مرضیه برومند: تحول و بر هم ریختن شهامت می‌خواهد

11:32 ۹ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 62 0
مرضیه برومند: تحول و بر هم ریختن شهامت می‌خواهد

«حتی اگر نمایش‌مان هم در جشنواره پذیرفته نشود، به این جشنواره احساس تعلق داریم و ارتباطمان را با آن حفظ می‌کنیم چون آنچه اهمیت دارد، دوستی‌ها و ارتباط‌هایی است که در فضای صمیمانه این جشنواره شکل می‌گیرد.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، این جملات ترجیع‌بند سخنان هنرمندانی است که در چند روز اخیر نمایش‌های خود را به جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک ارائه داده‌اند.
مرضیه برومند ـ دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران (مبارک) ـ منتقد شکل اداری جشنواره‌هاست و در سه دوره اخیری که دبیری جشنواره تئاتر عروسکی را بر عهده داشته، همواره تلاش کرده تا این جشنواره محلی برای آشنایی و گفت‌وگو میان گروه‌ها و هنرمندان سراسر کشور باشد تا در فضای این گفت‌وگوها، زمینه‌ای برای تبادل تجربه‌های آنان فراهم شود. با همین نگاه، دبیرخانه جشنواره عروسکی در دو روز پایانی هفته گذشته، میزبان هنرمندان این رشته بود و گروه‌های متقاضی شرکت در جشنواره از شهرهای مختلف گرد هم آمدند تا در کنار انجام مرحله اول انتخاب آثارشان و نیز علاوه بر آشنایی و دوستی بیشتر با یکدیگر، در کارگاه‌های آموزشی هم شرکت کنند.
در این دوره از جشنواره نیز آثار در دو مرحله انتخاب می‌شوند و مرحله اول از ۲۰ اردیبهشت‌ماه آغاز شده و تا بیست و پنجم این ماه ادامه دارد.
در این مرحله، تمام گروه‌های متقاضی از تهران و دیگر شهرها، فیلمی از کار خود نشان می‌دهند و در جلسه‌ای که با حضور اعضای هیات انتخاب برگزار می‌شود، توضیحاتی درباره آثارشان ارائه می‌دهند و از نظرات هیات انتخاب نیز بهره‌مند می‌شوند.
پیشنهاد برومند برای یک تغییر در جشنواره در دورهمی دوستانه جشنواره که شامگاه پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه در خانه هنر مانا برگزار شد، مرضیه برومند دبیر جشنواره هفدهم تئاتر عروسکی تهران مبارک پیشنهاد کرد، این آخرین دوره این جشنواره باشد که به صورت تولید کار برای جشنواره است و بهتر آن است که این جشنواره نیز همچون جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ویژه اجرای آثاری باشد که در فاصله دوساله بین دو دوره جشنواره، اجرای عمومی خود را سپری کرده‌اند. شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی نیز قول همکاری داد. او همچنین قول داد برای اجرای عمومی گروه‌های تهران و دیگر شهرها همراهی لازم را انجام دهد و این گروه‌ها مورد حمایت مالی قرار بگیرند.
در ادامه دیدگاه‌های برخی از این هنرمندان و نیز مرضیه برومند دبیر جشنواره را درباره این شکل انتخاب و نیز دورهمی هنرمندان مرور می‌کنیم. 
مرضیه برومند دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک که برای سومین دوره پیاپی دبیری این جشنواره را بر عهده دارد، با اشاره به شرایط برگزاری جشنواره پانزدهم یادآوری کرد: در آن دوره خیلی دیر وظیفه برگزاری جشنواره را عهده‌دار شدم و آن دوره طبق روال همیشگی جشنواره‌ها برگزار شد. هرچند در همان زمان هم تلاش کردم حالت کلیشه‌ای جشنواره‌ها را بر هم بزنم و در اولین گام، ستاد برگزاری جشنواره را از میان هنرمندان تئاتر عروسکی انتخاب کردم گرچه همواره از همراهی دو تن از دوستان مرکز هنرهای نمایشی بهره‌مند بودیم و آن‌ها کمال همکاری را با ما داشتند و هر چه انجام شد، حاصل کار گروهی است.
