این جشنواره را منظم برگزار کنید!

02:33 ۱۲۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 172 0
این جشنواره را منظم برگزار کنید!

برخی شرکت‌کنندگان حشنواره تئاتر دانشگاهی با اشاره به کاستی‌ها و ضعف‌های این دوره از جشنواره معتقدند: با وجود تمام مشکلات حداقل انتظار از دست‌اندرکاران جشنواره این است که چنین رویدادی را با نظم بیشتری برگزار کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در ۲۱مین سال برگزاری‌اش شاهد انتقاداتی از طرف شرکت کنندگانش است که از جمله آن می‌توان به فشردگی در برنامه‌ها، اعلام دیر هنگام جدول و تقویم اجرای گروه‌های نمایشی، بی‌نظمی در برنامه‌ها و همچنین کمک هزینه گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده در جشنواره که حتی به گروه‌هایی که اجرایشان به پایان رسیده هم چیزی داده نشده است، اشاره کرد.
این اتفاقات در حالی در جشنواره امسال رخ می‌دهد که در سال‌های اخیر کارگردانان و شرکت‌کنندگان حاضر در این رویداد هنری به نحوه سیاست‌گذاری و شیوه انتخاب آثار جشنواره تئاتر دانشگاهی که موجب سرخوردگی و ناامیدی بسیاری از دانشجویان شده، هم انتقاداتی داشته‌اند.
در این باره دو کارگردان جوانی که در جشنواره امسال شرکت کرده‌اند در گفت‌وگو با ایسنا به طرح برخی مشکلات و مسائل مربوط به جشنواره تئاتر دانشگاهی پرداختند.
جشنواره تئاتر دانشگاهی در اولویت برنامه‌های وزارت علوم نیست   عرفان ابراهیمی ـ نویسنده و کارگردان نمایش «کمانگیر» ـ که از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در این جشنواره حضور پیدا کرده است،با انتقاد از شرایط برگزاری جشنواره گفت: اولین انتقادی که من به این رویداد هنری دارم این است که ارگانی مثل وزارت علوم که عهده‌دار برگزاری این جشنواره است به گونه‌ای با آن برخورد می‌کند که گویی کار اضافه‌ای انجام می‌دهد و جزو اولویت‌های او نیست و همین فشردگی برنامه‌ها و اعلام دیرهنگام تقویم اجراها و بودجه نامشخص آن روی هر تیمی که بخواهد این جشنواره را برگزار کند تأثیرگذار خواهد بود.
او ادامه داد: دومین انتقادم به مسئولان برگزاری این جشنواره است. در یکسری از بخش‌ها واقعا ضعیف عمل کردند. مثلا باید کمک هزینه ورود به یک جشنواره را زودتر به دست شرکت‌کنندگان برسانند، اما تاکنون که من نمایشم را اجرا کردم و تمام هزینه‌ها از جیب خودم پرداخت شده هنوز پولی از طرف این جشنواره به ما داده نشده و پاسخ مسئولان جشنواره نیز این است که هنوز وزارت علوم به آن‌ها بودجه نداده است.
ابراهیمی با بیان اینکه "شرکت‌کنندگانی که از شهرستان آمده‌اند، شرایط به مراتب سخت‌تری را نسبت به گروه‌هایی که از تهران حضور دارند پشت سر می‌گذارند"، گفت: چند روز پیش با یکی از شرکت‌کننده‌ها که از شهرستان آمده بود صحبت می‌کردم و می‌گفت برای انتقال دکورش به تهران دچار مشکلات و هزینه زیادی شده و مجبور شده بود که تمام هزینه را از جیب خودش بپردازد. البته که خود کارگردانان هم این را می‌دانند این یک رویداد دانشگاهی و جشنواره‌ای دانشجویی‌ است و نباید برای آن خرج زیادی کنند.
این کارگردان با اشاره به اینکه "در جشنواره دانشگاهی امسال هزینه اجاره پلاتوها نصف قیمت شده بود" اظهار کرد: یکی از اتفاقات جالبی که در این دوره جشنواره به وجود آمد وجود تخفیف در اجاره پلاتوها بود که می‌توانست مقداری از هزینه گروه‌ها را کاهش دهد. نکته دیگر انتخاب سالن به عهده خودمان بود و در جلسه‌ای که با حضور همه کارگردان‌ها برگزار شد از ما خواستند که اولویت‌های روز و سالن‌مان را بنویسیم.
