اعتراف به کاستی‌ها و مزیت‌های نمایشگاه کتاب

14:34 ۱۳۰ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 242 0
اعتراف به کاستی‌ها و مزیت‌های نمایشگاه کتاب

رئیس سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اعتراف به کاستی‌های نمایشگاه، در عین حال اظهار کرد: این دوره از نمایشگاه مزیت‌های بسیاری داشت؛ به طور مثال بازدیدهای گسترده از طیف‌های مختلف.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محسن جوادی امروز (شنبه، ۲۲ اردیبهشت‌ماه) در برنامه‌ای که برای تشکر و قدردانی از خبرنگاران و رسانه‌ها برای پوشش نمایشگاه کتاب تهران در نظر گرفته شده بود، اظهار کرد: امسال نمایشگاه پوشش خبری بسیار خوبی داشت و سهم زیادی از بازدیدها به خاطر پوشش خبری بود که خبرنگاران از نمایشگاه کتاب داشتند. اگر این تعامل بین خبرنگاران و معاونت فرهنگی حفظ شود سهم بسیار زیادی از معرفی کتاب تا ارائه آن به مخاطبان می‌تواند داشته باشد. نه فقط لزوما خبرنگاران کتاب بلکه همه اهالی رسانه می‌توانند به حوزه چاپ، نشر و توزیع کتاب کمک کنند. این فضای مناسبی که برای فروش کتاب و اقتصاد کتاب به‌وجود آمده به خاطر خبرنگاران است. ما باید رسانه قوی داشته باشیم تا تقاضای کتاب‌خواندن بیشتر شود.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس درباره جمع‌بندی‌اش از سی‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه در مصلا با توجه به آمارهایی که وجود دارد خیلی خوب بوده است. میزان بازدیدکنندگان افزایش پیدا کرده و فروش کتاب هم افزایش داشته است. در بخش بین‌الملل نیز مبادله رایت زیاد بود و رونمایی کتاب و نقد کتاب در این دوره از نمایشگاه جدی‌تر دنبال شد.
جوادی افزود: در مصلا نیز کاستی‌هایی وجود داشت. فشردگی سالن ناشران عمومی ‌یکی از اشکالات بود؛ به طوری‌که در روزهای آخر نمی‌شد در فضای این بخش حرکت کرد. همچنین اعتراضاتی در بخش عمومی به خاطر چینش غرفه‌ها وجود داشت. این‌که چینش غرفه‌ها براساس حروف الفبا باشد یا موضوعی، که مدیریت نمایشگاه بحث‌هایی در این موضوع داشت که قرار شد این موضوع به صورت جدی‌تری دنبال شود و آیین‌نامه روشنی در این‌باره نوشته شود. همچنین قرار شد برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم تا زودتر میهمان ویژه و شهر میهمان در نمایشگاه کتاب سال آینده تعیین شود. امسال این موضوع با تأخیر اتفاق افتاد که قدرت برنامه‌ریزی را از ما می‌گرفت.
او خاطرنشان کرد: یکی از وجوه مثبت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید از نمایشگاه بود که طیف‌های مختلفی از نمایشگاه دیدار کردند. این موضوع نشان‌دهنده انسجام ملی و فرهنگی ما بود. فرهنگ ایرانی-اسلامی خرده‌فرهنگ‌هایی دارد که برخی از آن‌ها در نمایشگاه حضور پیدا کردند و برنامه‌هایی را نیز اجرا کردند. کسانی که به نمایشگاه آمدند از جناح‌های مختلف فکری بودند که نشان می‌داد مقوله کتاب می‌تواند نقطه وحدت برای جامعه باشد.
جوادی سپس با اعتراف به کاستی‌هایی که این دوره از نمایشگاه داشت، گفت: مزایای زیادی هم در این دوره دیدیم. یکی از آن‌ها دیدارها و بازدیدهای گسترده‌ از نمایشگاه بود. مقام معظم رهبری در آخرین روز شلوغ نمایشگاه این‌جا تشریف آوردند که بر حکم و اعتبار این دوره از نمایشگاه افزود. امیدوارم کتاب بتواند به عنوان هویتی برای ایرانیان شناخته شود و ایرانیان را با نام کتاب‌های ایرانی بشناسند.
