پیگیری تغییر روند «ثبت طلاق» - مذاکره برای بازگرداندن کودکان کار خارجی به کشور خود

13:35 ۱۶۳ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 322 0
پیگیری تغییر روند «ثبت طلاق» - مذاکره برای بازگرداندن کودکان کار خارجی به کشور خود

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد از کودکان استان تهران اتباع خارجی هستند، گفت: از میان دیگر کودکان کار باقی مانده (۴۰ درصد) ۶۰ درصد از آنان نیز متعلق به خارج از استان تهران هستند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در مراسم معارفه سرپرست بهزیستی استان تهران با بیان اینکه اگر کودکان کار و خیابانی بیش از سه بار پذیرش شوند به آن معناست که خانواده صلاحیت نگهداری‌اش را ندارد، افزود: در حال حاضر ۲۶ هزار کودک در مراکز شبه خانواده که عمدتا غیردولتی هستند نگهداری می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم مسئولیت نگهداری کودکان کار و خیابانی که خانواده‌شان صلاحیت نگهداری از آنان را ندارند به سازمان بهزیستی واگذار شود تا آنها نیز در کنار کودکان حاضر در مراکز شبه خانواده از آموزش و مراقبت بهره‌مند شوند.
وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه ۶۰ درصد از کودکان کار و خیابان اتباع بیگانه هستند مذاکراتی را با وزیر امور خارجه انجام داده‌ایم تا این کودکان به کشورشان باز گردانده شوند؛ چرا باید چهره کشور به دلیل این کودکان مخدوش شود؟ و ما تصور کنیم آنها بچه‌های ایران هستند؟.
رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه از میان ۳۶ هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد، ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر از آنان در تهران هستند، اظهار کرد: برای رسیدگی به این معتادان طرح «الگوی موردی» به معنی پیگیری جداگانه وضعیت هر کدام از آنها در دستور کار قرار دارد، همچنین موضوع شناسایی این معتادان بر اساس اسکن عنبیه آنها مطرح شده است.
وی با تاکید بر واگذاری ۹۳ درصدی تصدی سازمان بهزیستی به خارج از این سازمان و سازمان‌های مردم نهاد کشور اظهار کرد: این اقدام به دلیل همت و نیت خداپسندانه سازمان‌های مردم نهاد و تلاش آنها برای توسعه خدمات اجتماعی به وجود آمده است. یکی از اهداف انقلاب اسلامی برقراری عدالت اجتماعی بوده و سازمان بهزیستی به عنوان تخصصی‌ترین سازمان به دنبال کاهش نابرابری‌های مختلف در جامعه است تا افراد کم برخوردار به چرخه زندگی اجتماعی برگردند.
رئیس سازمان بهزیستی در ادامه با تاکید بر اینکه شرایطی فراهم شده تا از همه ظرفیت‌های قوه مجریه، مقننه و قضاییه برای محقق کردن اهداف سازمان بهزیستی استفاده شود، اظهار کرد: سامانه ثبت الکترونیکی طلاق یکی از برنامه‌هایی است که با قوه قضاییه پیگیری شده است و بر اساس آن افراد به جای ثبت طلاق خود در سامانه قوه قضاییه ابتدا مشاوره‌های تخصصی دریافت می‌کنند . همچنین راه اندازی دادگاه درمان مدار از دیگر برنامه‌های این سازمان و قوه قضاییه بوده است. به طوریکه نگاه ما به معتادان به عنوان یک مجرم به بیمار بودن این افراد تغییر کرده است.
وی با اشاره به همکاری قوه مقننه با سازمان بهزیستی نیز گفت: مجلس به سازمان بهزیستی کمک کرده است تا در سال جاری شاهد بیشترین افزایش حقوق پرسنل سازمان بهزیستی در سطح اعتبارات این سازمان باشیم. در شرح وظایف این دستگاه نسبت به دستگاه‌های دیگر شاهد اختلاف ۳۰ درصدی حقوق پرسنل این سازمان هستیم و پیشنهاد می‌کنیم تا مجلس نسبت به ترمیم حقوق این پرسنل زحمت کش توجه ویژه‌ای داشته باشد. امیدواریم این اقدام برای ۲۲ هزار پرسنل این سازمان هر چه سریعتر انجام شود.
