فروشگاه بزرگ کتاب با نام جعلی نمایشگاه!

12:19 ۹۵ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 220 0
فروشگاه بزرگ کتاب با نام جعلی نمایشگاه!

سی و یک دوره از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران می‌گذرد؛ نمایشگاهی آن‌قدر بزرگ که تمام صنعت نشر کشور و فعالیت در حوزه کتاب و مطالعه را تحت تاثیر قرار داده و دیگر هیچ مسئولی ریسک تغییر دادن آن را نمی‌پذیرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، نمایشگاه کتاب تهران یا به تعبیر دیگر بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور به پایان رسید. در این نمایشگاه هرساله بیش از دوهزار ناشر داخلی و خارجی، غرفه‌های فروش کتاب دایر می‌کنند و به طور مستقیم کتاب‌های خود را می‌فروشند.
نمایشگاه کتاب تهران سال‌هاست خانه‌به‌دوش است. دو سال قبل با هیاهوی زیاد، شهرداری تعهد کرد شهر آفتاب را برای برپایی نمایشگاه کتاب آماده کند، اما برخلاف تعهدات، بعد از دو سال مشخص شد این محلِ دور از شهر، آماده برپایی نمایشگاه کتاب نیست و مشکلات ساختاری زیادی دارد؛ بنابراین امسال وزارت ارشاد بار دیگر تصمیم دو سال قبل خود را نقض کرد و باز هم به مصلی برگشت؛ همان محلی که قبلاً برای خارج کردن نمایشگاه کتاب از آن، جلسات زمان‌بر و هزینه‌دار زیادی برگزار کرد. در واقع  برگشتن به مصلی به نوعی بر بی‌اعتمادی عمومی به چنین عملکردهای غیرکارشناسانه‌ای صحه می‌گذارد.
با این حال، مشکل اصلی کتاب و نمایشگاه، محل برگزاری آن نیست، بلکه اساساً نفس برگزاری و سیاستگذاری آن، خود مشکل بزرگی است که طی سال‌ها به رویه‌ای ثابت تبدیل شده است.
مشکل این نمایشگاهِ بزرگ‌شده، فروش کتاب توسط ناشران است. این رفتار باعث شده کتابفروشان عملاً‌ از چرخه توزیع کتاب در سراسر کشور خارج شوند. میزان فروش کتاب در این نمایشگاه به خوبی نشان می‌دهد که مردمِ کمترکتابخوان تقریبا هرساله سعی می‌کنند اندک کتاب‌های مورد نیازشان را از این نمایشگاه بخرند. تخفیف‌های چنددرصدی نمایشگاه هم در گرایش به خرید مردم از نمایشگاه‌ها تأثیر زیادی دارد و اساساً مسئولان برگزاری نمایشگاه هم فروش بالا در نمایشگاه را جزو موفقیت‌های خود قلمداد می‌کنند.
از سوی دیگر، این وضعیت باعث شده روزبه‌روز بر تعداد ناشرانی افزوده ‌شود که غالباً واقعی نیستند و بسیاری از آن‌ها در طول سال مخاطبی ندارند، اما نمایشگاه کتاب برای آن‌ها فرصتی است تا کتاب‌های کم‌کیفیت یا کتاب‌سازی‌های خود را به مردمی بفروشند که بر حسب اتفاق به نمایشگاه آمده‌اند و تشخیص کتاب مفید از غیرِ آن برایشان سخت است.غیر از این، ناشرانی هم هستند که از فرصت استفاده کرده و از طریق نقد کردن بُن‌ها اموراتشان را می‌گذرانند؛ رویه‌ای که سال‌هاست در نمایشگاه کتاب به شکل‌های مختلف تداوم دارد. برای مثال، در همین نمایشگاه اخیر به‌صورت شبانه در یک غرفه ۹ متری ۱۱۰ میلیون بن خرید کتاب نقد شده است!
افزایش سرانه کتابخوانی، فراهم کردن بستری برای حضور مردم در فضای کتاب، کمک به حوزه نشر از طریق تخفیف به خریداران به منظور ترغیب مردم برای حضور در نمایشگاه و خرید کتاب، جبرانِ نبود شبکه توزیع کتاب در سراسر کشور و در نهایت افزایش توان ناشران، از مهمترین دلایل برگزاری این نمایشگاه عنوان شده است؛ نمایشگاهی که هر سال بزرگتر می‌شود تا به این واسطه آمارهای مسئول‌پسند هم بزرگتر شود؛ نمایشگاهی آنقدر بزرگ که دیگر هیچ‌کس ریسک تغییر دادن آن را نمی‌پذیرد؛ هرچند ضد اهداف یادشده عمل کند و هرسال بشنویم که شمارگان کتاب‌ها پایین‌تر از قبل آمده است.
