بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

10:21 ۱۲۹ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 650 0
بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که به تازگی از سمتش استعفا داده تاکید کرد که همچنان کنار این رشته خواهد بود و هرکاری که از دستش برآید برای بسکتبال انجام می‌دهد.

ایسنا

بهمن سلیمانی نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال و مدیر عامل باشگاه کاله در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل استعفایش اظهار کرد: در شمال درگیری کارهایم زیاد شده‌است. گرفتاری‌ها زیاد شده  و با توجه به بحرانی که برای تولید در کشور وجود دارد، شرکت دستور داده بیشتر وقت در شمال باشم. از طرفی زندگی من در شمال است و رفت و آمد هم برایم به تهران سخت است. برای همین با آقای طباطبایی صحبت کردم که در این سمت نباشم و استعفایم را نوشتم اما به عنوان یاور بسکتبال کارم را انجام می‌دهم. هر جا که لازم باشد هستم.
او ادامه داد: اگر فعالیت پروژه‌ای باشد خیلی بیشتر می‌توانیم به بسکتبال کمک کنیم. امکانات ما می‌تواند در برنامه‌های پروژه‌ ای به بسکتبال کمک کند. مثل همان حمایت از تیم‌های ملی پایه و میزبانی از آنها. من خودم پایه گذار طرح تیم‌های پلکانی بودم که در زمان ریاست آقای مشحون تصویب شد. در آن طرح مسابقات مناطق هشت‌گانه برگزار می‌شد که ورزشکاران از دل آنها بیرون می‌آمدند. تمام طرح‌ها از خودم بود و ما حتی در مناطق هشت‌گانه مسافت را طوری تنظیم کرده‌بودیم که برای همه یکسان باشد اما خب طرح در فدراسیون جدید رای نیاورد و مسابقات در شکل جدیدی برگزار می‌شود.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که سال‌ها در این سمت فعالیت می‌کرد، ادامه داد: در مسابقات هشت گانه بچه‌ها را انتخاب می‌کردیم و تیم‌ها را  تحت پوشش قرار می دادیم که آقای مشحون مسوولیت یک تیم را به من داد. مسوول تیم ۲۰۲۰ برعهده ما قرار گرفته که ۲۷ اردو در بابل برایشان برگزار کرده‌ایم و امکاناتمان را کاملا در اختیار این تیم قرار دادیم. سعی کردیم که بهترین شرایط برای ملی‌پوشان مهیا باشد تا آنها به بهترین شکل آماده شوند. ما نه تنها از نظر فنی بلکه از جوانب دیگر نیز برای ورزشکاران برنامه‌داریم. ما معلم زبان برای این ورزشکاران استخدام کرده‌ایم که آنها گام به گام تحت آموزش قرار بگیرند و از این نظر نیز رشد کنند.
مدیر عامل باشگاه کاله با اشاره به امکانات این باشگاه در بابل بیان کرد: ما سالن تمرین مناسبی داریم که در اختیار ورزشکاران قرار گرفته‌است اما خب هیچ وقت رسانه‌ها و همکاران شما از این امکانات بازدید نکردند تا نقاط ضعف را به ما منتقل کنند. ما این مجموعه استاندارد را ساختیم و مسئولان زیادی از آن دیدن کردند. حتی دکتر سجادی که آمد گفت‌ خستگی‌ام در آمد که بالاخره یک سالن تمرین استاندارد در ایران دیدم.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از این مجموعه که توسط بخش خصوصی برای ورزش آماده شده حمایت خاصی هم شده یا نه؟ تصریح کرد: سالن تمرین‌های ما که کاملا در اختیار ورزش است و یک مجموعه ده هزار نفره نیز در حال ساخت است. برای تکمیل پروژه‌ حساب کتاب کردیم و بودجه لازم مشخص شد، اما هیچ گونه کمک به ما انجام نشد با این که چندین وزیر از آن بازدید کردند. در این شرایط چه انگیزه‌ای برای بخش خصوصی می ماند که کار کند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به این موضوع که برای رشد ورزش باید بخش تولید کشور رشد و توسعه داشته باشد به ایسنا گفت: من یک بار به آقای گودرزی گفتم تا زمانی که بخش تولید درست نشود ورزش درست نمی‌شود. آقای گودرزی گفت‌ این مساله وزارت ورزش و جوانان ارتباط ندارد، کشور وزارت صنعت دارد. من همان جا گفتم اتفاقا همین زنجیره ضعیف اگر قوی نشود و مشکلات تولید کشور حل نشود ورزش هم پیشرفت نمی‌کند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال ادامه داد: سنگاپور، مالزی و امارات کشورهایی توریستی هستند و ثروتمند آیا در ورزش موفق‌اند؟ نه. اما ترکیه در ورزش موفق است، چرا؟ چون بخش تولید قوی دارد. دولت به باشگاه امکانات و فضا می‌دهد و کمک می‌کند. به یک باشگاه در بهترین جا زمین و وام می‌دهد تا هتل بسازد و از سود آن در ورزش سرمایه‌گذاری کند. اما در ایران چنین شرایطی وجود ندارد. مشکلات دیگر هم در ورزش هست.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به مشکلات موجود دیگر در ورزش بیان کرد: تا زمانی که ورزش تجارت نباشد ورزش موفق نخواهد بود. در سازمان صدا و سیما دخالت نمی‌کنم مگر همه درآمد باشگاه‌ها بخش تلویزیونی است؟ نه. سوال من این است که چرا هیچ باشگاهی فروش بازیکن ندارد. وقتی ما می‌گوییم باید حق رشد بدهید کسی توجه نمی‌کند. این مشکلات ایجاد می‌شود. من بر روی نوجوان ۱۲ – ۱۳ ساله هزینه می‌کنم بعد از چند سال می‌گوید خداحافظ. چرا من نباید حق رشد داشته باشم؟
او با اشاره به فروش بازیکن در باشگاه‌های توپ و توری گفت: باشگاه‌های توپ و تور آنقدر هزینه کردند چند درصد فروش کرده‌اند؟ باشگاه‌های توپ و تور فروشی نداشتند. اگر فروش بازیکن داشتند به من هم یاد بدهند. به نظر من وزارت ورزش باید از طریق هیات دولت و مجلس فرآیند قانونمند کردن ورزش و باشگاه‌داری در کشور را کلید بزنند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به دیگر مشکلات تصریح کرد: دقت کنید که چرا آنقدر کمیته‌ انضباطی درگیر مسائل مختلف از جمله پرداختی باشگاه هستند؟ باشگاه می‌آید فعالیت می‌کند اما به یکباره می‌گوید پول ندارد. بدهکار می‌شود و کار را نیمه راه رها می‌کند. هر روزهم می‌گویند که پول ندارند. دلیلش همین مسائل است.
سلیمانی در ادامه در پاسخ به این سوال که یکی از انتقادها به او و کاله در بستکبال عدم حضور در لیگ برتر این رشته است. چرا تا کنون این اتفاق نیفتاده؟ بیان کرد: اول اینکه من در هیات مدیره باشگاه یک رای دارم و تمایل بیشتر مجموعه بر روی والیبال است اما من همیشه فعالیت در بسکتبال را ادامه داده‌ام و مجوز تیم دسته یک را گرفته‌ام. از طرف دیگر ما یک برنامه‌ریزی زیربنایی انجام داده‌ایم. بسیاری از باشگاه‌ها هزینه‌های بسیار زیادی برای یک فصل انجام می‌دهند اما هنوز موفق نشده‌اند یک سالن تمرین استاندارد داشته باشند.
او افزود: اکنون باشگاه‌ها هزینه در تیم داری می‌کنند اما سالن تمرینی ندارند و اجاره می‌کنند. ما میزان زیادی از آن هزینه را صرف ساخت یک مجموعه تمرینی استاندارد کردیم. سالن تمرین ساختیم و معتقدیم باشگاه‌های دیگر هم می‌توانند میزبانی از آن هزینه را برای این موضوع بگذارند که قطعا باعث می‌شود که خودشان رشد بیشتری داشته‌باشند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که قبول دارد افرادی محدود در بسکتبال فعالیت می‌کنند و فدراسیون از همه نیروها بهره نمی‌برد؟ بیان کرد: برای افراد باید کار تعریف شده باشد و افراد بر اساس تخصص و اثرگذاری در فدراسیون جای بگیرند. ما بایستی با فدراسیون جدید همکاری کنیم و فدراسیون باید برنامه‌ریزی کند و از نیروها بهره ببرد. مثلا فدراسیون باید اعلام کند که در این قسمت‌ها به دنبال افراد متخصص و علاقه‌مند است . بعد در آن قالب‌ها افراد متخصص وارد شوند به توافق برسند و کار را شروع کنند.
