ایران مقابل آمریکایی است که ابزارش نه دیپلماسی بلکه زور است

08:59 ۶۸ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 93 0
ایران مقابل آمریکایی است که ابزارش نه دیپلماسی بلکه زور است

یک تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان این‌که «از دست دادن هم پیمانان اروپایی آمریکا برای ترامپ کم اهمیت نیست»،‌ گفت:باید روی مفاهیمی چون « ایران» ، « تمامیت ارضی» ، «خصومت آمریکا» ، «استقلال» ، « منافع ملی» و تعدادی دیگر از مفاهیم به یک وحدت نظر نسبی رسید تا بتوان از آن یک صدایی را درخواست کرد.

ایسنا

محمد حسین ملائک در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پرهیز از برخورد افراطی و تفریطی در مساله برجام اظهار کرد:‌ به طور اصولی هیچکس با  برخورد افراط و تفریطی موافق نیست. در مورد برجام نیز همین اصل حاکم است. اول باید شرایط را تحلیل کرد. نقاط قوت  وضعف  مهاجم یعنی آمریکا در ایجاد چنین شرایطی چیست؟ اهداف وی، ابزارهای اجرای سیاست، هم‌پیمان‌های استوار و ناپایدار، محدودیت‌های بین‌المللی و این‌که تا کجا  قدرت مانور دارد و تا چه زمانی می‌تواند مواضع خود را دنبال کند باید بررسی شود. از سوی دیگر باید دید طرف خودی در چه وضعیتی قرار دارد؟ در مقابل سیاست‌های « دشمن»  چه ابزار ذاتی و ملی دارد؟  از چه کمک بین‌المللی می‌تواند استفاده کند؟
وی همچنین بیان کرد: جناحی در آمریکا که با اعلام محور شرارت حمله به عراق را سازمان دادند  در حال حاضر سیاست‌های تهاجمی به ایران و کره شمالی را در نوستالژی پیروزی آن تئوری دنبال می‌کنند؛ بنابراین طرف مقابل برای نتیجه‌گیری آمده است «تغییر حکومتی»  که در عراق با جنگ به دست آورد را در ایران با چماق تحریم و .. دنبال می‌کند. به قول آقای ترامپ در سخنرانی خروج از برجام، او هم ظرفیت دارد و هم می‌خواهد و هم می‌تواند ایران را وادار به مذاکره با شرایط جدید کند.
وی با بیان این‌که «مسأله زمان در این فرایند برای هردو طرف اهمیت جدی دارد»، گفت: آمریکای ترامپ  برای دستیابی به پیروزی در فرایند تا دوسال وارد این رویکرد جدید شده است.از طرف دیگر از دست دادن هم پیمانان اروپایی آمریکا نیز برایش کم اهمیت نیست اگرچه سعی دارد آن را کم ارزش جلوه دهد. کوتاه سخن آن‌که در شرایط نابرابر کنونی صرف نظر از این‌که باید خود را برای یک وضعیت جدید که  سخت هم خواهد بود آماده کرد، توجه به این نکته ضروری است نباید شرایطی درست کرد که اروپا به آمریکا نزدیک شود. باید روی انتخابات آمریکا حساب مختصری باز کرد اگرچه مشکل عمومی ایران و آمریکا اساسی است.
