نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

14:30 ۶۸ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 464 0
نیازمند ایجاد ۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم .

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در دیدار با وزیر علوم با گرامیداشت اعیاد شعبانیه، به تعریف مفهوم پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، پدافند غیرعامل مثل مصونیت‌سازی برای بدن است و حفاظت از پیکره کشور و مردم و جامعه و زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات و پایدارسازی ساختار دستگاه اجرایی در برابر تهدیدات را جز ماموریت‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور تعریف کرده‌اند و در همه وزارتخانه‌های نظامی و غیرنظامی موضوعات پدافند غیرعامل دنبال و پیگیری شده است.
جلالی گفت: موضوع پدافند غیرعامل در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای حفاظت از دارایی‌ها و مراکز وزارت علوم که دارای سطح اهمیت حیاتی، حساس، مهم که شامل آزمایشگاه‌های تخصصی که بعضا آزمایشگاه‌های رفرنس کشور هستند و تجهیزات وابسته به این آزمایشگاه‌های یونیک است باید بصورت مشترک تدابیری پیش‌بینی کرد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: به دلیل نهفته بودن فرصت و تهدید در دانش و تکنولوژی، پدافند غیرعامل هم به دانش و تکنولوژی متکی است که بطور مثال در فناوری‌های اینترنت اشیا، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی تهدیدات و فرصت‌هایی وجود دارد که اگر این موضوعات به درستی مطالعه شود و فرصت‌ها و تهدیدها شناخته شود باعث می‌شود دستگاه‌های مرتبط نسبت به این تهدیدات آشنا شوند و دولت و کشور رویکردی هوشمندانه نسبت به این موضوعات اتخاد کند و فرصت‌های این تکنولوژی‌ها را بشناسد و از فرصت‌های آن بهره برداری و با تهدیداتش مقابله کند.
جلالی خاطرنشان کرد: در موضوع تکنولوژی و فناوری جدید، دولت وظیفه تنظیم را بر عهده دارد و چون در برخی موارد ورودی‌های شناسایی تکنولوژی نگذاشته‌ایم و سرعت رشد علمی فناوری‌های جدید به حدی زیاد شده که فرصت تهیه مقررات از دست می‌رود و تکنولوژی جدید جایگزین تکنولوژی‌های قبلی می‌شود و از طرفی این پدیده‌ها در رشته‌های مختلف به هم تنیده شده‌اند که باعث بوجود آمدن موضوعات بین رشته‌های شده است که باید به آن رسیدگی و تعیین تکلیف کرد و برای این موضوعات تولید محتوا کنیم که در این راستا، نقش وزارت علوم اثر گذار است.
جلالی به حادثه قطع برق استان خوزستان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اندازه‌گیری وابستگی‌های متقابل زیرساخت‌ها، داری مدل و چارچوب و رشته دانشگاهی است که مورد محاسبه قرار می‌گیرد ولی متاسفانه این مطالب و علوم در هیچ دانشگاهی در کشور به دلیل نداشتن دانش و رشته دانشگاهی، آموزش داده نمی‌شود.
جلالی افزود: ما نیازمند ایجاد ۱۵-۱۶ رشته جدید با موضوع پدافند غیرعامل در دانشگاه‌ها هستیم و چون در حوزه سایبری مورد تهاجم دشمنان قرار می‌گیریم، نمی‌توان به خارجی‌ها اتکا و اعتماد کرد و باید در نظام کنترل صنعتی مانند برق و آب و گاز و پتروشیمی مرکز کنترل صنعتی اسکادای بومی ایجاد کنیم اما ما هیچ رشته‌ای در کشور بنام طراحی و ساخت اسکادای بومی نداریم. لازم و ضروری است که این رشته‌ها در کشور ایجاد شود تا در برابر تهدیدات و حملات سایبری مصون بمانیم.