سپس یحیی دهقانی، معاون اجرایی نمایشگاه کتاب، درباره این دوره از نمایشگاه با بیان این‌که صنعت نشر، صنعت ضعیفی است، گفت: همه نهادهای مسئول و رسانه‌ها به این صنعت کمک می‌کنند تا مشکلات آن رفع شود. از مسئولان وزارت ارشاد به آقای دکتر صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و آقای دکتر جوادی تشکر می‌کنم. من حضور این دو را افتخار و نعمتی برای نشر می‌دانم. همه عزیزان می‌دانید که در دوره‌های قبل تعاملی با صنف وجود نداشت اما این دو عزیز به صنف بها می‌دهند. من حضورشان را مغتنم می‌دانم و امیدوارم حمایت آن‌ها ادامه داشته باشد تا مشکلات را برطرف کنیم.
او افزود: با توجه به گزارش‌هایی که به دست ما می‌رسد و سرزدن‌هایی که خود من به نمایشگاه داشتم، نمایشگاه امسال را نسبت به سال‌های گذشته از جهت فروش، میزان بازدیدکنندگان و آرامشی که وجود داشت موفق‌تر می‌دانم و این دو روز اخیر به خاطر افزایش جمعیت میزان فروش تقویت شد که این دلگرمی زیادی برای ناشران بود. انتظار ما از وزارت ارشاد و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران این است که امر واسپاری امور به صنف هرچه سریع‌تر انجام شود و توجه بیشتری به آن وجود داشته باشد.
دهقانی در ادامه گفت: یکی از مشکلاتی که وجود داشت این بود که در نمایشگاه سال گذشته با وجود این‌که وزارت ارشاد از ما خواست کارها را زودتر انجام دهیم صنف همراهی نکرد و کارها به موقع انجام نشد. در واقع مشکل از صنف بود. ما انتظار داریم صنف پس از اتمام این دوره از نمایشگاه فعالیت‌هایش را آغاز کند تا سال آینده نمایشگاه بهتری داشته باشیم.
در ادامه همایون امیرزاده، رئیس کمیته نظارت و رسیدگی به تخلفات ناشران و سخنگوی نمایشگاه کتاب، اظهار کرد: از منظر یک سخنگو اگر بخواهم نمایشگاه را ارزیابی کنم باید بگویم این‌که من سخنگوی نمایشگاه بودم مانع رسانه‌ای برای خبرنگاران ایجاد نکرد. من کمترین میزان مصاحبه‌ها را داشتم. دسترسی خبرنگاران به کمیته‌ها نیز وجود داشت که آن‌ها می‌توانستند به راحتی با کمیته‌ها در ارتباط باشند. امسال رسانه به کمک نمایشگاه آمد. ما هر روز رسانه‌ها را رصد می‌کردیم. رسانه‌ها به ما کمک می‌کردند چه در روزهای نخست که جمعیت زیادی آمده بود و چه در روزهای بارندگی که تن ما را می‌لرزاند. نگاه‌های اهالی رسانه نگاه‌های منصفانه‌ و دوستانه‌ای بود.
او درباره میزان تخلفات در ۹ روز اول نمایشگاه نیز گفت: ما در ۹ روز ابتدای نمایشگاه ۲۰ جلسه برگزار کردیم تا به تخلفات رسیدگی کنیم اما موضوعی که وجود دارد این است که چیزی که به عنوان تخلف معرفی می‌شود در بستری شکل می‌گیرد. مسائلی مانند قاچاق کتاب، افست و ارائه و فروش کتاب‌های سایر ناشران به خاطر مسائل و مشکلات جاری کشور است. بستر این تخلفات نمایشگاه نیست بلکه این مشکلات در نمایشگاه خود را نشان می‌دهد. ما موظف هستیم از ناشرانی که به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند، صیانت کنیم.
امیرزاده خاطر نشان کرد: در ۹ روز اول نمایشگاه ۳۷۱ گزارش تخلف را مورد بررسی قرار دادیم که از این میزان منجر به صدور ۲۴۱ رأی شد. ۹۹ ناشر متخلف نیز از حضور در نمایشگاه منع شدند. البته امکان تجدیدنظر در آرا هم وجود دارد و ناشران می‌توانند اعتراض کنند.
رئیس کمیته نظارت و رسیدگی به تخلفات ناشران سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تأکید کرد: نمایشگاه بستر شکل‌گیری مشکلات نیست بلکه مشکلات در آن‌جا خود را نشان می‌دهد. ناشرانی که شش متر جا دارند می‌خواهند بیشترین سود را از نمایشگاه ببرند و گاهی اقدام به نقد کردن بن‌ها می‌کنند که ما سعی کردیم با هماهنگی‌هایی که با سازمان ثبت احوال داشتیم این میزان را کاهش دهیم. شاید برای سال آینده فکری برای تخصیص یارانه‌ها داشته باشیم.
