اعتراف به کاستی‌ها و مزیت‌های نمایشگاه کتاب

14:34 ۶۵ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 141 0
اعتراف به کاستی‌ها و مزیت‌های نمایشگاه کتاب

رئیس سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اعتراف به کاستی‌های نمایشگاه، در عین حال اظهار کرد: این دوره از نمایشگاه مزیت‌های بسیاری داشت؛ به طور مثال بازدیدهای گسترده از طیف‌های مختلف.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محسن جوادی امروز (شنبه، ۲۲ اردیبهشت‌ماه) در برنامه‌ای که برای تشکر و قدردانی از خبرنگاران و رسانه‌ها برای پوشش نمایشگاه کتاب تهران در نظر گرفته شده بود، اظهار کرد: امسال نمایشگاه پوشش خبری بسیار خوبی داشت و سهم زیادی از بازدیدها به خاطر پوشش خبری بود که خبرنگاران از نمایشگاه کتاب داشتند. اگر این تعامل بین خبرنگاران و معاونت فرهنگی حفظ شود سهم بسیار زیادی از معرفی کتاب تا ارائه آن به مخاطبان می‌تواند داشته باشد. نه فقط لزوما خبرنگاران کتاب بلکه همه اهالی رسانه می‌توانند به حوزه چاپ، نشر و توزیع کتاب کمک کنند. این فضای مناسبی که برای فروش کتاب و اقتصاد کتاب به‌وجود آمده به خاطر خبرنگاران است. ما باید رسانه قوی داشته باشیم تا تقاضای کتاب‌خواندن بیشتر شود.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس درباره جمع‌بندی‌اش از سی‌ و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه در مصلا با توجه به آمارهایی که وجود دارد خیلی خوب بوده است. میزان بازدیدکنندگان افزایش پیدا کرده و فروش کتاب هم افزایش داشته است. در بخش بین‌الملل نیز مبادله رایت زیاد بود و رونمایی کتاب و نقد کتاب در این دوره از نمایشگاه جدی‌تر دنبال شد.
جوادی افزود: در مصلا نیز کاستی‌هایی وجود داشت. فشردگی سالن ناشران عمومی ‌یکی از اشکالات بود؛ به طوری‌که در روزهای آخر نمی‌شد در فضای این بخش حرکت کرد. همچنین اعتراضاتی در بخش عمومی به خاطر چینش غرفه‌ها وجود داشت. این‌که چینش غرفه‌ها براساس حروف الفبا باشد یا موضوعی، که مدیریت نمایشگاه بحث‌هایی در این موضوع داشت که قرار شد این موضوع به صورت جدی‌تری دنبال شود و آیین‌نامه روشنی در این‌باره نوشته شود. همچنین قرار شد برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشیم تا زودتر میهمان ویژه و شهر میهمان در نمایشگاه کتاب سال آینده تعیین شود. امسال این موضوع با تأخیر اتفاق افتاد که قدرت برنامه‌ریزی را از ما می‌گرفت.
او خاطرنشان کرد: یکی از وجوه مثبت نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید از نمایشگاه بود که طیف‌های مختلفی از نمایشگاه دیدار کردند. این موضوع نشان‌دهنده انسجام ملی و فرهنگی ما بود. فرهنگ ایرانی-اسلامی خرده‌فرهنگ‌هایی دارد که برخی از آن‌ها در نمایشگاه حضور پیدا کردند و برنامه‌هایی را نیز اجرا کردند. کسانی که به نمایشگاه آمدند از جناح‌های مختلف فکری بودند که نشان می‌داد مقوله کتاب می‌تواند نقطه وحدت برای جامعه باشد.
جوادی سپس با اعتراف به کاستی‌هایی که این دوره از نمایشگاه داشت، گفت: مزایای زیادی هم در این دوره دیدیم. یکی از آن‌ها دیدارها و بازدیدهای گسترده‌ از نمایشگاه بود. مقام معظم رهبری در آخرین روز شلوغ نمایشگاه این‌جا تشریف آوردند که بر حکم و اعتبار این دوره از نمایشگاه افزود. امیدوارم کتاب بتواند به عنوان هویتی برای ایرانیان شناخته شود و ایرانیان را با نام کتاب‌های ایرانی بشناسند.
