این جشنواره را منظم برگزار کنید!

02:33 ۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 62 0
این جشنواره را منظم برگزار کنید!

برخی شرکت‌کنندگان حشنواره تئاتر دانشگاهی با اشاره به کاستی‌ها و ضعف‌های این دوره از جشنواره معتقدند: با وجود تمام مشکلات حداقل انتظار از دست‌اندرکاران جشنواره این است که چنین رویدادی را با نظم بیشتری برگزار کنند.

ایسنا

به گزارش ایسنا جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در ۲۱مین سال برگزاری‌اش شاهد انتقاداتی از طرف شرکت کنندگانش است که از جمله آن می‌توان به فشردگی در برنامه‌ها، اعلام دیر هنگام جدول و تقویم اجرای گروه‌های نمایشی، بی‌نظمی در برنامه‌ها و همچنین کمک هزینه گروه‌های نمایشی شرکت‌کننده در جشنواره که حتی به گروه‌هایی که اجرایشان به پایان رسیده هم چیزی داده نشده است، اشاره کرد.
این اتفاقات در حالی در جشنواره امسال رخ می‌دهد که در سال‌های اخیر کارگردانان و شرکت‌کنندگان حاضر در این رویداد هنری به نحوه سیاست‌گذاری و شیوه انتخاب آثار جشنواره تئاتر دانشگاهی که موجب سرخوردگی و ناامیدی بسیاری از دانشجویان شده، هم انتقاداتی داشته‌اند.
در این باره دو کارگردان جوانی که در جشنواره امسال شرکت کرده‌اند در گفت‌وگو با ایسنا به طرح برخی مشکلات و مسائل مربوط به جشنواره تئاتر دانشگاهی پرداختند.
جشنواره تئاتر دانشگاهی در اولویت برنامه‌های وزارت علوم نیست   عرفان ابراهیمی ـ نویسنده و کارگردان نمایش «کمانگیر» ـ که از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران در این جشنواره حضور پیدا کرده است،با انتقاد از شرایط برگزاری جشنواره گفت: اولین انتقادی که من به این رویداد هنری دارم این است که ارگانی مثل وزارت علوم که عهده‌دار برگزاری این جشنواره است به گونه‌ای با آن برخورد می‌کند که گویی کار اضافه‌ای انجام می‌دهد و جزو اولویت‌های او نیست و همین فشردگی برنامه‌ها و اعلام دیرهنگام تقویم اجراها و بودجه نامشخص آن روی هر تیمی که بخواهد این جشنواره را برگزار کند تأثیرگذار خواهد بود.
او ادامه داد: دومین انتقادم به مسئولان برگزاری این جشنواره است. در یکسری از بخش‌ها واقعا ضعیف عمل کردند. مثلا باید کمک هزینه ورود به یک جشنواره را زودتر به دست شرکت‌کنندگان برسانند، اما تاکنون که من نمایشم را اجرا کردم و تمام هزینه‌ها از جیب خودم پرداخت شده هنوز پولی از طرف این جشنواره به ما داده نشده و پاسخ مسئولان جشنواره نیز این است که هنوز وزارت علوم به آن‌ها بودجه نداده است.
ابراهیمی با بیان اینکه "شرکت‌کنندگانی که از شهرستان آمده‌اند، شرایط به مراتب سخت‌تری را نسبت به گروه‌هایی که از تهران حضور دارند پشت سر می‌گذارند"، گفت: چند روز پیش با یکی از شرکت‌کننده‌ها که از شهرستان آمده بود صحبت می‌کردم و می‌گفت برای انتقال دکورش به تهران دچار مشکلات و هزینه زیادی شده و مجبور شده بود که تمام هزینه را از جیب خودش بپردازد. البته که خود کارگردانان هم این را می‌دانند این یک رویداد دانشگاهی و جشنواره‌ای دانشجویی‌ است و نباید برای آن خرج زیادی کنند.
این کارگردان با اشاره به اینکه "در جشنواره دانشگاهی امسال هزینه اجاره پلاتوها نصف قیمت شده بود" اظهار کرد: یکی از اتفاقات جالبی که در این دوره جشنواره به وجود آمد وجود تخفیف در اجاره پلاتوها بود که می‌توانست مقداری از هزینه گروه‌ها را کاهش دهد. نکته دیگر انتخاب سالن به عهده خودمان بود و در جلسه‌ای که با حضور همه کارگردان‌ها برگزار شد از ما خواستند که اولویت‌های روز و سالن‌مان را بنویسیم.
