که در این راستا، نقش وزارت علوم اثر گذار است.
جلالی به حادثه قطع برق استان خوزستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اندازه‌گیری وابستگی‌های متقابل زیرساخت‌ها، داری مدل و چارچوب و رشته دانشگاهی است که مورد محاسبه قرار می‌گیرد ولی متاسفانه این مطالب و علوم در هیچ دانشگاهی در کشور به دلیل نداشتن دانش و رشته دانشگاهی، آموزش داده نمی‌شود.
جلالی افزود: ما نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و چون در حوزه سایبری مورد تهاجم دشمنان قرار می‌گیریم، نمی‌توان به خارجی‌ها اتکا و اعتماد کرد و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم اما ما هیچ رشته‌ای در کشور بنام طراحی و ساخت اسکادای بومی نداریم. لازم و ضروری است که این رشته‌ها در کشور ایجاد شود تا در برابر تهدیدات و حملات سایبری مصون بمانیم.
وی تصریح کرد: به دلیل اینکه پدافند غیرعامل بایستی تهدیدات را رصد و پایش نموده و مصون‌سازی را دنبال کند، امروزه تهدیدات با دانش و تکنولوژی ترکیب شده و لازم است بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی یک رصدخانه دانش و تکنولوژی ایجاد شود تا موضوعات جدید را سریع تحلیل و شناسایی کند و از مواهب و فرصت‌ها استفاده، و مضرات را کنترل کنیم. و این باعث می‌شود که وزارت علوم با بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان و کرسی‌های نظریه‌پردازی و دانشگاه‌ها، تبدیل به قطب علم و فناوری شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: ما از نظر حوزه شناخت علم و پدیده‌شناسی، تولید علم، کار پژوهشی، نظریه‌پردازی، آزمایشگاه‌های تشخیصی و بعد مشخص‌کردن تهدید و فرصت در هر حوزه، جز نیازهای ما در حوزه‌های دانشی و علوم است و تقریبا چیزی حدود ۴۰ رشته ترکیبی را شامل می‌شود.
جلالی پیشنهاد داد: ساختارهایی مجازی با رتبه‌بندی‌های مختلف در وزارت علوم شکل بگیرد که این ساختارها بصورت مجازی در اختیار اساتید دانشگاه‌ها قرار داده شود و قطب‌های علمی با موضوعات خاص در دانشگاه‌های مختلف کشور ایجاد شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از فعال بودن ۱۵ رشته دانشگاهی در حوزه پدافند غیرعامل خبر داد و گفت: بسیاری از حوزه‌های صنعتی، فنی و رشته‌های تخصصی لازم است که علوم پدافند غیرعامل را درحوزه کاری خود بدانند و از این طریق از زیرساخت و دارایی‌های خود حفاظت کنند.
جلالی در پایان به فعالیت‌های انجمن علمی پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: از فعالیت انجمن‌های علمی پدافند غیرعامل ۶-۷ سال می‌گذرد که در ۱۶ استان کشور فعالیت دارند و سه سال پیاپی موفق به اخذ رتبه یک از وزارت علوم شده است و در این انجمن‌ها اساتید مختلفی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

با عجیب‌ترین و شگفت انگیزترین زنان جهان آشنا شوید
در این مطلب با ویژگی‌های منحصر به فرد عجیب‌ترین زنان جهان آشنا می‌شوید.
با خوش استایل ترین سگ دنیا آشنا شوید
این سگ خوش استایل به نام بودهی از نژاد شیبا اینو ساکن نیویورک است و در انواع لباس های مردانه خودنمایی می کند. همانطور که می دانید حیوانات لباس پوشیدن را دوست ندارند اما بودهی علاقه زیادی به این کار دارد و در لباس هایش با جدیت تمام در مقابل دوربین ژست می گیرد.