او در پایان درباره اینکه چرا در این جشنواره شرکت کرده‌ است، بیان کرد: جشنواره دانشگاهی از معتبرترین جشنواره‌هایی است که به آن دسترسی دارم چون بالاتر از آن جشنواره فجر است که شرایط حضور در آن بسیار متفاوت از این جشنواره‌هاست. بنابراین منِ دانشجو این جشنواره برایم اعتبار خاصی دارد و در دسترس‌ترین جشنواره‌ای است که  به همین دلیل انتظار می‌رود که شرایط حداقلی برای گروه‌هایی که می‌خواهند در این جشنواره شرکت کنند، ایجاد شود.
سختی‌های سفر به بوشهر برای شرکت در بخش مناطق در ادامه مانلی حسین‌پور  ـ  کارگردان نمایش «دلقک‌های غمگین»‌ ـ که از دانشگاه آزاد تنکابن در این جشنواره شرکت کرده است و نمایشش در ایام جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در تهران و بوشهر روی صحنه رفت، درباره شرایط این دوره جشنواره به ایسنا گفت: امسال بی‌نظمی‌هایی به چشم می‌خورد، البته به طور دقیق نمی‌توانم آن را با سال‌های گذشته مقایسه کنم اما امسال شرایط سخت و خاصی برای گروه‌های دانشجویی ایجاد شد.
او در ادامه توضیح داد: یک گروه‌ دانشجویی که می‌خواست از یک شهرستان به بخش مناطق این جشنواره که در بوشهر برگزار شد برود باید هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شد. این در حالی بود که هیچ بودجه‌ یا کمک هزینه‌ای به ما داده نشد و می‌گفتند که باید خودتان از دانشگاه محل تحصیل‌تان این بودجه را دریافت کنید. بنابراین ما برای حضور در بوشهر کاملا با هزینه شخصی آمدیم و من در ابتدا می‌خواستم به خاطر این هزینه‌ها از حضور در این جشنواره انصراف دهم.
حسین‌پور با تأکید بر اینکه "مکان برگزاری جشنواره باید جایی باشد که دسترسی به آن با وسایل حمل و نقل ارزان وجود داشته باشد" ادامه داد: امسال بخش مناطق جشنواره که در بوشهر برگزار شد، متاسفانه قطار نداشت و ما که می‌خواستیم از دانشگاه آزاد تنکابن به این شهرستان بیاییم باید با قطار به شهری در نزدیکی بوشهر می‌رفتیم و بعد با ماشین حدود هفت ساعت در جاده به سمت بوشهر می‌آمدیم که تمام هزینه آن با بلیت هواپیما یکی شد.
او ادامه داد: وقتی کار ما در بخش مناطق پذیرفته شد تا در تهران هم اجرا داشته باشد، تقریبا چهار یا پنج روز بعد از آن به من اطلاع دادند که اجرای نمایش در تهران در اولین روز جشنواره خواهد بود اما با وجود آنکه به دست‌اندرکاران جشنواره گفتم شرایط سختی است و شاید نتوانم در آن روز اجرا داشته باشم اما آن‌ها اصرار داشتند که جدول جشنواره بسته شده و امکان جابه‌جایی وجود ندارد. البته این امر برای من اثبات شده است که اصرار در این مواقع راه به جایی نمی‌برد.
حسین‌پور اضافه کرد: تئاتر من در سالن استاد سمندریان دانشگاه تهران روی صحنه رفت که همه می‌دانند آن سالن مخاطب زیادی ندارد و تماشاگر خوبی از آن استقبال نمی‌کند. بنابراین با وجود آنکه من فردای آن روز نیز دو اجرا داشتم، نمایش آن چنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت و این را می‌دانم که به خاطر اجرا در اولین روز تا آخر جشنواره ممکن است این نمایش فراموش شود.
این کارگردان درباره هزینه‌هایی که مجبور شده است، به صورت شخصی پرداخت کند، توضیح داد: هزینه انتقال دکور را از تنکابن به بوشهر و از بوشهر به تهران از جیب خودمان دادیم و با وجود آنکه گفته شده است یک کمک هزینه‌ای به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ما خواهند داد این اتفاق نیفتاده است. البته باید بگویم که این یک جشنواره دانشجویی و یا دانشگاهی است و ما انتظار زیادی از آن‌ها نداریم اما حداقل درخواست ما برگزاری جشنواره‌ای منظم‌تر است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

شهریارِ ایران؛ هویت شهریار ایرانی بود و نه منطقه‌ای
زنده‌یاد استاد شهریار در بین شاعران معاصر جایگاهی بلند دارد. شعر و زندگی او برای میلیون‌ها ایرانی دوست‌داشتنی بوده و است. محبوبیت مرکب شعر و زندگی در هر دوره برای تعداد انگشت‌شماری پیش می‌آید. ترکیب این دو، شاعر را از محافل ادبی و دانشکده‌ها و مجلات ادبی بیرون می‌برد و برای یک ملت به یک‌نماد تبدیل می‌کند؛ از این‌رو شهریار از شعرای ملی ایران است.
