برگزاری جشنی برای هویت بخشی به اعضا خانه سینما

22:28 ۱۸۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 407 0

امیر اثباتی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان انجمن طراحان فنی با اشاره به وضعیت نامناسب برخی از هنرمندان این عرصه و همچنین وصیت یکی از این هنرمندان گفت: وظایف زیادی بر دوش صنف خانه سینما است مثل مساله عضویت در وزارت کار، نطام دستمزدی، امنیت شغلی، بیمه ازکار افتادگی، ارتقا آموزش و تجهیزات زیرساختی که هیج‌کدام شرایط مطلوبی را ندارند. امیدوارم این وصیت غمگینانه سامی تحصینی با کمک همه تحقق پیدا کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، نخستین مراسم تجلیل از پیشکسوتان انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه سینمای ایران عصر ۲۲ اردیبهشت‌ماه با تجلیل از 18 پیشکسوت این حوزه در تالار زنده‌یاد سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد.
در ابتدای این‌ مراسم که با حدود یک ساعت تاخیر آغاز شد، کامران ملکی که اجرای آن را برعهده داشت، بیان کرد که در این انجمن تلاش داشتند تا این جشن در سال ۹۶ انجام شود که به خاطر تعدد مراسم‌ها در سال گذشته به اردیبهشت امسال منتقل شد.
در ادامه سارا قراچه‌داغی رییس انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه سینمای ایران با تاکید بر اینکه "سال‌ها است ما درصدد برگزاری چنین جشنی هستیم"، گفت: امسال با کمک خانه سینما و همت شورای مرکزی این جشن برگزار شد. این انجمن ۱۲ عنوان شغلی را در خود جای داده است و همکاران ما در سینما، تلویزیون و تئاتر فعالیت دارند و از ابتدا تا پایان یک پروژه همراه گروه هستند اما از این هنرمندان آنگونه که شایسته‌شان است تقدیر نمی‌شود. بنابراین باید از آنها قدردانی می‌کردیم. البته در این سال‌ها از چند نفر از اعضای این انجمن هم تقدیر شده است به عنوان مثال در زمان مدیرعاملی یدالله صمدی در جشن صدمین سال سینما از حسین میر کیانی که از بنیان‌گذاران این انجمن تقدیر شد و سپس  در دوران مدیرعاملی رضا میرکریمی از استاد کاظم فریبزری در جشن خانه سینما تقدیر شد و امروز هم از ۱۸ نفر از این هنرمندان تقدیر خواهد شد.
سپس پروین صفری رئیس انجمن طراحان فیلمِ خانه سینما با حضور در جایگاه بیان کرد: برگزاری این جشن کار با ارزشی بود زیرا که آنان بخش ارزشمندی از تاریخ سینمای ایران هستند. این افراد شبانه‌روز در پروژه‌ها زحمت می‌کشند اما کمتر دیده می‌شوند. این دوستان طراحی‌های ما را عینیت می‌بخشند و امکان واقعی شدن پیدا می‌کنند. من سابقه همکاری با مرحون استاد کاظم فریبرزی را داشتم و شاهد دلسوزی و فعالیت شبانه‌روزی او بودم که چگونه با ظرافت کارهایش را انجام می‌داد.
در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما با حضور در جایگاه بیان کرد: من برخلاف بقیه از کسی تشکر نمی‌کنم و عادت ندارم با لفظ خانم یا آقا صحبت کنم زیرا احساس می‌کنم نسبت‌های ما و روابط ما مبتنی بر همین اسامی کوچک است. سینما نام خانوادگی ماست و این تفکیک‌های ما نه بر حِرف ما است و نه نام خانوادگی‌. ما معمولا در جمع‌هایمان دوستانمان را با قید مرحوم یاد نمیکنیم و همچنان می‌گوییم
"اوس کاظم"... آنچه اهمیت دارد این است که سینمای ایران با همه فراز و نشیب ان با شرایط ویژه‌ای مواجه شده که به دلیل رشد فضای حرفه‌ای گری است. اما شاید بگویید ما مثل گذشته آن را نمی‌بینیم، شرایط امروز با ۲۰ سال پیش متفاوت است. آنچه خانه سینما باید با حضور هر کسی در مدیریت انجام دهد، هویت بخشی به اعضا است.