او با تاکید بر اینکه هر جشنواره باید با دوره قبلی خود تفاوت‌هایی داشته باشد، ادامه داد: در دوره شانزدهم احساس کردم باید با گروه‌های تهران و دیگر شهرها بیشتر آشنا شویم و از سوی دیگر جنبه رقابتی را هم تحت‌الشعاع قرار بدهیم چون جشنواره به خودی خود هرگز به اندازه دورهمی‌ها و ایجاد فضاهای تعاملی‌اش اهمیت ندارد و در همین فضاست که زمینه انتقال تجربیات فراهم می‌شود و بستری برای آموزش گروه‌ها و رفع کاستی‌های آثارشان پدید می‌آید.
برومند اضافه کرد: با همین نگاه بود که در دوره شانزدهم انتخاب آثار در دو مرحله انجام شد چون با این شیوه به گروه‌ها کمک می‌کنیم حتی اگر اثرشان پذیرفته نشد، از کمک فکری و نیز حمایت مالی برخوردار شوند تا آن گروه بتواند نمایش خود را در شهرش اجرا کند و به این ترتیب زمینه تولید یک کار را فراهم کنیم. ضمن اینکه با این شیوه بیشتر با مشکلات گروه‌ها آشنا می شویم و شرایطی فراهم می‌کنیم تا آنان به تهران بیایند و در یک گردهمایی شرکت کنند و کارشان در این گردهمایی قضاوت شود که قضاوت خشکی هم نیست و در فضایی دوستانه انجام می‌شود.
این کارگردان تئاتر  با یاداوری اینکه «از دوره پانزدهم جشنواره از کسانی که کارشان رد شده بود، دعوت کردم تا به تهران بیایند و با فراغ بال آثار جشنواره را ببینند و در دو دوره گذشته، این گروه‌ها مهمان ما بودند»، درباره کارکردهای گوناگون جشنواره گفت: برای خود من یکی از جذابیت‌های جشنواره، همین آشنایی و گفت‌وگوها و دوستی‌هاست. در این دوره هم سعی کردم عدالت را بیان گروه‌های تهران و دیگر شهرها برقرار کنم؛ به این صورت که در اولین مرحله انتخاب آثار، همه گروه‌ها فیلم اثرشان را ارائه و با هیات انتخاب گفت‌وگو می‌کنند. در مرحله دوم همه کارها به صورت زنده دیده می‌شوند. به این صورت که اعضای هیات انتخاب را به شهرهای مختلف می‌فرستیم تا هم نمایش‌های دیگر شهرها را به صورت زنده ببینند و هم در جریان مشکلات گروه‌ها قرار بگیرند تا شاید بتوانیم بخشی از این مشکلات را حل کنیم.
وی افزود: برای من آشنایی نزدیک با هنرمندان شهرهای گوناگون بسیار جذاب است و در فضای مجازی و واقعی همیشه پیگیر مشکلات گروه‌ها مانند فضای تمرین، کمک هزینه، حمایت‌های مالی و ... بوده‌ام و هر گروهی که علاقه‌مند باشد، برایش استاد مشاور می‌فرستیم چون همانطور که گفتم، جشنواره به خودی خود مهم نیست بلکه مهم حال و هوای آن است که باید دوستانه و گرم باشد. به همین دلیل در هر سه دوره تلاش کرده‌ام جشنواره را از حالت اداری، خشک و کلیشه‌ای و رسمی بیرون بیاوریم، به همه گروه‌ها احترام بگذاریم و شان هنرمندان را حفظ کنیم چون همه این بچه‌ها با شرایطی بسیار دشوار کار می‌کنند چراکه کار عروسکی، سختی بسیار دارد.