سلیمانی درباره موضوع فعالیت مربیان ملی در باشگاه‌ها و خطراتی که این مساله می‌تواند به بسکتبال بزند، تصریح کرد: بحث‌ مربی‌ها من بازهم می‌گویم توانایی مالی فدراسیون مهم است. اما یک مربی می‌آید و می‌گوید پول نمی‌خواهم، مجانی کار می‌کنم و سطح بالایی دارد. آیا قبل از تصمیم فدراسیون بسکتبال این پیشنهاد داده شده ؟ اگر داده شد و لحاظ نشده حق با مربیان است. ‌ببینید ‌همه این مربیان قهرمانان ملی ما و محترم هستند اما باید به این نکته توجه کنیم که در اتاق در بسته و مذاکرات حضوری مسائل حل می‌شود. خود من مثلاً مشکلی در والیبال یا بسکتبال دارم با رئیس فدراسیون جلسه می‌گذارم و مساله را مطرح و آن را حل می‌کنم.
او در پاسخ به این سوال که فعالیت مربی ملی در باشگاهی شائبه‌هایی ایجاد کرده و به نظرش این مساله چه تاثیری در لیگ خواهد داشت؟ بیان کرد: شائبه‌ها طبیعی است  ولی باید اگر شایبه وجود دارد دوستان بیایند و ثابت کنند. استدلال بیاورند و بگوید مثلا مربی ملی می‌توانسته یک بازیکن دیگر را به تیم ملی دعوت کند اما به جایش بازیکن خودش را دعوت کرده‌است.
او با اشاره به مشکلاتی که اکنون فدراسیون‌ها در بحث جذب مربی دارند تصریح کرد: اکنون بحث جذب مربی خارجی هم مطرح می‌شود اما با وضعیت دلار و یورو کنونی این کار شدنی نیست. می‌گویند دلار ۴۲۰۰ تومان است اما به فدراسیون‌ها تخصیص داده شده یا باید با قیمت کنونی بازار خریداری کنند؟ خب در این شرایط فدراسیون‌ها دستشان بسته است.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که رشته‌های والیبال و هندبال و برخی رشته‌های دیگر با همین وضعیت ارز مربی خارجی جذب کرده‌اند که نشان می‌دهد تیم اقتصادی فدراسیون بسکتبال ضعیف است. او عملکرد اقتصادی فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: من شنیده‌ام که فدراسیون تیم اقتصادی دارد اما اینکه عملکرد چه بوده خبر ندارم. نمی‌دانم چه فعالیتی در این کمیته انجام شده‌است.
مدیر باشگاه کاله در پایان به فعالیت تیمش در لیگ دسته یک اشاره کرد و گفت:  من مجوز تیم‌داری در لیگ دسته یک را از هیات مدیره گرفته‌ام و فعالیت ما ادامه دار خواهد شد. باشگاه کاله بازیکنانی چون متین آقا جانپور کاپیتان تیم ملی نوجوانان، علی نصیری، محمدرضا قربانی، میثم میرزایی و پارسا فلاح را که آینده ایران خواهد بود را به بسکتبال معرفی کرده و قطعا تلاشش این است که همچنان به بسکتبال خدمت کند. به نظرم از یک استان کوچک این تعداد بازیکن که به بسکتبال معرفی شده‌اند کافی است و ما تلاشمان این است که این روند را ادامه بدهیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

توپ و تور
توپ و تور

آخرین اخبار

والیبال ایران به عنوان تیم دوم گروهش صعود کرد
تیم ملی لهستان در آخرین بازی از گروه D مرحله نخست مسابقات والیبال قهرمانی جهان مقابل بلغارستان به پیروزی رسید.
