«شاهنامه» اثری عامیانه نیست

12:30 ۱۱ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 130 0
«شاهنامه» اثری عامیانه نیست

«شاهنامه» و نام فردوسی پیوندی ناگسستنی با مردم ایران دارند و کمتر ایرانی‌ای وجود دارد که قصه‌ای از این اثر بزرگ را نشنیده باشد. پاره‌ای از بن‌مایه‌های قصه‌های عامیانه‌ را نیز می‌توان در میان داستان‌های «شاهنامه» دید، اما «شاهنامه» اثری عامیانه نیست.

ایسنا

 به گزارش ایسنا،  به مناسبت ۲۵ اردیبهشت‌ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی مروری داریم بر دو مطلب نوشته‌شده درباره «شاهنامه» اثر سترگ فردوسی.
مهران افشاری در مقاله‌ای با عنوان «برخی از بن‌مایه‌های قصه‌های عامیانه در شاهنامه» می‌نویسد: اگرچه در طی قرون و اعصار مردمان عامی سرزمین‌های فارسی‌زبان به «شاهنامه» فردوسی علاقه‌مند بوده‌اند و همواره از کودکی تا پیری، یا شب‌ها در جمع خانواده از زبان یکی از اعضای باسواد خانواده و یا در قهوه‌خانه‌ها و معرکه‌ها از زبان نقال و شاهنامه‌خوان، داستان‌های «شاهنامه» را می‌شنیدند، اما «شاهنامه» هرگز اثری عامیانه نیست. زبان فاخر فردوسی و تصویرگری‌های استادانه او از صحنه‌های رزم و بزم و حکمت‌های خردمندانه شاعر در لابه‌لای بیت‌های شاهنامه، این کتاب را یکی از  شاهکارهای بس گران‌مایه ادبیات فارسی کرده و جایگاه آن‌ همواره در رده بالای ادبیات رسمی و درسی است.
با این‌ حال گفتنی است که پاره‌هایی از بن‌مایه‌های قصه‌های عامیانه فارسی را در میان داستان‌های «شاهنامه» می‌توان ملاحظه کرد و نباید فراموش کرد که اساطیر و افسانه‌ها و داستان‌های پهلوانی با ادبیات و باورهای توده‌های مردم پیوند ناگسستنی دارند.
پژوهشگران و شاهنامه‌شناسان تاکنون بسیار کم به کاربرد بن‌مایه‌های قصه‌های عامیانه در «شاهنامه» توجه کرده‌اند. تنها مرحوم محمدجعفر محبوب نزدیک به چهل سال پیش این موضوع را که در برخی از داستان‌های «شاهنامه»، قهرمانان داستان‌ چهره و جامه‌های خود را تغییر می‌دهند و خود را به شکل شخصی ناشناس درمی‌آورند، همان‌ شگرد عیاران در قصه‌های نقالی دانسته‌ و در مقاله‌ای به آن پراخته است و با این نام و نشانی: «روش‌های عیاری و نفوذ کار و کردار عیاران در شاهنامه»، در شاهنامه فردوسی و شکوه پهلوانی.
افشاری در ادامه به برخی از بن‌مایه‌های قصه‌های عامیانه در «شاهنامه» می‌پردازد؛ از جمله «مرد دینی» (زمانی که قهرمانان داستان دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند مشکل‌شان را حل کنند به کوهی با جایی دور نزد مردی زاهد و و عابد می‌روند و از او یاری می‌جویند،  او هم که از عالم غیب و اسرار جهان آگاه است آن قهرمان را یاری می‌کند)، «سه برادر» (پادشاهی سه پسر دارد که کوچک‌ترین آن‌ها پسر داناتر و کاردان‌تر و است و  از سفارش‌های پدر پیروی می‌کند و آن دو پسر دیگر از پدر نافرمانی می‌کنند و یا نادان و بی‌جربزه‌اند)، «زن جادو» (یکی از شخصیت‌های بدجنس و منفور قصه‌های عامیانه زن جادو و یا جادوگر است که  خود را که چهره‌ای بس کریه دارد، به دختر جوان و زیبارو تغییر می‌دهد و نزد قهرمانان داستان می‌رود، اما قهرمان قصه فریبکاری او را درمی‌یابد و زن جادو را می‌کشد و یا از او می‌گریزد)، «شرط ازدواج با دختر، کشتن اژدها» (قهرمان قصه اژدهایی را می‌کشد و سپس با دختری که گاه در بند اژدهاست، ازدواج می‌کند)، «مرد یهودی» (مرد یهودی یا همان جهود شخصیتی منفی دارد. او بدجنس و بسیار شیفته پول و زر و مال است).
همچنین جلیل دوستخواه در مقاله‌ای با عنوان «از کاخ بلند شاهنامه تا گستره گفتار نقالان» می‌نویسد: حماسه ملی ایران، از هزاره‌ها پیش از این، نخست در روایت‌های سینه به سینه و سپس در نگاشته‌ها و سروده‌هایی از آن‌ها، به ایرانیان و جهانیان، عرضه داشته شد و سرانجام، در هزاره‌های پیش از این، استاد توس آن را در پیکر کاخ بلند و گزندناپذیر شاهنامه خود، جاودانگی بخشید.
این اثر بزرگ و یادمان سترگ، در هزاره اخیر، با رویکرد بی‌همانند همه ایرانیان از همایش‌های خانوادگی در شهر و روستا و سیاه‌چادر کوچ‌گردان گرفته تا عرصه‌های دانشگاهی، نقل مجلس و کانون رویکرد همگان بوده است و توجه بسیاری از دوستداران ادب و فرهنگ جهانشمول ایرانی را نیز به خود فراخوانده است. گواه این امر، بودن ده‌ها دست‌نوشت از آن، در کتابخانه‌ها و موزه‌ها و هنرسراهای کران تا کران جهان و بازپردازی متن آن در کالبد نگاره‌های بی‌همتا و نیز در هنرهای نمایشی (تئاتر، سینما، اپرا و باله) و صدها پژوهش و گفتار و فرهنگ‌نامه به زبان فارسی و بسیاری از زبان‌های زنده است که بدون آن‌ها، فرهنگ و ادب جهانی با کمبودهای چشمگیر روبه‌رو بود. شاهکارهایی همچون «شاهنامه بایسنغری» و «شاهنامه طهماسبی»، تنها دو بخش از این رنگین‌کمان‌اند.
اما ایرانیان، تنها به انس و الفت با منظومه شکوهمند و عظیم فردوسی، بس نکرده و در گسترده هنر گفتاری-نمایشی نقالی نیز کارهایی کارستان، عرضه داشته‌اند که تا روزگار ما به گونه زبانی و روایت‌های سینه به سینه رواج داشت و برای نخستین‌بار، سه نمونه نگاشته‌شده از آن‌ها، شناخته و شناسانده شده است: یکم: «هفت لشکر» از نقالی ناشناخته در روزگار قاجارها که مهدی مداینی و مهران افشاری، آن را ویراسته‌اند.
دوم: «طومار نقالی شاهنامه» بر بنیاد دست‌نوشتی به تاریخ ۱۱۳۵ ه.ق. باز هم از نقالی ناشناخته که انتشارات به‌نگار، آن را با ویرایش سجاد آیدنلو، در ۱۰۸۰ صفحه انتشار داده است.
سوم: طومار «مرشد عباس زریری اصفهانی» به تاریخ ۱۳۴۷ه.خ که در ۹۹۹ صفحه نگاشته شده و بخش رستم و سهراب نیز با ویرایش نگارنده این گفتار، در سال ۱۳۶۹ در انتشارات توس در تهران  منتشر شده است.
پی‌نوشت: این مطالب از کتاب «ارج خرد» (جشن‌نامه‌ استاد جلال خالقی مطلق) به همت فرهاد اصلانی  و معصومه پورتقی نقل شده است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