کارگردان نمایش «سارا» ادامه داد: با همین نگاه بود که بخش سمینار را که بسیار خشک و غیرکاربردی بود و همینطور بخش نمایشنامه‌نویسی را  حذف کردم، چون به زور نمی‌شود نمایشنامه خوب نوشت. اما اگر در همین جشنواره، متنی شایسته تقدیر باشد، حتما آن را خواهیم دید اما به زور مسابقه برگزار نمی‌کنیم.
برومند با ابراز تاسف از بعضی ضعف‌ها در جشنواره‌ها توضیح داد: در کشور ما بسیاری از کارها فرمالیته و بی‌تاثیر و درواقع اتلاف وقت، انرژی و سرمایه است. حال آنکه تحول و تنوع و خلاقیت در هر چیزی لازم است اما بر هم ریختن و نوع دیگر دیدن و بروز کردن، شهامت می‌خواهد و بهتر است به جای بریز و بپاش‌های مرسوم به روح کاری که انجام می‌دهیم، اهمیت بدهیم.
در ادامه حسین عباس‌زاده هنرمندی که از شهر بیرجند متقاضی شرکت در این دوره از جشنواره است، در ارزیابی خود درباره شیوه انتخاب آثار جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک گفت: این جشنواره از معدود جشنواره‌هایی است که هم کارگاه آموزشی دارد و هم بخش بازبینی و انتخاب آثار آن در دو مرحله انجام می‌شود ضمن اینکه این جشنواره حالت فستیوال دارد و جنبه رقابتی صرف ندارد.
او با بیان اینکه «مهمترین ویژگی جشنواره تئاتر عروسکی این است که فضای صمیمانه‌ای برای آشنایی هنرمندان از شهرهای گوناگون فراهم می‌کند» گفت: در این فضای دوستانه گروه‌های متفاوت هم با یکدیگر دیدار دارند و هم درباره آثار و تجریبات‌شان گفت‌وگو می‌کنند. درحالیکه در بسیاری از جشنواره‌های ما کمتر فرصت این آشنایی‌ها و گفت‌وگوها فراهم می‌شود.
او درباره شیوه انتخاب آثار در جشنواره تئاتر عروسکی اظهار کرد: حضور در بازبینی اول این فرصت را فراهم می‌کند تا کارگردان‌ها بتوانند با اعضای هیات انتخاب گفت‌وگو و از تجربیات آنان و نظراتشان استفاده کنند و حضور در این جلسات مانند یک کارگاه آموزشی و جلسه نقد و بررسی است که خارج از فضای تخریب و تحقیر صورت می‌گیرد و جنبه آموزشی سازنده‌ای دارد و در چنین فضای دوستانه‌ای گروه‌ها متوجه نقاط قوت و ضعف کار خود می‌شوند.
او با تاکید بر اینکه این شیوه انتخاب به همه گروه‌ها فرصتی برابر می‌دهد تا آثارشان به یک اندازه دیده شود و فرصتی برابر برای ارائه اثر خود داشته باشند، به کارگاه‌های آموزشی این دوره از جشنواره هم اشاره و اضافه کرد: کارگاه‌ها از کیفیت و تنوع خوبی برخوردار بودند هرچند بعضی از کارگاه‌ها می‌توانست از حالت گفتمان صرف دور شود و جنبه کاربردی‌تری به خود بگیرد ولی درکل بسیار خوب بود و بعد از حضور در این کارگاه‌ها تصمیم گرفتم بعضی از استادان را برای برگزاری کارگاه به استان خودمان دعوت کنم. 