وی تصریح کرد: به دلیل اینکه پدافند غیرعامل بایستی تهدیدات را رصد و پایش نموده و مصون‌سازی را دنبال کند، امروزه تهدیدات با دانش و تکنولوژی ترکیب شده و لازم است بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی یک رصدخانه دانش و تکنولوژی ایجاد شود تا موضوعات جدید را سریع تحلیل و شناسایی کند و از مواهب و فرصت‌ها استفاده، و مضرات را کنترل کنیم. و این باعث می‌شود که وزارت علوم با بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان و کرسی‌های نظریه‌پردازی و دانشگاه‌ها، تبدیل به قطب علم و فناوری شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: ما از نظر حوزه شناخت علم و پدیده‌شناسی، تولید علم، کار پژوهشی، نظریه‌پردازی، آزمایشگاه‌های تشخیصی و بعد مشخص‌کردن تهدید و فرصت در هر حوزه، جز نیازهای ما در حوزه‌های دانشی و علوم است و تقریبا چیزی حدود ۴۰ رشته ترکیبی را شامل می‌شود.
جلالی پیشنهاد داد: ساختارهایی مجازی با رتبه‌بندی‌های مختلف در وزارت علوم شکل بگیرد که این ساختارها بصورت مجازی در اختیار اساتید دانشگاه‌ها قرار داده شود و قطب‌های علمی با موضوعات خاص در دانشگاه‌های مختلف کشور ایجاد شود.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از فعال بودن ۱۵ رشته دانشگاهی در حوزه پدافند غیرعامل خبر داد و گفت: بسیاری از حوزه‌های صنعتی، فنی و رشته‌های تخصصی لازم است که علوم پدافند غیرعامل را درحوزه کاری خود بدانند و از این طریق از زیرساخت و دارایی‌های خود حفاظت کنند.
جلالی در پایان به فعالیت‌های انجمن علمی پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: از فعالیت انجمن‌های علمی پدافند غیرعامل ۶-۷ سال می‌گذرد که در ۱۶ استان کشور فعالیت دارند و سه سال پیاپی موفق به اخذ رتبه یک از وزارت علوم شده است و در این انجمن‌ها اساتید مختلفی در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

حیثیت احسان علیخانی مهم‌تر از هاشمی و ناطق؟
شاید نمونه بارز تبعیض، وارد کردن اتهامات بسیار سنگین علیه مرحوم هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری در یکی مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ باشد که مسئولان وقت صدا و سیما انصاف و اخلاق و قانون را به راحتی آب خوردن کنار گذاشتند و هیچ وقتی برای دفاع از نامبردگان ندادند.
مسیح مهاجری: خانه‌تکانی را از مجلس شروع کنید!
مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: «اگر به موضوع تغییرات به صورت ریشه‌ای نگاه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که قبل از دولت یا لااقل همزمان با آن، باید در مجلس شورای اسلامی تحول مهمی صورت بگیرد. وزرایی که کارآمد نیستند، علت اصلی ناکارآمدی آنها توقعات و تهدیدات عده‌ای از نمایندگان مجلس است که از وزرا خواسته‌های شخصی و غیر قانونی دارند و هر جا با عدم تمکین وزرا مواجه شوند، آنها را به سوال و استیضاح تهدید می‌کنند.»
شش پیشنهاد کوچک به جناب روحانی
«چه کسانی پشت پخش گریه و مصاحبه دختر رقصنده در صدا و سیما بودند که با این کار با وجدان عمومی مردم بازی کردند و نفرت را علیه نظام سیاسی تلنبار کردند؟»
یوونتوس رقم فروش پیانیچ را اعلام کرد
باشگاه یوونتوس برای فروش ستاره بوسنیایی خود 100 میلیون دلار می‌خواهد.
مارادونا، مارکس، افلاطون
فعلا که همه کارگران نمی‌توانند مثل مارکس لباس بپوشند و همه آرژانتینی‌ها نمی‌توانند مثل مارادونا در خانه دو استخره زندگی کنند، چه باید کرد؟ آیا باید خرده‌ای نگرفت بر مارادونا و متفکران مرفه و شیک‌پوشی که از سرمایه‌داری بد می‌گویند ولی خودشان بیشتر شبیه سرمایه‌دارانند تا کارگران؟ وضعیت زندگی مارادونا و این متفکران با عدالت لیبرالیستی تطابق دارد ولی با عدالت مارکسیستی نه.
