بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

10:21 ۲۸۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 815 0
بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که به تازگی از سمتش استعفا داده تاکید کرد که همچنان کنار این رشته خواهد بود و هرکاری که از دستش برآید برای بسکتبال انجام می‌دهد.

ایسنا

بهمن سلیمانی نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال و مدیر عامل باشگاه کاله در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل استعفایش اظهار کرد: در شمال درگیری کارهایم زیاد شده‌است. گرفتاری‌ها زیاد شده  و با توجه به بحرانی که برای تولید در کشور وجود دارد، شرکت دستور داده بیشتر وقت در شمال باشم. از طرفی زندگی من در شمال است و رفت و آمد هم برایم به تهران سخت است. برای همین با آقای طباطبایی صحبت کردم که در این سمت نباشم و استعفایم را نوشتم اما به عنوان یاور بسکتبال کارم را انجام می‌دهم. هر جا که لازم باشد هستم.
او ادامه داد: اگر فعالیت پروژه‌ای باشد خیلی بیشتر می‌توانیم به بسکتبال کمک کنیم. امکانات ما می‌تواند در برنامه‌های پروژه‌ ای به بسکتبال کمک کند. مثل همان حمایت از تیم‌های ملی پایه و میزبانی از آنها. من خودم پایه گذار طرح تیم‌های پلکانی بودم که در زمان ریاست آقای مشحون تصویب شد. در آن طرح مسابقات مناطق هشت‌گانه برگزار می‌شد که ورزشکاران از دل آنها بیرون می‌آمدند. تمام طرح‌ها از خودم بود و ما حتی در مناطق هشت‌گانه مسافت را طوری تنظیم کرده‌بودیم که برای همه یکسان باشد اما خب طرح در فدراسیون جدید رای نیاورد و مسابقات در شکل جدیدی برگزار می‌شود.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که سال‌ها در این سمت فعالیت می‌کرد، ادامه داد: در مسابقات هشت گانه بچه‌ها را انتخاب می‌کردیم و تیم‌ها را  تحت پوشش قرار می دادیم که آقای مشحون مسوولیت یک تیم را به من داد. مسوول تیم ۲۰۲۰ برعهده ما قرار گرفته که ۲۷ اردو در بابل برایشان برگزار کرده‌ایم و امکاناتمان را کاملا در اختیار این تیم قرار دادیم. سعی کردیم که بهترین شرایط برای ملی‌پوشان مهیا باشد تا آنها به بهترین شکل آماده شوند. ما نه تنها از نظر فنی بلکه از جوانب دیگر نیز برای ورزشکاران برنامه‌داریم. ما معلم زبان برای این ورزشکاران استخدام کرده‌ایم که آنها گام به گام تحت آموزش قرار بگیرند و از این نظر نیز رشد کنند.
مدیر عامل باشگاه کاله با اشاره به امکانات این باشگاه در بابل بیان کرد: ما سالن تمرین مناسبی داریم که در اختیار ورزشکاران قرار گرفته‌است اما خب هیچ وقت رسانه‌ها و همکاران شما از این امکانات بازدید نکردند تا نقاط ضعف را به ما منتقل کنند. ما این مجموعه استاندارد را ساختیم و مسئولان زیادی از آن دیدن کردند. حتی دکتر سجادی که آمد گفت‌ خستگی‌ام در آمد که بالاخره یک سالن تمرین استاندارد در ایران دیدم.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از این مجموعه که توسط بخش خصوصی برای ورزش آماده شده حمایت خاصی هم شده یا نه؟ تصریح کرد: سالن تمرین‌های ما که کاملا در اختیار ورزش است و یک مجموعه ده هزار نفره نیز در حال ساخت است. برای تکمیل پروژه‌ حساب کتاب کردیم و بودجه لازم مشخص شد، اما هیچ گونه کمک به ما انجام نشد با این که چندین وزیر از آن بازدید کردند. در این شرایط چه انگیزه‌ای برای بخش خصوصی می ماند که کار کند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به این موضوع که برای رشد ورزش باید بخش تولید کشور رشد و توسعه داشته باشد به ایسنا گفت: من یک بار به آقای گودرزی گفتم تا زمانی که بخش تولید درست نشود ورزش درست نمی‌شود. آقای گودرزی گفت‌ این مساله وزارت ورزش و جوانان ارتباط ندارد، کشور وزارت صنعت دارد. من همان جا گفتم اتفاقا همین زنجیره ضعیف اگر قوی نشود و مشکلات تولید کشور حل نشود ورزش هم پیشرفت نمی‌کند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال ادامه داد: سنگاپور، مالزی و امارات کشورهایی توریستی هستند و ثروتمند آیا در ورزش موفق‌اند؟ نه. اما ترکیه در ورزش موفق است، چرا؟ چون بخش تولید قوی دارد. دولت به باشگاه امکانات و فضا می‌دهد و کمک می‌کند. به یک باشگاه در بهترین جا زمین و وام می‌دهد تا هتل بسازد و از سود آن در ورزش سرمایه‌گذاری کند. اما در ایران چنین شرایطی وجود ندارد. مشکلات دیگر هم در ورزش هست.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به مشکلات موجود دیگر در ورزش بیان کرد: تا زمانی که ورزش تجارت نباشد ورزش موفق نخواهد بود. در سازمان صدا و سیما دخالت نمی‌کنم مگر همه درآمد باشگاه‌ها بخش تلویزیونی است؟ نه. سوال من این است که چرا هیچ باشگاهی فروش بازیکن ندارد. وقتی ما می‌گوییم باید حق رشد بدهید کسی توجه نمی‌کند. این مشکلات ایجاد می‌شود. من بر روی نوجوان ۱۲ – ۱۳ ساله هزینه می‌کنم بعد از چند سال می‌گوید خداحافظ. چرا من نباید حق رشد داشته باشم؟
او با اشاره به فروش بازیکن در باشگاه‌های توپ و توری گفت: باشگاه‌های توپ و تور آنقدر هزینه کردند چند درصد فروش کرده‌اند؟ باشگاه‌های توپ و تور فروشی نداشتند. اگر فروش بازیکن داشتند به من هم یاد بدهند. به نظر من وزارت ورزش باید از طریق هیات دولت و مجلس فرآیند قانونمند کردن ورزش و باشگاه‌داری در کشور را کلید بزنند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به دیگر مشکلات تصریح کرد: دقت کنید که چرا آنقدر کمیته‌ انضباطی درگیر مسائل مختلف از جمله پرداختی باشگاه هستند؟ باشگاه می‌آید فعالیت می‌کند اما به یکباره می‌گوید پول ندارد. بدهکار می‌شود و کار را نیمه راه رها می‌کند. هر روزهم می‌گویند که پول ندارند. دلیلش همین مسائل است.
سلیمانی در ادامه در پاسخ به این سوال که یکی از انتقادها به او و کاله در بستکبال عدم حضور در لیگ برتر این رشته است. چرا تا کنون این اتفاق نیفتاده؟ بیان کرد: اول اینکه من در هیات مدیره باشگاه یک رای دارم و تمایل بیشتر مجموعه بر روی والیبال است اما من همیشه فعالیت در بسکتبال را ادامه داده‌ام و مجوز تیم دسته یک را گرفته‌ام. از طرف دیگر ما یک برنامه‌ریزی زیربنایی انجام داده‌ایم. بسیاری از باشگاه‌ها هزینه‌های بسیار زیادی برای یک فصل انجام می‌دهند اما هنوز موفق نشده‌اند یک سالن تمرین استاندارد داشته باشند.
