نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

14:30 ۲۱۵ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 683 0
نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم .

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در دیدار با وزیر علوم با گرامیداشت اعیاد شعبانیه، به تعریف مفهوم پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، پدافند غیرعامل مثل مصونیت‌سازی برای بدن است و حفاظت از پیکره کشور و مردم و جامعه و زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات و پایدارسازی ساختار دستگاه اجرایی در برابر تهدیدات را جز ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور تعریف کرده‌اند و در همه وزارتخانه‌های نظامی و غیرنظامی موضوعات پدافند غیرعامل دنبال و پیگیری شده است.
جلالی گفت: موضوع پدافند غیرعامل در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای حفاظت از دارایی‌ها و مراکز وزارت علوم که دارای سطح اهمیت حیاتی، حساس، مهم که شامل آزمایشگاه‌های تخصصی که بعضا آزمایشگاه‌های رفرنس کشور هستند و تجهیزات وابسته به این آزمایشگاه‌های یونیک است باید بصورت مشترک تدابیری پیش‌بینی کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: به دلیل نهفته بودن فرصت و تهدید در دانش و تکنولوژی، پدافند غیرعامل هم به دانش و تکنولوژی متکی است که بطور مثال در فناوری‌های اینترنت اشیا، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی تهدیدات و فرصت‌هایی وجود دارد که اگر این موضوعات به درستی مطالعه شود و فرصت‌ها و تهدیدها شناخته شود باعث می‌شود دستگاه‌های مرتبط نسبت به این تهدیدات آشنا شوند و دولت و کشور رویکردی هوشمندانه نسبت به این موضوعات اتخاد کند و فرصت‌های این تکنولوژی‌ها را بشناسد و از فرصت‌های آن بهره برداری و با تهدیداتش مقابله کند.
جلالی خاطرنشان کرد: در موضوع تکنولوژی و فناوری جدید، دولت وظیفه تنظیم را بر عهده دارد و چون در برخی موارد ورودی‌های شناسایی تکنولوژی نگذاشته‌ایم و سرعت رشد علمی فناوری‌های جدید به حدی زیاد شده که فرصت تهیه مقررات از دست می‌رود و تکنولوژی جدید جایگزین تکنولوژی‌های قبلی می‌شود و از طرفی این پدیده‌ها در رشته‌های مختلف به هم تنیده شده‌اند که باعث بوجود آمدن موضوعات بین رشته‌های شده است که باید به آن رسیدگی و تعیین تکلیف کرد و برای این موضوعات تولید محتوا کنیم که در این راستا، نقش وزارت علوم اثر گذار است.
جلالی به حادثه قطع برق استان خوزستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اندازه‌گیری وابستگی‌های متقابل زیرساخت‌ها، داری مدل و چارچوب و رشته دانشگاهی است که مورد محاسبه قرار می‌گیرد ولی متاسفانه این مطالب و علوم در هیچ دانشگاهی در کشور به دلیل نداشتن دانش و رشته دانشگاهی، آموزش داده نمی‌شود.
جلالی افزود: ما نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و چون در حوزه سایبری مورد تهاجم دشمنان قرار می‌گیریم، نمی‌توان به خارجی‌ها اتکا و اعتماد کرد و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم اما ما هیچ رشته‌ای در کشور بنام طراحی و ساخت اسکادای بومی نداریم. لازم و ضروری است که این رشته‌ها در کشور ایجاد شود تا در برابر تهدیدات و حملات سایبری مصون بمانیم.
وی تصریح کرد: به دلیل اینکه پدافند غیرعامل بایستی تهدیدات را رصد و پایش نموده و مصون‌سازی را دنبال کند، امروزه تهدیدات با دانش و تکنولوژی ترکیب شده و لازم است بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی یک رصدخانه دانش و تکنولوژی ایجاد شود تا موضوعات جدید را سریع تحلیل و شناسایی کند و از مواهب و فرصت‌ها استفاده، و مضرات را کنترل کنیم. و این باعث می‌شود که وزارت علوم با بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان و کرسی‌های نظریه‌پردازی و دانشگاه‌ها، تبدیل به قطب علم و فناوری شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: ما از نظر حوزه شناخت علم و پدیده‌شناسی، تولید علم، کار پژوهشی، نظریه‌پردازی، آزمایشگاه‌های تشخیصی و بعد مشخص‌کردن تهدید و فرصت در هر حوزه، جز نیازهای ما در حوزه‌های دانشی و علوم است و تقریبا چیزی حدود ۴۰ رشته ترکیبی را شامل می‌شود.
جلالی پیشنهاد داد: ساختارهایی مجازی با رتبه‌بندی‌های مختلف در وزارت علوم شکل بگیرد که این ساختارها بصورت مجازی در اختیار اساتید دانشگاه‌ها قرار داده شود و قطب‌های علمی با موضوعات خاص در دانشگاه‌های مختلف کشور ایجاد شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از فعال بودن ۱۵ رشته دانشگاهی در حوزه پدافند غیرعامل خبر داد و گفت: بسیاری از حوزه‌های صنعتی، فنی و رشته‌های تخصصی لازم است که علوم پدافند غیرعامل را درحوزه کاری خود بدانند و از این طریق از زیرساخت و دارایی‌های خود حفاظت کنند.