سپس یحیی دهقانی، معاون اجرایی نمایشگاه کتاب، درباره این دوره از نمایشگاه با بیان این‌که صنعت نشر، صنعت ضعیفی است، گفت: همه نهادهای مسئول و رسانه‌ها به این صنعت کمک می‌کنند تا مشکلات آن رفع شود. از مسئولان وزارت ارشاد به آقای دکتر صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) و آقای دکتر جوادی تشکر می‌کنم. من حضور این دو را افتخار و نعمتی برای نشر می‌دانم. همه عزیزان می‌دانید که در دوره‌های قبل تعاملی با صنف وجود نداشت اما این دو عزیز به صنف بها می‌دهند. من حضورشان را مغتنم می‌دانم و امیدوارم حمایت آن‌ها ادامه داشته باشد تا مشکلات را برطرف کنیم.
او افزود: با توجه به گزارش‌هایی که به دست ما می‌رسد و سرزدن‌هایی که خود من به نمایشگاه داشتم، نمایشگاه امسال را نسبت به سال‌های گذشته از جهت فروش، میزان بازدیدکنندگان و آرامشی که وجود داشت موفق‌تر می‌دانم و این دو روز اخیر به خاطر افزایش جمعیت میزان فروش تقویت شد که این دلگرمی زیادی برای ناشران بود. انتظار ما از وزارت ارشاد و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران این است که امر واسپاری امور به صنف هرچه سریع‌تر انجام شود و توجه بیشتری به آن وجود داشته باشد.
دهقانی در ادامه گفت: یکی از مشکلاتی که وجود داشت این بود که در نمایشگاه سال گذشته با وجود این‌که وزارت ارشاد از ما خواست کارها را زودتر انجام دهیم صنف همراهی نکرد و کارها به موقع انجام نشد. در واقع مشکل از صنف بود. ما انتظار داریم صنف پس از اتمام این دوره از نمایشگاه فعالیت‌هایش را آغاز کند تا سال آینده نمایشگاه بهتری داشته باشیم.
در ادامه همایون امیرزاده، رئیس کمیته نظارت و رسیدگی به تخلفات ناشران و سخنگوی نمایشگاه کتاب، اظهار کرد: از منظر یک سخنگو اگر بخواهم نمایشگاه را ارزیابی کنم باید بگویم این‌که من سخنگوی نمایشگاه بودم مانع رسانه‌ای برای خبرنگاران ایجاد نکرد. من کمترین میزان مصاحبه‌ها را داشتم. دسترسی خبرنگاران به کمیته‌ها نیز وجود داشت که آن‌ها می‌توانستند به راحتی با کمیته‌ها در ارتباط باشند. امسال رسانه به کمک نمایشگاه آمد. ما هر روز رسانه‌ها را رصد می‌کردیم. رسانه‌ها به ما کمک می‌کردند چه در روزهای نخست که جمعیت زیادی آمده بود و چه در روزهای بارندگی که تن ما را می‌لرزاند. نگاه‌های اهالی رسانه نگاه‌های منصفانه‌ و دوستانه‌ای بود.
او درباره میزان تخلفات در ۹ روز اول نمایشگاه نیز گفت: ما در ۹ روز ابتدای نمایشگاه ۲۰ جلسه برگزار کردیم تا به تخلفات رسیدگی کنیم اما موضوعی که وجود دارد این است که چیزی که به عنوان تخلف معرفی می‌شود در بستری شکل می‌گیرد. مسائلی مانند قاچاق کتاب، افست و ارائه و فروش کتاب‌های سایر ناشران به خاطر مسائل و مشکلات جاری کشور است. بستر این تخلفات نمایشگاه نیست بلکه این مشکلات در نمایشگاه خود را نشان می‌دهد. ما موظف هستیم از ناشرانی که به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند، صیانت کنیم.
امیرزاده خاطر نشان کرد: در ۹ روز اول نمایشگاه ۳۷۱ گزارش تخلف را مورد بررسی قرار دادیم که از این میزان منجر به صدور ۲۴۱ رأی شد. ۹۹ ناشر متخلف نیز از حضور در نمایشگاه منع شدند. البته امکان تجدیدنظر در آرا هم وجود دارد و ناشران می‌توانند اعتراض کنند.
رئیس کمیته نظارت و رسیدگی به تخلفات ناشران سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تأکید کرد: نمایشگاه بستر شکل‌گیری مشکلات نیست بلکه مشکلات در آن‌جا خود را نشان می‌دهد. ناشرانی که شش متر جا دارند می‌خواهند بیشترین سود را از نمایشگاه ببرند و گاهی اقدام به نقد کردن بن‌ها می‌کنند که ما سعی کردیم با هماهنگی‌هایی که با سازمان ثبت احوال داشتیم این میزان را کاهش دهیم. شاید برای سال آینده فکری برای تخصیص یارانه‌ها داشته باشیم.