سیامند رحمان در تمرینات رکورد جهان را شکست
سیامند رحمان قوی‌ترین وزنه‌بردار معلول جهان رکورد دنیا را به صورت غیررسمی ترقی داد.
شکایت نمایندگان اهل سنت از شایان مصلح!
شایان مصلح چندی پیش در یک مجلس مولودی، شعری را خواند که مضمون آن توهین به مقدسات اهل سنت بود
قربانی: شرایط  پرسپولیس تضمینی برای برد نیست
پیروز قربانی، مدافع پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که شرایط خوب پرسپولیس تضمینی برای برتری این تیم در دیدار روز پنجشنبه مقابل آبی‌پوشان نیست.
ترزگه: امباپه از مسی و رونالدو بهتر می‌شود
مهاجم سابق تیم ملی فرانسه معتقد است کیلیان ام‌باپه آینده فوتبال جهان است و از مسی و رونالدو هم بهتر خواهد شد.
کادر فنی پرسپولیس به کرواسی می‌رود
کادرفنی تیم فوتبال پرسپولیس پس از دیدار رفت این تیم در نیمه نهایی لیگ قهرمانان فوتبال آسیا به کرواسی خواهد رفت.
پرسپولیسی‌ها برای برد دربی پاداش نمی‌گیرند!
باشگاه پرسپولیس پاداش ویژه ای را برای برد این تیم مقابل استقلال تهران در نظر نگرفته است.
نیما نکیسا مسئول توسعه فوتبال پایه شد
نیما نکیسا دروازه‌بان پیشین تیم ملی فوتبال ایران به عنوان مسئول توسعه فوتبال پایه منصوب شد.
آقای فتحی شما نماینده هواداران استقلال بودی!
امیرحسین فتحی مدیرعامل استقلال در جلسه هماهنگی دربی موافق تخصیص جایگاه 50-50 به تماشاگران بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۶۷۴۸ نفر در پیش فروش محصولات ایران خودرو ثبت نام کردند
مطابق آمار تاکنون ۶ هزار و ۷۴۸ نفر موفق به ثبت نام در طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو شده‌اند.
جزئیات نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب در خصوص مشکلات تهران
محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران از نگارش نامه ای به رهبر انقلاب جهت بیان مشکلات تهران خبر داد.
جدول- شهریه نجومیِ مدارس وابسته به سیاسیون
چند جریان مختلف در کشور و عموم جریان‌ها که یا ریشه در افرادی که مسئولیت‌هایی را در گذشته یا حال حاضر دارند یا اینکه سازمان‌ها ونهادها هم در این حوزه حضور دارند، مدارس غیرانتفاعی را تاسیس کرده‌اند.
نحوه محاسبه ارزش کالای قاچاق ورودی تعیین شد
تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعیین نحوه محاسبه ارزش کالای قاچاق ورودی مقرر کردند: هر گاه صدور یا ورود کالایی به موجب مصوبات هیات وزیران ممنوع شود، آن کالا در حکم کالای مجاز مشروط است و مجازات کالای مشروط برای آن لحاظ می شود.
دشمن در محاسبات خود نسبت به مردم ایران همچنان دچار خطای راهبردی است
حال عمومی مجروحان حادثه تروریستی اهواز مساعد است
همه عوامل حادثه تروریستی اهواز شناسایی شده‌اند
پیام تسلیت فرمانده کل ارتش در پی حادثه تروریستی در اهواز
توانمندی در عرصه موشکی، قدرت بازدارندگی را ایجاد کرده است
بازدید دریادار خانزادی از منطقه یکم نیروی دریایی
وزیر دفاع: پاسخ سخت و غافلگیر کننده در انتظار تروریست‌ها
سرلشکر باقری: تا ریشه کنی پدیده نفرت انگیز تروریسم از پای نخواهیم نشست
پیگیری وضعیت بیمه‌ای مجروحان حادثه تروریستی اهواز
ویدئو - ابرسازه‌های آلمان نازی - قسمت نخست