او در پایان درباره اینکه چرا در این جشنواره شرکت کرده‌ است، بیان کرد: جشنواره دانشگاهی از معتبرترین جشنواره‌هایی است که به آن دسترسی دارم چون بالاتر از آن جشنواره فجر است که شرایط حضور در آن بسیار متفاوت از این جشنواره‌هاست. بنابراین منِ دانشجو این جشنواره برایم اعتبار خاصی دارد و در دسترس‌ترین جشنواره‌ای است که  به همین دلیل انتظار می‌رود که شرایط حداقلی برای گروه‌هایی که می‌خواهند در این جشنواره شرکت کنند، ایجاد شود.
سختی‌های سفر به بوشهر برای شرکت در بخش مناطق در ادامه مانلی حسین‌پور  ـ  کارگردان نمایش «دلقک‌های غمگین»‌ ـ که از دانشگاه آزاد تنکابن در این جشنواره شرکت کرده است و نمایشش در ایام جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در تهران و بوشهر روی صحنه رفت، درباره شرایط این دوره جشنواره به ایسنا گفت: امسال بی‌نظمی‌هایی به چشم می‌خورد، البته به طور دقیق نمی‌توانم آن را با سال‌های گذشته مقایسه کنم اما امسال شرایط سخت و خاصی برای گروه‌های دانشجویی ایجاد شد.
او در ادامه توضیح داد: یک گروه‌ دانشجویی که می‌خواست از یک شهرستان به بخش مناطق این جشنواره که در بوشهر برگزار شد برود باید هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شد. این در حالی بود که هیچ بودجه‌ یا کمک هزینه‌ای به ما داده نشد و می‌گفتند که باید خودتان از دانشگاه محل تحصیل‌تان این بودجه را دریافت کنید. بنابراین ما برای حضور در بوشهر کاملا با هزینه شخصی آمدیم و من در ابتدا می‌خواستم به خاطر این هزینه‌ها از حضور در این جشنواره انصراف دهم.
حسین‌پور با تأکید بر اینکه "مکان برگزاری جشنواره باید جایی باشد که دسترسی به آن با وسایل حمل و نقل ارزان وجود داشته باشد" ادامه داد: امسال بخش مناطق جشنواره که در بوشهر برگزار شد، متاسفانه قطار نداشت و ما که می‌خواستیم از دانشگاه آزاد تنکابن به این شهرستان بیاییم باید با قطار به شهری در نزدیکی بوشهر می‌رفتیم و بعد با ماشین حدود هفت ساعت در جاده به سمت بوشهر می‌آمدیم که تمام هزینه آن با بلیت هواپیما یکی شد.
او ادامه داد: وقتی کار ما در بخش مناطق پذیرفته شد تا در تهران هم اجرا داشته باشد، تقریبا چهار یا پنج روز بعد از آن به من اطلاع دادند که اجرای نمایش در تهران در اولین روز جشنواره خواهد بود اما با وجود آنکه به دست‌اندرکاران جشنواره گفتم شرایط سختی است و شاید نتوانم در آن روز اجرا داشته باشم اما آن‌ها اصرار داشتند که جدول جشنواره بسته شده و امکان جابه‌جایی وجود ندارد. البته این امر برای من اثبات شده است که اصرار در این مواقع راه به جایی نمی‌برد.
حسین‌پور اضافه کرد: تئاتر من در سالن استاد سمندریان دانشگاه تهران روی صحنه رفت که همه می‌دانند آن سالن مخاطب زیادی ندارد و تماشاگر خوبی از آن استقبال نمی‌کند. بنابراین با وجود آنکه من فردای آن روز نیز دو اجرا داشتم، نمایش آن چنان که باید مورد استقبال قرار نگرفت و این را می‌دانم که به خاطر اجرا در اولین روز تا آخر جشنواره ممکن است این نمایش فراموش شود.
این کارگردان درباره هزینه‌هایی که مجبور شده است، به صورت شخصی پرداخت کند، توضیح داد: هزینه انتقال دکور را از تنکابن به بوشهر و از بوشهر به تهران از جیب خودمان دادیم و با وجود آنکه گفته شده است یک کمک هزینه‌ای به مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ما خواهند داد این اتفاق نیفتاده است. البته باید بگویم که این یک جشنواره دانشجویی و یا دانشگاهی است و ما انتظار زیادی از آن‌ها نداریم اما حداقل درخواست ما برگزاری جشنواره‌ای منظم‌تر است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

