بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

10:21 ۱۸۸ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 711 0
بهمن سلیمانی: هر کاری لازم باشد برای بسکتبال می‌کنم- ورزش برای پیشرفت باید به تجارت تبدیل شود

نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که به تازگی از سمتش استعفا داده تاکید کرد که همچنان کنار این رشته خواهد بود و هرکاری که از دستش برآید برای بسکتبال انجام می‌دهد.

ایسنا

بهمن سلیمانی نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال و مدیر عامل باشگاه کاله در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل استعفایش اظهار کرد: در شمال درگیری کارهایم زیاد شده‌است. گرفتاری‌ها زیاد شده  و با توجه به بحرانی که برای تولید در کشور وجود دارد، شرکت دستور داده بیشتر وقت در شمال باشم. از طرفی زندگی من در شمال است و رفت و آمد هم برایم به تهران سخت است. برای همین با آقای طباطبایی صحبت کردم که در این سمت نباشم و استعفایم را نوشتم اما به عنوان یاور بسکتبال کارم را انجام می‌دهم. هر جا که لازم باشد هستم.
او ادامه داد: اگر فعالیت پروژه‌ای باشد خیلی بیشتر می‌توانیم به بسکتبال کمک کنیم. امکانات ما می‌تواند در برنامه‌های پروژه‌ ای به بسکتبال کمک کند. مثل همان حمایت از تیم‌های ملی پایه و میزبانی از آنها. من خودم پایه گذار طرح تیم‌های پلکانی بودم که در زمان ریاست آقای مشحون تصویب شد. در آن طرح مسابقات مناطق هشت‌گانه برگزار می‌شد که ورزشکاران از دل آنها بیرون می‌آمدند. تمام طرح‌ها از خودم بود و ما حتی در مناطق هشت‌گانه مسافت را طوری تنظیم کرده‌بودیم که برای همه یکسان باشد اما خب طرح در فدراسیون جدید رای نیاورد و مسابقات در شکل جدیدی برگزار می‌شود.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال که سال‌ها در این سمت فعالیت می‌کرد، ادامه داد: در مسابقات هشت گانه بچه‌ها را انتخاب می‌کردیم و تیم‌ها را  تحت پوشش قرار می دادیم که آقای مشحون مسوولیت یک تیم را به من داد. مسوول تیم ۲۰۲۰ برعهده ما قرار گرفته که ۲۷ اردو در بابل برایشان برگزار کرده‌ایم و امکاناتمان را کاملا در اختیار این تیم قرار دادیم. سعی کردیم که بهترین شرایط برای ملی‌پوشان مهیا باشد تا آنها به بهترین شکل آماده شوند. ما نه تنها از نظر فنی بلکه از جوانب دیگر نیز برای ورزشکاران برنامه‌داریم. ما معلم زبان برای این ورزشکاران استخدام کرده‌ایم که آنها گام به گام تحت آموزش قرار بگیرند و از این نظر نیز رشد کنند.