نیمار: نمی‌توانستم هم داور باشم هم بازیکن!
ستاره تیم ملی فوتبال برزیل از روزهای سخت و کابوس وار خود بعد از جام جهانی 2018 روسیه سخن به میان آورد.
چراغ سبز توخل برای جدایی رابیو
سرمربی پاری سن ژرمن مشکلی با جدایی ستاره جوان تیمش ندارد و همین باعث شده تا احتمال حضور این بازیکن در بارسلونا زیاد باشد.
حزب‌الله عراق: هرگونه حمله اسرائیل به عراق به منزله حمله آمریکاست
سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق اعلام کرد، هرگونه حمله اسرائیل علیه عراق را حمله آمریکا قلمداد خواهد کرد. اظهارات این سخنگو در واکنش به جوسازی یک روزنامه کویتی درباره حمله احتمالی اسرائیل به اهدافی در عراق مطرح شد.
شمار کشته شدگان حادثه آتش سوزی خمین به سه نفر رسید
اراک - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی گفت: شمار کشته شدگان آتش سوزی واحد تولید مواد شیمیایی شهرستان خمین با فوت کارگر مصدوم این حادثه به سه نفر افزایش یافت.
اگر به دنبال استجابت فوری دعاهایتان هستید، بخوانید
علمای بزرگ، و هر آن کس که در مسیر سلوک قدم بر می دارد، از دعای توسل به عنوان ریسمان محکم برای دستیابی به حاجاتش بهره می برد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نفس خودروسازان به شماره افتاد-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 31 تیر 97 را در اینجا مشاهده کنید.
گفت و شنود- حقوق!
یکی از نامزدها در متینگ انتخاباتی خود می‌گفت؛ من با سوسیالیسم و امپریالیسم و کمونیسم و فمنیسم و... مبارزه می‌کنم! پیرمردی گفت؛ کاش یک فکری هم برای روماتیسم من می‌کردید!
ولی‌عهد سعودی هر لحظه منتظر توطئه شاهزادگان
منابع نزدیک به خانواده سلطنتی در ریاض، گفته‌اند که بن سلمان نگران توطئه شاهزادگان علیه خود است و پادشاه سعودی قصد ندارد در شرایط فعلی قدرت را به او واگذار کند.
ذکری که نوری در قبر، پل صراط و بهشت برایتان خواهد بود
حدیث پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) درباره برکات صلوات را در این خبر بخوانید.
برخواه: سهراب بهترین وزنه‌هایش را در جاکارتا می‌زند- علی حسینی هنوز با رکوردهایش فاصله دارد
سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری گفت: امیدوارم سلیمی بتواند سومین طلای بازی‌های آسیایی خود را بگیرد، عملکرد سهراب مرادی هم عالی است اما علی حسینی هنوز با رکوردهای خودش فاصله دارد.
تعقیب قضایی عاملان شهادت ١١ رزمنده سپاه
هنوز نتوانسته ایم «بیگانه دیتا»های تلگرام در داخل کشور را حذف کنیم
در برابر جنگ اقتصادی دشمن  باید آرایش جنگی بگیریم
دشمن امروز در صدد استحاله نظام اسلامی ایران است
یک فروند هواپیمای F14 در پایگاه شهید بابایی اورهال (بازآماد) شد
بازدید فرمانده نهاجا از اردوگاه کویر دانشگاه شهید ستاری
روند «خوشایندسازی محیط خدمتی» بررسی شد
ایران از نظر سیاسی در مجامع بین‌المللی حرف اول را می‌زند
مقابله با تهاجم رسانه‌ای ماموریت قرارگاه جنگ نرم سپاه است
پیام تسلیت فرمانده کل سپاه در پی درگذشت مادر شهید ردانی پور