با این حال، امسال دو ناشر تصمیم شجاعانه‌ای گرفتند. نشر قطره به نمایشگاه نیامد و انتشارات روشنگران و مطالعات زنان تنها برای نمایش کتاب‌هایش به مصلی رفت. هدف این دو ناشر، حمایت از کتابفروشان و اعتراض به تناقض عملکرد نمایشگاه کتاب با اهداف آن عنوان شده است. حذف کتابفروش‌ها از چرخه نشر، مهم‌ترین دلیل این ناشران برای این اقدامشان بوده است؛ حذفی که باعث شده سود کتاب، تنها به ناشران برسد و کتابفروشی‌ها که مهمترین ویترین‌های فروش و خرید کتاب در سراسر سال و در سراسر کشور را شکل می‌دهند، با کاهش فروش مواجه و یکی پس از دیگری تعطیل شوند. به جز این دو ناشر اما تقریباً بقیه ناشران تصمیم گرفتند در این نمایشگاه شرکت کنند، چون پای سود در میان است! و همین باعث شده در همه این سال‌ها ناشران در قبال تصمیمات مشکل‌دار سیاستگذاران سر خم کنند و در فروشگاه بزرگی که به نام نمایشگاه شناخته می‌شود، حاضر شوند و تاثیر زیادی بر خاموشی چراغ کتابفروشی‌ها بگذارند و در عین حال مدام گله و شکایت کنند که «چرا مردم کتاب نمی‌خرند؟»
درِ نمایشگاه هزینه‌برِ کتاب تهران بر همان پاشنه می‌چرخد؛ با استدلال عده‌ای که معتقدند برپایی آن مجالی برای جان بخشیدن به فضای نیمه‌جان صنعت نشر است؛ صنعتی که البته دنیایش بیشتر به‌کام کتاب‌های کنکور، آموزشی، کتاب‌سازی‌های کم‌ارزش، عامه‌پسند، کتاب‌های تاریخ مصرف گذشتۀ خارجی و کتاب‌هایی است که تبلیغات فضای مجازی به رشد تولید و فروششان دامن زده و گویا صاحبان این تولیدات و آثار - که بخشی از آن‌ها با پول مؤلف هم به چاپ رسیده - خوشحال‌ترین گروه ناشران و اهالی قلم هستند.
متاسفانه رفتار برخی ناشران هم در کنار این عده ارزیابی می‌شود؛ ناشرانی که در طول سال‌ها کتاب‌های خوبی تولید کرده و می‌کنند، اما در سال‌های اخیر نشان داده‌اند چه در انتشار و چه در فروش کتاب، سیاست‌هایشان بیشتر به فروش متکی شده و بعضاً دورنمایی غیر از کسب سود ندارند؛ حالا چه از طریق نمایشگاه کتاب و چه چاپ کتاب‌های کم‌محتوا از جیب مؤلف‌های نه‌چندان مؤلف که به اذعان کارشناسان، همین مسأله از دلایل گریزان شدن مخاطبان کتاب به حساب می‌آید.
۳۱ دوره از نمایشگاه کتاب تمام شد و تقریباً همه فعالان حوزه نشر می‌دانند این نمایشگاه چه تأثیر سوئی بر کتابفروشی‌های سراسر کشور، پایین آمدن سرانه مطالعه، از بین رفتن ویترین‌های کتاب، پایین‌آمدن شمارگان کتاب و در نهایت بی‌میل کردن اهالی فکر و قلم دارد و باز هم وزارت ارشاد مجبور است نمایشگاه برگزار کند و طرح‌های سوبسیدداری مثل عیدانه و پاییزه بگذارد تا چرخ شکسته صنعت نشر و فرهنگ و کتاب را سرپا نگه دارد و ناشران را راضی کند؛ بدون این‌که سیاست‌هایش در حوزه ترویج کتابخوانی به نتیجه مطلوبی رسیده باشد.
فرزاد گمار - خبرنگار ایسنا


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

کی روش تا جام ملت های آسیا سرمربی فوتبال ایران است
ارومیه- ایرنا- رییس فدراسیون فوتبال کشور گفت: «کارلوس کی روش» تا پایان رقابت های جام ملت های آسیا هدایت تیم ملی ایران را بر عهده دارد و مردم نباید نگران این موضوع باشند.
آموزش و پرورش حلقه گمشده فوتبال کشور است
ارومیه- ایرنا- رییس فدراسیون فوتبال گفت: در حالی که آموزش و پرورش می تواند به کارخانه بازیکن سازی کشور تبدیل شود، یکی از حلقه های گمشده این رشته در ایران محسوب می شود.