مدیر عامل باشگاه کاله با اشاره به امکانات این باشگاه در بابل بیان کرد: ما سالن تمرین مناسبی داریم که در اختیار ورزشکاران قرار گرفته‌است اما خب هیچ وقت رسانه‌ها و همکاران شما از این امکانات بازدید نکردند تا نقاط ضعف را به ما منتقل کنند. ما این مجموعه استاندارد را ساختیم و مسئولان زیادی از آن دیدن کردند. حتی دکتر سجادی که آمد گفت‌ خستگی‌ام در آمد که بالاخره یک سالن تمرین استاندارد در ایران دیدم.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که آیا از این مجموعه که توسط بخش خصوصی برای ورزش آماده شده حمایت خاصی هم شده یا نه؟ تصریح کرد: سالن تمرین‌های ما که کاملا در اختیار ورزش است و یک مجموعه ده هزار نفره نیز در حال ساخت است. برای تکمیل پروژه‌ حساب کتاب کردیم و بودجه لازم مشخص شد، اما هیچ گونه کمک به ما انجام نشد با این که چندین وزیر از آن بازدید کردند. در این شرایط چه انگیزه‌ای برای بخش خصوصی می ماند که کار کند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به این موضوع که برای رشد ورزش باید بخش تولید کشور رشد و توسعه داشته باشد به ایسنا گفت: من یک بار به آقای گودرزی گفتم تا زمانی که بخش تولید درست نشود ورزش درست نمی‌شود. آقای گودرزی گفت‌ این مساله وزارت ورزش و جوانان ارتباط ندارد، کشور وزارت صنعت دارد. من همان جا گفتم اتفاقا همین زنجیره ضعیف اگر قوی نشود و مشکلات تولید کشور حل نشود ورزش هم پیشرفت نمی‌کند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال ادامه داد: سنگاپور، مالزی و امارات کشورهایی توریستی هستند و ثروتمند آیا در ورزش موفق‌اند؟ نه. اما ترکیه در ورزش موفق است، چرا؟ چون بخش تولید قوی دارد. دولت به باشگاه امکانات و فضا می‌دهد و کمک می‌کند. به یک باشگاه در بهترین جا زمین و وام می‌دهد تا هتل بسازد و از سود آن در ورزش سرمایه‌گذاری کند. اما در ایران چنین شرایطی وجود ندارد. مشکلات دیگر هم در ورزش هست.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به مشکلات موجود دیگر در ورزش بیان کرد: تا زمانی که ورزش تجارت نباشد ورزش موفق نخواهد بود. در سازمان صدا و سیما دخالت نمی‌کنم مگر همه درآمد باشگاه‌ها بخش تلویزیونی است؟ نه. سوال من این است که چرا هیچ باشگاهی فروش بازیکن ندارد. وقتی ما می‌گوییم باید حق رشد بدهید کسی توجه نمی‌کند. این مشکلات ایجاد می‌شود. من بر روی نوجوان ۱۲ – ۱۳ ساله هزینه می‌کنم بعد از چند سال می‌گوید خداحافظ. چرا من نباید حق رشد داشته باشم؟
او با اشاره به فروش بازیکن در باشگاه‌های توپ و توری گفت: باشگاه‌های توپ و تور آنقدر هزینه کردند چند درصد فروش کرده‌اند؟ باشگاه‌های توپ و تور فروشی نداشتند. اگر فروش بازیکن داشتند به من هم یاد بدهند. به نظر من وزارت ورزش باید از طریق هیات دولت و مجلس فرآیند قانونمند کردن ورزش و باشگاه‌داری در کشور را کلید بزنند.
مدیر باشگاه کاله با اشاره به دیگر مشکلات تصریح کرد: دقت کنید که چرا آنقدر کمیته‌ انضباطی درگیر مسائل مختلف از جمله پرداختی باشگاه هستند؟ باشگاه می‌آید فعالیت می‌کند اما به یکباره می‌گوید پول ندارد. بدهکار می‌شود و کار را نیمه راه رها می‌کند. هر روزهم می‌گویند که پول ندارند. دلیلش همین مسائل است.
سلیمانی در ادامه در پاسخ به این سوال که یکی از انتقادها به او و کاله در بستکبال عدم حضور در لیگ برتر این رشته است. چرا تا کنون این اتفاق نیفتاده؟ بیان کرد: اول اینکه من در هیات مدیره باشگاه یک رای دارم و تمایل بیشتر مجموعه بر روی والیبال است اما من همیشه فعالیت در بسکتبال را ادامه داده‌ام و مجوز تیم دسته یک را گرفته‌ام. از طرف دیگر ما یک برنامه‌ریزی زیربنایی انجام داده‌ایم. بسیاری از باشگاه‌ها هزینه‌های بسیار زیادی برای یک فصل انجام می‌دهند اما هنوز موفق نشده‌اند یک سالن تمرین استاندارد داشته باشند.
او افزود: اکنون باشگاه‌ها هزینه در تیم داری می‌کنند اما سالن تمرینی ندارند و اجاره می‌کنند. ما میزان زیادی از آن هزینه را صرف ساخت یک مجموعه تمرینی استاندارد کردیم. سالن تمرین ساختیم و معتقدیم باشگاه‌های دیگر هم می‌توانند میزبانی از آن هزینه را برای این موضوع بگذارند که قطعا باعث می‌شود که خودشان رشد بیشتری داشته‌باشند.