همچنین داریوش رضوانی، رئیس کمیته تشریفات نمایشگاه، گفت: نمایشگاه کتاب تهران واقعا چهره بین‌المللی و داخلی خود را در معرض نمایش گذاشت. حدود ۱۵ سفیر از نمایشگاه دیدار کردند و گفت‌وگو داشتند. ۱۴ استاندار به جهت برگزاری روز استان‌ها در نمایشگاه شرکت کردند. حضور مقام معظم رهبری، حضور علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی و معاونان قوه قضاییه را در این دوره از نمایشگاه داشتیم. ۵۸ نماینده مجلس به صورت مستقیم از نمایشگاه دیدار کردند. ۱۷ هیأت خارجی از جمله کشورهای صربستان، هند، بنگلادش، فرانسه، ترکیه، عمان، تونس، روسیه و آلمان در نمایشگاه شرکت کردند.
امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام نمایشگاه کتاب و مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نیز آماری را از میزان تراکنش و بازدید مردم از نمایشگاه ارائه کرد و گفت: ما عدد دقیقی را برای بازدید از نمایشگاه چند سالی است ارائه نمی‌کنیم. ما بازدیدها را به صورت تخمینی می‌دانیم. روز گذشته در چهار ساعت اولیه ۳۰۰ هزار نفر از نمایشگاه دیدن کردند که نشان‌دهنده رضایتمندی نسبی بازدیدکنندگان است و این‌که مصلا شرایط قابل قبول‌تری را دارد.
او با بیان این‌که ۴۰ درصد از فروش کتاب‌ها خارج از شبکه بانک عامل است، گفت: عدد ثبت‌شده در تراکنش‌های بانک عامل تا پایان شب گذشته ۸۴ میلیارد تومان بود و تا ظهر امروز ۵ میلیارد دیگر اضافه شد. یعنی حدود ۸۹ میلیارد تومان که اگر آن ۴۰ درصد خارج از این تراکنش ها را حساب کنیم تعداد تراکنش‌ها حدود ۱۳۰ میلیارد تومان می‌شود که نشان‌دهنده رشد ۱۰ درصدی فروش کتاب در این دوره از نمایشگاه است.
شهرام‌نیا خاطر نشان کرد: تعداد تراکنش‌ها حدود ۱۶ درصد بیشتر شده است که نشان می‌دهد ناشران کوچک نیز سهمی از فروش کتاب‌ها داشتند. این اتفاق مبارکی برای ما است زیرا سال گذشته ناشران کوچک از فروش‌ کتاب ناراضی بودند.
او همچنین گفت: بُعد بین‌المللی نمایشگاه با حضور گسترده‌ای همراه بود. حضور مهمان ویژه و شهر مهمان و همچنین بورسیه‌ها از نقاط قوت نمایشگاه کتاب است و فعالیت‌های فرهنگی خوبی در نمایشگاه شکل گرفت.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

۵ کتاب که خواندنشان می‌تواند جذابیت‌های زیادی داشته باشد
راوی رمان «دانشکده»، نوشته پابلو د سانتیس، جایی از داستان می گوید: «وقتی می خواهم روی کتابی دقت و تمرکز داشته باشم از آنهایی نیستم که به یک مبل راحت، آرامش و وقت زیاد نیاز دارند. عادت کرده ام در مترو مطالعه کنم و حالا مدت هاست مترو را به جاهای دیگر ترجیح می دهم
سینمای ایران در اسکار؛ ۲ جایزه فرهادی و یک نامزدی مجیدی
در طول ۲ دهه حضور سینمای ایران در رقابت اسکار، اصغر فرهادی موفق شده ۲ بار این جایزه مهم را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد، مجید مجیدی نیز دیگر فیلم‌سازی بوده که فیلمش توانسته به فهرست ۵ نامزد نهایی راه پیدا کند.
ادرار کف آلود نشانه چیست؟
ادرار کف آلود معمولا ناشی از جریان سریع ادرار است اما گاهی اوقات هم نشانه مشکلاتی در سلامتی است. اگر کسی مرتبا متوجه ادرار کف آلود می‌شود یا اگر همراه با علائم دیگری است باید به پزشک مراجعه کند.
فواید شگفت انگیز پیاده روی در دوران بارداری
پیاده روی برای سلامتی و تناسب اندام مفید است و بارداری هم بهترین زمان برای بهره بردن از فواید بیشمار پیاده روی است. پیاده روی در دوران بارداری هیچ ایرادی ندارد به این شرط که زیاده روی نکنید و پزشک‌تان هم اجازه‌اش را به شما داده باشد.
