برگزاری جشنی برای هویت بخشی به اعضا خانه سینما

22:28 ۱۳ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 191 0

امیر اثباتی در مراسم تجلیل از پیشکسوتان انجمن طراحان فنی با اشاره به وضعیت نامناسب برخی از هنرمندان این عرصه و همچنین وصیت یکی از این هنرمندان گفت: وظایف زیادی بر دوش صنف خانه سینما است مثل مساله عضویت در وزارت کار، نطام دستمزدی، امنیت شغلی، بیمه ازکار افتادگی، ارتقا آموزش و تجهیزات زیرساختی که هیج‌کدام شرایط مطلوبی را ندارند. امیدوارم این وصیت غمگینانه سامی تحصینی با کمک همه تحقق پیدا کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، نخستین مراسم تجلیل از پیشکسوتان انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه سینمای ایران عصر ۲۲ اردیبهشت‌ماه با تجلیل از 18 پیشکسوت این حوزه در تالار زنده‌یاد سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد.
در ابتدای این‌ مراسم که با حدود یک ساعت تاخیر آغاز شد، کامران ملکی که اجرای آن را برعهده داشت، بیان کرد که در این انجمن تلاش داشتند تا این جشن در سال ۹۶ انجام شود که به خاطر تعدد مراسم‌ها در سال گذشته به اردیبهشت امسال منتقل شد.
در ادامه سارا قراچه‌داغی رییس انجمن طراحان فنی و مجریان صحنه سینمای ایران با تاکید بر اینکه "سال‌ها است ما درصدد برگزاری چنین جشنی هستیم"، گفت: امسال با کمک خانه سینما و همت شورای مرکزی این جشن برگزار شد. این انجمن ۱۲ عنوان شغلی را در خود جای داده است و همکاران ما در سینما، تلویزیون و تئاتر فعالیت دارند و از ابتدا تا پایان یک پروژه همراه گروه هستند اما از این هنرمندان آنگونه که شایسته‌شان است تقدیر نمی‌شود. بنابراین باید از آنها قدردانی می‌کردیم. البته در این سال‌ها از چند نفر از اعضای این انجمن هم تقدیر شده است به عنوان مثال در زمان مدیرعاملی یدالله صمدی در جشن صدمین سال سینما از حسین میر کیانی که از بنیان‌گذاران این انجمن تقدیر شد و سپس  در دوران مدیرعاملی رضا میرکریمی از استاد کاظم فریبزری در جشن خانه سینما تقدیر شد و امروز هم از ۱۸ نفر از این هنرمندان تقدیر خواهد شد.
سپس پروین صفری رئیس انجمن طراحان فیلمِ خانه سینما با حضور در جایگاه بیان کرد: برگزاری این جشن کار با ارزشی بود زیرا که آنان بخش ارزشمندی از تاریخ سینمای ایران هستند. این افراد شبانه‌روز در پروژه‌ها زحمت می‌کشند اما کمتر دیده می‌شوند. این دوستان طراحی‌های ما را عینیت می‌بخشند و امکان واقعی شدن پیدا می‌کنند. من سابقه همکاری با مرحون استاد کاظم فریبرزی را داشتم و شاهد دلسوزی و فعالیت شبانه‌روزی او بودم که چگونه با ظرافت کارهایش را انجام می‌داد.
در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما با حضور در جایگاه بیان کرد: من برخلاف بقیه از کسی تشکر نمی‌کنم و عادت ندارم با لفظ خانم یا آقا صحبت کنم زیرا احساس می‌کنم نسبت‌های ما و روابط ما مبتنی بر همین اسامی کوچک است. سینما نام خانوادگی ماست و این تفکیک‌های ما نه بر حِرف ما است و نه نام خانوادگی‌. ما معمولا در جمع‌هایمان دوستانمان را با قید مرحوم یاد نمیکنیم و همچنان می‌گوییم
"اوس کاظم"... آنچه اهمیت دارد این است که سینمای ایران با همه فراز و نشیب ان با شرایط ویژه‌ای مواجه شده که به دلیل رشد فضای حرفه‌ای گری است. اما شاید بگویید ما مثل گذشته آن را نمی‌بینیم، شرایط امروز با ۲۰ سال پیش متفاوت است. آنچه خانه سینما باید با حضور هر کسی در مدیریت انجام دهد، هویت بخشی به اعضا است.