او ادامه داد: درست است که نطفه اصلی فیلم با کارگردان و تیهه کننده و فیلمنامه بسته می‌شود اما آنها به تنهایب کافی نیستند و همه در کنار هم هستند که کار انجام می‌شود و همه به محصول نهایی متعهد هستند. ما در درون خودمان باید اهمیت حرف خودمان را بها بدهیم. برنامه امروز بخشی از سیاست هویت بخشی یا روشن کردن هویت حِرف است و امیدوارم اینها روشن شود و همه با هم همکاری و مشورت کنند. خوشحالم که ۱۸ونفر از برجسته‌ترین بچه‌های سینما در این فهرست هستند. اینها با وجود انکه پیشکسوتان سینمای ما هستند اما بچه‌های سینما به حساب می‌آیند، بنابراین باید دست آنها را بوسید برای تمام زحماتی که برای ایران سینما کشیده‌اند.
در ادامه مراسم در چهار گروه از هنرمندان پیشکسوت این حوزه  تقدیر با اهدا لوح تقدیر و تندیس تجلیل شد.
با حضور ایرج رامین‌فر، مجید لیلاجی، بهرام بدخشانی، حسن آقا کریمی، عباس بلوندی از صالح پناهی، علی‌اصغر ریسه، اصغر رحمانی، احمد رجبی و علی فداکار تقدیر شد.
برادرزاده صالح پناهی به جای او روی صحنه آمد و گفت: روز گذشته اتفاقی برای این هنرمند به وجود آمد و نتوانستند امروز حضور داشته باشند، شاید اگر خودشان بودند این چند جمله را هم‌نمی‌گفتند. او فقط چهار تا اسم برد که از آنها تشکر کرد، آقای رامین فر، امیر اثباتی، مجید میرفخرایی و محسن شاه‌ابراهیمی.
ایرج رامین‌فر ـ طراح صحنه و دکور ـ نیز در سخنانی بیان کرد: بسیار خوشحالم در این جشن بسیار باشکوه حضور دارم چون آدم را به گذشته می‌برد.‌ من با بعضی‌هایشان کار کرده‌ام و این شور و اشتیاق گذشته را یاد من آورد. این مراسم تاکید می‌کند که گذشته‌ها از یاد نرود و مرور شود. تعدادی کم کار شده‌اند که به روندی که سینما در پیش گرفته مربوط می‌شود و البته نمی‌گویم بد است. آرزویم این است که با تک تک این آدم‌هایی که اینجا هستند کار کنم حتی در همین زمانه.
در ادامه با حضور امیر اثباتی، محسن شاه ابراهیمی، پرویز آبنار و مصطفی احمدی از نصرالله پورعلی‌اکبر، الله‌وردی عبداللهی، اسماعیل موسوی‌نژاد و حسینعلی شریف تجلیل شد.
امیر اثباتی ـ طراح صحنه و دکور ـ با تاکید بر اینکه "امشب حضور در بین این دوستان برایم خاطره‌انگیز بود" اظهار کرد: امشب دوستانی را بعد از سالیان سال دیدم. بعضی‌ها را به جا نمی‌آوردیم به خاطر سال‌ها فاصله‌ای که ایجاد شده است. کاش این مجلس که باید هم انجام شود، تعداد کمتری از افراد تقدیر و بزرگداشت برگزار می‌شدند زیرا امشب، شب آنها است. باید فرصتی باشد برای این دوستان که ما باید پای صحبت‌هایشان بنشینیم و حاصل تجربه سالیانشان را با جوانترها در میان بگذارند.
او با اشاره به اینکه "من نمی‌خواهم فضای این برنامه را تلخ کنم"، گفت: وقتی قرار شد که در این مراسم شرکت کنم یاد عزیزانی که جایشان خالی است افتادم. مثل "اوس کاظم" که اخیرا فوت کردند تا حسین میرکیانی که بسیار از او آموخته‌ام. "اوس صالح" که امشب تشریف ندارند را اولین بار در  فیلم "طلسم" دیدم. ما یک همکار دیگری هم در این کار داشتیم، سامی تحصنی در آن کار باعث شد عمو صالح برای کمک بیاید موندگار شوند و سینمای ایران از حضور او استفاده کند. در سال ۶۷ متاسفانه با درگذشت سامی تحصنی روبرو شدیم و مطلبی را در مجله فیلم نوشتم و مدتی قبل‌تر از آن او در مصاحبه‌ای گفته بود که روزهاست که منتظر کاری هستم. من خواسته‌ی آدم‌هایی مثل خودم را میخواهم مطرح کنم و آن هم ایجاد تشکیلاتی است که بشود در آن بیمه شویم و آدم‌های دیگر اینطور مثل من در هلاکت دست و پا نزند.