مرتضی اسدی‌مرام هم که از شهر کرمانشاه متقاضی حضور در این دوره از جشنواره است، نظر خود را این گونه بیان کرد: از زمانی که خانم مرضیه برومند دبیری جشنواره تئاتر عروسکی را بر عهده گرفته‌اند، این جشنواره یکسری تغییرات اساسی داشته که مهم‌ترین آن گسترش دوستی و صمیمیت میان هنرمندان تئاتر عروسکی است و در این فضای گرم است که کارگاه‌ها و دورهمی‌های دوستانه برگزار می‌شود. دیگر ویژگی مثبت جشنواره این است که انتخاب آثار با حضور خود کارگردان‌ها انجام می‌شود و با این روش، همه گروه‌ها از فرصتی برابر برخوردار هستند. ضمن اینکه اعضای هیان انتخاب نیز در جریان مشکلات کارگردان‌ها قرار می‌گیرند و تجربیات خود را در اختیار گروه‌ها قرار می‌دهند.
او با بیان اینکه «این جشنواره با برگزاری دورهمی دوستانه فرصت تعامل و آشنایی گروه‌های مختلف از سراسر کشور را فراهم می‌کند و در همین گفت‌وگوهای دوستانه است که زمینه‌های کار مشترک میان گروه‌هایی از استان‌های مختلف فراهم می‌شود»، به دغدغه‌های برومند برای بهتر برگزار شدن جشنواره تئاتر عروسکی اشاره کرد و گفت: بسیاری از مدیران به حرمت خانم برومند همراهی و همکاری بیشتری با جشنواره دارند و مجموعه این‌ها سبب شده تا جشنواره جدای از جایگاه فرهنگی خود، به گروه‌های شرکت‌کننده حس بهتری بدهد چراکه همه ما دیگر احساس رقابت با یکدیگر نداریم بلکه نسبت به جشنواره حس تعلقی داریم و حتی کسانی که نمایش‌هایشان رد می‌شود، ارتباط خود را با جشنواره قطع نمی‌کنند و چنین حسی در جشنواره‌های دیگر وجود ندارد.
اسدی‌مرام دیگر ویژگی مثبت جشنواره را گروه برگزار کننده آن دانست و افزود: این جشنواره فضای دوستانه‌ای دارد که کارها را سرعت می‌بخشد و باعث شده جشنواره جنبه اداری پیدا نکند. از سوی دیگر این جشنواره با اعزام استادان تئاتر عروسکی به عنوان استادان مشاور به استان‌های گوناگون سبب می‌شود تا هنرمندان این استان‌ها از تجربیات آنان بهره‌مند شوند.   
او ابراز امیدواری کرد که قولی که شهرام کرمی بابت حمایت از اجرای عمومی آثار جشنواره داده است، تحقق پیدا کند.
اما مهسا محمدی فرشیدی هم که از تبریز متقاضی شرکت در جشنواره است، گفت: کارگاه‌ها و فضای گفت‌وگو بسیار مفید بود و خیلی خوشحالم که در این جشنواره حضور دارم و حتی اگر کارمان پذیرفته نشود باز هم حضور در این برنامه‌ها خیلی سودمند است.
او با اشاره به رابطه دوستانه‌ای که میان گروه‌های مختلف شکل می‌گیرد، ادامه می‌دهد: در همین دورهمی‌ها دوستان بسیاری پیدا کردیم و تصمیم گرفتیم حتی اگر نمایش‌هایمان پذیرفته نشد، در نمایش‌های یکدیگر شرکت و از همدیگر حمایت کنیم.
هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران مبارک با دبیری مرضیه برومند از یکم تا هفتم شهریورماه در تهران برگزار می‌شود.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

باکیفیت‌ترین تشک و کالای خواب ایرانی را کدام برند تولید می‌کند؟
شرکت ویستر اعلام کرد: برند ویستر باکیفیت‌ترین تشک، بالش و کالای خواب را بر اساس استانداردهای روز دنیا و با قیمت بسیار مناسب تولید می‌کند.
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲ خرداد
از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۶ اردیبهشت تا ۲ خرداد ۱۳۹۷) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.
کماندار ایران به فینال جام جهانی نرسید- رقابت محبوبی با آمریکا برای مدال برنز
در ادامه رقابت‌های مرحله دوم جام جهانی تیروکمان که در ترکیه در حال برگزاری است، نیمام محبوبی در مرحله نیمه‌نهایی رقابت را به کماندار هلند واگذار کرد و به مرحله رده‌بندی راه پیدا کرد.
