لزوم اصلاح و بازنگری نحوه پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی

16:10 ۱۸۸ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 354 0
لزوم اصلاح و بازنگری نحوه پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی

رئیس سازمان تامین اجتماعی گفت: در حال حاضر یک میلیون کارگر ساختمانی در کشور تحت پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سیدتقی نوربخش در دیدار با استاندار اردبیل اظهار کرد: ما نیمی از جمعیت کشور را بالغ بر ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش خدمات سازمان تامین اجتماعی بردیم به طوری که بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز مستمری‌بگیر اصلی و تبعی داریم که تمشیت آنها اعم از معاش، درمان، عصا، عینک، بن خواربار، مسکن و سایر نیازمندی‌های این جامعه همیشه پشتیبان انقلابی اسلامی را بر عهده داریم.
وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی بیش از ۱۸ خدمات متنوع را به بیمه‌شدگان ارائه می‌کند، خاطرنشان کرد: برای بیمه شدگان نیز در قالب این ۱۸ خدمات هزینه ازدواج، بارداری، غرامت، دستمزد، دوران بیکاری و ... را پرداخت می‌کنیم.
رئیس سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ بودجه مصوب ما ۹۸ هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: این رقم ۲۵ درصد کل بودجه کشور را اعم از منابع و مصارف شامل می‌شود به طوری که ما حتی یک ریال از بودجه عمومی کشور دریافت نمی‌کنیم بلکه خودمان به عنوان یک سازمان مردم نهاد منابع و مصارف خود را تامین کرده و به عنوان یک الگوی موفق در اقتصاد مقاومتی یار دولت در ارائه خدمات به قشر عظیمی از جامعه هستیم.
نوربخش با اعلام شرمندگی در برابر همه مستمری‌بگیران از بابت کمی‌ها و کاستی‌ها افزود: به رغم تلاشی که انجام می‌دهیم بر این باوریم بیمه‌شدگان ما همچنان از برخی کاستی‌ها رنج می‌برند به طوری که خدمات ما کفاف نیاز آنها را نمی‌کند هر چند که در دولت روحانی افزایش مستمری به میزان ۱۰۵ درصد اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: در حالی که در هشت سال دولت گذشته ۶۱ درصد افزایش مستمری رخ داده بود در این دولت ما همیشه بالاتر از نرخ تورم بین ۱۷ تا ۲۵ درصد افزایش مستمری‌ها را شاهد بودیم.
رئیس سازمان تامین اجتماعی به شعار قانون‌مداری، برنامه‌محوری، پاک‌دستی و پاسخگوئی در مدیریت سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: بنده هیچ کنکاشی در گذشته سازمان نمی‌کنم چرا که بر این باورم با نگاه روبه جلو می‌توان ضعف‌ها و کاستی‌ها را برطرف و بر محور قانون به مردم بهترین خدمات را ارائه کرد.
نوربخش تجهیز ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع را در سال‌های اخیر یادآور شد و اظهار کرد: ما بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارفرما در کشور داریم که سعی‌مان بر این است تا یک رابطه مناسب بین کارفرما و کارگر در جلب رضایت واقعی و ارائه خدمات‌مطلوب‌تر به آنها فراهم کنیم.
وی به پوشش بیمه کارگران ساختمانی براساس مصوبه مجلس اشاره و خاطرنشان کرد: تنها ۷ درصد رقم بیمه را کارگران پرداخت می‌کنند و ۲۰ درصد مابقی از محل عوارض ساختمانی کسر می‌شود که ما تاکنون ۶۰۰ میلیارد تومان از محل ۷ درصد و ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز از محل ۲۰ درصد پرداختی داشتیم که با این شرایط مجبور شدیم ۶۰۰ میلیارد تومان کسری خود را از مابقی مستمری‌بگیران و پرداختی آنها تامین کنیم که این خود مشکل‌آفرین بوده است.
رئیس سازمان تامین اجتماعی این سیکل معیوب را نتیجه مصوبه مجلس در حمایت غیرکارشناسی از کارگران ساختمانی دانست و افزود: ما در این سه سال با عمل به مصوبه مجلس یک میلیون کارگر ساختمانی را بیمه کردیم ولی به معنای واقعی در پرداخت ۲۰ درصد حق بیمه آنها دچار مشکل هستیم و دولت نیز نتوانسته به تعهدات خود در قبال تامین اجتماعی عمل کند.
نوربخش ادامه داد: ما امیدواریم مجلس شورای اسلامی چالش‌های پیش رو را در پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی اصلاح و بازنگری کند تا در یک مکانیزم علمی بتوانیم مشکلات و نارسائی‌ها را برطرف کنیم.
وی خاطرنشان کرد: ما آماده کمک و همکاری با شهرداری هستیم تا مشکل به وجود آمده در اعمال پرداختی‌ها از محل عوارض شهرداری را در ساخت و سازها به نوعی رفع کنیم تا کارگران زحمتکش در عرصه ساختمان از خدمات بیمه‌ای بهره‌مند شوند.