اثباتی در ادامه بیان کرد: وظایف زیادی بر دوش صنف خانه سینما است. ماموریت‌های زیادی وجود دارد مثل مساله عضویت ما در وزارت کار، نطام دستمزدی، امنیت شغلی، بیمه و بیمه ازکار افتادگی، ارتقا آموزش و تجهیزات زیرساختی که باید داشته باشیم و دولت مطلقا به فکر آن نیست و مساله شهرک‌هایی که باید باشد که هیج‌کدام شرایط مطلوبی را ندارند. امیدوارم این وصیت غمگینانه سامی تحصینی با کمک دوستان تحقق پیدا کند.
بعد از پخش کلیپی از درگذشتگان این حوزه با حضور ملک‌جهان خزایی، مشکین مهرگان، جهانگیر الماسی، آتوسا قلم‌فرسایی و مهرداد لشگری از مرتضی خیرخواه، مهدی سندیانی، میرنظام‌الدین مدنی، معصومه زردوزخاص تبریزی و زینب رنجبر تقدیر شد.
ملک‌جهان خزایی ـ طراح صحنه و لباس سینمای و تئاتر ـ با بیان اینکه "این یکی ار بزرگترین افتخارات من است که در این مراسم حضور دارم"، گفت: من می‌توانم بگویم با خیلی از این هنرمندان ‌کار کرده‌ام و آنها را به سینما آورده‌ام. مثل اصغر ریسه و میرکیانی. تنها کسانی که از درجه خودشان بالاتر نمی‌روند دکورسازان هستند. معمولا دستیاران ما طراح می‌شوند و تنها کسانی که هیچ‌وقت از درجه‌ای که دارند بالاتر نمی‌روند دکورسازان هستند که اگر نباشند کارهای تاریخی ممکن نیست و خوشحالم که امشب آنها هم راضی هستند.
جهانگیر الماسی بازیگر سینما و تلویزیون نیز بیان کرد: من افتخار داشتم که با این عزیزان کار کرده‌ام. سهم این دوستان نباید در تاریخ ایران فراموش شود و برای اولین بار به گوشه‌هایی توجه می‌شود که تاکنون مغفول بوده‌اند.
همچنین در پایان با حضور رضا کیانیان، پروین صفری، داود امیری، سارا قراچه داغی، منوچهر شاهسواری از جمشید اطلی‌خانی، هاشم سرهنگی، جلیل امینی‌زاده، احمد قرایلو تقدیر شد.
رضا کیانیان در سخنان کوتاهی اظهار کرد: خوشحالم که با این عزیزان همکار بودم. من به عنوان بازیگر به اینها تکیه دارم و دروازه ورود بازیگر لباس و گریم و صحنه‌آرایی اوست در نتیجه من از همه ممنونم که کمک کردید من بازی کنم.
جمشید اطلی خانی نیز بعد از دریافت هدایا خود خطاب یه منوچهر شاهسواری بیان کرد: آقا منوچهر اینقدر جلسه نگذارید، ۵ دقیقه هم به ما وقت بدهید. من از راه دور می‌آم و ۲۰ سال است که نابینا هستم.
فکر می‌کنم شما در جریان باشید و فکس آن هم موجود است. قراری بگزارید تا شما را ببینم و عرض ادب کنم.
در پایان مراسم هم جایزه ویژه‌ای به سارا قراچه‌داغی برای تعهد، پیگیری، مسئولیت‌پذیری و وسواسی که برای مدیریت این انجمن داشته، اهدا شد که باعث تعجب و غافلگیری او نیز شد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
مدیریت ورزشگاه آزادی تغییر می‌کند؟
پس از گذشت 4 ماه از سرپرستی فرهاد نیکوخصال در ورزشگاه آزادی شنیده‌ها حاکی است که دوباره مدیریت این ورزشگاه دستخوش تغییرات خواهد شد و بزودی مدیریت جدید آزادی از سوی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی معرفی خواهد شد.