کاروان ایران ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کرد
کاروان ایران در دومین دوره رقابت‌های جهانی جام شرکت‌ها و در دومین روز مسابقات، توانست ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کند.
همراه با بانوان خوزستانی فوتسال ایران، از قهرمانی تا دغدغه آینده
بانوان فوتسالیست ایرانی برای بار دیگر شایستگی‌های خود در آسیا را به رخ همگان کشیدند؛ قهرمانی که بازتاب بسیاری داشت و اعضای خوزستانی تیم‌ملی نیز در این موفقیت نقش داشتند؛ سه بانوی خوزستانی تیم‌ملی ایران با حضور در ایسنا از مسیر سخت رسیدن به قهرمانی امروز و دغدغه‌های آینده‌شان گفتند. آن‌ها همچنین افتخار می‌کنند که با داشتن حجاب ارزشمند اسلامی بر بام آسیا قرار گرفتند.
میرزاجانپور: می‌توانستیم فرانسه را شکست دهیم- چاره‌ای جز پیروزی بر ژاپن و استرالیا نداریم
دریافت‌کننده تیم ملی والیبال ایران گفت: امشب از آن فرصت‌هایی بود که می‌توانستیم حریف را شکست دهیم.
عدم برگزاری نشست خبری دیدار والیبال ایران - فرانسه
نشست خبری پایان بازی تیم‌های والیبال ایران و فرانسه در هفته اول لیگ‌ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ برگزار نشد.
غفور و انگاپت امتیازآورترین بازیکنان دیدار والیبال ایران با فرانسه
امیر غفور با کسب ۱۸ امتیاز عنوان امتیازآورترین بازیکن دیدار ایران و فرانسه را به همراه اروین‌ انگاپت کسب کرد.
والیبال ایران حریف فرانسه نشد- پیروزی تمام مدعیان در روز نخست
تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدارش در هفته اول لیگ ملت‌های والیبال، با نتیجه سه بر یک برابر فرانسه شکست خورد.
قهرمانی که به لطف مارادونا به دست آمد
ستاره آرژانتینی در جام جهانی ۱۹۸۶ در فینال برابر آلمان تاثیر گذار بود و با درخشش در این رقابت‌ها دومین قهرمانی آلبی سلسته را به ارمغان آورد.
فینال لیگ قهرمانان اروپا- دوئل زیبا با طعم توپ طلا
دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا از چند نظر جداب و دیدنی خواهد بود؛ نخست این که هر دو تیم لیورپول و رئال بازی هجومی و زیبا را در دستور کار خود قرار می‌دهند و دوم این که دوئل دو بازیکن برای رسیدن به توپ طلاست و سوم، اوج فوتبال باشگاهی در اروپا است.
زیدان: شانس رئال مادرید و لیورپول برای قهرمانی برابر است
سرمربی رئال مادرید معتقد است، تیمش شانس بیشتری نسبت به لیورپول برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ندارد.
ثوری: تا المپیک ۲۰۲۰ با احدی همکاری می‌کنیم
رئیس فدراسیون بوکس گفت: هیچ مشکلی بین فدراسیون و اکبر احدی وجود ندارد و به احتمال زیاد تا المپیک ۲۰۲۰ با هم همکاری می‌کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

