این جشنواره را منظم برگزار کنید!

02:33 ۱۸۸ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 228 0
این جشنواره را منظم برگزار کنید!

برخی شرکت‌کنندگان حشنواره تئاتر دانشگاهی با اشاره به کاستی‌ها و ضعف‌های این دوره از جشنواره معتقدند: با وجود تمام مشکلات حداقل انتظار از دست‌اندرکاران جشنواره این است که چنین رویدادی را با نظم بیشتری برگزار کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در ۲۱مین سال برگزاری‌اش شاهد انتقاداتی از طرف شرکت کنندگانش است که از جمله آن می‌توان به فشردگی در برنامه‌ها، اعلام دیر هنگام جدول و تقویم اجرای گروه‌های نمایشی، بی‌نظمی در برنامه‌ها و همچنین کمک هزینه گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده در جشنواره که حتی به گروه‌هایی که اجرایشان به پایان رسیده هم چیزی داده نشده است، اشاره کرد.
این اتفاقات در حالی در جشنواره امسال رخ می‌دهد که در سال‌های اخیر کارگردانان و شرکت‌کنندگان حاضر در این رویداد هنری به نحوه سیاست‌گذاری و شیوه انتخاب آثار جشنواره تئاتر دانشگاهی که موجب سرخوردگی و ناامیدی بسیاری از دانشجویان شده، هم انتقاداتی داشته‌اند.
در این باره دو کارگردان جوانی که در جشنواره امسال شرکت کرده‌اند در گفت‌وگو با ایسنا به طرح برخی مشکلات و مسائل مربوط به جشنواره تئاتر دانشگاهی پرداختند.
جشنواره تئاتر دانشگاهی در اولویت برنامه‌های وزارت علوم نیست   عرفان ابراهیمی ـ نویسنده و کارگردان نمایش «کمانگیر» ـ که از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در این جشنواره حضور پیدا کرده است،با انتقاد از شرایط برگزاری جشنواره گفت: اولین انتقادی که من به این رویداد هنری دارم این است که ارگانی مثل وزارت علوم که عهده‌دار برگزاری این جشنواره است به گونه‌ای با آن برخورد می‌کند که گویی کار اضافه‌ای انجام می‌دهد و جزو اولویت‌های او نیست و همین فشردگی برنامه‌ها و اعلام دیرهنگام تقویم اجراها و بودجه نامشخص آن روی هر تیمی که بخواهد این جشنواره را برگزار کند تأثیرگذار خواهد بود.
او ادامه داد: دومین انتقادم به مسئولان برگزاری این جشنواره است. در یکسری از بخش‌ها واقعا ضعیف عمل کردند. مثلا باید کمک هزینه ورود به یک جشنواره را زودتر به دست شرکت‌کنندگان برسانند، اما تاکنون که من نمایشم را اجرا کردم و تمام هزینه‌ها از جیب خودم پرداخت شده هنوز پولی از طرف این جشنواره به ما داده نشده و پاسخ مسئولان جشنواره نیز این است که هنوز وزارت علوم به آن‌ها بودجه نداده است.
ابراهیمی با بیان اینکه "شرکت‌کنندگانی که از شهرستان آمده‌اند، شرایط به مراتب سخت‌تری را نسبت به گروه‌هایی که از تهران حضور دارند پشت سر می‌گذارند"، گفت: چند روز پیش با یکی از شرکت‌کننده‌ها که از شهرستان آمده بود صحبت می‌کردم و می‌گفت برای انتقال دکورش به تهران دچار مشکلات و هزینه زیادی شده و مجبور شده بود که تمام هزینه را از جیب خودش بپردازد. البته که خود کارگردانان هم این را می‌دانند این یک رویداد دانشگاهی و جشنواره‌ای دانشجویی‌ است و نباید برای آن خرج زیادی کنند.
این کارگردان با اشاره به اینکه "در جشنواره دانشگاهی امسال هزینه اجاره پلاتوها نصف قیمت شده بود" اظهار کرد: یکی از اتفاقات جالبی که در این دوره جشنواره به وجود آمد وجود تخفیف در اجاره پلاتوها بود که می‌توانست مقداری از هزینه گروه‌ها را کاهش دهد. نکته دیگر انتخاب سالن به عهده خودمان بود و در جلسه‌ای که با حضور همه کارگردان‌ها برگزار شد از ما خواستند که اولویت‌های روز و سالن‌مان را بنویسیم.