خود محوری تشکیلات خودگردان خطری واقعی برای فلسطین است
رام الله- ایرنا- تعدادی از نمایندگان مجلس قانونگذاری فلسطین در گفت و گو با ایرنا با انتقاد شدید از عملکرد «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان ، خودمحوری و یکجانبه گرایی این تشکیلات را خطری واقعی و خطرناک برای فلسطین در شرایط کنونی عنوان کردند.
نخست وزیر پیشین هند درگذشت
دهلی نو- ایرنا- «اتال بیهاری واجپایی» نخست وزیر پیشین هند به دلیل بیماری در بیمارستانی در دهلی نو درگذشت.
مسابقات دوچرخه سواری کوهستان برگزار شد
مشهد- ایرنا- سومین مرحله مسابقات دوچرخه سواری کوهستان ویژه بانوان عصر پنجشنبه با معرفی نفرات برتر در مشهد پایان یافت.
حضور 16 شطرنجباز خارجی در اوپن بین المللی ابن سینا قطعی شد
همدان- ایرنا- مدیر روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان همدان گفت: حضور 16 شطرنجباز مطرح خارجی در پانزدهمین دوره رقابت های شطرنج اوپن بین المللی ابن سینا قطعی شده است.
مازیار باقری قهرمان جشنواره شطرنج مردان کشور شد
همدان- ایرنا- مازیار باقری شطرنجباز اهل استان خراسان شمالی قهرمان هفدهمین دوره جشنواره شطرنج مردان کشور شد.
همدان 6 سهمیه اعزام به بازی های پاراآسیایی را کسب کرد
همدان- ایرنا- معاون ورزش قهرمانی اداره ورزش و جوانان همدان گفت: این استان موفق به کسب 6 سهمیه اعزام به بازی های پاراآسیایی 2018 جاکارتا اندونزی شد.
والیبال بانوان آذربایجان غربی در جایگاه چهارم کشور قرار گرفت
ارومیه- ایرنا- نایب رییس هیات والیبال آذربایجان غربی گفت: تیم بانوان استان با قبول شکست مقابل البرز در دیدار رده بندی از رسیدن به سکوی سوم امیدهای کشور بازماند و در جایگاه چهارم قرار گرفت.
سرمربی تیم ذوب آهن: شهرآورد فوتبال اصفهان حساس است
اصفهان - ایرنا - سرمربی تیم ذوب آهن اصفهان گفت: شهرآورد فوتبال اصفهان دیدار حساسی است چون هر دو تیم برای پیروزی می جنگند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هلال احمر به زودی پلت های دارویی تولید می کند
تهران- ایرنا- رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر از تولید پلت‌ یا نُقلک های دارویی (فرآورده‌های دارویی جامد و کُروی شکل) به زودی در شرکت داروسازی سها وابسته به این سازمان خبر داد.
خاص‌ترین بچه‌های دنیا که از عجایب خلقت به حساب می‌آیند
بچه‌ها انواع مختلف دارن بعضیاشون جدی هستن و بعضیاشون شاد. بعضیاشونم انقدر زیبا هستن که همه رو شگفت زده میکنن. طبیعت همیشه با خلق آدم‌های خاصی که ویژگی‌ها و توانایی‌های خاصی دارن دنیا رو شگفت زده میکنه. در ادامه با تعدادی از اون‌ها آشنا بشید.
بوشهر به رتبه هشتم حوزه ارتباطات کشور دست یافت
بوشهر- ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:با وجود عقب ماندگی های انباشته دوران گذشته دراستان بوشهر در سالجاری این استان به رتبه هشتم حوزه ارتباطات کشور دست یافته است.
دستور بازداشت کودک آزار مرندی صادر شد
رئیس دادگستری شهرستان مرند اعلام کرد: پدر کودک آزاد مرندی شناسایی و دستور بازداشت وی صادر شده است.
پومسه ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸- نخستین حضور با مربی کره‌ای
تیم‌های ملی پومسه برای نخستین بار در بازی‌های آسیایی حضور پیدا می‌کند.
مسئول بهبود محیط کسب و کار وزارت ارشاد منصوب شد
درباره زبان‌های رمزی ایران چه می‌دانید؟
یک کارگاه گرافیکی برای استفاده در پوشاک
وداع با پیشکسوت دوبلاژ
اسامی‌فیلم‌های بلند سینمایی جشنواره فیلم‌ کودکان و نوجوانان اعلام شد
معرفی فیلم‌های بلند داستانی  جشنواره فیلم‌ کودکان و نوجوانان
«تنگه ابوقریبِ» امروز، اقتصاد است
نـگاه دراماتیک به راهـپیمایی اربعین
زندگی اسرا و آزادگان در قاب فیلم‌های سینمایی آخر هفته
آقازادگی را ضد ارزش کنیم- کمپین ضد اشرافی‌گری مردم، آقازاده ها را در مضیقه قرار داد