در رودربایستی گیر کردم!
نوازنده پیشکسوت دوتار خراسان درباره کنسرت موسیقی محلی خراسان که اخیرا برگزار شد، گفت: با درخواست مسؤول برگزاری، در رودربایستی گیر کردم و بعد از خواهش بسیار گفت برایم بلیت هواپیما می‌گیرد تا فقط برای سخنرانی در یکی از روزهای اجرای کنسرت حاضر شوم، من هم پذیرفتم.
درخواست میزبانی جام جهانی کشتی آزاد از سوی ایران
صبوریان مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی، پیرو تعاملات داخلی ورزش استان با مدیریت شهری "مشهد"، در جلسه ای حضوری با رسول خادم، آمادگی خود را برای میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال 2019 میلادی اعلام کرد.
کاروان ایران ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کرد
کاروان ایران در دومین دوره رقابت‌های جهانی جام شرکت‌ها و در دومین روز مسابقات، توانست ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کند.
همراه با بانوان خوزستانی فوتسال ایران، از قهرمانی تا دغدغه آینده
بانوان فوتسالیست ایرانی برای بار دیگر شایستگی‌های خود در آسیا را به رخ همگان کشیدند؛ قهرمانی که بازتاب بسیاری داشت و اعضای خوزستانی تیم‌ملی نیز در این موفقیت نقش داشتند؛ سه بانوی خوزستانی تیم‌ملی ایران با حضور در ایسنا از مسیر سخت رسیدن به قهرمانی امروز و دغدغه‌های آینده‌شان گفتند. آن‌ها همچنین افتخار می‌کنند که با داشتن حجاب ارزشمند اسلامی بر بام آسیا قرار گرفتند.
میرزاجانپور: می‌توانستیم فرانسه را شکست دهیم- چاره‌ای جز پیروزی بر ژاپن و استرالیا نداریم
دریافت‌کننده تیم ملی والیبال ایران گفت: امشب از آن فرصت‌هایی بود که می‌توانستیم حریف را شکست دهیم.
غفلت ادبیات داستانی از تاریخ
آن‌چه در شبِ حسین سناپور گذشت
برترین آثار «فیلیپ راث»به انتخاب نویسندگان
نقش کتاب کودکان در مراقبت از جهان
«آقای پمپئو همین نامه شما را بس است»
جایزه‌ ادبی «پروین اعتصامی» فراخوان داد
ˮگیسوان هزار سالهˮ به چاپ دوم رسید
انتشار ترجمه انگلیسی «یک دوستِ تازه»
«فیلیپ راث» نویسنده بزرگ آمریکایی درگذشت
جایزه بوکر بین‌الملل به نویسنده لهستانی رسید