بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

10:21 ۱۴ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 265 0
بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که به تازگی از سمتش استعفا داده تاکید کرد که همچنان کنار این رشته خواهد بود و هرکاری که از دستش برآید برای بسکتبال انجام می‌دهد.

ایسنا

بهمن سلیمانی نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال و مدیر عامل باشگاه کاله در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل استعفایش اظهار کرد: در شمال درگیری کارهایم زیاد شده‌است. گرفتاری‌ها زیاد شده  و با توجه به بحرانی که برای تولید در کشور وجود دارد، شرکت دستور داده بیشتر وقت در شمال باشم. از طرفی زندگی من در شمال است و رفت و آمد هم برایم به تهران سخت است. برای همین با آقای طباطبایی صحبت کردم که در این سمت نباشم و استعفایم را نوشتم اما به عنوان یاور بسکتبال کارم را انجام می‌دهم. هر جا که لازم باشد هستم.
او ادامه داد: اگر فعالیت پروژه‌ای باشد خیلی بیشتر می‌توانیم به بسکتبال کمک کنیم. امکانات ما می‌تواند در برنامه‌های پروژه‌ ای به بسکتبال کمک کند. مثل همان حمایت از تیم‌های ملی پایه و میزبانی از آنها. من خودم پایه گذار طرح تیم‌های پلکانی بودم که در زمان ریاست آقای مشحون تصویب شد. در آن طرح مسابقات مناطق هشت‌گانه برگزار می‌شد که ورزشکاران از دل آنها بیرون می‌آمدند. تمام طرح‌ها از خودم بود و ما حتی در مناطق هشت‌گانه مسافت را طوری تنظیم کرده‌بودیم که برای همه یکسان باشد اما خب طرح در فدراسیون جدید رای نیاورد و مسابقات در شکل جدیدی برگزار می‌شود.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که سال‌ها در این سمت فعالیت می‌کرد، ادامه داد: در مسابقات هشت گانه بچه‌ها را انتخاب می‌کردیم و تیم‌ها را  تحت پوشش قرار می دادیم که آقای مشحون مسوولیت یک تیم را به من داد. مسوول تیم ۲۰۲۰ برعهده ما قرار گرفته که ۲۷ اردو در بابل برایشان برگزار کرده‌ایم و امکاناتمان را کاملا در اختیار این تیم قرار دادیم. سعی کردیم که بهترین شرایط برای ملی‌پوشان مهیا باشد تا آنها به بهترین شکل آماده شوند. ما نه تنها از نظر فنی بلکه از جوانب دیگر نیز برای ورزشکاران برنامه‌داریم. ما معلم زبان برای این ورزشکاران استخدام کرده‌ایم که آنها گام به گام تحت آموزش قرار بگیرند و از این نظر نیز رشد کنند.
مدیر عامل باشگاه کاله با اشاره به امکانات این باشگاه در بابل بیان کرد: ما سالن تمرین مناسبی داریم که در اختیار ورزشکاران قرار گرفته‌است اما خب هیچ وقت رسانه‌ها و همکاران شما از این امکانات بازدید نکردند تا نقاط ضعف را به ما منتقل کنند. ما این مجموعه استاندارد را ساختیم و مسئولان زیادی از آن دیدن کردند. حتی دکتر سجادی که آمد گفت‌ خستگی‌ام در آمد که بالاخره یک سالن تمرین استاندارد در ایران دیدم.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از این مجموعه که توسط بخش خصوصی برای ورزش آماده شده حمایت خاصی هم شده یا نه؟ تصریح کرد: سالن تمرین‌های ما که کاملا در اختیار ورزش است و یک مجموعه ده هزار نفره نیز در حال ساخت است. برای تکمیل پروژه‌ حساب کتاب کردیم و بودجه لازم مشخص شد، اما هیچ گونه کمک به ما انجام نشد با این که چندین وزیر از آن بازدید کردند. در این شرایط چه انگیزه‌ای برای بخش خصوصی می ماند که کار کند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به این موضوع که برای رشد ورزش باید بخش تولید کشور رشد و توسعه داشته باشد به ایسنا گفت: من یک بار به آقای گودرزی گفتم تا زمانی که بخش تولید درست نشود ورزش درست نمی‌شود. آقای گودرزی گفت‌ این مساله وزارت ورزش و جوانان ارتباط ندارد، کشور وزارت صنعت دارد. من همان جا گفتم اتفاقا همین زنجیره ضعیف اگر قوی نشود و مشکلات تولید کشور حل نشود ورزش هم پیشرفت نمی‌کند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال ادامه داد: سنگاپور، مالزی و امارات کشورهایی توریستی هستند و ثروتمند آیا در ورزش موفق‌اند؟ نه. اما ترکیه در ورزش موفق است، چرا؟ چون بخش تولید قوی دارد. دولت به باشگاه امکانات و فضا می‌دهد و کمک می‌کند. به یک باشگاه در بهترین جا زمین و وام می‌دهد تا هتل بسازد و از سود آن در ورزش سرمایه‌گذاری کند. اما در ایران چنین شرایطی وجود ندارد. مشکلات دیگر هم در ورزش هست.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به مشکلات موجود دیگر در ورزش بیان کرد: تا زمانی که ورزش تجارت نباشد ورزش موفق نخواهد بود. در سازمان صدا و سیما دخالت نمی‌کنم مگر همه درآمد باشگاه‌ها بخش تلویزیونی است؟ نه. سوال من این است که چرا هیچ باشگاهی فروش بازیکن ندارد. وقتی ما می‌گوییم باید حق رشد بدهید کسی توجه نمی‌کند. این مشکلات ایجاد می‌شود. من بر روی نوجوان ۱۲ – ۱۳ ساله هزینه می‌کنم بعد از چند سال می‌گوید خداحافظ. چرا من نباید حق رشد داشته باشم؟
او با اشاره به فروش بازیکن در باشگاه‌های توپ و توری گفت: باشگاه‌های توپ و تور آنقدر هزینه کردند چند درصد فروش کرده‌اند؟ باشگاه‌های توپ و تور فروشی نداشتند. اگر فروش بازیکن داشتند به من هم یاد بدهند. به نظر من وزارت ورزش باید از طریق هیات دولت و مجلس فرآیند قانونمند کردن ورزش و باشگاه‌داری در کشور را کلید بزنند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به دیگر مشکلات تصریح کرد: دقت کنید که چرا آنقدر کمیته‌ انضباطی درگیر مسائل مختلف از جمله پرداختی باشگاه هستند؟ باشگاه می‌آید فعالیت می‌کند اما به یکباره می‌گوید پول ندارد. بدهکار می‌شود و کار را نیمه راه رها می‌کند. هر روزهم می‌گویند که پول ندارند. دلیلش همین مسائل است.
سلیمانی در ادامه در پاسخ به این سوال که یکی از انتقادها به او و کاله در بستکبال عدم حضور در لیگ برتر این رشته است. چرا تا کنون این اتفاق نیفتاده؟ بیان کرد: اول اینکه من در هیات مدیره باشگاه یک رای دارم و تمایل بیشتر مجموعه بر روی والیبال است اما من همیشه فعالیت در بسکتبال را ادامه داده‌ام و مجوز تیم دسته یک را گرفته‌ام. از طرف دیگر ما یک برنامه‌ریزی زیربنایی انجام داده‌ایم. بسیاری از باشگاه‌ها هزینه‌های بسیار زیادی برای یک فصل انجام می‌دهند اما هنوز موفق نشده‌اند یک سالن تمرین استاندارد داشته باشند.
او افزود: اکنون باشگاه‌ها هزینه در تیم داری می‌کنند اما سالن تمرینی ندارند و اجاره می‌کنند. ما میزان زیادی از آن هزینه را صرف ساخت یک مجموعه تمرینی استاندارد کردیم. سالن تمرین ساختیم و معتقدیم باشگاه‌های دیگر هم می‌توانند میزبانی از آن هزینه را برای این موضوع بگذارند که قطعا باعث می‌شود که خودشان رشد بیشتری داشته‌باشند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که قبول دارد افرادی محدود در بسکتبال فعالیت می‌کنند و فدراسیون از همه نیروها بهره نمی‌برد؟ بیان کرد: برای افراد باید کار تعریف شده باشد و افراد بر اساس تخصص و اثرگذاری در فدراسیون جای بگیرند. ما بایستی با فدراسیون جدید همکاری کنیم و فدراسیون باید برنامه‌ریزی کند و از نیروها بهره ببرد. مثلا فدراسیون باید اعلام کند که در این قسمت‌ها به دنبال افراد متخصص و علاقه‌مند است . بعد در آن قالب‌ها افراد متخصص وارد شوند به توافق برسند و کار را شروع کنند.