جلالی در پایان به فعالیت‌های انجمن علمی پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: از فعالیت انجمن‌های علمی پدافند غیرعامل ۶-۷ سال می‌گذرد که در ۱۶ استان کشور فعالیت دارند و سه سال پیاپی موفق به اخذ رتبه یک از وزارت علوم شده است و در این انجمن‌ها اساتید مختلفی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس
بررسی ها درخصوص داوری دیدارهای 5 تیم اول لیگ برتر نشان می‌دهد اگر اشتباهات مربوط به گل‌ها و پنالتی‌ها را ملاک قرار دهیم سپاهان بیشترین سود و استقلال بیشترین ضرر را داشته‌اند و پرسپولیس هم باید قهرمان نیم‌فصل می‌شد!
نامداری: ناراحتی حسینی طبیعی است
استقلال تهران هرچند نیم‌فصل را خوب شروع نکرد اما رفته‌رفته نتایج بهتری گرفت و توانست خود را به‌عنوان یک مدعی مطرح کند.
چرا کسی به فکر تیم ملی نیست؟
فضای فوتبال ایران این روزها بیش از پیش آلوده به تنش شده است.
آخرین وضعیت مصدومیت جهانبخش از زبان خودش
علیرضا جهانبخش دوباره اسیر مصدومیت شده و از ترکیب تیمش دور مانده.
طاهری: با عذرخواهی داور امتیاز استقلال برنمی‌گردد
مربی آبی پوشان پایتخت در واکنش به عذرخواهی کمک‌داور دیدار استقلال و پدیده گفت: عذرخواهی ایشان به جای خودش محترم، ولی جواب هواداران ما را چه کسی می‌دهد؟
گوشی متفاوت اچ‌تی‌سی مجهز به بلاک‌چین
7 ماه پس از رونمایی، سرانجام گوشی جدید که کلیدهای رمزگذاری شده را به‌صورت امن در محیطی به نام Zion نگه می‌دارد؛ عرضه شد. مرورگر Brave اجازه کار با انواع ارزهای مجازی را به کاربر می‌دهد.
افرادی که پیامبر(ص) می فرمایند خوشا به حالشان
رسول اکرم صلی الله علیه و آله: خوشا به حال کسی که آنان (فرزندان امام حسین علیه السلام) را دوست داشته باشد و وای به حال کسی که با آنان دشمن باشد.
تیپ بازیگر زن پرحاشیه در حال دوچرخه‌سواری- عکس
آناهیتا همتی بازیگر سریال‌ خاطره‌انگیز «ترش و شیرین» عکس‌هایی از خودش در حال دوچرخه‌سواری در اینستاگرام منتشر کرد.
استایل ساده بازیگر زن مشهور در یک مراسم -عکس
تصویری از ناتالی پورتمن در نمایش فیلم جدیدش Dior را مشاهده می کنید.
استایل متفاوت «مریم امیرجلالی» در خارج از کشور- عکس
مریم امیرجلالی با انتشار این عکس نوشت: پائیز هم باتمام زیبائهایش روباتمام است باامدن زمستان زیبا دلهایتان گرم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شغل عجیب «فریبرز عرب نیا» در کانادا- عکس
واکنش فریبرز عرب نیا به انتقادات روزهای اخیر رسانه‌ها درخصوص اقامت و زندگی وی در کانادا: راننده بیماران هستم!
ضرر ۶ امتیازی استقلال، ۳ امتیازی پرسپولیس
بررسی ها درخصوص داوری دیدارهای 5 تیم اول لیگ برتر نشان می‌دهد اگر اشتباهات مربوط به گل‌ها و پنالتی‌ها را ملاک قرار دهیم سپاهان بیشترین سود و استقلال بیشترین ضرر را داشته‌اند و پرسپولیس هم باید قهرمان نیم‌فصل می‌شد!
نامداری: ناراحتی حسینی طبیعی است
استقلال تهران هرچند نیم‌فصل را خوب شروع نکرد اما رفته‌رفته نتایج بهتری گرفت و توانست خود را به‌عنوان یک مدعی مطرح کند.
چرا کسی به فکر تیم ملی نیست؟
فضای فوتبال ایران این روزها بیش از پیش آلوده به تنش شده است.
آخرین وضعیت مصدومیت جهانبخش از زبان خودش
علیرضا جهانبخش دوباره اسیر مصدومیت شده و از ترکیب تیمش دور مانده.
امسال چهل سالگی انقلاب را با افتخار جشن می‌گیریم
حضور مستمر در آب های آزاد در راستای اجرای دستورات فرمانده کل قواست
دیدار وزیر اطلاعات با رئیس‌جمهوری آذربایجان در باکو
باید از ظرفیت نیروهای نخبه در کشور استفاده کرد
پیام تبریک سرلشکر جعفری به فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)
ولایت‌فقیه را به دانش‌آموزان بیاموزیم تا وظایف‌شان درباره ولی‌ امر و فرمانده را بدانند
۹۲ درصد صادرات کشور از مرزهای آبی انجام می‌شود
آیین‌نامه اجرایی نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی حین خدمت ضابطان نظامی ابلاغ شد
تاکید سردار صفوی بر تعامل «موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت» و مراکز فرهنگی دفاع مقدس
روحیه انقلابی موجب پیشرفت و تعالی کشور است