بندپی با تاکید بر اینکه برای اولین بار بحث سلامت اجتماعی جای خود را در برنامه ششم توسعه باز کرده است و نام سازمان بهزیستی بیش از ۳۵ هزار بار به عنوان متولی سلامت اجتماعی در این برنامه مطرح شده است تصریح کرد: در ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه نیز پر کردن پرسشنامه غربالگری پیش از ازدواج برای پیشگیری از معلول زایی پیش بینی شده است.
به گفته وی، در سال گذشته سرانه هر پرسنل بهزیستی بین ۵۲۰ تا ۵۵۰ هزار تومان تعریف شده که تلاش می‌کنیم این میزان را در سال ۹۷ افزایش دهیم. سازمان بهزیستی رتبه اول بین ۴۳ دستگاه را در عملکرد اجرایی در حوزه اجتماعی به دست آورده و در ارزیابی عملکرد ادارات کل استان‌ها در سال ۹۶ نیز ۲۴ اداره کل سازمان بهزیستی رتبه اول را کسب کردند.
به گزارش ایسنا در بخش دیگری از این نشست محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد وظایف نهادهای حمایتی در حوزه اجتماعی تجمیع شوند.
وی با بیان اینکه هر چه در حوزه اجتماعی عملکرد واقعی‌تری داشته باشیم می‌توان به عنوان یک تجربه به آن افتخار کرد، افزود: با وجود فاصله بین عنوان‌های اولیه خوشبختانه کارنامه قابل قبولی در حوزه ماموریت‌های سازمان بهزیستی دیده می‌شود. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه یکی از ماموریت‌های سازمان بهزیستی فرهنگسازی در جامعه است، اظهار کرد: با استفاده از ظرفیت فرهنگسازی می‌توان ماموریت‌های این سازمان را تسهیل کرد. اگر موانع برای فرهنگ امدادرسانی در جامعه برطرف شود نیز نیاز به استمداد از دولت از بین می‌رود.
به گفته وکیلی برخی از خیرین به دلیل وجود این نهادهای حمایتی احساس می‌کنند دیگر نیازی به حضورشان نیست، در حالیکه بهزیستی باید فرهنگ امدادرسانی را در زندگی ایرانیان ساری و جاری کند.
در بخش دیگری از این نشست نیز اصغر باقری سرپرست سابق سازمان بهزیستی استان تهران با اشاره به وجود ۲۵۰۰ شریک اجتماعی سازمان بهزیستی، گفت: فعالیت این شرکای اجتماعی باعث ایجاد ۱۱ هزار و ۵۰۰ شغل در استان تهران شده است و سازمان بهزیستی با استفاده از این ظرفیت توانسته است تا از فرصت‌ها بهترین استفاده را ببرد.
وی در ادامه تاکید کرد: اگر ۹۰ درصد سازمان یا کشوری نتوانسته است پویا باشد به دلیل مدیران آن است. بسیاری از مدیران هستند که مانع پیشرفت یک سازمان یا کشور می‌شوند.
باقری همچنین تصریح کرد: اگر وضعیت کودکان کار و خیابان در استان تهران بحرانی نیست به دلیل همکاری تیم مدیریت استان تهران است. همچنین رفع موانع و مقررات و آسان گیری نیز به این مسئله کمک کرده است.
در بخش پایانی این نشست داریوش بیات نژاد، سرپرست جدید سازمان بهزیستی استان تهران نیز با اشاره به وجود ۱۹ هزار معلول، ۲۵ هزار زن سرپرست خانوار و ۲۷ هزار معلول پشت نوبتی تصریح کرد: ظرفیت بالای پایتخت، مراکز خصوصی قدرتمند، همکاری دستگاه‌های ملی و وجود خیران ارزشمند باعث شده است تا ظرفیت بالایی برای کار کردن در استان تهران ایجاد شود.
وی یکی از مهمترین اصول فعالیت خود را برقراری رفاه در کنار کرامت و عزت پرسنل سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: بخش وسیعی از مدیران توانمند کشور کسانی بودند که پیش از این در تهران مدیریت کردند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

کسی می‌داند این حیوانات واقعا چه هستند؟
اگر کسی از شما بپرسد یک خوک چه شکلی است، چه تصویری در ذهنتان مجسم می‌شود؟ برخی حیوانات آنقدر عجیب و غریب هستند که به نظر می‌رسد از چمدان جادویی جی.کی رولینگ فرار کرده اند.
