بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

10:21 ۷۲ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 555 0
بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که به تازگی از سمتش استعفا داده تاکید کرد که همچنان کنار این رشته خواهد بود و هرکاری که از دستش برآید برای بسکتبال انجام می‌دهد.

ایسنا

بهمن سلیمانی نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال و مدیر عامل باشگاه کاله در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل استعفایش اظهار کرد: در شمال درگیری کارهایم زیاد شده‌است. گرفتاری‌ها زیاد شده  و با توجه به بحرانی که برای تولید در کشور وجود دارد، شرکت دستور داده بیشتر وقت در شمال باشم. از طرفی زندگی من در شمال است و رفت و آمد هم برایم به تهران سخت است. برای همین با آقای طباطبایی صحبت کردم که در این سمت نباشم و استعفایم را نوشتم اما به عنوان یاور بسکتبال کارم را انجام می‌دهم. هر جا که لازم باشد هستم.
او ادامه داد: اگر فعالیت پروژه‌ای باشد خیلی بیشتر می‌توانیم به بسکتبال کمک کنیم. امکانات ما می‌تواند در برنامه‌های پروژه‌ ای به بسکتبال کمک کند. مثل همان حمایت از تیم‌های ملی پایه و میزبانی از آنها. من خودم پایه گذار طرح تیم‌های پلکانی بودم که در زمان ریاست آقای مشحون تصویب شد. در آن طرح مسابقات مناطق هشت‌گانه برگزار می‌شد که ورزشکاران از دل آنها بیرون می‌آمدند. تمام طرح‌ها از خودم بود و ما حتی در مناطق هشت‌گانه مسافت را طوری تنظیم کرده‌بودیم که برای همه یکسان باشد اما خب طرح در فدراسیون جدید رای نیاورد و مسابقات در شکل جدیدی برگزار می‌شود.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که سال‌ها در این سمت فعالیت می‌کرد، ادامه داد: در مسابقات هشت گانه بچه‌ها را انتخاب می‌کردیم و تیم‌ها را  تحت پوشش قرار می دادیم که آقای مشحون مسوولیت یک تیم را به من داد. مسوول تیم ۲۰۲۰ برعهده ما قرار گرفته که ۲۷ اردو در بابل برایشان برگزار کرده‌ایم و امکاناتمان را کاملا در اختیار این تیم قرار دادیم. سعی کردیم که بهترین شرایط برای ملی‌پوشان مهیا باشد تا آنها به بهترین شکل آماده شوند. ما نه تنها از نظر فنی بلکه از جوانب دیگر نیز برای ورزشکاران برنامه‌داریم. ما معلم زبان برای این ورزشکاران استخدام کرده‌ایم که آنها گام به گام تحت آموزش قرار بگیرند و از این نظر نیز رشد کنند.
مدیر عامل باشگاه کاله با اشاره به امکانات این باشگاه در بابل بیان کرد: ما سالن تمرین مناسبی داریم که در اختیار ورزشکاران قرار گرفته‌است اما خب هیچ وقت رسانه‌ها و همکاران شما از این امکانات بازدید نکردند تا نقاط ضعف را به ما منتقل کنند. ما این مجموعه استاندارد را ساختیم و مسئولان زیادی از آن دیدن کردند. حتی دکتر سجادی که آمد گفت‌ خستگی‌ام در آمد که بالاخره یک سالن تمرین استاندارد در ایران دیدم.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از این مجموعه که توسط بخش خصوصی برای ورزش آماده شده حمایت خاصی هم شده یا نه؟ تصریح کرد: سالن تمرین‌های ما که کاملا در اختیار ورزش است و یک مجموعه ده هزار نفره نیز در حال ساخت است. برای تکمیل پروژه‌ حساب کتاب کردیم و بودجه لازم مشخص شد، اما هیچ گونه کمک به ما انجام نشد با این که چندین وزیر از آن بازدید کردند. در این شرایط چه انگیزه‌ای برای بخش خصوصی می ماند که کار کند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به این موضوع که برای رشد ورزش باید بخش تولید کشور رشد و توسعه داشته باشد به ایسنا گفت: من یک بار به آقای گودرزی گفتم تا زمانی که بخش تولید درست نشود ورزش درست نمی‌شود. آقای گودرزی گفت‌ این مساله وزارت ورزش و جوانان ارتباط ندارد، کشور وزارت صنعت دارد. من همان جا گفتم اتفاقا همین زنجیره ضعیف اگر قوی نشود و مشکلات تولید کشور حل نشود ورزش هم پیشرفت نمی‌کند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال ادامه داد: سنگاپور، مالزی و امارات کشورهایی توریستی هستند و ثروتمند آیا در ورزش موفق‌اند؟ نه. اما ترکیه در ورزش موفق است، چرا؟ چون بخش تولید قوی دارد. دولت به باشگاه امکانات و فضا می‌دهد و کمک می‌کند. به یک باشگاه در بهترین جا زمین و وام می‌دهد تا هتل بسازد و از سود آن در ورزش سرمایه‌گذاری کند. اما در ایران چنین شرایطی وجود ندارد. مشکلات دیگر هم در ورزش هست.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به مشکلات موجود دیگر در ورزش بیان کرد: تا زمانی که ورزش تجارت نباشد ورزش موفق نخواهد بود. در سازمان صدا و سیما دخالت نمی‌کنم مگر همه درآمد باشگاه‌ها بخش تلویزیونی است؟ نه. سوال من این است که چرا هیچ باشگاهی فروش بازیکن ندارد. وقتی ما می‌گوییم باید حق رشد بدهید کسی توجه نمی‌کند. این مشکلات ایجاد می‌شود. من بر روی نوجوان ۱۲ – ۱۳ ساله هزینه می‌کنم بعد از چند سال می‌گوید خداحافظ. چرا من نباید حق رشد داشته باشم؟
او با اشاره به فروش بازیکن در باشگاه‌های توپ و توری گفت: باشگاه‌های توپ و تور آنقدر هزینه کردند چند درصد فروش کرده‌اند؟ باشگاه‌های توپ و تور فروشی نداشتند. اگر فروش بازیکن داشتند به من هم یاد بدهند. به نظر من وزارت ورزش باید از طریق هیات دولت و مجلس فرآیند قانونمند کردن ورزش و باشگاه‌داری در کشور را کلید بزنند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به دیگر مشکلات تصریح کرد: دقت کنید که چرا آنقدر کمیته‌ انضباطی درگیر مسائل مختلف از جمله پرداختی باشگاه هستند؟ باشگاه می‌آید فعالیت می‌کند اما به یکباره می‌گوید پول ندارد. بدهکار می‌شود و کار را نیمه راه رها می‌کند. هر روزهم می‌گویند که پول ندارند. دلیلش همین مسائل است.
سلیمانی در ادامه در پاسخ به این سوال که یکی از انتقادها به او و کاله در بستکبال عدم حضور در لیگ برتر این رشته است. چرا تا کنون این اتفاق نیفتاده؟ بیان کرد: اول اینکه من در هیات مدیره باشگاه یک رای دارم و تمایل بیشتر مجموعه بر روی والیبال است اما من همیشه فعالیت در بسکتبال را ادامه داده‌ام و مجوز تیم دسته یک را گرفته‌ام. از طرف دیگر ما یک برنامه‌ریزی زیربنایی انجام داده‌ایم. بسیاری از باشگاه‌ها هزینه‌های بسیار زیادی برای یک فصل انجام می‌دهند اما هنوز موفق نشده‌اند یک سالن تمرین استاندارد داشته باشند.
او افزود: اکنون باشگاه‌ها هزینه در تیم داری می‌کنند اما سالن تمرینی ندارند و اجاره می‌کنند. ما میزان زیادی از آن هزینه را صرف ساخت یک مجموعه تمرینی استاندارد کردیم. سالن تمرین ساختیم و معتقدیم باشگاه‌های دیگر هم می‌توانند میزبانی از آن هزینه را برای این موضوع بگذارند که قطعا باعث می‌شود که خودشان رشد بیشتری داشته‌باشند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که قبول دارد افرادی محدود در بسکتبال فعالیت می‌کنند و فدراسیون از همه نیروها بهره نمی‌برد؟ بیان کرد: برای افراد باید کار تعریف شده باشد و افراد بر اساس تخصص و اثرگذاری در فدراسیون جای بگیرند. ما بایستی با فدراسیون جدید همکاری کنیم و فدراسیون باید برنامه‌ریزی کند و از نیروها بهره ببرد. مثلا فدراسیون باید اعلام کند که در این قسمت‌ها به دنبال افراد متخصص و علاقه‌مند است . بعد در آن قالب‌ها افراد متخصص وارد شوند به توافق برسند و کار را شروع کنند.