او ادامه داد: درست است که نطفه اصلی فیلم با کارگردان و تیهه کننده و فیلمنامه بسته می‌شود اما آنها به تنهایب کافی نیستند و همه در کنار هم هستند که کار انجام می‌شود و همه به محصول نهایی متعهد هستند. ما در درون خودمان باید اهمیت حرف خودمان را بها بدهیم. برنامه امروز بخشی از سیاست هویت بخشی یا روشن کردن هویت حِرف است و امیدوارم اینها روشن شود و همه با هم همکاری و مشورت کنند. خوشحالم که ۱۸ونفر از برجسته‌ترین بچه‌های سینما در این فهرست هستند. اینها با وجود انکه پیشکسوتان سینمای ما هستند اما بچه‌های سینما به حساب می‌آیند، بنابراین باید دست آنها را بوسید برای تمام زحماتی که برای ایران سینما کشیده‌اند.
در ادامه مراسم در چهار گروه از هنرمندان پیشکسوت این حوزه  تقدیر با اهدا لوح تقدیر و تندیس تجلیل شد.
با حضور ایرج رامین‌فر، مجید لیلاجی، بهرام بدخشانی، حسن آقا کریمی، عباس بلوندی از صالح پناهی، علی‌اصغر ریسه، اصغر رحمانی، احمد رجبی و علی فداکار تقدیر شد.
برادرزاده صالح پناهی به جای او روی صحنه آمد و گفت: روز گذشته اتفاقی برای این هنرمند به وجود آمد و نتوانستند امروز حضور داشته باشند، شاید اگر خودشان بودند این چند جمله را هم‌نمی‌گفتند. او فقط چهار تا اسم برد که از آنها تشکر کرد، آقای رامین فر، امیر اثباتی، مجید میرفخرایی و محسن شاه‌ابراهیمی.
ایرج رامین‌فر ـ طراح صحنه و دکور ـ نیز در سخنانی بیان کرد: بسیار خوشحالم در این جشن بسیار باشکوه حضور دارم چون آدم را به گذشته می‌برد.‌ من با بعضی‌هایشان کار کرده‌ام و این شور و اشتیاق گذشته را یاد من آورد. این مراسم تاکید می‌کند که گذشته‌ها از یاد نرود و مرور شود. تعدادی کم کار شده‌اند که به روندی که سینما در پیش گرفته مربوط می‌شود و البته نمی‌گویم بد است. آرزویم این است که با تک تک این آدم‌هایی که اینجا هستند کار کنم حتی در همین زمانه.
در ادامه با حضور امیر اثباتی، محسن شاه ابراهیمی، پرویز آبنار و مصطفی احمدی از نصرالله پورعلی‌اکبر، الله‌وردی عبداللهی، اسماعیل موسوی‌نژاد و حسینعلی شریف تجلیل شد.
امیر اثباتی ـ طراح صحنه و دکور ـ با تاکید بر اینکه "امشب حضور در بین این دوستان برایم خاطره‌انگیز بود" اظهار کرد: امشب دوستانی را بعد از سالیان سال دیدم. بعضی‌ها را به جا نمی‌آوردیم به خاطر سال‌ها فاصله‌ای که ایجاد شده است. کاش این مجلس که باید هم انجام شود، تعداد کمتری از افراد تقدیر و بزرگداشت برگزار می‌شدند زیرا امشب، شب آنها است. باید فرصتی باشد برای این دوستان که ما باید پای صحبت‌هایشان بنشینیم و حاصل تجربه سالیانشان را با جوانترها در میان بگذارند.
او با اشاره به اینکه "من نمی‌خواهم فضای این برنامه را تلخ کنم"، گفت: وقتی قرار شد که در این مراسم شرکت کنم یاد عزیزانی که جایشان خالی است افتادم. مثل "اوس کاظم" که اخیرا فوت کردند تا حسین میرکیانی که بسیار از او آموخته‌ام. "اوس صالح" که امشب تشریف ندارند را اولین بار در  فیلم "طلسم" دیدم. ما یک همکار دیگری هم در این کار داشتیم، سامی تحصنی در آن کار باعث شد عمو صالح برای کمک بیاید موندگار شوند و سینمای ایران از حضور او استفاده کند. در سال ۶۷ متاسفانه با درگذشت سامی تحصنی روبرو شدیم و مطلبی را در مجله فیلم نوشتم و مدتی قبل‌تر از آن او در مصاحبه‌ای گفته بود که روزهاست که منتظر کاری هستم. من خواسته‌ی آدم‌هایی مثل خودم را میخواهم مطرح کنم و آن هم ایجاد تشکیلاتی است که بشود در آن بیمه شویم و آدم‌های دیگر اینطور مثل من در هلاکت دست و پا نزند.