همچنین داریوش رضوانی، رئیس کمیته تشریفات نمایشگاه، گفت: نمایشگاه کتاب تهران واقعا چهره بین‌المللی و داخلی خود را در معرض نمایش گذاشت. حدود ۱۵ سفیر از نمایشگاه دیدار کردند و گفت‌وگو داشتند. ۱۴ استاندار به جهت برگزاری روز استان‌ها در نمایشگاه شرکت کردند. حضور مقام معظم رهبری، حضور علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی و معاونان قوه قضاییه را در این دوره از نمایشگاه داشتیم. ۵۸ نماینده مجلس به صورت مستقیم از نمایشگاه دیدار کردند. ۱۷ هیأت خارجی از جمله کشورهای صربستان، هند، بنگلادش، فرانسه، ترکیه، عمان، تونس، روسیه و آلمان در نمایشگاه شرکت کردند.
امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام نمایشگاه کتاب و مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نیز آماری را از میزان تراکنش و بازدید مردم از نمایشگاه ارائه کرد و گفت: ما عدد دقیقی را برای بازدید از نمایشگاه چند سالی است ارائه نمی‌کنیم. ما بازدیدها را به صورت تخمینی می‌دانیم. روز گذشته در چهار ساعت اولیه ۳۰۰ هزار نفر از نمایشگاه دیدن کردند که نشان‌دهنده رضایتمندی نسبی بازدیدکنندگان است و این‌که مصلا شرایط قابل قبول‌تری را دارد.
او با بیان این‌که ۴۰ درصد از فروش کتاب‌ها خارج از شبکه بانک عامل است، گفت: عدد ثبت‌شده در تراکنش‌های بانک عامل تا پایان شب گذشته ۸۴ میلیارد تومان بود و تا ظهر امروز ۵ میلیارد دیگر اضافه شد. یعنی حدود ۸۹ میلیارد تومان که اگر آن ۴۰ درصد خارج از این تراکنش ها را حساب کنیم تعداد تراکنش‌ها حدود ۱۳۰ میلیارد تومان می‌شود که نشان‌دهنده رشد ۱۰ درصدی فروش کتاب در این دوره از نمایشگاه است.
شهرام‌نیا خاطر نشان کرد: تعداد تراکنش‌ها حدود ۱۶ درصد بیشتر شده است که نشان می‌دهد ناشران کوچک نیز سهمی از فروش کتاب‌ها داشتند. این اتفاق مبارکی برای ما است زیرا سال گذشته ناشران کوچک از فروش‌ کتاب ناراضی بودند.
او همچنین گفت: بُعد بین‌المللی نمایشگاه با حضور گسترده‌ای همراه بود. حضور مهمان ویژه و شهر مهمان و همچنین بورسیه‌ها از نقاط قوت نمایشگاه کتاب است و فعالیت‌های فرهنگی خوبی در نمایشگاه شکل گرفت.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

رشد قیمت ۳۳ ارز در بازار بین بانکی در 26 تیر
ارزش ۳۳ ارز در بازار بین بانکی روند صعودی به خود گرفت و ۲ ارز بدون تغییر قیمت کار خود را آغاز کردند.
رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به لرستان سفر می کند
خرم آباد - ایرنا- علی‌اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز چهارشنبه 27 تیرماه جاری به لرستان سفر می‌کند.
نسخه جهانی برای قیمت برق
استدلال متولیان نیرو در مورد وقوع خاموشی‌های سراسری در کشور این است که استمرار درجه بالای حرارت در شهرها، کاهش بارندگی‌ها و به دنبال آن کاهش سطح آب پشت سدها و در نهایت انتقال پیک مصرف برق از شب به روز به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی، شاخص‌ترین متهمانی هستند که می‌توان قطعی‌های سراسری نامنظم این روزهای برق را به آنان نسبت داد.
جشنواره ملی گردشگری تربت حیدریه آغاز شد
تربت حیدریه - ایرنا - جشنواره ملی گردشگری و گیاهان دارویی تربت حیدریه دوشنبه شب با حضور مسوولان محلی در رباط طبسی شهر تربت حیدریه آغاز شد.