سلیمانی درباره موضوع فعالیت مربیان ملی در باشگاه‌ها و خطراتی که این مساله می‌تواند به بسکتبال بزند، تصریح کرد: بحث‌ مربی‌ها من بازهم می‌گویم توانایی مالی فدراسیون مهم است. اما یک مربی می‌آید و می‌گوید پول نمی‌خواهم، مجانی کار می‌کنم و سطح بالایی دارد. آیا قبل از تصمیم فدراسیون بسکتبال این پیشنهاد داده شده ؟ اگر داده شد و لحاظ نشده حق با مربیان است. ‌ببینید ‌همه این مربیان قهرمانان ملی ما و محترم هستند اما باید به این نکته توجه کنیم که در اتاق در بسته و مذاکرات حضوری مسائل حل می‌شود. خود من مثلاً مشکلی در والیبال یا بسکتبال دارم با رئیس فدراسیون جلسه می‌گذارم و مساله را مطرح و آن را حل می‌کنم.
او در پاسخ به این سوال که فعالیت مربی ملی در باشگاهی شائبه‌هایی ایجاد کرده و به نظرش این مساله چه تاثیری در لیگ خواهد داشت؟ بیان کرد: شائبه‌ها طبیعی است  ولی باید اگر شایبه وجود دارد دوستان بیایند و ثابت کنند. استدلال بیاورند و بگوید مثلا مربی ملی می‌توانسته یک بازیکن دیگر را به تیم ملی دعوت کند اما به جایش بازیکن خودش را دعوت کرده‌است.
او با اشاره به مشکلاتی که اکنون فدراسیون‌ها در بحث جذب مربی دارند تصریح کرد: اکنون بحث جذب مربی خارجی هم مطرح می‌شود اما با وضعیت دلار و یورو کنونی این کار شدنی نیست. می‌گویند دلار ۴۲۰۰ تومان است اما به فدراسیون‌ها تخصیص داده شده یا باید با قیمت کنونی بازار خریداری کنند؟ خب در این شرایط فدراسیون‌ها دستشان بسته است.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که رشته‌های والیبال و هندبال و برخی رشته‌های دیگر با همین وضعیت ارز مربی خارجی جذب کرده‌اند که نشان می‌دهد تیم اقتصادی فدراسیون بسکتبال ضعیف است. او عملکرد اقتصادی فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: من شنیده‌ام که فدراسیون تیم اقتصادی دارد اما اینکه عملکرد چه بوده خبر ندارم. نمی‌دانم چه فعالیتی در این کمیته انجام شده‌است.
مدیر باشگاه کاله در پایان به فعالیت تیمش در لیگ دسته یک اشاره کرد و گفت:  من مجوز تیم‌داری در لیگ دسته یک را از هیات مدیره گرفته‌ام و فعالیت ما ادامه دار خواهد شد. باشگاه کاله بازیکنانی چون متین آقا جانپور کاپیتان تیم ملی نوجوانان، علی نصیری، محمدرضا قربانی، میثم میرزایی و پارسا فلاح را که آینده ایران خواهد بود را به بسکتبال معرفی کرده و قطعا تلاشش این است که همچنان به بسکتبال خدمت کند. به نظرم از یک استان کوچک این تعداد بازیکن که به بسکتبال معرفی شده‌اند کافی است و ما تلاشمان این است که این روند را ادامه بدهیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

توپ و تور
توپ و تور

آخرین اخبار

ساعت کاری ستاد و شعب بانک ایران زمین در تیرماه  اعلام شد
بانک ایران زمین در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف مدیریت بهینه مصرف عمومی برق در فصل تابستان، ساعت کار ستاد، شعب تهران و شهرستان خود را تغییر داد.
اعلام ساعت کار جدید شعب بانک سامان در استان تهران
بانک سامان در ادامه سیاست همراهی در مدیریت بهینه مصرف عمومی برق، ساعت کار جدید شعب خود را اعلام کرد.
تمدید تغییر ساعت کاری شعب بانک رفاه در استان تهران
بانک رفاه با توجه به تداوم شرایط جوی و ضرورت صرفه جویی و با هدف مدیریت بهینه مصرف انرژی ، تغییر ساعت کاری شعب خود در تهران را تا ۱۹ مردادماه تمدید کرد.