راهیابی کماندار ایران به نیمه نهایی جام جهانی- حذف عبادی و دو ملی‌پوش دیگر
در ادامه رقابت‌های جام جهانی تیروکمان که در آنتالیای ترکیه در حال برگزاری است، 3 کماندار کامپوند کشورمان از رسیدن به مرحله یک هشتم مسابقات جام جهانی بازماندند و تنها نیما محبوبی توانست به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کند.
رکابزنان پیشگامان بدون سکو در تور فیلیپین
رکابزنان پیشگامان نتوانستند در تور دوچرخه سواری فیلیپین بر روی سکو بروند و این تیم پنجم شد.
زمان انتخابات فدراسیون سوارکاری مشخص شد
معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان زمان برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون سوارکاری را 19 خردادماه سال جاری اعلام کرد.
کاروان ورزشی کارگران ایران به لابول فرانسه رسید
کاروان ورزشی کارگران ایران به مسابقات جهانی شرکت ها در لابول فرانسه رسید.
مرد شماره یک بدمینتون ایران: ورزش حرفه ای آینده ورزشکار را تامین نمی‌کند
مهران شهبازی معتقد است ورزش حرفه ای نمی‌تواند آینده ورزشکاران ایرانی را تامین کند.
انتظار قهرمانی سلطانی‌فر از تیم المپیک ایران در بازیهای آسیایی
وزیر ورزش و جوانان در مراسم تجلیل از قهرمانان ورزشی با حضور رئیس جمهور خطاب به حمید استیلی، مدیر تیم المپیک ایران ، گفت‌: با توان و استعداد و جایگاهی که فوتبال ایران در رده نخست رنکینگ آسیا دارد از این تیم در بازی‌های آسیایی جاکارتا توقع مدال طلا داریم.
رکورد ۱.۸۴ سپیده توکلی تائید شد
فدراسیون دوومیدانی و هیات ژوری بالاخره رکورد ۱.۸۴ سپیده توکلی در ماده پرش ارتفاع رقابت‌های لیگ طلایی را ثبت کرد و او هم چنان رکورددار این ماده در ایران است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
عکس متفاوت و پراز عشق ˮالنازشاکردوستˮ با پوششی خاص-عکس
"الناز شاکردوست" ، سوپراستار سینمای ایران ؛ با انتشار عکسی از سفرش به چابهار صفحه شخصی خود را به روز کرد.
خبرخوش نوربخش برای مستمری بگیران تامین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه این سازمان اقدامات مؤثری درزمینه فرهنگ‌سازی خرید کالای ایرانی انجام داده است،گفت:٦٠٠ میلیارد تومان تسهیلات برای مستمری بگیران در نظر گرفته شده است.
حماسه غلط‌های املایی ˮبهاره رهنماˮ ادامه دارد -عکس
رهنما در یکی از توئیت های حمایتی خود از آشوبگران دی ماه 96 به جای کلمه اغتشاش از عبارت اختشاش در توییت‌هایش استفاده کرد.
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه دوم خرداد) هیات دولت در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالاتشان پاسخ دادند.
مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر مقاومت تمدید شد
سینمای ساوه مسابقات فوتبال جام جهانی  را پخش می کند
گوی بلورین کارلوی واری برای خالق «مرد بارانی»
گله‌های یک هنرمند خرمشهری از بی‌توجهی مسئولان
جواد عزتی و امیر جعفری در «چهارانگشت»
در تودیع یک مدیر 20 ساله‌ی سینما چه گذشت؟
سینما در آستانه ورود به فرابورس
کیانوش عیاری: سیگار را حماقت بشر می دانم
حمایت 90 درصدی از سینماسازان بخش خصوصی در استان مرکزی
تدارک «نهضت سوادآموزی» در تئاتر مستقل تهران