استیکرها به واتس اپ می‌آیند!
اگر شما نیز جزو آن دسته از کاربران پیام‌رسان واتس اپ هستید که مدت‌ها منتظر اضافه شدن استیکر به این پلت‌فرم بوده‌اند، حالا به نظر می‌رسد که استیکرها به زودی به واتس اپ خواهند آمد.
نامه آخوندی درباره خانه‌های خالی
وزیر راه و شهرسازی با ارائه گزارشی در رابطه با ۴ موضوع مربوط به حیطه مسوولیت وی، از ارسال نامه به دولت درخصوص نحوه شناسایی خانه‌های خالی خبر داد.
«اکوکمپ» در روستاها جانمایی می شود
کرج-ایرنا- مدیرعامل کانون ایرانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: طرح گردشگری روستاها در قالب «اکو کمپ » در دست مطالعه و اقدام است که براساس آن این مناطق وارد چرخه گردشگری کشور می شوند.
انگشت اتهام آمریکا به‌سوی روسیه علی‌رغم ملاقات ترامپ با پوتین
وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا پیش از ملاقات سران روسیه و آمریکا، فهرستی ۱۲ نفره از ماموران اطلاعاتی و امنیتی روس را که در اقدامات مداخله جویانه و هک سیستم‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده دست داشتند، اعلام و منتشر کرد.
جذابیت کف‌های قیمتی برای سهامداران
بعد از ۶ روز افت متوالی، روز گذشته شاخص کل بورس تهران با رشد اندکی همراه شد. به این ترتیب شاخص سهام با رشد ۳۸ واحدی (معادل ۰۳/ ۰ درصد) در سطح ۱۰۸ هزار و ۱۱۰ واحدی قرار گرفت.
اجاره‌بهای قطعی آپارتمان در قرارداد‌های تیرماه
بازار رهن و اجاره آپارتمان‌های مسکونی تهران در روز‌های اخیر رونق گرفته و بر تعداد فایل‌ها و متقاضیان املاک استیجاری افزوده شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سقوط جوان ۲۰ ساله در حوالی پل طبیعت
دقایقی پیش یک جوان ۲۰ ساله از پل عابرپیاده حوالی پل طبیعت سقوط کرد که سقوط وی در اتوبان مدرس باعث ترافیک در این بزرگراه شده است.
درگیری خونین بین گروه‌های تروریستی در غرب «حماه» سوریه
فعالان معارض در سوریه از درگیری‌های داخل گروهی تروریست‌ها در ریف غربی حماه و کشته شدن تعدادی از آنها خبر دادند.
اقتصاد جهانی بازنده جنگ تجاری آمریکا علیه چین
پکن - ایرنا - شروع نبرد بزرگ تجاری میان چین و آمریکا با ابعادی که بسرعت وسیع تر می شود این نگرانی را به وجود آورده است که نظام تجاری بین المللی و اقتصاد چند جانبه جهان دچار فروپاشی شود.
گل را که خواهد زد؛ ترامپ یا پوتین؟
تهران – ایرنا – دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که با هزاران امید و آرزو به ملاقات ولادیمیر پوتین در هلسینکی رفته بود، با یک توپ فوتبال به کشورش بازگشت. «حالا توپ در زمین آمریکاست.» اما آیا ترامپ توپ را وارد دروازه حریف می کند یا یک گل به خودی به نامش ثبت می شود.
کشته شدن ۱۲ غیرنظامی در حمله مسلحانه در شمال شرقی مالی
مسئولان محلی مالی گزارش دادند که در حمله افراد مسلح در شمال شرقی مالی در نزدیکی نیجر دستکم ۱۲ غیرنظامی کشته شدند.
بی‌توجهی نویسنده‌ها به جغرافیا و زیست‌بوم
کتاب‌های «کلاریس‌بین» نقد شد
شب شعر طنز «گلستانه» برگزار می‌شود
«فصل آزما» ویژه‌ تابستان منتشر شد
«کامیار شاپور» فرزند فروغ درگذشت
هندوانه، تابه،‌ ترامپ و هشتگ رقص
به کشور ما به عنوان یک راهزن فرهنگی نگاه می‌شود
ریشه‌ی عمیق زبان فارسی در بوسنی و هرزگوین
رنج بی‌وطنی در وطن فرهنگی
رونمایی از چاپ دوم «پوریای ولی» جعفری جوزانی