او در پایان درباره اینکه چرا در این جشنواره شرکت کرده‌ است، بیان کرد: جشنواره دانشگاهی از معتبرترین جشنواره‌هایی است که به آن دسترسی دارم چون بالاتر از آن جشنواره فجر است که شرایط حضور در آن بسیار متفاوت از این جشنواره‌هاست. بنابراین منِ دانشجو این جشنواره برایم اعتبار خاصی دارد و در دسترس‌ترین جشنواره‌ای است که  به همین دلیل انتظار می‌رود که شرایط حداقلی برای گروه‌هایی که می‌خواهند در این جشنواره شرکت کنند، ایجاد شود.
سختی‌های سفر به بوشهر برای شرکت در بخش مناطق در ادامه مانلی حسین‌پور  ـ  کارگردان نمایش «دلقک‌های غمگین»‌ ـ که از دانشگاه آزاد تنکابن در این جشنواره شرکت کرده است و نمایشش در ایام جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در تهران و بوشهر روی صحنه رفت، درباره شرایط این دوره جشنواره به ایسنا گفت: امسال بی‌نظمی‌هایی به چشم می‌خورد، البته به طور دقیق نمی‌توانم آن را با سال‌های گذشته مقایسه کنم اما امسال شرایط سخت و خاصی برای گروه‌های دانشجویی ایجاد شد.
او در ادامه توضیح داد: یک گروه‌ دانشجویی که می‌خواست از یک شهرستان به بخش مناطق این جشنواره که در بوشهر برگزار شد برود باید هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شد. این در حالی بود که هیچ بودجه‌ یا کمک هزینه‌ای به ما داده نشد و می‌گفتند که باید خودتان از دانشگاه محل تحصیل‌تان این بودجه را دریافت کنید. بنابراین ما برای حضور در بوشهر کاملا با هزینه شخصی آمدیم و من در ابتدا می‌خواستم به خاطر این هزینه‌ها از حضور در این جشنواره انصراف دهم.
حسین‌پور با تأکید بر اینکه "مکان برگزاری جشنواره باید جایی باشد که دسترسی به آن با وسایل حمل و نقل ارزان وجود داشته باشد" ادامه داد: امسال بخش مناطق جشنواره که در بوشهر برگزار شد، متاسفانه قطار نداشت و ما که می‌خواستیم از دانشگاه آزاد تنکابن به این شهرستان بیاییم باید با قطار به شهری در نزدیکی بوشهر می‌رفتیم و بعد با ماشین حدود هفت ساعت در جاده به سمت بوشهر می‌آمدیم که تمام هزینه آن با بلیت هواپیما یکی شد.
او ادامه داد: وقتی کار ما در بخش مناطق پذیرفته شد تا در تهران هم اجرا داشته باشد، تقریبا چهار یا پنج روز بعد از آن به من اطلاع دادند که اجرای نمایش در تهران در اولین روز جشنواره خواهد بود اما با وجود آنکه به دست‌اندرکاران جشنواره گفتم شرایط سختی است و شاید نتوانم در آن روز اجرا داشته باشم اما آن‌ها اصرار داشتند که جدول جشنواره بسته شده و امکان جابه‌جایی وجود ندارد. البته این امر برای من اثبات شده است که اصرار در این مواقع راه به جایی نمی‌برد.
حسین‌پور اضافه کرد: تئاتر من در سالن استاد سمندریان دانشگاه تهران روی صحنه رفت که همه می‌دانند آن سالن مخاطب زیادی ندارد و تماشاگر خوبی از آن استقبال نمی‌کند. بنابراین با وجود آنکه من فردای آن روز نیز دو اجرا داشتم، نمایش آن چنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت و این را می‌دانم که به خاطر اجرا در اولین روز تا آخر جشنواره ممکن است این نمایش فراموش شود.
این کارگردان درباره هزینه‌هایی که مجبور شده است، به صورت شخصی پرداخت کند، توضیح داد: هزینه انتقال دکور را از تنکابن به بوشهر و از بوشهر به تهران از جیب خودمان دادیم و با وجود آنکه گفته شده است یک کمک هزینه‌ای به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ما خواهند داد این اتفاق نیفتاده است. البته باید بگویم که این یک جشنواره دانشجویی و یا دانشگاهی است و ما انتظار زیادی از آن‌ها نداریم اما حداقل درخواست ما برگزاری جشنواره‌ای منظم‌تر است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

یادمان شمس تبریزی در خوی کلنگ زنی می شود
ارومیه- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: یادمان شمس تبریزی فردا همزمان با سفر رییس جمهوری به استان کلنگ زنی می شود.