دولت از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند
خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان در سیاست گذاری های اقتصادی کلان کشور مورد تاکید رئیس جمهوری بوده و هست.
معاون رئیس جمهوری از مجتمع کشت و صنعت لرستان دیدن کرد
خرم آباد - ایرنا - معاون اقتصادی رئیس جمهوری عصر دوشنبه و در دومین روز از سفر خود به لرستان از بخش های مختلف مجتمع کشت و صنعت لرستان دیدن کرد و در جریان روند توسعه این مجموعه قرار گرفت.
مسافران قطار 781 مشهد به کرمان حق تاخیر دریافت می کنند
کرمان – ایرنا- مدیرکل راه آهن کرمان گفت: به دلیل تاخیر 210 دقیقه ای قطار 781 مشهد به کرمان 50 درصد هزینه بلیط به مسافران عودت داده می شود.
ورزشکار عراقی قهرمان تنیس روی میز آشوریان جهان شد
ارومیه- ایرنا- مدیر باشگاه فرهنگی ورزشی آشور ارومیه گفت: مسابقات تنیس روی میز هجدهمین جشنواره فرهنگی ورزشی آشوریان جهان با عنوان جام «تموز» با قهرمانی تنیسور عراقی در بخش انفرادی و تیم «عقاب آشور» در بخش 2 نفره به پایان رسید.
تندباد با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت بجنورد را درنوردید
بجنورد- ایرنا- رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی گفت: تندباد با سرعت 72 کیلومتر بر ساعت عصر امروز /دوشنبه/ بجنورد، مرکز استان را در نوردید.
21 میلیارد تومان وام خوداشتغالی بانوان در تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران با اشاره به در نظر گرفتن 48 میلیارد تومان تسهیلات 4 درصد از سوی دولت برای مشاغل خانگی گفت: از سال گذشته تا کنون 21 میلیارد تومان تسهیلات خود اشتغالی بانوان کارآفرین در استان تهران توزیع شده است.
اردوی برون مرزی تیم ملی بسکتبال با ویلچر به ترکیه لغو شد
ساری - ایرنا - مربی تیم ملی بسکتبال با ویلچر ایران گفت: هشتمین مرحله اردوی آماده سازی تیم ملی که قرار بود از سوم مردادماه در کشور ترکیه برگزار شود، لغو و شهر ارومیه میزبان این اردو شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نذری عجیب برای سلامتی «بهاره رهنما»! -عکس
بهاره رهنما، تصویر زیر را در استوری اینستاگرامش منتشر کرد.
دود خودسوزی هورالعظیم 6 شهرستان را فراگرفت
اهواز - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: دود غلیظ ناشی از آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم امروز 6 شهرستان را در خوزستان فرا گرفت.
چرا ردپای فضانورد آمریکایی در ماه با کف کفشش مطابقت ندارد؟+تصاویر
رد پای ثبت شده باز آلدرین، که به همراه نیل آرمسترانگ اولین انسان‌هایی بودند که به کره ماه قدم گذاشتند، بر سطح کره ماه، با کف کفش‌های لباس فضایی وی مطابقت ندارد و موجب ایجاد یک سوال بزرگ در اذهان عمومی شد که جواب ساده‌ای دارد.
دلار در حوالی 9000 تومان-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز دوشنبه اول مرداد 97 را در اینجا مشاهده کنید.
اقدام پسندیده فرهاد مجیدی برای مراسم ختم پدرش
فرهاد و فرزاد مجیدی، دو بازیکن اسبق استقلال این روزها داغدار درگذشت پدرشان هستند.
عطایی: بازی به بازی پیش می‌رویم- بازیکنان نبایند مغرور شوند
صدرنشینی والیبالیست‌های جوان ایران با پیروزی بر کره جنوبی
دومین پیروزی والیبال ایران در قهرمانی جوانان آسیا
اردوی برون مرزی تیم ملی بسکتبال باویلچر به ترکیه لغو شد
بازگشت معروف به تمرینات از چهارشنبه
دریافت کننده سابق تیم ملی والیبال به شهرداری ورامین پیوست
فیاضی قید پیکان را زد
کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان: تا لیگمان قوی نشود پیشرفت بانوان در آسیا کند خواهد بود
بازگشت معروف به تمرینات از چهارشنبه
ایران بلندقامت ترین تیم در مسابقات والیبال جوانان آسیا