اثباتی در ادامه بیان کرد: وظایف زیادی بر دوش صنف خانه سینما است. ماموریت‌های زیادی وجود دارد مثل مساله عضویت ما در وزارت کار، نطام دستمزدی، امنیت شغلی، بیمه و بیمه ازکار افتادگی، ارتقا آموزش و تجهیزات زیرساختی که باید داشته باشیم و دولت مطلقا به فکر آن نیست و مساله شهرک‌هایی که باید باشد که هیج‌کدام شرایط مطلوبی را ندارند. امیدوارم این وصیت غمگینانه سامی تحصینی با کمک دوستان تحقق پیدا کند.
بعد از پخش کلیپی از درگذشتگان این حوزه با حضور ملک‌جهان خزایی، مشکین مهرگان، جهانگیر الماسی، آتوسا قلم‌فرسایی و مهرداد لشگری از مرتضی خیرخواه، مهدی سندیانی، میرنظام‌الدین مدنی، معصومه زردوزخاص تبریزی و زینب رنجبر تقدیر شد.
ملک‌جهان خزایی ـ طراح صحنه و لباس سینمای و تئاتر ـ با بیان اینکه "این یکی ار بزرگترین افتخارات من است که در این مراسم حضور دارم"، گفت: من می‌توانم بگویم با خیلی از این هنرمندان ‌کار کرده‌ام و آنها را به سینما آورده‌ام. مثل اصغر ریسه و میرکیانی. تنها کسانی که از درجه خودشان بالاتر نمی‌روند دکورسازان هستند. معمولا دستیاران ما طراح می‌شوند و تنها کسانی که هیچ‌وقت از درجه‌ای که دارند بالاتر نمی‌روند دکورسازان هستند که اگر نباشند کارهای تاریخی ممکن نیست و خوشحالم که امشب آنها هم راضی هستند.
جهانگیر الماسی بازیگر سینما و تلویزیون نیز بیان کرد: من افتخار داشتم که با این عزیزان کار کرده‌ام. سهم این دوستان نباید در تاریخ ایران فراموش شود و برای اولین بار به گوشه‌هایی توجه می‌شود که تاکنون مغفول بوده‌اند.
همچنین در پایان با حضور رضا کیانیان، پروین صفری، داود امیری، سارا قراچه داغی، منوچهر شاهسواری از جمشید اطلی‌خانی، هاشم سرهنگی، جلیل امینی‌زاده، احمد قرایلو تقدیر شد.
رضا کیانیان در سخنان کوتاهی اظهار کرد: خوشحالم که با این عزیزان همکار بودم. من به عنوان بازیگر به اینها تکیه دارم و دروازه ورود بازیگر لباس و گریم و صحنه‌آرایی اوست در نتیجه من از همه ممنونم که کمک کردید من بازی کنم.
جمشید اطلی خانی نیز بعد از دریافت هدایا خود خطاب یه منوچهر شاهسواری بیان کرد: آقا منوچهر اینقدر جلسه نگذارید، ۵ دقیقه هم به ما وقت بدهید. من از راه دور می‌آم و ۲۰ سال است که نابینا هستم.
فکر می‌کنم شما در جریان باشید و فکس آن هم موجود است. قراری بگزارید تا شما را ببینم و عرض ادب کنم.
در پایان مراسم هم جایزه ویژه‌ای به سارا قراچه‌داغی برای تعهد، پیگیری، مسئولیت‌پذیری و وسواسی که برای مدیریت این انجمن داشته، اهدا شد که باعث تعجب و غافلگیری او نیز شد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

کاروان ایران ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کرد
کاروان ایران در دومین دوره رقابت‌های جهانی جام شرکت‌ها و در دومین روز مسابقات، توانست ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کند.
همراه با بانوان خوزستانی فوتسال ایران، از قهرمانی تا دغدغه آینده
بانوان فوتسالیست ایرانی برای بار دیگر شایستگی‌های خود در آسیا را به رخ همگان کشیدند؛ قهرمانی که بازتاب بسیاری داشت و اعضای خوزستانی تیم‌ملی نیز در این موفقیت نقش داشتند؛ سه بانوی خوزستانی تیم‌ملی ایران با حضور در ایسنا از مسیر سخت رسیدن به قهرمانی امروز و دغدغه‌های آینده‌شان گفتند. آن‌ها همچنین افتخار می‌کنند که با داشتن حجاب ارزشمند اسلامی بر بام آسیا قرار گرفتند.