سلیمانی درباره موضوع فعالیت مربیان ملی در باشگاه‌ها و خطراتی که این مساله می‌تواند به بسکتبال بزند، تصریح کرد: بحث‌ مربی‌ها من بازهم می‌گویم توانایی مالی فدراسیون مهم است. اما یک مربی می‌آید و می‌گوید پول نمی‌خواهم، مجانی کار می‌کنم و سطح بالایی دارد. آیا قبل از تصمیم فدراسیون بسکتبال این پیشنهاد داده شده ؟ اگر داده شد و لحاظ نشده حق با مربیان است. ‌ببینید ‌همه این مربیان قهرمانان ملی ما و محترم هستند اما باید به این نکته توجه کنیم که در اتاق در بسته و مذاکرات حضوری مسائل حل می‌شود. خود من مثلاً مشکلی در والیبال یا بسکتبال دارم با رئیس فدراسیون جلسه می‌گذارم و مساله را مطرح و آن را حل می‌کنم.
او در پاسخ به این سوال که فعالیت مربی ملی در باشگاهی شائبه‌هایی ایجاد کرده و به نظرش این مساله چه تاثیری در لیگ خواهد داشت؟ بیان کرد: شائبه‌ها طبیعی است  ولی باید اگر شایبه وجود دارد دوستان بیایند و ثابت کنند. استدلال بیاورند و بگوید مثلا مربی ملی می‌توانسته یک بازیکن دیگر را به تیم ملی دعوت کند اما به جایش بازیکن خودش را دعوت کرده‌است.
او با اشاره به مشکلاتی که اکنون فدراسیون‌ها در بحث جذب مربی دارند تصریح کرد: اکنون بحث جذب مربی خارجی هم مطرح می‌شود اما با وضعیت دلار و یورو کنونی این کار شدنی نیست. می‌گویند دلار ۴۲۰۰ تومان است اما به فدراسیون‌ها تخصیص داده شده یا باید با قیمت کنونی بازار خریداری کنند؟ خب در این شرایط فدراسیون‌ها دستشان بسته است.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که رشته‌های والیبال و هندبال و برخی رشته‌های دیگر با همین وضعیت ارز مربی خارجی جذب کرده‌اند که نشان می‌دهد تیم اقتصادی فدراسیون بسکتبال ضعیف است. او عملکرد اقتصادی فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: من شنیده‌ام که فدراسیون تیم اقتصادی دارد اما اینکه عملکرد چه بوده خبر ندارم. نمی‌دانم چه فعالیتی در این کمیته انجام شده‌است.
مدیر باشگاه کاله در پایان به فعالیت تیمش در لیگ دسته یک اشاره کرد و گفت:  من مجوز تیم‌داری در لیگ دسته یک را از هیات مدیره گرفته‌ام و فعالیت ما ادامه دار خواهد شد. باشگاه کاله بازیکنانی چون متین آقا جانپور کاپیتان تیم ملی نوجوانان، علی نصیری، محمدرضا قربانی، میثم میرزایی و پارسا فلاح را که آینده ایران خواهد بود را به بسکتبال معرفی کرده و قطعا تلاشش این است که همچنان به بسکتبال خدمت کند. به نظرم از یک استان کوچک این تعداد بازیکن که به بسکتبال معرفی شده‌اند کافی است و ما تلاشمان این است که این روند را ادامه بدهیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

ورزش بانوان
ورزش بانوان

آخرین اخبار

سیل 3 زنجانی را با خود برد
زنجان – ایرنا – فرماندار شهرستان زنجان گفت: سیل شامگاه امروز شنبه /5 خرداد/ در بخش زنجانرود این شهرستان سه نفر را با خود برد و هنوز خبری از آنان نیست.
زمین لرزه پنج بار گوریه شوشتر را در خوزستان لرزاند
اهواز - ایرنا - پنج زمین لرزه عصر روز شنبه گوریه از توابع شهرستان شوشتر را لرزاند که بزرگی 2 مورد آن 4،3 و 4،2 در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر) بود.
