ایران مقابل آمریکایی است که ابزارش نه دیپلماسی بلکه زور است

08:59 ۱۱ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 68 0
ایران مقابل آمریکایی است که ابزارش نه دیپلماسی بلکه زور است

یک تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان این‌که «از دست دادن هم پیمانان اروپایی آمریکا برای ترامپ کم اهمیت نیست»،‌ گفت:باید روی مفاهیمی چون « ایران» ، « تمامیت ارضی» ، «خصومت آمریکا» ، «استقلال» ، « منافع ملی» و تعدادی دیگر از مفاهیم به یک وحدت نظر نسبی رسید تا بتوان از آن یک صدایی را درخواست کرد.

ایسنا

محمد حسین ملائک در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پرهیز از برخورد افراطی و تفریطی در مساله برجام اظهار کرد:‌ به طور اصولی هیچکس با  برخورد افراط و تفریطی موافق نیست. در مورد برجام نیز همین اصل حاکم است. اول باید شرایط را تحلیل کرد. نقاط قوت  وضعف  مهاجم یعنی آمریکا در ایجاد چنین شرایطی چیست؟ اهداف وی، ابزارهای اجرای سیاست، هم‌پیمان‌های استوار و ناپایدار، محدودیت‌های بین‌المللی و این‌که تا کجا  قدرت مانور دارد و تا چه زمانی می‌تواند مواضع خود را دنبال کند باید بررسی شود. از سوی دیگر باید دید طرف خودی در چه وضعیتی قرار دارد؟ در مقابل سیاست‌های « دشمن»  چه ابزار ذاتی و ملی دارد؟  از چه کمک بین‌المللی می‌تواند استفاده کند؟
وی همچنین بیان کرد: جناحی در آمریکا که با اعلام محور شرارت حمله به عراق را سازمان دادند  در حال حاضر سیاست‌های تهاجمی به ایران و کره شمالی را در نوستالژی پیروزی آن تئوری دنبال می‌کنند؛ بنابراین طرف مقابل برای نتیجه‌گیری آمده است «تغییر حکومتی»  که در عراق با جنگ به دست آورد را در ایران با چماق تحریم و .. دنبال می‌کند. به قول آقای ترامپ در سخنرانی خروج از برجام، او هم ظرفیت دارد و هم می‌خواهد و هم می‌تواند ایران را وادار به مذاکره با شرایط جدید کند.
وی با بیان این‌که «مسأله زمان در این فرایند برای هردو طرف اهمیت جدی دارد»، گفت: آمریکای ترامپ  برای دستیابی به پیروزی در فرایند تا دوسال وارد این رویکرد جدید شده است.از طرف دیگر از دست دادن هم پیمانان اروپایی آمریکا نیز برایش کم اهمیت نیست اگرچه سعی دارد آن را کم ارزش جلوه دهد. کوتاه سخن آن‌که در شرایط نابرابر کنونی صرف نظر از این‌که باید خود را برای یک وضعیت جدید که  سخت هم خواهد بود آماده کرد، توجه به این نکته ضروری است نباید شرایطی درست کرد که اروپا به آمریکا نزدیک شود. باید روی انتخابات آمریکا حساب مختصری باز کرد اگرچه مشکل عمومی ایران و آمریکا اساسی است.