آموزش مرحله به مرحله تهیه خوراک مرغ با سس قارچ
در صورتی که طرفدار غذا‌هایی که با مرغ درست میشن هستین، اصلا این مطلب رو از دست ندین، چون میخوایم طرز تهیه یه خوراک مرغ خوشمزه و خامه‌ای و البته پرکالری رو بهتون بگیم که میتونین اون رو به تنهایی یا همراه نون و یا پاستا میل کنین و از طعم و مزه اش لذت ببرین.
آموش تصویری تمیز کردن میگو به سبک حرفه‌ای ها!
اگه اهل غذاهای دریایی هستید و تو غذاهاتون میگو هم استفاده میکنید، خوبه که پاک کردن میگو رو هم یاد بگیرید چون گاهی ممکنه در شرایطی قرار بگیرید که نیاز باشه پوست کندن میگو رو خودتون انجام بدید.
امیر عابدزاده؛ پیشرفت زیر سایه پدر
احمدرضا عابدزاده که از کودکی پسرش را روی زمین چمن آورد و به او فنون دروازه‌بانی را آموخت، این روز‌ها با رسیدن پسرش به دروازه تیم ملی به یکی از آرزو‌های دیرینه خود رسیده است.
چهره‌های سیاسی، ورزشی و هنری که سابقه مداحی دارند
در ایام سوگواری اهل‌بیت (ع) بسیاری از چهره‌های شناخته‌شده سیاسی، فرهنگی و ورزشی در عزای اباعبدالله‌الحسین (ع) به مداحی می‌پردازند. طی چند سال اخیر با گسترده شدن فعالیت رسانه‌ها، تصاویر زیادی از حضور چهره‌های ورزشی، سیاسی و هنری در هیأت‌های مذهبی با عنوان مداح منتشر شده است. «شهروند» در ادامه به معرفی تعدادی از این چهره‌ها پرداخته است.
مردان بعد از طلاق به حمایت بیشتری نیاز دارند تا زنان
در دنیای مدرن امروز یکی از مشکلاتی که گریبان بسیاری از خانواده‌ها را می‌گیرد، جدایی زن‌وشوهر‌ها از یکدیگر است. برخی از مردم فکر می‌کنند جدایی به مراتب برای آقایان راحت‌تر است تا خانم‌ها، در حالی که این‌طور نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد زنان راحت‌تر با این موضوع کنار می‌آیند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اخراج رونالدو در اولین دیدار چمپیونزلیگیِ یوونتوس
کریس رونالدو، ستاره یوونتوس، در اولین دیدارش برای این تیم در لیگ قهرمانان اروپا اخراج شد.
احتمال ۵ سال حبس برای لوورن و مودریچ
دژان لوورن، مدافع لیورپول، ممکن است به دلیل دادن شهادت دروغ در دادگاه زدراوکو مامیچ، مدیر سابق دینامو زاگرب، به 5 سال حبس محکوم شود.
عزاداری تاسوعایِ حسینی در بازار تهران
مراسم عزاداری تاسوعای حسینی با حضور انبوه عزاداران در بازار بزرگ تهران برگزار شد و عزاداران به سینه‌زنی در غم شهادت امام حسین (ع) و ۷۲ شهید کربلا پرداختند.
انزوای آمریکا، عربستان، امارات و اسرائیل در مقابل ایران در وین
نماینده کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به انزوای کامل آمریکا و سه متحدش در برابر ایران در نشست کنفرانس عمومی آژانس، گفت: اظهارات علیه ایران تلاشی بی‌ثمر برای انحراف افکار جامعه بین‌المللی از جنایاتی است که آنها در نقض کلیه قواعد بشردوستانه در یمن مرتکب می‌شوند.
نبرد شاعر آیینی با شمر و یزید درونش
دست نویسنده‌ها بسته نیست
گزارشی از «شب‌های شیدایی» - «مَشک تشنه بود»
ادبیات پیوند دهنده گرایش‌های مختلف
ناگفته‌های زندگی شهریار از زبان شاگردش
هشدار درباره سلامت اخلاقی شاعران آیینی
اهداف جایزه ادبی «نوفه» تشریح شد
انتشار کتاب‌هایی درباره تاریخ، فلسفه و روان‌شناسی
کتاب جدید رضی هیرمندی برای کودکان
رونمایی از ۳ کتاب با موضوع دفاع مقدس