رئیس سازمان تامین اجتماعی به بخشودگی در جرایم کارفرمایان اشاره کرد و گفت: با بخشودگی این جرایم که بیش از ۳ هزار میلیارد تومان است کارگاه‌های فعال و اشتغالزا حتی با جذب نیروی جدید می‌توانند از معافیت‌های بیمه‌ای برخوردار شده تا از این طرق به رونق اقتصادی کمک شود.
نوربخش در پایان بیان کرد: در تحریک تقاضا نیز ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به مستمری‌بگیران در قالب مسکن اجتماعی و رفع سایر نیازمندی‌ها پرداخت خواهد شد تا در کنار خرید کالای ایرانی بتوانند زمینه رونق کسب و کار داخلی را فراهم کنند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
شیراز- ایرنا- وضعیت پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه) و خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، پایبندی این کشور به معاهدات و مناسبات بین المللی را متزلزل کرده است تا جایی که صاحبنظران معتقدند حتی اگر ایران نتواند در این دعوی حقوقی موفق شود، عملا آمریکا را به حاشیه انزوا رانده است.
زنگنه: پول نفت تا ریال آخر به حساب خزانه واریز می‌شود
وزیر نفت گفت: پول نفت تا ریال آخر به حساب خزانه واریز و در همین مجلس برای آن تصمیم‌گیری می‌شود.
زمان ثبت‌نام آزمون دکتری ۹۸ اعلام شد
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از آغاز ثبت نام کنکور دکتری ۹۸ از ۶ آذر خبر داد.
برنامه‌های جشنواره مقاومت اعلام شد
جدول برنامه‌های پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» ده روز مانده به زمان برگزاری منتشر شد.
سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت- اعتبار رتبه‌بندی در بودجه ۹۸ لحاظ شود
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با اشاره به کاهش سهم آموزش و پرورش از بودجه عملیاتی دولت گفت: این روند ناشی از تفکر خصوصی‌سازی است که سم مهلک سیستم تعلیم و تربیت محسوب می‌شود.
بازی دو سر بُرد ایران در لاهه
شیراز- ایرنا- وضعیت پرونده ایران در دیوان بین المللی دادگستری (مستقر در لاهه) و خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام، پایبندی این کشور به معاهدات و مناسبات بین المللی را متزلزل کرده است تا جایی که صاحبنظران معتقدند حتی اگر ایران نتواند در این دعوی حقوقی موفق شود، عملا آمریکا را به حاشیه انزوا رانده است.
زنگنه: پول نفت تا ریال آخر به حساب خزانه واریز می‌شود
وزیر نفت گفت: پول نفت تا ریال آخر به حساب خزانه واریز و در همین مجلس برای آن تصمیم‌گیری می‌شود.
اروپا: ریاض درباره قتل خاشقجی روشنگری کند
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از مقامات دولت سعودی‌ خواست، به صورت کامل درباره قتل رونامه‌نگار منتقد این رژیم روشنگری کنند.
شهروندان مواظب کلاهبرداری‌ احتمالی درخصوص پیامکهای مربوط به بسته حمایتی دولت باشند
سرهنگ ظهیری گفت: شهروندان مواظب کلاهبرداری‌های احتمالی به هنگام ارسال پیامک برای اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی دولت باشند.
وعده های برهم صالح توسعه روابط تجاری را در پی دارد
سنندج - ایرنا - نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره با اشاره به دیدار برهم صالح رئیس جمهور عراق با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این دیدار رئیس جمهور عراق از لغو روادید برای تجار ایرانی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
ابطحی: ضاربان نوازندگان رشت متحجر هستند
محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی و رییس دفتر محمد خاتمی با انتقاد از نحوه برخورد با 3 نوجوان نوازنده در رشت این کار را توهین به ایرانیت و نماد تحجر خواند.
اگر می خواهید مشخصات ظاهری امام زمان(عج) را بدانید؛ بخوانید
پاسخ امام رضا(ع) به اباصلت هروی درباره نشانه های امام زمان(عج) در هنگام ظهور را در اینجا بخوانید.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
شوخی جالب شکیرا با جرارد پیکه
شکیرا همسر جرارد پیکه شرح جالبی برای عکسی که در توییتر همراه همسرش منتشر کرده، نوشته است.
بندپی؛ سرپرست سازمان تامین اجتماعی شد
ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایم
شریعتمداری: نوربخش خادم ملت بود
بررسی مرگ نوربخش و تاج‌الدین در پزشکی قانونی
انتقاد شدید فرمانده پلیس راه از وضعیت ناایمن محور محل تصادف ˮنوربخشˮ
مراسم ترحیم دکتر ˮنوربخشˮ برگزار شد
پیگیری وضعیت جوانان نوازنده رشتی
عبدالرحمن تاج‌الدین در گلستان شهدای اصفهان به خاک سپرده شد
ابتکار: ۴۰ درصد کارمندان «زن» هستند
خطر گرسنگی حاد در کمین میلیون‌ها نفر در افغانستان