او افزود: اکنون باشگاه‌ها هزینه در تیم داری می‌کنند اما سالن تمرینی ندارند و اجاره می‌کنند. ما میزان زیادی از آن هزینه را صرف ساخت یک مجموعه تمرینی استاندارد کردیم. سالن تمرین ساختیم و معتقدیم باشگاه‌های دیگر هم می‌توانند میزبانی از آن هزینه را برای این موضوع بگذارند که قطعا باعث می‌شود که خودشان رشد بیشتری داشته‌باشند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که قبول دارد افرادی محدود در بسکتبال فعالیت می‌کنند و فدراسیون از همه نیروها بهره نمی‌برد؟ بیان کرد: برای افراد باید کار تعریف شده باشد و افراد بر اساس تخصص و اثرگذاری در فدراسیون جای بگیرند. ما بایستی با فدراسیون جدید همکاری کنیم و فدراسیون باید برنامه‌ریزی کند و از نیروها بهره ببرد. مثلا فدراسیون باید اعلام کند که در این قسمت‌ها به دنبال افراد متخصص و علاقه‌مند است . بعد در آن قالب‌ها افراد متخصص وارد شوند به توافق برسند و کار را شروع کنند.
سلیمانی درباره موضوع فعالیت مربیان ملی در باشگاه‌ها و خطراتی که این مساله می‌تواند به بسکتبال بزند، تصریح کرد: بحث‌ مربی‌ها من بازهم می‌گویم توانایی مالی فدراسیون مهم است. اما یک مربی می‌آید و می‌گوید پول نمی‌خواهم، مجانی کار می‌کنم و سطح بالایی دارد. آیا قبل از تصمیم فدراسیون بسکتبال این پیشنهاد داده شده ؟ اگر داده شد و لحاظ نشده حق با مربیان است. ‌ببینید ‌همه این مربیان قهرمانان ملی ما و محترم هستند اما باید به این نکته توجه کنیم که در اتاق در بسته و مذاکرات حضوری مسائل حل می‌شود. خود من مثلاً مشکلی در والیبال یا بسکتبال دارم با رئیس فدراسیون جلسه می‌گذارم و مساله را مطرح و آن را حل می‌کنم.
او در پاسخ به این سوال که فعالیت مربی ملی در باشگاهی شائبه‌هایی ایجاد کرده و به نظرش این مساله چه تاثیری در لیگ خواهد داشت؟ بیان کرد: شائبه‌ها طبیعی است  ولی باید اگر شایبه وجود دارد دوستان بیایند و ثابت کنند. استدلال بیاورند و بگوید مثلا مربی ملی می‌توانسته یک بازیکن دیگر را به تیم ملی دعوت کند اما به جایش بازیکن خودش را دعوت کرده‌است.
او با اشاره به مشکلاتی که اکنون فدراسیون‌ها در بحث جذب مربی دارند تصریح کرد: اکنون بحث جذب مربی خارجی هم مطرح می‌شود اما با وضعیت دلار و یورو کنونی این کار شدنی نیست. می‌گویند دلار ۴۲۰۰ تومان است اما به فدراسیون‌ها تخصیص داده شده یا باید با قیمت کنونی بازار خریداری کنند؟ خب در این شرایط فدراسیون‌ها دستشان بسته است.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که رشته‌های والیبال و هندبال و برخی رشته‌های دیگر با همین وضعیت ارز مربی خارجی جذب کرده‌اند که نشان می‌دهد تیم اقتصادی فدراسیون بسکتبال ضعیف است. او عملکرد اقتصادی فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: من شنیده‌ام که فدراسیون تیم اقتصادی دارد اما اینکه عملکرد چه بوده خبر ندارم. نمی‌دانم چه فعالیتی در این کمیته انجام شده‌است.
مدیر باشگاه کاله در پایان به فعالیت تیمش در لیگ دسته یک اشاره کرد و گفت:  من مجوز تیم‌داری در لیگ دسته یک را از هیات مدیره گرفته‌ام و فعالیت ما ادامه دار خواهد شد. باشگاه کاله بازیکنانی چون متین آقا جانپور کاپیتان تیم ملی نوجوانان، علی نصیری، محمدرضا قربانی، میثم میرزایی و پارسا فلاح را که آینده ایران خواهد بود را به بسکتبال معرفی کرده و قطعا تلاشش این است که همچنان به بسکتبال خدمت کند. به نظرم از یک استان کوچک این تعداد بازیکن که به بسکتبال معرفی شده‌اند کافی است و ما تلاشمان این است که این روند را ادامه بدهیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