بحث در مورد المپیک ۲۰۲۰ در اولین جلسه ستاد عالی بازی‌ها
ستاد عالی بازی‌ها در اولین جلسه خود در مورد حضور در المپیک ۲۰۲۰ بحث خواهد کرد.
تکلیف اعضای هیات اجرایی بازنشسته کمیته ملی المپیک چیست؟
ادامه فعالیت روسای فدراسیون های بازنشسته در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک باید در مجمع کمیته ملی المپیک تایید شود.
فدراسیون‌های بلاتکلیف مشمول بازنشستگی، بودجه نمی‌گیرند
کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش تصمیم گرفته اند با روسای فدراسیون هایی که بازنشسته اند و نرفته اند مکاتبه نکنند و بودجه هم ندهند.
رحیمی در کمیته ملی المپیک مشاور شد
برای علیرضا رحیمی حکم مشاوره کمیته ملی المپیک صادر شد.
تاج الدین و نوربخش مظهر خدمت به کارگران بودند
اصفهان- ایرنا- وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاج الدین و نوربخش مظهر صداقت و خدمت شایسته به خلق خدا به ویژه کارگران بودند.
جلسه صالحی امیری با نوبخت در مورد بودجه سال ۹۸
رییس کمیته ملی المپیک با نوبخت در مورد بودجه کمیته ملی المپیک در سال ۹۸ جلسه خواهد داشت.
مهلت اخذ معاینه فنی خودروهای پایتخت تا 3 آذر تمدید شد
تهران-ایرنا- رئیس پلیس تهران بزرگ اعلام کرد: مهلت اخذ معاینه فنی خودروها در پایتخت تا سوم آذرماه امسال تمدید شده است و تا این تاریخ خودروها جریمه نخواهند شد.
تجمع حوزویان قم در حمایت از مردم مظلوم یمن برگزار شد
قم - ایرنا - تجمع حوزویان در حمایت مردم مظلوم یمن، روز یکشنبه با حضور طلاب، فضلا، استادان و شخصیت های برجسته حوزوی در مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زشت‌ترین خودرو‌هایی که تا به‌حال ساخته شده
چشم‌های ما همیشه جذب زیبایی‌ها می‌شوند، اما همه ما ناچاریم زشتی‌های این دنیا را هم ببینیم، چنین موضوعی در دنیای اتومبیل‌ها هم صادق است.
شیراز؛ میزبان بزرگترین رویداد سوارکاری جهان
‌رئیس هیئت سوارکاری فارس اعلام کرد که یکم تا چهارم آذرماه بزرگترین رویداد سوارکاری و هنرهای رزمی سواره جهان به میزبانی این استان و شهر شیراز برگزار می‌شود.
عملیات گودبرداری در باغ اراج متوقف شد
فخاری از توقف عملیات گودبرداری در باغ اراج خبر داد.
ابطحی: ضاربان نوازندگان رشت متحجر هستند
محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی و رییس دفتر محمد خاتمی با انتقاد از نحوه برخورد با 3 نوجوان نوازنده در رشت این کار را توهین به ایرانیت و نماد تحجر خواند.
اگر می خواهید مشخصات ظاهری امام زمان(عج) را بدانید؛ بخوانید
پاسخ امام رضا(ع) به اباصلت هروی درباره نشانه های امام زمان(عج) در هنگام ظهور را در اینجا بخوانید.
مسئولیت اشتباهات برنامه ام را می پذیرم
تماشاگر آذربایجانی به راحتی با فیلم ایرانی ارتباط برقرار می کند
کودکان را از حق دیدن تئاتر محروم نکنید
اصغر فرهادی کارگاه آموزش فیلمنامه‌نویسی برگزار می‌کند
از اتاق تاریک تا کودک خاموش
سی امین جشنواره تئاتر اصفهان آغاز شد
معرفی داوران فیلم‌های سینمایی مسابقه بین‌الملل جشنواره مقاومت
مرور جشنواره مستند «تسالونیکی» یونان در سینماحقیقت
افتتاح یک پردیس سینمایی همزمان با جشنواره فیلم فجر
رقابت 12 فیلم سینمایی در بخش بین‌الملل جشنواره مقاومت