صوت - بسته خبری ۵ خرداد ۹۷
در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۵ خرداد ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.
دومین ردیف پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی بهره برداری شد
بوشهر- ایرنا- مجری طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی گفت: دومین ردیف شیرین سازی گاز پالایشگاه این فاز پس از انجام آزمون های پیش راه اندازی و راه اندازی آخر هفته گذشته به بهره برداری رسید.
2 طایفه رئیسی و محمدرمضانی در ریگان کرمان آشتی کردند
کرمان - ایرنا- طایفه های رئیسی و محمدرمضانی شهرستان ریگان در استان کرمان پس از گذشت چهار سال درگیری و نزاع آشتی کردند.
حاشیه های نشست کمیسیون مشترک برجام وین
وین - ایرنا - تعیین ضرب الاجل 5 روزه تهران به اروپا که دقایقی پیش از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، ازسوی یک مقام ارشد ایرانی در جمع خبرنگاران مطرح شد، کانون توجه رسانه‌ها شد.
38 میلیارد دلار قرارداد در همایش سن پترزبورگ امضا شد
مسکو - ایرنا - مشاور رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که در همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ قراردادهایی به مجموع ارزش 38 میلیارد دلار امضا شد.
روسیه و اردن قرارداد تحقیق برای ساخت نیروگاه اتمی امضا کردند
مسکو - ایرنا - روسیه و اردن قرارداد برای تحقیق پیرامون احداث نیروگاه هسته ای امضا کردند.
حملات عربستان به پایتخت یمن 5 کشته برجا گذاشت
تهران - ایرنا - منابع خبری شامگاه شنبه گزارش دادند، در حملات جنگنده بمب افکن های عربستان به صنعا پایتخت یمن پنج غیرنظامی کشته و 13 تن زخمی شدند.
900 جسد در گورهای دسته جمعی الرقه سوریه کشف شد
دمشق- ایرنا- کمیته بازسازی شهر الرقه سوریه امروز (شنبه) اعلام کرد که 900 جسد از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون در گورهای دسته جمعی در داخل این شهر کشف کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمان خاص احسان علیخانی- آنچه در ˮماه عسلˮ دیشب گذشت
در نهمین قسمت از برنامه ماه عسل، احسان علیخانی با فرهاد ایرانی به گفتگو نشست.
تیپ خاص خانم بازیگر کم کار-عکس
تصویری از «آنا نعمتی» ؛ بازیگر کم کار سینما و تلویزیون را مشاهده می کنید.
پیام تسلیت انجمن بازیگران سینما برای درگذشت ناصر ملک مطیعی
انجمن بازیگران سینمای ایران در پیامی درگذشت ناصر ملک مطیعی را تسلیت گفت.
آمریکا-کره‌ جنوبی متعهد به تلاش برای برگزاری نشست کره
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت، در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا از نشست با رهبر کره شمالی سرباز زده، دیپلمات‌های ارشد ایالات متحده و کره‌ جنوبی در تماس تلفنی به تداوم همکاری نزدیک برای داشتن مذاکرات با پیونگ یانگ و خلع سلاح اتمی کامل این کشور به گفت‌وگو پرداختند.
لبخند ملیح ˮلیلا بلوکاتˮ -عکس
تصویری از "لیلا بلوکات" که در صفحه شخصی اش منتشر کرده است را مشاهده می کنید.
شفیعی امتیازآورترین بازیکن ایران مقابل استرالیا
استرالیا مقابل قدرت والیبال ایران تسلیم شد
ویلیامز امتیاز آورترین بازیکن دیدار والیبال ایران با استرالیا شد- شب درخشان شفیعی با کسب 17 امت
والیبال ایران با ترکیب جوان شده استرالیا را شکست داد- روسیه و برزیل شکست خورده های بزرگ روز دوم
ستاره تیم ملی بسکتبال به «سفر بی فایده» نمی رود
شکست ولاسکو در نبرد مربیان پیشین ایران
ناهماهنگی والیبال ایران مقابل فرانسه دور از انتظار بود
ناهماهنگی والیبال ایران مقابل فرانسه دور از انتظار بود
ولاسکو به لوزانو باخت
ناراحتی حدادی، تمرین تنهایی و غیبت در اردوی چین