سفیر پیشین ایران در چین  درباره این‌که  پرهیز از ایجاد تنش و وجود وحدت و همدلی و یکصدایی در شرایط موجود تا چه اندازه ضرورت دارد؟، اظهار کرد: موارد مورد نظر در رسالت انبیاء  و آموزش آن بزرگواران هم آمده است. اما  در واقعیت‌های سیاسی  وقتی جامعه به این نکات  توجه و رجوع می‌کند که  پیش زمینه ذهنی و تاریخی قابل قبولی نیز از آن داشته باشد. به هرحال هم اکنون «ایران»  رو در روی  «آمریکا» قرار گرفته که ابزار اصلی‌اش به‌کارگیری زور  و نه دیپلماسی و مذاکره  است .
وی تاکید کرد:‌ تنش نتیجه اختلاف روی تعاریف و منافع است. باید روی مفاهیمی چون « ایران» ، « تمامیت ارضی» ، «خصومت آمریکا» ، «استقلال» ، « منافع ملی» و تعدادی دیگر از مفاهیم به یک وحدت نظر نسبی رسید  تا بتوان از آن یک صدایی را درخواست کرد.
وی درباره ضرورت تلطیف فضا و جلوگیری از ناامیدی مردم نیز اظهار کرد: در سیاست حرف‌های رمانتیک خیلی جا ندارد. مردم باید به‌طور اصولی از همه مسائل مطلع شوند، آن‌ها باید بدانند چه وظایفی را و به چه دلیل و با چه نتیجه‌ای باید به عهده بگیرند. این‌که برای تلطیف فضا و جلوگیری از ناامیدی مردم  مثلا گفته شود  هیچ قرار داد مهمی با فلان کشور لغو نخواهد شد و در عمل عکس آن اتفاق بیافتد چه حسنی دارد، جز بی اعتباری مسئولین و عملکرد بی‌نتیجه‌ . هم اکنون اطلاعات به طور گسترده از طرق مختلف در اختیار مردم قرار می‌گیرد. مسئولان باید این اطلاعات را با قرائت خود که البته باحساب و کتاب هم باشد به مردم منتقل کنند.
این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی همچنین درباره ضرورت پرهیز از سوءاستفاده از این شرایط برای نقد غیر منصفانه از دولت اظهار کرد: نقد  نقد است. منصفانه و غیر منصفانه ندارد. بکار گیری دروغ غیرمنصفانه است، علی الاصول دولت در مقابل این شرایط مسئول است  باید هم اطلاعات درست در اختیار مردم قرار می‌داد. مسئولین دولتی مدعی هستند که که بیش از دوازده طرح وبرنامه برای شرایط مختلف پیش بینی کرده‌اند. اگر چنین است حتما خروج آمریکا از برجام  محتمل‌ترین آن‌ها می‌بایست باشد  و دولت برای این شرایط مهیا می‌بود.
وی معتقد است: دولت باید پیش‌بینی نوسانات ارزی را می‌کرد و برای بحران‌های سیاسی جامعه به ‌شکل  اعتراضات دی ماه باید راه حل‌هایی را آماده می‌کرد. اگر فرض را بر ادغام در جامعه جهانی گذاشته و خود را بر بستری آماده فرض کرده بودیم حتما  تحلیل نادرستی را راهنمای خود کرده‌ایم. در هر صورت بد نیست به خاطر بیاوریم  دوسال پیش در خلال رفراندوم  موسوم به «برگزیت»، آقای دیوید کامرون که  رفراندوم را با  فرض و پیش‌بینی رأی نیاوردن برگزار کرد وقتی با  نتیجه عکس آن روبرو شد خودش استعفا داد و رفت. این رفتار  از یک مسئول در درک سیاسی جامعه ایران اصلا عجیب و خارق‌العاده است، اما درست همین است. در هر حال دولت همواره باید نماینده طرز تفکر اکثریت  جامعه باشد. 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