سفیر پیشین ایران در چین  درباره این‌که  پرهیز از ایجاد تنش و وجود وحدت و همدلی و یکصدایی در شرایط موجود تا چه اندازه ضرورت دارد؟، اظهار کرد: موارد مورد نظر در رسالت انبیاء  و آموزش آن بزرگواران هم آمده است. اما  در واقعیت‌های سیاسی  وقتی جامعه به این نکات  توجه و رجوع می‌کند که  پیش زمینه ذهنی و تاریخی قابل قبولی نیز از آن داشته باشد. به هرحال هم اکنون «ایران»  رو در روی  «آمریکا» قرار گرفته که ابزار اصلی‌اش به‌کارگیری زور  و نه دیپلماسی و مذاکره  است .
وی تاکید کرد:‌ تنش نتیجه اختلاف روی تعاریف و منافع است. باید روی مفاهیمی چون « ایران» ، « تمامیت ارضی» ، «خصومت آمریکا» ، «استقلال» ، « منافع ملی» و تعدادی دیگر از مفاهیم به یک وحدت نظر نسبی رسید  تا بتوان از آن یک صدایی را درخواست کرد.
وی درباره ضرورت تلطیف فضا و جلوگیری از ناامیدی مردم نیز اظهار کرد: در سیاست حرف‌های رمانتیک خیلی جا ندارد. مردم باید به‌طور اصولی از همه مسائل مطلع شوند، آن‌ها باید بدانند چه وظایفی را و به چه دلیل و با چه نتیجه‌ای باید به عهده بگیرند. این‌که برای تلطیف فضا و جلوگیری از ناامیدی مردم  مثلا گفته شود  هیچ قرار داد مهمی با فلان کشور لغو نخواهد شد و در عمل عکس آن اتفاق بیافتد چه حسنی دارد، جز بی اعتباری مسئولین و عملکرد بی‌نتیجه‌ . هم اکنون اطلاعات به طور گسترده از طرق مختلف در اختیار مردم قرار می‌گیرد. مسئولان باید این اطلاعات را با قرائت خود که البته باحساب و کتاب هم باشد به مردم منتقل کنند.
این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی همچنین درباره ضرورت پرهیز از سوءاستفاده از این شرایط برای نقد غیر منصفانه از دولت اظهار کرد: نقد  نقد است. منصفانه و غیر منصفانه ندارد. بکار گیری دروغ غیرمنصفانه است، علی الاصول دولت در مقابل این شرایط مسئول است  باید هم اطلاعات درست در اختیار مردم قرار می‌داد. مسئولین دولتی مدعی هستند که که بیش از دوازده طرح وبرنامه برای شرایط مختلف پیش بینی کرده‌اند. اگر چنین است حتما خروج آمریکا از برجام  محتمل‌ترین آن‌ها می‌بایست باشد  و دولت برای این شرایط مهیا می‌بود.
وی معتقد است: دولت باید پیش‌بینی نوسانات ارزی را می‌کرد و برای بحران‌های سیاسی جامعه به ‌شکل  اعتراضات دی ماه باید راه حل‌هایی را آماده می‌کرد. اگر فرض را بر ادغام در جامعه جهانی گذاشته و خود را بر بستری آماده فرض کرده بودیم حتما  تحلیل نادرستی را راهنمای خود کرده‌ایم. در هر صورت بد نیست به خاطر بیاوریم  دوسال پیش در خلال رفراندوم  موسوم به «برگزیت»، آقای دیوید کامرون که  رفراندوم را با  فرض و پیش‌بینی رأی نیاوردن برگزار کرد وقتی با  نتیجه عکس آن روبرو شد خودش استعفا داد و رفت. این رفتار  از یک مسئول در درک سیاسی جامعه ایران اصلا عجیب و خارق‌العاده است، اما درست همین است. در هر حال دولت همواره باید نماینده طرز تفکر اکثریت  جامعه باشد. 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