نائب رئیس سابق فدراسیون بسکتبال در پاسخ به این سوال که قبول دارد افرادی محدود در بسکتبال فعالیت می‌کنند و فدراسیون از همه نیروها بهره نمی‌برد؟ بیان کرد: برای افراد باید کار تعریف شده باشد و افراد بر اساس تخصص و اثرگذاری در فدراسیون جای بگیرند. ما بایستی با فدراسیون جدید همکاری کنیم و فدراسیون باید برنامه‌ریزی کند و از نیروها بهره ببرد. مثلا فدراسیون باید اعلام کند که در این قسمت‌ها به دنبال افراد متخصص و علاقه‌مند است . بعد در آن قالب‌ها افراد متخصص وارد شوند به توافق برسند و کار را شروع کنند.
سلیمانی درباره موضوع فعالیت مربیان ملی در باشگاه‌ها و خطراتی که این مساله می‌تواند به بسکتبال بزند، تصریح کرد: بحث‌ مربی‌ها من بازهم می‌گویم توانایی مالی فدراسیون مهم است. اما یک مربی می‌آید و می‌گوید پول نمی‌خواهم، مجانی کار می‌کنم و سطح بالایی دارد. آیا قبل از تصمیم فدراسیون بسکتبال این پیشنهاد داده شده ؟ اگر داده شد و لحاظ نشده حق با مربیان است. ‌ببینید ‌همه این مربیان قهرمانان ملی ما و محترم هستند اما باید به این نکته توجه کنیم که در اتاق در بسته و مذاکرات حضوری مسائل حل می‌شود. خود من مثلاً مشکلی در والیبال یا بسکتبال دارم با رئیس فدراسیون جلسه می‌گذارم و مساله را مطرح و آن را حل می‌کنم.
او در پاسخ به این سوال که فعالیت مربی ملی در باشگاهی شائبه‌هایی ایجاد کرده و به نظرش این مساله چه تاثیری در لیگ خواهد داشت؟ بیان کرد: شائبه‌ها طبیعی است  ولی باید اگر شایبه وجود دارد دوستان بیایند و ثابت کنند. استدلال بیاورند و بگوید مثلا مربی ملی می‌توانسته یک بازیکن دیگر را به تیم ملی دعوت کند اما به جایش بازیکن خودش را دعوت کرده‌است.
او با اشاره به مشکلاتی که اکنون فدراسیون‌ها در بحث جذب مربی دارند تصریح کرد: اکنون بحث جذب مربی خارجی هم مطرح می‌شود اما با وضعیت دلار و یورو کنونی این کار شدنی نیست. می‌گویند دلار ۴۲۰۰ تومان است اما به فدراسیون‌ها تخصیص داده شده یا باید با قیمت کنونی بازار خریداری کنند؟ خب در این شرایط فدراسیون‌ها دستشان بسته است.
سلیمانی در پاسخ به این سوال که رشته‌های والیبال و هندبال و برخی رشته‌های دیگر با همین وضعیت ارز مربی خارجی جذب کرده‌اند که نشان می‌دهد تیم اقتصادی فدراسیون بسکتبال ضعیف است. او عملکرد اقتصادی فدراسیون را چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: من شنیده‌ام که فدراسیون تیم اقتصادی دارد اما اینکه عملکرد چه بوده خبر ندارم. نمی‌دانم چه فعالیتی در این کمیته انجام شده‌است.
مدیر باشگاه کاله در پایان به فعالیت تیمش در لیگ دسته یک اشاره کرد و گفت:  من مجوز تیم‌داری در لیگ دسته یک را از هیات مدیره گرفته‌ام و فعالیت ما ادامه دار خواهد شد. باشگاه کاله بازیکنانی چون متین آقا جانپور کاپیتان تیم ملی نوجوانان، علی نصیری، محمدرضا قربانی، میثم میرزایی و پارسا فلاح را که آینده ایران خواهد بود را به بسکتبال معرفی کرده و قطعا تلاشش این است که همچنان به بسکتبال خدمت کند. به نظرم از یک استان کوچک این تعداد بازیکن که به بسکتبال معرفی شده‌اند کافی است و ما تلاشمان این است که این روند را ادامه بدهیم.