زیباترین مدل‌های موی مگان مارکل در سال‌های اخیر
در میان مدل‌های متنوعی که مگان مارکل تا کنون برای آرایش موهای خود انتخاب کرده است برخی مدل‌ها زیبایی و جذابیت بیشتری داشته‌اند و ما در این مقاله زیباترین مدل‌های موی مگان مارکل عروس خاندان سلطنتی را به شما معرفی خواهیم کرد.
آلوس: رفتن رونالدو، رئال را خطرناک‌تر کرده است
ستاره سابق بارسا معتقد است که جدایی رونالدو بیش از اینکه به ضرر رئال تمام شده باشد، به نفع این تیم شده است.
اکرم عفیف، درخشان تر از لالیگایی‌ها
ستاره دیدار استقلال و السد این بار بازیکنی با ملیت قطری بود.
مدافع سابق پرسپولیس در پی جلب نظر جادوگر
حسین کعبی که بعد از بازگشت به سپیدرود جایی در ترکیب اصلی تیمش نداشته حالا به دنبال جلب دوباره اعتماد علی کریمی است و برای رسیدن به این موضوع سخت تلاش می‌کند.
درآمد یک میلیون دلاری پرسپولیس از آسیا
سرخپوشان پایتخت با صعود به نیمه‌نهایی آسیا، درآمدزایی از این مسابقات را به بیش از یک میلیون دلار رساندند.
پرسپولیس؛ تیمی که با پنجره بسته هم نفس کشید
تیم فوتبال پرسپولیس با وجود مشکلاتی که در جذب بازیکنان دارد و نتوانسته تیم خود را تقویت کند اما بازهم توانست به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.
مخالفت رئیس فیفا با برگزاری بازی بارسلونا در آمریکا
رئیس فیفا مخالفت خود را با برگزاری مسابقه‌ای از لالیگا اسپانیا در خاک آمریکا بیان کرد.
انتقال قدرت فوتبال مالکانه از گواردیولا به ساری
چلسی با هدایت مائورتزیو ساری، فوتبالی مالکانه تر از حتی سیتی گواردیولا بازی می کند.
تقوی پشت فرمان تراکتور نشست
دستیار جدید جان توشاک به طور موقت امور فنی این تیم را زیر نظر گرفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خلاقیت هایی که رنگ و بوی آینده را می دهد!
همین حالا هم تکنولوژی‌های فوق العاده‌ای وارد زندگی ما شده اند. مثلا آیا می‌دانستید اتوبوس‌های دوبلین و سنگاپور، پورت یو‌اس‌بی دارند و مسافران می‌توانند دستگاه‌های خود را شارژ کنند؟
۹ عادت افرادی که ذهنی قدرتمند دارند
اگر در زندگی شخصی خود به دنبال موفقیت باشیم، باید تلاش کنیم قدرت ذهنی و روانی خود را به کار گیریم و با دید تازه‌ای به مسائل نگاه کنیم. قبل از هر چیز باید دانست که قدرت ذهنی همانند تمام مهارت ها، اکتسابی و قابل یادگیری است.
بازتاب پیروزی پرسپولیس مقابل الدحیل
برد تیم فوتبال پرسپولیس و صعود به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در رسانه‌های مختلف قاره آسیا بازتاب داشت.
زمان بررسی استیضاح شریعتمداری در کمیسیون صنایع مجلس مشخص شد
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تعیین زمان دقیق جلسه استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در این کمیسیون خبر داد.
آیین های سنتی محرم در خوزستان
اهواز - ایرنا - خوزستان در ایام محرم همچون سایر نقاط کشور شاهد برگزاری آیین های مختلف عزاداری سنتی در سوگ سومین امام شیعیان حسین ابن علی(ع) است که هشت آیین آن ثبت ملی شده اند.
سوگواری اصحاب فرهنگ وهنر گلستان درعزای حسینی
«ویکتوریا و عبدل»؛ عشق پیری ملکه به جوان هندی
خانه تئاتر حمایت وزیر ارشاد از هنرمندان را ستود
کارگاه تخصصی فیلم سازی در همدان برگزار می شود
عرفانی؛ دوبلوری برای تمام فصول
عرفانی؛ دوبلوری برای تمام فصول
آغاز تعطیلی 4 روزه سینماها از عصر امروز
نمایشگاه عکاس کارگردانان نامدار ایرانی در لندن + تصاویر
دیدار وزیر ارشاد با پیشکسوت تعزیه
نامه‌ی هیات مدیره‌ی خانه تئاتر به وزیر ارشاد