بانوان اصفهان در مسابقات دو صحرانوردی اول شدند
بجنورد- ایرنا- بانوان اصفهان در مسابقات دو صحرانوردی بانوان کارگر کشور که روز جمعه به میزبانی بجنورد مرکز استان خراسان شمالی برگزار شد، در جایگاه نخست قرار گرفتند.
حمله با چاقو در آلمان 14 زخمی برجای گذاشت
تهران - ایرنا - فردی مسلح به چاقو با حمله به مسافران اتوبوسی در آلمان دست کم 14 نفر را زخمی و راهی بیمارستان کرد.
سفیر یونان در روسیه احضار شد
مسکو - ایرنا - روسیه در اعتراض به آنچه اظهارات ضد روسی مقامات یونانی عنوان شده است، سفیر این کشور در مسکو را احضار کرد.
تشنج انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا
لندن – ایرنا - نخست‌وزیر انگلیس روز جمعه در اظهاراتی تند از موضع اتحادیه اروپا درباره آینده مرزی ایرلندشمالی در دوره پسا برگزیت انتقاد و تصریح کرد که با حاکمیت قوانین تجاری اروپایی در این منطقه مخالف است؛ با این حال اروپا می گوید که لندن راهبرد عملی ندارد.
850 نظامی سودان در تجاوز به یمن کشته شدند
الجزیره - ایرنا - تارنمای «العربی الجدید» در گزارشی در خصوص مشارکت مزدوران سودانی در تجاوز به یمن نوشت، شمار دقیق نیروهای نظامی سودان در جنگ مشخص نیست، اما بر اساس آمارهای موجود، بیش از 850 افسر و سرباز سودانی تاکنون در این جنگ کشته شده اند.
حریق در یک واحد صنعتی «خمین» دو کشته و یک مصدوم برجا گذاشت
آتش‌سوزی در یکی از واحدهای صنعتی شهرک صنعتی خمین دو کشته و یک مصدوم برجا گذاشت.
ارتش سوریه مناطقی را در قنیطره و درعا آزاد کرد
دمشق- ایرنا- ارتش سوریه در ادامه پیشروی های خود بر 21 شهرک و روستا در استان های قنیطره و درعا مسلط شد.
رد شایعه شیوع وبا در «نوشهر»
مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر گفت: بر اساس آزمایش‌های انجام شده، شایعه مسمومیت در نوشهر ناشی از وبا رد شد.
سه فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسیدند
تهران - ایرنا - سه فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست در نوار غزه به شهادت رسیدند و شماری نیز زخمی شدند.
گام‌ نخست برای شناسایی خانه‌های خالی برداشته شد
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: روز چهارشنبه معمار سامانه جامع املاک و مستغلات که یکی از کارکردهای آن شناسایی خانه‌های خالی است انتخاب شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ارزیابی 8 ماه اجرای طرح اشتغال روستایی؛ نه وامی دادند نه شغلی ایجاد شد
مرکز پژوهش‌های مجلس با ارائه گزارشی از اجرای طرح اشتغالزایی روستایی اعلام کرد به رغم گذشت ۸ ماه از ابلاغ آئین نامه، عملکرد مشخصی از اشتغالزایی یا حتی اعطای تسهیلات به این منظور دیده نمی شود.
خواراکی‌هایی که صبح بمب انرژی شما هستند
انواع مختلفی از دانه‌های خوراکی وجود دارند که می‌توانند با خستگی صبحگاهی مقابله کنند. این مواد غذایی کالری کمی دارند و سرشار از مواد مغذی هستند که به حفظ و تقویت سلامت بدن کمک می‌کنند.
حادثه آتش سوزی خمین 2 فوتی و یک مصدوم داشت
اراک - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: حادثه انفجار و آتش سوزی واحد صنعتی خمین، 2 فوتی و یک مصدوم داشت.
انفجار در خمین یک مصدوم بر جا گذاشت
خمین - ایرنا - فرماندار خمین گفت: انفجار در یک واحد صنعتی این شهرستان، یک مصدوم بر جا گذاشت.
شهیدی که در مرقد امام حسین (ع) جواز شهادت گرفت
بجنورد - ایرنا - مرتضی زرهرن شهید مدافع حرم شیروان که قبل از اعزام به سوریه به زیارت امام حسین (ع) و عتبات عالیات مشرف شد و مجوز شهادتش را برای دفاع از حرم آل الله از سرور و سالار شهیدان گرفت.
ظریف: دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم
هیئت آمریکایی برای گفت‌وگو در مورد تحریم‌های ایران به ترکیه سفر می‌کند
روسیه توان لازم برای مقابله با ایران را ندارد
پوتین، آمریکا را ناقض برجام می‌داند
آمریکا با سلاح‌هایش حتی به شهروندان خود امنیت نداده است
ادعای صهیونیست‌ها در سرقت اسناد محرمانه ایران رد شد
امیدواری نسبت به تغییر رویکرد آمریکا در قبال پیگیری سیاست‌های یکجانبه
در نشست «هلسینکی» پوتین و ترامپ، هر کدام به دنبال چه اهدافی بودند؟
وزارت خارجه: ادعای دوتابعیتی بودن سفیر ایران در فنلاند کذب است
رایزنی دبیرکل جدید سازمان D8 با ظریف