کشتی و رزمی
کشتی و رزمی

آخرین اخبار

برزگر: کی‌روش از تفرقه‌ ما سوءاستفاده کرد!
سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد گفت: کی‌روش یک فرد سیاستمدار بود و از تفرقه‌ای که در جامعه ما وجود دارد، سوءاستفاده کرد و رفت.
پیروزی آمیان در شب بازگشت قدوس
آمیان فرانسه در حضور ۸۸ دقیقه‌ای ستاره ایرانی خود به برتری مقابل نیس رسید.
کنایه جدید پیکه به رئال در آستانه ال کلاسیکو
مدافع بارسلونا به اظهارات سرمربی رئال مادرید واکنش نشان داد.
رم در دقیقه ۹۵، سه امتیاز را از فروزینونه گرفت
رم با تساوی گل دقیقه 95 ژکو سه امتیاز را از دل تیم ته‌جدولی فروزینونه کسب کرد.
رودنیل: داور پنالتی نفت مسجدسلیمان را ندید
کارشناس داوری فوتبال گفت: داور پنالتی مسلم نفت مسجدسلیمان مقابل پرسپولیس را نگرفت.
فشار پروتون برای نخستین بار محاسبه شد
فیزیکدانان دانشگاه "ام.آی.تی" در بررسی جدیدی موفق شدند برای نخستین بار، توزیع فشار پروتون را محاسبه کنند.
جهرمی: اثرات فناوری بر زندگی بشر را در کره جنوبی به چشم دیدم
وزیر ارتباطات گفت: در سفر چند ماه قبلم به کشور کره جنوبی، اثرات فناوری بر زندگی بشر را به چشم دیدم.
انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی دارد؟
زمزمه‌های انتقال آب دریای خزر به بخش‌های مرکزی ایران حدود ۸ سال است که مطرح شده. آخرین بار پاییز امسال بود که حسن روحانی - رییس جمهوری کشورمان- اعلام کرد که دولت آمادگی لازم برای انتقال آب دریای خزر را دارد.
کارتون روزنامه ابتکار درباره خشونت علیه زنان
در ادامه کارتون روزنامه ابتکار درباره خشونت علیه زنان را ببینید.
خبر خوش وامی به دانشجویان
معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به خبرهای خوش در حوزه وام دانشجویی گفت: طبق مصوبات جلسه اخیر هیات امنای صندوق رفاه در راستای افزایش وام شهریه دانشجویان دانشگاه‌ها تصمیم گرفتیم میزان وام شهریه دانشجویی در سال آینده در تمامی مقاطع بین ۳۰ تا ۴۰ درصد و بیشتر افزایش یابد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

برزگر: کی‌روش از تفرقه‌ ما سوءاستفاده کرد!
سرمربی پیشین تیم ملی کشتی آزاد گفت: کی‌روش یک فرد سیاستمدار بود و از تفرقه‌ای که در جامعه ما وجود دارد، سوءاستفاده کرد و رفت.
پیروزی آمیان در شب بازگشت قدوس
آمیان فرانسه در حضور ۸۸ دقیقه‌ای ستاره ایرانی خود به برتری مقابل نیس رسید.
کنایه جدید پیکه به رئال در آستانه ال کلاسیکو
مدافع بارسلونا به اظهارات سرمربی رئال مادرید واکنش نشان داد.
رم در دقیقه ۹۵، سه امتیاز را از فروزینونه گرفت
رم با تساوی گل دقیقه 95 ژکو سه امتیاز را از دل تیم ته‌جدولی فروزینونه کسب کرد.
رودنیل: داور پنالتی نفت مسجدسلیمان را ندید
کارشناس داوری فوتبال گفت: داور پنالتی مسلم نفت مسجدسلیمان مقابل پرسپولیس را نگرفت.
تیم والیبال نوجوانان شهرداری ارومیه قهرمان لیگ برتر ایران شد
مسابقات والیبال کارمندان مردان کشور به مرحله یک چهارم نهایی رسید
هیات والیبال مهاباد گام نخست را با قدرت برداشت
اسامی ۱۲ بازیکن ایران برای بازی با استرالیا
تیم والیبال بانوان وارنا رشت لیگ کشور را با پیروزی آغاز کرد
والیبال ایران در جهان صعود موشکی داشته است
اعلام ترکیب تیم ملی بسکتبال ایران مقابل استرالیا
روز نخست مسابقات والیبال دسته اول بانوان در قزوین برگزار شد
والیبال ایران در جهان صعود موشکی داشته است
تیم والیبال بانوان فرهنگسرای جوان ارومیه مقابل گیلان شکست خورد