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

ثریا آقایی از صعود به یک چهارم نهایی بازماند
رقابت‌های بین‌المللی بدمینتون در دبی با حذف نمایندگان کشورمان ادامه یافت.
بُرد هیوستون در شب پایان معمای کارملو آنتونی!
رقابت‌های لیگ بسکتبال حرفه‌یی آمریکا با برگزاری سه دیدار پیگیری شد.
تمجید هواداران ایرانی توسط FIVB
فدراسیون جهانی والیبال از هواداران ایرانی به شکل ویژه ای تمجید کرد.
آزادکاران پنج وزن دوم حریفان خود را شناختند
مراسم قرعه کشی پنج وزن دوم رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال جهان عصر امروز در شهر بخارست رومانی برگزار شد.
تیم پومسه زنان قهرمان جهان شد
تیم پومسه سه نفره زنان کشورمان با ترکیب آتوسا فرهمند، سیده معصومه حسینی و سونا رزاقی خوشرنگ‌ترین مدال جهان را کسب کرده و بر سکوی قهرمانی ایستاد.
درخواست ۳۰ هزار دلاری تانک روس از قهرمان ایران
قهرمان روس کشتی آزاد جهان برای کشتی گرفتن در ترکیب یکی از تیم های ایرانی پیشنهاد 30 هزار دلاری داد.
شرفی: تاج جرأت برخورد با کی‌روش را ندارد
اصغر شرفی، مربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان اعتقاد دارد که محبوبیت تیم ملی نزد مردم کم شده است.
ایسکو؛ بی‌اعتمادی در رئال؛ سقوط آزاد در لاروخا
عملکرد ضعیف ایسکو در بازی شب گذشته اسپانیا و کرواسی با انتقاد کارشناسان فوتبال این کشور روبرو شده است.
تقوی: برای بازی با پرسپولیس مشکل داریم
سرمربی موقت تراکتورسازی می‌گوید غیبت پرتعداد بازیکنانش می‌تواند مقابل پرسپولیس در هفته سیزدهم لیگ برتر دردسرساز شود.
مطهری: پرسپولیس همیشه تیم بزرگی است
مربی تیم فوتبال پیکان گفت: پرسپولیس شاید شرایط سختی داشته باشد اما این تیم همیشه پرسپولیس است و تیم بزرگی به حساب می‌آید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیازمندان خون را در فصل سرما دریابید
اصفهان - ایرنا - مدیرکل انتقال خون اصفهان از مردم خواست تا در فصل سرما همچون دیگر مواقع سال با اهدای خون ، بیماران نیازمند را دریابند.
اولین تصاویر از تکه‌های بدن خاشقجی (18+)
اولین تصاویر از تکه های بدن خاشقجی منتشر شد.
آثار هنرمندان ایرانی در ایتالیا به نمایش گذاشته شد
رم - ایرنا - آثار هنرمندان ایرانی موسسه فرهنگی هنری تذهیب در یک نمایشگاه هنری در شهر پادووا در شمال ایتالیا از امروز جمعه به مدت 5 روز به معرض نمایش گذاشته شد.
اطلاعیه وزارت صنعت درباره افزایش قیمت خودرو
روابط عمومی وزارت صمت اعلام کرد: هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو از سوی این وزارتخانه اتخاذ نشده است.
واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مرحوم نوربخش مورد احترام خانواده بزرگ کارگری بود، گفت: درگذشت وی صدمه بزرگی به ‌تأمین اجتماعی ‌وارد کرد.
بُرد هیوستون در شب پایان معمای کارملو آنتونی!
تمجید هواداران ایرانی توسط FIVB
بازی نخست شهروند آمل با غیبت مهمان لغو شد
بازی نخست شهروند آمل با غیبت مهمان لغو شد
تیم بسکتبال شهرداری قزوین مقابل حریف تهرانی پیروز شد
پیروزی هیوستون در شب پایان معمای کارملو آنتونی!
تیم بسکتبال آینده سازان « الف» قهرمان لیگ استان یزد شد
گزارش تصویری فدراسیون جهانی والیبال و تمجید از هواداران ایرانی
انتظار پیروزی مقابل تیم والیبال اصفهان را نداشتیم
روسیه میزبان رقابت های والیبال قهرمانی جهان 2022 شد