اسپالتی: بازگشت، این پیروزی را دلچسب‌تر کرد
لوچانو اسپالتی، سرمربی اینتر، تایید کرد که بازگشت تیمش در دیدار مقابل تاتنهام، پیروزی 2-1 مقابل این تیم انگلیسی را دلچسب تر کرد.
پرسپولیس رکورددار مرحله حذفی شد
تیم فوتبال پرسپولیس با ارائه یک بازی درخشان و کسب نتیجه ای فوق العاده توانست جواز حضور در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا را به دست آورد.
والورده: کارهای خارق العاده، عادت مسی است
سرمربی بارسا در نشست خبری پس از بازی با آیندهوون به تمجید از لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی خود پرداخت.
لیورپول در آخرین ثانیه‌ها مچ PSG را خواباند
در شب برتری خانگی لیورپول، ناپولی از شکست دادن قهرمان سابق اروپا عاجز ماند.
تراشتگن: هیچ بازیکنی نزدیک به مسی هم نیست
بارسا امشب با درخشش مسی توانست با 4 گل بر پی اس وی آیندهوون غلبه کند.
شماتیک احتمالی پرسپولیس با بازگشت شجاع
محروم نشدن شجاع، پرسپولیسی‌ها را از کابوس شروع مسابقه با آدام همتی یا علوان‌زاده راحت می‌کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کولاک و معروف در گروه مراقبت‌های ویژه!
تیم ملی والیبال ایران در مرحله دوم مسابقات قهرمانی مردان جهان در صوفیه به مصاف تیم های آمریکا، کانادا و بلغارستان می رود.
چرا سریال‌های جنایی و معمایی محبوبند؟
پیش از این، قاتلانی که به طمع مال و ثروت یا خشم و نفرت آنی، دست به جنایت می‌زدند، روی پرده سینما و صفحه تلویزیون می‌رفتند اما در حال حاضر با فراگیر شدن زندگی مدرن و کم‌رنگ شدن اعتقادات بخشی از مردم، تهیه‌کنندگان غربی میل به جنایت و درون‌مایه‌های بسیار تاریک را به صورت قسمت قالب وجود انسان‌ها به نمایش در‌آورده‌اند و از تولیدات این‌چنینی حمایت کرده‌اند.
«شوربا نخود آب» را با لیمو تازه میل کنید
نخود دارای طبع گرم و خشک است و برای تقویت بنیه یکی از بهترین حبوباتی است که در غذاهای مختلف و متنوع سفره‌ی ایرانی جایگاه ویژه‌ای داشته و دارد و مصرف آن برای همه سنین توصیه می‌گردد. یکی از اشکال تهیه غذا از نخود، غذایی است که به نخودآب معروف است.
راز اصلی عمر طولانی چشم بادامی‌ها چیست؟
در ژاپن شمار افرادی که بیش از صد سال عمر می‌کنند رو به افزایش است و راز طول عمرشان چیزی نیست به جز تغذیه سالم، طب پیشرفته و رشد آگاهی‎شان درباره سلامتی.
آداب و رسوم و سنت‌های جالب بازار تهران در ماه محرم
وقتی صحبت از عزاداری بازار تهران سخن به میان می‌آید، داستان‌ها به «اصغر شاطررضا» کشتی‌گیر و پهلوان زورخانه امیرالمومنین (ع) می‌رسد که در وصیتش میان‌داری بزرگترین دسته عزاداری بازار تهران را به «طیب حاج‌رضایی» سپرد...
والیبال ایران به عنوان تیم دوم گروهش صعود کرد
هم گروهی های والیبال ایران در دور دوم  قهرمانی جهان مشخص شدند
حریفان والیبال ایران در مرحله دوم قهرمانی جهان مشخص شدند
غفور: هیچ تیمی راحت شکست نمی‌خورد
خلاصه والیبال فنلاند ۲ - ایران ۳
کولاکوویچ: هیچ تیمی از پیش برنده نیست
ساموئلوو: بازیکنانم باور به پیروزی داشتند
کولاک و معروف در گروه مراقبت‌های ویژه!
عبادی پور امتیازآورترین بازیکن ایران مقابل فنلاند شد
شریفی انرژی خاصی به تیم‌ایران ترریق کرد- فنلاند بازی به بازی در حال پیشرفت است