۶ علامت بیماری که در زیر بغل آشکار می‌شوند
ما اغلب از قسمت‌های کوچکی از بدن مان غافل می‌شویم، در حالی که همه‌ی قسمت‌های بدن به یک اندازه مهم هستند. یکی از این قسمت ها، زیر بغل است که وضعیت آن نکات زیادی را درباره‌ی سلامتی ما از جمله وجود بیماری‌ها آشکار می‌کند.
این تیم‌ملی کشتی از قبل محکوم به #باید_ببازی بود
بعد از ناکامی در مسابقات جهانی پاریس، این بار در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست هم کشتی ایران نتوانست چهره‌ای درخشان داشته باشد.
بیرانوند: بازی سختی با السد داریم
دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه دلیل موفقیت این تیم در بازی رفت با السد سازماندهی خوب بوده است، گفت: هرچه داریم برای قهرمانی در آسیا می‌گذاریم.
الصنحاجی: پیروزی در آزادی غیرممکن نیست
رئیس پیشین باشگاه السد در حالی به عنوان مهمان افتخاری کاروان این تیم در سفر به تهران را همراهی کرد که مدعی شد برتری در ورزشگاه آزادی سخت اما غیرممکن نیست.
قاسم‌پور: در قهرمانی السد عضو تیمشان بودم
کارشناس فوتبال کشورمان درباره بازی پرسپولیس و السد صحبت کرد.
درخشان: بازوبند السد در اختیارم بود
سرمربی سابق پرسپولیس سابقه بازی در السد را هم دارد.
پادوانی چرا در تهران ماندگار شده؟
بازیکن برزیلی فصل قبل استقلال هنوز در تهران مراحل درمانش را می‌گذراند.
درخواست پرسپولیسی‌ها از مسئولان ورزشگاه آزادی
این روزها یکی از دغدغه های مدیران باشگاه و هواداران پرسپولیس، احتمال شیطنت برخی تماشاگران در ورزشگاه است.
بازگشت مصلح به جایی که عاشقش بود!
مدافع تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار با السد در ترکیب اصلی تیمش به میدان خواهد رفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاندان حاکم عربستان به خانواده خاشقچی تسلیت گفت
تهران- ایرنا- خاندان حاکم عربستان که خود متهم به صدور دستور قتل خاشقچی روزنامه نگار سعودی هستند، مرگ وی را به خانواده اش تسلیت گفتند.
افزایش غیرقانونی 6 برابری برخی کالاهای مصرفی مردم
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم صوتی تصویری و لوازم خانگی البرز گفت: قیمت برخی کالاهای مصرفی مردم در بازار به طور غیرمنطقی و غیرقانونی تا 6 برابر هم افزایش داشته است.
مرور آثار عباس کیارستمی در جشنواره‌ی فیلم رشد
فیلم‌های آموزشی و تربیتی عباس کیارستمی در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد نمایش داده خواهد شد.
میدل ایست: محافظ ˮبن سلمانˮ بخشی از جسد ˮخاشقچیˮ را به عربستان انتقال داده است
یک سایت انگلیسی به نقل از منابع ترکیه‌ای نوشته است، محافظ ولی‌عهد عربستان سعودی بخشی از جسد خبرنگار مخالف حکومت را به عربستان سعودی انتقال داده است.
افزایش قیمت طلا در واکنش به عقب‌گرد دلار
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا که دلار افت کرد و نگرانی‌ها نسبت به رشد تنش‌های سیاسی بر اقتصاد جهانی از این فلز ارزشمند پشتیبانی کرد، افزایش یافت.
شکست برنامه ۱۰ ساله سازمان ملل برای مقابله با مواد مخدر
عملکرد موسسات خیریه شفاف می‌شود- راه‌اندازی کمپین «تهیه لباس گرم» برای زلزله‌زدگان
شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود
آیا کسرخدمت سربازی برای فعالان سمن‌ها و تشکل‌ها صحت دارد؟
نه برایشان دلسوزی کنید، نه به آنها بخندید
آمار کاهش ۷۰۰ هزار نفری مصرف کنندگان مواد مخدر درست است؟
درخواست 9 بازنشسته شرکت زمزم گرگان جهت دریافت نوشابه به جای سنوات
چرا «تفکرات منفی» بر نگرش مثبت غالب‌تر است؟
تقدیر بهزیستی از مقام آوران پاراآسیایی
پاکسازی تهران از بیش از 190 معتاد متجاهر و خرده فروش