میرزاجانپور: می‌توانستیم فرانسه را شکست دهیم- چاره‌ای جز پیروزی بر ژاپن و استرالیا نداریم
دریافت‌کننده تیم ملی والیبال ایران گفت: امشب از آن فرصت‌هایی بود که می‌توانستیم حریف را شکست دهیم.
عدم برگزاری نشست خبری دیدار والیبال ایران - فرانسه
نشست خبری پایان بازی تیم‌های والیبال ایران و فرانسه در هفته اول لیگ‌ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ برگزار نشد.
غفور و انگاپت امتیازآورترین بازیکنان دیدار والیبال ایران با فرانسه
امیر غفور با کسب ۱۸ امتیاز عنوان امتیازآورترین بازیکن دیدار ایران و فرانسه را به همراه اروین‌ انگاپت کسب کرد.
والیبال ایران حریف فرانسه نشد- پیروزی تمام مدعیان در روز نخست
تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدارش در هفته اول لیگ ملت‌های والیبال، با نتیجه سه بر یک برابر فرانسه شکست خورد.
قهرمانی که به لطف مارادونا به دست آمد
ستاره آرژانتینی در جام جهانی ۱۹۸۶ در فینال برابر آلمان تاثیر گذار بود و با درخشش در این رقابت‌ها دومین قهرمانی آلبی سلسته را به ارمغان آورد.
فینال لیگ قهرمانان اروپا- دوئل زیبا با طعم توپ طلا
دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا از چند نظر جداب و دیدنی خواهد بود؛ نخست این که هر دو تیم لیورپول و رئال بازی هجومی و زیبا را در دستور کار خود قرار می‌دهند و دوم این که دوئل دو بازیکن برای رسیدن به توپ طلاست و سوم، اوج فوتبال باشگاهی در اروپا است.
زیدان: شانس رئال مادرید و لیورپول برای قهرمانی برابر است
سرمربی رئال مادرید معتقد است، تیمش شانس بیشتری نسبت به لیورپول برای قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ندارد.
ثوری: تا المپیک ۲۰۲۰ با احدی همکاری می‌کنیم
رئیس فدراسیون بوکس گفت: هیچ مشکلی بین فدراسیون و اکبر احدی وجود ندارد و به احتمال زیاد تا المپیک ۲۰۲۰ با هم همکاری می‌کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

درخواست میزبانی جام جهانی کشتی آزاد از سوی ایران
صبوریان مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی، پیرو تعاملات داخلی ورزش استان با مدیریت شهری "مشهد"، در جلسه ای حضوری با رسول خادم، آمادگی خود را برای میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال 2019 میلادی اعلام کرد.
ثوری: تا المپیک ۲۰۲۰ با احدی همکاری می‌کنیم
رئیس فدراسیون بوکس گفت: هیچ مشکلی بین فدراسیون و اکبر احدی وجود ندارد و به احتمال زیاد تا المپیک ۲۰۲۰ با هم همکاری می‌کنیم.
در رودربایستی گیر کردم!
نوازنده پیشکسوت دوتار خراسان درباره کنسرت موسیقی محلی خراسان که اخیرا برگزار شد، گفت: با درخواست مسؤول برگزاری، در رودربایستی گیر کردم و بعد از خواهش بسیار گفت برایم بلیت هواپیما می‌گیرد تا فقط برای سخنرانی در یکی از روزهای اجرای کنسرت حاضر شوم، من هم پذیرفتم.
یونان بازی دوستانه با ایران را لغو کرد
تیم ملی یونان از بازی دوستانه مقابل تیم ملی کشورمان انصراف داد.
کاروان ایران ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کرد
کاروان ایران در دومین دوره رقابت‌های جهانی جام شرکت‌ها و در دومین روز مسابقات، توانست ۵ مدال طلا و ۴ نقره کسب کند.
ˮباغ بررهˮ در آستانه نابودی +عکس
خبرهای ضد و نقیض از درگذشت ملک مطیعی منتشر شد
یک سال از 23 سال کندنِ ˮکنˮ
- خبرهایی از تئاتر -
دستگیری یک تهیه‌کننده معروف
«در وجه حامل» رونمایی شد
مهدی هاشمی و نازنین بیاتی در یک فیلم
«درساژ» به گرانادا و سیدنی می‌رود
نخستین اثر تولیدی خانه مستند فارس کلید خورد
انتقاد به عدم اطلاع رسانی یک طرح سینمایی