باکیفیت‌ترین تشک و کالای خواب ایرانی را کدام برند تولید می‌کند؟
شرکت ویستر اعلام کرد: برند ویستر باکیفیت‌ترین تشک، بالش و کالای خواب را بر اساس استانداردهای روز دنیا و با قیمت بسیار مناسب تولید می‌کند.
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲ خرداد
از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۶ اردیبهشت تا ۲ خرداد ۱۳۹۷) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.
کماندار ایران به فینال جام جهانی نرسید- رقابت محبوبی با آمریکا برای مدال برنز
در ادامه رقابت‌های مرحله دوم جام جهانی تیروکمان که در ترکیه در حال برگزاری است، نیمام محبوبی در مرحله نیمه‌نهایی رقابت را به کماندار هلند واگذار کرد و به مرحله رده‌بندی راه پیدا کرد.
راهیابی کماندار ایران به نیمه نهایی جام جهانی- حذف عبادی و دو ملی‌پوش دیگر
در ادامه رقابت‌های جام جهانی تیروکمان که در آنتالیای ترکیه در حال برگزاری است، 3 کماندار کامپوند کشورمان از رسیدن به مرحله یک هشتم مسابقات جام جهانی بازماندند و تنها نیما محبوبی توانست به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کند.
رکابزنان پیشگامان بدون سکو در تور فیلیپین
رکابزنان پیشگامان نتوانستند در تور دوچرخه سواری فیلیپین بر روی سکو بروند و این تیم پنجم شد.
زمان انتخابات فدراسیون سوارکاری مشخص شد
معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان زمان برگزاری مجمع انتخابات فدراسیون سوارکاری را 19 خردادماه سال جاری اعلام کرد.
کاروان ورزشی کارگران ایران به لابول فرانسه رسید
کاروان ورزشی کارگران ایران به مسابقات جهانی شرکت ها در لابول فرانسه رسید.
مرد شماره یک بدمینتون ایران: ورزش حرفه ای آینده ورزشکار را تامین نمی‌کند
مهران شهبازی معتقد است ورزش حرفه ای نمی‌تواند آینده ورزشکاران ایرانی را تامین کند.
انتظار قهرمانی سلطانی‌فر از تیم المپیک ایران در بازیهای آسیایی
وزیر ورزش و جوانان در مراسم تجلیل از قهرمانان ورزشی با حضور رئیس جمهور خطاب به حمید استیلی، مدیر تیم المپیک ایران ، گفت‌: با توان و استعداد و جایگاهی که فوتبال ایران در رده نخست رنکینگ آسیا دارد از این تیم در بازی‌های آسیایی جاکارتا توقع مدال طلا داریم.
رکورد ۱.۸۴ سپیده توکلی تائید شد
فدراسیون دوومیدانی و هیات ژوری بالاخره رکورد ۱.۸۴ سپیده توکلی در ماده پرش ارتفاع رقابت‌های لیگ طلایی را ثبت کرد و او هم چنان رکورددار این ماده در ایران است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خانم بازیگر در یک نمایشگاه اتومبیل لاکچری-عکس
عکسی از مریم معصومی و سگش در یک نمایشگاه خودروهای لوکس را مشاهده می کنید.
عکس متفاوت و پراز عشق ˮالنازشاکردوستˮ با پوششی خاص-عکس
"الناز شاکردوست" ، سوپراستار سینمای ایران ؛ با انتشار عکسی از سفرش به چابهار صفحه شخصی خود را به روز کرد.
خبرخوش نوربخش برای مستمری بگیران تامین اجتماعی
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه این سازمان اقدامات مؤثری درزمینه فرهنگ‌سازی خرید کالای ایرانی انجام داده است،گفت:٦٠٠ میلیارد تومان تسهیلات برای مستمری بگیران در نظر گرفته شده است.
حماسه غلط‌های املایی ˮبهاره رهنماˮ ادامه دارد -عکس
رهنما در یکی از توئیت های حمایتی خود از آشوبگران دی ماه 96 به جای کلمه اغتشاش از عبارت اختشاش در توییت‌هایش استفاده کرد.
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟
اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه دوم خرداد) هیات دولت در حیاط دولت با حضور در جمع خبرنگاران به سوالاتشان پاسخ دادند.
مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر مقاومت تمدید شد
سینمای ساوه مسابقات فوتبال جام جهانی  را پخش می کند
گوی بلورین کارلوی واری برای خالق «مرد بارانی»
گله‌های یک هنرمند خرمشهری از بی‌توجهی مسئولان
جواد عزتی و امیر جعفری در «چهارانگشت»
در تودیع یک مدیر 20 ساله‌ی سینما چه گذشت؟
سینما در آستانه ورود به فرابورس
کیانوش عیاری: سیگار را حماقت بشر می دانم
حمایت 90 درصدی از سینماسازان بخش خصوصی در استان مرکزی
تدارک «نهضت سوادآموزی» در تئاتر مستقل تهران