تیم‌ملی اسلحه سابر ایران هفتم جهان شد
تیم ملی اسلحه سابر ایران با پیروزی مقابل گرجستان در جایگاه هفتم جام جهانی شمشیربازی قرار گرفت.
عملیات احداث زیرساخت راه پل شیشه ای هیر آغاز شد
اردبیل - ایرنا - سرپرست معاونت سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل از آغاز عملیات اجرایی احداث زیرساخت راه پل معلق شیشه ای هیر خبر داد.
دو پیروزی خادم الشریعه در بوندسلیگای آلمان
سارا سادات خادم الشریعه در هفته دوم مسابقات شطرنج بوندسلیگای آلمان به دو پیروزی رسید.
پنج شرکت خارجی در نمایشگاه گردشگری پارس شیراز حضور دارند
شیراز-ایرنا- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت: حضور پنج شرکت خارجی از کشورهای مالزی، سنگاپور، تایلند، هند و دبی در دهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس که از بیست و یکم لغایت بیست و چهارم آذرماه 97 در شیراز برگزار خواهد شد، قطعی شده است.
تکمیل طرح‌های گردشگری در اولویت شهرداری آستارا باشد
آستارا - ایرنا - فرماندار آستارا گفت: تکمیل طرح‌های گردشگری نظیر احیاء پارک جنگلی بی‌بی یانلو، بهسازی حاشیه تالاب استیل و شناگاه‌های ساحلی باید به‌صورت جدی در اولویت برنامه های شهرداری این شهر قرار گیرد.
262 ماموریت برای حوادث ترافیکی البرز انجام شد
کرج - ایرنا- رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد که تکنسین های این مرکز هفته گذشته265 ماموریت برای امدادرسانی به مصدومان وحادثه دیدگان سوانح و تصادفات رانندگی البرز انجام دادند.
صاحبان انبارها در فارس موظف به ثبت آنها در سامانه جامع هستند
شیراز-ایرنا- معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان فارس اعلام کرد: صاحبان انبارها موظف به ثبت این اماکن در سامانه جامع انبارها هستند و در صورتی که مبادرت به انجام این کار نکنند، تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند.
صعود انگلیس به نیمه نهایی در ومبلی
انگلیس توانست بازی باخته به کرواسی را با برد به اتمام برساند و به نیمه نهایی لیگ ملتهای اروپا راه یابد.
جمع  کننده کمک های مردمی در بوشهر کلاهبردار از آب درآمد
بوشهر- ایرنا- رئیس پلیس فتای استان بوشهر گفت: فردی که با ایجاد یک صفحه در اینستاگرام در پوشش جمع آوری کمک های خیریه اقدام به کلاهبرداری کرده بود در شهر بوشهر شناسایی و دستگیر شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هشدار به متقاضیان دریافت سبد کالا: فریب پیامک ها را نخورید
تهران- ایرنا- وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داد: متقاضیان دریافت سبد کالا شماره و رمز دوم کارت خود را در اختیار سودجویانی که پیامک های فاقد اعتبار برای مردم ارسال می کنند، قرار ندهند.
زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
اندر مصائب «مادرایرانی‌ها»
تهران- ایرناپلاس- «من به کجا تعلق دارم» نام مستندی است که در آن به مشکلات زنان ایرانی پرداخته که همسر افغانستانی دارند. این زنان می‌گویند، مادرایرانی‌ها با وجود این که در خاک ایران به دنیا آمده‌اند، اما به‌عنوان یک ایرانی قبول‌شان ندارند.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
یک گروه نمایشی بلیط های خود را با 20 درصد تخفیف عرضه کرد
مجله هنری فرهنگی سیما در شبکه شما
اهالی سینما از حسین انتظامی می‌گویند؛ خیلی دور، خیلی نزدیک
' خروس زری، پیرهن پری ' بر صحنه نمایش
سازمان تئاتر ناکارآمد است
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی پیشتاز شفافیت باشد
چرا از فرهنگ و هنر این مملکت فقط برای انتخابات استفاده می‌شود؟
از «رویارویی با اژدها» تا حضور چشم‌گیر بانوان مستندساز در حقیقت
«مریلین مونرو» رکورد جوایز گلدن گلوب را شکست
سرپرست جدید رادیو معارف منصوب شد