انرژی هسته ایی
انرژی هسته ایی

آخرین اخبار

بازیچه هایی که با جان بازی می کنند
ایلام - ایرنا - (چرخ فلک شهربازی ها می چرخانند اما به جایی نمی رسانند) تعریض و طعنه مشهوری است هرچند که همواره صدق ندارد که کم نبوده مواردی که تجهیزات فاقد استاندارد و نا ایمنی شهربازی ها سورتمه جرح و مرگ و انتقال عزیزترین عزیزان خانواده ها به مراکز درمانی و... شده است.
سالانه  7.5 میلیارد مترمکعب آب شرب مصرف می شود
بوشهر-ایرنا- وزیر نیرو گفت: میزان مصرف آب شرب کشور سالانه 7.5 میلیارد مترمکعب است.
سه طرح زیرساختی در روستاهای قم افتتاح شد
قم- ایرنا - سه طرح زیر ساختی شامل آب رسانی به روستای لنگرود و تکمیل گازرسانی به 2 روستای وشنوه و اَوِل قم با اعتبار 82 میلیارد ریال عصر پنجشنبه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و مسئولان این استان در بخش کهک قم به بهره برداری رسید.
سخنان پمپئو نشان ازعدم بلوغ سیاسی وی است
قم – ایرنا – رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سخنان پمپئو نشان از عدم رشد بلوغ سیاسی وی است گفت: کوچک ترین عقلانیت در سخنرانی اخیر وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با راهبردهای آمریکا در قبال ایران نیست و می توان وی را تنها یک سیاستمدار چاق دانست.
مشعل:طرح آمریکایی معامله قرن را زیر پایمان له می کنیم
تهران- ایرنا- رئیس پیشین دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) تاکید کرد که با وجود بحران های منطقه ای و شرایط حاکم بر امت اسلامی، طرح موسوم به 'معامله قرن' را زیر 'قدم های مبارزان' له خواهیم کرد.
الحریری مامور تشکیل کابینه جدید لبنان شد
بیروت-ایرنا-«سعد الحریری» امروز (پنجشنبه) از سوی «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان مامور تشکیل کابینه جدید این کشور شد.
یک نفر براثر انفجار در آنکارا کشته و 6 نفر زخمی شدند
آنکارا- ایرنا- شبکه ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که یک نفر بر اثر انفجار انبار باروت در آنکارا پایتخت کشور ترکیه کشته و 6 نفر دیگر زخمی شدند.
ارتش ترکیه در حال احداث پایگاه های نظامی در شمال عراق است
آنکاراـ ایرناـ روزنامه استار در گزارشی اعلام کرد که ارتش ترکیه در پی پاکسازی مناطقی در شمال عراق از وجود نیروهای تروریستی حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک)، در حال احداث پایگاه های نظامی در عمق 25 کیلومتری مناطق شمالی عراق است.
رهبر ایران، شروط تداوم برجام با اروپا را اعلام کرد
آنکاراـ ایرناـ رسانه های خبری ترکیه سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری و شروط اعلامی معظم له به منظور تداوم برجام با اروپا را به شکل گسترده ای منعکس کردند.
عربستان با بمب خوشه ای یمن را هدف قرار داد
تهران - ایرنا - جنگنده های عربستان در ادامه تجاوز نظامی به یمن، شهر مرزی «منبه» در استان صعده واقع در شمال این کشور را با بمب های خوشه ای هدف قرار دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

روایتی خواندنی از حضرت سلیمان و اثر اعجاب انگیز توکل بر خدا
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو، روایتی خواندنی از آثار توکل به خدا را نقل کرده اند، که در ادامه می خوانید.
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت
اصفهان-ایرنا- سعید محقق بازیگر پیشکسوت و کهنه کار تئاتر و سینمای اصفهان پس از گذراندن یک دوره بیماری طولانی روز گذشته درگذشت.
سناریوهای غیبت چهار هفته‌ای بن سلمان
بن سلمان ولیعهد سعودی کجاست؟ چرا در چهار هفته گذشته از وی خبر نبوده و هیچ دیداری نداشته است؟ چرا وی در دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه جدید آمریکا در عربستان حاضر نبود و عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان با وی دیدار کرد؟
پیام تسلیت مقامات برای درگذشت حجت الاسلام طباطبایی و علیزاده
تهران- ایرنا- مقام ها و شخصیت های سیاسی از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی، دبیر شورای نگهبان، وزیر امور خارجه و مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام های جداگانه ای ارتحال حجت الاسلام طباطبایی استاد اخلاق و محمدرضا علیزاده عضو شورای نگهبان را تسلیت گفتند.
جاده هراز ریزش نداشت
ساری - ایرنا - رییس اداره راه و شهرسازی بخش لاریجان شهرستان آمل هرگونه ریزش کوه و سنگ در جاده هراز را تکذیب کرد و گفت که خودروها در امنیت کامل در این جاده در حال تردد هستند .
پمپئو: حرفی از جنگ با ایران نزده‌ام- تمام 12 شرط را از راه‌های دیپلماتیک محقق می‌کنیم
نجفی: آژانس برای یازدهمین‌بار از زمان اجرای برجام پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد
خزانه‌داری آمریکا چند فرد و شرکت مرتبط با ایران را تحریم کرد
موگرینی: حفظ برجام، آزمونی برای اتحادیه اروپا است
سران کشورها آشکارا از برجام حمایت کردند-کمسیون مشترک جمعه تشکیل می‌شود- پرونده برجام مختومه است
توافق اروپا و آمریکا درباره برجام بسیار بعید است
پوتین و مکرون درباره برجام مذاکره می‌کنند
وزیر خارجه مراکش قصه دیگران را می‌خواند
دو حزب عمده کرد عراقی با سفیر ایران رایزنی کردند
چین و آلمان از برجام حمایت می کنند